ruijff wil nog één aar op topniveau mee Spectaculair maar kortetermi inwerk sportuitslagen Eerst koers zien dan pas naar ziekenhuis Plotse dood bij sport blijkt buitengewoon zeldzaam giiIORT CcidócSotwatit DONDERDAG 16 JUNI 1983 PAGINA 17 pees record V Lodziewski P A Op de eerste eVan de Oostduitse Jarnlkampioenschap- d r Gera heeft Sven 1 c^.fewski het Europe- lord op de 200 me- P 44 slag verbeterd. chaifcvvski onttroonde nd Tee-voudige West- rust! wereldkampioen in die' Gross met een in 1 minuut 49,30 en. Gross was op istus in Guyaquil rstePrecordhouc,er 6e" ide fn met 1-49,55. LAMMERS IN 24 UUR LE MANS LE MANS Jan Lammers neemt deel aan de 24 uursrace van Le Mans. die ko mende zaterdag en zondag wordt gehou den. De Zandvoortse ex-formule I-cou- reur. die in de Europese competitie for mule Renault 5 turbo kansrijk is voor de titel, maakt deel uit van een privé-team. Lammers, die vandaag deelneemt aan de eerste training op het vermaarde circuit dat hij nog nooit heeft bereden en slechts kent van filmopnamen die enige jaren ge leden zijn gemaakt met wijlen Rob Slote- maker, is overigens herstellende van wa terpokken. Lammers is de eerste Neder landse coureur sinds Gijs van Lennep, die Le Mans in de zeventiger jaren eenmaal heeft gewonnen, die aan het traditierijke racegebeuren op Le Mans deelneemt. Druppers snel op 1000 meter HANNOVER De Nederland- se atleet Rob Druppers heeft tij dens internationale wedstrijden in Hannover onder moeilijke omstandigheden, een koude avond en een hinderlijke regen, een uitstekende tijd gelopen op de 1000 meter. Druppers kwam na de Westduiter Willie Wül- beck als tweede over de streep in 2.20.07 minuten. Hij benader de daarmee het belegen natio nale record, dat sinds 26 juli 1975 met 1.19,3 op naam staat van Evert Hoving. De winnen de tijd van Wülbeck (1.19,47) betekende de beste Westduitse seizoensprestatie. Bezwaar tegen visum North AMSTERDAM Het bestuur van de „Stichting VN-jaar voor de sancties tegen Zuid-Afrika" meent, dat het ministerie van buitenlandse zaken ten onrechte een uitzondering heeft gemaakt voor motorcoureur Alan North. Twee weken nadat was besloten North geen toestemming te geven aan ra ces in Raalte mee te doen, week de minister dins dag af van het principe om Zuidafrikaanse sport lieden geen visum te verstrekken. Het Stichtings bestuur acht de pleidooien van het ministerie van WVC. de NSF en de KNMV voor toelating van North tot de TT van Assen niet steekhoudend. De betrokken instanties vreesden; dat het Asser mo torsportevenement zou worden geschrapt van de Grand Prix-lijst, indien North zou worden uitge sloten van deelneming. Bij de persconferentie, die de organisatoren van de TT dinsdag in Amsterdam hielden, werd een vertegenwoordiger van de Stichting de toegang geweigerd omdat hij niet was uitgenodigd voor de bijeenkomst ijk -J 'ERDAM De Aibefshge Cruijff zei giste- wVat het aanvankelijk oeilijk was geweest izen voor Feyenoord. zei hij, „is er n pauze ingelast in Le.d^iderhandelingen. Dit ST'Al om aHe negatieve }faven^es wat te taten we- v'os, Cruijff gaat met sportie- 'Jj^pakgevoelens ten opzich- i zijn vorige werkgever, in Rotterdam voetballen. uiteindelijke keuze 'eyenoord hebben, vol- Truijff. de gesprekken irh Jansen en Wim van jem een belangrijke rol >rfld. Cruijff wil nog graag 'sier,(ar op topniveau spelen, ook een belangrijk uit- iunt geweest bij zijn be- „Bovendien", zei hij, n veel mensen mij ge- vooral in Nederland te l". Cruijff hoopt dat door >mst naar Rotterdam het f"| ixirdstadion weer zal ~f-\n. Die wens had een ^de«geleden trainer Hans vafop dezelfde plaats ook Dpgel Voorzitter Gerard Ker- 'avan Feyenoord onthulde m w4n echter, dat Feyenoord gelopen seizoen met een jeenljdelde van onder de ;stuu toeschouwers heeft ge- kwal. De komst van het pu- n'el alleen belangrijk *1 vo| Feyenoord maar ook Schcpruijff, die op recetteba- ïtentjt spelen. se rralde drempel laar 4n wilde alleen maar •eerdi dat de betaling van \mmi afhankelijk is van het Hein toeschouwers. „Uiter- i> een bepaalde drempel iuwd. Vorig jaar was .begroting gebaseerd op rste toeschouwers. maar Jjn we ruim onder geble- Het moment, waarop definitief een einde komt aan de geruchten en speculaties rond de voetbal toekomst van Johan Cruijff. Onder toeziend oog van voorzitter Gerard Kerkum van Feyenoord (rechts) en de nieuwe Rotterdamse trainer Thijs Libregts ondertekent Cruijff de éénjarige verbinte nis met de roodwitte club. ven aldus de voorzitter van de Rotterdamse eredivisieclub. Algemeen wordt aangenomen, dat bij een toeschouwersaantal van boven de 22.000 voor Cruijff de kassa gaat rinkelen Voor het Rotterdam-toernooi, dat aan de competitie vooraf gaat, zijn geen afspraken ge maakt omdat Feyenoord in dat toernooi gast in eigen stadion is. Bij de overeenkomst met Cruijff is wel gesproken over de toeschouwersaantallen bij de UEFA Cupwedstrijden, die Feyenoord in het nieuwe sei zoen gaat spelen. „Bij die wed strijden ligt de drempel hoger dan bij de normale competi tie". aldus Kerkum. Johan Cruijff gaat zich waar schijnlijk in Rotterdam of di recte omgeving vestigen „Ik heb altijd op maximaal twintig minuten atstand van het sta dion gewoond en dat wil ik ook nu graag". Over het zich weer beschikbaar stellen voor het Nederlands elftal is in de overeenkomst met Feyenoord niet gesproken. Kerkum: „Jo han Cruijff speelt in de eerste plaats voor Feyenoord". Thijs Libregts, de nieuwe trai ner van Feyenoord, heeft met de komst van Cruijff één van zijn wensen in vervulling zien gaan „Nu Cruijff er is gaan we verder", aldus Libregts die nog graag een rechterspits en een verdediger wil aantrek ken. „Cruijff zal waarschijnlijk op het middenveld of in de verdediging gaan spelen". Li bregts noemde de namen van Johnny Rep en René van der Gijp als aanvallers en zag Hugo Hovenkamp als kandi daat voor de plaats als verde diger. „Wij orienteren ons ech ter nog. want eerst moest de zaak met Cruijff rond zijn' Feyenoord heeft, voordat de komst van Cruijff definitief werd. overleg gevoerd met de sponsors en de spelersgroep. „De sponsors moesten wij in lichten. hoewel zij bij de komst van Cruijff in financieel op zicht in het geheel niet betrok ken zijn", aldus Gerard Ker kum. Volgens de voorzitter van Feyenoord had de selectie positief gereageerd op een eventuele komst van Johan Cruijff. Bij Feyenoord moeten Pierre Vermeulen en Jan van Deinsen nog hun handteke ning onder een nieuw contract zetten. Trainer Libregts gaat ervan uit. dat hij de huidige selectie van Feyenoord in tact kan houden. Tien spelers van FC Amsterdam ontdoken belasting AMSTERDAM Tien spelers van FC Amsterdam ontdoken in 1979 de belasting voor be dragen variërend van f 5000 tot f 20.000. Zij werden hiertoe uitgelokt door de voormalige voorzitter van de voetbalclub Dé Stoop. Dit maakte de offi cier van justitie, mr H.P Wooldrik, gisteren bekend. Stoop werd maandag in zijn woning in Amsterdam aange houden door de fiscale inlich tingen- en opsporingsdienst op verdenking van valsheid in geschrifte en uitlokking van valsheid ingeschrifte. Volgens Wooldruk regelde Stoop in 1979 de salarissen van de spelers. Een tiental voetbal lers en hun vooritter gooiden het toen op een akkoordje en besloten bedragen tussen de vijf en twintigduizend gulden niet op te geven als salaris, maar als een lening. Op die manier werd de fiscus voor een paar ton benadeeld. De voormalige voorzitter van FC Amsterdam, ex-lid van het sectiebestuur van de KNVB en directeur van de Voorburgse liftenfabriek Starlift blijft, vol gens Wooldrik, zeker tot vrij dag in verzekering op het een Amsterdams politiebureau. Dan wordt hij voorgeleid voor de officier van justitie, mr. J de Bruin en de rechter-com- missaris. Daarna wordt pas be sloten of Stoop in voorlopige hechtenis zal gaan. Op de vraag of Stoop bekend heeft, wilde Wolldrik geen antwoord geven. Ook wist wooldrik niet te vertellen of de tien spelers al dan niet zullen worden ver volgd FC Den Bosch weer te laat 's-HERTOGENBOSCH FC Den Bosch is opnieuw te laat geweest met het indienen van de ontslagaanvraag voor vete raan Piet Kamps. Vorig jaar weigerde het arbeidsbureau die ook al in behandeling te nemen wegens tijdsoverschrij ding. De kans is derhalve groot, dat Kamps, die binnen kort 38 jaar wordt, nog een jaar bij FC Den Bosch zal blij ven voetballen n bij gaal nr 1 0 J als J M. en Otterdam Bij de on- handelingen en uiteinde- e contractering van Johan lijff door Feyenoord is ir het zeggen van voorzit- Gerard Kerkum geen en- e sponsor te pas gekomen. If is opmerkelijk, want 'n vorig jaar de pas in wisf getreden en inmiddels weer vertrokken trainer 'ns Kraay op zoek ging fr versterking en die vond Michel Valke (inmiddels tig naar PSV). Peter Hout- in en Ruud Gullit was er tlrukkelijk sprake van in- Ied en inbreng van geld- Iieters van buiten de club. t feit dat daar nu inzake \iijff geen sprake van is. is I gevolg van enerzijds een iaalde toekomstverwach- g van Feyenoord omtrent nemende toeschouwers- itallen en aan de andere j)f waarschijnlijk te weinig schietelijkheid van spon sors. Die waren bepaald niet ingenomen met de beslissing van het bestuur van Feye noord om het contract met Kraay niet te verlengen. Ac ties om Kraay alsnog in dienst van de Kuipploeg te houden hadden echter geen succes. Andere acties, die van zeer gereserveerde supporters van Feyenoord (vak S) hebben er mede toe bijgedragen dat het vele weken heeft geduurd voor Cruijff en Feyenoord de buitenwacht kond konden doen van het door beide par tijen met grote instemming begroete akkoord. Het lijkt niet boud te veronderstellen dat Feyenoord zijn anti- Cruijff-aan hang eerst enigs zins wilde afkoelen alvorens bekend te maken dat het eenjarige contract was onder tekend. In dat verband heeft het optrèden van Cruijff in de afscheidswedstrijd van Wim van Hanegem. tijdens welke ontmoeting vooral vak S zich eerst uiterst afkeurend opstelde tegenover de oud- Ajacied maar uiteindelijk net als reeds veel eerder de rest van het stadion overstag ging voor de kwaliteiten van de vedette, een niet onbelangrij ke rol gespeeld. Familie Wat ondanks tevredenheid bij Feyenoord. dat succesvol opbokste tegen clubs als Lu- zern en Toulouse dank zij het feit dat Cruijff gezien fami lie-omstandigheden liever in eigen land bleef, resteert is de korte-termijnpolitiek van de club. De Rotterdamse club. die het afgelopen sei zoen dank zij een grote mate van wilskracht lang in de race om de titel bleef met Ajax. maar in een aantal thuiswedstrijden mank ging aan evenwicht en in enkele uitwedstrijden kostbare pun ten verspeelde, zal naar ver wachting slechts één jaar op Cruijff kunnen rekenen. Waarbij het zelfs zeer de vraag is of de nieuwe trainer van Feyenoord. Thijs Li bregts. de oud-Ajacied vaker in actie zal kunnen zien dan afgelopen seizoen A ad de Mos zijn leider bij Ajax. Toen moest Cruijff bijna de helft van het aantal competitie wedstrijden missen. De 36-ja- rige Cruijff is vorig seizoen blessuregevoelig gebleken en zou wel eens eenzelfde rol kunnen gaan vertolken als Wim van Hanegem in zijn laatste jaar. Van Hanegem speelde doorgaans slechts een halve wedstrijd. Spectaculair Hoe het ook zij. de overeen komst tussen Feyenoord en Cruijff is zeker spectaculair. De Kuipclub zal in de ver koop van seizoenkaarten ze ker een forse groei kunnen constateren en daarmee de eerste financiële slag binnen halen. Verder zal Feyenoord met een optimaal renderende Cruijff in de gelederen niet alleen een aanzienlijk even wichtiger spel beeld kunnen etaleren, ook niet onbelang rijk met het oog op een her nieuwd Europees optreden, maar zeker meer publiek trekken dan tijdens de vorige competitie Ook Cruijff zelf heeft er belang bij zo veel mogelijk in actie te komen, omdat hij op recette-basis gaat spelen. Kortom, op korte termijn kunnen Feyenoord en Cruijff nog veel plezier van elkaar hebben. Het was echter tekenend dat Cruijff vooral om financiële redenen bij Ajax weg moest. Feye noord. dat op dezelfde condi ties met Cruijff in zee gaat. is dus in elk geval gewaar schuwd geweest. FRANK WERKMAN ale Brazilië- lentinië CO De finale van het Ikampioenschap voetbal unioren in Mexico gaat 1 Brazilië en Argentinië, halve finales won Brazi- t 2-1 van Zuid Korea en time, dat eerder Neder- fitschakelde. met 1-0 van De eindstrijd wordt k in de Mexicaanse [tad gespeeld. jé Kivit terug EN René Kivit van Wit uit Beek keert te- j het Nederlands heren- ialteam, dat zich gaat weiden op het WK in lus). André Wevers (De ler (Aalsmeer) en Han 1 (V en L): veld: Paul Louwers. •rs. Wil Jacobs. Martin L) René Kivit. Peter 'UI. Nanne Prevo. Frits leeuwese (Hellas). Lam- Paul Coenen, Bert Bouwer. WASSENAAR Voor eigenares-trainster marijke de Kat was het gistermiddag ondanks alles eerst de koers zien en vervolgens ijlings naar de operatiekamer van het Haagse ziekenhuis Bronovo. Marijke de Kat is op Duindigt trainster van enkele vurige volbloeds. Haar paard Tom Bon Ton beet enkele minuten voor de start een kootje van De Kats ringvinger af. Baan arts Frans Tan kon niet anders doen dan het restant van de vinger verbinden en het afgebeten kootje keurig in te pakken voor zijn vakbroeders in het ziekenhuis. Zijn advies was zo snel mogelijk naar het ziekenhuis te gaan. Marijke de Kat sloeg dat in de wind, zij wilde eerst de koers zien. waarin Ton Bon Ton overigens geen enkele rol van betekenis speelde en die werd gewonnen door Ca pitol City van Henk van der Kraats. Na de ren ging de bikkelharde Marijke de Kat naar het ziekenhuis. ROTTERDAM Sportbeoe fening heeft een gunstige in vloed op het functioneren van de mens. Gezond voor geest en lichaam. Daarover bestaat geen misverstand. In schril contrast daarmee staat het feit, dat we zo nu en dan opgeschrikt worden door be richten over sportbeoefena ren die tijdens of na een wedstrijd of training of een eindje trimmen ploseling in elkaar zakken en dood blij ven. Een argument tegen sportbeoefening9 Geenszins, zegt dr. A.J. Dol mans. die vandaag aan de Erasmus Universiteit te Rot terdam promoveerde tot doc tor in de geneeskunde op het proefschrift „Plotse dood bij sport". Het in wezen tegen strijdige fenomeen blijkt bui tengewoon zeldzaam: 103 do den per jaar of 1 op 45.000 sportbeoefenaren, of, nog verder uitgemeten 1 op 7 miljoen uren sportbeoefe ning. Dr. Dolmans, die een onder zoek instelde naar de oorzaak van dit gebeuren de afgelo pen drie jaar en daarvoor de persoonlijke en medische ge gevens van de slachtoffers bestudeerde, ontdekte, dat de meeste doden vallen bij voet bal (27procent), alle overige balspelen (22procent) en trimmen (24procent). Bij de meest beoefende sporten ko men veel minder doden voor: wandelen lprocent, fietsen 6procent en zwemmen 6pro- cent. De overige slachtoffers (14procent) zijn verdeeld over vele (32) takken van sport. De meeste slachtoffers zijn mannen tussen de 35 en 49 jaar. Hartinfarct De belangrijkste doodsoor zaak was het hartinfarct, ter wijl ook andere aangeboren hartafwijkingen nogal eens voor kwamen. Ongeveer de helft van de overleden sport beoefenaren had klachten die op een hartaandoening wij zen, zoals pijn op de borst bij inspanning of emoties, hart kloppingen. kortademigheid. De rest had klachten van zeer uiteenlopende aard. zo als moeheid, duizeligheid, soms problemen op het werk of thuis, griep: allemaal klachten die de sportbeoefe ning niet direct in de weg stonden, maar ook niet be vorderden. Dr. Dolmans: „Sportbeoefe naren met dergelijke klach ten moeten niet tegen beter weten in doorgaan met sport, maar tijdig deskundig advies vragen. De medische wereld, maar ook trainers en begelei de! s dienen alert te zijn op deze klachten. Voor een ver antwoorde trainingsopbouw zijn door de Nederlandse Hartstichting samen met de Nederlandse Sportfederatie voortreffelijke brochures sa mengesteld (Trim u fit en Trimwijzer). In deze boekjes zou de voorlichting over „Hoe te handelen bij klach ten" opgenomen kunnen worden" Griep Dr. Dolmans ontdekte, dat het aantal personen dat de laatste maand voor het over lijden griep had gehad, 33procent bedraagt. Een hoog percentage vindt ze. Gezien de complicaties die zich hier bij kunnen voordoen, advi seert zij sportbeoefening te slaken tijdens en tien dagen na elke koortsende ziekte. De meeste slachtoffers zijn mannen (93procent), hoewel dat niet overeen komt met de sportbeoefening door man nen en vrouwen. Een verkla ring hiervoor zou volgens dr. Dolmans kunnen zijn, dat vrouwen bij sportbeoefening minder geneigd zijn tot het uiterste te gaan. Een andere verklaring zou kunnen zijn dat hart- en vaatziekten (de voornaamste doodsoorzaak) minder voorkomen bij vrou wen. Ook zou er sprake kun nen zijn van hormonale be scherming bij vrouwen. De idee dat een sportbeoefe naar gezonder leeft gold niet voor de door dr. Dolmans on derzochte groep. Wat roken (52procent) alcoholgebruik (75procent gebruikte wel eens of vaak alcohol), over gewicht en hoge bloeddruk betreft, week zij niet af van de rest van de bevolking. De anti-rookcampagne bij spot ters slaat dus blijkbaar onvol doende aan en daar kan wel eens extra aandacht aan wor den besteed, vindt dr. Dol- Een van de belangrijkste vra gen is uiteraard of dood bij sportbeoefening kan worden voorkomen Daartoe staan verschillende wegen open. Allereerst de sportkeuring. Dr. Dolmans ontdekte, dat 87proeent van de overlede nen gekeurd was. maar lang niet alle keuringen waren sportgericht. Bovendien da teerden sommige keuringen van jaren geleden. Nu houdt een goedkeuring uiteraard geen garantie in tegen over lijden. zeker niet wanneer deze goedkeuring erg lang te voren is afgegeven. Het voor komen van plotse dood bij sport hoeft dus niet te bete kenen dat de keuring niet adequaat was Dat is alleen het geval indien het overlij- een zaal of op een veld waar direct adequate hulp kan worden verleend. Daartoe dient een defibrilator aanwe zig te zijn en in reanimatie- technieken getrainde perso nen Wat dit laatste betreft signa leert dr. Dolmans het opval lend groot aantal vergeefse reanimatiepogingen dat op de onderzochte slachtoffers is toegepast. Hoewel onbekend is in hoeveel gevallen de rea nimatie bij overeenkomstige problemen op het sportveld wel succes hebben gehad, is bij een eerder in Rotterdam gehouden onderzoek geble ken. dat circa een-derde van de pogingen door voor reani matie opgeleide leken slaagt. De eerste hulp zal bijna altijd door leken moeten worden verleend. Voor de hand lig gend en ook in het onderzoek bevestigd is. dat „deskundi gen" veelal (te) laat ter plaat se zijn. Overwogen moet daarom worden, zegt dr. Dol mans, sportleraren, trainers, begeleiders en scheidsrech ters in reanimatietechnieken te oefenen. Een van de veronderstellin gen van het onderzoek was, dat plotseling overlijden vooral zou optreden bij men sen die, al dan niet daartoe aangezet door de propaganda Deze voetballer wordt „slechts" dragen. Menigmaal loopt het in den het gevolg is van een af wijking die bij een sportkeu ring opgemerkt had moeten worden en tot een sportver- bod had moeten lijden. De gevonden doodsoorzaken in aanmerking genomen kan men niet stellen dat de keu ring heeft gefaald, aldus dr. Dolmans. Het is overigens zeer wel mogelijk dat door een (sport)keuring het aantal hoog-risico patiënten is afge keurd voor sport en dat juist daardoor het aantal overlede nen zo gering is. Aan verbe tering van sportkeuring en - advisering wordt nog steeds gewerkt. Maar het blijft van zelfsprekend onmogelijk per sonen die hun klachten ont kennen. negeren en zich daarmee niet tot hun arts wenden, tijdig op het spoor te komen. Als personen met een ver hoogd risico tijdens de keu ring worden herkend, komt het probleem van de advise ring. Geruststellend is, dat sportbeoefening bijna nooit echt verboden hoeft te wor den Maar het verdient wel aanbeveling, zegt dr Dol mans. om bij het kiezen van de tak van sport, de intensi teit van sportbeoefening, de begeleiding en de omstandig heden rekening te houden met de aard en de lichamelij ke toestand van de mens. In dit verband wijst zij erop, dat het tegenwoordig juist ge wenst wordt geacht patiënten met diverse hartaandoenin- gen tot regelmatige fysieke activiteit aan te zetten, gezien het gunstig effect op ver schillende lichaamsfuncties. Er treden daarbij wel eens ernstige ritmestoornissen op. die echter in 90procent van de gevallen door tijdig ingrij- S?n weer verholpen worden, aarom moet men dergelijke patiënten hun sport in een beschermde omgeving laten beoefenen, dat wil zeggen in geblesseerd van het veld ge- de sport toch minder goed af. voor lichaamsbeweging, on getraind aan de gang gaan en zich dan overbelasten. Deze veronderstelling bleek on juist. Slechts tien personen deden doorgaans niet aan sport. Enkelen werden het slachtoffer van incidentele sportbeoefening bij speciale gelegenheden. Slechts drie personen uit het onderzoek overleden tijdens douchen Volgens dr. Dol mans is het gevaar voor plot selinge dood onder de douche nihil. Zij waarschuwt wel te gen douchen na zware in spanning door hartpatiënten. De circulatie wordt daardoor extra belast. Ondanks dat het algemeen bekend mag worden veron dersteld dat sportbeoefening kort na een warme maaltijd niet gewenst is. bleek meer dan de helft van de slachtof fers in het uur voorafgaand aan de sportbeoefening te hebben gegeten. Meestal was dit een lichte maaltijd, maar 24 personen hadden een war me maaltijd gebruikt. Hieruit mag evenwel niet de conclu sie worden getrokken dat er een direct verband is. maar nader onderzoek lijkt dr. Dolmans wel gewenst. „,iUC vraag is. of uit de persoonlij ke en medische gegevens en uit de gegevens over de sportbeoefening van de slachtoffers aanwijzingen te vinden zijn voor een ver hoogd risico. Het onderzoek van dr. Dolmans is daa.rvoor te beperkt van opzet geweest, slechts een inventarisatie. Een exact antwoord is pas mogelijk indien gebruik wordt gemaakt van controle groepen Nu het aantal geval len ongeveer honderd per jaar is. mag met recht de vraag worden gesteld in hoe verre de kosten van dergelij ke onderzoeken de baten dekken, aldus dr. Dolmans. HAN HEEZIUS HONKBAL Hoofdklasse: Amstel Tigers-Giants 0-1; Quick Amersfoort-UW 7-15; Neptunus- Spana 1-5; ADO-Haarlem Nicols 3-19 (7 innings); Herons-Pira tes 3-4; 1e klasse B: Thamen-OWO 11-7; 2e klasse B: Helloo-Schoten 7-11; Foresters-Flying Petrels 13-1; C: Zuidvogels-Hilversum 1-8 PAARDESPORT Koersen van Duindigt EERSTE KOERS. 2040 meter 1 Whispering B (CP.M, Roodenrijs) 1.22.6; 2. Wonder Attack. 3. Vriend van Metz. Niet gestan: Wilster K en Vinki Kandia TOTO winnend I 15.80. plaats f. 3,50. 2,80. 17.30, kop pel f. 36,40, trio 1. 3453,70. TWEEDE KOERS. 2040 meter: 1 White Spirit (K. Woudstra) 1.20,4; 2. Venus Volanda: 3. Walkover. Niet ge start: Uppella en Wapper M. TOTO: winnend 3,00. plaats t. 1.80. 1,90, 2.00, koppel f. 9,60. trio f. 57.20 DERDE KOERS. 2040 meter 1 Way to Fortuna (J. Dijs) 1.21,3; 2. Vesuvius M; 3. Udet Wielinga. Niet gestart: Tlra Hollandia. TOTO: winnend I. 1.60. plaats f. 1.80. 2.40. 6.70. koppel f. 8.90. trio f. 330.70 VIERDE KOERS. 2000 meter: 1 King (K. Davies) 2 06.5. 2 Amend; 3 Coc ky Pundas Niet gestart Gravin Mari- ka. TOTO winnend I 1.10. plaats f 1.00, 1.10. 1,00. koppel f. 2.60. trio i 3.60. VIJFDE KOERS. 2600 meter: 1. Vip D (G W. van Eykelenborg) 1.20.9; 2. Ur- banus; 3. Udeo. TOTO: winnend I. 4.10. plaats I. 2.20. 2,20. koppel I. 6.70. trio f. 156.10 ZESDE KOERS. 2040 meter 1 Unita Ossewaard (C.PM Roodenrijs) 1.20,3; 2 Ruth van Assem; 3. Une Rose TOTO: winnend I. 5.00. plaats f 2.20. 3.00. 1.60. koppel f. 28.20. trio f. 254.00 ZEVENDE KOERS. 1800 meter: 1 Capital City (H.J. v d Kraats) 1.54,2; 2. Golden Lisle, 3. Master Royal. Niet gestart. Shlrly Raaphorst. TOTO: wiey (A.J. Mollema) 2.07.0 - 1.18.4; 2. We- andy F; 3 Uniek Fortuna. TOTO: win nend I. 1,10, plaats 1,50, 4,60, 1,60, koppel I. 8.40. trio f. 106.-. NEGENDE KOERS. 2040 meter: 1 Thor Volo (L.A. van Dooyeweerd) 1.19,9; 2. Uwe; 3. Thor ter Lune. Niet gestart: Ulaan. Sandy Buitenzorg en Rapida B. TOTO: winnend f. 1,90, plaats f. 1,00, 1.00, koppel t. 1,20. trio 3,50. TIENDE KOERS. 2040 meter: 1. Pa- rioca S (F F. van der Berg) 1.20.0; 2. Umberlo K. 3. Sergio Fortuna. TOTO: winnend f 14.70. plaats f. 2,30. 1.20. 1.80. koppel I 19.80. trio f. 260.00. ELFDE KOERS. 2040 meter: 1 Volla Cartouche (G.J Dekker) 1 20.2; 2 Vino Sypesteyn; 3. Unimars Niet ge start: Ukasja Laren en Unity Laren. TOTO: winnend I. 2.10. plaats f. 1.50. 5.50. 1.50, koppel t. 151.90. trio t 1036.80. De omzet van de totalisator was f. 406626 SOFTBAL Hoofdklasse: Terrasvogels-Kinheim 10-0 (5 innings); HCAW-Westerkwar- tier 3-2; le klasse A: Birds-DSC 4-12; 1e klasse B: Spaarnwoude-Piraies TENNIS Tweede ronde herentoernooi in Bristol: Teacher (VST)-Masur (Aus) 6- 7.6-4. 6-3; BOurne (VSt>-Gitlln (VSt( 6-4. 4-6, 6-1; Kriek (VStKNastase (Roe) 6-3. 6-1; Fitzgerald (Aus)-Wllki- son (VSt) 6-4, 7-5; Krishnan (IndFHar- mon (VSt) 7-5. 6-0. Derde ronde damestoernooi in East- bourne: Bunge (WDI)-Smith (VSt) 6-1. 6-0; Herr (VSt)-Moulton (VSt) 6-3. 2- 6. 6-0; Durie (GBrj-Ludloft (VSt) 6-3. 6-3; Jaeger (VSt)-Kohde (WDI) 7-5, 6- 4; Austin (VSt)-Wade (GBr) 6-2. 6-2; Navratilova (VSt)-Fairbank (ZAf) 6-0. 6-0; Garrison (VSt)-Mandlikova (CSSR) 6-3, 7-5; Turnbull (Aus)-Ca- sals (VSt) 6-2. 6-1. WIELRENNEN Ronde van Zwitserland (eerste etap pe van Seuzach naar Schinznsch Bed over 163,5 km): 1. Hoste (Bel) 4 uur. 58 minuten. 39 seconden (gemid delde snelheid: 32.774 km/u), 2. Lemond (VSt), 3. M..»ter (Zwi). 4 Jacobs (Bel). <Zwi). 6 Hür- der Velde (Ned) allen dezelfde ti|d als Hoste; 16. Raas. 20. Jonkers, 23. Lubberding. 27. Winnen. 34. Gisiger (Zwi). 35 Broers. 38. De Rooy. 43. Lammerts. 46. Veldscholten, 59. Oos terbosch. 69. Rooks allen dezelfde ti|d als Hoste. 76. Van Meer op 6 min. 17 sec. 84. Kerstens op 10.31. 88. Nieuwdorp op 11 53. 95 Van Hooy- donk. 100. Van Vlimmeren. 101. Van den Hoek. 102. Van Dongen. 104. Koppert. 109. Langerijs. 125 Van Vliet, allen dezelfde tijd als Nieuw dorp. Algemeen klassement: 1 Gisiger (Zwi) 5 uur. 10 min en 27 sec 2 Vk sentini (Ita) op 1 seconde; 3 Kelly (Ier), 4 Oosterbosch (Ned) op 0.04; 5. Lemond (VSt) op 0 08; 6. Leall (Ita) op 0.16; 7 Grezet (Zwi) op 0 18. 8 De- mierre (Zwi). 9. Berard (Fra) op 0.20; 10. Winnen (Ned) op 0.22 Deupttine Ubere (proloog Midi Libre over 4 km): 1 Vander Aarden (Bel), in 4 minuten 46,8 seconden (gemiddel de snelheid 50,209 km/uur). 2. Van- denBroucke (Bel) 4.50.; 3 Roche (ler) 4.51; 4. Van der Poel (Ned) 4,53. 5. Mlchaud (Fra). 6 Yates (GBr) 4.54. 7. Zoetemelk (Ned), 8 Crlqulelion (Bel), 9. Brun (Fra) 4.55, 10. Andersen (Den) 4.56. 14. Kuiper (Ned) 4.59, 30 Schipper 5.05, 79. Manders 5.16. 88. Tak 5.22. 90. Morltz 5 24. 91. Fred van Dongen 5.27, 94. Van den Broek 5.34. Ronde van Beden (eerste gedeelte neer Lenzkirch over 125 km) 1 Va- vra (Tsj) drie uur en vt|» minuten.; 2. Daams (Ned) z.t.; 3. Vopalka (Tsj) op 1.25; 4. Pajor (Pol) z.l5 Andersen (Den)^p 2.16; 6 Oldenbur^WDi) op z.t. Tweede gedeelte vijfde eteppe (in- div. tijdrit over 14 km): 1 Trinkler (Zwi) 20 min. 8 sec.. 2 Schafer (WDI) 20.22# 3. Matt (WDI) 20.37; 4 Wyder (Zwi) 20.41; 5 Maurer (Zwi) 20.43; 8 Daams (Ned) 20 55. Algemeen klassement 1. Maurer (Zwi) 16 uur. 20 min 2. Wyder (Zwi) op 20 sec.; 3. Daams (Ned) op 23 sec.; 6 Sogers (Ned) op 3.39 Ronde ven Zweden (eerste etappe van Qöteborg neer Borat, 102 km): 1. Wekema (Ned) 2 uur. 14 min. 13 seconden; 2 Wreghitt (GBr) op 1 se conde. 3 Klennikov (Sov) op 29 se conden. 4 VandenBrande (Bel). 5 Andersson (Zwe), 6 Arkipov (Sov) zelfde tijd als Klennikov Ronde van Noorwegen voor dames (eerste eteppe van Hamer naar Eidsvotl over 86,6 km): 1 Habetz (WDI) 2 uur 22 minuten, 2. Sórensen (Den) 2.22.04. 3 Longo (Fra) 2.22.07. 4. Jahre (Zwe) 2.22.10. 10. Havik (Ned) 2 22.51. 11 Hage (Ned) 2.22.51 Algemeen klassement: 1 Habetz 2.24.51. 2 SOrensen 2.24.51. 3. San dra Schumacher (WDI) 2.24.57. 4. Longo 2.24.58, 9 Hage 2 25.41. 13 Havik 2 25.46 WATERPOLO Nederland - Untversiade-team Italië 7-9; ttalië-&u!gartje 19-7; Australie- -Roemenie 6-11; Nederiand-Buigarije 12-4; Australië - Universiade-team Italië 7-8

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17