Paus ontmoet Walesa Eerste stap BON: Van der Meulen waarschuwt voor scheiding met niet-werkenden EG-top dreigt te mislukken Kabinet tornt niet aan extra vakantiegeld hoge ambtenaren Amerikaan duikt in geschiedenis Nieuw Nederland Zaterdag 18 juni 1983,74e jaargang no. 22605 TV-TIPS Op Ned. I om 20.28 uur „Blok- letters" en op Ned. II om 19.25 uur film „My darling Clemen tine" met Henry Fonda. Morgen op Ned. I om 21.35 uur de vlucht van Hess. Op Ned. II om 21.50 uur gesprek met Lee Towers. Vanavond op Duits land 1 om 22.20 uur Ameri kaanse speelfilm „Dark mir- HET WEER Droog en zonnig. In de middag ongeveer 17 graden, aan zee enkele graden lager. Matige noordoostenwind. Morgen tot en met woensdag: zonnig, droog en warmer. Morgen zon op: 5.19 uur; on der: 22.03 uur. Schev. hoogw.: 10.46 en 23.31 uur; laag: 6.22 en 19.01 uur. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertentie^; (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. inault niet aar Tour jRIJS Bernard Hi- uit, die nog steeds last feft van zijn peesschede- tsteking bij het kniege- richt, heeft besloten niet J zullen starten in det ^ïde van Frankrijk, die |1 juli in Fontenay-sous- >is begint. Hinault stap- jvorige week af in de bde van Luxemburg en ook af van deelneming het Criterium van de tli Libre. gina 10: Wielertoe- mst Hinault lijkt on- Bernard Hinault CDA en VVD zouden nu meerderheid verliezen DEN HAAG Als er nu verkie zingen waren, zouden CDA en VVD hun meerderheid in de Tweede Kamer verliezen. Dat blijkt uit een enquête van het Bureau Inter-View, die vandaag door de VARA Radio is gepubli ceerd. In deze opiniepeiling raakt het CDA zes zetels kwijt en de VVD een, waardoor zij sa men op 74 zetels (39 plus 35) ko men, twee minder dan het beno digde aantal voor een meerder heid. In april van dit jaar zouden de christen-democraten nog 42 ze tels hebben veroverd. Grote win naar is de PvdA, die van 48 naar 54 stijgt. De Vries bereid tot debat met Den Uyl DEN HAAG CDA-fractievoorzitter De Vries is bereid met PvdA-leider Den Uyl te debatteren over de gevolgen van het kabinetsbeleid voor de laagste inkomens. Den Uyl had hem daartoe onlangs uitgedaagd bij het verschijnen van een PvdA-brochure met de resultaten van de actie „Voor een dubbeltje geboren, voor een kwartje gepakt". Volgens Den Uyl waren de gegevens van dit onderzoek nog schrijnender dan de PvdA had gevreesd. De Vries zegt in zijn antwoord aan Den Uyl nogal verbaasd te zijn over diens verzoek. Bij de behandeling van de Voorjaarsnota in de Kamer was volop gelegenheid over het inkomensbeleid van gedachten te wisselen en dartoe dient zich weer een kans aan bij de algemene beschouwingen in oktober. De fractieleider van het CDA stelt voor het debat te houden op donderdag 7 juli voor de NCRV-radio, omdat deze zich volgens hem als eerste geïnteresseerd heeft getoond. Positieve reactie VS op Sovjet- voorstel wapenbeheersing WASHINGTON De regering Reagan heeft gisteravond laat, na enig dralen, positief gereageerd op een Russisch voorstel inzake wapenbeheersing door te zeggen, dat zij „geïnteresseerd is te praten" over de implicaties van anti-bal listische raketsystemen. Het gaat om ra ketten voor de lange afstand die van de grond worden afgevuurd. Wat de kwes tie van wapenbeheersing betreft, zijn deze raketten al jarenlang een stiefkind, omdat een verdrag de opstelling ervan sterk beperkt. Reagan bracht de kwestie eerder dit jaar naar voren toen hij sprak over de eventuele ontwikkeling van la serwapens in de ruimte die de lange af standraketten tijdens hun vlucht moe ten vernietigen. W N HAAG In woonplaats in tugal is gister- t op 88-jarige Nederlands lister van bui- (andse zaken tij- s WO II en mi er van staat mr. van Kleffens k-leden. Zijn stof- jk overschot zal (r Nederland fden overge- fcht. Van Klef- i, die in 1894 in [ren veen werd pren, promo- rde in 1918 aan Leidse Universi- tot doctor in de htswetenschap- i. Vervolgens fkte hij bij de Ikenbond en bij ell in Londen. In 19 werd hij mi- per van buiten- dse zaken in het finet De Geer irmee hij in '40 jr Londen eva- erde. In '46 •d hij minister- ïder-portefeuille Nederlands ver- •nwoordiger in Veiligheidsraad, was daarna am- tadeur in Was- gton en Lissabon vertegenwoordi- bij de NAVO en OEES. In 1954 1955 was hij kzitter van de imene vergade- I van de VN. (Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen) WARSCHAU Lech Walesa, leider van het verboden vakverbond So lidariteit, heeft van de Poolse autoriteiten toe stemming gekregen om de paus tijdens diens pel grimstocht door Polen te ontmoeten. Paus Johannes Paulus II had deze drin gende wens gisterochtend in een bijna 2,5 uur du rend gesprek met gene raal Jaruzelski op tafel gelegd. Duizenden aan hangers van Solidariteit hebben gisteravond in Warschau na de open luchtmis, die door de paus werd opgedragen, gede monstreerd. Er zouden .enkele tientallen arresta ties zijn verricht. Evenals in zijn toespraak gisterochtend sprak de paus ook in zijn preek van gister avond over de morele crisis, die het gehele Poolse volk be trof. Tijdens een officiële re ceptie, die onder andere door de Poolse militaire leider Ja ruzelski werd bezocht, had de paus gisterochtend de leiders in Polen opgeroepen terug te keren naar de hervormingspo litiek waardoor het vakver bond Solidariteit kon ontstaan. De paus drong aan op naleving van de Akkoorden van Gdansk, die in augustus 1980 tussen de Poolse regering en Solidariteit werden gesloten. Na de openluchtmis nam de paus nogmaals het woord. Hij deed een dringend beroep op de gelovigen om rustig en in vrede naar huis te gaan. Te vens verzocht hij zijn preken niet meer met applaus te on derbreken. Hij eindigde zijn toespraak met de uitroep: „Leve Polen". De openlucht mis werd bijgewoond door vele honderdduizenden men- 1 de honderdduizenden Polen In het stadion van de Tiende Verjaardag waar hij gisteravond een Ook de tweede dag van het van de situatie die sinds de zo- ding was en hij voegde daar- bezoek dat de paus aan de mer van 1981 in Polen was aan toe: „Wij willen geen pion hoofdstad van zijn vaderland ontstaan. Hij noemde de instel- op andermans schaakbord bracht had een uitgesproken ling van het oorlogsrecht een zijn". Hij zegde de paus toe dat politiek karakter. Tijdens dé „dramatisch moeilijke, doch het oorlogsrecht vermoedelijk officiële ontvangst door het noodzakelijke beslissing." op korte termijn geheel kan staatshoofd en de regeringslei- Jaruzelski beklemtoonde dat worden opgeheven, der gaf generaal Jaruzelski het voortbestaan van een on- Pagina 5: Paus benadrukt, een uitvoerige uiteenzetting afhankelijk Polen in het ge- recht op onafhankelijkheid j>nsverhoging voor Irte mijnwerkers lANNESBURG De lafrikaanse mijnindustrie t gisteren de zwarte mijn- Iers een loonsverhoging meer dan 13 procent in vooruitzicht gesteld. Te- I is toegezegd dat de voor ten van blanke mijnwer- I afgeschaft zullen worden, fijn de belangrijkste resul- I van de eerste onderhan- igen tussen blanke mijn- kgevers en een zwarte fond. De voorzitter van de, i vorige week erkende tte mijnvakbond, Cyril taphosa, toonde zich na af- redelijk tevreden. „Wij Jen niet veel tijd om te on- iandelen. Ik vind dat wij piet gek hebben gedaan", B Ramaphosa. De zwarte »nd had een loonsverho- van 30 procent geëist. (leerkrachten ftieuwe basisschool I HAAG Vakleerkrach- voor lichamelijke oefe- muziek, tekenen, han- jrbeid en handwerken, iede speciale zweminstruc- zijn niet meer nodig het onderwijs in de toe- Btige basisschool voor f tot twaalfjarigen. Ook er genoeg voor de over- pperiode. Voor de basis- bl zijn op den duur slechts egd en benoembaar de le- h met een akte van de fO, de pedagogische acade- voor het basisonderwijs, heeft minister Deetman onderwijs de Centrale pissie voor Onderwijso- eg (CCOO) geschreven in concept-notitie, waarin hij beleidslijn uiteenzet. krant ontvangen? Bel n 18.00 en 19.00 uur, jrdags tussen 14.00 en |0 uur, telefoonnr. 071- £48 en uw krant wordt 1 dezelfde avond nabe- DEN HAAG CNV-voorzitter Harm van der Meulen ziet het als een groot gevaar als de vakbeweging zich ontwikkelt tot een organisatie waarbij louter nog men- sen-met-een-baan zijn aangesloten. „Wij doen als vakbeweging een uitermate groot beroep op de werkenden om solidair te blijven met de niet-werkenden. We proberen uit alle macht om de koppeling tussen lonen en uitke ringen in stand te houden. We vragen van de mensen die wèl werk hebben een extra inkomensoffer, bijvoorbeeld in de vorm van premiestijgingen, ten behoeve van de mensen zonder werk.- En onze werkende leden blijken ook bereid tot zo'n offer. Maar blijven ze die bereidheid houden als steeds meer niet-actieven.- de vakbeweging gaan verlaten?" Van der Meulen verklaarde dit tegenover onze verslaggever Willem Scheer en hij deed een dergelijke uitspraak deze week op een bijeenkomst van de CN V-af deling Dordrecht, die met zijn 80 jaar al vijf jaar ouder is dan het CNV. Volgens de CNV- voorzitter heeft de vakbeweging de niet-werkenden nog vol doende te bieden. Koninklijke belangstelling Paardendagen Dat onze kroonprins Willem Alexander een warme belangstel ling heeft voor paarden, is al lan ger bekend. Toch was zijn bezoek aan de Haagse Paardendagen gisteren een volkomen verras sing, aangezien deze koninklijke visite niet in de draaiboeken van de organisatoren voorkwam. Op de tribune aan het Lange Voor hout genoot Willem Alexander zichtbaar van de demonstraties van de volbloeds, die speciaal voor de negende editie van de Paardendagen waren komen op draven. STUTTGART De Europese topconferentie, die gistermid dag in Stuttgart begon en drie dagen zal duren, dreigt een grote mislukking te worden. De EG-ministers van buiten landse zaken en ook de staats- en regeringsleiders van de tien EG-landen, zijn er vannacht niet in geslaagd overeenstem ming te bereiken over het be-' drag dat Engeland uit de EG- kas terug zal krijgen. De Engelse premier Thatcher had gistermiddag direct na de opening van de topconferentie een teruggave van ruim drie miljard gulden uit de EG-kas geëist, als compensatie voor wat Engeland dit jaar teveel aan de EG-begroting heeft bij gedragen. Premier Lubbers zei vanochtend vroeg dat de EG- landen nog sterk van mening verschillen over wat als een redelijke toegemoetkoming moet worden beschouwd. Lub bers zei de stellige indruk te hebben dat de grote landen Engeland, Frankrijk, West- -Duitsland "en Italië nog niet bereid zijn om tot een compromis te komen. Premier Thatcher wil nog tij dens deze Eurotop een ak koord komt over het bedrag dat Engeland over dit jaar zal terugkrijgen. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken verklaarde echter dat „een aantal EG-landen kenne lijk vindt dat niet zo'n haast nodig is met het bepalen van een bedrag". Van den Broek verwees naar de vorige Euro top, die in maart in Brussel werd gehouden, en waar En geland toen de toezegging kreeg dat het een compensatie zou krijgen, maar dat het be drag van die compensatie pas in de begroting van 1984 zal worden opgenomen", pagina 5: Engeland tegen verhoging EG-begroting (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is niet van plan zich iets aan te trekken van de protesten van het CDA en de oppositiepartij en tegen de uitkering van 400 extra vakantiegeld aan ambtenaren die meer dan drie maal het minimumloon ver dienen. Vice-premier Van Aardenne zei gisteren na af loop van het wekelijks kabi netsberaad dat degenen die te gen de extra uitkering zijn „Van een mug een olifant ma ken". Volgens de wet op het mini mumloon hebben de ambtena ren in de hogere inkomens groepen recht op het extraatje. Voor degenen die tot drie, maal het minimumloon ver dienen is de maximale vakan tietoeslag ƒ5200. Wie meer verdient heeft volgens de ge noemde wet recht op een maximum van ƒ5600. Bij de zogeheten trendvolgers (on derwijs, welzijnswerk en der gelijke) is deze regeling al toe gepast. Van Aardenne zei dat het extraatje voor de hoger be taalde ambtenaren geen ern stige financiële gevolgen voor de staatskas zal hebben. „Het gaat immers maar om een be perkte groep ambtenaren en bovendien wordt die vierhon derd gulden extra zwaar be last", aldus de minister. De Centrale van Middelbare en Hogere Ambtenaren (CMHA) heeft gisteren be kendgemaakt dat ambtenaren in de hogere salarisklassen on danks de 400 toch al heel wat minder vakantiegeld krijgen dan mensen met eenzelfde sa laris in het particuliere be drijfsleven. In het bedrijfsle ven bedraagt de vakantietoe slag 8 procent (ambtenaren en trendvolgers hebben 7,5 pro cent) en bovendien geldt in die sector geen maximumbedrag van 5600. Een ambtenaar die per maand ƒ11.000 bruto ver dient, krijgt bruto ƒ5000 min der vakantiegeld dan een functionaris met hetzelfde loon in het particuliere be drijfsleven. Ambtenaren met bruto maandsalarissen van cir ca 7500 en 6300 ontvangen ten opzichte van dezelfde in komensgroepen in het be drijfsleven respectievelijk ƒ1890 en ƒ700 minder vakan tiegeld. Al acht jaar is de Amerikaan Charly Gehring, een 44-jarige nazaat van een Duitse overgrootvader, dagelijks bezig nieuwe stukjes Nederlandse geschiedenis bloot te leggen. In de bibliotheek van de staat New York, in Albany, werkt hij aan de vertaling van niet minder dan 12.000 vellen ze ventiende eeuws archief van Peter Stuyvesant, van wie de meeste Nederlanders niet veel meer weten dan dat hij op latere leeftijd een houten been had. Maar of dat nu zijn rechter- of linkerbeen was, zelfs dat weten zij niet. Het gaat bij Gehrings naspeuringen om brieven die Stuy vesant tussen 1648 en 1664 als gouverneur van tegelijk Nieuw Nederland (de Nederlandse kolonie aan de Ameri kaanse oostkust) en de Nederlandse Antillen ontving van en verstuurde aan zijn bazen van de West Indische Com pagnie. Een derde deel van de klus heeft Gehring reeds achter de rug. Acht boekdelen zijn al verschenen, maar er zullen er nog vijftien volgen. Onze correspondent Mare de Koninck reisde naar Albany, destijds Beverwijk, om er een ontmoeting te hebben met Charly Gehring, die op de voorpagina van onze bijlage Fi nale onder meer vertelt, dat hij nog elke dag versteld staat van de omstandigheden waarin de mensen in die dagen moesten leven. En over Peter Stuyvesant zelf: „Ik moet eerlijk zeggen, dat ik hem heel graag mag. Hij was als gouverneur, die tevens rechter was, rechtvaardig, eerlijk en loyaal". VERDER IN FINALE Paus op bezoek bij Zwarte Madonna: op de Jasna Góra klopt het hart van Polen. Verbazingwekkende be vindingen rond lijkwa de van Turijn. CNV-voorzitter Harm van der Meulen: „Ook niet- werkenden horen in de vakbeweging, anders komt de solidariteit in gevaar". Jaap van Steinfoorn kanshebber bij wereldkampioen schappen zweefvliegen. Medische rubriek. Tweede hartinfarct: een tussenba lans. Duizenden zeggen jaarlijks: „Ik begin voor mezelf". Visrubriek: „Op de aal". Voetbal in Hongkong is nog steeds een circus. Belastingbetaler toch niet buiten schot bij Olympische Spelen in Los Angeles. CMHA wil meerjarenplan overheidspersoneel DEN HAAG De ledenraad van de Centrale van Middelbare en Hogere Ambtenaren (30.000 leden) heeft gisteren een beroep gedaan op minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) om een meerjarenplan op te stellen voor het overheidspersoneel. Dat plan moet drie elementen bevatten. Een arbeidsvoorwaardenbe-- leid voor minimaal drie jaar, een werkgelegenheidsbeleid en een garantie dat als zo'n plan er eenmaal ligt, er niet meer eenzijdig van kan worden afgeweken. De CMHA-leden zijn bereid voor zo'n meerjarenplan extra offers te brengen. Gezien de zorgelijke (jeugd)werkloosheid moet het werkgelegenheidsbeleid een be langrijk onderdeel van het meerjarenbeleid uitmaken, menen de hogere ambtenaren. De een leest een courant, de ander een ochtendklad, weer een ander een avondblad, de volgende gewoon een krant. Gelukkig is dit allemaal mogelijk in ons land, dank zij de veelgeprezen pluriformiteit van de pers. Iemand ie vandaag 90 cent heeft neergeteld om dit losse nummer te kopen heeft gekozen voor een: dagblad. Maar dan wel een met een heel eigen karakter. Met die 90 cent is wellicht een eerste stap gezet voor een langdurige relatie tussen U en de Leidse Courant. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. 'Indien daartoe aanleiding bestaat, bn een veroek om een proefabonnement worden geweigerd. ^SleidóeQowicmt i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1