Wereldrecord Beyer tijdens top-interland Sombere perspectieven Nederlandse springruiters Tweemaal goud voor Menno Swier Golftitel voor Jan Dorrestein Zwemmers VS ontwijken pre-Olympics LOS ANGELES De beste zwemmers van de Verenigde Staten nemen niet deel aan de voor-Olympische wedstrij den, die medio juli in Los Angeles wor den gehouden. Als officiële reden wordt opgegeven dat zo'n inspanning niet in het al overbelaste programma ast. Insiders vermoeden dat de Ameri- anen de confrontatie tegen op dit mo ment sterkere landen als Oost-Duits- land en de Sovjet-Unie niet aandurven om het moreel in de ploeg geen schade te berokkenen. Michael Gross heeft zaterdag bij de Westduitse zwemkampioenschappen opnieuw het Europese record op de 200 meter vlinderslag verbeterd. Hij bracht het, in de finale, op 1.58,22. MAANDAG 27 JUf Sportprijsvragen DEN HAAG De resultaten van de lottos van j, land, West-Duitsland en België en van het supertr] Lotto 25 1 9-12-15-17-22-29. Reservegetal: 21. Inleg: 2.889.269,00. Deelnemers: 547.755. 1.372,403,00. Cijerspel 562431 Westduitse lotto 4-5-31-32-33-48. Reservegetal: 27. Spiel 77 6901203 Belgische lotto 1-3-13-19-37-40. Bijkomend: 29. Supertrio (Hairos II-prijs) van Duindigt: 1. nr 3: Unri Zuidvelde (A.J. Mollema) 2. nr. 10: Pepiton (G. de Jong) 3. nr. 11: Torpedo Zuidvelde (J. van Omzet: 124.240.00. Uitbetaling 315,80. Prins Bernhard, die gistermiddag de hoofdprijs uitreikte aan golfkampioen Jan Dorrestein, nam zaterdag deel aan de Pro Am-wed strijd. Dat ook ko ninklijke hoogheden wel eens in de pro blemen kunnen ko men, blijkt uit deze foto waarin Prins Bernhard in de struiken verzeild is geraakt. BOSCH EN DUIN Jan Dorrestein heeft gisteren op golf-' club De Pan de nationale proftitel van Nederland veroverd. De blonde Arnhemmer onttroonde Cees Renders, die vorig jaar op de Haagsche na een play-off met Bertus van Mook het kampioenschap greep. Renders, die zaterdag met drie andere ?olfers wel de Pro Am-wedstrijd won, eindigde ditmaal met 03 slagen op een gedeelde zesde plaats. Dorrestein, die in zijn lange en succesvolle carrière al twee keer eerder deze titel be haalde, ging rond in 298 slagen. Tweede werd Mike Palmer (Haagsche) met 299 slagen, de derde werd gedeeld door Bertus van Mook (Geijsteren), Tom O'Mahoney (Noordwijk) en John Woof (Hilversum) met 302 slagen. Voor het begin van de laat ste ronde voerde Alex Loesberg (Haagsche) het veld nog aan, maar hij viel gistermiddag met 81 slagen terug naar de met Cees Renders gedeelde zesde positie. Winst en verlies voor schaakteam PLOVDIV Het Nederland se schaakteam is het Europees kampioenschap in het Bul gaarse Plovdiv begonnen met een overwinning (4,5-3,5) op West Duitsland en een neder laag tegen de Sovjet-Unie (6- 2). In de derde wedstrijd tegen Joegoslavië is de stand na de eerste zitting gelijk: 2,5-2,5. Timman brak zijn partij tegen Liubojevic aan het eerste bord af in een stand die vrijwel ze ker remise oplevert. Hans Ree staat in zijn afgebroken partij tegen Kovacevic volkomen verloren, terwijl Peter Scheer- en-Rajcovic vermoedelijk op een gelijke uitkomst uitdraait. Hans Böhm stond tegen Djuric in een gewonnen positie toen hij door tijdnood een stuk weggaf, waardoor Djuric de de partij gemakkelijk won. Heieen de Greef (Amsterdam) heeft zaterdag in Hilversum de tweede partij in de beslis singstweekamp om het Neder lands kampioenschap schaken voor meisjes tegen Pernette Cameron (Roosendaal) gewon nen. De stand is nu gelijk: 1-1. De tweekamp wordt verlengd tot de eerstvolgende winst partij. De derde ontmoeting vindt vrijdag in Hilversum plaats. AKEN Het vermaarde internationale concours hippique van Aken heeft het toch al niet zonnige uitzicht van de Neder landse springruiters op een reis naar de Olympi sche Spelen van Los An geles nog eens drastisch versomberd. Leek de ver rassende tweede plaats tij dens de landenwedstrijd van Hickstead eind mei toch weer enige perspec tieven te bieden, de ver richtingen in de Westduit se grensplaats vielen zwaar tegen. Na de wan prestatie van vrijdag in de Prix des Nations (zevende en laatste) was er in het hoofdnummer van giste ren, om de Grote Prijs van Aken, ook al geen reden tot juichen. Rob Ehrens was de enige Ne derlander, die met zeventien andere combinaties terug mocht komen voor de tweede omloop. Met twee springfouten werd hij met Surprice vijftien de. Ton Klumpers wierp met Old Man N in de eerste ronde maar één hindernis om en mocht alleen wegens een slechte tijd niet terugkeren. Klumpers, voor het eerst in Aken actief, verdiende met zijn regelmatige rijden in elk geval de voorkeur van chef d'equipe Ben Arts voor de" ploeg, die eind juli in Hickste ad tijdens de Europese titel strijd waarschijnlijk voor de laatste Olympische kans zal moeten vechten. Wil Nederland in de Zuiden gelse plaats goed voor de dag komen, dan zullen met name Anton Ebben en Willy van der Ham heel wat beter dienen te presteren dan in Aken het ge val was. De 52-jarige Ebben was zaterdag nog goed voor een onverwachte vijfde plaats in de puissance. Zijn rondgang met Jumbo Design in de Grote Prijs kan maar het beste zo snel mogelijk worden verge ten. De veteraan maakte in de zuigende modder de meeste strafpunten van alle deelne mers. Van der Ham bleef niet veel bij hem achter. De Lim burger, mogelijk te weinig ge concentreerd door zijn juist verworven vaderschap, vorm de met de normaal toch niet kinderachtige Feinschnitt Z in Aken ongetwijfeld de meest weigerachtige combinatie. Schrale troost Zo bleef voor Nederland de schrale troost dat de winnaar van de Grote Prijs, de Zwitser Willi Melliger, tenminste op een in Nederland gefokt paard zetelde. Met Van Gogh bleef hij vier andere combinatie in de barrage de baas waardoor de ruiter ongeveer 14.000 gul den mocht opstrijken. De Brit Malcolm Pyrah, winnaar in 1981, werd nu met Anglezarke tweede. Heidi Robbiani gaf de huidige kracht van de Zwit sers (ook al eerste in de lan denwedstrijd) extra accent door derde te worden. Daddy Stibbe heeft plotseling het besluit genomen zich terug te trekken als voorzitter van het bestuur van de Nederland se Hippische Sportbond (NHS). Ook is de Brabander afgetre den als voorzitter van de Ne derlandse samengestelde wed strijd vereniging. Stibbe nam deze besluiten omdat hij zich niet meer kon verenigen met het beleid van de keuzecom missie military. Menno Swier veroverde twee gouden plakken tijdens de Nederlandse Hier gaat Swier juichend over de finish op de 400 meter. Op afstand (215) en Nico Gijsman (207). LEIDEN Tijdens de door AV Holland uitste kend georganiseerde na tionale jeugdkampioen schappen atletiek was de Spijkenisser junior Emiel Mellaard de grote man door vijf titels op te eisen op alle nummers (110 me ter horden, hinkstap-en verspringen, speerwerpen en 100 meter) waarop hij aantrad. Daarnaast waren alle gouden pogingen nog van erg hoog gehalte: speer 62.50 meter, ver 7.39 meter, hinkstapsprong 13.94 meter, 110 meter horden in 14.38 seconden en 11.10 seconden over de 100 meter. Van de Leidse atleten waren de presta ties van Menno Swier van uitzonderlijke klasse en wisten ook de andere fa vorieten zich voorin te plaatsen. De eerste gouden medaille voor Leiden kwam in handen van Jan Jansen die na een uit stekende 5000 meter de titel wist te grijpen. Jansen contro leerde de wedstrijd, deed daar in zijn kopwerk en liet zich door niemand bedreigen. Op 250 meter van de finish ver snelde hij voor het laatst en met gouden gevolg. Zijn tijd van 15.11.23 minuut was, zeker gezien de warmte, van hoog gehalte en stemde beide trai ners, Bram Wassenaar en Gijs Hope, tot volle tevredenheid. Bram Wassenaar had nog meer reden voor tevredenheid 'over de 5 km omdat Bataaf Henk van de Oever zijn per soonlijk record wist te verbe teren tot 15.39.88 minuut wat een vierde plaats betekende. Verbeterd De tweede gouden plak was voor Menno Swier die in een razend tempo de 300 meter horden aflegde en daarmee zijn beste tijd van vorig jaar (37.76 seconden) verbeterde. De tijd van 36.91 seconden voor Swier was voor nummer twee bijna twee volle seconden te snel (38.87 seconden). Op de 300 meter horden meisjes B kwam Laura Bosman verras send terug, maar moest toch de favoriete Astra Klont bijna een seconde voor laten. Nu bleef zilver over na een tijd van 44,74 seconden gescoord te hebben. Om aan te geven hoe snel de meisjes vooruit gaan: vorig jaar won Bosman in de tijd van 45.69 seconden, wat nu goed geweest zou zijn voor de vijfde plaats. Bij de meisjes A op de 400 meter horden het eerste en enige nationale re cord van deze kampioenschap pen. Het kwam op naam van de Lionitas atlete Marjon Wijnsma die na 61.02 seconden de streep bereikte. Dit bete kende tevens de limiet voor uitzending naar de Europese kampioenschappen, waarvan zij overigens al zeker is door haar meerkampprestaties. Op een vijfde plaats in de finale Cathy van Loon die zich in korte tijd tot hordenloopster van allure gewerkt heeft en een tijd van 63.97 seconden liet noteren. Een tijd die ook goed is voor de vijfde plaats op de nederlandse ranglijst. Op de korte hordennummers bij de B junioren goede prestaties van Wilco Stroet (S) en Esther We zel (B) met tijden van 16.10 en 16.27 seconden. Apart Op de vlakke nummers waren het weer Holland junioren die voor de meeste medailles in de regio zorgden. Menno Swier was op de 400 meter weer een klasse apart en verbeterde en passant zijn eigen record tot 49.26 seconden, waarmee hij niet alleen tijdens deze wed strijden veruit de snelste van Nederland was, maar ook in de ranglijst nu ruim aan kop gaat. Vijfde in de finale werd Nico Gijsman die in 52,52 se conden finishte. Clubgenoot Hans Baljet pakte een zilveren plak bij de jongens A op dit nummer met een tijd van 49.64 seconden. Had Baljet vorig jaar nog ruim 52 seconden no dig, zijn 49.64 seconden van dit weekend is gezien de manier waarop hij liep zeker niet de enige keer dat hij onder de „vijftig" zal komen. Op de 200 meter, waarvan de halve fina le kort na de 400 meter finale gelopen moest worden, was de puf er natuurlijk uit, maar zijn serietijd van 22.42 seconden was een record. Spartaan at leet Kees Toussain kreeg tij dens het inlopen voor deze wedstrijden weer last van zijn voetblessure, maar verbeet de pijn en wist een bronzen plak te behalen op de 100 en de 200 meter. Op de 100 meter wist hij zelfs zijn beste tijd van 11.08 seconden te verbeteren tot 10.95 seponden. Daarnaast had hij de pech dat er tijdens de finale teveel wind stond waardoor zijn 21.76 seconden niet als reglementaire prestatie erkend zal worden. Bij de jon gens B ondanks een seriewinst voor Emiel ten Broeke toch geen medaille voor de jongste van de twee broers. Emiel kwam twee maal tot 23.45 se conden en Cees tot 24.18 se conden. Vorstelijk Bij de meisjes werd Yvonne van Dorp op de 200 meter ver rast door Mirjam Knijn en bo vendien werd de limiet voor de EK (24.50 seconden) niet gehaald. Door om zich heen te kijken en toch op 24.66 secon den uit te komen heeft zij mis schien in de series die limiet al verspeeld. Nu bleef voor haar slechts een dubbele teleurstel ling in de vorm van 24.55 se conden en een tweede plaats over. Als éxcuus voor de ver loren finale kan zij echter aan voeren dat de 400 meter in de benen zat. Vorstelijk won zij die 400 meter in een tijd die vorig jaar als tweede in de ranglijst zou staan. Nu gaat de voormalig verspringster fier aan de leiding op die ranglijst met 55.88 seconden. Als vijfde op de ranglijst staat na dit weekend Cathy van Loon die zich fors verbeterde naar 57.88 seconden en daarmee derde werd. Ook bij van Loon is de afgelopen winter een effektie- ve geweest als men ziet dat zij LOS ANGELES In de strijd om de hegemonie in de atletiekwereld zijn op de eerste dag van het prestigeduel tussen de Verenigde Staten en Oost- -Duitsland in Los Angeles twee zaken duidelijk ge worden. De heerschappij van zowel de Amerikaan se heren als de Oostduitse dames is onaantastbaar. Na de eerste dag leiden de Amerikaanse heren met 70-46 en de Oostduitse da mes met 54-38 punten. In het Coliseum van Los An geles, waar over ruim een jaar de Olympische atle tiekwedstrijden worden gehouden sneuvelde één wereldrecord. De Oost duitser Udo Beyer bracht zijn wereldrecord kogel stoten van 22,15 op 22,22 meter. De bijna 16.000 toeschouwers in het 95.000 plaatsen tellende stadion hebben een aantal voortreffelijke prestaties en spannende wedstrijden gezien. Het wereldrecord kogelstoten van Udo Beyer kwam min of meer als een verassing. De 28-jarige Oostduitser, die vijf jaar geleden 22,15 meter stoot te, was dit seizoen in eigen land al eens verslagen door Ulf Timmermann. Bovendien liep Beyer donderdag tijdens de training een enkelblessure op. Toen de Amerikaan Dave Laut 21,87 meter stootte, acht te Beyer (wiens beste seizoen prestatie op 21,65 meter stond) zich verslagen. In zijn vierde poging „explodeerde" Beyer echter met een nieuw wereld record van 22,22 meter als re sultaat. Bij de dames liep het kwartet Alice Brown, Diane Williams, Chandra Cheesborough, Eve lyn Ashford met 41.63 secon den niet alleen en nieuw Ame rikaans record maar zorgde te vens voor de beste wereldsei- zoenprestatie. Het Amerikaan se viertal miste slechts op drie honderdste seconde het we reldrecord van Oost-Duitsland, dat in de bezetting Marita Koch. Baerbel Wóckel, Silke Gladisch en Marlies Göhr in 42.09 seconden tweede werd. Het was jaren geleden dat de Oostduitse „trein", die overi gens matig wisselde op de 4 x 100 meter, een nederlaag leed. Ashford revancheerde zich in de estafette voor de nederlaag die zij kort tevoren op de 100 meter tegen Göhr had gele den. In de individuele sprint zegevierde Göhr voor de twee- Udo Beyer geeft alles in zijn poging die een nieuw wereldrecord oplevert. de keer bij een totaal van zes confrontaties. Ashford was slecht gestart en was op 70 me ter bijna komen te vallen om dat zij te ver naar voren leun de. Fenomeen Carl Lewis, die met 9.97 secon den de snelste loper van dit seizoen op de 100 meter is, le verde als slotloper van de Amerikaanse 4 x 100 meter ploeg bij de heren een indruk wekkende prestatie. Het Ame rikaanse fenomeen begon met een achterstand van twee me ter aan zijn deel van de wed strijd tegen Frank Emmel- mann. Lewis maakte niet al leen de achterstand gqed maar kwam zelfs nog een meter voor Emmelmann over de streep. Het duel tussen wereldrecord houder speerwerpen Tom Pe- tranoff (99,72 m.) en Europees recordhouder Detlev Michel (96,72 m.) leverde met 94,62 meter winst voor de Ameri kaan op. Edwin Moses hield zijn ongeslagen record op de 400 meter horden in stand. De Amerikaan boekte zijn 76e overwinning en versloeg Olympisch kampioen Volker Beek, zonder werkelijk voluit te lopen. Moses won on 48.46 seconden. Beek finishte in 49.23 seconden. De 17-jarige Thomas Schönlebe versloeg de Amerikanen op de 400 meter. De jonge Oostduitser won in een handtijd van 45.2 secon den. Luise Ritter zorgde voor een nieuw Amerikaans record hoogspringen met 2,00 meter. Vier records Bij de Westduitse atletiekkam- pioenschappen, die in Bremen gedurende drie dagen voor ruim 40.000 toeschouwers on der uitstekende weersomstan digheden werden gehouden, leverden viernationale re cords op. Vrijdagavond kwam Christiaan Haas in de series van de 100 meter tot een tijd van 10.16 seconden, waarmee hij de snelste Europeaan van dit jaar is. Zondag dwong Haas in de finale van de 200 meter Erwin Skamrahl tot een uiter ste inspanning, die een natio naal record van 20.44 seconden opleverde. De twee andere nationale re cords kwamen op naam van hinkstapspringer Peter Bou- schen, die met 17,33 meter meteen oprukte naar de vierde plaats op de wereldseizoen- ranglijst 1983 en Charlotte Teske, die de 10.000 meter bij de dames in 32.13.85 op haar naam bracht. Harald Schmid werd voor de zesde maal Westduits kampioen op de 400 meter horden. De Europese re cordhouder deed dat met een beste Europese seizoen presta tie van 48.66 seconden. Bij het ■hoogspringen gingen de titels naar Dietmar Mo:genburg, die 2,31 meter sprong bij de heren en Ulrike Meyfarth, die nadat zij over 2,00 meter was gegaan, vergeefs probeerde haar we reldrecord van 2,02 op 2,03 meter te brengen. Ju:rgen Hingsen, de wereldrecordhou der tienkamp, veroverde de ti tel bij het verspringen met precies acht meter. Bij internationale wedstrijden in Edinburgh, de eerste Britse permit-meeting een wedstrijd waarbij officieel prijzengeld mocht worden betaald, wierp Tessa Sanderson (GBr) 73,58 meter met de speer. De Engel se, die in 1982 door een enkel blessure vrijwel het gehele sei zoen was uitgeschakeld, verbe terde het Britse record en klom naar de twee plaats op de wereldseizoenranglijst ach ter wereldrecordhoudster Tii- na Lillak (Fin, 74,76 m). Fati- ma Whitbread (Eng) kwam met 68,36 meter eveneens tot een voortreffelijke prestatie. vorig jaar niet onder nuut kwam op deze 40 Bij de meisjes B Bosman in de dat er een een ander voor nodig 57.91 bleef zii ruim haar persoonlijk 59.05 seconden en 0,02 seconden gen door Hellen Emmen, nog wel de Bosman dit weekend, tweetal zat nog Anita zodat voor de bronzen medaille was legd. Op de 3000 meter regionaal atleet in de van Co Jansen wist zijn verbeteren en te 8.52.96 minuut. Brons Ruud van Maurik het verspringen tot twee geldige sprongen van de beste ook veel rugwind. Toch 7.04 meter erg goed en hem de derde plaats op, hoogspringen geen voor van Maurik, laatste poging over 2.0J kwam en zich pioen wist. De 2.08 meter nipt zodat verwacht kan den dat deze hoogte ni jaar bedwongen gaat wl Bij het diskuswerpen ja A wist Paul Boere (A) toU.. meter te komen wat jJjL. niet genoeg was voor eerJde j leplaats. f m Over drie dagen gezien! te de av Holland een knaar e atletiekpromotie gebracLj-j hebben de regionale af" zich voor hun thuispublr zc de picture gelopen en gelerli gen. Na afloop een ti in glunderende Bert Pauw L zitter van het organisatidj. té) die tijdens deze kamr. schappen letterlijk en frrP lijk geen wolkje aan defd heeft gezien, maar weï de goede prestaties en vooijde tiekbegrippen vëel pijmei Daarnaast is er door he^ tallige jurykorps aangff. dat in Leiden de atletr"w het algemeen voorop stiploi niet eventuele clubbelanpf. Ir d< de k Overige wedstrijden: Ra Tijdens wedstrijden in Ubste sprong John Niueymeywn. over 2.00 meter en werosiec ter Ruud Wielart (2.10 ifes, c tweede. Op de 400 meteials den verbeterde Gert V&igd zen (B) zich tot 56.9 secure 1 terwijl clubgenote Kariitgen. de Berg de 1500 meter ahiet in 4.58.2 minuut. |r hi In Den Haag liep Jan Vëkeu tijdens Grand Prix wet Hei den een goede 1.54.3 nfean i over de 800 meter enrrive Kulker een sterke 3.53.Ö m< nuut over de 1500 meterprof Sammy Monsels van Vftrefl wist tijden wedstrijden ifling, sterdam de 100 meter t^ eer nen in 10.3 seconden.! Ra« van Loon (S) kwam etst d aan te pas met zijn toch teren 11.4 seconden. Op de 40T Hij ter liep van Loon een h rno kende 52.1 seconden. Keèt' co: Beelen (B) kwam op d< dat meter tot 4.05.0 minuut. Jerlar GERT VELTHTf

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12