„Sollicitatieplicht moet voor iedereen worden afgeschaft 1 mm m m Zomerse presentatie van Leidse Elfstegentocht Drinkwater niet verontreinigd in Merenwijk ■i mÊÊÊm indercentra zijn er slecht aan toe poggenpohl AGj EIDEN CetdóeOowuvrd WOENSDAG 22IUNI1983 PAGINA 3 Hf ridenaars bekennen serie inbraken !IDEN Twee 30-jarige Leide- ars hebben tegenover ae politie n serie inbraken bekend, waar- j voor vele tienduizenden gul- ns werd buitgemaakt. De inbra- n werden vanaf oktober vorig ar gepleegd zaak kwam aan het rollen, na- het tweetal vorige week in udin n Haag was gepakt wegens af- rsing en in hun woning een on- rrzoek werd ingesteld. Bij een jedingzaak in de Merenwijk ■d voor 30.000 gulden wegge ld, bij een supermarkt in de renwijk werd drie maal inge- ;ter at ei ler ti Kei lemeju a 7,5 i besj dan r aar ITS ontwerpt oningen voor leidse gaten ïid. I reidi broken en daar verdwenen 5.000 pakjes sigaretten, bij een andere supermarkt in de Merenwijk wer den 1.200 pakjes sigaretten ont vreemd, bij een juwelier in Lei derdorp werd voor 3.000 gulden gestolen, bij twee inbraken in flats in de Merenwijk werd ste reo- en video-apparatuur met een waarde van 8.000 gulden gestolen en bij een winkel in sieraden ver dween voor 4.000 gulden aan goe deren. Van de buit is bijna niets teruggevonden. De politie stelt een ander onderzoek in naar dege nen, die de gestolen goederen heb ben gekocht. Gewondeop Lammenschansweg Een 31-jarige Haagse is gis termiddag met hoofdwonden naar het Diaconessenhuis overgebracht, nadat zij in haar auto op de Lammen schansweg door een andere auto werd aangereden. De vrouw kreeg geen voorrang van een auto, die werd be stuurd door een 66-jarige Leidenaar. De Leidenaar wil de vanuit de Tomatenstraat de Lammenschansweg oprij den. Hij verloor na de bot sing de macht over het stuur en belandde met zijn auto te gen een lantaarnpaal. Jongentjes gooien ruiten in LEIDEN Twee jongetjes van 7 en 10 jaar oud hebben gistermiddag een aantal ruiten van een kleuterschool aan het Eksterpad ingegooid. Het tweetal is door de politie verhoord en ver volgens weer naar huis gezonden. .JIDEN De Christelijke .p "ddelbare Technische School uj de het Lammenschanspark in ieel-liden heeft dit jaar haar polldexamen weer afgesloten tt een project. De afdeling t aanuw^un{^e van sch°°l eft zich beziggehouden met Den< Leidse gaten, de nog kale izam^kken in de stad die bestemd voor woningbouw. De rijn ckdexamenkandidaten van gig,, afdeling hebben de laatste e maanden bijzonder inten- gewerkt aan dit project. 2e( jongens zijn uitgegaan van Sjardinterrein, dat nu nog lak ligt. Zij ontwierpen de ningen en de indeling van ningen op het terrein. Zij den dit precies volgens de Lui en die de gemeente stelt en nciee nen een bepaald budget. Ze akten een compleet bestek de daarbij behorende teke- igen en berekeningen. Het ^feindelijke resultaat wordt einc oetst door de welstands- erklanmissie en verder wordt overi>r deskundigen van de ge- jente bekeken in hoeverre project werkelijk uitge- ;rd kan worden. Behalve Sjardinterrein waren er twintig „open gaten", irvoor de MTS-ers ontwer- maakten. WERKGROEP WASP IN REACTIE OP NOTA VAN SOCIALE DIENST: LEIDEN De sollicita tieplicht moet voor ieder een worden afgeschaft. Dit schrijft de Werkgroep Afschaffing Sollicitatie Plicht (WASP) in een re actie op de nota van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD). In deze nota wordt voorgesteld om bepaalde groepen vrij te stellen van de plicht tot solliciteren. De WASP noemt deze verplichting een betuttelende en over bodige regeling. De WASP vraagt de gemeente Leiden om de controle op de sollicitatieplicht in elk geval bij wijze van experiment twee jaar te staken. In deze periode kan onderzoek worden gedaan naar de zin van de sollicitatie plicht. De verplichte inschrij ving bij het arbeidsbureau en de verplichting tot het aan vaarden van passende arbeid die dit bureau aanbiedt, moe ten in deze periode blijven be staan, zegt de WASP. Het sta ken van de controle op de sol licitatieplicht betekent tevens een verlichting van de werk zaamheden van de Sociale Dienst. Vrijstelling van de sollicitatie plicht voor bepaalde groepen als ouderen kan worden uitge legd als het afschrijven van die groepen, omdat voor ande ren de plicht wèl blijft be staan, zegt de WASP. Wie de sollicitatieplicht voor ouderen boven de 45 jaar afschaft, met als reden de slechte situatie op de arbeidsmarkt, kan met evenveel reden ook vrouwen en buitenlanders van boven de 35 jaar vrijstellen. Ook de vrijstelling van lang durig werklozen en van men sen in vrijwilligerswerk is een slechte zaak, zegt de WASP. De werkgroep is van mening, dat de Sociale Dienst met deze problematiek te weinig reke ning heeft gehouden. Vrijstelling van de plicht tot solliciteren voor mensen in het zogenaamde erkende vrijwilli gerswerk is een aantasting van het vrijwilligerswerk, meent de WASP. Wie onbetaald werk verricht met als bijbe doeling om af te zijn van zijn sollicitatieplicht en een moge lijke korting op de uitkering, werkt echt niet uit vrije wil, aldus de WASP. -- ie ontwerpers bij de maquette (schaal 1:50) van het Sjardinterrein. LEIDEN Een recent onderzoek van de Leidsche Duinwater maatschappij (LDM) in de noordpunt van het wijkpark in de Merenwijk heeft aangetoond dat er geen gevaar is voor veront reiniging van het drinkwater. Een provinciaal onderzoek wees enkele maanden geleden uit dat de grond van de voormalige vuilstort aan de Broekweg verontreinigd was. Het provinciaal onderzoek toonde aan dat verschillende stoffen in te grote concentraties aanwezig waren. De meest kwalijke stof, tetrachloorkoolstof, is bij het onderzoek van de LDM niet opnieuw aangetroffen. B en W hebben dit geantwoord op vra gen van CDA-fractievoorzitter J. Walenkamp. Het college is niet van plan zijn suggestie over te nemen om het onderzoek regelmatig te herhalen totdat de provincie, op z'n vroegst in '84, een nader onderzoek zal uitvoeren. Wanneer al een regelmatig onderzoek moet plaats hebben, is dit een taak van de provincie, menen b en w. Het college stelt dat nu er geen gevaar is voor de volksgezondheid, er geen reden is voor een voorlichtingscam pagne voor de bewoners rondom het vervuilde gebied. Het colle ge is bang dat een dergelijke aktie de indruk zou kunnen wek ken dat van aanzienlijke vervuiling sprake is en op die manier een averechts effect zou hebben. Teekens verhuist naar Leiderdorp LEIDERDORP Het Leidse advocatenkantoor Teekens gaat verhuizen naar Leider dorp. Het kantoor zal worden gevestigd in de bedrijfsruim ten die zijn geprojecteerd on der de woonflat aan de Florijn in Winkelhof. De leegstand die zich sinds de oplevering van de flat begin dit jaar heeft voorgedaan zal daarmee goed deels tot het verleden behoren. Vijf van de in totaal zeven be schikbare units zullen door het advocatenkantoor in gebruik genomen worden. De gemeen te Leiderdorp heeft inmiddels een verbouwingsvergunning afgegeven om de inrichting van het kantoor mogelijk te maken. Het huidige pand aan het Rapenburg zal worden verkocht. De verhuizing naar Leiderdorp vindt op 1 decem ber 1983 plaats. Het ziet er overigens naar uit dat de twee resterende units ook een be stemming zullen krijgen. Een ervan is verkocht aan de ma kelaardij Van Beukering uit Leiden. Voor de laatste unit worden nog door projectont wikkelaar Matser onderhande lingen met een gegadigde ge voerd. Het ligt in de bedoeling dat binnenkort ook een aanvang wordt gemaakt met de bouw van de tweede woonflat die in dat deel van Winkelhof is ge pland. De gemeente Leider dorp heeft onlangs 8 premie A-beschikkingen aan de firma Matser afgegeven. Muziekstuk De Arnhemse kunstenaar Diederick van Kleef houdt zaterdagavond, ter afsluiting van zijn tentoonstelling in de pas geopende expositieruimte „Heden" in de Pie- terskerkchoorsteeg 12, een lezing en hij verzorgt een muziekstuk. De bijeenkomst begint om acht uur. De le zing over verbeelding van de werkelijkheid, wordt ge houden door Kerst Jan Blaauw. Hij maakt daarbij ge bruik van los materiaal zoals foto's, dia's en films. Van Kleef heeft voor pianist Hans van Zijp en fluitist Frans van Geffen een partituur gemaakt, waarbij geen enkel notenschrift wordt gebruikt. Een bijzondere op dracht ontstaat op die manier voor de musici, die bei den het conservatorium hebben afgerond. Uitgaande van de pasfoto's van beide musici, heeft Diederick van Kleef een verwerking gemaakt (zie foto) en dit tot een zes meter lang, zogenaamde Leporello (harmonica- boek) gevouwen. De toegang is gratis. Het grafisch partituur: links Frans van Geffen, rechts Hans van Zijp. Fancy fair De fancy fair van het Lidwinahuis aan de Zoeterwoudse- singel heeft na aftrek van alle kosten 5.500 gulden opge bracht. Fietsevenement Het bestuur van de Majoretten Showgroepen Aktief houdt ter afsluiting van de festiviteiten rond het 10-ja- rig bestaan een fietsevenement op zondag 26 juni. Men heeft een puur recreatieve fietstocht uitgezet door het polderlandschap rond Leiden. De deelnemers dienen vragen te beantwoorden, die onderdeel zijn van een wedstrijd. Vertrekpunt en finish is De Bazelstraat tus sen kwart over twaalf en kwart over een. Deelname kost een rijksdaalder per persoon, de jeugd tot 12 jaar betaalt een daalder. Economisch wel en wee Aan de Haarlemmerstraat 61 is, in een eerder leeggeko men winkelpand de koffiebar „French Window" gevestigd. Aan de van Hogendorpstraat 16 is H. Mensink, wederverko per van tijdschriften en boe ken, gevestigd. In een eerder leeggekomen winkelruimte aan de Haarlem merstraat 53 is een filiaal geo pend van „Almonde", winkel in wol (breigaren en katoen). De winkel in kindermode van De Wit aan het Vijf Mei plein 34 is recent begonnen met de opheffingsuitverkoop. De winkel in 2e hands goe deren „De Ruif" aan de Jan- vossensteeg 59 is opgeheven. De markthandel van D. J. Wallaart jr., administratief ge vestigd. aan de Pr. Willem straat 36 is opgeheven. De winkel in levensmidde len van N. J. Arentsen aan de Tomatenstraat 17 is opgehe ven. Aan de Schutterstraat 28 is het aann. bedrijf van timmer werken van niet bouwkundige aard, van J. A. C. van der Hoeven, gevestigd. Aan de van der Waalsstraat 32 is het bouwkundige teken bureau „Tekenburo Jan Spek" gevestigd. In het bejaardencentrum „Haagwijk" aan de Beethoven- laan 2 is het dameskappersbe- drijf van B. van Galen-Everts gevestigd. Aan de Putterplaats 3 is het onderaann. bedrijf van voeg werken van J. J. Le Febre ge vestigd. In een eerder leeggekomen winkelruimte aan de Nieuw- steeg 12, is „See You Beauty Shop", instituut voor de ver fraaiing van het menselijk ui terlijk, gevestigd. DEN De kindercentra .eiden zijn er niet best aan Er zijn veel klachten op gebied van de huisvesting, [zijn lange wachtlijsten en zijn de groepen kinderen ;root, de financiële positie de centra is vaak slecht en ;en aantal centra is een te- t aan speelgoed. I blijkt uit een onderzoek onder leiding van de stich- Welzijn naar de positie de Leidse kindercentra is richt. Al in 1979 werd de tting Welzijn door de (Stichting Werkgemeen- ip Kindercentra Leiden) le actiegroep „Meer en be- kinderopvang in Leiden" *aagd een onderzoek naar [kindercentra te doen. Uit onderzoek zou moeten blij- hoe groot de behoefte aan leropvang in Leiden is. )r het onderzoek is onder meer met een enquete de leid sters, ouders en besturen van vier kinderdagverblijven, der tien zelfstandige peuterspeel zalen en twaalf ingebouwde peuterspeelzalen een groot aantal vragen voorgelegd. Uit het onderzoek komt naar voren, dat de problemen met de accommodaties „talrijk" zijn. Er zijn klachten over (het gebrek aan) speelmogelijkhe- den buiten, slechte akoestiek, kou en tocht, het ontbreken van kindertoiletten, de ruim ten zijn soms te hoog zodat kinderen zich verloren voelen en soms worden de kindercen tra gestoord door andere acti viteiten in hetzelfde gebouw. De vraag naar kinderopvang is groter dan de mogelijkheden die worden geboden. Als ou ders voor hun kinderen op vang nodig vinden, doen zij er goed aan hun kind reeds vóór de geboorte op te geven voor de wachtlijst van kindercen tra. Dat veel ouders daarvan op de hoogte zijn, blijkt uit de wachtlijst van 68 ongeboren kinderen voor een kinderdag verblijf en 272 0- en 1-jarige op de wachtlijst voor een peu terspeelzaal. Uit het onderzoek blijkt, dat niet alle kinderen die op een wachtlijst staan uit eindelijke geplaatst kunnen worden, ook al past hun leef tijd binnen de grenzen die door een centrum worden ge steld. De meest voorkomende voorwaarde voor toelating is, dat de kinderen in de buurt moeten wonen, maar vaak wordt daar een uitzondering op gemaakt. Sociale of medi sche indicatie is daar dan de reden van. Kinderen van wer kende ouders worden door sommige centra makkelijker op de wachtlijst gezet ook al wordt niet aan alle voorwaar den voldaan maar deze kin deren krijgen niet eerder een plaatsje in een kindercentrum. Wensen om de openingstijden van centra te verruimen, blij ken nauwelijks haalbaar. De onderzoekers wijzen erop dat er veel onbetaald werk in de kindercentra wordt gedaan door een gebrek aan financiële middelen. In de helft van de Leidse peuterspeelzalen leidt de financiële situatie tot het beknibbelen op de inrichting en op het speelmateriaal. De onderzoekers achten met name dit laatste onverant woord. Ouderparticipatie wordt vaak gezien als een mo gelijkheid om werkzaamheden wat meer te verdelen en de leidsters wat te ontzien. Het komt voor dat ouders zich be zighouden met het schoonhou den van het centrum. „De weg van de gemeente om van de kinderopvang een basisvoor ziening te maken is nog lang", heet het in het onderzoek. ■m: Poggenpohl-badkamers zijn centimeter-nauwkeurig an wand tot wand in te bouwen en samen met de doordachte hoekoplossingen ontstaat r op deze manier nooit imteverlies. De indeling van de kasten is speciaal ontwikkeld voor badkamers en de wastafels zijn naad loos in het blad ingebouwd. Samen met de robuuste kwaliteit en doordachte vormgeving is het uw garantie dat een Poggenpohl-badkamer z'n geld meer dan waard is. U bent welkom bij de Poggenpohl-specialist Openingstijden: ma. t/m vrij. 8.00-12.30uur Industrieweg 14 De Grote Polder 13.30-17.00 uur Zoclerwoude-Rijndijk do.avond 19.00-21.00 uur rel. 071-899206 z;t 9.00-15.00 uur Bad 2000, CH60 bloesemwit LEIDEN Het was een wat bizar gezicht. Terwijl de door de zomerse hitte geteisterde mussen bij kans dood van het dak vielen, stapten een vier tal, in winterse kledij ge stoken mannen gister middag met hun schaat sen in de hand in een boot aan het Galgewater. Was hier sprake van een uiterst ongewoon wel kom aan de zomer? Nee, de omschrijving „opmer kelijke publiciteitsstunt" is in dit kader beter op zijn plaats. Het viertal vormt de werk groep „schaatsen" van het Comité Leiden Promotion (ofwel Leiden Leeft) die met wat ambtelijke assis tentie het ruime sop koos. Een en ander heeft te ma ken met de zogenaamde Elfstegentocht, een variant op het Friese schaatsfestijn. De leden van het comité hadden al geruime tijd het plan voor een dergelijke schaatstocht over de Leidse grachten in de ijskast lig gen. „We wilden afgelopen najaar het ontwerp voor een schaatstocht over de grachten presenteren om hem uiteraard in de winter maanden te kunnen rijden. Maar door onvoorziene om standigheden en uiteraard ook de uiterst zachte zomer, kwam daar niets van", ver telt organisator Hein van Woerden, die meldt, dat het comité de schaatsroute toch een keer moet controleren. „We hebben een tocht uit gezet over de grachten. Vertrekpunt is het Galge water waar in vroeger jaren ook altijd schaatstochten vertrokken. Vandaar over de singels naar de Nieuwe Rijn, vervolgens de Heren gracht en Oude Vest om De goedgemutste schaatsers steken van wal: Nico van Ooik van de politie en de leden van Leiden Promotion Wim Buijteweg, Herman Bos en Hein van Woerden. uiteindelijk via het Galge water en de Rijn aan te ko men bij de Stille Mare. In totaal een kilometer of acht. Op ongeveer vier plaatsen komen stempelposten. Zie daar de schaatstocht", aldus een een hevig transpireren de maar goedgemutste Van Woerden. Ter voorbereiding van de tocht heeft het comité over- „Om te controleren of de door ons uitgezette tocht leg gevoerd met politie ook inderdaad te rijden is. (vergunningen) en de Of er niet teveel knelpun- Dienst voor Havens en Wa renmarkten (voor de hoogte van de bruggen). Vertegen woordigers van deze instan ties maakten gistermiddag de tocht per motorboot mee. ten zijn. We hebben er al een stuk of drie gevonden, waar de schaatsers straks te voet moeten. Maar mis schien zijn het er meer", al dus Van Woerden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3