oormalig parochiehuis ii Zoeterwoude gaat iieuwe toekomst tegemoet Priesterjubilea in Warmond en De Zilk aan van Oostergeest tijdelijk afgesloten Commissies Voorschoten akkoord met basisschool Woningen in Zeeburg toegewezen c Muziekcentrum" morgen officieel open r onfliet over fietsenstalling Financiële steun voor Greenway-theater VOORSCHOTEN Alle raadscommissies in Voorschoten gaan akkoord met het uittrekken van ruim 2 miljoen gulden voor de bouw van een nieuwe basisschool op het terrein van het Cultu reel Centrum. De zuidoostelijke vleugel van het Cultureel Cen trum zal daarvoor worden afgebroken. Op de open ruimte komt dan een school met vijf permanente lokalen en twee semi-per- manente. terwijl tevens de huidige twee lokalen van de kleuter school „De Woelwijkers" in de nieuwe school worden opgeno men. Volgens plan zal de school al bij de aanvang van het schooljaar 1984-1985 in gebruik kunnen worden genomen. Tijdens de vergadering, waar alle raadcommisies bij betrokken waren, werd het voorstel afgewezen tot vervanging van de cen trale verwarming in de Adegeestschool. De commissies willen eerst zekerheid over de toekomst van deze school, die leeg komt bij de bouw van de nieuwe basisschool. Het verweer van wet houder Van Leeuwen dat vernieuwing toch moet plaatsvinden, vond geen weerklank. De commissies willen eerst de nieuwe be stemming van het gebouw weten en dat valt te lezen in de ac commodatienota welke in augustus moet uitkomen. Vijftien schoolgebouwen worden voorzien van een stil alarm om vernielingen door vandalisme en inbraak tegen te gaan Omdat de politie sterk voorstander is van een stil alarm bij onbevoegd betreden van een gebouw, gingen de commissies daarmee ak koord. Volgens de politie is de „pakkans" groter en bovendien wordt de omgeving van een schoolgebouw niet opgeschrikt door een loeiende sirene. De alarmvoorziening betaalt zichzelf terug omdat verwacht wordt dat het vandalisme zal afnemen en de verzekeringspremie wordt verlaagd. Met grote terughoudendheid vooral van de kant van de VVD krijgt de Stichting Tot Instandhouden van het Greenway-thea- ter een renteloze lening van maximaal 100.000.-. waardoor de Voorschotense bioscoop behouden blijft. Het gaat de gemeente in werkelijkheid ongeveer 30.000,- kosten. De terughoudendheid betrof het subsidiëren van een commerciële onderneming. Ge zien het belang van een eigen bioscoop met een grote filmliga en veel goede films zijn de commissies bereid gemeenschapsgeld daarin te stoppen. Onderzocht zal worden of eventueel de subsi die op CJP-paspoorten stop gezet kan worden aan het theater. Daarover wordt eerst eventueel beslist in november van dit jaar. QeidwQowuvnt t iibsidie voor IET[nt Cecilia DRHOUT Een van de punten die in de raadsvergadering r!gisteravond aan de orde kwamen, was de toekenning van investeringssubsidie van 12.500,- voor de muziekvereni- „Sint Cecilia". Dit bedrag komt ten laste van het fonds cul- |le doeleinden. der dit jaar heeft de vereniging zich tot de gemeente ge- id. met het verzoek garant te willen staan voor een lening J 12.500.- die Sint Cecilia wilde sluiten in verband met aan- jf van nieuwe uniformen. Door de financiële positie van de niging was garantieverlening door de gemeente onmogelijk. 16.(niem was de raad overtuigd van het culturele belang van de iekvereniging. Met de aanschaf van nieuwe uniformen is bedrag van plm. 50.000,- gemoeid. Bestuurslid W. J.H. geveld, toonde zich uitermate verheugd over deze subsidie ag dit als een eerste aanzet tot financiële acties uit de eigen (niging. NOORDWIJKERHOUT Wethouder Van de Klauw kon de leden van de raadscommissie welzijn van Noordwijkerhout gisteravond de toewijzingsnormen verschaffen voor de premie- A en B woningen in Zeeburg. Te verdelen wa ren achtendertig A en vierenveertig B wonin gen. Het aantal inschrijvingen bedroeg 172. Daarvan waren er 101 voor de A-woningen, 53 voor A of B en uitsluitend voor B schreven 12 mensen in. Wie meer dan 3100,- verdiende, kwam niet in aanmerking voor een A-woning, had men besloten. Premie-A Zestien doorstromers kregen de eerste keus. Zij kregen voorrang omdat ze een huurwoning achterlieten die de gemeente weer hard nodig had. Voor de volgorde van keuze was bij de doorstromers het inkomen het belangrijkst. Vervolgens werd gekeken naar het aantal kin deren en tenslotte speelde ook de leeftijd een rol. Premie-B Van de vierenveertig B-woningen zijn er in middels 23 toegewezen. Ook personen die reeds in een eigen huis woonden konden voor een premie-B-woning in aanmerking komen. Er zijn echter nog eenentwintig woningen over. De raadscommissie vond dat alleenstaanden de voorrang moesten hebben boven personen die geen enkele binding met Noordwijkerhout heb ben. VRIJDAG 17 JUNI 1983 PAGINA 7 Eerste paal in Schutterswei KATWIJK Wethouder W. van der Plas heeft gistermor gen de eerste paal geslagen voor de bouw van 35 wonin gen in de wijk Schutterswei. Aan de Klappermanstraat zul len hier 22 premie-B en 13 vrije sektor woningen worden gerealiseerd. Bij de samenstelling van het programma van eisen voor deze 35 woningen is voorop gesteld dat een zo laag moge lijk energieverbruik zou moe ten worden bereikt. Hiervoor zijn de woonvertrekken aan de zonzijde gesitueerd terwijl de op de zon georiënteerde ge vels over een groter glasopper vlak beschikken. Daarnaast zijn de woningen van een ex treem hoge isolatie voorzien en is er in het bijzonder gelet op de kierdichting. Architect Guus Westgeest uit Valken burg is ervan overtuigd dat het gasverbruik van de wonin gen door het toepassen van deze voorzieningen terugge bracht kan worden tot rond de 1000 kubieke meter per jaar en dat is ruim de helft minder dan bij vergelijkbare woning typen zonder energiezuinige voorzieningen het geval is. Voor de verwarming van de woningen zal een aangepaste installatie worden aangebracht aangezien de gebruikelijke ap- aratuur een te hoge capaciteit eeft. De bouwer noopt begin 1984 de eerste woningen op te leveren. de goede akoestiek was ook van belang de eigen identiteit van de verenigingen". „Met dit eigen home kunnen de muzikanten zich vrijelijk bewegen. We werken ook niet storend voor andere gebrui kers en dat zou in een andere accommodatie toch best eens tot problemen kunnen leiden. We kunnen nu al zeggen dat de keuze juist is geweest", al dus de heer Paardekooper. Door achterstallig onderhoud diende het gebouw een zeer grondige renovatie te onder gaan. Slechts met behulp van veel vrijwilligers was het fi nanciële plaatje in te vullen. Zoals al zo vaak is gebleken in Zoeterwoude als er werk aan de winkel is, werden de mou wen flink opgestroopt en ging men aan het werk. Financiën In april 1981 stelde de ge meenteraad een bedrag van 3,25 miljoen gulden beschik baar om in één klap de accom modatienoord op te lossen. In dat bedrag zaten ook financiën voor aankoop van het paro chiehuis van het kerkbestuur alsmede financiële middelen voor de renovatie. Nadat het „grote werk" was uitbesteed - met name het dak vertoonde nogal wat gebreken - kwamen de vrijwilligers in actie. Reno vatie van een oud gebouw be tekent vrijwel altijd „dat je van het één in het ander valt". Zo ook bij het Muziekcentrum. Reparaties waarop niet was gerekend waren evenwel noodzakelijk. Er dreigde een financieel tekort, waarna de gemeenteraad besloot tot een aanvullende financiële bijdra- De heer Paardekooper roemt de steun van de gemeenteraad maar stelt tevens nadrukkelijk vast dat zonder de onmisbare steun van de vrijwilligers de opzet nooit haalbaar zou zijn. Er zijn nog wel een vraagte kens gezet bij de exploitatie van het Muziekcentrum. De heer Paardekooper verheelt niet dat het „niet van zelf" zal gaan maar heeft er alle ver trouwen in dat het Muziekcen trum op een gezond financiële basis kan gaan draaien. „Het is misschien nog wel wat vroeg maar we denken echt dat het zal lukken. We zullen aan de weg moeten timmeren maar de vele mogelijkheden van het Muziekcentrum zullen we vol ledig benutten. We hebben een groot toneel en dat biedt veel voordelen. Ook de aktieve evenementenkommissie draagt een belangrijke steen bij in de exploitatie", aldus de heer Paardekooper die zelf liever spreekt van een Cultureel Centrum omdat naast muzika le- ook andere culturele acti viteiten zullen plaatsvinden. Opening Burgemeester Houdijk ver richt morgenmiddag om vier uur de opening. Vo'or die tijd zal drumband VIOS met een muzikale rondgang de bevol king attenderen op de feeste lijke gebeurtenis. Zondag tus sen twee en zes uur kunnen de bewoners en andere belang stellenden een kijkje komen nemen in het Muziekcentrum dat in vele gedaanten al een rijke historie achter zich heeft. WARMOND/DE ZILK Op zondag 19 juni worden in Warmond twee 40-jarige priesterjubilea gevierd en in De Zilk één. Pastoor J.A.M. Saulenn en pastoor C.J. Groote vieren beiden hun 40- jarig priesterjubileum in het Plassendorp en pastoor J.J. de Jong doet dat in De Zilk. De belangstelling van de meeste Warmondse parochia nen zal waarschijnlijk uit gaan naar pastoor Saulenn omdat hij de laatste 8 jaar voor zijn emeritaat de paro chie-pastoor in Warmond is geweest. Al heel jong voelde pastoor Saulenn zich aangetrokken tot het priesterschap, mede doordat meerdere priesters in de familie hem voorgingen. Na kapelaan te zijn geweest in de Beemster, Castricum. Den Haag, Rotterdam en Voorburg werd pastoor Sau lenn in 1965 verzocht bouw pastoor te worden in Wad- dinxveen. Nadat de kerk daar was ingewijd heeft de pastoor nog een keer om overplaatsing gevraagd en werd zijn wens om naar zijn studieplaats Warmond terug te keren, vervuld. In 1974 kwam pastoor Sau lenn terug in een veranderd maar nog steeds voor hem aantrekkelijk Warmond waarmee hij tijdens zijn stu die aan het Groot Seminarie had kennis gemaakt. Vorig jaar nam de pastoor afscheid als parochieherder maar bleef wel in Warmond wo nen en actief betrokken bij het parochiewerk. Zijn veer tigjarig priesterjubileum wordt dan ook als een echt parochiefeest gevierd met om half elf een feestelijke eucha ristieviering in de St. Matthi- askerk en van half drie tot vijf uur gelegenheid tot feli citeren in Huize St. Liduina. Groote Het jubileum van pastoor Groote wordt gevierd in Ma- riëngaerde waar de pastoor in 1977 zijn intrek nam na een arbeidzaam leven als ka pelaan te Middelburg, sur veillant aan het seminarie Hageveld, econoom en do cent liturgie aan het semina rie te Warmond, deken van Hoorn in Noord-Holland en ®- ERDORP Er is een ct gerezen tussen het wa- ap De Oude Veenen en imeentebestuur van Lei- v rp over de verkoop van le jind Hoofdstraat 7. Inzet pt conflict is de helft van Itsenstalling en een deel ;n |le binnentuin van het talige gemeentehuis n nu het .waterschap is fvest. Het waterschap het Leiderdorpse ge- lebestuur er van beschul- temaakte afspraken niet an- f nagekomen door tege- jet het pand Hoofdstraat de halve fietsenstalling deel van de binnentuin n kopen. De gemeenteraad i de^ de verkoop daarvan za| t heer Splunter goed tij- fcijn vergadering van 16 I verkoop van het oude 2j Mis aan de Oude Veenen '|1 was maar de helft van ^tsenstalling betrokken, den daarvan was dat er en bestonden het voorste van de Dr. van Rhijn- |en te verbreden. „Tegen ïst- fer8elijk argument", zo |»et bestuur van het wa- ap in een bezwaarschrift e raad van Leiderdorp, r ons college destijds, uit gpunt van algemeen be leen bezwaren gemaakt, epaling in de koopakte j niet doorgaan van de plannen het betreffende ge deelte in eerste instantie aan het waterschap te koop diende te worden aangeboden hebben wij achterwege gelaten ervan uitgaande dat de gemeente de gebruikelijke regels terzake in acht zou nemen". Het bestuur van het water schap laat er geen twijfel over bestaan, dat tijdens de onder handelingen over de aankoop van het oude raadhuis duide lijk is gebleken dat zij altijd prijs stelden op de gehele fiet senstalling en binnentuin, ook al omdat het van oudsher deel daarvan uitmaakte. Het water schap heeft sindsdien wel het niet in eigendom behorende gedeelte overeenkomstig de met de gemeente gemaakte af spraken om niet in gebruik ge nomen. Ook de restauratiekos ten heeft het waterschap be taald. Het waterschap is daar om teleurgesteld dat het uit een advertentie heeft moeten vernemen dat tegelijk'met het pand Hoofdstraat 7 ook de helft van de fietsenstalling en een deel van de binnentuin openbaar te koop werd aange boden. „Wanneer het water schap wel op de hoogte was geweest van het niet doorgaan van de plannen voor verbre ding van de Dr. van Rhijn- straat, zouden wij niet geaar zeld hebben contact met hem en het college van b en w op te nemen", aldus het bestuur van het waterschap. Het be zwaarschrift van het water schap De Oude Veenen wordt op woensdag 22 juni 1983 in een extra vergadering van de commissie beroep- en be zwaarschriften behandeld. Celstraf voor tasjesroof LEIDSCHENDAM/DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft een 29-jarige Leidschendammer veroordeeld tot twintig weken gevangenisstraf waarvan tien weken voorwaardelijk met proef tijd van twee jaar en toezicht van het CAD. De man had zich schuldig gemaakt aan tasjesroof in Leidschen- dam. Hij maakte een polstasje waarin zich geld, girokaarten en bankcheques bevonden, buit. Ook in Heemstede had hij zich aan een dergelijk feit schuldig gemaakt. De buit bestond daar uit: geld, een gouden ketting en een bankpasje. De man was ver slaafd aan drugs. Wethouder Van der Plas in de Schutterswei. pen. De aanpak van die werk groep en met name het tempo waarin werd gewerkt heeft uiteindelijk indirect geresul teerd in het huidige „Muziek centrum". Muziekvereniging Sint Jans fanfare en drumband VIOS waren erg gecharmeerd van het voormalige parochiehuis waar men al vele jaren domi cilie had. In het bijzonder de akoestiek van het pand was en is voor de musici van een wel haast onmisbaar belang. De huidige voorzitter van de Stichting Muziekcentrum, de heer H.J.C. Paardekooper zegt er het volgende over: „Naast ^lOND Het plan om lan van Oostergeest tijde- I te fluiten voor autover- P jtreeg de instemming van iadscommissie openbare In. mits daaraan gekop- zou worden de aanleg en voetpad vanaf de Se- 'lelaan naar de School le Bijbel. De Laan van tgeest heeft op dit mo ment een grindlaag als bedek king en verkeert in slechte staat. De laan wordt voorna melijk gebruikt door ouders die hun kinderen naar school brengen. Afsluiten van de laan mag dan ook volgens de raads commissieleden alleen gebeu ren als de veiligheid van de schoolkinderen niet in gevaar wordt gebracht en dat kan als er een pad wordt aangelegd achter het Trefpunt en de Hervormde Kerk naar de school. De heer De Vos (VVD) zou het afsluiten van de weg betreu ren omdat naar zijn mening Warmond al te veel doodlo pende wegen telt. Bovendien noemt hij het riskant dat het verpleeghuis Mariënhaven 'OUDE VEENEN VERWIJT GEMEENTEBESTUUR ««SPRAKEN NIET NA TE ZIJN GEKOMEN dan nog maar bereikbaar is uitsluitend via de Bisschops laan en de Seminarielaan. Het schoolbestuur verklaarde dat men al 4 Vi jaar bezig is om te trachten de bereikbaarheid van de school te verbeteren. Van die kant werd aangedron gen op snelle realisering van het voetpad en daarna afslui ting van de Laan van Ooster geest voor autoverkeer. Besloten werd dat er eerst overleg gepleegd zou moeten worden met de Kerkvoogdij over het verkrijgen van de be nodigde grond voor het voet pad en dat daarna de laan voor een half jaar als proef voor autoverkeer gesloten zou kunnen worden. Pastoor Saulenn nam onk pastoor te Hoorn en 't Zand. Om gezondheidsredenen nam pastoor Groote in 1972 af scheid van zijn parochie en in 1977 werd hij opnieuw in woner van Warmond. In de kapel van Mariengaerde wordt om half tien ter gele genheid van het priesterjubi leum een plechtige hoogmis opgedragen. Daarna is er in de koffiekamer van Mariën- gaerde, Mgr. Aengenentlaan 3, gelegenheid tot feliciteren tot twaalf uur. De Jong Pastoor De Jong viert ko mend weekeinde ook zijn 40- jarig priesterjubileum. Hij werd in 1919, als een van de zeven kinderen, geboren in een gezin in de Noordbuurt in Zoeterwoude. In 1931 ver huisde hij naar het seminarie Hageveld in Heemstede om met ruim 80 anderen, onder wie beide andere jubilarissen en de ook jubilerende deken ngs afscheid Schoonebeek van de Bollen streek, tot priester te worden opgeleid. Daarna volgde zes jaar studie in de vakken filo sofie en theologie in War mond. Op 19 juni 1943 werd hij samen met 20 anderen tot priester gewijd in de kathe draal van Haarlem door Mgr. Huybers. De eerste Heilige Mis droeg pastoor De Jong op in de Scheepjeskerk van het Hazerswoudse buurtschap De Groenendijk en vlak daarna, in augustus, werd hij be noemd tot kapelaan in Acht huizen op Flakkee. Toen het eiland in 1944 onder water werd gezet, vertrok hij naar huis en in maart volgde zijn benoeming tot derde kape laan in Langeraar. Kort daarop ging hij lesgeven, wis- en natuurkunde, aan het se minarie Hageveld en later aan Leeuwenhorst in Noord wijkerhout waar hij in 1961 arriveerde. Zeven jaar later werd hij tot pastoor van de Heilig Hart parochie in De Zilk benoemd. TERWOtJDE Het malige parochiehuis de Schenkelweg te qgerwoude gaat in zijn jgste levensjaar aan geheel nieuwe toe- jst beginnen. Morgen Üt het gebouw offi- I in gebruik genomen 'Dej,Muziekcentrum" met OOigste bewoners de Sint fanfare, drumband eptS en de Muziekschool, bjpp 1923 door deken Jansen hte parochiehuis hééft in erleden een zeer belang- functie vervuld in het so ciaal-culturele gebeuren van Zoeterwoude. Thans gaat het sfeervolle pand, na een uiterst grondige renovatie, een nieu we muzikale toekomst tege moet. Accommodatienood In de jaren zeventig groeide en bloeide het verenigingsle ven enorm. De accommodaties waren niet of nauwelijks toe reikend om de activiteiten op een verantwoorde wijze te kunnen doen plaatsvinden. Begin 1979 werd een werk groep Akkommodaties Dorp onder aanvoering van de heer E. Plooij in het leven geroe-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7