finale 1 Nuttige tips voor vakantie- ganger 1 ZATERDAG 2 IUL 4».. TT.» Wat te doen als men met va kantie naar het buitenland gaat? De auto pakken, of de trein of de bus, desnoods de fiets, iedereen dag met het handje zwaaien en de wijde verten in. Over veertien da gen of drie weken ziet u wel weer. Tja, zo kon dat nog enkele tientallen jaren geleden. Maar tegenwoordig is het goed om zich zoveel mogelijk zekerheid te verschaffen voor eigen vei ligheid, informatie te geven aan achterblijvenden en zor gen uit handen te blijven van handige maar misdadige lie den die gebruik van u willen maken. Vandaar hieronder een aantal nuttige tips. Verstrek voor vertrek aan enkele familieleden of kennissen een op gave met de volgende gegevens: a. het nummer van uw bank- en/of girorekening met (eventueel) een machtiging tot het opnemen van gelden; b. de maatschappij van uw reison- gevallenverzekering, met polis nummer en reisbureau waar verze kering werd afgesloten; c. naam van het ziekenfonds of maatschappij waarbij u tegen ziek- tenkosten verzekerd bent, met po- lis- en/of registratienummer; d. naam en adres van uw huisarts; e. uw reisroute, naam en telefoon nummer van hotel of camping waar u zult verblijven. Hebt u geen vaste standplaats, neem dan eens in de twee of drie dagen even telefonisch contact op met het thuisfront. Luister ook naar Radio Nederland Wereld om roep, die oproepberichten van de ANWB en het ministerie doorgeeft. Geld: neem het grootste deel van uw vakantiegeld mee in de vorm van girobetaalkaarten, eurocheques of reischeques. Van diefstal of ver lies onverwijld kennis geven aan politie ter plaatse en de bank van afgifte in Nederland. Laat u door uw bank inlichten over de conse quenties bij vermissing. Noteer in elk geval de nummers van uw cheques en de waarde zodat u altijd een exacte opgave kunt verstrek ken van de vermiste cheques. Gestolen of verloren girobetaal kaarten. eurocheques en verzekerd contant geld worden pas vergoed als u weer in Nederland bent. Er zijn verschillende manieren om op korte termijn in het buitenland aan geld te komen: Als u een postrekening heeft, belt u uw girokantoor in Arnhem (tel.085-672351) met het verzoek geld over te maken van uw reke ning naar het postkantoor van de laats waar u bent. Dat is alleen innen Europa mogelijk. Maar in Hongarije, Polen. Roemenië of Tur kije kunt u géén geld naar een postkantoor over laten maken. Overmaken van geld van uw gi rorekening naar een buitenlandse bank is wél altijd mogelijk. Ook daarvoor belt u uw girokantoor. Als u een bankrekening heeft, belt u een buitenlandse vestiging van uw bank als die in de buurt is, of anders het hoofdkantoor in Ne derland. Sommige banken hebben een speciaal alarmnummer, noteer dat en neem het mee. In al deze gavallen heeft u een gel dig paspoort nodig. Nederlandse vertegenwoordigingen in het buitenland kunnen even tueel. maar alléén in noodgevallen, een rijksvoorschot als geldlening verstrekken, maar uitsluitend voor de terugreis naar Nederland. Ziekenfonds: in de EEG (België. Denemarken. Groot-Brittanië (be halve de Kanaaleilanden en het eiland Man), Frankrijk, Grieken land. Ierland. Italië. Luxemburg en Bondsrepubliek Duitsland hebben ïi», V'- alle verzekerden dezelfde rechten op geneeskundige hulp als de ver zekerde inwoners van die landen. Vóór vertrek met vakantie dient men aan het ziekenfonds te vragen of het noodzakelijk is over een Elll-verklaring te beschikken, waarmee men zich eerst moet wen-' den tot de verzekeringsinstelling in het land van verblijf. In Groot-Brittanië wordt elke on derdaan van een EEG-land, die zich als zodanig kenbaar maakt en daarbij te kennen geeft de hulp in het kader van de EEG-Verordenin- gen te willen ontvangen, geholpen. Een Elll-verklaring is dan niet nodig. In Joegoslavië, Oostenrijk, Portu gal, Spanje en Zweden hebben alle verzekerden bij tijdelijk verblijf recht op geneeskundige verzorging. In Tunesië en Marokko hebben alle verzekerden recht op geneeskundi ge verzorging. In Turkije en Kaap-Verdië hebben alleen verplicht verzekerde werk nemers recht op geneeskundige verzorging. Voor al deze landen geldt, dat de verzekerden een door hun zieken fonds voor het gewenste land ver strekt formulier bezitten. Heeft u een dokter of andere ge neeskundige hulp nodig dan moet u eerst met die verklaring naar de verzekeringsinstelling in uw va kantieland gaan. Dit is een absolute voorwaarde. Adressen kunt u bij uw ziekenfonds krijgen. In hierboven niet genoemde landen heeft u niets aan uw ziekenfonds verzekering. U kunt dan ook niet, als u weer thuis bent, de kosten van het ziekenfonds terugkrijgen. Vandaar dat een reisverzekering, die alle kosten dekt, onontbeerlijk Particulier verzekerden: de parti culier verzerkerde moet in elk ge val eerst bij de verzekeringsmaat schappij informeren of kosten van medische hulp in het buitenland op grond van de polis worden ver goed. Heeft u geen buitenland-dek king, dan zult u dus een aparte reisverzekering moeten afsluiten. Reis/ongevallenverzekering: u moet altijd een reis- en ongevallen verzekering afsluiten. Ook als u op grond van de ziekenfondsverzeke ring in een ander land recht op medische hulp kunt doen gelden, aangezien de medische verstrek kingen elders als regel niet dezelf de omvang hebben als in Neder land. Bovendien geven de reis- en ongevallenverzekeringen in geval van overlijden dekking voor de kosten van balseming en overbren ging van het stoffelijk overschot naar Nederland. In Spanje bijvoor beeld kunnen deze kosten oplopen tot 10.000.-. Wie naar Canada of de Verenigde Staten reist dient een reis-en onge vallenverzekering af te sluiten met een hoge dekking. De kosten van een ingrijpende medische behande ling daar komen al gauw op enige tienduizenden guldens. In Canada bestaat de mogelijkheid zich bij aankomst alsnog te verzekeren bij het Ontario Blue Cross. Er zijn ver zekeringsmaatschappijen hier te lande die een reisverzekering kun nen afsluiten met onbeperkte dek king voor medische kosten en bui tengewone kosten (zgn. extra kos ten). Het verdient wel aanbeveling alvorens een verzekering af te slui ten de polisvoorwaarden goed te le zen. Nederlandse vertegenwoordi gingen in het buitenland (ambassa de, consul) verstrekken géén voor schotten voor betaling van dokters- en /of ziekenhuiskosten of het ver voer van een stoffelijk overschot naar Nederland. Medische verklaring: indien u on der medische behandeling bent en daarvoor bepaalde medicijnen dient in te nemen, verdient het aanbeveling uw huisarts om een verklaring in het Frans of Engels De grote uittocht staat weer voor de deur. Verschaf u tevoren zekerheid dat u volledig van een welverdiende rust kunt genieten. te vragen (of naar gelang het reis doel in het Duits of Spaans), voor het geval u in het buitenland medi sche hulp moet inroepen. Uitkeringen Wie gebruik maakt van de sociale voorzieningen, moet zich aan be paalde regels houden. Ziektewet: wie in de ziektewet loopt en in eigen land met vakantie wil, heeft geen toestemming van de bedrijfsvereniging nodig, maar moet wel zijn vakantieadres opge ven. Wil men naar het buitenland dan is wél tevoren toestemming nodig. WAO of AAW: meld buitenlandse vakanties langer dan vier weken, minstens twee maanden van te vo ren bij de bedrijfsvereniging. WW: neem voor vakantie in bin nen- en buitenland tenminste twee weken tevoren contact op met de bedrijfsvereniging. Toestemming wordt verleend mits de arbeidsbe middeling niet in gevaar komt. WWV: vraag toestemming aan de gemeente. Die wordt verleend als de arbeidsbemiddeling daardoor niet in gevaar komt. Bijstand: geef het vakantieadres tijdig aan de gemeente door. Met een normale vakantie zal de ge meente geen problemen hebben. RWW: zowel het Arbeidsbureau als de gemeente moet om toestemming gevraagd worden. Ook hier mag de arbeidsbemiddeling niet in gevaar komen. Met de auto Ga uitgerust op reis, in het bijzon der wanneer u per auto op vakan tie gaat. Rij rustig, niet te lang en houdt u vooral aan de geldende snelheidsvoorschriften. In een aan tal landen worden personen die schuldig zijn aan een auto-ongeval, waarbij doden of zwaargewonden te betreuren zijn, of daarbij betrok ken raken zonder dat de schuld vraag direct vaststaat, gearresteerd. Of hen wordt verboden het land te verlaten, in afwachting van het rechtsgeding. Vaak zijn de boetes of straffen aanzienlijk zwaarder dan in Nederland, zeker wanneer er sprake is van drankgebruik, laat staan: drankmisbruik. Ga met een goede auto op vakantie. Let vooral op banden, remmen, stuurinrichting, grote beurt voor het motorisch gedeelte, nastellen van koppelingsplaten c.q. vervan ging hiervan en controle uitlaat c.q. vervanging. Vergeet niet de dealer- lijst buitenland mee te nemen. Voor landen met linksrijdend ver keer is het belangrijk de lichtinstal latie tijdig te Jaten afstellen, ter voorkoming van verblinding van de tegenligger. Neem de internationale Reis- en Kredietbrief van de ANWB, als u lid bent, of sluit een zogenaamde Automobilistenhulp Verzekering af. Gaat u naar landen buiten Europa let dan op of de door u gesloten au toverzekering dekking verleent. Ook bij reizen naar Oost-Europese landen hiernaar informeren. Bij binnenkomst in een aantal landen vindt geen controle op de zgn. groene kaart meer plaats, maar dit ontheft de automobilist niet van de verplichting de groene kaart in zijn bezit te hebben. Denk ook aan het afsluiten van een inzittendenverze kering, indien nodig. Oppassen geblazen rr'tgrnsrs" jhmbbh Lifters: wees uiterst voorzichtig met het meenemen van lifters. In vrijwel alle landen is de eigenaar of bestuurder van een auto aanspra kelijk voor alles wat er in de auto wordt vervoerd. Een tweede be langrijke punt is dat de bestuurder van een auto bij een ongeval aan sprakelijk is voor alle gevolgen die de inzittenden (dus óók de lifters) zouden treffen. Foto's maken: het is in de afgelo pen jaren nogal eens voorgekomen dat Nederlanders in moeilijkheden zijn gekomen wegens het opnemen van nummers van militaire vlieg tuigen of het fotograferen van die toestellen (door de zgn. vliegtuig spotters), militaire installaties, oe fenterreinen, (militaire) vliegvel den en havens. Zelden ziet men verbodsborden die daarvoor waar schuwen. Men moet ook de grootste terughoudendheid betrachten voor al indien een klein/pittoresk ha ventje mede voor militaire doelein den wordt gebruikt. Drugs: het in het bezit hebben, aanschaffen of verhandelen van verdovende middelen in het bui tenland wordt veel strenger ge straft dan in Nederland. Gevange nisstraffen van 5 of meer jaren zijn geen uitzondering. Een 276-tal landgenoten van de in totaal 424 die in buitenlandse gevangenissen verblijft, zit daar wegens verdoven de middelendelicten. In tegenstelling tot Nederland, wordt in andere landen ook het be zit van zgn. soft-drugs zeer zwaar gestraft: men moet op tenminste enkele jaren gevangenisstraf reke nen. Ga niet in op aantrékkelijk lijken de voorstellen voor goedkope va kanties, met als enige voorwaarde dat men voor iemand „iets" mee neemt; het gaat vrijwel zeker om verdovende middelen. Neem voor anderen geen pakjes mee en laat u niet verleiden de auto van iemand anders „even" naar huis of naar een ander land te rijden. Neem geen onbekenden in uw auto mee. Het zijn allemaal methodes om het slachtoffer te worden van trucs van handelaren in verdovende midde len om u de kastanjes uit het vuur te laten halen en zelf buiten schot te blijven. Hetzelfde geldt voor por nografie, tabak en alcohol. Antiek: de toeëigening en uitvoer van (delen van) oudheidkundige voorwerpen is in vele landen ten strengste verboden. Dit geldt zelfs voor scherven die de leek van ge ringe waarde acht en zonder kwa de bedoelingen als souvenir het be treffende land wil uitnemen. Voor dit soort overtredingen kunnen vrijheidsstraffen worden opgelegd. Naakt zwemmen: in Griekenland is het naakt zonnen en baden een strafbare handeling. Politie en offi cier van justitie zijn verplicht het misdrijf te vervolgen. Hoewel Grie kenland enkele plaatsen kent waar het naakt zwemmen oogluikend wordt toegelaten is het raadzaam de uiterste voorzichtigheid te be trachten. Deviezen: in een aantal landen be staan stringente bepalingen betref fende het bedrag aan eigen valuta en vreemde betaalmiddelen dat mag worden in- en uitgevoerd. Oriënteert u zich van tevoren bij uw bank of reisorganisatie (zie bijv. het handboek van de ANWB). Overtreding wordt namelijk als de- viezensmokkel aangemerkt en kan, naast verbeurdverklaring van de aangetroffen geldmiddelen, opleg ging van een hoge boete of vrij heidsstraf tot gevolg hebben. Ambassade Neem in geval van ernstige moei lijkheden, waar u zelf niet uitkomt, contact op met de Nederlandse am bassade of het dichtstbijzijnde con sulaat. De adressen vindt men in een telefoonboek of informeer bij de politie. In geval van arrestatie kunt u de buitenlandse autoriteiten verzoeken zelf contact met ambas sade of consulaat te mogen opne men. Weigert men, vraag dan al thans de Nederlandse autoriteiten in te lichten omtrent de inhechte nisneming. Honoraire consuls: in praktisch alle vakantielanden zijn er naast zgn. "beroepsconsulaire posten", de onmisbare honoraire consulaten. Een honorair consul is meesal geen Nederlander. Wel spreken allen, behalve de landstaal, Frans, Duits of Engels, zodat er voor de door snee Nederlandse toerist toch mo gelijkheden zijn om zich zonodig verstaanbaar te maken. Blijken de moeilijkheden echter te groot of is de honorair consul niet aanwezig, dan kan men altijd telefonisch con tact opnemen met de Nederlandse ambassade of een (beroeps-)-consu- laire post waar wel een Nederlands sprekende persoon aanwezig is. Zij zijn niet officieel in dienst van de Nederlandse overheid. Zij heb ben niet alle bevoegdheden, zoals bijv. het verlengen van de geldig heidsduur van een paspoort of het afgeven van vervangende reisdocu menten. Wel kunnen zij bemidde len bij de uitbetaling van de tegen waarde van gelden, die in Neder land bij het ministerie van buiten landse zaken zijn gestort voor een financiële hulpverlening, consulai re verklaringen afgeven en voorts mogelijk hulp bieden op basis van hun bekendheid met de lokale in- Men dient in het bezit te zijn van een paspoort of identiteitskaart' (ook toeristenkaart genoemd). Ve len denken dat voor toelating tot een land controle bij de grens be slissend is, en niet het bezit van een reisdocument. Vooral met betrek king tot de Beneluxlanden België en Luxemburg heerst dit misver stand. Elk jaar moeten vele honderden Nederlanders ervaren dat dit on juist is: wie bij een controle door de Belgische of Luxemburgse politie niet in het bezit is van een paspoort (toeristenkaart) wordt tot een fikse boete veroordeeld (eventueel na een korte hechtenis) en wordt ver volgens het land uitgezet. In ande re landen bestaat de verplichting dat men zich terstond kan identifi ceren. Het is van groot belang tijdig vóór het verstrijken van de geldigheids duur verlenging of vernieuwing van het paspoort te vragen. In de zomermaanden kan het soms een maand duren voor men een nieuw paspoort ontvangt. Voor toeristische reizen naar zeven landen, te weten België, Luxem burg, de Bondsrepubliek Duitsland (niet West-Berlijn) Frankrijk, Zwit serland, Oostenrijk en Italië, kan men volstaan met een minder dan 5 jaar verlopen paspoort. Toch is ook hier een geldig paspoort ge wenst: men kan doorgaans alleen met een geldig paspoort uitbetaling van cheques of betaalkaarten krij gen. Elk jaar weer komen veel Ne derlanders in problemen omdat zij proberen op een verlopen paspoort te reizen. Men wordt daarop echter beslist niet toegelaten in o.a. de Scandinavische landen, in Enge land, Spanje, Portugal en Joegosla vië. Men wordt aan de grens gewei gerd en dit betekent een mislukte vakantie en vaak ook nog een fi nanciële strop. Verlenging van de geldigheidsduur van verlopen pas poorten is in deze gevallen nauwe lijks mogelijk en in elk geval een kostbare zaak. Per 1 februari zijn de rijksleges voor afgifte van een paspoort aan personen jonger dan 16 jaar gehal veerd tot J 20.-. Er zijn ook zgn. identiteitskaarten B (ook wel toeristenkaarten ge noemd). Zij zijn geldig voor vrijwel geheel Europa, met uitzondering van de Oosteuropese landen, Fin land, Portugal en Joegoslavië. De geldigheidsduur bedraagt twee jaar, maar de rijksleges zijn 11.50; dat is 28.50 lager dan voor een pas geroepen, waarvoor slechts 3.- rijksleges verschuldigd is. (Hierbij komen nog provinciale en gemeen telijke leges!). Vermissing Elk jaar raken er meer dan 20.000 paspoorten „zoek". De reden waar om de Nederlandse overheid ha mert op de noodzaak het paspoort ldig te bewaren is gelegen in tert op jrgvuld het grote gevaar dat van „zoekge raakte" paspoorten ernstig mis- bruik kan worden gemaakt. In ge- fise val van verlies e.d. (een paspoort is ms eigendom van de Staat), moet de d< houder aangifte doen bij de politie yn en een schriftelijk bewijs van aan- j. gifte vragen. Hiermee gaat u naar |3gt de dichtstbijzijnde ambassade of het consulaat, waar men verplicht is u te helpen. I Vaak schiet deze hulp echter te j kort. In een officiële mededeling I zegt het ministerie van buitenland- J se zaken „dat vermissing van een paspoort in het buitenland het voortijdig einde van de vakantie j Fré betekent. Men verstrekt alleen een c 1 laissez-passer voor de terugreis". eld" Een op z'n zachtst gezegd mislei- i h< dende verklaring; een bangmaker- |lag tje, waar men nooit genoegen mee titel moet nemen. Een vakantie is veel dent te kostbaar om door dergelijke gi ambtelijke regeltjes, die bovendien ,11 s elke officiële rechtsgrond missen, nd i te laten verknoeien. Alle ambassa- lega des hebben de bevoegdheid een rded nieuw paspoort af te geven. Via „opi consulaten kan dit ook geregeld eres worden. Zorg voor alle zekerheid teide voor een goede fotocopie van uw an paspoort. >teei De meeste reisverzekeringen ver- hur goeden de kosten na verlies of dief-1 ze stal van een paspoort. Aangezien uder het aanvragen van een nieuwe pas, n f zonder dat men de oude kan tonen, n, c tweemaal zo duur is, dient men iken daarmee bij invulling van het scha- gen, defornulier rekening te houden. n c Gegevens bewaren uirr I 'Cor ban Jt e Noteer het nummer van het pas- poort, de datum en door wie hetrrasj reisdocument is afgegeven. Doe hetzelfde met het rijbewijs en eventueel andere legitimatiedocu- men ten. Stop niet alle belangrijke zaken in I één tas of zak. Eén enkele greep S kan voldoende zijn om u van alles te beroven. Verdeel waarde-artike- len derhalve steeds over meer zak-1 ken, tassen en/of personen. Laat ze j evenmin in de auto of hotelkamer 29 achter, ook al is alles afgesloten. Pse (Een hotelkluis kan uitkomst bie- F ze den). Sluit voor de duur van de va- r ir kantie ook een verzekering af voor Ij*6] waardepapieren (zoals een pas- o poort) en autopapieren. Pnj Afgeven paspoort* de houder van rdt een paspoort is verantwoordelijk j e6 voor hetgeen er met het paspoort ln gebeurt. Men mag het slechts ter V6r beschikking van een derde stellen,de indien daartoe een wettelijke ver- plichting bestaat. Zo'n verplichting 2,e< bestaat ten opzichte van grensbe- 1 a; waking en politie maar niet ten F aanzien van particulieren. Men PBl moet er dan ook attent op zijn dat n" men bij inschrijving bij hotel of F d' camping (voor de laatste is overi- gens bij de ANWB een internatio- t naai kampeer-carnet verkrijgbaar)1^61 zo spoedig mogelijk na registratie .de zijn paspoort terugvraagt Hierbij, moet men er ook goed op letten dat c men zijn eigen paspoort terug heeft Fr? gekregen. Het (tijdelijk) afstaan j so van een pas als zekerheid voor be- z< taling is altijd verboden en straf baar.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 20