1 Irafat in de Syrische houdgreep DIT WORDT DE LEKKERSTE WEEK VAN DE HELE ZOMER. CcidócSouAont 3UTERSE PROBEERT ACHT TE VERGROTEN Unctad dreigt te mislukken ïrhit debat rond rellen in Krefeld r. Moskou vraagt bevriezing aantallen kernwapens Ontvoerde zendelingen worden goed behandeld va TENLAND WOENSDAG 29IUNI1983 PAGINA-9 ^MARIBO De Surinaamse le der Bouterse is druk bezig zijn ispositie te versterken. Daartoe ■hij de afgelopen dagen gesprek- evoerd met vooraanstaande leden jé „oude" politieke partijen onder jc-premier Arron, die in februari joor de staatsgreep van Bouterse in de kant werd geschoven. ése wil zo onder meer bereiken I oude politieke kopstukken mor- inwezig zijn bij de massa-manifes- |ie ter gelennheid van de nationa- fetdag 1 juli (herdenking avn de iffing van de slavernij) wordt ge- fi. Een en ander heeft tot doel de steun voor Bouterse onder het volk te verbreden en zich te presenteren als de verzoener. Het is overigens nog ondui delijk wat het resultaat is van de ge sprekken met de „oude" politici is. Di plomaten in Paramaribo zeggen dat geen al te vergaande conclusies mogen worden getrokken. In Paramaribo ver wacht men verder dat Bouterse morgen een gematigde speech zal houden en niet hard zal uitvaren tegen Nederland. Dat zou al hebben geleid tot wrijvingen tussen Bouterse en premier Alibux, die Nederland onlang nog „de enige vij and" van Suriname noemde en die zich tegenover Nederland veel minder buig zaam zou willen opstellen. BELGRADO De voorzitter van de VN-con- ferentie over handel en ontwikkeling Unctad VI, de Joegoslavische minister van buitenland se zaken Moisov, heeft een dringend beroep gedaan op alle aanwezige ministers de confe rentie niet te laten mislukken. De conferentie, die de afgelopen weken in Belgrado is gehou den en morgen moet worden afgesloten, heeft nog geen enkel resultaat opgeleverd en vele vragen zich af of er wel afspraken kunnen worden gemaakt. Gezien de moeilijke onder handelingen wordt niet uitgesloten geacht, dat Unctad VI zich uiteindelijk zal beperken tot een meer algemene slotverklaring, waarbij een aantal hete hangijzers wordt doorverwezen naar andere instellingen en organen. Natuurbeschermers tegen milieu-beleid Bayer KEULEN Milieugroepen, waaron der enkele Nederlandse, hebben giste ren tijdens de aandeelhoudersverga dering van Bayer in Keulen geprotes teerd tegen het milieubeleid van het chemie-concern. Het voorstel van de natuurbeschermers het divident van ruim 200 miljoen gulden te gebruiken voor milieumaatregelen en het veilig stellen van arbeidsplaatsen had echter geen schijn van kans. De aandeelhou dersvergadering verliep niet zo tu multueus als die van Hoechs enkele weken geleden. De raad van bestuur van Bayer had zich ingesteld op de natuurbeschermers, die vorig jaar ook al voor de nodige opschudding zorg den. Record- smartegeld invalide jongen LONDEN Een Engelse jongen van acht jaar heeft een recordbedrag aan smar tegeld van bijna anderhalf miljoen gulden toegewezen gekregen, omdat hij door een aanrijding in 1978 in Manchester het vermogen om te lopen en te spreken heeft verloren. Nicholas Al len liep bij het ongeluk een ernstige hersenbeschadiging op. Het smartegeld moet worden betaald door de be stuurder van wagen die Al len aanreed en diens werk gever. President Reagan toont hier een van gestolen documenten van Carter. HAAG „Het spijt t moeten zeggen dat jn verraden. Wij heb- Sns samen voorbereid je Israëlische agres- het hoofd te bieden jotseling schieten zij p de rug". Bedoelt u l bent verraden door zo vroeg de journa- adrukkelijk. „Ja, het mij het te moeten F- jze dramatische woorden ïde PLO-voorzitter, Jas- •afat vorige week dins- „de ernstige positie-wij van de Syrische troe- inkele uren daarvoor de in Libanon geleger- fische tankeenheden alle jnse stellingen in de Be- illei, die onder controle Arafat, omsingeld de gewapende re- van Palestijnse dissiden- »n vaste basis gegeven, het eerst sinds de Pale rebellen begin mei jk verzet aantekenden Arafat's verzoenende ke koers, beschuldigde ^O-voorzitter Syrië van inmenging in interne ijnse zaken. Een be- Kging die hij enkele da- öter in Damascus her- en voor president As- lanleiding vormde om it Syrië te wijzen. De i-Palestijnse verhouding :e hiermee een diepte- in sindsdien balanceert als vertegenwoordiger it Palestijnse volk op de an de afgrond. ►te vraag in de huidige i-Palestiinse crisis is, in Arafat gelijk heeft Imet zijn verwijt aan het ^an Assad, dat deze in- id de dolkstoot wil toe- in aan de Palestijnse fcbeweging. Wil het Sy- regime gebruik maken B onenigheid binnen de |e Palestijnse guerrilla- Iring, El Fatah, en de geheel naar zijn hand Of heeft Assad met de eling van de Palestijnse en in Oost-Libanon de de rebellerende Pales- jwillen onderstrepen dat onherroepelijk moet af- an zijn gematigde poli- ie ruimte laat voor een Problemen binnen PLO Voor de Palestijnse hoogleraar Moesa Suudi, die al 23 jaar in Nederland woont en als docent Arabisch en moderne geschie denis van het Midden-Oosten verbonden is aan de Universi teit van Amsterdam, zijn door het optreden van de Fatah-re- bellen de problemen binnen de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie heel duidelijk gewor den. „Na het vertrek van de Palestijnse guerrillastrijders vorig jaar uit Beiroet, heeft Arafat geprobeerd tot een overeenkomst met de Jor daanse koning Hoessein te ko men. Hij wilde op deze manier bereiken dat de regering- Reagan de PLO uiteindelijk als gesprekspartner zou erken nen. Dit is volkomen mislukt", aldus de 63-jarige wetenschap per. „Immers, de geloofwaar digheid van de Verenigde Sta ten bestaat niet". Suudi beargumenteert deze uitspraak door te verwijzen naar het bloedbad, vorig jaar september, in de Palestijnse vluchtelingenkampen Sabra en Chatila. Volgens hem draagt hiervoor ook de rege- ring-Reagan verantwoorde lijkheid. omdat zij enkele da gen voor de massamoord op dracht gaf haar troepen van het internationale vredesleger uit Beiroet terug te trekken. „Dit was geheel in tegen spraak met de belofte van de Amerikaanse afgezant Habib, die Arafat nog in Beiroet had toegezegd te zullen zorgdragen voor de veiligheid van de Palestijnse burgers in de Liba nese hoofdstad". „Bovendien", zo zegt Suudi die afstandelijk en zonder emoties over het Palestijnse probleem spreekt, „heeft de regering- Reagan geen halt toegeroepen aan de nederzettingenpolitiek van premier Begin in de bezet te gebieden. Ten derde wil ik verwijzen naar het onlangs ge sloten Libanees-Israëlische ak koord, dat door toedoen van de VS tot stand is gekomen en dat onder meer voorziet in een Israëlische controle over Zuid- Libanon". „Daarnaast heeft Arafat geen enkele belofte ge kregen van de VS. Arafat staat met lege handen en zijn gema tigde diplomatieke koers slaat Een Syrische T-62 tank rolt hier door de straten van de Oostlibanese stad Baalbek. Al ruim een week hebben Syrische tanks de Palestijnse stellingen in de Bekaa-vallei om singeld. Schaart Suudi zich achter de eisen van de rebellenleider Aboe Moessa? „De PLO-dissi- denten zeggen: Arafat, je poli tieke koers leidt tot niets. Je toenadering tot Hoessein leidt meer en meer tot aanvaarding van het Reagan-plan. En dat is onacceptabel voor ons, omdat de Palestijnse rechten daarin niet worden erkend. De PLO- dissidenten praten over princi pes. Zij benadrukken dat de politieke koers van de PLO duidelijk moet zijn en dat er een einde moet komen aan de omzichtige diplomatieke ma noeuvres, die de PLO de afge lopen tijd heeft gevoerd. Ook eisen zij dat de besluiten bin nen de PLO op democratische wijze genomen worden. Ik on dersteun de eis van de dissi denten dat er een collectief leiderschap moet komen. Maar Arafat moet wel voorzitter worden van zo'n leiderschap worden. Vergeet niet dat Aboe Moessa nooit de val van Arafat heeft geëist, wel dat er een einde komt aan zijn solo-optre den". Inderdaad hebben de PLO-re- bellen niet de val van Arafat geëist. Hun optreden zou daar om begrepen kunnen worden als een „koers-correctie" van het tot nu toe gematigde PLO- beleid, dat ervan uitgaat dat niet langs militaire weg méar via politiek overleg de Mid den-Oosten crisis opgelost kan worden. Bij een verwerping van dit beleid komt de nadruk weer meer te liggen op het mi litaire aspect. Maar de oorlog in Libanon heeft uitgewezen dat de PLO bij een militaire benadering steeds verder in het defensief wordt gedron gen. Israël is een regionale su- Eermacht. Welk perspectief ieden de PLO-rebellen? Suudi wijst erop dat Israël niet alleen als een militaire vesting gezien moet worden. „De pro blemen in Israël stapelen zich op. De invasie in Libanon heeft tot grote verdeeldheid onder het Israëlische volk ge leid. Israël is een groot getto,, het vergrootte getto van Euro pa". „Een nieuwe Israëlische aan val is gezien de oppositie in Is raël momenteel niet waar schijnlijk en Syrië is militair niet in staat een oorlog tegen Israël te voeren. Bovendien zijn de twee supermachten nu zo direct bij het Midden-Oos ten conflict betrokken, dat een oorlog vergaande consequen ties zou hebben, waarvoor noch de Sovjet- noch de Ame rikaanse leiders verantwoor delijkheid willen dragen. Een oorlog in het Midden-Oosten is, zoals de zaken er nu voor staan, uitgesloten. Ik verwacht daarom dat de toestand van „geen oorlog geen vrede" weer hersteld wordt. In zo'n situatie worden de spanningen in Is raël opgevoerd", aldus Suudi. Suudi gelooft niet dat de Syri sche president Assad er op uit is om de PLO volledig aan zich te onderwerpen. Hij meent dat nu het Assad is ge lukt om opnieuw in de schijn werpers van het politieke Mid den-Oostentoneel te staan, hij zich 'wel twee keer zal beden ken om de controle over de PLO gewapenderhand over te nemen. „Een Syrisch-Pale- stijnse broederstrijd zal de po sitie van Assad verzwakken. Hij zou zich daarmee de vij andschap van de overige Ara bische landen op de hals ha len. Bovendien geniet Arafat de steun van verreweg de meeste Palestijnen en zij zul len geen andere voorzitter ac cepteren". Voor Suudi zijn de huidige problemen tussen Syrië en de PLO „een storm in een glas water". „Het moeilijke punt voor Arafat is", aldus Suudi, „dat hij moet toegeven dat zijn koers op niets is uitgelopen en dat hij de vorming van een collectief leiderschap moet aanvaarden". „Syrië en de PLO hebben elkaar nodig om hun doelstellingen de terug gave van de in 1967 bezette ge bieden ten aanzien van Is raël te realiseren. Dit moet Arafat inzien en hij moet zich daarom verplichten tot een strategisch Syrisch-Palestijns bondgenootschap. Ik verwacht dat binnen twee weken de cri sis tussen Syrië en de PLO op gelost zal worden. Arafat zal dan zijn excuses moet aanbie-' den voor zijn beschuldiging door Damascus te zijn verra den en Assad moet zijn ver ontschuldigingen aanbieden voor de vernedering, die hij de PLO-voorzitter heeft toege bracht door hem het land uit te wijzen". Scepsis De feiten zullen uitwijzen of Suudi al dan niet gelijk krijgt. Enige scepsis is terecht, omdat in de politiek en vooral in het Midden-Oosten de logi ca van een wetenschapper lang niet altijd overeenstemt met de werkelijke gang van zaken. Zolang Syrische tanks de Palestijnse stellingen in de Bekaa-vallei in een houdgreep houden, staat Damascus sterk en kan de PLO een regeling worden afgedwongen. Of Assad bereid is zijn feitelij ke controle over de in Liba non verblijvende Palestijnse guerrillastrijders op te geven, is gezien de reputatie die het Syrisch regime heeft opge bouwd twijfelachtig. De be schuldiging van Arafat aan zijn rivaal Assad is, ondanks het feit dat de PLO-voorzitter de interne problemen binnen zijn organisatie heeft willen bagatelliseren door niet-Pale- stijnse krachten daarvoor ver antwoordelijk te stellen, toch zeker niet uit de lucht gegre pen. Tijdens de Jordaanse burger oorlog in 1970 weigerde Assad, die toen zojuist middels een staatsgreep aan de macht was gekomen, troepen naar Jorda nië te sturen om de Palestijnen te hulp te komen. In 1976 in tervenieerde Assad ten gunste van de rechtse christenen in de Libanese burgeroorlog en voorkwam daarmee dat de al liantie van linkse Libanezen en Palestijnen de macht in Li banon konden overnemen. Ook voor het bloedbad, dat in de zomer van 1976 na een we kenlange belegering van het Palestijnse vluchtelingenkamp Tall Za'atar door de Falangis- ten werd aangericht, draagt Syrië verantwoordelijkheid. Terwijl rechtse christenen het beleg uitvoerden, zorgden Sy rische troepen ervoor dat er geen Palestijnse versterkingen naar Tall Za'atar gezonden konden worden. De Syrische rol tijdens het bloedbad van Tall Za'atar lijkt als twee druppels water op de rol die het Israëlische leger vervulde tijdens de massamoord in Sa bra en Chatila. Maar in Syrië krijgt, anders dan in Israël, een oppositie geen enkele kans om zich te profileren. De ver nietiging, anderhalf jaar gele den, van de stad Hamma (waar zo'n 30.000 mensen zou den zijn gedood) heeft duide lijk gemaakt hoe het regime in Damascus oppositionele krach ten te lijf gaat. Evenmin is Arafat de passieve houding van Damascus tijdens het beleg van Beiroet verge ten. Arafat liet zijn afkeer van het Syrisch regime blijken door na zijn vertrek uit Bei roet niet naar Syrië maar naar Athene te gaan. Assad, ooit de „Bismarck" van Syrië genoemd, is arglistig en zal tot geen militaire actie overgaan voordat hij ervan overtuigd is daaruit politieke winst te kunnen behalen. Mis schien vormt een gewapend optreden voor Assad tegen de Palestijnen in Libanon een te groot risico. Het optimisme van Suudi lijkt dan gerecht vaardigd en in dat geval zal de huidige crisis tussen Syrië en de PLO niet in een nieuw bloedbad ontaarden. Wel is ze ker dat Damascus de PLO in hoge mate aan zich zal binden en dat Assad zijn persoonlijke tegenstander Arafat een toon tje lager wil laten zingen. RICK KERSJES De hevige rellen bij zoek van de Amerikaan- t-president George Bush ag aan Krefeld, waarbij rd gewonden vielen en 150 arrestaties werden Kt. hebben tot een verhit pgeringspartijen CDU en finden, dat de politie van |d ernstig in zijn taak te- is geschoten. Zij eisen daarom het ontslag van de hoogst verantwoordelijke in deze, de minister van binnen landse zaken van de deelstaat Noordrijnland- Westfalen, Herbert Schnoor (SPD). Het debat in Duitsland speelt zich af tegen de achtergrond van een mogelijke verscher ping van het demonstratie- recht. Minister Zimmermann van binnenlandse zaken (CSU) wil de wet zo veranderen, dat iedereen die zich niet ver spreidt na een oproep van de politie strafbaar is, ook dege nen die geen geweld hebben gebruikt. De liberale coalitie- -partner in Bonn, de FDP, wil echter niet zo ver gaan. rk sticht dbouwfonds polen E De Poolse macht en de katholieke kerk en hebben overeenstem- jereikt over een kerke- tichting, die financiële al verstrekken aan Pool- ren. Tijdens het bezoek e paus aan Polen zou ïr een akkoord zijn be- Het is de bedoeling dat nds de in het slop ge- Poolse economie nieuw {aat inblazen, nerikaanse regering is de betrekkingen met te verbeteren als het re regime de politieke larden verbetert. ADVERTENTIE Maak dit zinnetje af en stuur 't voor 1 augustus in voldoende gefrankeerde enveloppe naar Friskwis, Postbus 275, 8901 BB Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen. U mag zo vaak meedoen als u wilt. Vergeet uw naam en adres niet. Prijzen: 100 gratis jaarabonnementen op Libelle of Story. Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht. TENHEER Brug stort in: drie doden Twee vrachtwagens en een personenauto stortten gisteren in de diepte, toen plotseling een deel van een brug over de rivier de Mianus in de buurt van Greenwich in de staat Connecticut instortte. De drie auto's en enkele tientallen meters wegdek vielen zo'n dertig meter naar beneden. Drie mensen kwamen om het leven en drie anderen raakten gewond. De gouverneur van Connecticut, William O'Neill, heeft een diepgaand onderzoek gelast. Reagan wist wat Carter in tv-debat zou zeggen (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De staf van president Reagan heeft onthuld gedurende de laatste week van de campagne voor de presi dentsverkiezingen van 1980 de beschikking te hebben gehad over 1.000 documenten van de toen malige president Carter. De documenten, nu al de „Carter-Papers" genoemd, zouden zijn doorgespeeld door een stafmedewerker van Car ter, die betrokken was bij de voorbereiding van het uiterst belangrijke tv-debat tussen de president en Reagan. Reagan weigerde gisteravond te zeg gen hoe zijn staf aan de docu menten van Carter was geko men. Drie weken geleden begon af faire van de „Carter-Papers" toen het boek „Gokken met geschiedenis" uitkwam. Hierin onthult de schrijver-journalist Lawrence Barrett dat een van de medewerkers van de toen malige president Carter in 1980 diens draaiboek voor het televisiedebat met kandidaat Reagan heeft gestolen en het heeft gegeven aan de mede werkers van Reagan. Reagan was daarom geheel voorbereid op alles wat Carter zou zeggen, zodat hij uiterst doeltreffende reacties ten bes te kon geven en als sterkste uit het tv-debat tevoorschijn kon komen. De zaak van de „Carter-Papers" dreigt een hele affaire te worden. Er gaat zelfs al het gerucht dat het hoofd zal gaan rollen van de huidige directeur van de CIA, William Casey, die destijds Carters verkiezingscampagne leidde. Belgische ex-wielrenners handelen in peppillen (Van onze correspondent) BRUSSEL Met de arrestatie van acht personen heeft de po litie van het Belgische Leuven een keten van amfetamine handelaren opgerold, die voor al wielrenners van pepmidde len voorzag. Onder de gearres teerden zouden zich ex-wiel- renners van naam bevinden. Zeker is dat een arts in verze kerde bewaring is gesteld. MOSKOU De leiders van de landen van het Warschau-pact hebben gisteravond na een spe ciaal belegde vergadering in het Kremlin nogmaals aangedrongen op directe bevriezing van de aantal len kernwapens in zowel Oost als West. „Er dient een dusdanig ak koord te komen dat plaatsing van nieuwe Amerikaanse kernraketten in Westeuropese landen wordt uitgesloten." Dit akkoord moet ook voorzien in een overeenkomstige vermin dering van de bestaande wa pensystemen voor de middel lange afstand in Europa met als doel het evenwicht op het laagst mogelijke peil te berei ken, aldus het communiqué. De Sovjet-Unie is opnieuw be reid een deel van zijn arsenaal af te stoten mits het Westen niet tot plaatsing van nieuwe kernwapens overgaat. In de verklaring worden echter koord. Zo wordt er geen nieuw voorstel gedaan voor het over leg in Genève over de kern wapens voor de middellange afstand. Het Westen heeft tot nu toe de bevriezingsvoorstel- len van Moskou steeds afgewe zen omdat daarmee het be staande Russische overwicht zou worden vastgelegd. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG In Zuid- Soedan, waar zaterdag vijf westerse zendelingen zijn ontvoerd, wordt al gerui me tijd strijd geleverd door een afscheidingsbe weging, die wil dat het overwegend zwarte Zui den zich losmaakt van het overheersende, Arabische Noorden. Van het Front voor de Bevrijding van Zuid-Soedan (SSLF) had echter nog niemand ge hoord. De ontvoerders van de vijf zendelingen hebben in radio gesprekken de indruk gewekt niet tot een goed georganiseer de guerillabeweging te beho ren. Voor zover bekend wor den de vijf zendelingen goed behandeld en kunnen zij zich vrij bewegen. Van vluchten kan echter geen sprake zijn, omdat hun zendingspost zich in ver afgelegen gebied be vindt. Volgens de heer H. de Ruiter, hoofd buitenland van de stich ting Tear Fund Nederland in Amerongen, bij wie Noort in dienst is en door welke organi satie hij aan Across is uitge leend, is de Nederlandse ver pleegkundige „een oude rot in net vak". Hij was eerder onder andere werkzaam in Thailand. Hij verblijft een half jaar in Soedan, waar hij eerst in een kliniek werkte. Pas sinds kort was hij aan de slag gegaan in Zuid-Soedan. ADVERTENTIE W m J Jamin doet z"n best om er een I mooie zomer van te maken. I'n Week lang heerlijke ijsjes I voor 'n zacht prijsje: t Ifamiliepak met zes |vanillehoorns&8Ü 1 Geldig t/m 6 juli 1983.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9