Pau^jjleit^oor onafhankelijk Polen ONT ANDIJVIE EN BRAADWORST Tourabonnement BON: -turopese crisis op Nippertje voorkomen Vergeefse zoekactie naar zeesurfer POOLSE REGERING WAARSCHUWT TEGEN NIEUWE DEMONSTRATIES 500gSr4S3.ï kilo 500 g&AS 3.98 6.98 Paniek in stadion Maandag 20 juni 1983,74e jaargang no. 22606 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeurhoofdredacteur: IJ Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0.58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61.25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. t In „Brandpunt" op Ned. I om 21.20 uur het bezoek van de paus aan Polen en de Europese topconferentie. Op Ned. II om 20.25 uur speel film „Skokie" met dramati sche rol van Danny Kaye. Op Duitsland 1 om 23.00 uur Carné-film „Quai des brumes". HET WEER Droog en overwegend zonnig. Minimumtemperatuur om streeks dertien, mid dagtempe ratuur ongeveer 25 graden. Matige noordoostelijke wind. Zon op: 05.19, onder: 22.04; hoog water Schev.: 13.08, laag water: 08.44 en 21.26. JK heveningen weer in teken van vliegerij week na het Vliegfeest stond Schevenlngen het afgelopen .elnde weer in het teken van de vliegerij. Ditmaal was de vljf- irsie van het jaarlijkse Vliegerfeest aan de beurt. Zaterdag len ongeveer 50.000 bezoekers een kijkje nemen, op zon- trok de combinatie vliegers en mooi weer maar liefst ,000 toeschouwers. Ongeveer honderddertig deelnemers uit. landen, waaronder Amerika, Singapore en Maleisië, waren Schevenlngen gekomen om deel te nemen aan het op één rootste vliegerfeest van de wereld. De vrij krachtige wind de ervoor dat er twee programmapunten geschrapt moesten ^jben: het oplaten van 's werelds grootste vlieger (550 vierkan- n0jheter) en de Amerikaanse Spaceship Aereal Sculpture. Die chtiers gingen dus niet op. 11 (Van onze correspondent Aad Jongbloed) 'GART De tien regeringsleiders van de Europese Ge- ischap hebben tijdens de driedaagse top in Stuttgart op het irtje een ernstige crisis weten te voorkomen. Opnieuw zijn en daadwerkelijke oplossingen aangedragen voor de talrij- •roblemen waarmee de Gemeenschap worstelt. Daarover in de ministers het komende half jaar opnieuw moeten on- raandelen om op de volgende Eurotop, op 6* december in i ofne* besluiten te kunnen nemen. *^nige echte beslissing die men heeft genomen heeft betrek- op de Britse bijdrage. Londen krijgt dit jaar vanuit de EG financiële compensatie van 1.875 miljoen gulden. Nederlandse premier Lubbers, die zaterdag nog zeer pessi- ■^4sch was over het welslagen van de top, zei gisteren na af- Te, fc „Een aantal rode stoplichten is nu weg. Er bestaat de wil de zaken niet meer te blokkeren". Hij gaf echter toe dat er jveel moet gebeuren eer alle obstakels uit de weg geruimd De voorzitter van de top, de Westduitse bondskanselier smeffl, constateerde: „We hebben het gered. Op een moeilijk mo- S 05h is er een bijzondere stap gezet, die belangrijk zal blijken de toekomst van Europa". fafat poogt I alle ^cht _ellie _fPLO te teniizweren ""'Ei it [ASCUS De Palestijnse Yasser Arafat heeft acht in de Syrische ;tad Damascus met het comité van de ■organisatie El Fatah ge- over de opstand in eigen ren. Die muiterij liep »g uit op gevechten in een air kamp van El Fatah in Hurt van Damascus. Een e medewerker van Ara- tolonel Ezzedin Sharif bekend onder de naam Ziad werd gewond bij anval van dissidenten op trainingsbasis ten oosten le hoofdstad. centraal comité, dat uit en personen bestaat, zal verwachting voor van een conferentie bijeen- n van de revolutionaire van El Fatah, die 73 le- leeft. Arafat zal proberen te maken aan de nu maanden durende op- die de Palestijnse strij- in het noorden en oosten j, -ibanon ernstig heeft ver- De Saoedische prins ar Bin Abdel Aziz kwam onverwacht in Damas- ian met een boodschap iTCIioning Fahd voor de Sy- president Hafez Assad, de inhoud van de bood- werd niets bekendge- t. Westerse waarnemers louwen het bezoek van de als een nieuwe poging Saoedi-Arabie Syrië ertoe ^engen een einde te maken i gevechten tussen riva- ide PLO-groepen op Sy- t gebied en in de delen -ibanon, die onder Syrie's 'ole staan. ïjl inde t ROTTERDAM Twee reddingsboten uit Hoek van Holland en Stellendam, een vaartuig van de havendienst en een vliegtuig van de rijkspolitie hebben gistermiddag enkele uren gezocht naar een op zee ter hoogte van de Maasvlakte vermiste sur fer. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse po litie is de surfer noch de surfplank gevonden. De woorvoerder acht het echter niet uitgesloten dat de surfer, die volgens mededelingen aan de politie bij windkracht zes op zee in moeilijkheden was ge raakt, heelhuids het strand heeft weten te bereiken. Het komt de laatéte tijd regelmatig voor, dat uitge breide reddings- en zoekacties op touw moeten worden gezet voor zeesurfers die in moeilijkheden zijn geraakt. Studierichting: contra-spionage JERUZALEM De Hebreeuwse universiteit van Jeruzalem richt met ingang van het volgend stu diejaar een leerstoel contra-spio nage op als onderdeel van de subfaculteit internationale be trekkingen. In de colleges zal aandacht wor den besteeds aan zaken als het „verrassingseffect", het onder kennen van dreiging en de pro blematiek rond het „benaderen van een vreemd volk". Volgens de directeur van de subfaculteit hebben verscheidene Westerse universiteiten al eerder een der gelijke studie in hun programma opgenomen. Circuspersoneel laat olifanten los op politie FORCHHEIM Personeel van een Berlijns circus, dat een tournée maakt door Beieren, heeft vorige week na een ruzie in een café vier olifanten losgela ten op de politie. De agenten waren ten tonele verschenen, nadat het circusper soneel tijdens een kroegentocht op de vuist was gegeaan met andere cafébe zoekers. Vlak voordat de politie ver scheen zag het circuspersoneel kans vier olifanten los te laten. Toen de poli tie dreigde de dieren dood te zullen schieten, besloten de inmiddels wat ontnuchterde circusgasten de olifanten te vangen. Ze hadden een uur nodig om de dieren te kalmeren. Vlak voor een mis die de paus het afgelopen weekein de hield in Niepokalanow, hoort een priester de biecht, hetgeen vaak gebeurt tijdens religieuze plech tigheden in de open lucht. (Van onze speciale verslagge ver Leo van Vlijmen) CZESTOCHOWA Met een verdekt pleidooi voor de ver boden vakbond Solidarnosc en een duidelijke eis voor meer vrijheid en onafhankelijkheid heeft de paus zich tijdens het weekeinde tegen het huidige Poolse regime opgesteld. Te vens heeft de paus zijn volk echter ook de les gelezen, in die zin dat hij het verval van de ethische normen heeft ge hekeld. De Poolse regering heeft giste ren gewaarschuwd tegen nieu we demonstraties voor de ver boden vakbond Solidariteit en vat deze „ernstig op". De eer ste drie dagen van het bezoek van de paus zijn allemaal ge ëindigd in demonstraties tegen het communistische bewind en volgden steeds op kritische uitlatingen van de paus. Gis teravond riep de paus in Czes- tochowa, waar zich het kloos ter bevindt van Jasna Gora, waar de zeshonderdjarige ikoon van de Zwarte Madonna wordt vereerd, zijn toehoor ders na een gebedsdienst ech ter op rustig huiswaarts te ke ren. Er waren na afloop geen demonstraties. Een toespraak die hij zou houden na het avondgebed ging niet door. In vrijwel alle preken en toe spraken die de paus gedurende de eerste vier dagen van zijn De paus heeft gisteren aan het klooster en Mariahei- ligdom Jasna Gora de wit te met bloed bevlekte sou tane gegeven die hij droeg op 13 mei 1981, toen een aanslag op zijn leven werd gepleegd. De paus heeft al tijd gezegd dat hij gelooft dat de Maagd Maria inder tijd zijn leven heeft gered. pelgrimstocht door zijn vader land heeft gehouden hamert hij ook telkens op de onafhan kelijkheid van het katholieke Polen die zo moeizaam is ver worven en die tot elke prijs behouden moet blijven. Lech Walesa heeft de paus nog steeds niet kunnen bezoeken, hoewel hij vrijdagnacht zelf had meegedeeld dat hij van de politie te horen had gekregen dat het bezoek hier in Czesto- chowa zou plaatsvinden. Wale sa volgde via de televisie de plechtigheden in Czestochowa. Er wordt nu aangenomen dat de ontmoeting met de paus vanavond of donderdagoch tend plaats heeft wanneer de paus tijd heeft gereserveerd voor persoonlijke ontmoetin gen. Pagina 2: Reportage uit Czestochowa Pagina 6: Jongeren juichen paus ovationeel toe ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, 1 QQ per kilo i.?70 Braadworst, Meisjes die deelnamen aan de slotceremonie van het door Brazilië gewonnen WK-junioren in Mexico holden in grote pa niek weg, toen gisteravond, na afloop van de finale in het Az teken-stadion, honderden met gas gevulde ballonnen ontplof ten. Vier meisjes moesten met zware brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. De ballonnen werden losgelaten toen kampioen Brazilië zijn ereronde liep langs de met 110.000 toeschouwers gevulde tri bunes. De politie kon nog niet met zekerheid zeggen waar door de ballonnen zijn ontploft, maar men vermoedt dat het massaal afgestoken vuurwerk de oorzaak i« 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Rentedaling zet door AMSTERDAM De vorige week begonnen rentedaling heeft zich vandaag voortgezet. De ABN heeft besloten de op slag op de debetrente sinds 8 juni 1 pet met een half pet te verlagen tot 0,5 pet. Ook de rendementen op pandbrie ven zijn vanmorgen omlaag gegaan. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIILAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER. RECREATIEEXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Pinochet dreigt Chili met harde hand SANTIAGO Chileense arbeiders in de kopermij nen zijn gisteren bespre kingen begonnen met an dere vakbonden over het opzetten van een een alge mene staking, zo is uit be trouwbare bronnen ver nomen. Ondanks het feit president Pi nochet voor de radio heeft ge dreigd „de volle zwaarte van de wet toe te zullen .passen", vinden steeds kleine bijeen komsten plaats om de belang rijke bonden van vrachtwa gen-, bus- en taxichauffeurs over te halen later deze week mee te doen met een algemene staking. „Indien de anderen niet mee doen, dan zullen de arbeiders in de kopermijnen hun stakin gen moeten stoppen", aldus een ingewijde. De conferatie van koperarbeiders (CTC) kondigde afgelopen vrijdag een illegale staking van 24 uur af uit protest tegen de arresta tie van Rodolfo Seguel. Er is niet gestaakt in de mijn Chu- quicamata die helft van de Chileense koper produceert. In de andere drie grote mijnen is de produktie stilgelegd. Achttienhonderd mijnwerkers zijn inmiddels ontslagen op be vel van Pinochet ontslagen. Daarop hebben arbeiders in de mijnen El Teniente en El Sal vador onmiddellijk hun sta king voor onbepaalde tijd ver lengd. Zij eisen dat de ontsla gen mijnwerkers, onder wie dertig vakbondfunctionarissen weer in dienst woroen geno men. De regering heeft gerea geerd door de mijnen onder militaire controle te brengen. Berichtgeving over de staking via de radio of in de kranten is door de militairen verboden. Zoetemelk betreurt afwezigheid Hinault in Tour DEN HAAG In het week einde, waarin Peter Winnen zijn goede vorm etaleerde door zaterdag een bergrit te winnen in de Ronde van Zwitserland en daarmee de leiderstrui te veroveren (die hij gisteren overigens weer afstond) en Jan Raas giste ren te laat binnen kwam, kwamen de eerste reacties van de concurrentie op de afwezigheid van Bernard Hinault in de Ronde van Frankrijk 1983 los. Veel renners menen, dat de Tour zonder Hinault niet meer één favoriet heeft, maar ten minste een hand vol. Ploegleiders als Fred de Bruyne (van Hennie Kuiper) en Jose Miguel Echavarri (van Julian Gorospe) ver wachten een spannender ronde, omdat nu niet één renner of één ploeg de Tour naar zijn hand zal kunnen zetten. Joop Zoetemelk, die in 1980 het meest profiteerde van het afstappen van Hinault door de Tour te winnen, vertelde het spijtig te vinden dat Hinault niet deelneemt. „Maar", voegde hij er aan toe. „niemand beter dan hij zelf weet of hij in staat is op 1 juli in Fontenay-sous-Bois te vertrekken. Zijn afwezig heid biedt een twaalftal ren ners de kans op de overwin ning en ik reken mij zelf tot dat groepje. De ronde zal open zijn en zonder twijfel ook boeiend". Hennie Kuiper verwacht zonder Hinault een andere ronde. „Er zal waarschijnlijk sneller worden gereden en die nieuwe kanshebbers zul len met veel meer tegen standers rekening moeten houden. In de situatie die nu is ontstaan, kan de ploeg van Peter Post zeer sterk zijn, maar ook de ploeggenoten Anderson, Roche en Simon vormen een sterk trio. Het zal nu waarschijnlijk ook no dig zijn aandacht aan de Spanjaarden te besteden. Zelf reken ik er op dat in de komende twee weken de vorm zal komen". Peter Winnen toonde zijn vorm door zaterdag een bergetap pe in de Ronde van Zwitserland te winnen. Verder onder meer in Sporttribune DHC op snelheid geklopt Double Payment betaalt zichzelf Europese zwemrecords voor Strauss en Woithe Heren Holland sterk in de breedte Marcel Vink verrast Frans Grimbergen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliimiiiiiiiiiiii Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De grote vraag voor de Tour de France, die over anderhalve week begint, is: Wie komt er in de plaats van Hinault als kopman van de Franse ploeg? Greg Lemond, de leugdige Amerikaanse renner, die het in Spanje, Frankrijk en Zwitserland zogoed deed? Zelf denkt hij van niet. De eerste twee weken zou het wel gaan, maar hij kijkt tegen de laatste zeven dagen op. Dat behoeft u niet te doen als u via de Leidse Courant de altijd weer spannende Tour wilt volgen. Het unieke Tourabonnement dat wij hierbij aanbieden geldt zelfs nog langer, zodat u niet alleen aan onze prijsvraag tot het einde kunt meedoen, maar ook alle nabeschouwingen nog kunt volgen. Stum de Leid* Comant van 30 juni t/m 28 juli tooi slechts 19,60 i In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. 'Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. ■S^Eetdóc (Bouto/nt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1