CDA-fractie kan niet meer om „vader" Bukman heen male ZATERDAG 2 JULI 1983 „Medio volgend lar komt er een olitiek manifest, at geldt voor de komende vijf ■n 0 jaar. Een groot deel van Nederland zal dan heel kwaad worden op het CDA, maar tegelijk zal duidelijk zijn waar het 't CDA m gaat. Want in iet verleden zijn we wel eens te wollig geweest". „Ik moet er niet aan denken dat het CDA langzaam natuurlijke dood sterft" HAAG Het gaat niet ^.'oed met het CDA. Als er zouden wor- f. ouden, zou de partij eë h verliezen, heeft !er Maurice de Hond t .1. Het'gevolg zou zijn par^ie huidige centrum-recht- :lere!oalitie haar meerderheid ;in e kwijtraken. Volgens som- "£v%n heeft dat te maken met JjJfeit dat het CDA te veel of rechts is opgeschoven, gt bewijs van die stelling iden de interne twisten op- waajerd, die linkervleugelspe- Dijkman zelfs hebben dreigen de CDA-Twee- ;1 wjCamerfractie te verlaten. ;arar ïlf to acht maanden geleden, kort delijl het kabinet-Lubbers was :d zetreden, hadden wij met CDA- lilleeitter Bukman een gesprek er c de koers van zijn partij.Hij zich toen zeer optimistisch, hem had het CDA met als premier een unieke e Ntom zijn „sociale gezicht" te la- and?ien. Maar nu Lubbers en de waih driekwart jaar aan de macht tron! blijkt die voorspelling van iani<nan weinig realiteitsgehalte te -engen gehad. Nadat het CDA de open jaren vrijwel alleen nog men verloren had aan de I, raakt het nu voor het eerst 1977 weer flink wat kiezers aan de PvdA. Velen vinden ïrtoCDA kennelijk niet zo sociaal hoofdkwartier van zijn partij t vaBukman op het eerste gezicht M(erg onder de indruk te zijn ..Ade laatste peilingen. Laconiek 'eerfct het: „Dat sociale gezicht, ja. da^vas een mooie uitspraak van e3iietwaar nu in ernst. Ik denk dat het Himensen tegenvalt wat er alle- moo nodig blijkt te zijn. Het valt ente ]f eerlijk gezegd ook een zd egen. Er moet meer gebeu- :ittei)fii onze huishouding weer in an öareel te brengen dan wij aan- alodieüjk dachten. Dat is ook de heb waarom er bij de Vooijaars- aanvullende bezuinigingen worden doorgevoerd; en Uje voortekenen niet bedriegen enohaoet er in 1984 nog méér wor- omgebogen dan in het regeer- Naiord was voorzien. Het zou a-sociaal zijn om dat niet te nai. Je zou dan de komende gene- .vaai met een geweldige last opza- :e bh". thohsen die dat tegenvalt, zijn ge- Br? gaan zoeken naar een poli- :ijkö *fief Dat is erg voor de e Kt temeer omdat het iel aan scoren toe is. rn dat de werkloos- n. iel meer toeneemt en misschien wel stabiliseert, als konomie weer wat aantrekt en we niet verder hoeven te snijden in de sociale zekerheid, ik denk dat dan het aantal teleurgestelden zal verminderen. Maar in die fase zit ten we nog niet. Dat kan je overi gens niet verwachten van een ka binet, dat er nog maar zo kort zit". Lastenverzwaring Fractieleider Bert de Vries gaat op 7 juli via de radio met Den Uyl de batteren. Het zal daarbij vooral gaan om het op elkaar stapelen van lastenverhogingen: huren, gas en licht, benzine, openbaar vervoer, premies enzovoorts. De PvdA zegt dat er daardoor mensen onder de armoedegrens komen. Wat zou u Den Uyl antwoorden „Ik geef toe dat er cumulatieve ef fecten zijn voor bepaalde groepen mensen. Vooral voor gehandicap ten. Dat ligt mij nog het zwaarst op de maag. Maar wij hebben de grens getrokken bij de echte minima, de mensen die van één inkomen een heel huishouden moeten runnen. Degenen die op die grens of daar onder zitten, beschermen wij tegen een te groot verlies van koopkracht door middel van een uitkering aan het einde van het jaar. Ik houd vol dat die echte minima een erg goeie grens vormen. Daarboven vind je toch vaak ook meerdere inkomens in één leefeenheid. Op zich zijn dat dikwijls bescheiden inkomens, maar bij elkaar geteld is het heel wat. Daarom vind ik het ook van groot belang dat de tweeverdieners extra belast worden". U trekt geregeld het land in om spreekbeurten te houden voor CDA-afdelingen. Wat voor kriti sche opmerkingen krijgt u dan zoal vanuit de achterban te horen An ders gezegd: wat houdt de CDA-le den het meest bezig „Ik luister natuurlijk selectief. Dat kan ook niet anders. Ik ben net als die Kongolees, die zó uit het hartje van Afrika voor het eerst naar Londen gaat. Bij terugkomst vra gen ze hem: wat is je nou in Lon den het meest opgevallen Zegt hij: „Een tros bananen". Ha, ha, ha. Maar in het algemeen hoor ik, waar ik ook kom, vooral twee din gen. Het eerste is: treedt in vredes naam als eenheid op. En het twee de: als er omgebogen moet worden, kijk dan wie daarvan de lasten moeten dragen en buig dan om op een rechtvaardige manier". Weglopers Is het niet vreemd dat er de laat ste tijd veel mensen weglopen van uw partij? CDA'ers zijn toch in overgrote meerderheid echte tradi tiestemmers „Nee, nee geen sprake van. We zijn de SGP niet. Het aantal zwe vende kiezers rond het CDA is sterk gegroeid. Dat komt mede doordat het heel druk begint te worden in het grote middengebied van de politiek. De PvdA kruipt er geruisloos naar toe en de VVD deed dat al veel langer. Het CDA zit daar ook. De concurrentie tus sen de grote partijen groeit dus. De situatie is nu heel anders dan toen PvdA en VVD beide op de flanken opereerden. Voor het CDA bete kent die ontwikkeling dat onze tra ditionele aanhang slinkt". Het zijn zeker vooral de jonge ren, tussen de 25 en 35 jaar, die geen CDA meer willen stemmen „O nee. Volgens mij speelt dat zeer zeker ook in de groep van 35 tot 50. Die groep, waar ik zelf deel van uitmaak, laat zich niet alleen leiden door de actualiteit, maar ook door zaken die op de achtergrond spe len. Een grote categorie Nederlan ders is opgegroeid in orthodox-ka tholieke en protestants-christelijke milieus. Daar waren bepaalde auto matismen: het CNV, het NKV, de protestantse en katholieke school, de NCRV en de KRO, kranten en tijdschriften met een protestantse of katholieke identiteit. Die men sen hebben de overheersende rol van de kerk op het maatschappe lijk leven zien afnemen. En velen hebben dat als iets goeds ervaren. Daardoor is voor hen het stemmen op een christen-democratische par tij óók veel minder vanzelfspre kend -geworden". „En wat de jongste kiezers betreft heeft de keuze voor een politieke partij meestal helemaal niets meer met een kerkelijke traditie te ma ken. Dat is een hele open zaak ge worden. Het CDA is daardoor he laas niet zo sterk vertegenwoordigd onder de jongeren. We zullen bij zonder veel moeite moeten doen om die kiezers aan te spreken. Dat is de grootste uitdaging waar we voor staan". Is het dan niet logisch het CDA om te vormen tot een partij die ook toegankelijk is voor niet-christe- „Dat is al zo. De partij eist van geen enkel lid dat hij of zij van christelijken huize is. Het is ook al zo, dat veel Turken en Marokka nen graag lid worden van het CDA. Dat doen zij, omdat ze be hoefte hebben aan een partij met een religieuze achtergrond, ook al is het niet hun eigen religie. Er zijn mensen in het CDA, die zeggen: die mohammedanen mag je helemaal niet toelaten. Dan zeg ik: exclusi visme past ons heel slecht. Los daarvan, als mensen het CDA zien als hét politieke onderkomen, welk argument heb ik dan in vredes naam om tegen hen te zeggen: je bent me niet zuiver genoeg op de graat?". „Nu is het natuurlijk nogal van be tekenis op welke wijze een partij zich presenteert. Ik geloof dat de christelijke achtergrond van het CDA ook een christelijke voor grond moet zijn. Dat hoeft geen ge harnast radicalisme te wezen, maar als je je wilt baseren op christelijke uitgangspunten en je ziet geen kans die in politiek te vertalen, dan ga jc sollen met dingen die te waardevol zijn". Program Maar iedereen legt de bijbel op zijn eigen manier uit. Dan houd je toch altijd een zekere verdeeld heid „Ik ben daar niet zo benauwd voor. Ook in andere partijen woeden soms discussies over de interpreta ties van de grondslagen. Denk aan de PvdA en de CPN. Het gaat erom of je mensen kunt verenigen op een politiek program en een beleid dat de toets van de evangelische kritiek kan doorstaan. Neem nu het CNV, de KRO, De Vrije Uni versiteit. Die hebben allemaal de zelfde basisgedachten als het CDA. Maar waarop verenigen zij hun mensen? Op de vertaling van die gedachten. Daar wordt over gedis cussieerd en dan worden er knopen doorgehakt". „Als politieke partij neem je een standpunt in, maak je een keuze. Welnu, die keuze is niet altijd iden tiek aan de geopenbaarde waar heid, het beginsel. Daarom heeft de meerderheid ook niet altijd per de finitie gelijk. Zelfs als je unaniem bent, wil dat nog niet zeggen dat je met z'n allen gelijk hebt. Maar je kunt niet anders werken dan dat je problemen overdenkt en vervol gens gezamenlijk een keus maakt. Dat komt dan in het program". Tweede-Kamerleden van het CDA plachten nogal eens snerend over dat program te praten. Een beetje in de trant van: een program is mooi voor de verkiezingen, maar daarna moet het de onderste la in. „Dat is over, hoor. Dat is niet meer zo. Er wordt tegenwoordig driftig mee gezwaaid. Dat we op dat punt een verleden hebben dat niet zo erg goed geweest is, hangt een beetje samen met het feit dat de partij zich een aantal jaren niet of nauwelijks met de fractie heeft be moeid. De partij had het veel te druk met zichzelf en met de fusie- problemerf, waardoor de fractie vaak de vrije slag kon zwemmen. Tijdens het kabinet-Den Uyl, toen we al als CDA samenwerkten, was de KVP regeringspartij, de ARP half regeringspartij en de CHU op positie. Onder Van Agt-I was er het loyalisme, waaraan een argu ment ontleend kon worden om uit de pas te lopen, in die zin dat men zich weieens wat selectief beriep op het programma. Dat is iets anders dan in de la stoppen, maar het ef fect was wel hetzelfde". „We proberen nu al die groepen weer bij elkaar te brengen. Niet al leen doordat de partijvoorzitter zijn neus af en toe op het Binnenhof laat zien, maar ook door partij werkgroepen aan het werk te zet ten. Op basis van hun conclusie zal de fractie haar lijn moeten bepalen. Ook denken we aan gemeenschap pelijke commissies, van partij en fractie dus, voor het doordenken van problemen. Met alle respect voor het uitgangspunt dat de ka merleden zonder last of rugge spraak hun politieke werk moeten doen, vind ik dat er toch ook een gezamenlijke verantwoordelijkheid moet zijn. Onze kamerleden zijn niet alleen volksvertegenwoordi gers, het zijn ook CDA-mensen. Die bereidheid om dingen veel meer samen te doen, groeit geluk kig. Het is voor de presentatie van de christen-democratische bewe ging naar buiten toe ook veel beter. Dat het een weg is met valkuilen, dat weten we, maar het is wél de weg. Bert de Vries en ik hebben daar geen verschil van mening over". Leiderschap U zegt: Bert de Vries en ik. Wie van u wil nu eigenlijk het ge zicht van het CDA zijn, de politieke leider Lubbers houdt zich im mers, als coalitiepremier, nogal op de achtergrond „j.i, dat doet-ie inderdaad. Maar dat deed Dries ook, hoor. Maar die had een soort populariteit, die slechts gedeeltelijk met het CDA van doen had. Een soort persoonlij ke populariteit. Je zou kunnen zeg gen dat de politieke leiding van dit moment eigenlijk uit een drieman schap bestaat: Lubbers, De Vries en mij. Het is niet zo, dat we ons met z'n drieën afvragen wie van ons opgestoten zal worden in de vaart der volkeren. Ik kan me niet her inneren dat ik ooit met Bert en Ruud een woord over het leider schap heb gewisseld. Ik ben ontzet tend happy over de huidige samen werking. Het gaat heel goed". Dankzij het vertrek van de ei gen wijze Van Agt „Ha, ha. Nou, nee, dat heb ik nooit zo ervaren, hoor. Wat natuurlijk wel een rol speelde was dat ik in 1980 als eerste full-timevoorzitter aangeplakt werd tegen twee routi niers: Dries en Ruud. Die zeiden vrolijk „hallo" en gingen vervol gens door zoals ze dat gewend wa ren in die tijd. Die hadden aanvan kelijk niet veel boodschap aan Piet Bukman. Nu is het zo, dat Ruud Lubbers als premier en Bert de Vries als fractieleider nog niet zo lang in hun huidige functies bezig zijn als ik in mijn positie van partij voorzitter. Je zou kunnen zeggen dat ik nu een soort senior van ons drietal ben. Dat is wel een wat an dere situatie". De partijvoorzitter heeft nu dui delijk meer invloed op de fractie. Was u ook betrokken bij de voor bereiding van het Zuid-Afrika-de- bat „O ja, daar heb ik me heel intensief mee bezig gehouden. Ik heb dat de bat zelfs vanaf de tribune gevolgd. Eén van de fractieleden heeft ge zegd dat ik na de stemmingen, waarbij bleek dat de fractie eensge zind optrad, over de balustrade heb gekeken als een vader, die glun derde over de geboorte van z'n eer ste kind". 0 Waarom kon het CDA nu ineens wel als een eenheid opereren „Tja, waarom kon dat nu wel Ik denk, omdat de fractie zich bewust wordt van de risico's van het ver deeld optreden. Dat wil niet zeggen dat er over Zuid-Afrika in de frac tie geen harde discussies zijn ge weest. Die waren er zeker. En zo hoort het ook. Waar meningen ver schillen, moet men dat heel duide lijk met elkaar uitpraten en moet men elkaar argumenten tonen. Maar er was steeds de bereidheid samen op te trekken. In dat opzicht vind ik het Zuid-Afrikadebat een duidelijke doorbraak, juist omdat het zo'n gevoelig punt is, met zo veel verschillen in benaderingswij ze. De manier waarop het nu is ge lukt, bovendien in een regerings combinatie met nogal wat spannin gen, stemt me heel gelukkig". Had het ook niet te maken met het feit dat Jan tiico Scholten uit eindelijk toch een politicus bleek te zijn „Bleek te zijn? Dat is-ie altijd ge weest, een politicus pur sang". Is de wijze waarop het in de frac tie met „Zuid-Afrika" is gegaan misschien ook de manier om de zaak van de kruisraketten aan te pakken „Daar zijn de meningsverschillen wat fundamenteler. Daar hebben we ook te maken met mensen, die een gravamen (erkend voorbehoud op het verkiezingsprogram) heb ben. Maar ik vind het hoopgevend, hoor, dat dit zo goed is gegaan. Want ook die Zuid-Afrika-kwestie beroerde een aantal mensen met hart en ziel. Het is niet een zaak, waar men afstandelijk mee bezig is. Voor velen is het een wezenlijk vraagstuk. En dat ligt voor wat be treft de kernbewapening nog een aantal malen sterker". Toekomst De toekomst van het CDA ten slotte. De partij vergrijst en heeft geringe aantrekkingskracht op jon geren. Loopt het CDA niet het risi co dat zij via „natuurlijk verloop" zal blijven afkalven „Het CDA zou gedoemd zijn een natuurlijke dood te sterven. Ja, ja, ik ken die theorie. Het CDA is dan als een licht vliegtuigje, waarvan de motor afslaat. Het stort dan niet neer, maar geraakt in een glij vlucht en komt zachtjes op een weilandje terecht, waar het z'n rust vindt. Ik moet er niet aan denken". „Dat wij een grote aanhang hebben onder ouderen, vind ik op zich niet verontrustend. Er zullen immers altijd veel ouderen zijn. Maar ik er ken dat het niet erg bemoedigend is dat onze aanhang zo sterk bestaat uit ouderen. Ik vind dat een partij, wil zij goed meekunnen door de ja ren heen, een behoorlijke aanhang moet hebben onder de jongeren.. We zullen ons meer op die catego rie moeten richten. De belangrijk ste voorwaarde om de jongeren aan te kunnen spreken is dat we een duidelijke politiek voeren. In het verleden hebben wij, uit angst dat het fusieproces zou stagneren, in ons beleid te veel naar de grootste gemene deler gezocht. Nou, zo'n ggd is zelden interessant, dat spreekt zelden tot de verbeelding. Nu het fusieproces achter de rug is, moet je je keuzen wat scherper kunnen maken". „Het komende winterseizoen gaan wij ons over dit soort dingen bui gen, aan de hand van het rapport van een speciaal daartoe ingestelde commissie. We zullen dan proberen vast te stellen: wat is nu essentieel voor onze partij? Ik zal er sterk naar streven dat samen te ballen in een zeer beperkt aantal punten. Wat mij betreft komt er medio vol gend jaar een soort politiek mani fest, dat geldt voor de komende vijf jaar. Een groot stuk van Nederland zal dan heel kwaad worden op het CDA, maar tegelijk zal duidelijk zijn waar het 't CDA om gaat. Want in het verleden zijn we wel eens te wollig geweest".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17