Waar zijn die kakkerlakken nu? Leiden krijgt geen open universiteit Twee velden voor Alphians Lozingsrecht: liberaal succes van korte duur Onbewolkte zomernota in Rijnsaterwoude Raad van State wil sloop van jeugdhonk ^Veiling "•"Flora ■Sin lift ZATERDAG 2 JULI 1983 PAGINA 3 LEIDEN/DEN HAAG Er komt geen vestiging van de Open Universiteit in Leiden. Een gebrek aan de benodigde financiële middelen is hier de oorzaak van. De Tweede Kamer is wel ak koord gegaan met de vestiging van 18 regionale studiecentra el ders in Nederland. Minister Deetman (Onderwijs) liet in het overleg met de Tweede Kamercommissie voor Onderwijs weten dat de komende jaren niet gerekend hoeft te worden op een uitbreiding van nog eens 6 studiecentra. „Het is uitgesloten dat het budget de komende ja ren wordt verhoogd. Er zal geen cent meer beschikbaar komen", zo betoogde Deetman. Vanuit de commissie werd voor de moeilijke financiële situatie begrip getoond. Een en ander betekent vrijwel zeker dat de plaatsen die op de reservelijst stonden niet hoeven te rekenen op een eventuele uitbreiding van het aantal studiecentra. Er is ge woon geen geld voor. Op de reserve-lijst stonden onder meer Leiden, Amersfoort en Almere genoemd. Regionale studiecentra van de Open Universiteit worden gevestigd in onder meer Zwolle, Hengelo, Deventer, Leeuwarden, Groningen, Emmen, Utrecht, Den Haag. RIJNSATERWOUDE B en leges gaan met vier procent on W van Rijnsaterwoude omhoog, omdat hier volgens B voorspellen in de onlangs uitgekomen zomernota tot precariorechten (voor het '86 een wolkeloze begro- grootste deel liggelden in ge- tingshemel. 1982 sluit met meentehaven 't Venegat) blij- een voordeel van ruim ven gelijk. Deze tarieven zijn 300.000 gulden. Het colle- eerder dit Jaar no6 verlaagd pe Wii het grootste deel met ïei\_Procent om 'fegloop ge wit net grootste aeei van de haven te voorkomen. gebruiken voor extra af- j)e enige duidelijke verliespost schrijvingen. Een bedrag op de gemeenterekening is de van 44.000 gulden gaat exploitatie van de voormalige naar het reservefonds re- openbare kleuterschool. B en constructie Herenweg ze«Sen 'n de zomernota toe binnen de dorpskom8 Deze reconstructie wordt een andere verdeling te willen gepland in '86, een project gebruiken voor de kosten van waar raad en burgers al de gemeenschappelijke ge- jarenlang reikhalzend meentesecretarie met Leimui- naar uit vion den- Het aantal inwoners van naar uit zien. Rijnsaterwoude blijft gelijk, maar dat van Leimuiden stijgt. Door de positieve resultaten Laatste gemeente moet dus denkt het college ook nog dat meer gaan bijdragen en Rijn_ het merendeel van de gemeen- saterwoude minder. Voordeel: telijke belastingen volgend 10.000 gulden. Aanstaande jaar en in 85 niet omhoog hoe- woensdag behandelt de ge ven. Alleen begrafenisrechten meenteraad de nota. HAZERSWOUDE Het illegaal neergezette jeugdonderkomen aan de Marsstraat in Hazerswoude Rijndijk moet worden ge sloopt. Dit is het gevolg van een uitspraak van de Raad van Sta te gisteren. De Stichting Jeugd Jongeren en Buurtwerk had bij de Raad van State gevraagd het besluit van Burgemeester en Wethouders om het jeugdhonk voor 1 juli te laten slopen, uit te stellen totdat er een definitieve uitspraak van de Raad van State is. Op dit ver zoek is de Raad niet ingegaan, wat betekent dat het gebouwtje moet worden gesloopt. Theoretisch bestaat nu de mogelijkheid dat bij de behandeling van de zaak over enkele maanden de Raad van State besluit dat het jeugdhonk had mogen blijven. B en W van Hazerswoude hebben inmidels laten weten dat de door hen geëiste sloopdatum (1 juli) eventueel nog wel wat da gen mag verschuiven. Aanstaande maandag is er namelijk een vergadering van het Stichtingsbestuur. Na de vergadering volgt een ontmoeting tussen het college en de stichting. De soepelere opstelling van het gemeentebestuur is waarschijnlijk te danken aan een raadsbesluit dat donderdagavond is genomen. Daarin verklaarde de raad dat er behoefte is aan een jeugdonderkomen in Rijndijk en dat het college naar huisvestingsmogelijkheden moet gaan zoeken. ALPHEN AAN DEN RIJN toch de opstallen te kopen. Al- De Honk- en Softbalclub Al- phia verkocht haar eigen kan- phians krijgt van de gemeente tine aan de gemeente. De ge- twee voetbalvelden in sport- meenteraad besloot gister complex De Bijlen. Door ver- aVond deze kantine aan de huizing van de sportvereni- Soft- en Honkbalvereniging ging ARC naar de Olympia- Alphians te verkopen, die ook weg en het verhuizing van de zuiien zorgen voor het herstel voetbalclub Alphia naar de van het gebouw. De leden zul- oude velden van ARC, kwam len zelf de benodigde 225.000 er ruimte in het sportcomplex, gulden op tafel moeten bren- Deze verhuizingsplannen ga- gen. Hiermee komt een eind ven problemen, omdat Alphia aan de problemen van de club. de garantie wilde, dat de vel- die tot nu speelde op een ter den in De Bijlen alleen voor rein aan de Nieuwe Sloot, dat voetbal zouden worden ge- eigendom is van de stichting bruikt. Toen de gemeente die Alphens Tennispark. Behalve garantie niet gaf. zag Alphia af dat deze stichting de huur had van het kopen van de clubge- opgezegd, bleek ook het ter- bouwen van ARC Ddze club rein veel te slecht voor soft- kreeg toen moeilijkheden met en honkbal. De gemeente had haar herhuisvesting omdat de eerder aceomodatie toegezegd verhuiskosten voor een groot aan de Burgemeester Bruin deel werden gedekt uit de ver- Slotsingel. maar dit ging we- koop van de velden aan Al- gens de slechte gemeentelijke phia. Op dat moment kwamen financien niet door. Daarop de Alphense Boys met een bod kwam een motie van de raad, op de clubgebouwen van ARC. die het college opdroeg zo De voetbalvereniging Alphia spoedig mogelijk met een tiend toen in en liet weten .voorstel te komen. .iÊIDEN/REGIO jaar voor deze groep zelfs wat omlaag terwijl de OGB voor huurders wel verder omhoog mag. Voor de socialisten is dit onaanvaardbaar en het lo zingsrecht zou er voor moeten zorgen, dat de huiseigenaren net zoals de huurders meer gaan betalen. Al voor de gemeenteraadsver kiezingen van vorig jaar was het lozingsrecht een twistpunt in de Leidse politiek. De VVD probeerde stemmen te trekken met de belofte aan de kiezer dat er geen nieuwe belastingen ingevoerd zouden worden. Dit alles speelde zich in dezelfde tijd af, dat door de gemeente naarstig werd gezocht naar vele miljoenen om de begro ting sluitend te krijgen. In het programma dat vervolgens door het nieuwe PvdA-VVD college werd opgesteld, was. het eerste compromis over de nieuwe belasting voor huisei genaren terug te vinden. Er werd gesproken van een on derzoek naar de mogelijkhe den om een nieuwe gemeente lijke heffing voor huiseigena ren in te voeren. Dit eerste compromis over het lozings recht er zouden er nog twee volgen was voor de libera len de bitterste pil. Daarmee liet de VVD het principe van voor de verkiezingen wel zeer snel varen en werd rond het Leidse Stadhuis terecht ge sproken van kiezersbedrog. Opengebroken Al binnen enkele weken na de totstandkoming van het rood- liberale college lag een voor stel om het lozingsrecht in te voeren op tafel. Per 1 januari 1983 zouden huiseigenaren 50 gulden per jaar moeten gaan betalen. De PvdA sprak van „niet te vermijden", de VVD ging onmiddellijk op zoek naar mogelijkheden om het lozings recht naar de toekomst te schuiven. Uiteindelijk kwam het tweede compromis naar buiten: uitstel tot 1 juli 1983, waarbij vriend en vijand van de liberalen ervan uitgingen, dat uitstel dit keer ook al was het niet in het akkoord vastgelegd geen afstel zou betekenen. Enige verbazing is dan ook op zijn plaats bij het aanschouwen van het derde compromis over het lozingsrecht. Opnieuw uit stel en weer met een half iaar. maar nu wel met de zekerheid dat het lozingsrecht wordt in gevoerd. De PvdA-wethouder van financiën, P. Bordewijk, liet vorig jaar nog weten dat door positie van de gemeente het snel invoeren van het lo zingsrecht „onvermijdelijk" zou zijn, nu blijken de reserves van de gemeente verder uitstel opeens wél mogelijk te maken. Voor de VVD reden om te jui chen: er treedt geen verdere lastenverzwaring op en de OGB voor huiseigenaren is zelfs voor 1983 wat naar bene den. Dat het lozingsrecht er in 1984 toch komt, ligt aan de partijgenoten in Den Haag, lieten de liberalen weten. Die zorgen er voor, dat de gemeen te het steeds moeilijker heeft om de eindjes aan elkaar te knopen. Dit derde compromis over het lozingsrecht leidt er zelfs toe, dat het collegepro gramma wordt opengebroken. Onder druk van de PvdA werd daarin vastgelegd, dat de verhouding tussen de gemeen telijke lasten voor huurders en eigenaren niet mag verande ren. Dit uitgangspunt wordt alleen wat betreft 1983 door de socialisten verlaten. Daar komt bij dat het lozingsrecht voor iedere huiseigenaar even hoog is volgend jaar ergens tussen de 35 en 60 gulden terwijl de OGB gebaseerd is op de waarde van het betreffende huis. Het lozingsrecht en de verlaging van de OGB voor ei genaren hebben dus een deni vellerende effect en ook dat is een verschijnsel, dat socialis ten niet echt blij maakt. Minachting Toch geldt dat de PvdA als overwinnaar uit de strijd rondom het lozingsrecht is ge komen. Het enige wat de VVD heeft bereikt is een jaar uitstel en een tijdelijke verlichting voor de eigenaren, voor de ko mende jaren ligt het lozings recht vast en kan de heffing jaarlijks worden verhoogd. Een wel heel kortstondig suc ces voor een partij, die voor de verkiezingen het lozingsrecht nog onaanvaardbaar noemde. Rest het CDA. Deze oppositie partij steunde eind vorig jaar het tweede compromis over het lozingsrecht. De christen democraten maken zich nu kwaad over het feit, dat de fracties van PvdA en VVD zich al akkoord hebben ver klaard met het laatste compro mis over het lozingsrecht, ook al buigt de gemeenteraad zich er pas na het zomerreces over. Minachting van de raad en van de democratie, werd ge roepen. Formeel mag het CDA daarin gelijk hebben, de chris ten-democraten dienen te be seffen, dat dit wel de gebrui kelijke manier is waarop in de politiek naar overeenstemm- ming wordt gezocht over der mate gevoelige zaken als het lozingsrecht. MARCEL GELAUFF li Recherchechef —Van der Helm verlaat Noord wijkse politie HeidóC Qovwrit PROVINCIALE COMMISSIE BIJ VUILSTORT: mm 'JBilderdijk herdacht met gevelsteen Hier woonde Willem Bilderdijk 1819-1823". Deze tekst staat op de gevelsteen die gisteren door de heer R. Visser, voorzitter van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde in Lelden werd Li onthuld. De steen is gemetseld in de muur van het pand Rapen- iell burg 73. In dit huis heeft de Nederlandse dichter en geleerde vier '21f jaar lang gewoond. Willem Bilderdijk (1756-1831) heeft op ver schillende plaatsen in Leiden gewoond. Hij bewoonde huizen aan de Garenmarkt, de Hooigracht en de Oude Singel. Bilderdijk ver guisde destijds van het Rapenburg naar de Oude Singel. De re- •den daarvoor was, dat hij de woning aan het Rapenburg teveel °^j vond tochten. De gevelsteen zit in het pand van de AMRO-bank. Dit geheel gerenoveerde gebouw werd gisteren feestelijk in ge bruik genomen. Interessant in deze is, dat Bilderdijk een man was, die absoluut niet met geld kon omgaan. LEIDEN Enigszins triom fantelijk presenteerden PvdA en VVD vorige week het com promis, dat is bereikt over het lozingsrecht. Na langdurig overleg was men er opnieuw in geslaagd om het eens te worden over een zaak, die al vanaf vorig jaar zomer de ge moederen binnen de coalitie bezighoudt. Beide partijen we zen op de „goede" punten in het akkoord en meldden dat ze weliswaar wat ingeleverd had den, maar dat er toch erg veel van hun volstrekt tegenge stelde uitgangspunten in het compromis zijn terug te vinden. Voor de invoering van de OGB (Onroerend Goed Belas ting) kenden gemeenten vaak al een belasting op het gebruik van het riool. Doorgaans heet te die heffing „rioolrecht". Met de introductie van de OGB werden die belasting en vaak ook een aantal andere gemeentelijke heffingen ge schrapt en via de OGB op één hoop geveegd. Door financiële nood gedwongen, werd het rioolrecht echter weer uit de kast gehaald. Niet alleen in Leiden is het een omstreden zaak. Ook in Sassenheim raak ten de gemoederen verhit door de invoering van het riool recht, ofwel lozingsrecht. Daar greep de staatssecretaris van binnenlandse zaken in, omdat een plotselinge nieuwe heffing van 125 gulden per jaar een beetje teveel van het goede zou zijn. Het zou bij 40 gulden moeten blijven. Sassenheim studeert nu op mogelijkheden om het ontstane gat in de be groting te dichten. Overigens was het de bedoeling dat het rioolrecht in deze gemeente niet alleen aan de eigenaren van woningen, maar aan elke gebruiker opgelegd zou wor den. Voorstellen om in Leiden een lozingsrecht in te voeren, zijn een indirect gevolg van wette lijke bepalingen rond de OGB. De gemeente mag de OGB voor huiseigenaren niet verder verhogen de OGB gaat dit e},ed!NOORDWIJK Brigadier- ^rechercheur Van der Helm eme(44) gaat het Noordwijkse poli- op iliekorps verlaten. Met ingang ocvan 1 augustus treedt hij in zjdienst van de gemeente Oss, waar hij rechercheur bij de so- weciale dienst wordt, belast met Se4de bestrijding van fraude. geziDe heer Van der Helm neemt itmfuaandag 4 juli afscheid. Dit :om^el,eurl in de politiegarage, achter het bureau aan de Oude Zeeweg. Om vier uur wordt hij daar uitgezwaaid door het politiekorps en daarna bestaat £r voor iedereen gelegenheid pm de heer en mevrouw Van der Helm goede jaren in het Brabantse land toe te wensen. c "^De scheidende rechercheur iredheeft twintig jaar bij het uiteNoordwijkse politiekorps ge- spajwerkt na een opleiding aan de ig t|Wassenaarse politieschool. In j .1972 stapte hij van de algeme ne dienst over naar de recher- reftphe. Vijf jaar later werd hij brigadier en na het vertrek van Oldersma volgde Van der Helm hem op als chef van de recherche. Hij is ove- gin1 igens een volgeling van ande- alit/e vertrekkende goede krach ten. Oldersma werd inspee- 'nn^eur, waarnemend commissa ris van politie te Kampen, Van Duivenvoorde ging over naar de rijksrecherche, en Meijvo- mnqjel aanvaardde een benoeming me£>ij de recherche van de PTT. c t, di pol scui i tij rati w RIJNSBURG De omzet van de veiling Flora is weer geste- arïl jgen. De voorzitter van de Coö peratieve Bloemenveilingvere- niging „Flora", W. Van Nobe- maakte gisteravond tij- idens de ledenvergadering be- dat de veiling in de eer- kratbte zes maanden van dit jaar 13,6 miljoen gulden (9 procent) ^nieer omzet had dan in de de- zelfde periode van vorig jaar. De bolbloemen hebben ge- intotzorgd voor een toename van .j6|de handel met Amerika. De inde voorzitter zei voorts dat waar schijnlijk begin 1984 de kwe- een percentageverlaging qS krijgen. Dat wil zeggen dat ze mgoedkoper aan de veiling kun- t 49 tien deelnemen. Hij noemde de artie vooruitzichten voor de export gunstig. Verder werd gister- J avond duidelijk dat de BSF (een bemiddelingsbureau voor OOIsierteeltprodukten ën een toe- 19.01 leveringsbedrijf voor de kwe ekers) een B.V wordt. Dit heeft ENStot gevolg dat het fustpro- 07 bleem is opgeheven. Ook de Info BSF verwacht dit jaar een gunstig resultaat. Nieuw postkantoor voor Ter Aar TER AAR Via een estafetteloop werd gisteren de sleutel van het nieuwe Ter Aarse postkantoor van Alphen aan den Rijn naar Ter Aar gebracht. De eerste loper vertrok van het postkantoor in Alphen en uiteindelijk werd de sleutel aan burgemeester J. Verhoef van Ter Aar overhandigd. Hij opende het nieu we postkantoor aan de Essenlaan in Aardam en overhandigde namens het gemeentebestuur een Delfts Blauw wandtableau. Het nieuwe postkantoor is zeer modern van opzet en de entree is geschikt voor minder validen. De geno digden ontvingen van de PTT een map je dat de eerste op 1 juli in het nieuwe postkantoor gestempelde zegels bevatte. Avendo sterkste in zwemestafette In het kader van de promotie-actitiviteiten van het zwembad Aarweide in Ter Aar werd gisteravond onder grote publieke belang stelling een zwemestafette gehouden. Uit eindelijke winnaar werd de damesploeg van de Ter Aarse gymnastiekvereniging „Aven do". De sportieve Aarse en Zevenhovense raadsleden belandden met respectievelijk een negende en veertiende plaats In de achterhoede. Alle verenigingen in de drie gemeenten Ter Aar, Nieuwveen en Zeven hoven waartoe het zwembad behoort, wa ren aangeschreven om aan de wedstrijden deel te nemen. In totaal 16 ploegen traden in het tijdperk. Vooral de bandenestafette gaf aanleiding tot veel hilariteit. Op de foto is te zien hoe burgemeester Huigsloot (links) van Zevenhoven te water gaat. NOORDWIJKERHOUT „Teleurgestelde" reac ties vertoonden de leden van de provinciale com missie voor milieu en de Provinciale Raad Milieu hygiëne gistermiddag bij een bezoek aan de vuil stortplaats in Noordwij- kerhout. „Waar zijn die kakkerlakken nu?", was een vraag die meermalen aan de aanwezige Noord- wijkerhoutse wethouder Heemskerk werd gesteld. „U had toch tenminste een jampotje met een paar van die beesten hier neer kunnen zetten", kreeg burgervader Winkel even later te horen van de „provincialen", die voor de zekerheid maar rubber laarzen hadden aange daan. De provinciale bezoekers kwa men naar Noordwljkerhout in •het kader van de jaarlijkse ex cursie. Het thema van dit jaar was vuilstortplaatsen en daar om werd er één in de oude stijl (Noordwijkerhout) bezocht en één in de moderne stijl, die voldoet aan alle moderne wet telijke eisen (Zoetermeer). Op de doortocht wierpen de leden ook nog een blik op de stort plaats tussen Katwijk en Noord wijk in het kader van het rapport dat de Leefbaar heidsvereniging Kritisch Noordwijk gisteren aan het provinciebestuur heeft aange boden. Daarin wordt gepleit voor een nieuwe onderzoek naar verontreiniging van de stort aan de 's Gravendijkse- De commissieleden liepen op rubber laarzen op de belt aan de Tespellaan. weg. Kritisch Noordwijk wil weten of de gevonden stoffen, zoals het kankerverwekkende tolueen, gevaren kunnen ople veren voor de huidige omwo nenden en de toekomstige be woners. Katwijk en Noordwijk willen op dat gebied namelijk gezamenlijk een woonwagen kamp aanleggen. De Noord wijkerhoutse belt aan de Tespellaan werd mede bezocht omdat deze in oktober 1982 gesloten werd wegens een kakkerlakkenplaag, die zich later zelfs naar het dorp uit breidde. De belt is sinds die tijd gesloten en wethouder Heemskerk zei ook tegen de provinciale bezoekers dat dat zo blijft. „We hebben wel toe stemming voor uitbreiding, maar we willen eerst meer duidelijkheid hebben over eventuele schadelijk gevolgen van het storten voor de omge ving, voordat die uitbreiding gerealiseerd kan worden". De oude belt is inmiddels afge dekt met een kleilaag waarop talloze bloemen als volop bloeien.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3