Paus in Polen gevangene van regime Machtsstrijd in Kremlin nog niet beslist Nieuwe vlucht Ariane beslist ovei toekomst Europese ruimtevaart Nederland zal rassenrellen niet kunnen tegenhouden" c voor kunstget BUITENLAND fieJdae Sou/iont DONDERDAG 16IUNI1983 PAGt Schoo: beschuldigingen van Peru niet terecht DEN HAAG Minister van ontwikkelings samenwerking Schoo gaat ervan uit dat de in Peru geuitte beschuldigingen over mogelijke banden tussen Nederlandse hulporganisaties en een linkse guerrillabeweging in Peru on gegrond en onwaar zijn. Er zijn geen bewij zen voorhanden. Begin volgende week zal minister Schoo met de ambassadeur van Peru in ons land over de zaak spreken. Mevrouw Schoo herinnerde eraan dat ook in het verle den dit soort beschuldigingen zijn geuit van uit Peru. Die bleken in alle gevallen loos te zijn. Ook de vier beschuldigde organisaties hebben alle aantijgingen van de hand gewe zen. In een verklaring merken de vier op, dat alle activiteiten en organisaties die zij in de Derde Wereld steunen legaal en openbaar zijn en onder strenge controle staan. Franse communisten fraude verweten bij verkiezingen PARIJS In Frankrijk is het tot een opzienbarend politiek schandaal gekomen omdat de justitie de gemeenteraadsverkie zingen van maart in vijftien plaatsen wegens fraude ongeldig verklaard heeft. De onregelmatigheden hebben zich voorgedaan in gemeenten met communisten aan het bewind. Het gaat om een aantal industriële voorsteden van Parijs en twee steden in het zuiden. In al die gemeenten zal nu op last van de justitie opnieuw gestemd moeten worden behalve in Limeil-Brevannes en Villepinte, twee belangrijke bevolkingscentra in een Parijse voorstad. Daar waren de vervalsingen dermate kras dat de be- stuursrechtbank het onverwijlde aftreden van de in maart geko zen gemeentebesturen en burgemeesters gelast heeft, terwijl de kandidaten van de rechtse oppositie hun plaats zullen innemen. De gemeentebesturen hebben geprotesteerd en de zaak aanhan gig gemaakt bij de Raad van State. De socialistische minister van Binnenlandse Zaken, Defferre, weigert de beslissing van de jus titie ten uitvoer te leggen, zolang de Raad van State zich niet uitgesproken heeft. Huis bezorgt Reagan nederlaag WASHINGTON Het Ameri- kaanse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren met 216 te gen 202 stemmen een voorstel verworpen om te beginnen met de aanmaak van nieuwe soor ten chemische wapens in 1985. Daarentegen besloot het Huis met ruime meerderheid het verbod op de produktie van chemische wapens te handha ven. De afwijzing van het Huis betekent een nederlaag voor president Reagan, omdat deze het Congres had gevraagd geld beschikbaar te stellen voor de produktie van een nieuw soort zenuwgas. David Owen geïnstalleerd als SDP -voorzitter LONDEN David Owen, de Britse oud-minister van buitenlandse zaken, is giste ren geïnstalleerd als leider van de Sociaal-Democrati sche Partij (SDP). Owen, die binnenkort 45 iaar wordt, volgt Roy Jen- Kins op, die begin deze week aftrad als voorzitter van de SDP omdat deze partij het in de jongste ver kiezingen niet goed had ge daan. KLEEDKAST IN NOOD GLASGOW Leslie Brown, een zeil fa naat in Glasgow in Schotland, kocht een tweedehandsradiobaken voor zijn boot en zette het op de kleedkast in een bovenka mer. Hij wist niet dat het baken voortdu rend SÓS-seinen uitzond, die via een satel liet werden opgepikt door een luchtwacht- station in Toulouse in Frankrijk. Dat waar schuwde op zijn beurt een reddingscen trum in Plymouth, waarna van een Schot se basis van de Britse luchtmacht een heli kopter opsteeg om in de monding van de Clyde naar de noodzender te zoeken. Hy permoderne opsporingsapparatuur deed de helikopterbemanning tenslotte terechtko men boven het huisje van de Browns, die zich nu afvragen of zij de kosten van de „reddingsactie", die zo'n 6.000 pond bedra gen, zullen moeten betalen. Advocaten Bar! trekken zich ter C LYON Twee advc oorlogsmisda Klaus Barbie, die na ziji wijzing uit Bolivia in Lyi 'V zijn berechting wacht, he zich teruggetrokken. Het zijn Alain de la Ser pa) het hoofd van de bali in die Robert Boyer, een pri 1 Dit betekent dat Barbie, malig hoofd van de Gesta Lyon, nu nog één adv en heeft, de Parijse jurist J Verges. Deze heeft al klaard dat hij de verdec rr'£ alleen wil voeren. len vr> (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU Het wordt inmiddels steeds duidelijker, dat de Poolse autoriteiten alles op alles zetten om het bezoek van de paus rimpelloos te la ten verlopen. Sinds maan dag is het hele land drooggelegd, dit wil zeg gen dat er nergens alcoho lische dranken verkocht mogen worden. Anders dan vier jaar geleden wordt ook voor buitenlan ders geen uitzondering ge maakt. Een verbod op de verkoop van alcohol is de laatste jaren bij grote gebeurtenissen gebruike lijk. Doch zo lang en zo streng als deze keer is dit verbod nog nooit gehandhaafd. In War schau gaan de drankwinkels pas twee dagen na het vertrek van de paus weer open. Een andere aanwijzing, dat de Poolse regering de regie streng in eigen hand wil houden is de aanwezigheid van opmerkelijk veel politiepatrouilles in de stad. Gewapend met automati sche pistolen en in groepjes van 2. 3 of 4 beheersen de agenten momenteel het stads beeld. Bij de ondergrondse leiding van Solidariteit is men veront waardigd over de beschuldi ging van de regering dat zij tot relletjes wil aanzetten tijdens het pauselijk bezoek. „Wij juist op- Het bezoek van de paus aan Polen werpt in Warschau zijn schaduwen vooruit. Een vrouw met een wandelwagentje heeft nogal moeite bij het passeren van een van de vele afzettingen langs de route van de paus door Warschau. geroepen om vreedzaam aan de plechtigheden deel te ne men. Wij staan aan de kant van de paus". Ook het socialistische Polen tracht intussen commercieel voordeel te trekken uit dit tweede pausbezoek. Naast de gewone prullaria van petjes, vlaggetjes en speldjes, waren er gisteren bij de Universiteits- kerk van de Heilige Anna lan ge rijen mensen te zien die een houten „verlossingskruis" wil den kopen, om daarmee, zoals de affiches aanprezen, de paus te kunnen begroeten. Het bloemenkruis naast de kerk, dat sinds de afkondiging van de noodtoestand tot symbool van het lijdende Polen is ge worden, trekt de afgelopen da gen zeer veel mensen die er enkele ogenblikken blijven bidden of zingen. Commercieel voordeel van het pausbezoek trekken ook het officiële persbureau Interpress en de enkele hotels, waar de ongeveer 1.200 buitenlandse journalisten worden onderge bracht. Zij moeten exorbitant hoge prijzen betalen voor de geboden voorzieningen. De zendtijd die de televisie de afgelopen dagen aan het paus bezoek besteedt begint inmid dels genante afmetingen aan te nemen, wanneer men beseft dat de kerk tot hu toe voor de tv praktisch taboe is geweest. De Polen, gevoelig voor elke bedekte aanwijzing, beginnen te vrezen, dat de paus tijdens zijn bezoek aan Polen de ge vangene van het regime zal blijven. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Het machtige Centraal Comité „het parlement" van de communistische partij heeft gisteren zijn tweedaagse ver gadering beëindigd, zonder dat er ingrijpende wijzigingen heb ben plaatsgevonden in het Politburo. Het Politburo, het hoogste partij-orgaan, telt op het ogenblik nog maar elf leden. De afgelopen zeventien maanden zijn drie leden van het Politburo overleden en een vierde is ontslagen. Gisteren is Vitali Vorotnikov als enige nieuweling door het Centraal Co mité benoemd tot het Politburo. Uit het feit dat er nog steeds drie vacante plaatsen in het Politburo zijn, concluderen westerse waarnemers dat er nog altijd een machtssrijd gaande is in het Kremlin. In hoeverre de benoeming vanochtend van Andropov tot president een einde aan deze machtsstrijd heeft gemaakt is nog niet duidelijk. Een aanwijzing voor de versterkte machtspositie van Andropov is de benoeming gisteren van Grigory Romanov tot secretaris generaal van het Centraal Comité. Romanov geldt als een van de trouwste aanhangers van Andropov. Romanov, die verder bekend staat als vertegenwoordiger van de harde dogmatische lijn, behoort- nu tot absolute top in het Kremlin. In het Amerik ruimtevaartceln Houston wf-7" gisteren de li voorbereiden) besprekingen voerd voor d(USI mende reis vi Amerikaanse shuttle Chalk Sb: w de hei weer kiest, vertrok de bén ning van het teveer bepak Dt bezakt naar d ii ceerbasis Kennedy in Fl EG Op de foto[fi links naar commandant bert Crippenp be eerste vrouvj Th astronaut Ride, de astrdgev arts John F|dag en piloot Freiopa Hauck. rechts een ijle fc werker ruimtevaartce trum. f ope lenl (Van onze redacteur ruimtevaart) KOEROE Twee dagen voor het begin van de ze vende missie van het Amerikaanse ruimteveer wordt vandaag op de tro pische basis Koeroe in Frans Guyana, als alles goed gaat, voor de zesde maal een in Westeuropees verband ontwikkelde Ari- ane-raket gelanceerd. Deze vlucht zal wellicht bepalend zijn voor de toe komst van het Europese rakettenprogramma. Met die Ariane L6 moeten twee satellieten in afzonderlij ke (hoge) banen om de aarde worden gebracht: Europa's eerste operationele communi catiekunstmaan ECS-1 en een kunstmaantje voor gebruik door radio-amateurs, de Oscar- 10 (Amsat). De ECS-1, die het komend najaar zal worden ge volgd door de wat krachtiger ECS-2 en tegen het eind van 1984 door ECS-3, ga§t een be langrijke rol spelen op het ge bied van allerhande PTT- functi.es in Europa en zal ook voor satelliet-televisie worden gebruikt. Wat Nederland met de ECS- satellieten gaat doen op televi siegebied, is nog onduidelijk, hetgeen bij het Estec het technologisch centrum van het Europese ruimtevaartbureau ESA in Noordwijk steeds meer verbazing wekt, vooral gezien de activiteiten in dit op zicht van andere Europese landen. Concurrentie De lancering van de Ariane is vooral zo belangrijk, omdat de vorige missie volkomen mis lukte door tpchnische onvol komenheden in het voortstu wingssysteem van de derde (bovenste) trap. Hierdoor is, ondanks enkele uitstekend ge slaagde lanceringen, toch weer twijfel ontstaan over de be trouwbaarheid van de Europe se draagraket. Het is daarom nog maar zeer de vraag of de Ariane de con currentiestrijd met de Ameri kaanse ruimtependels Colum bia en Challenger kan volhou den. De lanceringen van deze twee Amerikaanse ruimteve ren zijn tot nu toe allemaal een groot succes gebleken. Vooral nu de zesde vlucht van de Ari ane en de zevende ruimtepen- delmissie nagenoeg samenval len, komt de nadruk heel dui delijk op het onderlinge com petitie-element te liggen. De eerste Ariane-lancering, op 24 december 1979, verliep zo perfect dat de Ariane-bouwers al of 1 de derstelling verkeerden dat ze de concurrentieslag met de (Amerikaanse) ruimtependel definitief in hun voordeel had den beslist, temeer daar die ruimtependel toen nog steeds met tegenslagen en vertragin gen werd geconfronteerd. Het zou uiteindelijk zelfs tot 12 april 1981 duren voordat de eerste vlucht van pendelvoer tuig Columbia werkelijkheid werd. Intussen was echter wel de tweede testvlucht van de Ariane (23 mei 1980) op een fi asco uitgelopen door proble men in het voortstuwingssys teem van de eerste trap. De Ariane heeft nu vijf lance ringen achter de rug, waarvan er twee mislukten. Europese ruimtevaartdeskundigen ge ven onomwonden toe dat het een regelrechte ramp zou zijn nneer ook de zesde missie i falen. VOORZITTER SURINAAMSE PATRIOTTEN KEERT NA 25 JAAR TERUG NAAR PARAMARIBO DEN HAAG Zodra Waldie Breeveld begin volgende maand op het vliegveld Zanderij bij Pa ramaribo de vliegtuigtrap afdaalt, is zijn eerste gang naar het douanekantoor om „misschien met een theatraal gebaar, dat weet ik nog niet" z'n Neder landse paspoort om te rui len voor een Surinaamse. Drs. Waldie Breeveld, voorzitter van de Liga van Surinaamse Patriotten, een beweging van Surina- mers in Nederland die het bewind-Bouterse krachtig steunt, keert na 25 jaar naar zijn geboorteland te rug. dat hij zich wil inzetten voor de Surinaamse revolutie. De negatieve houding van de Ne derlanders tegenover buiten landers, die er volgens Breed- veld onder meer toe zal leiden dat het hier spoedig tot rassen- rellen komt, hebben hem al leen maar in zijn besluit ge sterkt. Toen Waldie Breevejd in juli 1958, samen met onder meer de huidige Surinaamse ambas sadeur Herrenberg, uit Surina me in Nederland arriveerde om te studeren, was er volgens hem nog sprake van een posi tieve benadering tegenover buitenlanders. „Dat was welis waar ook niet altijd even leuk. Soms werd je als een soort poedel bekeken en betast. Maar de blanke Nederlanders waren tolerant en hartelijk". Daar is nu, constateert hij met spijt in zijn stem, mede als ge volg van de economische cri sis, niet veel meer van over. „De gevolgen van de crisis worden op de buitenlanders afgewenteld. Ik moet constate ren dat Nederland momenteel zeer onzorgvuldig omspringt met de etnische minderheden. Dat heeft alles te maken met manipulatie, het niet willen luisteren. Een paar jaar gele den was dat allemaal nog veel beter, maar nu het economisch zo veel minder gaat, blijkt pas dat men er niet in is geslaagd hulp te bieden waar de noden van de minderheden het grootst zijn. Ik hoop dat ik on gelijk krijg, maar volgens mij zijn we de grens om rassenon- lusten tegen te kunnen hou den al gepasseerd", zegt Bree veld. „Nee, dit is geen overdreven voorstelling van zaken. Vroe ger beschouwden bijvoorbeeld de Surinamers Nederland als het land van de ongekende mogelijkheden. Dat is niet meer zo. Je wordt als Surina- RUITENHEER mer vaak als een junkie gezien en behandeld. Uit de mond van vaak niet de meest slimme Nederlanders krijg je de meest schandalige beledigingen te horen. De situatie is echt heel explosief. En dan zwijg ik bij voorbeeld nog over het voor stel van de gemeente Amster dam om verslaafden gratis he roïne te geven. Voor de ver slaafden is er dan helemaal geen uitweg iheer, terwijl de werkelijke oorzaken van de verslaving, die op sociaal en economisch terrein liggen, niet worden aangepakt". Ondanks zijn sombere toe komstbeeld voor Nederland benadrukt Breeveld dat hij niet uit ons land wegvlucht, maar naar Suriname terug keert om de revolutie te on dersteunen. Met die revolutie op zich heeft de voorzitter van de Surinaamse patriotten na tuurlijk geen problemen. De vraag lijkt echter gerechtvaar digd of het niet moeilijk zal zijn om na 25 jaar Amsterdam weer in het Surinaamse le vensritme terug te vallen. Breeveld denkt van niet. „Ik heb mij nooit vervreemd van mijn vaderland, altijd contact fehouden. Bovendien heeft uriname zich in de afgelopen iaren zo langzaam ontwikkeld, nebben zich er zo weinig fun damentele veranderingen voorgedaan, dat ik mij wel aan zal kunnen passen". Het verwijt dat om zijn ver trek naar Paramaribo op zijn minst de geur van vriendjes politiek hangt, wijst hij met Het bestuur van de Liga van Surinaamse Patriotten. Tweede van rechts voorzitter Waldie Breeveld. Verder van links naar rechts Orsine Nicol, Granville Richmond, Ludwig van Muilier en Chas Warning. PvdA wil opheldering over uitspraak van Herrenberg DEN HAAG De PvdA- -fractie in de Tweede Ka mer vindt dat minister van buitenlandse zaken Van den Broek de Suri naamse ambassadeur Her renberg om opheldering moet vragen over diens uitlatingen, dat hij zich als ambassadeur „als vijand van Nederland zal opstel len". De PvdA vindt het merkwaardig dat een in Nederland aanwezige am bassadeur zich op een der gelijke wijze over Neder land uitlaat. grote stelligheid van de hand. „Ik steun de revolutie. Op recht en onvoorwaardelijk. Maar als ik niets te bieden had, dan zou ik niet gaan. Ik ga niet naar Suriname om de mensen iets te leren, ik denk juist dat ik iets van de revolu tie kan leren". Hoewel volgens de huidige machthebbers in Paramaribo Nederland „de enige vijand het herstel van de banden tus sen beide landen. „Herstel op grond van wederzijds respect. Maar dat respect is er nog niet, zeker niet als we zien dat Ne derland wel hulp geeft aan In donesië, maar niet aan Surina me. Men meet met twee maten en dat doet ons pijn. Het is duidelijk: Nederland heeft Su riname de oorlog verklaard en stelt zich vijandig op". Suriname is", zoals onder Wordt Waldie Breeveld, anderen ambassadeur Herren berg eergisteren bij aankomst op Schipnol liet weten, hoopt maribo verruilt (de preciese Breeveld dat hij zich binnen- datum wil hij om veiligheids- kort dienstig kan maken reden niet vertellen), de e van een grotere groep Surina mers die naar hun vaderland terugkeert om het nieuwe Su riname op te bouwen? Hijzélf gelooft van wel. „De mensen zijn meer gemotiveerd om te rug te keren dan ooit. Ik ben blij dat ik als voorzitter van de Liga het voorbeeld kan geven, een eerste stap kan zetten in de richting van ons doel. Het zal niet makkelijk zijn, maar we moeten de mensen op één lijn krijgen. Want er is genoeg goede wil en know-how voor handen om Suriname in een paradijs te veranderen, voor alle mensen, ongeacht ras en stand". JOS TIMMERS Klanten weg „Een aantal mogelijke kil, heeft de besprekingen oj zacht pitje gezet in afwad. van het resultaat van dezr cering", zeggen betrokk Overigens hebben zich rj mislukking van de vijfde ane-missie op 9 septembc geen klanten voor de Eui raket daadwerkelijk ter trokken. Australië stapte de lancering van enkele!, municatiesatellieten weli? van de Ariane Amerikaanse ruimtepi maar dat besluit w< pe al vóór de flop ber genomen. Aangerl wordt dat bij die beslissirj belangrijke rol is ges door het feit dat AustraliL de VS het aanbod kreej eigen (Australische) vaarder mee te sturen i vlucht per ruimtependelJ1 Dergelijke „extraatjes", f voor overigens nog extra betaald moet zouden ook andere AriaJ gadigden uiteindelijk naar de ruimtependel kij1 lokken, vooral w, tieke prestige-o' daarbij een rol gaan Een nieuwe Arianefloji zó'n besluit alleen maar 'j makkelijken. Daar korr bij dat president Reagal langs toestemming heeftP'®; ven aan enkele partij ruimtevaartonderneming de Verenigde Staten ori bestaande (wegwerp-)raf of aangepaste versies da commerciële lanceringenl voeren, waardoor de kaanse druk op het Euf Ariane-project nogeens' sterkt wordt. ADVERTENTIE Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld v mensen die elk ri een los zittend kunstgebj willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddl met extra grote kleefkrar zonder dat het irriteert Dentofix Regular, Forte e) Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14