Gerrit Solleveld te goed voor amateurs ÉJan Raas stelt orde op zaken Thea van Rijnsoever pakt iedereen in gsPORTTRIBUINIE BM nieuwe sponsor Post Van Impe verrast in België MAANDAG 27 JUNI 1983 21 JLLE Wanneer de ijZen -tekenen zich niet be- gen, zullen de renners bij Peter Post blijven ;end jaar IBM als isor hebben. Het is de oeling dat deze naam •ns de rustdag in de r op Alpe d'Huez zal den bekend gemaakt, bracht inmiddels zijn ïers op de hoogte, met ke formatie hij de eerdjjr ingaat. Dat zijn Win- De Rooy, Lammers, der Velden, Veld- scholten, Lubberding, Van Vliet, Raas, Ooster bosch en de Belg De Keu lenaar. De meeste ver trekkers zijn dus gewipt. Er komt tevens steeds meer duidelijkheid rond de nieuwe profploeg van Jan Raas. De formatie zal maximaal veer tien coureurs tellen. In tegen stelling tot andere berichten zal toch het zogenaamde grote programma worden afge werkt. Ploegleider Jan Gisbers heeft laten blijken, dat de sponsor slechts één jaar zeker heid heeft gegeven. Voorts is er sprake van een optie om twee jaar door te gaan. Als mecanicien zal optreden Paul Soetekouw, terwijl Rudi Berg mans als soigneur is aange trokken. Lomme Driessens zal slechts de funktie van advi seur hebben. De Belg, die ver rukt is van het Nederlandse wielertalent, wil graag Ron Snijders naast Gerrit Solleveld als tweede debutant in de for matie opnemen. Ploegleider Jan Gisbers is echter meer ge porteerd van Daams. Er wordt afgewacht of Daams zich bin nenkort in de Ster der Belofte zal manifesteren. Zoetemelk in Tour met nummer 1 GEULLE Joop Zoetemelk zal aanstaande vrijdag in de Tour de France met het nummer 1 vertrekken. Dat impliceert, dat hij als laatste start tijdens de proloog in Fontenay-sous-Bois. De Tour-direktie heeft Zoete melk dit nummer gegeven, omdat Hinault niet start. Bo vendien ontbreekt de we reldkampioen Saronni in het peloton, zodat besloten is te kiezen voor de meest recente Tour-winnaar. Dopingzaak Simon krijgt staartje GEULLE De dopingaffaire uit de Dauphiné Libèré, waar winnaar Pascal Simon is betrapt op het ge bruik van het verboden middel Mi- coren, krijgt een staartje. Simon heeft verklaard dit middel, om ge makkelijker te kunnen ademhalen, ook te hebben gebruikt voor de Proloog. Toen is hij niet positief be vonden. Tijdens de slottijdrit wel. Simon vecht de zaak derhalve aan. Inmiddels circuleren hardnekkige geruchten dat ook veel Phil Ander son in de Dauphiné Libèré positief zou hebben gereageerd. Pelgröm breekt sleutelbeen GEULLE Voor Brigit Pelgröm ver liep de nationale ti telstrijd bij de da mes ongelukkig. Het meisje uit Olst viel en brak een sleutelbeen. Een on derzoek in het zie kenhuis leerde, dat operatief ingrijpen niet noodzakelijk was. Na een behan deling kon ze naar huis terugkeren. JLLE Zelfs de ver- ;r had vrede met zijn erlaag. Bert Wekema ®-nde zaterdag na de male titelstrijd wiel- i «MJien bij de amateurs, hij in Gerrit Solleveld cht zijn meester had mden. Hoewel de tra- van teleurstelling zijn wangen biggel* jS m ;n". Op die tekst viel V J s af te dingen. De ma- waarop de 22-jarige Ier uit De Lier de ïpioensrace naar zijn zette, was ronduit idioos. I d. een werkelijk slopende, ende wedstrijd verliet hij e slotfase via een splijten- emarrage de toen nog vijf eurs tellende kopgroep. SChaen Bert Wekema kon nog volgen, maar toen „de opnieuw aanzette, moest de renner uit Peize afha- L Dat gebeurde ongeveer jjtig kilometer voor de fi- Het leek nog een hele af- jd, maar voor Solleveld ikte dat niets uit. Zonder i te forceren nam hij, uit- dig toegejuicht door de |enden toeschouwers, op laatste rivaal anderhalve lut voorsprong, triomftocht betekende het slot van eeri ama- riode, waarin Solleveld alles meemaakte. Vol- eer |d jaar zal hij als prof aan- n in de ploeg van Jan Hij liet blijken er al naar te kijken. „Ik was de laat- üjd bij de amateurs niet gemotiveerd. Ik word ei- liever nog vandaag dan morgen. Ik heb me er 3on ings op betrapt, dat ik in ;aflonde van de Achterhoek eens echt voor de zege meegereden". 'gieter Jan Gisbers hoor- het allemaal grinnikend Ook voor hem was het succes van Solleveld een nf. Voor de derde keer in essie zag hij een coureur zijn eigen ploeg als eerste «r de finish komen. Na Oos- osch en Koppert was nu de beurt aan Gerrit Solle- een geweldige coureiir, door een tekort aan pure kwaheid op de laatste meters ijn carrière minder vaak podium haalde dan norma- ficat* Niet oneerust Zijn eindzege in Olympia's Ronde van Nederland, bij prestaties in de Vredeskoers en vooral zijn optreden in de gouden 100 kilometer tijdrit- ploeg - eveneens onder leiding van Jan Gisbers - maakten duidelijk dat hij ver zou kun nen reiken. Hoewel dit seizoen door een hardnekkige voor hoofdsholte-ontsteking gedeel telijk was mislukt en ook zijn voorbereiding op de titelstrijd niet indrukwekkend mocht worden genoemd, heerste Ger rit Solleveld. Hij maakte zich niet ongerust toen onmiddel lijk na het startschot een twaalf renners tellende kop groep ontstond, waarin veel kwaliteit zat. Naast ervaren mannen als Arie Hassink en Frits Schur kozen John van Asten, Jan van Dalen, Peter Harings, Henk Havik, Dries Klein, Anjö van Loon, Jan de Nijs, Toine Poels, Jean-Paul van Poppel en Gert-Jan Teunissen voor een vroeg avontuur. De maximale voorsprong bedroeg anderhalve minuut, maar dat verontruste niemand. Ener zijds omdat het tempo in het peloton behoorlijk hoog werd gehouden, anderzijds omdat niet alle merkenploegen in de voorste linies even sterk wa ren vertegenwoordigd. Bert Wekema, die later een belang rijke rol zou vertolken, had het in deze fase nog knap moeilijk. „Na de Open Ronde van Zwe den zaten we twee dagen urenlang in de auto. Ik had dikke benen. Later kwam ik er door". Bovendien liep hij ook nog een lekke band op. Door goed werk van Gerard Schipper was hij echter in re cordtijd in de hoofdmacht te rug. De tempobeul uit Ter Apel die eveneens voor de for matie van Piet Hoekstra uit komt, was echter niet tevre den in Geulle. Zijn derailleur brak af, maar er was voor hem geen nieuwe fiets. Aandacht Overigens haastte hij zich met een te verklaren, dat Bert We kema natuurlijk een fantas tisch kampioenschap had afge werkt. Wekema was vanaf maart al in grote vorm. Hij schitterde in de Ster van Zwolle, bleef overeind in de Sealink Race, in de Vredes koers en in de Open Ronde van Zweden. Hij trok er zelfs zo de aandacht, dat Tommy Prim belangstellend kwam in formeren of hij geen trek zou hebben in een Italiaans profa- vontuur. Die vele ereplaatsen waren ui teraard niet onopgemerkt ge bleven, reden waarom Weke ma als de te kloppen favoriet werd beschouwd. „Voor mij was het Solleveld, maar hij vestigde de aandacht op mijn vorm in de hoop, dat er wat daarover echter geen zorgen". Terecht, want het was onno dig. Toen het er op aan kwam reageerde Wekema attent. De beslissende slag werd ingeleid door Wieger van der Hoef. Twaalf ronden voor het einde van de 196 km lange race, ging hij er van door, net nadat de vluchters van het eerste uur waren ingerekend. Solleveld, Wekema, Van Poppel. Snij ders, Daams en Hassink wip ten mee. Voor Van der Hoef en Hassink duurden het avon tuur niet lang. Door vermoeid heid en kramp moesten zij ter rein prijsgeven. Boeiende finale Het werd de inleiding voor een boeiende finale, waarin voor Daams, Solleveld en We kema hoofdrollen waren weg gelegd. Ploegleider Jan Gis bers verstrekte Daams en Sol leveld via enkele ijlings ge schreven briefjes de opdracht aan te vallen. Daams deed het voorbereidende werk, Solle veld maakte het af. Alleen Wekema gelukte het na een uiterste krachtsinspanning op de steeds meer krachten slo pende flanken van de Slinger- berg nog even bij Solleveld te blijven. Lang duurde het echter niet. Solleveld profiteerde be kwaam toen Wekema een schakelfout maakte en begon aan zijn triomfantelijke solo. Een tocht naar het succes en een nieuwe toekomst als prof. Jan Gisbers daarover: „Solle veld is rijp om over te stappen. Hij krijgt nu twee jaar de tijd om te overleven, om geestelijk hard te worden. Flinke neder lagen zullen goed voor hem zijn, mits hij hard blijft wer ken en zichzelf goed verzorgt. Als hij dat kan opbrengen, wordt het een goede prof". PETER VAN PUTTEN (Van onze verslaggever) GEULLE Aan het „tijdperk" van Hennie Top kwam zaterdag in Geulle uiteindelijk dan toch een einde. Na drie jaar achtereen de nationale kampioenstrui mee naar huis te hebben genomen, moest zij ditmaal toezien hoe Thea van Rijnsoever als de jiieuwe titelhoudster werd gehuldigd. De 26-jarige „semi-prof" uit Breuke- len - zij werkt halve dagen als inpakster op een fabriek en heeft derhale genoeg vrije tijd om te trainen - ver diende de gouden medaille volledig. Na een sterk gereden wedstrijd bekroonde zij haar optreden met een gave solo over ruim vijftien kilometer. Zij toonde zich overi gens wel een beetje verbaasd dat het allemaal zo eenvoudig was gegaan. „Normaal springen er wel tien in mijn wiel als ik weg ga.,Dit keer gebeurde dat niet". Mieke Havik, die voor Leontien van der Lienden beslag legde op het zilver, vertelde waarom: „Top moest de titel verdedigen. Ik zag liever Thea weg rijden, dan Hennie. Uiteindelijk was zij al drie keer eerste geworden". Achteraf kon de voorzitter van de belangenvereniging van wiel- rensters zich echter wel voor haar hoofd slaan. „Die aarzeling was natuurlijk dom. Eigenlijk niet goed te praten, want je kan beter voor de eerste dan voor de tweede plaats sprinten". Het was overigens verbazingwekkend dat Hennie Top de krach tige aanval van Thea van Rijnsoever niet kon parreren. Een dag eerder nog had zij op Papendal, samen met Leontien van der Lienden, een uitgebreide conditietest ondergaan. Trainer Ben Scheperkamp: „Zij vestigde een recordscore. Ook Leontien ver beterde het oude record, dat op naam stond van een langlauf- ster". De vertrouwensman van Top kon er eigenlijk niet over uit, dat zijn favoriete zo kansloos naar de nederlaag was gere den. Hij verwees naar een onlangs gehouden trainingskamp in de Eifel, waar Hennie Top zelfs een groep amateurs meer dan voorbeeldig partij had gegeven. Daarin werd de bevestiging ge vonden van de juiste trainingsaanpak in de winter. „Maar", zo concludeerde Scheperkamp, „er speelde kennelijk andere faktoren een rol mee". Eén daarvan is ongetwijfeld de eerder dit seizoen ontstane tegenstellingen binnen de Batavus- formatie, die tot het vertrek leidde van Scheperkamp als trai ner. Hij nam Hennie Top mee. Eén van de dames die bleef, was Thea van Rijnoever. Thea van Rijnsoever is overgelukkig met haar zege. RONSE Lucien van Impe veroverde gisteren verrassend het Belgisch kampioenschap op de weg. De 36-jarige coureur, tegen-" woordig in Italiaanse dienst, versloeg in de eindsprint zijn mede vluchter Mare Sergeant met miniem verschil. Van Impe, in 1976 winnaar van de Ronde van Frankrijk en dit jaar na het wegval len van Bernard Hinault één van de kanshebbers in La Grande Bouclé, sloeg in de slotfase van de lange koers toe. In Italië ging de titel naar de 21-jarige Moreno Argentin. We reldkampioen Saronni stapte dertig kilometer voor de eind streep af. Marc Gomez mag zich een jaar lang hullen in de Fran se kampioenstrui. Serge Demierre werd Zwitsers kampioen in een gecombineerde titelstrijd met ook renners uit West-Duits- land en Liechtenstein, waarvan respectievelijk Gregor Braun en Siegmund Herren de titels in de wacht sleepten. Carlos Hernan dez ten slotte werd Spaans kampioen. Dg n blij 1 1 »ka„' A. n jd ïatt0 ULLE Jan Raas eei de gisteren uiteindelijk maar orde op zaken, zien te voorkomen; dat de knaif een Belgische spon- rijdende Adrie van der 1 zou profiteren van de -ï ge erlinge tegenstellin- n t in hef Raleigh-kamp, uw i Raas het initiatief r zich toe. Met enkele ,anj :htige bewegingen ont- i de d hij zich in de slotfase we de nationale titelstrijd voorde profs van zijn laat- Pl metgezellen en zorgde voor, dat de itiet J-wit-blauwe trui in sti ploeg van Peter Post if. r de zesde achtereenvol- de keer kwam er een dus len Raleigh-coureur op de n U jste treden van het ro- ney<m. Het was voor Post ech- >ver< slechts een betrekkelijk 10 "tes, omdat Jan Raas eerder ■>ete als bekend - had aange- t V<digd het volgende seizoen seccfere kleuren te zullen ver- Lari gen. Peter Post sprak zich ajjiet rechtstreeks over uit, hij had er uiteraard de V keur aan gegeven, wan- we Henk Lubberding als eer- 3 n ian de eindstreep zou zijn enriveerd. En het was heel 1-53 mogelijk geweest, want eterprof uit Voorst reed een Vftreffelijke wedstrijd. Lub- ;n iijing, die in het verleden r t$ een nationale titel van en. Raas geschonken kreeg, n eist ditmaal echter met de »ren medaille tevreden 40 Hij had er ogenschijnlijk en moeite mee. Evenals Van Ke t' constateerde hij kenne- i d« dat de beste coureur van erland had gewonnen. Toch was diezelfde Henk Lub berding eerlijk genoeg om uit gebreid te praten over de ach tergronden van de kampioens- rit. De wedstrijd zelf had spor tief gezien weinig om het lijf, maar dat was voor de coureurs gisteren niet het belangrijkste. Gisteren waren zaken aan de orde als trouw aan de werkge ver, denken aan het eigenbe lang en vooral kijken naar de toekomst. Bovendien zat er hier en daar nog de nodige verbittering omdat Post al had laten merken, Hanegraaf, Van Hou welingen en Wijnands niet mee te zullen nemen naar de Tour de France. En daaraan kleefden financiële gevolgen voor de heren. Gesprek Zaterdag was daarover al uit gebreid gesproken, toen de renners zich in een hotel in Born hadden verzameld. Dat gesprek was noodzakelijk om dat Post wilde weten wie zich sterk genoeg voelde om een gooi te doen naar de nationale titel. Hoewel aanvankelijk slechts namen van Winnen, Van Vliet, Lubberding en Veldscholter» naar buiten sij pelden, werd later gesugge reerd dat er wel zeven cou reurs ambities in dit richting koesterden. Post beperkte zich er toe een beroep te doen op het gezonde verstand van de renners. Maar het onderlinge vertrouwen was aanvankelijk niet zo groot. Ook niet tussen de renners. Voor Henk Lubberding was het op een gegeven ogenblik zelfs reden om tijdens de wed strijd eerst naar Raas toe te gaan. Dat was mede in de hand gewerkt door het ver loop van de wedstrijd. Kort na de start had zich een kopgroep gevormd, die bestond uit Nieuwdorp, Smit, Van der Poel, Van Binsbergen, Van Gerwen, Van Hooydonk, Jan van Houwelingen en de Ra- leigh-rijders Van Vliet, Adrie van Houwelingen, Hanegraaf en Wijnands. Op zichzelf was het niet zo vreemd, want ook in voorgaande edities van de nationale titelstrijd gingen in de aanloop vaak coureurs op zoek naar enige^ publiciteit. Meestal maakte niemand zich daarover zorgen. Ditmaal was het anders. Niet omdat de voorsprong van de vluchters zo snel opliep, maar vooral omdat de,Raleigh-ver tegenwoordiging uit louter „dissidenten" bestond. Henk Lubberding poogde dan ook zich naar de kopgroep te wer ken, maar kreeg steeds ie mand in zijn wiel, zodat zijn pogingen mislukte. „Kijk, er was afgesproken dat de kam pioen uit de Raleigh-ploeg moest komen. Je weet maar nooit of men correct blijft. Nu ben ik toevallig allang bij de ploeg en dus voelde ik het als mijn verantwoordelijkheid om eens te onderzoeken, hoe de werkelijke situatie was". Vloekend Na een kort gesprekje met Raas concludeerde Lubber ding, dat er inderdaad geen sprake was van dubbelspel. In middels was Post al een paar keer met veel geweld naar vo ren gereden, om vloekend zijn mannen uitdrukkelijk te beve len de benen stil te houden, waardoor de ontsnapping on gedaan werd gemaakt. Later verklaarde Post: „Als ik had dissident én gezegd mee te rijden, dan was het peloton na tachtig kilome ter gedubbeld en was het kam pioenschap kapot geweest. Dan waren de mensen naar huis gegaan". Voor Van Vliet, die Post ver laat, was dat een bittere pil. Hij had zich kandidaat gesteld en zag een prachtige uitgangs positie verloren gaan. Hij stel de zich echter solidair op al klonk een lichte ondertoon van onbegrip door toen hij zei: „Post is de baas. Ik maak er nooit een punt van. Ik doe wat hij zegt". Adje Wijnands. die later voortijdig de strijd staak te door een tekort aan kilome ters, reageerde aanzienlijk fel ler: „Er mocht kennelijk nie mand van de vertrekkende renners kampioen worden. Ik had graag voor Van Vliet wil len rijden, maar het mocht niet. Je gaat langzamerhand overal iets achter zoeken". Tweede fase Ongeveer halverwege de wed strijd ging de kampioensstriid de tweede fase in. Na enkele demarrages viel de aanvanke lijke kopgroep uiteen. Van der Poel. Van Vliet en Hanegraaf bleven voorop en kregen ver sterking van Raas, Lubber ding, Van der Velden, de ge broeders Van Houwelingen, Nieuwdorp en Van Dongen. Vedetten als Kuiper, Zoete melk, Winnen en Oosterbosch hadden de slag gemist. Daarna werd het een vervelende ver toning. De coureurs draaiden plichtmatig hun rondjes. Naar mate de tijd verstreek, werden de minder gerodeerde afval lers talrijker. Uit de achter hoede zetten Winnen en Kui per tenslotte nog een soort achtervolging in, maar ook dat stelde niet veel voor. Zeker, Kuiper demonstreerde een grootse vorm, maar had eerder voor deze inspanning moeten tekenen. Met het echte spel konden Kuiper en Winnen zich niet mee bemoeien. Die eer was voorbehouden aan Raas, Lubberding, Van der Velden, Van Vliet, Hanegraaf, Van der Poel, Nieuwdorp en Van Dongen. Van dit achttal hadden Van Vliet en Lubber ding al officieel aangekondigd te willen meedingen naar het kampioenschap. Raas had zich wat afzijdig gehouden tijdens de discussies. In principe had hij er geen behoefte aan een tweede nationale titel (de eer ste haalde hij in 1976 in Sim- pelveld) te veroveren. „Maar", zo sprak hij later ontspannen. „Van der Poel reed goed, ik wilde geen risico's nemen. Als Van der Poel samen met Lub berding aan de meet zou zijn Sekomen, waren wij de trui wijt Dat stond vast. Daarom heb ik geen risico genomen en ben ik weggesprongen". PETER VAN PUTTEN WK wielrennen 1985 in Venetië LIVORNO De wedstrijden om de wereldkampioen- schapppen wielrennen worden in 1985 gehouden in Venetië. Dit heeft de Italiaanse wiele- runie bekendgemaakt. De bond heeft een groot aantal mogelijke plaatsen onderzocht, nadat de internationale orga nisatie (UCI) het WK van 1985 aan Italië had toegewezen. De wegwedstrijden starten in Montello, terwijl de baan wed strijden in Bassano worden ge houden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13