Nieuw Minerva staat voor een nieuwe toekomst maar Leiden "is gered Omwegen tichting in beroep 3gen sloop jeugdhonk QeidóaQowiant tod GISTEREN: EEN OGENBLIK AFLOSSING VANDE WACHT Onderzoek naar accommodatienood in Hazerswoude REIDEN/REGIO VRIJDAG 24 JUNI 1983 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pictrrs bleem meer zijn. We hopen een stabiel kader te krijgen. Een zaak met een herken baar gezicht, een goeie beste aangelegenheid voor Lei den". Maar niet meer: „Die Frëulein is morgenochtend um sieben uur wieder daar, dann kunnen sie haar wieder anrufen als sie wollen. En ge- hen sie nu maar weer gauw fort, want ich heb nog meer zu tun vandaag". Dat was bij na charmant, echter niet ade quaat. Maar de Engel zij ge prezen. Want niemand die haar dat nadoet en dan nog alles te zeggen heeft! Dat moeten we ooit nog eens een keer vieren... Adeldom Herman Bos krijgt straks de dagelijkse leiding van Nieuw Minerva, en gaat er zijn neus laten zien. Hij heeft de pos tuur ervoor, het enthousias me en de inzet. Bos. die de scepter van de Engel over neemt. Eigenlijk nog onvoor stelbaar. Maar het nieuwe Huis zal zijn adeldom waar weten te maken, als je afgaat op de prikkels die Bos. Uljee en Uljee uitzenden. En die bloemen gaan ook door. Bos: „Die horen erbij, als een visi tekaartje. De hele inventaris is overgenomen. Dat geeft de laatste dagen nog wel wat strubbelingen, want de Fa- viers kunnen moeilijk af stand doen van wat ze in al die jaren bijeengegaard heb ben. De emoties spelen een grote rol, op het ogenblik. En dat is erg goed te begrijpen". Inderdaad vervoert het gele busje dagelijks allerlei ladin gen van hier tot ginder, maar dat moet allemaal weer te rugkomen. Touwtrekken om contingenten stoelen. Alleen de wijnvoorraad, waarvan de waarde niet te peilen valt en die zelfs twijfelachtig is, wordt door Bos, Uljee en Ul jee afgestoten. Jan Uljee: „Er komt weer een goeie, nieuwe wijnkelder. Wees maar niet bang". Herman Bos, jongle rend met z'n jeugdige ener gie: „We hebben goeie con tacten met mevrouw Favier, voortreffelijke zelfs. Na 38 jaar hebben de Faviers een heel leven erin geïnvesteerd. Dat kun je nooit uitvlakken. Daar nemen we onze pet voor af, al gaan we het mis schien op den duur anders doen. Over twee jaar zijn we van plan gaan we met elkaar die 40 jaar Nieuw Mi- nerva-Favier vieren". Het zal nog „eeuwen" duren voordat Engel en Bram Favier uit de herinnering verdwenen zijn. Maar in de tussentijd zullen Bos, Uljee en Uljee de han den vol hebben aan hun pas veroverde hotellerie cum an- nexis. Maar vandaag zingt Herman Bos nog: „Het zijn de kleine dingen die het doen, die het doen Het zijn de klei ne dingen die het doen. Dat is een waarheid als een huis. Het zullen de kleine details zijn die onze verworvenheid gaan bepalen. Niet van de ene op de andere dag. maar allengs, weet je. We blijven nietwaar Jan? dezelfde Pipo's die we zijn...." „Bram, dit is nou de me neer die erin komt", zei van de week mevrouw Engelberta Favier tegen haar man Bram, die, ge bruind en met z'n handi cap (hij moest een been missen), in zijn rolstoel even op bezoek kwam. „Wat? Wat zei je?", vroeg Bram, met een nieuwe handicap. „Dit is de me neer die in de zaak komt. Meneer Bos. Meneer Bos". „Meneer Bos van de Donkersteeg? Het is toch niet waar?", vroeg Bram weer. „Helemaal dezelfde", bemoeide me neer Bos zich ermee. „O die! Mijn kleindochter werkt daar ook". „Juist", aldus meneer Bos. Een vluchtige ontmoeting, bijna een werkbezoek, in de beschermde koele scheme ring van hotel Nieuw Miner va. op de hoek van de Vrou- wensteeg en de Boommarkt, Leiden. Achtendertig jaar hebben de Faviers hun eta- olissement tot grote hoogten gebracht; tot een roemrijke slaapplaats voor velen, ook van ver over 's lands gren- 0' 15 zen, tot een luisterrijke om geving voor een patente maaltijd, tot een waardig oeg pied a terre voor een rendez- n mt vous; tot een intieme koppel- alld plaats voor wie betrekkingen e Sti wil onderhouden met zakelij- tach> ke of bestuurlijke relaties. Antiek ivf ^er smeedden Engel en Bram Favier de juiste entou- I °hf ra^e voor acac*emische fees- ten. tussen al hun antiek VnJ ^oor- H'er zag men dagelijks it m een rijke, ongelooflijke ;nde| opeenhoping van bloemen la^ 0 die continu ververst werden, adesi Decennia lang. Hier kwamen jv de gasten uit binnen- en bui- ■fijk tenland bijna timide hun op- wachting maken bij Engel, V<*J' die heerste in haar zetel en or d( hen precies vertelde waar gem het op stond. In recht toe recht aan Nederlands, of in I een soort Duits waar iedere Germaan content mee kon zijn. Van Franssprekenden werd aanpassing verwacht. Die konden 't best maar af gaan op hun intuïtie. J 's Avonds om half twaalf 1 g'nê Je deur op de knip. Dan i f hoorde je binnen te wezen. Anders ging je maar naar Au l bord du Rhin, de verderop gelegen dependance, met een eigen sleutel. Half twaalf ging Engel Favier naar bed. want de volgende ochtend J om zes uur moest ze er weer, grommend of niet, naast staan. Bram, in zijn betere ja ren, ontging vrijwel niets. Of deed alsof hem niets ontging. Hij controleerde de boeken, de facturen, de staten, vroeg zich ontspannen af waar de voorraden bleven, maakte opmerkingen, gaf z'n eigen cachet voornaam en met een krijtstreepje aan de '"inkel; nam er op z'n tijd entje, en hield zich verder Aflossing van do wacht bij Nieuw Minerva: op de Kippenbrug en Jan Uljee. Engel Fa vier, (in stoel) de heer Bram Favier, mevrouw Bos büiten het gewoel en het En gelachtige bewind. Hier werd voor Leiden geschiedenis ge schreven. Een uitzonderlijke historie. Tijdperk Als die eenmaal verloren zou zijn, was deze stad een stuk minder waard. De tijd drong. Bram is een eind in de tach tig en Engelberta vond het, rond de zeventig, ook welle tjes. Nieuw Minerva dreigde in de mist te verdwijnen, met haar hele hebben en houwen, haar verworvenheden en goodwill among people. Het einde van het tijdperk Favier het echtpaar wenste zich ambteloos terug te trekken op zijn boerderij, de Engel- bertha-hoeve, langs de Oude Rijn, buitengaats de veste kwam in zicht. De onderhan delingen werden geopend. Af en toe ving ik iets op van de manoeuvres, waarbij een schatrijke sjeik uit Saoedie- Arabië werd opgevoerd. Had best gekund, want oliesjeiks liepen, al dan niet incognito, bij de Engel de deur zowat plat. Later dreigde in het complex een meubelshow room te komen, met boven allemaal kamertjes voor stu denten. Dat was al te dwaas geweest, en een aanfluiting van een traditie die zo koste lijk Leids is. Ellendige voor uitzichten. Tot meneer Bos zich er mee ging bemoeien, samen met z'n makkers Jan en Remie Uljee. Ze maakten een geintje, deden een bod (de schattingen liggen tussen de anderhalf en drie miljoen gulden; meneer Bos zegt: „Je zoekt het maar uit!") en sa men met Engel hakten ze de knoop door: Nieuw Minerva is voor Leiden behouden. In haar volle glorie. Nieuwe stijl De burgemeester, de gemeen telijke onderonsjes, de senaat, d? jaarkringen, disputen, de touroperators met hun volk jes in bussen, de bruiloften en knusse party's, de samen zweerders, de dagjesmensen, de vertegenwoordigers op hun vlucht, Herr Doctor Müllesheim uit Hamburg, und Sekretürin, verstrooide Engelsen, loslopende Ameri- i. V.l.n.r. Herman Bos, mevrouw kanen, de reeds aangeschoten passanten en andere ver moeiden, ze kunnen allemaal blijven komen. Opgevangen door Bos, Uljee en Uljee. Nieuwe stijl, maar Nieuw Mi nerva wordt geprolongeerd Hazerswoude Rijndijk. Ba kermat van Herman Bos (nu 40, en zo mager dat je z'n rib ben kunt tellen) en van Frans (39) en broer Remie (35) Uljee. Drie echte „Zwaantje-naarders" (Her man Bos: „Jan en Remie woonden wat verderop, bij de Oostvaartbrug"), en vrien den van huisuit. Jonge sna ken, die destijds al gevoel voor business hadden. Her man: „We haalden in '64 Adamo naar Hazerswoude. Dat was onze grootste stunt. We zaten toen nog in dienst. Weet je nog wel Jan, we had den samen Remie deed nog niet mee 400 gulden, en we hadden er 800 nodig om quitte te draaien". „Ja", zegt Jan, „voor je eigen han delen. dat zat er al jong bij ons in". Eerste bediende Jan Uljee (vandaag eigenaar van een banketbakkerij met drie winkels in Rotterdam) werkte rond '63 als „eerste bediende" bij banketbakker Hendriks in Leiden. Herman Bos was ook in de buurt en ze spraken af: als die zaak ooit te koop komt, kopen we het samen. Herman: „Een luchtkasteel, natuurlijk, bui ten ons gezichtsveld. Maar in '76 belde Jan me op (ik woonde toen in Zevenaar): Herman, ik houd je aan je woord! Ik wist meteen waar hij het over had. Toen kwam ook Remie op de proppen. Je kunt zoiets beter met z'n drieën doen. Remie was de man met de know how in de banketbakkerswereld. Advi seur ook. Binnenkort heeft hij ook zijn banketbakkerij, in Apeldoorn. We kochten Hendriks. Zo is dat gegroeid. Zes jaar hebben we keihard gewerkt". Jan Uljee: „Toen had Herman hier (we zitten nu in een soort wat wild aan doend kantoor, boven, aan de Donkersteeg, T.P.) geen rust meer; hij wilde er wat bij hebben. In Gouda, Alphen, overal zijn we bezig geweest, maar het ging nooit door". Meubelshowroom Toen hoorden de drie van Nieuw Minerva, begin dit jaar. Herman Bos: „Dat was in de Jazzweek. We liepen toch al aan, bij Engel, samen met André de Jong, directeur van de Groenoordhallen, en Cees Hugens, sinds een paar maanden directeur van de VVV Leiden. We vernamen de verhalen, over die meu belshowroom. En we zeiden: niks daarvan. Dat is te dwaas. André, met zijn Stads gehoorzaal belangen, zat ook op de wip. Nou, de wip; maar hij moest er niet aan denken, aan die meubels en hakken de studenten. André en Cees adviseerden ons, want we waren met ons drieën aan het denken en piekeren ge slagen. Nieuw Minerva moest in Leidse en horecahanden blijven. Een zenuwentijd van expansie. Het was een grap, maar het werd ernst. Nu con solideren en (ver)bouwen van kamers en keuken". Konsekwenties, zelfs conse quenties, van het grapje: vijf maanden hebben Bos, Uljee en Uljee donders goed beke ken wat hen boven het hoofd hing. Herman Bos: „Het gaat ook privé erin snijden". Jan Uljee (die voor de foto een nieuw overhemd en das kocht): „Het is een circus van zevenmaal 24 uur, dag en nacht, constant door en steeds bemand. Wat zal Her man afslanken. Hè, Her man!" Herman, die geen on sje meer kan missen: „Maar we zijn jong, met een goed team van ondernemers om ons heen. We gaan er simpel weg tegenaan". Banketbak kers onder elkaar, met een opkomende en gefundeerde liefde voor de horeca. Bos: „Niet ten koste van Hendriks of Uljee's grondpatroon. Die vestigingen blijven voor hon derd procent in de running. Ja, ik heb sinds maanden m'n Donkersteegjes in het as sortiment, en die blijven erin. Maar strak komen er Miner- va'tjes bij, bonbons en choco laatjes van de godin der wijs heid!" Herman Bos (hij heeft, zeer onlangs, bij het Stadhuisplein een openbaar urinoir, als „Pisserie", speels aan zijn zorgen toegevoegd: „maar leg daar alsjeblieft geen accent op") belooft, dat hij niet Ton Menken achterna zal gaan: „Wij blijven met al onze be nen op de grond staan. Over het bedrag van overname zullen we het niet hebben. Laten we zeggen: het is een gezond risico voor iedereen, voor ons drieën en voor Fa vier". Jan Uljee: „We zeggen verder niets. We willen wel werken, maar niet met de lippen net boven water". Brandpreven tie Nieuw Minerva gaat „open" op 15 juli. Herman Bos: „Dat geeft een extra probleem, die korte termijn; extra druk ook. Dat is een dal waar we even doorheen zullen moe ten. Maar met de steun van mevrouw Favier komen we er wel uit. Brandpreventie is nummer één. Die is nu onder peil. Daar gaan we alles aan doen". Jan Uljee (broer Re mie kan nu niet bij ons ge sprek zijn, want die adviseert in een ander deel van het land): „We hebben een meer jarenplan om het circus op niveau te brengen. Het zijn twaalf panden in totaal: Nieuw Minerva met een schakeling van percelen en 't Haantje en Au bord du Rhin. Tezamen 143 bedden. Daar zijn ook bedden met „stoot je hoofd niet" bij. Die gaan er ai vanwege de brandveiligheid. We zullen op ruim 100 bedden uitko men, later. Maar voorlopig draaien we, zoals het nu draait". Maar nieuwe geluiden ko men aanzetten: een eigen chef-kok met de leiding over de keuken ook Nieuw Mi nerva staat of valt met een eigen chef, die er nu niet is, want hij is overgepoot naar de Engelbertha-hoeve. Jan Uljee: „Er komen een gérant en een paar goeie kelners; een receptie met ambulante informatrices. Frans, Duits en Engels mag geen pro De Jongeren in Hazers- Rijndijk is bij de van State in beroep tegen de beslissing B en W dat het illega- jeugdhuis voor 1 juli zijn gesloopt. Het bouwwerk werd april neergezet aan Marsstraat omdat de vindt dat er te ruimte is voor jon- in Hazerswoude ij een normale be- die vele duurt, het illegale eerst afgebroken moeten worden, heeft de een andere weg ge- is aan de Raad van gevraagd het besluit B en W om 1 juli het ge- af te breken, op te tot dat er een defi- uitspraak uit Den De stichting hoopt met de beroepsprocedure tijd te win nen zodat Rijndijk straks niet weer een tijd zonder onder komen zit. Een legaal onder komen is waarschijnlijk in de nabije toekomst mogelijk. De raad spreekt zich 30 juni uit over een nota van het provinciaal Opbouworgaan. Neemt de gemeenteraad deze nota aan, wat waarschijnlijk is, dan moet er op korte ter mijn een jeugdhuis in Rijn dijk komen. Overleg tussen de wethouder en de stichting moet dan op gang komen. De stichting ziet overigens graag het legale onderkomen op dezelfde plaats aan de Marsstraat verrijzen. Dit stuit waarschijnlijk op heel wat bezwaren omdat buurt- verenging De Zon krot gele den een brief stuurde aan de gemeenteraad waarin zij pro testeert tegen het illegale bouwsel in hun buurt. De buurtvereniging vindt daar entegen wel dat er een on derkomen voor de jeugd moet komen in Hazerswoude Rijndijk. In een vergadering van De Zon met de Stichting Jeugd Jongeren en Buurt werk kwam verder nog naar voren dat de bewoners waar devermindering van hun huizen vrezen. Wel een jeug- donderkomen, maar niet in onze buurt, is hun standpunt. Het illegaal neergezette ge bouwtje is ondanks de weer stand van het gemeentebe stuur, uitgegroeid tot een po pulair jeugdverblijf. Zes da gen in de week is jeugdsoos 't Pluutje van 's middags twee tot 's avonds tien uur open. Verschillende activiteiten voor kinderen van twaalf tot zestien jaar maken het ge bouw tot een gewilde plaats. Het ontbreekt de jongeren echter nog wel aan elemen taire voorzieningen als bij voorbeeld toiletten. Een po ging een aansluiting te krij gen op het riool is opgegeven nadat, burgemeester Ten HAZERSWOUDE Burgemeester en wethouders van Hazers woude willen een onderzoek laten verrichten naar de mogelijk heden om tot permanente leniging van de accommodatienood op het terrein van jeugd- en jongerenwerk aan de Rijndijk te ko men. Indien de gemeenteraad hiertoe donderdagavond besluit, moet, aldus het college, worden overgegaan tot de instelling van een overlegorgaan. Hierin dienen de volgende instanties te zijn vertegenwoordigd: de gemeente, de Stichting Jeugd-, Jongeren- en Buurtwerk en de Jeugdraad. Dit gezelschap moet op zoek gaan naar de kansen om de problematiek op de lossen en voor stellen daartoe te doen. In eerste instantie moet de vraag worden gesteld of de oplossing in principe kan worden gevonden in de uitbreiding van accom modatie van het multifunctionele centrum Het Anker. Het be stuur van de Stichting Het Anker zal dan in eerste aanleg aan het gesprek moeten meedoen, menen B en W Bij een .ja" op genoemde vraag, ligt het voor de hand dat de Stichting Het An ker daarna aan de beraadslagingen blijft deelnemen. De overleggroep moet bij de uitvoering van de opdracht reke ning houden met zogenaamde randvoorwaarden. De omvang van de voorzieningen moet bijvoorbeeld worden afgestemd op de behoeften die in het kader van het sociaal-cultureel werk zijn gesignaleerd. Een van de tevoren vastgesteld bedrag mag voorts niet worden overschreden, wil men de exploitatierisico's niet een te grote vlucht verschaffen. Gelet op de actualiteit van de problematiek (zoals bekend heeft de jeugd in de wijk Zonneveld een „illegaal onderkomen" zie elder op deze pagina), willen de leden van het college de zaak zo snel mogelijk in de gemeenteraad brengen. Het illegale jongerengebouwtje. Heuvelhof duidelijk had ge maakt dat dat absoluut niet kon. Hoe minimaal de voor ziening ook is, de stichting vindt het beter dan niets. Ook de Jeugdraad Hazers woude liet het gemeentebe stuur onlangs weten dat het illegale bouwsel moet blijven staan totdat er een definitie ve oplossing is gevonden voor de problemen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5