Opda t men la ter niet zal zeggen: wij hebben het niet geweten Progressieven boeken winst André de Jong president van Europese Unie van Veemarkten uEIDEN/REGIO Ceidta Souoont ;n iPEEL-O-THEEK WIL MEER BEKENDHEID Zegge &sdiri|ve. Ceidóe Qowuvnt Belastingaccent verschuiven van rijk naar gemeente Trimmen en fietsen tijdens sportweek in Hazerswoude DONDERDAG 16IUNI1983 PAGINA 5 ARTSEN VOEREN ACTIE TEGEN KERNWAPENS Huid* LEIDEN Een pagina te* grote advertentie in 1980 0o1 was het eerste openlijke 'takel s'ënaa^ aan de buitenwe reld van artsen die het gebruik van kernwapens veroordeelden. „Omdat naar onze mening het pu bliek onvoldoende is gevet voorgelicht over de medi na/» sche en andere gevolgen ree Ivan ^et gebruik van Hard kernwapens", aldus de en di verantwoordelijke artsen. leraai Medische hulp na een jziek kernontploffing zal zo varej njet onmogelijk dan toch lianï wel vo^strekt onvoldoen- ongd de zijn, concludeerden de artsen op grond waarvan zij het gebruik van kern wapens scherp veroor deelden. trek De Nederlandse Vereniging fer ot van Medische Polemologie dor] (leer van vrede en oorlog- -zoch red.) wijst niet alleen het ge- waai bruik van kernwapens af. tig al Ook de biologische en chemi- In te sche oorlogsvoering wordt ist za met eerdergenoemde argu menten van de hand gewezen. In het jaar waarin vermoede- i| lijk de beslissing gaat vallen over de plaatsing van Ameri kaanse kruisraketten op Ne derlands grondgebied, richt de NVMP haar voorlichtings campagne echter vooral op het gebruik van kernwapens. In dat kader wordt deze maand in Amsterdam en Noordwijkerhout het congres van de Internationale Vereni ging van Artsen tegen Kern wapens gehouden, een voor medici bedoelde bijeenkomst. Voor „iedereen die er nog niets van weet" organiseren enkele artsen uit Leiden en aarzu omgev>ng onder auspiciën oerdi van NVMP op 18 juni in de mge\ RAI een voorlichtingsbijeen- te komst met onder anderen de /aard Russische Kremlin-arts E. "hap Chazow en de Amerikaan B. dokt. Lown iter I meeValse schijn heer, igkee Arts Jeanne van der Flier uit muzii Wassenaar is één van de art- dag sen die de manifestatie in de RAI heeft georganiseerd. Waaram zou een arts zich niet met de oorlog mogen be moeien. Oorlog heeft een aan tal medische facetten, het zijn bij uitstek medici die daar deskundig in zijn. Wij nemen geen politiek standpunt in maar willen slechts voorlich ting geven, aan politici, bur gers naar ook aan de mensen in onze eigen kring. Opdat ijdritj men later niet zal kunnen ipend zeggen: wij hebben het niet iag 31 geweten", licht Van der Flier er nltoe. de It Zij verwijt de Nederlandse Va 2,1 overheid de gevolgen van een kernoorlog te verzwijgen en zelfs de indruk te wekken dat ien gó medische hulpverlening na de ontploffing van een kernwa pen nog mogelijk is. „De Ne derlandse artsen staan gere gistreerd bij de overheid en zullen ingeschakeld worden in tijden van nood. Dat wekt de indruk alsof artsen iets kunnen doen na de ontplof fing maar dat is valse schijn. En ik vermoed dat de mensen die die noodwet hebben ge maakt dat ook wel weten". „Toen de bom op Hiroshima (15.000 ton TNT) gevallen was. hebben de aanwezige artsen vrijwel niets kunnen uitrichten. Van de driehon derd artsen in het gebied kwamen er 270 vrijwel on middellijk om. De overige 30 moesten de duizenden gewon den behandelen die boven dien 'afwijkingen' hadden die de artsen nog nooit hadden gezien", aldus van der Flier. Machteloos Zij schetst de volslagen chaos die na de ontploffing van een kernwapen zou heersen en de machteloosheid van de artsen: ...Bijvoorbeeld: er zullen tien duizenden mensen met brandwonden zijn. Een opera tie van een brandwonden-pa- tient neemt tegenwoordig al vier uur in beslag. Het is dus volstrekt onmogelijk om al die slachtoffers te behande len. Wanneer je dan bedenkt dat er maar weinig brand wonden-specialisten over zul len zijn. kunnen artsen eigen lijk niets doen". Ter illustra tie: onder normale omstandig heden beschikt Nederland over voorzieningen voor de behandeling van hooguit 100 patiënten met ernstige ver wondingen. „De ziekenhuizen zullen ver woest en verbindingen ver broken zijn terwijl het groot ste deel van het medisch en paramedisch personeel dood en gewond zal zijn. Er zullen duizenden lijken achterblij ven. Voedsel, lucht en water zullen besmet zijn geraakt. Overlevenden zullen sterven van honger, uitdroging, stra lingsziekte en infecties, mede door de epideimieën die uit zullen breken" (uit de adver tentie). Van der Flier: „De ontploffing gaat gepaard met een lichtflits-die op 15 kilome ter verblindend kan zijn. Er volgt'een schokgolf en. een vuurstorm die alle zuurstof wegzuigt waardoor slachtof fers stikken of verbranden^ De straling heeft hersen-, darm- en beenmergziekte tot gevolg die een afschuwelijk lijden van de patient tot ge volg zullen hebben. Gewon den in het rampgebied zullen er op eigen kracht uit moeten proberen te komen want hulptroepen kunnen er van wege het stralingsgevaar niet Waardeloos „Schuilkelders kun je in dit geval als waardeloos beschou- «2 Jeanne van der Flier. „In het kleine en dichtbevolkte Nederland ben je nergens veilig voor de bom". Wat gebeurt er wanneer een bom van 1 megaton (1 miljoen ton TNT), bo ven bijvoorbeeld Am sterdam tot ontploffing wordt gebracht: Tot een straal van 7 km.: 100 procent van de bevolking wordt op slag gedood, de meeste gebou wen zijn met de grond gelijk gemaakt, in het centrum verdampen au tocarrosserieën, glas smelt. Tot een straal van 9 km.: 50 van de mensen wordt gedood, 40 ge wond en 10 blijft on gedeerd. Alleen gebou wen van gewapend be ton hebben een kans overeind te blijven. Tot een straal van 18 km.: 10 procent van de mensen wordt gedood en 60 gewond, ruiten springen, glasscherven vliegen in het rond en nylon kleding ontbrandt spontaan. Volgens een ruwe schat ting zou het totaal aan tal doden 580.000 en het totaal aantal gewonden 300.000 bedragen. In het gunstigste geval zullen voor de gewonden slechts 1881 ziekenhuis bedden beschikbaar zijn. Wanneer alle artsen in het gebied thuis zouden zijn op het moment van de explosie, zouden van de 2600 er maar 84 ongde- deerd blijven en medi sche hulp kunnen ver strekken. Tot een straal van 200- 300 km. (afhankelijk van de weersomstandig heden): Fall-out veroor zaakt ziekte die binnen veertien dagen tot zes weken de dood tot ge volg heeft. Overlevenden lopen grote kans op kan ker en hun eerste nage slacht zal erfelijke af wijkingen vertonen. wen. Wanneer ze al enige be scherming bieden, kunnen ze slechts aan een beperkt aantal mensen onderdak bieden. En wat vind je als je er uit komt: de hele wereld vol lijken en kadavers, door de grote weer stand van insecten zal er een ware insectenplaag heersen, het voedsel is besmet en er zal hongersnood zijn. In het klei ne en dichtbevolkte Neder land ben je nergens veilig voor de bom". Volgens enkele artsen is de hulp van de medici beperkt tot het uit hun lijden verlos sen van slachtoffers. „Eén van de weinige middelen waarmee je de mensen zou kunnen helpen", meent Van der Flier: „Het probleem is echter hoe je dat praktisch op lost, wanneer je dit soort me dicijnen aan de bevolking uit reikt zou dat kunnen leiden tot een groot aantal zelfmoor den. het in depóts opslaan brengt het risico met zich mee dat er misbruik van gemaakt wordt". Op grond van deze vooruit zichten en de wetenschap dat de medici slechts machteloos kunnen toekijken wijst de NVMP het (beperkt) gebruik van kernwapens onherroepe lijk af. De vereniging groeit snel en telt momenteel zo'n 1500 leden. Maar binnen de behoudende kring der artsenij worden de medisch polemolo gen vaak niet geaccepteerd. „Het kost nog wel enige tijd om onze collegae te overtui gen. Men is veel te bang om de vingers te branden", aldus Van der Flier. Niet alleen in Nederland maar ook in Ame rika en in wat mindere mate in Rusland zijn artsen in het geweer gekomen tegen het gebruik van kernwapens. De Russische hoogleraar Cardio logie en vice-minister van Volksgezondheid E. Chazov en de Amerikaanse hoogle raar Cardiologie B. Lown zijn de oprichters van het interna tionale platform voor artsen tegen kernwapens: Internatio nal Physicians for the Pre vention of Nuclear War. Bei den spreken op de manifesta tie zaterdag 18 juni in de fo rumzaal van de RAI waar ook de Nederlandse polemoloog Professor dr. B Röling en de huisarts J. Meyboom het woord zullen voeren. De bij eenkomst wordt geleid door B. Polak, hoogleraar Huisart- senkundegeneeskunde aan de vrije universiteit van Amster dam. Na de discussie wordt de Engelse film 'War Game' ver toond. deze laat op indringen de wijze zien wat het gevolg zal zijn wanneer er een atoombom op Londen valt. De manifestatie begint om 20.00 GERT VISSER LPHEN AAN DEN om zoveel mogelijk men- ?JN Speel-o-theek De sen te laten profiteren van Draad in Alphen de mogelijkheden die De eeft naar meer bekend- Rode Draad biedt, maar lid. In de eerste plaats ook om de inkomsten te verhogen. De verminde- publiciteitsplan worden ring van de subsidie nood- opgesteld, aldus staat te zaakt de speel-o-theek tot lezen in hut jaarverslag maatregelen. Er zal in over 1982. 1983 een activiteiten- en De Rode Draad, gevestigd Kegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen itaald wordt C per maand (met automatische afschrijving) ,r G per kwartaal :athinj3tuur ®®n lu*Parker balpen naar: na. ..IL t zweraam ïoeilijlAdres rostcode/Plaats_ [Telefoon1 igesp^hiur deze bon in open envelop -geen postzegel deelifP^ken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, i DndarËSOO VG Den Haag rsoj -I COMMISSIE CHRISTIAANSE: DEN HAAG De gemeenten en provincies moeten meer be lasting gaan heffen en het rijk minder. Dat concludeert de com missie tot Herziening van het Belastinggebied van Provincies en Gemeenten, naar haar voorzitter de commissie Christiaanse, in haar eindrapport, dat gisteren is aangeboden aan staatssecretaris Van Amelsvoort van Binnenlandse Zaken. Het advies is erop ge richt de autonomie van gemeente en provincie vergroten. Volgens de commissie Christiaanse moet de opbrengst van de gemeentelijke onroerend-goedbelasting worden verdubbeld. Dat betekent dat de opbrengst daarvan met 2,2 miljard gulden om hoog gaat tot 4.5 miljard gulden. Het rijk moet tegelijkertijd een belastingvermindering invoeren die daarmee ongeveer gelijke tred houdt, bijvoorbeeld door verlaging van de BTW op gas en elektra. Ook het bedrijfsleven moet voor de verhoging van on roerend-goedbelasting schadeloos worden gesteld door een ver laging van rijksbelastingen. De commissie is er geen voorstander van om de compensatie te geven via een verlaging van de tarie ven voor loon- en inkomstenbelasting. De commissie onderstreept nog eens haar eerdere voorstellen voor een globale verdubbeling van het provinciale belastingge bied tot 400 a 500 miljoen gulden, mits ook hier het Rijk zich evenredig terugtrekt. Bij de provinciale belasting gaat het om opcenten op de door het Rijk geheven motorrijtuigenbelasting, zodat de verschuiving makkelijk te verwezenlijken is, aldus de commissie. De maatregelen moeten als het aan de commissie ligt worden ingevoerd op 1 januari 1988. Het perspectief dat de commissie voor ogen stond is. dat een groter eigen belastinggebied voor ge meenten en provincies tot een sterkere bestuurspositie leidt en wellicht tot een betere afweging van nut en offer van bepaalde yitgaven. aan de Raadhuisstraat 44 in Alphen in een paviljoen van Rijnstroom richtte zich aan vankelijk op gehandicapte en langdurig zieke kinderen. Die doelgroep is uitgebreid tot alle mensen die extra zorg en aandacht nodig heb ben. Naast het uitlenen van speelgoed biedt de speel-o- theek ook de mogelijkheid om ter plaatse met het aan wezige speelgoed te spelen op de speelochtenden. De ou ders en kinderen worden op gevangen door vaste gast vrouwen, hetgeen door de bezoekers als erg prettig wordt ervaren. De accommodatie waarover de Rode Draad beschikt is royaal. Het bestuur streeft echter wel nog naar een aan tal dringende verbeteringen, zoals het aanpassen van de toiletten voor rolstoelgebrui kers en reparaties aan de vloeren van het paviljoen. Het aantal leden van de ruim zeven jaar oude speel-o- theek is tamelijk stabiel: 102 aan het begin van 1983. Ver der maken 14 instellingen gebruik van De Rode Draad. De leden nemen vaak meer dere personen mee, zodat Het aantal gebruikers in feite veel hoger ligt. Het leeuwen deel is afkomstig uit Alphen. De Rode Draad is op woens dagavond van zeven tot ne gen uur en op zaterdagmor gen van 10 tot 12 uur geo pend. Elke dinsdagmorgen is er een speelochtend voor de kinderen van 0 tot 4 jaar. Voor inlichtingen: tel. 01720- 93080. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA VERKIEZINGEN UNIVERSITEITSRAAD: LEIDEN De verkiezingen voor een nieuwe Leidse universiteitsraad hebben een overweldigende progres sieve meerderheid opgeleverd. De Progressieve Partij (PP) is nu met 15 zetels de grootste fractie in de raad. De behoudend ingestelde Unie van Faculteiten en Diensten (UFD) verloor drie zetels en komt op tien. De andere progressieve fractie, de Leidse Studentenbond kon de vorige jaar verworven zetel niet behouden en houdt er drie over. De verloren zetel kwam bij de PP terecht. De als behoudend bekend staande studenten fractie de Centrum Groepering Leiden behield haar vijf zetels. In een reactie op de gisteren bekend geworden uitslagen van de verkiezingen sprak raadsvoorzitter mr. G.J. Jansen van een „aardverschuiving" in de verhoudingen, die naar zijn weten nog nooit eerder is voorgekomen. Als oorzaak voor de grote progres sieve verkiezingswinst ziet hij vooral de „felle" houding van de PP tijdens de besprekingen van de bezuinigingsmaatregelen die zoals bekend het afgelopen jaar door onderwijsminister Deet- man over de universiteit zijn uitgestort. Jansen: „De progressie ven hebben zich altijd principieel verzet tegen opheffingen van studierichtingen. Eerst toen opheffingen door de Taak Verde- lings Commissie werden voorgesteld en later toen de minister met dergelijke voorstellen kwam. Ik denk dat de PP bovendien duidelijker is opgekomen voor de belangen van het personeel in deze bezuinigingskwestie", aldus voorzitter Jansen die overigens zelf uit de geledingen van de PP afkomstig is. Wat de effecten op de langere termijn zullen zijn van de pro gressieve overwinning durft Jansen niet te zeggen. Wel zegt hij desgevraagd niet uit te sluiten dat de overwinning invloed kan hebben op de verkiezing van twee leden van het college van bestuur. In november moet de nieuwe universiteitsraad deze verkiezingsprocedure beginnen. Vandaag is de raad in de nieu we samenstelling voor het eerst bijeengekomen. Op 6 september is de eerste officiële vergadering. LEIDEN/BRUSSEL De di recteur van de Leidse Groe- noordhallen. André de Jong (40), is in Brussel gekozen tot president van de nieuwe Euro pese Unie van Veemarkten. Zijn tegenkandidaat was presi dent Caldi van de Federatie van Franse veemarkten, te vens burgemeester van San- coins. De Europese Unie van Vee markten is een nieuw samen werkingsverband van 600 tot 800 veemarkten in Italië, Frankrijk, West-Duitsland, België. Nederland, Denemar ken. Ierland en Engeland. De doelstelling van de unie is het promoten van het verhande len van vee via de veemark ten, het handhaven van de prijsnoteringen via de vee markten en niet via de slacht huizen. het uitdiepen van de onderlinge samenwerking met name om de export vanuit de veemarkten te stimuleren en het op peil houden van de ac commodaties. Men zal zich als eenheid gaan presenteren op Europees niveau. Ook zoekt de nieuwe unie naar samenwer kingsmogelijkheden met de al bestaande Unie van Vee- en Vleeshandel. Het idee om een unie te vor men werd geboren tijdens een werkbezoek van directeuren van Nederlandse veemarkten aan collega's in Frankrijk. De Leidse Groenoordhallen is de derde in grootte in Nederland en een van de tien grootste markten van Europa. Het eer ste congres van de nieuwe unie wordt volgend jaar in Ne derland gehouden, vermoede lijk in Leiden. De Leidenaar André de Jong werd tot presi dent gekozen met 17 tegen 10 stemmen. André de Jong HAZERSWOUDE Aan twee evenementen tijdens de sportweek te Hazerswoude, die wordt gehouden van 20 tot en met 25 juni. kan iedereen mee doen. Dat zijn de trimloop, die de start vormt van de sportzes- daagse, en de fietstocht, die het slotonderdeel is. Voor de trimloop kan maan dagavond om zeven uur wor den gestart bij de Landvliet- hal. Gekozen kan worden tus sen de vijf of de tien kilometer op een parkoers door het pol derland en sierteeltcentrum. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden. Elke deelnemer ont vangt een fraai aandenken. Vanaf half zeven kan men zich laten inschrijven tegen een bedrag van 3.-. Zaterdag 25 juni tussen tien en twaalf uur start bij Het Ankei de toerfietstocht over vijfenze ventig kilometer. De gezins tocht over vijfentwintig kilo meter begint om elf uur. To twee uur kan men bij genoem de accommodatie vertrekken mits men maar om half zes te rug is. Het inschrijfgeld vooi de korte rit bedraagt 3.- en dat voor de toertocht 4.50. Net als bij de trimloop is het deelnemen belangrijker voor de deelnemers dan de presta tie. De andere elementen van de sportweek zijn tafeltennis, ten nis. zeskamp, volleybal, bad minton en peanutball. Opzet van de sportweek is in eerste instantie dat men een tak van sport beoefent die men niet „kent". Overigens: genoemde takken van sport kunnen in de sportweek slechts worden beoefend door de leden van de sportverenigingen die zijn aangesloten bij de Sportraad Hazerswoude Alleen aan de trimloop op 20 juni en aan de fietstocht op 25 juni kunnen ook niet clubgebondenen deel nemen. Het programma van de sportweek ziet er als volgt uit. Maandag 20 juni tafelten nis vanaf half acht in clubhuis Avanti; dinsdag 21 juni vanaf zeven uur peanutball in de Landvliethal en tennis bij Te- HaDo; woensdag 22 juni vanaf zeven uur badminton in de Landvliethal en vrijdag 24 juni vanaf zeven uur een zeskamp in de Landvliethal. Bedevaart naar Banneux STREEK Een vijfdaagse zieken bedevaartnaar Ban- neux-Notre Dame, Maria's ge nadeoord in de Belgische Ar dennen, wordt van vrijdag 2 tot en met dinsdag 6 septem ber 1983 gehouden voor zie ken, invaliden, gehandicapten en aan huis gebonden bejaar den. Voor Zuid Holland is dit jaar een beperkt aantal plaat sen beschikbaar gesteld. Belangstellenden wordt daar om verzocht om zich zo spoe dig mogelijk op te ggven bij het Diocesaan Banneuxsecre- tariaat, Meeuwenbeemd 1 te Nootdorp 2631 CA. De reizi gers vertrekken vanuit Noord- wijk. Roelofarendsveen, Lei den, Den Haag, Delft, West- land, Dordrecht, Gouda en Rotterdam. De deelnemers worden vergezeld door ver pleegkundigen en de kosten voor deelname bedragen 365 - per persoon, algehele verzorging inbegrepen. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden onder telefoon nummer 01731-9125 na 18.00 ö»r. J

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5