Pia Beek heeft nog niets aan jazzkracht ingeboet Omwegen Samenwerking huisarts en specialist is vaak slecht £eidóe(Boma/nt Chemie Olympiade door bezuinigingen bedreigd .EIDEN/REGIO CoidocSomcmt Televisie-ontvangst Leidschendam beter PAl VRIJDAG 17 JUNI 1983 PAGINA 5 PAl EEN VEDETTE OP DE TOETSEN EN MET DE BOOGIE WOOGIE IN HAAR STEM Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt 1 mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 ■MRKS (L^WI - 12 22 44 op toestel'10. door Ton Pieters ds> Het moet in de Holido- me, het overdekte sub- Jtropische, tuinachtige pa radepaard van Holiday Leiden, zo'n 21, 22 Celcius zijn. Lek en fker temperatuurtje, zou acTiije kunnen zeggen, in die ,een*omgeving met palmen, ander groen, een water valletje en andere facili teiten in de buurt. Pia Beek zit, met een paar en dbrillen onder handbe- voudireik, aan een wit tafeltje (te puzzelen. Niet omdat daar nou zo zin in rnaar omdat de tijd Spey1dan vlugger passeert als •engsier niets anders te doen magjvalt. Dat heeft men haar echtperzekerd. Ze heeft er zelfs dikke puzzelwoor- Idenboeken voor aange schaft, maar ze houdt zo weinig van puzzelen dat pe die nog nooit geraad- n dt )leegd heeft. Het is aan- He jenaam in de Holidome, K/ar i ie nog een beetje nadoe- ee' :e^ van ^et *eest dat een j fa >aar dagen geleden de /cocktail party-gangers in zijn ban had, aangezien tie Leidse Holiday Inn pe eerste H.I. op het Eu ropese continent vijf- or£etien jaar bestond. Beet tx seu/Mevrouw Beek zit niet on- junmiddellijk te kleumen van de erswkou, maar ze vindt het „fris- ijes". Het liefst had ze een overgooier omgehangen. Ve- lette Pia, wier consistente itiid geprepareerd is door de lediterrane zon, aangelengd iet kunstmatige hulpmidde- ,fa len, is wel anders gewend op U-paar boerderij aan de Costa ^(lel Sol, de kust van de zon, Zan buurt van Malaga, post- Urj-J°de Torremolinos: „Eén van _eJe heerlijkste plaatsen op leze aarde". Pia Beck is deze te ^eek weer eens °P vader landse bodem. Ik kan een lalf uurtje met haar praten. De zingende pianiste, die zo op het oog zich ruimschoots laaft aan de bron der eeuwi ge jeugd en wellicht roem heeft bijgedragen aan een face-lift, is terug „for senti mental reasons". Een week. Morgen gaat ze, onder haar coiffure in gebroken wit, weer naar huis, naar waar de appelsienen bloeien en een vriendin haar opwacht. Maar nu bekommert ze zich nog slechts om haar moeder van 87. „Mijn moeder is m'n grote liefde", vertelt de inmiddels tot haar 57ste levensjaar ge vorderde Haagse, die in Am sterdam opgroeide. Moeder, de oude dame Beek, zeg maar, werd in januari flink ziek en kon bijna niet meer lopen. Ze revalideert nu in het bejaardencentrum Prinsenhof in Leidschendam dat deze week tien jaar be stond, en waar Pia woensdag optrad voor de bewoners: „een enorm feest, met ook een optreden van de Guys and Dolls; het was een dolle boel, woensdag". Leuk mens Bekentenissen en informatie in een notedop. Afgezien van de puzzel, die ze snel terzijde heeft gelegd, lijkt Pia Beek me best een leuk mens met wie je algauw contact hebt en die, mutatis mutandis, ook het achterste van haar tong laat zien. Als het in haar kraam te pas komt, uiteraard. Bijna 20 jaar woont ze nu in Spanje. Het was een soort vlucht naar de warmte, begin der zestiger jaren. Pia's Boog ie scheen uitgespeeld en Ibe- rië beloofde nog heel wat. Voor haar was de song in Ne derland „over". Dat zong ze ook stil voor zich heen. in haar Spaanse nachtclub. Of schoon ze voeling met de Hollandse achterban bleef houden. Ach, we weten het: Pia Beek maakte een glorieu ze come,back rond '75. Het succes riep haar terug, naar Scheveningen, Loosdrecht c wat al jazz-topics meer. „Ik ben vaak terug", zegt ze van daag. \Ot ll ^■-•tVENHOVEN Het Kindervakantiewerk houdt komende Er^k weer de jaarlijkse fietsavondvierdaagse, waarvan de op- to'nihgst ten goede komt aan het Kindervakantiewerk. Maandag de juni kan men vanaf de kantine van de tennisvereniging aan Stationsweg starten voor een route van 15, 25 of 40 km. graü eerste avond gaat men richting Alphen, de tweede avond nting De Meye, de derde avond komen Langeraar en Wou- igge aan bod en de laatste avond fietst men richting Leimui- Er wordt gestart tussen half zeven en half acht. Donder- javond verzamelen de fietsers zich in de Schoolstraat in het Istrfcdeinde voor de traditionele gezamenlijke intocht. Daarna in de tenniskahtine de medailles en herinneringsbuttons ndefden uitgereikt. n, yirinschrijving (kosten 5,-) bij de volgende adressen: me- •he ]uw Pluim, Verlaat 1, mevrouw De Pater, Groene Jonker- 4/jdiat 2, en mevrouw Bos, De Dobbe 12. Men kan ook inschrij- aan de start, dan zijn de kosten 6,-. Men kan ook een dag- jrt a 2,50 kopen. Noteer m.i.v <etWU van de Leidse Courant akk n .als nieuwe abonnee I btaald wordt per maand (met automatische afschrijving) h I G per kwartaal [tuur een miniatuur bankschroefje naar: uur deze bon in open envelop -geen postzegel ken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, VG Den Haag LEIDSCHENDAM Vanaf volgende week donderdag, 23 juni, zal in Leidschendam de signaal-levering van radio- en tv-programma's uit Den Haag komen. Voor de kijkers bete kent dit vooral de langverwachte verbetering van de pro gramma's uit Duitsland en België. Het pakket radioprogram ma's wordt uitgebreid met Duitsland WDR-2 en -3, Frank rijk RTF-M en -C, Engeland BBC-3 en -4, Duitsland BFBS en België AFN, de laatste twee zijn muziekzenders van res pectievelijk de Britse en Amerikaanse strijdkrachten in Eu ropa. Alle programma's komen echter op een andere frequentie of kanaal zodat men ze op andere frequenties zal moeten opzoe ken. Het aantal televisieprogramma's wordt (voorlopig) niet uitgebreid. In de komende commissievergadering van het Energiebedrijf zal wethouder mevrouw J. A. van Nievelt- Völmuller een overzicht geven van de hogere kosten ge moeid met uitbreiding van deze programma's. Vervolgens zal via een enquête onder de bevolking worden nagegaan hoe groot de belangstelling is als Franse en Engelse en meer Duitse tv-programma's worden uitgezonden. In de nieuwe regeling is de tv-ontvangst van Nederland 2 en België 2 en 1 op het hetzelfde kanaal te krijgen. Voor Neder land 1 moet men vanaf 22 juni echter afstemmen op het hui dige Duitsland 1, voor Duitsland 1 op Duitsland 2 en voor Duitsland 2 op Nederland 1. LEIDEN De samenwerking tussen huisartsen en specialis ten is vaak slecht. Men werkt langs elkaar heen en het con tact tussen beiden groepen ligt op een te laag niveau. De rela tie tussen medische specialis ten en huisartsen kan gety peerd worden met de slogan „Working apart together". Specialisten zouden vaker met huisartsen moeten overleggen over een patiënt. Dat zei prof. dr. J.D. Mulder vanmiddag bij zijn aanvaar ding van het ambt van gewoon hoogleraar in de huisartsenge- neeskunde aan de Leidse uni versiteit. Mulder is als huisarts in Noordwijk gevestigd en maakt daar deel uit van een groepspraktijk. Volgens Mulder kan de be staande kloof tussen specialis ten en huisartsen niet ver kleind worden zonder de hulp van psychologen, sociologen en organisatiedeskundigen. Door het streven van de Lan delijke Huisartsen Vereniging om de samenwerking te ver beteren tussen de huisartsen die eikaars praktijken regel matig waarnemen, zal ook de communicatie tussen huisarts en specialist beter worden, al dus Mulder. Specialisten krij gen daardoor de kans contact te hebben met een groep huis artsen en niet met 5000 indivi duele huisartsen. Momenteel werkt 40 procent van alle huisartsen in een of andere vorm van associatie of groeps praktijk. •Niet alleen huisartsen moeten volgens Mulder samenwerken, ook specialisten zouden de handen ineen moeten slaan, waarbij het contact tussen een huisartsengroep en het aantal specialisten verminderd kan worden. Voor de specialist kan dit op den duur betekenen dat bijvoorbeeld binnen een inter- nistengroep in een- ziekenhuis iedere internist nauw samen werkt met één huisartsen groep. Bemoeien Ziekenhuizen zouden zich niet moeten bemoeien met pogin gen om de onderlinge samen werking tussen specialisten en huisartsen te verbeteren. Dit omdat een ziekenhuisdirectie streeft naar een optimale be zetting van de bedden en een zo hoog mogelijk gebruik van aanwezige voorzieningen, zo als de röntgenapparatuur. Deze voorstellen van Mulder hebben ook consequenties voor het onderwijs aan medi sche studenten. Tot nu toe wordt nauwelijks aan studen ten geleerd hoe ze in de prak tijk beter kunnen samenwer ken en zou het accent wel erg sterk op het toetsen van de medische kennis liggen. De studenten zouden ook beoor deeld moeten worden op het omgaan met patiënten, op hun motivatie en op hun geschikt heid om samen te werken. Ze logeert in Holiday Inn, en dat heeft haar een oppepper gegeven: „Ik denk, dat ik van de Leidse Holiday Inn mijn second home ga maken, m'n tweede thuis. Ook met af en toe een optreden, bijvoor beeld met een nostalgisch weekeinde, samen met de Millers. Ach man, het is zalig hier. Elke ochtend zwem ik in het zwembad. Een kilome ter. Daar hou ik me aan vast. Dan is er de whirlpool, het solarium, en ik doe wat aan mini-golfen. Zo hou je de pit er een beetje in. Ik krijg hier het gevoel, dat ik thuis ben. Het personeel is aardig en voorkomend; het is er gezel lig, en je zit meteen lekker centraal in het land hè. Joh, neem me niet kwalijk, maar ik moet over twintig minuten in Scheveningen zijn, voor een gesprek". Dan verdwijnt ze, later, in een car, beschik baar gesteld door een Wasse- naarse autofirma. Maar ik ben nog meer van haar wijs geworden. Aanwippen Pia Beck is vaker in de buurt. Dan winkelt ze in Lei derdorp of zo, en dan kijken de mensen naar haar „alsof André Hazes uitgestapt is". Ze heeft vrienden cn vrien dinnen „all over the place", tot in Zoeterwoude toe. Wat mij betreft, mag ze dus rustig bij mij komen aanwippen. Zal ze ook doen, belooft ze; „Ik ken een Jan Pieters, een geweldige vent in „Het Verre Oosten". Ook jazz". Nog even terug naar moeder, in de Prinsenhof: „Fenomenaal, zo'n verpleeghuis. Dat is uniek; zo veel als ze daar doen voor de inwoners. Iets dergelijks kent Amerika niet". We springen met z'n tweeën van de hak op de tak je hoort in de Dome bijna de leeuweriken zingen, maar dan zal de directie er toch eerst wel een paar moeten- inhuren. Mevrouw Beek blijft het rillerig vinden. Het gaat hier ook niet allemaal in je kouwe kleren zitten. Een Het viertal dat aan de Internationale Olympiade in Roemenië mag meedoen. LEIDEN „Ook de Che mie Olympiade leidt on der de bezuinigingen. Dit jaar was het al moeilijker om de benodige financiën bij elkaar te krijgen en we moeten maar afwachten hoe het volgend jaar weer gaat". Dit zei de heer J. Hoekman, één van de or ganisatoren van de Olym piade, gistermiddag bij de uitreiking van de prijzen aan de winnaars in het Gorlaeus Laboratorium van de Leidse universiteit. De Olympiade wordt voor een groot deel betaald door het rijk, maar ook de chemische industrie draagt een steentje bij. Winnaar werd dit keer Ar jen Reichwein uit Tilburg, tweede werd Peter Roozemaal uit Wormerveer, derde werd Klaas de Boer uit St. Nicolaas- ga en als vierde eindigde Jan Brouwer uit Stiens. De Chemie Olympiade is een wedstrijd tussen de beste leer lingen scheikunde uit de vijfde en zesde klassen van het VWO. De vier besten worden uitgezonden naar de Interna tionale Chemie Olympiade die dit jaar van 2 tot 12 juli in Roemenië wordt gehouden. Leerlingen uit een groot aan tal Oost- en Westeuropese lan den doen daaraan mee. In 1980 nam Nederland voor het eerst deel in Oostenrijk, in 1981 werd in Bulgarije eenmaal brons gewonnen en in 1982 werden in Zweden twee gou den en twee bronzen medailles gehaald. Meer dan 300 leerlingen heb ben dit jaar meegedaan aan de voorrondes van de Nederland se Olympiade. Zij bestudeer den chemieproblemen en maakten opgaven. De resulta ten van deze tests, gecombi neerd met de resultaten van het eindexamen van het VWO leidde uiteindelijk tot de twin tig kandidaten (2 meisjes en 18 jongens) die aan de eindronde hebben meegedaan. De Olym piade werd georganiseerd door de Vereniging van Scheikun deleraren. warme kop koffie is gewenst. Met een mokkakoekje, dat je uit moet scheuren uit het om- hulseltje. „Ik denk nog aan woensdag, in de Prinsenhof, bij moedpr. Ik heb er een half uur gespeeld en gezon gen, maar al die bejaarden kwamen weer helemaal tot leven en zongen de liedjes van vroeger mee. Die oudjes. Dat gaat in de muziek ook zo De nostalgie is nog lang niet dood, is heviger dan ooit. Doet het nog steeds goed; men heeft er behoefte aan". Pia doet weer veel met het Miller Sextet, „eigenlijk nog in de oude formatie". „We gaan een toernee door Ne derland maken samen. In juli ben ik weer terug voor jazz festivals. Ook in Oostende, in Loosdrecht, in Scheveningen en in Zandvoort. Prachtig, ei genlijk hè, zo'n jazzzaak als de Vliegende Hollander, te genover het Kurhaus. Dat vind je trouwens in Amerika niet terug, zo'n jazzcafé met levende muziek..." Of Pia Beek getrouw studeert, en elke dag de pianotoetsen be roert. Ze trekt een wat ver ongelijkt gezicht. Elke dag studeren: „Nou. dat zou ei genlijk wel moeten hè. Toen ik het een tijdje had overge slagen en weer begon met dagelijks een flink portie oe fenen, hield ik er een linker tennisarm aan over. Dat is vrij pijnlijk. Volgens mij nog erger dan een voetbalkniet je". Japan Enfin, volgend voorjaar trekt Pia, „with the loving eye's" naar Japan, naar Tokio, waar een jazzfestival wordt gehou den. „En waarschijnlijk ga ik met de Dutch Swing College Band dan ook naar Rusland. Dit jaar nog kun je me zien in Londen, bij Ronny Scott, het Mekka van de Jazz". Sinds haar come back naar Nederland, is haar tiende el- j pee uitgekomen. „Het is nooit helemaal afgelopen. Ik heb Iook geen concurrentie hè; er is geen tweede meisje dat het net zo doet. Ze proberen het weieens, en er zijn er bést die het aardig doen, maar ik heb een 45-jarige ervaring in de jazzbusiness. Nog even en ik loop tegen m'n gouden per- formancefeest aan". Ze zit in d'r gele bloes, en vertelt over haar „ever greens". Zoals de elpee „Pia's Party", met 34 nummers van de jaren '50: „Met zeven medley's, en de kern „I love you madly". Ze doet maar. Pia, „who came back". „Waar ik ook speel, ik kom nooit onder die ouwe num mers uit: Ain't misbehavin', Pia's Boogie. Mackie Messer naar Mack the knife. Toen ik een jaar of 50 was, zag ik het niet meer. Dat was een kriti sche periode. Die ik heb overleefd. In oktober is mijn come back alweer acht jaar oud, en het kan ook wel tien jaar worden, als het zo door gaat. Het is goed te blijven doen. als je ouder wordt, wat je je hele leven gedaan hebt. Als je gezondheid dat toelaat, tenminste. Maar het erge is, dat er geen hits meer worden geschreven. Er zijn geen Cole Porters en Gershwins meer, geen Begin the beguine, geen Night and day meer. We zit ten in de rauwe tijd van de beatgroepen, de periode van Doe Maar en consorten: niet om aan te horen! Maar aan de andere kant heb je nog steeds Rita Reys, de Millers. Lee Towers, ook, die terug grijpt; still going strong". Roes Pia Beck leeft op, in die al ja ren geleden opnieuw ten le ven gewekte roes. Het verle den is niet dood, maar zin dert als nooit tevoren. Om trent Malaga zit ze als vast gepind, maar haar fans in de lage landen roepen haar nog steeds terug. En dat is mooi, voor een gebakken lady van 57, die nog steeds kan tingel- tangelen en tjilpen op een manier die weinigen haar na doen. „En kijk maar naar het chauvinistische Frankrijk; daar laten ze hun oude ar tiesten nooit vallen Dit handige miniatuur bankschroefje krijgt u joegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. L

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5