Krakau verwacht een gezellig samenzijn met paus SNOEPJES DOE JE TOT DE RFSI Italiaanse politici krijgen kiezers niet meer de straat opj „Nederland laat gat vallen in NAVO-luchtafweer" Nederlands hulpplan maakt weinig kans op Unctad VI Gromyko: voorlopig geen topoverleg met VS Verbondtussen Rode Brigades en Napolitaanse maffia VERKIEZINGSSTRIJD ONGEWOON RUSTIG BUITENLAND CcidaeSoivumt WOENSDAG 22 JUNI 1983 PAGIN, Uspreekt met de Challenger DEN HAAG Telefoonnummer 09-13074106272 biedt een aardige verrassing. „Hallo, bedankt dat u belt. Dit is het Dial Shuttle Program zegt een vriendelijke mannenstem in het Engels, als de telefoon een keer is overgegaan. Hel blijkt een lijn waarop naast de onvermijdelijke reclame de gesprekken tussen het ruimteveer Challenger en het vluchtleidingscentrum rechtstreeks te horen zijn. Voor6,50 per minuut hoort men dat de Challenger aan zijn zoveelste rondje boven de aarde bezig is, dat er een speciaal boekje met 32pagina's over de vlucht met Ameri- ka's eerste vrouwelijke astronaut is uitgegeven en nog tal van andere wetenswaardigheden. Eindeloze reeksen getal len bijvoorbeeld, die door een commentator worden be stempeld als „technische informatie". Of reclame voor een onverstaanbaar drankje, dat al sinds de start van het Ame rikaanse ruimtevaartprogramma mee naar boven gaat. Tussendoor de stemmen van de vliegers Robert Crippen, Fred Hauck of Sally Ride, die ook haar visie op het gebeu ren mag leveren. Franse marine neemt Sirius op sleeptouw PARIJS De Franse ma rine is gisteren begonnen eigenhandig de Sirius, het actieschip van de milieu organisatie Greenpeace, naar internationale wate ren te varen. Dit is door een woordvoerder van Greenpeace bekendge maakt. De Sirius lag sinds vrijdag voor anker bij Cherbourg. Van daaruit wilde men acties onderne men tegen het dumpen van chemisch afval voor de Franse kust. 1.368 Betogers tegen kernwapens opgepakt WASHINGTON Bij protestacties tegen kern wapens zijn in 18 Ameri kaanse staten in totaal 1.368 demonstranten op gepakt. In Calfifornië moesten 964 mensen van een groep van 2.500 beto gers de nacht in de cel doorbrengen nadat zij de toegang versperd hadden tot het „Lawrence Liver- more Nationale Labrato- ry", het grootse centrum voor kernonderzoek in de Verenigde Staten. EG schuift staalkwestie verder voor zich uit (Van onze correspondent Aad Jongbloed) LUXEMBURG De ministers van economische zaken van de EG zijn het gisteren in Luxemburg niet eens ge worden over de hoeveelheden staal die per lidstaat tot eind 1985 geproduceerd mogen worden. Beslissingen daarover hebben zij uitgesteld tot 25 juli. De be doeling was dat per eind juni nieuwe quota voor de lidstaten van de EG vastgesteld zouden worden. Maar gis teren bleek dat Frankrijk, Groot-Brit- tannië en Italië veel meer staal willen produceren dan bij een mogelijk ak koord tussen de landen mogelijk zal blijken, zodat een vergelijk er niet in zat. Nederlanders met ton hasj in VS gearresteerd NEW YORK De Amerikaanse politie heeft in de buurt van de stad Watertown in de staat New York twee Nederlan ders, een 33-jarige man en een tien jaar oude vrouw, en drie Amerikanen gearres teerd wegens het be zit van een ton hasj. De partij heeft een waarde van ruim 2,8 miljoen gulden. Leider Chileense transportbond gearresteerd SANTIAGO De voorzitter van de Chileense vakbond van transportarbeiders en vrachtwagenchauffeurs, Adolfo Quinteros, is gisteren door de politie gearresteerd. Maandagavond besloot de bond van Quinteros tot steun aan de nationale staking van onbeperkte duur, die morgen moet beginnen. In een poging de spanning in het land wat te verminderen heeft het re gime-Pinochet besloten dat een aantal in ballingschap le vende oppositieleiders naar het land mag terugkeren. België stemt in met voorbereiding kruisrakettt I iE (Van onze correspondent Aad Jongbloed) LUXEMBURG De Belgische minister van 1 tenlandse zaken, Tindemans, heeft gisteren in Hj xemburg toegegeven dat de Verenigde Staten tn 1 stemming hebben gekregen om in België vooiige reidingen te treffen voor de plaatsing van kruis ketten. Hij zei niet wanneer die toestemming \bri kracht wordt. Later trachtte een woordvoer t v van Tindemans de uitspraak wat af te zwakl int door de spreken van „een brief aan de Am 0 i kaanse regering, die studies bevat". i d Tindemans bevestigde dat de Belgische reger r» i in haar brief aan de Amerikaanse regering ee verder was gegaan dan het dubbelbesluit van al cember 1979. Op de vraag waar de 48 Belgis ch raketten geplaatst zouden worden zei Tindem;M< „Florennes heeft de meeste mogelijkheden." lie basis Florennes ligt ten zuidoosten van Namei >rij (Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen) KRAKAU De plaats waar de paus jarenlang kardinaal-aartsbisschop is geweest en de laatste stad die hij tijdens zijn tweede reis door Polen aandoet, was gisteren al de hele dag in feeststemming. Evenals vier jaar geleden verwacht men ook deze keer, dat tijdens de open luchtmis die vanochtend door de paus wordt opge dragen een record aantal Polen aanwezig zal zijn. De grasvlakte Blonie, die zich slechts even buiten de oude stadskern be vindt, kan ongeveer an derhalf miljoen mensen herbergen. De eersten zaten er al gister middag, een groepje jongeren in vak F23, ongeveer twee honderd meter links van het altaar, dus met weinig kans om de paus goed te zien. „We konden geen andere toegangs kaarten meer krijgen, maar we zijn blij dat we tenminste hier zitten en niet nog verder weg". Toegangskaarten voor een behoorlijke plaats (tot on geveer 150 meter van het al taar) doen op de zwarte markt reeds 6000 zloty, dat is te gen de officiële wisselkoers 200,-. Een kilo goede koffie kost op de zwarte markt overi gens evenveel. Het jeugdige groepje dat de nacht in de open lucht heeft doorgebracht had de Poolse rood-witte vlag midden tussen de slaapzakken en dekens in de grond geplant. Onder de bagage verborgen lag een vlag van Solidarnosc. „Die komt pas op het juiste ogenblik tevoorschijn", grin nikte de jongen die ook een speldje van Solidarnosc bleek te bezitten. In het centrum van Krakau droegen gisteren verscheidene mensen een bad ge met de naam van de verbo den vakbond op hun revers. Een van hen, een jonge arbei der, zei: „We hebben het wel niet in de kranten kunnen le zen, dat Jan Pawel over Soli darnosc heeft gesproken, maar ik weet het van vrienden die in de buurt van Katowice wo nen en die het via de regionale tv-zender hebben gehoord en gezien dat de paus zich achter Solidarnosc heeft opgesteld en WESTDUITSE REGERING BEZORGD (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Westduitse regering is zeer bezorgd dat Nederland afziet van de aanschaf van de Patriot-raket. Het is de bedoeling dat de Patriot-raketten de verou derde Nike-raketten gaat vervangen in de luchtaf- weergordel van de NAVO in West-Duitsland. „De hele NAVO-luchtverdediging staat op het spel als Neder land niet meer meedoet", aldus gisteren een woord voerder van het ministerie van Defensie in Bonn. Nederland is al begonnen met het terugtrekken van zijn Nike- luchtafweeraketten, maar heeft tegelijkertijd beloofd vanaf 1986 de Amerikaanse Patriot-raket in de NAVO-gordel te installeren. Die toezegging is echter onder druk komen te staan nu het mi nisterie van Defensie in Den Haag de compensatie-orders van de Amerikaanse Patriot-fabrikant voor de Nederlandse indus trie veel te mager vindt. Overigens zouden, ook als er overeen stemming wordt bereikt met de Amerikanen over de compensa tie-orders nog niet alle problemen zijn opgelost. De financiering van de nieuwe luchtafweerraketten wordt moeilijk omdat de or ders voor de fregatten van Rijn-Schelde-Verolme eerder moeten worden betaald dan was voorzien. Als Nederland de Patriot niet in Duitsland plaatst, volgt ons land daarmee het voorbeeld van België. De Belgen hebben eenzijdig besloten hun Nike- en Hawk-raketten uit Duitsland terug te trekken. Uit geldgebrek zien ze echter af van de aanschaf van de Patriot. Daarmee valt er volgens het ministerie van Defensie in Bonn al een gat van 120 km in de luchtafweergordel. BELGRADO Minister van ontwikkelingssamen werking Schoo vertrekt nog deze week een paar dagen eerder dan de bedoeling was naar de UNCTAD-conferentie in Belgrado. Zij zal proberen te voorkomen dat haar fi nanciële hulpplan voor de armste ontwikkelingslan den een voortijdig einde vindt. Inmiddels heeft zij in dat plan enkele wijzi gingen aangebracht, om tegemoet te komen aan de kritiek uit ontwikkelings- en rijke landen. Van de kant van de ontwikke lingslanden is afwijzend gerea geerd, omdat men bang is dat het plan-Schoo in de plaats komt van eerder gedane toe zeggingen op een conferentie in 1981 in Parijs. De meeste rijke landen ontkennen dat toen harde afspraken zijn ge maakt en voelen er weinig voor extra financiële middelen op tafel te leggen. Het geld zou dan vrij moeten worden ge maakt door verschuivingen in de bestaande budgetten. In de Nederlandse delegatie wordt ontkend dat er aan het plan niets meer te redden valt, zoals in conferentiekringen is opgemerkt. Verder is opge merkt dat Nederland binnen het EG-blok, in strijd met vroegere tradities, aan de kant zit van West-Duitsland en En geland, het rechterblok in de gemeenschap, dat nauw aan leunt tegen de opvattingen van de Verenigde Staten. ADVERTENTIE- De zomermelange van Jamin. Een zak vol fris en fruitig heerlijks. Niet minder dan I 750 gr in alle soor- I QC ten, maten, kleuren vv en smaken: Geldig t/m 29 juni 1983. BUITENHEER hoe het publiek daar enthou siast op reageerde. Maar de tv heeft de vlaggen van Solidar nosc niet laten zien, hebben ze me verteld. Dat het er veel waren hoorde ik weer van an dere vrienden die er in Kato wice bij zijn geweest". Op de grasvlakte Blonie werd gistermiddag nog hard getim merd aan een altaar met een reuzenkruis, terwijl tientallen anderen bezig waren met de bloemenversiering. Dit alles onder toezicht van een bedrij vige en welgedane priester. Voor het testen van de ge luidsapparatuur volstond men niet met het eenvoudige 'een, twee, drie, vier', maar werd er pianomuziek gedraaid van Chopin, minstens een uur lang. Poolser kan het niet. In de Maria-kerk tegenover de beroemde Lakenhal op de Hoofdmarkt was het een ko men en gaan van rouwmoedi ge zondaars. Er stonden lange rijen mensen die kwamen biechten, in een biechtstoel, zomaar op een bank, in het middenpad, het portaal en zelfs op straat, waar priesters half voorovergebogen geduldig de grote en kleine zonden van de Polen aanhoorden. Er ston den ook enkele geestelijken met een bordje waarop 'Li- taus', 'Duits' of 'Slowaaks' stond. Geen van de drie had enige klandizie. Zelfs de bis schoppen uit de DDR en uit Tsjecho-Slowakije hebben geen toestemming gekregen om ter gelegenheid van de pausreis naar Polen te komen. Grote rijen stonden er ook bij de stalletjes waar geel- witte petjes, dito vlaggetjes en krui sen om de paus ten welkom mee te zwaaien werden ver- Paus Johannes Paulus had tijdens zijn bezoek aan Wroclaw een ontmoeting met drie overlevenden uit de Duitse concentratiekampen. kocht. Krakau stond gister avond geheel in de vlaggen, bloemen en afbeeldingen van de paus en de Zwarte Madon na. De Zuidpoolse hoofstad heeft zich opgemaakt voor een vrolijk weerzien met een ge liefde bisschop. „Ik verwacht juist in Krakau geen enkele inbreuk op de regels. Het zal weer zo zijn als vier jaar gele den: gezellig, samen vanaf het balkon van de residentie een praatje van de paus met de omstanders; misschien gaat hij ook wel weer zingen". Dat zegt Mieczyslaw Pszon, redac teur van het katholieke week blad Tygodnik Powszechny, en behorende tot de grote vriendenkring die de paus in Krakau heeft. Morgen, de dag die de paus heeft uitgetrokken voor privé-bezigheden, zal hij onder meer deze weekbladre dactie ontvangen. Pszon weet niet welke uitwerking dit tweede bezoek van de paus zal hebben. „Maar het zal gevol gen hebben, zoals het eerste bezoek in 1979 ook gevolgen heeft gehad. Deze keer zal het natuurlijk heel anders zijn. Zo'n opleving als we vier jaar geleden hebben meegemaakt, zal nu wel heel lang op zich la ten wachten. Maar de paus heeft ook deze keer weer zul ke harde waarheden verkon digd, daar kan geen Pool ei genlijk langs. En tegelijkertijd kun je constateren dat wat de paus gezegd heeft uit het hart van elke rechtgeaarde Pool is gegrepen. Ook deze pelgrims tocht van Jan Pawel zal zeer diepe sporen trekken in ons land". MOSKOU Onder de huierr ge omstandigheden is e er Amerikaans-Russische topcc ferentie uitgesloten. Dit he x de Russische minister van b1 v tenlandse zaken, Gromy gisteren in een vraaggespi u met het Russische persburt Tass verklaard. Een top k pas plaats vinden wanneer Verenigde Staten hun bele tegenover de Sovjet-Unie v anderen, zo zei hij. Voor een top gehouden kan wore gehouden, moet er eerst t „zekere mate van wederzij3! begrip zijn over de belangrijn' ste vraagstukken die van zenlijk belang zijn voor stand van zaken in de betr<*us kingen tussen beide lande' aldus Gromyko. Sipri: Militaire uitgaven gaan nog steeds omhoog STOCKHOLM Het uit£je' ven van resultaten in de caar wapeningsonderhandelingeiami heeft in 1982 opnieuw ge tot een stijging van de mili re uitgaven in de wereld, blijkt uit het jaarverslag [e* het Sipri, het Zweedse in 0> tuut voor vredesonderzoek, totale defensie-uitgaven in wereld, die sinds 1978 jaarl^ 'z met 4 procent toenamen te&o^ gemiddeld 2 procent in de f h ren tussen 1973-78, beliej or vorig jaar naar schatting 3 750 miljard dollar bedroeéjnv Het Sipri toont zich pessiny t< tisch over de wil van de Vk'jkt nigde Staten en de Sovjet-U^na; om tot overeenstemming En komen in hun wapenond jij£ handelingen. In een vergtj king tussen de aantallen kef koppen in Oost en west kc Sipri tot de conclusie, dat Franse en Britse kernwap op een bepaald moment zu! moeten worden meegewoj in de onderhandelingen o' een beperking van de nucli re bewapening, zoals de jet-Unie ook eist. ing de ng 99 NAPELS De „georganiseer de nieuwe camorra" van de Napolitaanse bandiet Raffaele Cutolo, waartegen de justitie vorige week een operatie van grote omvang heeft onderno men, had een „ijzeren pact" met de terroristen van de Rode Brigades. Bovendien on derhield Cutolo geregelde be trekkingen met politici van de eerste rang. Deze onthullingen verschenen gisteren in alle Italiaanse kranten. Aan de hand van de 896 uitgevaardig de arrestatiebevelen heeft men nieuw licht kunnen werpen op talrijke duistere episodes van het terrorisme in de afgelopen Een aantal vooraanstaande jaren in Napels. christen-demochaten zou in strijd met de officiële lijn Een van de kwesties die aan via de camorra van Cutolo met de orde komt is de betaling de ontvoerders hebben onder van het losgeld voor de op 27 handeld. De christen-democra april 1981 door de Rode Briga- ten die wel vaker contact des ontvoerde christen-demo- met de camorra zouden heb- cratische rechter Ciro Cirillo. be" gehad ontkennen alles. Maar uit de rapporten van justitie zou blijken dat die derhandelingen wel dege zijn gevoerd en bovendien de Rode Brigades en de cam fl( ra het losgéld van ruim J miljoen gulden eerlijk hebl gedeeld. ^ze (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Italiaanse parlementsverkiezingen worden begin volgende week (26 en 27 juni) ge houden. Dat betekent dat de electorale strijd nu haar hoogtepunt zou moe ten beleven. Maar niets, daarvan. Dit anders zo emotionele volk beleeft „deze belangrijkste demo cratische uitdaging van de laatste 30 jaar" in opval-* lende rust en orde. In deze verkiezingsstrijd vloeit nauwelijks bloed, blijven de troepen binnen de kazernes, en zelfs de uitgewisselde scheldwoor den zijn van een Noordeu- ropese waardigheid. Enig handgemeen is er wel ge weest toen radicalen en com munisten zich verdrongen voor de deur van de kiesraad, die de lijstnummers verdeelt naar volgorde van aanmel ding. Dit tafereel herhaalt zich als 's nachts de partijen el- kaars verkiezingsbiljetten trachten over te plakken. Uit Rome is deze week nog een in cident gemeld waarbij katho lieken en communisten met elkaar op de vuist gingen. Een pastoor van een parochie in Trastevere, die op een ochtend communisten folders zag uit delen op het kerkplein, verza melde een ploeg potige misdie naars om zich heen en rukte uit. De communisten hebben bij de politie een klacht inge diend tegen de priester op grond van mishandeling en grof taalgebruik. Scheldwoorden kunnen die partijen zich het best veroorlo ven die nu al weten dat ze straks bij de verdeling van de macht buiten boord zullen val len. De Italiaanse Sociale Be weging (neo-fascistisch), de Radicalen, de Gepensioneer den en de Proletarische Demo craten nemen hun tegenstan ders (en elkaar dus) met flink verbaal geweld onder vuur, maar klachten op grond van belediging zijn nog niet gere gistreerd. De fascistische leider Almirante kwalificeert zijn so ciaal-democratische concur rent Longo als mensaap, om dat zijn uiterlijk sterk aan onze gemeenschappelijke voorouders herinnert. Radica- lenleider Panella noemt zijn tegenstanders ronduit afzet ters, oplichters en boeven, die wegens kiezersbedrog en fre quente inbreuken op de grondwet achter de tralies thuishoren. Ferme taal is dezer dagen ook gehoord onder de christen-de mocratische werkgevers van de Noorditaliaanse stad Vicen- za. Zij hebben de lokale bis schop uitgemaakt voor „mar- xistisch-leninistisch in dienst van het pan-syndicalisme", omdat hij de werkgevers er van had beschuldigd een on derneming als speculatie-ob ject te beschouwen en voorbij te gaan aan hun sociale ver antwoordelijkheid. Overigens is deze verkiezings campagne lauw, om niet te zeggen oninteressant. Vooral de stad Rome, die onlangs nog buiten zichzelf raakte bij enige lokale sportieve successen, blijft onverstoorbaar. Politiek heeft de Romeinen kennelijk veel minder te bieden dan Fal- cao, Saronni en de promotie van Lazio Roma naar de Ita liaanse ere-disivie. De verkie zingsbijeenkomsten vinden plaats in bioscopen en paro chiezaaltjes, niet meer in voet balstadions en op het Piazza del Popoio. Aangenomen wordt dat de politiek ervoor terugschrikt zich tegenover de menigte te verantwoorden voor datgene wat ze de laatste drie jaar hebben uitgevoerd. De „grote strijd" wordt gestre den via de partijkranten, de tv en vooral de aanplakbiljetten. Maar ondanks de woorden stromen die de mensen over spoelen, blijft het moeilijk het verschil te ontdekken tussen het programma van de ene partij en dat van de andere. Wellicht dat muggenzifters en haarklovers hier nuttiger werk kunnen doen. De partij leiders hebben dat begrepen, want de meesten zijn er op ad vies van hun media-deskundi gen toe over gegaan hun „eer lijke en vertrouwenwekken de" uiterlijk in de strijd te gooien, meer nog dan hun pro gramma. Socialistenleider Craxi, wiens partij op het ogenblik grote moeite heeft de vele corruptieschandalen te overleven, kijkt de kiezers vanaf de aanplakbiljetten in dringend aan en belooft hen „het optimisme van de wil". Oud-premier Spadolini vraagt de kiezers of ze hem niet de juiste man vinden voor een etentje in een restaurant. Spa dolini geniet meer faam van wege zijn corpulentie dan om zijn ideologie, en het is bekend dat hij in restaurants twee por ties van elke gang bestelt. Om zijn toekomstige disgenoten (en kiezers) niet al te veel af te schrikken heeft hij op het be wuste aanplakbiljet een foto van zichzelf laten zetten, t| hij 20 jaar jonger was en slank... 1 Frappant is ook dat elke pi™"? „veranderingen" wil. De Np van de christen-democrar die Italië de laatste 35 jaar f" afgebroken hebben geregel houdt de kiezers voor dat f in Italië veranderen moge) is, tenminste als men stemft de christen-democra™ Ook de communisten (35 L buiten de regering) willen v 1 anderen, en de sociaal-der craten, de radicalen en de pensioneerden. Er is g< J mens die echter verwacht deze „verkiezing van de gr verandering" na 27 juni maar iets in het land zal anderen. Dezelfde partijen z len dezelfde machtsposities 2$^ nemen, in de gezondheidszo de staatsmedia, de overhei bedrijven, de regionale bes ren, enz. enz., al naargelangff/ff 1 belangrijkheid van de partii jj De stemgerechtigden mak w-i voorlopig de indruk het al T maal wel te geloven. De me J I derheid stemt overeenkoms de familietraditie en de r blijft thuis, ondanks de 1 gende oproep van de Italiaai bisschoppen om in elk ge de plicht als burger van df maatschappij te gaan verv - len. I ms r I aa> j ge f

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10