oberts houdt strijd )m wereldtitel open Uncini beijveraar veiligheid Assen Ti wil permanent circuit Nieuwe spits FC Den Haag Middelburg rustig naar zesde plaats '■i *"-« Sw wtó '1 MAANDAG 27 JUNI1983 Woud indereijcken en }udrup niet naar Ajax iLLE Het Deense voetbaltalent Mi ll Laudrup, die bij Ajax op de verlang- stond om de opengevallen plaats na het rek van Johan Cruijff in te nemen, It een contract getekend bij het Italiaan- /uventus. Hierbij is een bedrag van 3,5 )CnW6IZ|oen gulden gemoeid. Laudrup heeft mee de knoop doorgehakt na een einde touwtrekken tussen vooraanstaande ipese voetbalclubs, waarvan Ajax en Li- >ol de belangrijkste kandidaten waren, grijpt ook naast de Belgische interna- René Vandereijcken, die voor Ander- gaat spelen. De Italiaanse kampioen lorna trok Luther Blissett, de spits van ford en topscorer van de afgelopen En- competitle, aan. GP Belgie voor Muller/ Van der Bijl BETEKOM August Muller en Cor van der Bijl schreven gisteren de Grote Prijs van België voor zijspancrossers, meetellend voor het we reldkampioenschap, op hun naam. De Nederlan ders legden de basis vobr hun eindzege in de eerste manche, die ze wonnen. Mari Bens en Piet Deute- kom leverden een uitste kende prestatie met res pectievelijk een vijfde en derde plaats. DEN HAAG Eerste-divisieclub FC Den Haag heeft komend voetbalsei zoen de beschikking over Fokke Zwart. De jeugdige spits wordt voor één jaar uitgeleend door AZ '67. Zwart- verscheen afgelopen seizoen vrij regel matig in het eerste elftal van de Alk- maarders. Maybe Ireeuw, speler van het regionale jeugdelftal van ADO, is door de KNVB voor drie jaar ge schorst. De aanvaller werd er van be schuldigd in een wedstrijd tegen Kat wijk een tegenstander opzettelijk li chamelijk letsel te hebben toegebracht. Ireeuw werd daarop door het bestuur van ADO al voor één jaar geschorst. Poolse kano vaarder verdwenen WEDAU De Poolse kano vaarder Waldemar Merk is tij dens de internationale kanore gatta in Wedau (West-Duits- land) verdwenen. De vice-we- reldkampioen in de C-2 (Cana dese kano) in 1981 verliet za terdagavond na de wedstrijden heimelijk zijn teamgenoten. De Polen trokken vandaag de C-2 terug voor de finale. De Poolse ploegleiding verklaarde tegenover journalisten, dat Merk zich vermoedelijk in Hannover, waar een Poolse trainster werkt die hij goed kent, bevindt. Men verwacht dat hij in West-Duitsland poli tiek asiel zal vragen. Engels muurtje voortaan op juiste afstand PLYMOUTH In het Engelse voetbal zullen in de toekomst spelers worden bestraft, als zij niet op de juiste afstand van 9,15 meter staan bij een vrije trap van de tegenpartij. Tijdens de zomer vergadering van de Football Association (FA) in Plymouth werden de scheids rechters gemachtigd spelers, die zich niet storen aan de voorgeschreven tus senruimte, terug te fluiten en de bal 9,15 meter (tien yards) dichterbij het doel van de overtreder te leggen. De regle mentswijziging is met name bedoeld om het muurtje snel op de vereiste afstand te krijgen. Op 9 juli zal hetzelfde voor stel ook worden ingediend tijdens een vergadering van de internationale voet balbond, de FIFA. !N Met koude Reist^pressen om beide bo men zat Kenny Ro- ondanks een ver- inde douche al weer lat van het transpira- :ht, naast teamgenoot rflie Lawson onderuit *n een gemakkelij- nnkn stoel van zijn riante >rhome. Dodelijk ver- ;id weliswaar, maar in gemoedstoestand die opperbest kan worden Iwalificeerd. Roberts s-8-pei eindelijk „king" in Ravijnen en door zijn zege in !53e Dutch TT behield Amerikaan in de tus- stand om het wereld- de aan- >n- Iting met zijn jeugdige 'genoot Freddie Spen- Roberts is zijn grote tal inmiddels tot op t punten genaderd. dhuissf Assen kan win- 4402-ft> dan kan ik dat over dachte Roberts. „Deze trijd was trouwens f het allergrootste be- Als Spencer hier had fonnen, dan had ik de eldtitel kunnen verge- i nu zie ik nog alle mo- jjkheden om wereld- hpioen te worden". raf al stond de race in de 'e-literklasse in het teken het tweegevecht tussen Idie Spencer, 21 jaar, af- Stig uit Shreveport, Loui- a, het paradepaardje van da. en Kenny Roberts, 31 uit Modesto, Californië, ferote troef van Yamaha. in de voorgaande zeven e prijzen hadden „king imerqny" en „fast Freddie" heel rukkelijk hun stempel op gedrukt. Spen- won vijf keer en Roberts -vierde tweemaal. Tijdens trainingen hadden beide urrenten om beurten de ite rondetijd op de klok- laten afdrukken. Roberts op de wedstrijddag uit- lijk pole-position in, met ijd die een fractie rapper 'an die van Spencer. Om ier zaterdagmiddag ston- ïide matadoren dan ook rlijk naast elkaar aan de opgesteld. Spencer in het v, rechtop zittend, de ar- over de borst gekruist, en ïrts in het rood, eveneens ip zittend, met de han- De 500 cc- race van de TT in Assen werd zater dag over schaduwd door dit on geval: we reldkam pioen Franco Uncini gaat onderuit op de Bedeldijk, waarna Ken ny Roberts en Jack Mid delburg de ongelukkige Italiaan nog net kunnen ontwijken. Later zal een weglopende Uncini echter door de Au straliër Way ne Gardner toch nog in volle vaart omver wor den gereden en in coma geraken. ing jvoordat het licht op groen jgt: Roberts, ineengedo- I iedere vezel van het li- aanim gespannen. Spencer, meer rechtop staand, ook te pperste concentratie. Dan kost tart. Als een speer schiet ekkirWste van het tweetal als ir? [e weg, gevolgd door team- jot Takazumi Katayama; ondie Lawson, het maatje van m. ny Roberts. Randy Mamo nder I VOO la en Jack Middelburg die, staande op de derde startrij, zijn motorfiets eveneens ra zendsnel aan de praat had. Slechte start Franco Uncini, die in de twee de ronde na een afschuwelijke botsing met de Australiër Wayne Gardner uit het veld zal verdwijnen, is ook goed weg. Boet van Duimen ver trekt redelijk, Kenny Roberts uitgesproken slecht. Pas nadat achttien collega's hem zijn voorbij gesneld, springt de drievoudige wereldkampioen in het zadel. Na één ronde is Roberts al opgerukt naar de zevende plaats, vervolgens komt hij drie ronden als vier de door, en in de zesde omloop strijkt Roberts op Spencer neer. Dan ook blijkt dat Kenny Ro berts die dag meer macht heeft dan Freddie Spencer. Knarsetandend moet de „Louisiana Kid", die even la ter ook voorbij wordt gestoken door Takazumi Katayama, Kenny Roberts laten gaan. „Kenny was vandaag de bes te", zou Spencer later verkla ren. Roberts jaagt zijn meer dan 130 paardekrachten me tende krachtbron inderdaad als een grootvorst over het as falt, en laat zich geen moment echt bedreigen. Katayama komt op de laatste meters wel iswaar gevaarlijk dichtbij, „maar", verklaarde Roberts na afloop, „ik had de zaak te al len tijde volledig onder contro le". Freddie Spencer, die in de slotronde eveneens terrein op Roberts goèdmaakt, klasseert zich als derde, Mamola wordt vierde, Eddie Lawson vijfde, Jack Middelburg zesde en Boet van Duimen achtste. In 1978, toen nog uitkomend in de 250 cc, zegevierde Ro berts voor het laatst in Assen. In de daarop volgende jaren ging hij op de Drentse hei re gelmatig als favoriet van start, maar tijdens de race gebeurde altijd wel wat. Twee jaar gele den bijvoorbeeld waren de remblokjes aan zijn motorfiets verkeerd om gemonteerd en was de wedstrijd al na vijf me ter voor hem afgelopen. Vorig jaar werd de Amerikaan het voornaamste slachtoffer van de enorme hoosbui die toen juist het circuit van Drenthe teisterde. De TT van 1983 bracht Roberts dan eindelijk toch de hoofdprijs. „De start en daarna ook de eerste paar ronden verliepen nogal moei zaam", beschouwde Roberts de wedstrijd na. „Daarna heb ik een tijdje achter Freddie gere den en hem een beetje onder druk gezet. Ik kon overigens vrij simpel bij hem wegrijden". Freddie Spencer verklaarde zijn terugval naderhand met: „Mijn banden werden te heet. Daardoor moest ik langzamer gaan rijden, omdat ik bang was dat ik anders zou crashen. Onder mijn motorfiets was een wiel gemonteerd dat wel heel veel greep had op het wegdek, maar dat daardoor ook extra snel warm werd. De motorfiet sen van Kenny en mij doen normaal gesproken qua snel heid niet zo veel voor elkaar onder. Ja, het ziet er inder daad naar uit dat we nu weer heel hard moeten rijden om wereldkampioen te worden, maar dat geeft niks, ik houd van racea". JAN MENNEGA 4 J (Van onze Parlementaire redactie) HAAG Staatsse- 16ftris Van der Heijden jC) is een voorstander het inrichten van een itanent circuit voor brraces in ons land. en hij voor de oprich- van een dergelijk cir- een advies krijgt van onlangs opgerichte 6 (missie van advies, zal dat welwillend bekij- l „Ik zal daar niet zo v tegen zijn, mits de Jiits dan niet als pad delen uit de grond ■eten. We moeten een J eerste uitbreiding be- kstelligen", aldus de bewindsman dit weekein de voor de VARA-radio'. De voorzitter van de Commis sie van advies die Van der Reijden vrijdagavond instelde en die organisatoren en be trokkenen bij motorraces moet gaan adviseren over de veilig heidsaspecten ervan, de heer Jorritsma, verklaarde voor de radio dat de motorcircuits in ons land veilig zijn. „Het gaat goed in Nederland", zo stelde hij. Jorritsma zei dan ook dat de commissie zich vooral zal gaan richten op het opheffen van gevaarlijke punten in de circuits en daar voorstellen over zal doen. Het zijn echter geen bindende voorstellen, omdat de commissie dan op het terrein van de lokale over heden zou komen. Van der Reijden stelde dat de rijksoverheid in het eigen be leid moet proberen in de pas te blijven met het beleid van ge meenten en provincies waar het gaat om het toestaan van motorraces. Daarbij dient de rijksoverheid zich te richten op het veiligsheidsaspect bij de races en het geluidsaspect. Van der Reijden sprak daarbij van een „beheerste" ontwik keling. ASSEN De bij het ernstige ongeluk in Assen betrok ken wereldkampioen Uncini heeft er altijd alles aan gedaan om tot zo veilig mogelijke circuits te komen. Op zijn instigatie werd dit jaar een aantal verbeteringen aan de Asser baan aangebracht, en afgelopen week nog vond de 27-jarige inwoner van Ricanati aan de Adriati- sche kust het voor de veiligheid noodzakelijk dat op een aantal punten extra strobalen werden aangebracht. Jaap Timmer, de voorzitter van de Stichting Circuit van Drenthe, was naderhand van mening dat het onge val niet voorkomen had kunnen worden. Timmer: „Het was een ongeluk in de ware zin des woords. Het was een kwestie van het volledig ontbreken van geluk. Op zich zelf liep de valpartij goed af, maar toen Uncini zich in veiligheid wilde brengen door opzij te springen, kwam hij in aanraking met de motorfiets van Wayne Gardner". Het ongeluk had inder daad niets van doen met een onveilig circuit. Aan de andere kant moet ook gesteld worden dat motorcoureurs in veel meer gevallen Vrouwe Fortune op hun machines meevoeren, waar door het aantal dodelijke ongevallen, gezien de tegenwoordig to taal uit de hand gelopen snelheden, nog meevalt. De race werd zaterdag trouwens niet gestopt na Uncini's val. Door middel van vlagsignalen loodsten baancommissarissen de rijders voorbii de plaats van het ongeluk. „De afdeling Race Control had alles onder controle. Was er ook maar één moment de gedachte geweest dat de hulpverlening in gevaar zou komen, dan hadden we de wedstrijd natuurlijk onmiddellijk stilgelegd", aldus Jaap Timmer. ASSEN Jack Middel burg toonde zich met zijn zesde plaats in de 500 cc- race van Assen meer dan tevreden. Jumping Jack had weer eens een dag waarop alles naar wens verliep. Een bijzonder goed gelukte start liet hij volgen door een race waarin hij onnodige risi co's achterwege liet. Mid delburg: „Op Grand-Prijf- niveau is dit een heel be hoorlijke uitslag. Vooraf had ik gehoopt op een ze vende, achtste plaats, meer zit er voor ons ten opzichte van de fabrieks- jongens gewoon niet in. Ik ben blij dat het zelfver trouwen weer terug is. Ik heb dit jaar ook al proble men genoeg gehad". Problemen had wel Boet van Duimen. „Als mijn motorfiets goed was gebleven, dan ben ik ervan overtuigd dat ik Eddie Lawson bij had kunnen hou den". Met een zware Van Nel- Ie tussen de lippen geklemd hijste Boet van Duimen zich uit zijn leren harnas. Als écht ste was Den Boet onder de zwart-wit-geblokte finishvlag doorgesneld. „Maar er had meer in gezeten", wist de in woner van Ammerzoden. Als bewijs van zijn woorden wees Van Duimen naar de begin- ronden, toen hij Jack Middel burg, na afloop met een zesde plaats de beste Nederlander, voorbij ging. „Vanaf de zesde ronde ging het echter mis. Ik kreeg vanaf dat moment te kampen met olielekkage, waardoor ik mijn snelheid enigszins terug moest nemen. „Doorrijden was eigenlijk on verantwoord. Als ik er niet zo goed bij had gezeten, was ik ook zonder meer gestopt. En ik ben ook doorgegaan omdat het publiek mij enorm onder steunde. En ook voor alle mensen die er zo veel aan heb ben gedaan om mij aan de start te krijgen". Vooraf nog bracht de Belgische arts Johan Derweduwen een bezoek aan de caravan van Van Duimen voor een speciale behandeling van een gekneusde enkel en rug, die de coureur bij een val partij tijdens de training op liep. „Op de motor heb ik geen last van mijn poot en mijn rug gehad. Nu keert de pijn echter langzaam aan terug".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11