Stompwijkers willen stoomgemaal behouden Renovatie Hofwijck in oktober van start deur Zeehospitium gesloten Crisiskaravan vindt louw woonflat op Issenplein van start „Kernwapenwedloop laatste epidemie van de mensheid' BURGERLIJKE Viertien dagen uitstel De verenigde vergade ring van het Waterschap De Ommedijck heeft gis teravond de bouw van een nieuw stoomgemaal veertien dagen uitge steld. De groep Stomp- wijkers, die het gebouw tje en de machines wil bewaren, krijgt gelegen heid een nieuw, finan cieel en technisch onder bouwd plan uit te wer ken. „Vooral de financië le consequenties zijn voor het waterschap heel belangrijk", aldus de heer Mulder, die in de vergadering de wensen van Stompwijk mocht toelichten. „In principe wil het waterschap me dewerking verlenen", al dus Mulder. I19fcEIDENtizidóvOowaiit woensdag22iunii983 pagina? ZOETERWOUDE Gehuwd: Cor nells Johannes Jacobus Van Leeu wen en Johanna Humilia Maria Van der Kolk; Alexander Petrus Maria Gilliams en Elisabeth Theodora Ma ria Volmer; Petrus Leonardus Maria van Diemen en Cathanna Barbara Hemerik. Overleden: Jannetje van Linde-Leune. SASSENHEIM Geboren: Vera B.. d.v. R. van der Kwast en A.M. Keu- ning; Stephanie A., d.v. T.M Smel- tink en R. van Os: Stafan, z.v F Ho- gewoning en J.M M. van Steijn; Da niel CM., z.v. P.W.M. Wolvers en E.J.M. Welsink. Gehuwd: H.C.H. Slingerland en EC. Schrama. G.J. Dol en C A M. van der Zwet; M A G. van der Meer en M.E. van der Horst. KATWIJK De zogenaamde crisiskaravaan, een groep van rond de 35 gehandicapten en sympathisanten die protesteren te gen het regeringsbeleid, heeft gisteren geen toestemming gekre gen om op het terrein van het Rijnlandse Zeehospitium actie te voeren. De groep werd te kennen gegeven dat men zich bij het Zeehospitium niet aangesproken voelt door de actiepunten die in het protest van de gehandicapten centraal staan. EEL DEELNEMERS lAN ZWEMVIERDAAGSE EGSTGEEST In Oegstgeest startte de zwem- ierdaagse in 1977 en omdat het derhalve gister- vond voor de zevende maal was dat het evene- ient begon, sprak wethouder Th. van Hazel in et zwembad Poelmeer van „geluksgetallenHij af daarmee het sein voor een waterfestijn dat laats vindt onder de meest ideale weersomstan- igheden. oorzitter Prins van de zwemvereniging ..VI- AX" toonde zich tevreden. Er waren werkelijk anderden jongens en meisjes en ouderen naar et Poelmeerbad gekomen om de 250 of 500 meter 1 zwemmen. Prins verwacht vanavond nog meer eelnemers. De belangstelling voor het prestatie- vemmen in Oegstgeest is altijd al groot geweest. 0 was de „voorganger" van „VIVAX" de zwem- ereniging „Poelmeer" al seizoenen bezig met restatiezwemtochten over 750 en 400 meter toen in Nederland nog weinig aan gedaan werd. Dief „vindt" tas onderwijzeres ALPHEN AAN DEN RIJN „Zoekt u wat?". „Nee. ik heb het al gevonden", zei de onbekend gebleven man tegen een onderwijzeres in een Zwammer- damse school aan de Buitendorpstraat Later bleek dat de tas van de Alphense onderwijzeres was leeggehaald in de Oranje Nassauschool. De schade be draagt vijftienhonderd gulden. De man die zij omstreeks elf uur zo vriendelijk had toegesproken in het trappenhuis, was er met de buit vandoor. Een paspoort, cheques, rijbewijs, kente kenbewijs en geld waren verdwenen uit de tas van de 4&-jarige onderwijze- Lustrum weekmarkt feestelijk afgesloten OEGSTGEEST De leden van de marktcommissie van de Oegstgeestse weekmarkt toonden zich zeer tevre den over de viering van het tienjarig bestaan van de markt. Gedurende vier weken heeft het prijzen en prijsjes geregend. Ook gisteren toen de voorzitter van de ambulante markthandel. fraaie prijzen uitreikte aan de winnaars van een grote lote rij. Van de 101 geschenken die wa ren uitgeloofd waren er rond vijf uur 99 afgehaald. Namens de markt- commissie bedankte de heer Polak de wethouder van middenstandsza ken, mevrouw Blom-de Koek van Leeuwen, voor de medewerking van de zijde der gemeente ontvangen. Hij overhandigde haar een fraai boeket. Gunstige resultaten Katwijkse nutsbedrijven KATWIJK De gemeente bedrijven van gas, water, elektriciteit en CAI hebben over 1982 een aanmerkelijk gunstig resultaat geboekt. De voorlopige cijfers gevan aan dat een bedrag van rond de negen ton méér is binnenge komen dan oorspronkelijk was begroot. Zowel het gas- als het water-, electriciteits- en CAI-bedrijf zijn er beter uitgesprongen. Dit resultaat heeft een bijzonder gunstige invloed op de gemeentereke ning. Bij het gasbedrijf is het uit eindelijke voordeel ruim een ton en dat terwijl de gasver- kopen met ruim 750.000 ku bieke meter zijn teruggelo pen. Het gunstige exploitatie resultaat wordt volgens de directie van de gemeentebe drijven, de heer J. Rieze- bosch, onder meer veroor zaakt doordat de uitkering in het kader van de VUT-rege- ling is overgenomen door het Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds. Het voordeel van het waterbedrijf kwam rond de vier ton en is vooral een gevolg van het feit dat de in koopprijs lager was dan ge raamd. In de begroting was een bedrag opgenomen van 47 cent per kubieke meter terwijl in werkelijkheid maar 32 cent betaald is. Vrijwilligers De afdeling Welfare van het Rode Kruis Zoeterwoude zoekt vrijwilligers voor Huize Emmaus. Het gaat om het begeleiden van gehandicapten en bejaarden bij be zigheden als handwerken. Inlichtingen bij mevrouw Van Lier, Loethe 11, tel. 01715-1680 en mevrouw Van der Veer, Klaverweidestraat 2, tel. 01715-2267. Expositie In het algemeen gedeelte van Muzenhof Leiderdorp han gen tot 14 juli nog tekeningen van kinderen van de scholen Zijlkwartier en De Schakel. Deze tekeningen zijn gemaakt als ontwerp voor de schilderingen die zullen worden aan gebracht op het viaduct in de Hoofdstraat. Dat gebeurt in het kader van een schilder-feestop zaterdag 2 juli, dat onder leiding staat van een aantal kunstenaars. Overigens zijn dezer dagen in de bibliotheek in Muzenhof nog exposi ties te zien over vrije tijd en vandalisme, gemaakt door leeringen van De Vogelweid. (irgemeester A. Kret stort het beton. SENHEIM De bouw van de woonflat met 25 wooneenhe- 1 op het Essenplein is gistermiddag officieel van start gegaan t het storten van het laatste beton voor de fundering door gemeester Kret. Vooraf was er een korte toespraak door de fcwer ir. Du Prie uit Leiden, die er zijn voldoening over uit- pk dat snel met de bouw kan worden begonnen, ondanks een jjdtekeningenactie tegen de realisering van de flat. pet bestemmingsplan van 1970 was de grond waarop het flat- ouw zal verrijzen, bestemd voor openbare doeleinden, zoals ooi, kerk en dergelijke, maar daar is het niet van gekomen. woonflat, die door de woningbouwvereniging gerund gaat rden, bestaat trapsgewijs uit drie woonlagen. Op de begane ind komen 8 wooneenheden; daarboven 9 en de derde etage kt er 8 tellen. Het worden éénpersoons flat. op 4 na die voor Be personen worden ingericht. De huur gaat ruim 300.- per land bedragen. Onder het motto „Gehandicaptenstrijd tegen het crisisbeleid" maakt de karavaan een tocht van Den Haag naar Amsterdam. Protesterend tegen het grote aantal bezuinigingsmaatregelen dat door het kabinet is aangekondigd, willen de gehandicapten on der meer in contact komen met lotgenoten en vooral daarom kwam de beslissing van de bewoners van het Zeehospitium zo hard aan. „Het is erg jammer dat ons geen mogelijkheid tot dis cussie geboden is", aldus Petra Brederland, één van de woord- voerdsters van de karavaan. Volgens coördinerend hoofdverpleegkundige van het Zeehospi tium H. van Asten vloeit de beslissing van de bewonersraad om de discussie met de crisiskaravaan niet aan te gaan onder meer voort uit de prima woonsituatie in het nieuwe voorzieningen- centrum. „De bewoners voelen zich daarom niet zo aangespro ken door de actiepunten die zich onder meer richten tegen het snoeien op uitkeringen en voorzieningen. De omstandigheden in het nieuwe gebouw zijn uitstekend. Men is hier waarschijnlijk ook wat behoudender dan in andere centra. Wel heeft de bewo nersraad duidelijk uitgesproken alle begrip te hebben voor de actie van deze groep". De crisiskaravaan kwam gistermiddag aan op camping De Noordduinen waar men tot mórgen blijft. De tocht vanuit Den Haag is voor veel deelnemers toch erg vermoeiend geweest en daarom is deze extra rustdag ingelast. Het oorspronkelijke plan was om vandaag naar Noordwijkerhout te vertrekken. Morgen ochtend reist men nu naar Zandvoort, zij het dat de tocht niet meer te voet of in de rolstoel wordt afgelegd. De groep wil pro beren met het normale streekvervoer in Zandvoort te komen en vervolgens per trein naar Amsterdam te gaan. Tijdens deze tocht zal in ieder geval één van de actiepunten de nodige aandacht krijgen: de ontoegankelijkheid van het open baar vervoer voor gehandicapten. De groep wil er echter voor waken dat dit ene punt overbelicht wordt. Cor Janssen: „De problemen die een gehandicapte ondervindt gaan veel verder dan vervoersproblemen. Er zijn acht departementen die met het gehandicaptenbeleid te maken hebben en alle acht moeten ze sterk bezuinigen. Een gehandicapte wordt dan aan meerdere kanten gepakt. Of het nu gaat om zijn uitkering of om aanpas sing van zijn woning". Het argument dat gehandicapten moeten worden beschouwd als een volwaardig lid van de samenleving en dus ook in de bezuinigingen niet kunnen worden ontzien, gaat volgens Janssen niet op. „Gehandicapten hebben nog nooit optimaal kunnen profiteren van de voorzieningen in de maat schappij dus is het onredelijk om datgene wat ze al wel verwor ven hebben weer af te breken. Dit regeringsbeleid leidt er on dermeer toe dat gehandicapten niet meer zelfstandig kunnen blijven wonen. Wij verwachten dat door de bezuinigingen zo'n 10.000 mensen weer gedwongen worden te verhuizen naar dure voorzieningencentra". De maquette van het gerenoveerde Hofwijck DOKTER SOMMERS IN NOORDWIJKERHOUT: NOORDWIJKERHOUT De werkgroep Stop de kern- wapenwedloop had gister avond enkele artsen uitgeno digd om te komen spreken over het probleem van de nu cleaire wapens. De drie geno digden hebben alle deelgeno men aan de internationale art senconferentie over kernwa pens en hun gevolgen in het congrescentrum De Leeuwen horst. De Amerikaanse dokter Nu gent legde uit dat het in de re latie arts-patiënt besloten ligt de burger te wijzen op de me dische gevolgen van de „ergste catastrofe op onze planeet". De Russische dokter Kuzin ver klaarde dat de meer dan een miljoen artsen in de Sovjet- Unie hetzelfde willen doen, namelijk informatie verschaf fen aan burger en regering. Dokter Sommers; psychiator en voorzitter van de conferen tie in De Leeuwenhorst be doelde hetzelfde toen hij sprak over de hoop om „de laatste epidemie van de mensheid" te kunnen stoppen. Hij zei dat we ons individueel verantwoorde lijk moeten voelen, want in de kwestie van leven of dood zijn wel allemaal even deskundig. En voor de gevolgen van de kernbom is geen medische be handeling. We moeten die ramp voorkomen. Over de bijdrage die de confe rentie van artsen tegen kern wapens in Noordwijkerhout aan Geneve kon geven, merk te de heer Sommers op dat het overleg daar een internatio naal pokerspel is waarin wij worden ingezet. Maar wij zwij gen niet. zei hij. Tijdens de dis cussie maakte de heer Buur man de opmerking dat het nu cleair evenwicht tussen de we reldmachten in stand wordt gehouden om binnen het eigen blok op kleine schaal te kun nen moorden. Beide systemen zijn ondemocratisch. Dokter Kuzin antwoordde daarop dat er twee soorten de mocratie verward werden. In Rusland werd de regering ge kozen door boeren en arbei ders. De regering was daar een afspiegeling van wat de Rus wil. De Rus wil vrede. In Amerika is er een regering van miljonairs, en die verte genwoordigt dus de miljonairs. De psychiater Sommers leek zich wat van deze uitspraken te distanciëren toen hij zei dat er tussen de artsen op de con ferentie veel verschillen be staan, maar dat ze ook veel ge meen hebben. „Het zijn niet de verschillen die we in het oog moeten houden", besloot hij de avond. Bromfietser gewond NOORDWIJKERHOUT Een 18-jarige bromfietser uit Noordwijkerhout is gistermiddag omstreeks zes uur gewond geraakt na een ongeval. De bromfietser reed over de Maan dagse Wetering en wilde de Pilarenlaan inslaan. Uit de Pila- renlaan kwam een automobilist en de twee botsten. De jon gen brak daarbij zijn enkel en is naar het Diaconessenzieken- huis in Leiden overgebracht. Het elektriciteitsbedrijf boekte ook een voordeel van vier ton. De verkoop blijft wel ongeveer gelijk maar door een gunstige brandstof- beschermingsfactor zien de cijfers er toch een stuk beter uit. Het CAI-bedrijf (de ka belaansluitingen) maakte tenslotte een extra winst van rond de 6.000 gulden. The Frog De groep The Frog treedt vrijdag op in jongerencen trum Magnifiosi aan de Ruishornlaan te Lisse. Het op treden begint om half tien. De toegangsprijs is negen gulden. Voor houders van reductiekaarten is de toe gang zeven gulden vijftig. The Frog is opgericht door Rickey Hogendorp en Agekat. De new-soulmusic van The Frog is eerlijk swingend en melodisch en wordt gesteund door een heavy ritmesektie. OEGSTGEEST De renova tie van bejaardencentrum Hof wijck aan de Hazenboslaan in Oegstgeest gaat in oktober van dit jaar beginnen. Dezer dagen wordt begonnen met de bouw van de tijdelijke huisvesting op het grasveld aan de Irislaan en Lange Voort. Het is de be doeling dat de inwoners van Hofwijck verhuizen in de eer ste helft van oktober. Als alles volgens plan verloopt, kunnen ze dan na anderhalf jaar terug keren naar het gerenoveerde en uitgebreide hoofdgebouw. Nu het licht voor de renovatie van Hofwijck definitief op groen is gezet, is ook een einde gekomen aan de onzekerheid voor de bewoners. De Oegst geestse CDA-fractievoorzitter Van Veen zaaide enige tijd ge leden paniek met zijn onthul lingen over een eventueel niet doorgaan van de renovatie vanwege een veranderd beleid bij de rijksoverheid. Uiteinde lijk blijkt Hofwijck bijtijds aan de bezuinigingsdrift van de overheid te zijn ontsnapt en kon het gemeentebestuur ga rant gaan staan voor de 15 miljoen gulden die de renova tie gaat kosten. Pensionprijs Veel bewoners van Hofwijck, die er thans nog particulier wonen, zien wel op tegen de verhoging van de pensionprijs na renovatie, die zal oplopen van ongeveer 2000 gulden naar tegen de 4000 gulden per maand voor een éénpersoons- kamer. In de regel betekent dat eerst de spaarcentjes snel ler worden opgesoupeerd en dat men vervolgens in de Bij stand belandt. Die regeling zal overigens straks veranderen. Via een zogenaamde indirecte financiering zullen de pen sionkosten straks in de vorm van subsidie aan de bejaarden oorden worden gegeven. „Het zal voor de mensen prettiger zijn om de kosten op die ma nier verrekend te zien in plaats van een regeling via de Bijstand", stelt directeur N.J. Jonk van Hofwijck. De renovatie van het 25 jaar oude Hofwijck is inmiddels wel noodzakelijk geworden. Het bejaardenhuis voldeed al jaren niet meer aan de huidige eisen. De kamers zijn te klein, het sanitair is onvoldoende. Het gebouw zelf begint scheu ren te vertonen. De renovatie zal ingrijpend zijn. Het hoofd gebouw krijgt er een verdie ping bij, die door palen zal worden gestut. De kamer grootte wordt nagenoeg ver dubbeld. iedere kamer krijgt de beschikking over modern, eigen sanitair. Aan de Piet Heinlaan wordt nog een ge deelte bijgebouwd. Ondanks de vergroting van de kamers zal Hofwijck straks 102 bedden tellen, in plaats 80 nu. Dat komt omdat straks ook oude ren van het opgeheven Duin zicht erbij zullen komen. I rOMPWIJK „Ik wil et dijkgraaf Bos van het faterschap „De Omme- jek" wedden om een fles lampagne dat ik het ge- aal Meeslouwerpolder innen veertien dagen aaiend krijg". Dit stelt heer A.J. Mulder, wo- ïnd aan de Dr. Van oortstraat in Stompwijk, e met een grote groep ompwijkers bezwaar left gemaakt tegen de lorgenomen afbraak van :t gemaal dat op 3 mei gedeeltelijk door brand verwoest. alder, die binnen korte tijd n veertigtal medestanders eeg en zegt zeker te zijn van helft van de Stompwijkse evolking. vindt dat het 100 Er oude gebouwtje bewaard >nt te blijven evenals het mpgemaal dat vijftig jaar (id is en als „technisch monu- lent" dient te worden be- jhouwd. De Stompwijkers ,we willen liever niet een ac- egroep worden genoemd") éggen begrip te hebben voor e problemen van de water huishouding maar ze vragen och voor de eventuele bouw fan een nieuw gemaal een an- fere lokatie te zoeken. Even- Dx leel honderd meter verder in de dijk of anders gebruik maken van een plekje in de Hurt van „de molen van Van ijn", waar dan misschien ge- ruik kan worden gemaakt ir pn reeds bestaande watergan- In, aldus Mulder. pt restaureren van het ge- uwtje zou bijvoorbeeld kun- n geschieden als werklozen- ojekt. Uiteraard gaat dit al- geld kosten. Mulder heeft De heer Mulder in het gem een makelaar gevraagd een prognose van de kosten te ma ken, maar daarvoor zou met hulp van particulieren en de gemeente een stichting kun nen worden opgericht. Het pompgemaal willen de Stomp wijkers overigens gratis repa reren. Mulder: „Watertorens uit 1930 worden ook bewaard of omgebouwd tot museum of woning. In Nederland stonden ooit achtduizend molens, nu nog achthonderd. We denken er toch ook niet "'aan het we reldberoemde plaatje van „De drie Molens" aan te tasten en er een van af te breken". De heer Mulder wijst ook nog even op de tv-documentaire ever de Hollandse molens van afgelopen zaterdag waarin Leidschendam met (de restan ten van) de molen „De Sala mander" niet zo'n beste beurt maakte. In de televisieuitzen ding werd de molen „een ui terst droevig en betreurens waardig geval" genoemd. Besluit Het dagelijks bestuur van het waterschap dat gisteravond een besluit werd gevraagd stelde voor de heer Mulder te berichten dat het bouwen van een nieuw gemaal op een an dere plaats reeds eerder is overwogen. De hoge kosten waren eveneens een bezwaar evenals de hoge reparatiekos ten aan gebouw en machines van het bestaande gemaal. In het voorstel aan de verenig de vergadering (Dijkgraaf, Heemraden en Ingelanden) wordt gezegd dat vervanging van het gemaal al was opgeno men in de meerjarenraming (voor 1984). Door de brand is vernieuwing urgent geworden. „De bestaande installatie is niet dan tegen hoge kosten weer bedrijfsklaar te maken", aldus het voorstel. Vervanging door een vijzelgemaal was on der meer nodig omdat een pomp meer energie vraagt en omdat, in tegenstelling tot een pomp, de capaciteit van een vijzel met de jaren door slijta ge niet terugloopt. Het vijzege- gemaal, totale kosten circa 240.000 gulden, is overigens al besteld. Voornaamste reden Van die haast is het beschik baar zijn van het naastgelegen terrein van een potgrondbe- drijf dat in het zomerseizoen ruimte over heeft. Een andere Stompwijker, de heer P.G.N. van Leeuwen aan de Westeinderweg, heeft on middellijk na de brand ge vraagd het gemaal plus machi nes te mogen kopen. De motor heeft volgens hem maar wei nig van de brand geleden. Hij wil het gebouw en de mo tor restaureren „en uit liefheb berij wat met de motor gaan draaien", schreef hij het Wa terschap. Ook hij kreeg een af wijzend antwoord. Dijkgraaf A. Bos en Heemraden hebben de verenigde vergadering voorgesteld de heer van Leeu wen te antwoorden dat een andere plaats in de polder on mogelijk is. „Het nieuwe ge maal komt namelijk gedeelte lijk te staan op de begane grond vloer van het bestaande gebouw", aldus het voorstel.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7