TAFEL F Premier Lubbers: Bisschoppen zijn in hun brief kabinet twee stappen vooruit £cklóc6ou4ti/nl HP Rechtspositieregeling pastorale werkers weer 1:7:111! Bisschoppen houden zowel IKV als CDA te vriend" DE TIJD d<®ENE ACHTERGROND CcidacSoiwant DONDERDAG 16 JUNI 1983 PAGI Bisschoppen Willebrands en Niënhaus naar Z.-Afrika Kardinaal Willebrands en de hulpbisschop van Utrecht, mgr. dr. J. B. Niënhaus zullen in au gustus te Pretoria de bestuursraad van de Zuidafrikaanse bis schoppen bijwonen. Dit in het kader van een uitnodiging die de bis schoppen van Neder land van de bisschop penconferentie van Zui delijk Afrika tot een be zoek hebben ontvangen. Voorbereiding begonnen voor bezoek van paus aan Nederland „Pausbezoek Nederland" is de naam van een nieuwe instelling, waarvan de bis schoppen tijdens hun tweemaandelijkse vergadering gisteren de statuten hebben goedgekeurd. De instelling is belast met de voorbereiding en de organisatie van het bezoek, waartoe paus Johannes Paulus II voor 1985 is uitgenodigd. Volgens een woordvoerder van de kerk provincie is het zeer wel denkbaar, dat de financiering van de pausreis onder de stichting valt. Voorzitter wordt kardinaal Willebrands. Tot directeur is benoemd H. B. van den Biggelaar, voormalig staffunc tionaris van C A. Dr. A. Geense wordt directeur van Bossey Dr. A. Geense kerkelijk hoogleraar namens de Nederlandse hervormde kerk aan de Rijksuni versiteit te Groningen, is benoemd tot directeur van het studiecentrum van de Wereldraad van Kerken te Bossey (Zwitserland). Hij volgt de Amerikaanse lutheraan dr. Karl Hertz op, die ongeveer vijf jaar deze functie heeft vervuld. Geense (51) is sinds 1973 hoogleraar dogmatiek, vaderlandse kerkgeschiedenis en hervormd kerkrecht te Groningen. Daarvoor was hij te Heidelberg wetenschappelijk medewerker en vervolgens studentenpredikant en te Leider dorp gewoon predikant. Hij studeerde theologie te Leiden, Bossey en Bazel. In 1971 promoveer de hij aan de Leidse universiteit op een proef schrift getiteld „Auferstehung und Offenba- Premier Lubbers heeft veel waardering voor de brief van de Nederlandse bisschoppen over de kernbewapening. Hij be strijdt de hier en daar ge uite mening, dat de bis schoppen het oneens zijn of dat het stuk een groot ste gemene deler is. „Het is juist heel waardevol dat alle mensen van goede wil zich bemoedigd voe len," aldus Lubbers op een CDA-bijeenkomst in Leiden. De minister-president wees op de mogelijkheid dat het een brief zou zijn geworden, waar een politicus verkrampt op had moeten reageren. „Een stuk waarvan ik had moeten zeggen: aardig voor in de kerk, maar wat moet ik er mee in de politiek?" Nu ligt er volgens hem een tekst, aan de morele intenties waarvan niet te twijfelen valt, maar die te vens laat zien, dat het vraag stuk van de kernbewapening een gemeenschappelijke opga ve is. „Als je de vrede wilt be houden, is de eerste voor waarde, dat je vrede hebt in eigen huis". Lubbers erkende, dat in de brief op bepaalde punten een radicaler standpunt wordt in genomen dan het kabinet of het CDA doen. „De bisschop pen zijn ons twee stappen vooruit. Ik denk dat we hen in de politiek nog niet zo snel kunnen volgen". Maar dat is volgens de premier nog geen reden de brief terzijde te leg gen. Hij leest in het stuk na melijk ook een aansporing door te gaan met onderhande len. Zijns inziens is dat de eni ge manier om „stap voor stap" een tweezijdige ontwapening te bereiken. Eenzijdige stap pen, zoals bepleit door de vre desbeweging, bergen het ge vaar in zich dat „er een ver harding optreedt in de hou ding van je gesprekspartner, die toch ook je tegenstander is", aldus Lubbers. Het was voor het eerst, dat Lubbers als minister-presi dent het woord voerde op een CDA-bijeenkomst. Hij maakte van de gelegenheid gebruik zijn mening te geven over de interne problemen van zijn partij. Die worden volgens hem veroorzaakt door twee soorten leden: mensen, die minder „c" willen in het CDA, en mensen, die juist meer „c" willen. Geen van beide heeft gelijk, meent hij. Enerzijds is er wellicht in cri sisachtige omstandigheden juist meer reden van bestaan voor een christelijke partij, maar anderzijds moet men verschrikkelijk voorzichtig zijn met elkaar te willen uit leggen wat christelijke poli tiek dient in te houden, aldus Lubbers. Dat laatste was kennelijk be doeld voor linkse dissidenten als Stef Dijkman. Zij moeten zich volgens Lubbers realise ren, dat het eerste principiële uitgangspunt van het CDA moet zijn de wil om „geza menlijk onderweg te zijn". LEGERBISSCHOP VS: Brief geen aanval op militairen De veroordeling van de bisschoppen van bijna elk gebruik van kernwapens is geen aanval op katholieke militairen, maar zet vraagtekens bij bepaalde gevestigde houdingen. Dat schrijft de Amerikaanse legerbisschop, kardinaal Terrence Cooke van New York, aan de r.-k. militairen naar aanleiding van de brief van de Amerikaanse bisschoppen over vrede en kernbewapening. In deze brief wordt gepleit voor een bevriezing van de kernbe wapening en wordt het eerste gebruik van kernwapens veroor deeld. Kardinaal Cooke wijst er in zijn brief aan de militairen op. dat de bisschoppen vasthouden aan de leer van de r.-k. kerk, dat een land het recht en de verplichting heeft zijn burgers te beschermen tegen ongerechtvaardigde agressie. Maar zij twijfe- len aan de ethische aanvaardbaarheid van sommige strategieën van verdediging en vragen om een onderzoek naar het indivi duele geweten en het nationale bewustzijn ten aanzien van en kele alom geaccepteerde houdingen en gedragslijnen, aldus Cooke. Hij legt er de nadruk op, dat de brief van de bisschoppen niet oproept tot eenzijdige ontwapening en de nucleaire afschrikking of een vergeldingsactie tegen een aanval goedkeurt, zij het dat er stricte voorwaarden aan worden gesteld. Kardinaal Cooke zegt met zijn brief de ongelukkige en mislei dende indruk weg te willen nemen, dat de kerk geen waarde ring heeft voor de toewijding van de militairen als werkers voor de vrede. Met uitzondering van de bis schop van Roermond hebben de bisschoppen van Neder land rechtspositieregelingen aanvaard voor de pastorale werkers en de districtskate- cheten. Deze regelingen zul len vanaf 1 januari 1984 in de diverse bisdommen worden ingevoerd. Aan de totstandkoming hier van is ruim tien jaar gewerkt. Vooral de Verenigingen voor Pastoraal Werkenden (VPW's), die in de loop van 1980 werden opgericht, heb ben naar een goede rechtspo sitieregeling gestreefd. De bisschop van Roermond, mgr. Gijsen. verwerpt de rechtspositieregelingen. Vol gens hem garanderen zij niet de unieke eigenheid van het pastorale dienstwerk van de kerk, verricht door degenen die alleen de bisschop daartoe heeft aangesteld. Het gaat om het bemiddelen van Christus' heilswerk op gezag van de bisschoppen als opvolgers van de apostelen. Dit vraagt volle dige onafhankelijkheid van welke wereldlijke instantie dan ook, aldus de verklaring van het bisdom Roermond. Binding aan anderen schaadt zeker het bemiddelingswerk, zoals de kerkgeschiedenis be wijst. Verder is bisschop Gijsen van mening, dat de pastorale wer ker in Nederland een soort van derde ambtsdrager in de kerk is geworden, na en bijna op gelijk niveau als de pries ter en diaken. Dit is verduis terend en misleidend ten aan zien van de ambtsopvatting in de r. k. kerk. Daarom zal de bisschop van Roermond geen pastorale werkers in de Ne derlandse zin aanstellen of er kennen. Priesters in dienst van niet-kerkelijke instellin gen moeten door de bisschop worden benoemd voor werk waarvan de bisschop inhoud en strekking bepaalt. Ze zijn ook naar levenswijze geheel aan de bisschop gebonden. Dit geldt mutatis mutandis ook voor leken. Het louter zake lijk contract met dergelijke instellingen moet door de bis schop worden goedgekeurd. Op diens woord moet het worden verbroken. Zo'n con tact mag op geen enkele wijze de onafhankelijkheid in sa cramentsbediening, kateche- tisch werken en pastoraal op treden verhinderen, aldus de verklaring van het bisdom Roermond. Minister Schoo bij deCebemo De minister van ontwikke lingssamenwerking, mevrouw E. Schoo, heeft gisteren een wat verlaat kennismakingsbe zoek gebracht aan de katho lieke medefinancieringsorga nisatie Cebemo. De minister is zo ongeveer de laatste offi ciële gast. die de Cebemo op het vertrouwde adres aan de Van Alkemadelaan 1 in Den Haag heeft ontvangen, want eind volgende week verhuizen de Cebemo en het in dezelfde gebouwen gehuisveste Cen traal Missie Commissariaat naar een nieuw onderkomen in het gerestaureerde Huize Duinzicht in Oegstgeest. Voor de deur van de Cebemo werd de minister gistermiddag ver welkomd door de voorzitter van het bestuur, prof. dr. J. G. M. Hilhorst (rechts) en di recteur mr. J. van Gennip (links). Kardinaal Casariego (Guatemala) overleden De kardinaal-aartsbisschop van Guatemala-stad, Mario Casariego, is gisteravond in het ziekenhuis op 74-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Casariego. de eni ge kardinaal in Midden-A- merika, was ziek sinds het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Guatemala in maart van dit jaar. Kardinaal Casariego, die lid was van de congregatie van de „Regulie re Priesters van Somascha", was aartsbisschop vah Guate mala-stad sinds december 1964. In 1969 verhief paus Paulus VI hem tot kardinaal. Tempo en richting Minister-president Lubbers heeft gisteravond iri toespraak voor het CDA in Leiden een aantal interes uitspraken over de deze week door de bisschoppen-confietl tie gepubliceerde herderlijke brief over de kernbewape;tt gedaan. Hij noemde deze brief „een bemoediging om voi P gaan op de weg van wapenbeheersing en wapenverm ring". Verder betoogde hij dat de bisschoppen in hun ple niet alleen radicaal zijn maar ook een paac stappen vo< >ie „Stappen die de politiek niet zo snel kan volgen". Korto is niet zozeer een verschil in richting als wel in tempo, de premier. DiE laatste opmerking is politiek erg belangwekkend" bisschoppen wijzen in hun brief een nieuwe generatie 1 wapens van de hand maar laten, zoals kardinaal WillebijJ in een toelichting terecht opmerkte, de beslissing over niet plaatsing uiteraard aan de politici over. Bovendien 1 ten de bisschoppen veel gewicht aan de ontwikkeling vg Amerikaanse onderhandelingen in Genève. Wellicht zal de gisteren door Lubbers gemaakte opmerkingen en i die over „het tempo" moeten verbinden met eerder doi g premier zelf en dor minister De Ruiter gemaakte opme gen over het moment van beslissing over plaatsing kruisraketten. Duidelijk is dat deze twee bewindslieden willen afwachten hoe het resultaat van de ondérhandeli in Genève er uit zal zien. Met andere woorden: in hun hoeft die beslissing niet dit jaar nog genomen te worde^ LUBBERS geeft er blijk van over het plaatsingsbesluit zienlijk genuanceerder te denken dan de adviescommiss zake vraagstukken van ontwapening en internationale ligheid en vrede, die dinsdag onder leiding van professo ting von Geusau haar rapport over de kernbewapening^ bliceerde. Zoals bekend is deze commissie een officieé Ti; viescollege van de regering. Dit rapport komt, zoals \^r meldden, tot de conclusie dat het besluit tot plaatsing n<jei< jaar moet worden genomen. Nog afgezien van de inhoudag deze conclusie valt het stuk in zoverre tegen dat het fir overtuigende indruk maakt en bovendien pér se tot een i tiek standpunt heeft willen komen. Van een uit nogal Wi wetenschappers samengesteld adviesorgaan had men ee ni degener rapport mogen verwachten. Droog DE BILT Het weer blijft nog even aan de koele kant. Op de oostflank van een hoge- drukgebied boven Engeland wordt ook morgen nog lucht aangevoerd die van oorsprong tamelijk koud is. De middag- temperatuur komt dan ook weer niet veel hoger dan on geveer 16 graden. Het is daar bij wel tamelijk zonnig en droog. De noordwestelijke wind is matig, kracht vier, maar vannacht is er in het binnenland weinig wind. De temperatuur kan daarbij tegen de ochtend op sommige sen tot een graad of vijf JTlJ Vlak aan zee wordt heti d der koud. De minimumtqe tuur ligt daar rond de l(Lja den. In de ons omringL landen is het weer heti als bij ons. Voor grote wat» met temperaturen boven Ito graden, moet men naar hjor bied ten zuiden van de /kl< en naar Spanje. Ook inan. land is het nog tamelijf j mers met middagtempera" van ruim 20 graden, daar treedt de komende i C enige afkoeling in. rtst Min «S" temp tempee Vissaus met sla en rijst gembervla Voor twee personen hebt u nodig: 500 g schelvis, 4 dl water, zout, ui, peterselie, tijm, 15 g margarine, 15 g bloem, 2~5 dl visbouillon, 1 of 2 lepels room of zure room of 15 g margarine; sla, 2 lepels azijn, zout, pe per, suiker, mosterd, verse tuinkruiden bieslookpe terselie, dille, lavas, ker vel), 2 lepels olie, 1 tomaat; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, paar bolletjes gember. Breng het water aan de kook met zout, stukje ui, takjes pe terselie en tijm. Haal het buik vlies uit de vis. spoel hem af en leg hem in het kokende water. Laat de vis gaar wor den in zachtkokend water, dat duurt circa tien minuten. De vis mag in het vocht afkoelen. Schenk alles door een zeef en maak de vis schoon, doe daar bij kop. vinnen, graten en vel weg en verdeel het visvlees in grove stukken. Smelt de margarine, roer er de bloem door en vervolgens in gedeelten de visbouillon. Laat de saus een paar minuten zacht koken met de vis. Roer er room, zure room of extra margarine door en strooi er fijngeknipte peterselie over. Trek de sla in kleinere stuk ken. doe alleen grove bladner ven weg en was de groente zonder haar te kneuzen. Laat de sla goed uitlekken. Klop een sausje van azijn, zout, pe per. suiker, mosterd, verschil lende fijngeknipte tuinkruiden en olie en meng er luchtig de sla door. Garneer met plakjes tomaat. Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en wei nig koude melk tot een glad papje. Schenk er wat hete melk bij en doe het roerende in de pan. Laat de vla even koken, voeg van het vuur de overige koude melk toe en de kleingesneden gember. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. De brief van waarin zij zich uitspreken over de kernwapens is meer een discussiestuk dan een herderlijk schrijven gewor den. Hoe moet de brief wor den geïnterpreteerd De Tijd doet een poging: de bis schoppen houden zowel het IKV als het CDA te vriend. Maar is die brief dan nog wel interessant? De Tijd: Tot monument van helderheid zal deze kernwapenbrief niet worden uitgeroepen. Mis schien is op dit ei te lang ge broed". Een uitvoerig artikel over de Indonesische revolutie na de Tweede Wereldoorlog, waar in zowel Beel als Romme in een vreemd daglicht komen te staan. Romme trachtte, als havik, het kabinet-Drees in 1949 te laten vallen, maar had te weinig aanhang. De Tijd: „Hij had het kabinet Drees-Van Schaik willen vervangen door een regering die uit evenveel Nederlandse als Indonesische ministers bestond. Staatsecretarissen zouden de Nederlandse de partementen beheren. Dit ab surde Nederlands-Indonesi sche kabinet zou zich wijden aan het vestigen van „een nieuwe rechtsorde". Lukte dit niet dan moest er een za kenkabinet komen want met rechts wilde Romme even min in zee. Op het laatste moment hebben ze hem te gen gehouden en dat is maar goed ook". „Meneer Jamin is ziek en de koekjes smaken niet meer". Zo staat het snoepconcern Ja- min er thans voor, aan de grens van de ondergang. Waarom Een voorbeeld: een kwaliteitscontroleur staat aan het eind van een baan systematisch lollies weg te gooien want er is iets mis mee. Naar voren lopen om de produktie te waarschuwen is er niet bij, dat is zijn taak niet". Paus Johannes XXIII: „Het is ondenkbaar dat in onze tijd de oorlog nog een geschikt middel zou kunnen zijn om geschonden rechten te her stellen" heel cliché klinkt, maar ik heb het gevoel, nu ik 36 ben en een zekere positie bereikt heb, dat ik die positie wil ge bruiken ten gunste van mijn broeders en zusters". Zijn de Groenen echt rood.en zo ja, hoe rood Is het zo dat alle roden onder één paraplu gaan tegen de zure regen Ex-kabouter Roel van Duijn: „We willen het Groen Plat form laten functioneren als een paraplu voor bestaande partijen zodat ze dus met z'n allen onder die paraplu tegen de zure regen kunnen lopen. Maar als dat niet lukt dan gaat die paraplu zelfstandig functioneren. Dan doet het Groen Platform zelfstandig mee aan de Europese verkie zingen". De Haagse Post vraagt zich af wat nu een onderwijzeres, vegetariër en feministe, als Eegje Schoo, VVD, in de po litiek doet, én zelfs minister wordt. Antwoord van de mi nister: „Het is niet zo dat ik alles coüte que coüte zo ge wild en gepland heb in mijn leven, het is ook zo gerold. Ik ben natuurlijk heel verwend in dat opzicht. Maar ik heb aan de andere kant ook bui tengewoon bewust gezocht naar zinvolle dingen, naar de meest stimulerende omge ving". Groen is de omlag van Her vormd Nederland, met daarop de tekst: „Groene Partij, doorbraak of luchtbal lon Van Westendorp geeft daarop antwoord: „Vooral dat onpolitieke heeft op ons een geweldige aantrekkings kracht, want dan krijg je al gauw een beweging. Die komt dan op als een ballon en tegen de tijd dat er werke lijk sprake is van een politie ke partij moet zo'n partij aan de bak komen via links of rechts, zoals D'66, dan gaat die weer geheel de mist in". In een uitgebreid artikel over de Kirchentag gaat Her vormd Nederland in op de resultaten. Eén ding is zeker: de Duitse kerken vormen nog geen bedreiging voor Kohl. Een verhaal van macht en onmacht. Een militair moet nog steeds alles doen wat hem wordt op gedragen. Dat heeft korte lings het hoogste rechtscolle ge in ambtenarenzaken be slist. Hervormd Nederland: „Het is te wensen dat de raad de eerste de beste gelegen heid aangrijpt om deze mis stap ongedaan te maken. Mis schien moet men direct ge confronteerd zijn geweest met het tribunaal van Neu renberg wil men als rechter de zedelijke moed kunnen opbrengen de druk van de gevestigde orde te weerstaan en zichzelf niet tot dienaar te maken van een misdadig vernietigingssysteem". KISÜiERS Al doet de voorplaat die aan aerobic dancing is gewijd, an ders vermoeden, het grootste deel van Elseviers Magazi ne wordt deze week toch in genomen door beschouwin gen over defensie. Commen taren over de Navo, de kern- Roei van Duijn: „We willen het Groen Platform laten functioneren als paraplu voor bestaande partijen". wapens, de oorlogstaken, de onderhandelingen en de De fensienota. Over de brief van de bisschoppen: „Bij elkaar genomen wekken de drie pastorale brieven Ameri kaans, Duitse en Neder lands duidelijk de indruk dat de kerk zich meer en meer bewust aan het worden is op een kruispunt in de ge schiedenis te staan. Op dit kruispunt blijkt dat de hou ding die de jonge kerk tegen over oorlog en geweld heeft aangenomen in elk geval profetischer geweest is dan de kerkelijke leer na de Con- stantijnse „zondeval". Dat vond kennelijk paus Johan nes XXIII al toen hij zei: „Het is ondenkbaar dat in onze tijd de oorlog nog een geschikt middel zou kunnen zijn om geschonden rechten te herstellen"". Aerobic dancing is in. In boe ken en op platen en cassette bandjes wordt deze moderne gymnastiek verbreid. De handel springt er op in met truitjes, schoentjes en wat dies meer zij. Elseviers Maga zine: „Dertigplussers doen er goed aan eerst even langs de dokter te lopen. Vooral onge- oefenden hebben de neiging hun vermogens te overschat ten". De Groene ziet de Derde Wereldlanden op de fles gaan. De schulden die zij hebben nemen ontstellend vormen aan. Zij komen steeds meer in de greep van banken. Is er een oplossing? De Groene: „Zonder politie ke veranderingen is het moeilijk voor te stellen dat alternatieven zoals die in academische en internationa le kringen als de Unctad worden geformuleerd, con creet gemaakt kunnen wor den. Pas als je ook concrete ervaringen van de mensen zelf bestudeert kun je op een geloofwaardige manier glo bale alternatieven formule ren". Voorts een artikel over de computermens: „Langzaam maar zeker is er een sociale groep in opmars met enorme macht, goed betaald, maar menselijk gesproken achter lijk. De computermens, ge wend om met machines te communiceren, verleert om met mensen om te gaan. Toch zullen zij de belangrijke beslissingen in de toekomst gaan nemen", zegt het blad. Misschien is het pog allemaal niet zo somber, maar de En gelse computerdeskundige Richard Sharpe ziet het al gebeuren: „Mensen raken ge wend met machines te com municeren en verleren met mensen te communiceren. Je hebt fantastisache ontwer pers in de electrische indus trie die nog maar nauwelijks met andere mensen praten. Ze hebben meer contact met hun computer". „De wapens van de vakbe weging" noemt Vrij Neder land het hoofdartikel. Het is wat badinerend omdat die wapens de vakbeweging uit de handen lijken te zijn ge slagen. Anton Dreesmann's impe rium wordt eveneens breed- David Bowie, het idool van vele tieners en twens siert de omslag van de Haagse Post deze week. Hij heeft een boodschap: „Ik weet dat dit Anton Dreetmann: de weg naar de recordwinst van 1981 is teruggevonden. uitgemeten in Vrij Neder lands kolommen. Het zit toch ingewikkelder in elkaar dan men dacht. Als deze ru briek verschijnt komt de hele familie bij elkaar in Amster dam. „Wat krijgt de familie dit jaar te horen Ongetwij feld zal Anton Dreesmann zijn gebruikelijke tirade af steken tegen het eenzijdige monetaire beleid van het ka binet. dat geen 'rekening houdt met de gevolgen van de koopkrachtdaling voor de detailhandel. Daarna gaat Anton glimmen, want de cij fers liegen er weer niet om. De omzet van Vendex Inter national is gestegen van 9,7 naar 10,7 miljard gulden en de winst na belasting van 77 tot 105 miljoen gulden. De weg naar de recordwinst van 1981 is terug gevonden", zegt Vrij Nederland. Pijnbestrijding komt steeds meer in de aandacht. Dr.M. Sluijter: „Ik weet, omdat ik die mensen hier krijg, dat je sommige pijnen kunt wegne men met vrij eenvoudige in grepen. Dus er moet iets ge weest zijn, al kan je dat diag nostisch niet vaststellen. Net als bij een verstuikte enkel, dat doet drie weken pijn, maar op een foto zie je niets. Dat kan in de rug ook, maar voor we zover zijn dat de doorsnee orthopeed of neuro loog dat erkent zijn we mis schien 25 jaar verder. Waar ik me vooral verschrikkelijk aan erger is dat tegen jonge mensen waarbij niets is te vinden wordt gezegd: „U heeft het nu al tien jaar, u zult het de rest van uw leven wel houden". - ms Alnati: 21 ju s Sydney Express: 20 juni. Braz Alnati: 21 juni; Canada: wekelijkse! India - ms Neptune Dolphin: 20 jurA//" nesie - ms Borussia: 22 juni; Israel -|» L mah II: 20 juni; Japan - ms Tokio I 24 juni. Kenya. Oeganda. Tan gama 21 juni: Ned. Antillen 23 juni. Nieuw-Zecland - i Bay 24 juni; Ver Stalen van Atlantic Star. 20 juni; Zuid-Alrikall ms S. A. Waterberg: 20 juni NA VIJFTjL JAAR" HEEFT MC TROUW/; SPIJKER HET DAL EINDELIJ! OPGEGEVEN MORGEI MAAN 'NSW DEKRAfe KIJKEN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2