Jan Modaal heeft weinig baat bij aftrek van schilderwerk Ongevallen met wegwerpblikjes gas talri jk Kamer wil inzicht in gevolgen van bezuinigingen op onderwijs "amenwonenden ^afhankelijker Ejn getrouwden Kamer wenst slechts tijdelijke korting op kinderbijslag INENLAND Qeidóa<2owuvnt DONDERDAG 16 JUNI 1983 PAGINA 13 159 jaar VUT in onderwijs HAAG Wie in het onderwijs en dit jaar 59 jaar wordt, is gewor- al ouder is. kan per 1 augustus gd uittreden, met behoud van procent van het salaris. De helft tijd tot het 65e jaar zal nog mee- voor de opbouw van het pensioen, rer hebben de ambtenarencentrales lerwijsvakbonden gisteren over- iming bereikt met minister Deet- .ran onderwijs en wetenschappen, öëieling geldt voor één keer. De Ab- io, de FNV-bond van overheidsper- is er wel kwaad over, dat het 50()udelijk, administratief en tech- 950personeel in het onderwijs niet op 25(jge leeftijd met VUT kan, maar loet werken. Deze categorie perso- ordt door het ministerie van on kennelijk niet voor vol aange- Konsumenten Kontakt: gasprijs moet omlaag DEN HAAG De gasprijs voor kleingebruikers moet met enkele centen per kubieke meter worden verlaagd. Konsumenten Kontakt (KK) zegt dat in een open brief aan de Vegin, die vandaag in Utrecht een ledenvergadering houdt waar onder meer nader zal worden inge gaan op de prijs voor kleinverbrui kers. Konsumenten Kontakt vindt dat de Vegin de belofte gestand moet doen dat die omlaag zou gaan indien de dalende prijsontwikkeling van stóokolie zich zou doorzetten. Vol gens berekeningen van KK zou de prijsverlaging minimaal 2,4 cent en maximaal 3,4 cent per kubieke me ter moeten bedragen. Voorwaardelijke straf voor drager antisemitisch spandoek ARNHEM De krijgsraad in Arnhem heeft gisteren de 19-jarige C. van D. uit Utrecht veroordeeld tot een voorwaardelij ke geldboete van 250 gulden. Tegen de Utrechter was 500 gulden boete geëist omdat hij op 2 mei vorig jaar, toen hij nog in dienst was, na een voetbalwedstrijd tussen Ajax en Utrecht met een antisemitisch spandoek rondliep. Van D. verklaarde voor de krijgs raad dat hij uitsluitend de Ajax-supporters had willen treiteren. Zonder dat hij precies wist wat erop stond had hij het spandoek van het hek achter hem gehaald en meege nomen. Terwijl de groep, waarin hij na af loop meeliep, onder politiebegeleiding rich ting station liep, rolde hij het doek uit, waarop „Ajax dood" stond geschreven. De letters A bestonden uit Davidsterren en de letter X uit een hakenkruis. Enkele honder den ambtenaren van de gemeente Amsterdam heb ben gistermiddag voor het stadhuis aan de Oudezijds Voorburgwal ge demonstreerd te gen de gemeen telijke bezuini gingsplannen. Volgens b en w moet de hoofd stad de komende drie jaar 290 miljoen bezuini gen op gemeen telijke diensten en bedrijven. Kamervragen over gift aan Indonesië DEN HAAG Minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) moet zich vandaag in de Tweede Kamer verantwoorden voor een gift in de vorm van vier boten, die zij heeft toegezegd aan de regering van Indonesië.^ Het gaat om een viertal meet- en opname-* schepen van Rijkswaterstaat, die tezamen een waarde van vijf miljoen gulden verte genwoordigen. De PvdA-Kamerleden Knol en Castricum en PPR-afgevaardigde Lank- horst hebben hier vragen over gesteld. Vol gens de Kamerleden zou de overdracht van de vier boten aan Indonesië kunnen beteke nen dat daardoor 25 ambtenaren van Rijks waterstaat (onder wie de huidige beman ning) hun functie zien verdwijnen. De vak bond ABVA-KABO sprak gisteren van „smeergeld" aan d§ Indonesische regering. se KI >o t/ 12.250 13.950 4.250| 4.950| 8-250EN HAAG De'eige- I 950jars van eenvoudige TJ50hningen hebben weinig ijjfct bij het feit dat schil- jrwerk vanaf 1 juli ®^er gedeeltelijk aftrek- jar wordt voor de in- stenbelasting. Dat |mt doordat enerzijds :hts zestig procent van schildersrekening ig worden afgetrokken doordat anderzijds op bedrag ook nog eens huurwaardeforfait in ndering moet worden racht. Een en ander ijkt uit informatie van ministerie van Fi- modale huiseigenaar, met een woning van zo'n anderhalve ton. heel wat moet uitgeven eer hij enig profijt geniet. Het huurwaardeforfait van zo'n woning bedraagt namelijk 1440 gulden. Schilderskosten zijn derhalve alleen aftrek baar als zestig procent van de rekening hoger is dan dat be drag. De rekening zelf moet dus tenminste zo'n 2500 gul den belopen eer er ook maar iets af te trekken valt. Vol gens deskundigen profiteert een eigenaar van een een voudige woning alleen echt van de nieuwe regeling, als hij de buiten- en de binnen kant tegelijk laat schilderen. Het maximaal aftrekbare be drag is vijfduizend gulden. Eigenaars van heel goedkope womngen. die dus ook een heel laag huurwaardeforfait hebben, zijn niet beter af. In de wet is namelijk een drem pel gelegd van duizend gul den. Dit bedrag moet in elk geval in mindering worden gebracht op zestig procent van de rekening. Het kabinet wilde die drempel zelfs op veertienhonderd gulden stel len, maar dat vonden CDA en VVD te hoog. Naast schilderskosten mag nu ook groot onderhoud worden afgetrokken, mits het gaat om de eigen woning en de ei genaar deze al tenminste een jaar zelf bewoont. De op dracht moet zijn verleend aan een erkende aannemer op of na 1 januari 1983. De rekening moet voldaan zijn voor 1 januari 1986. Tenmin ste tweeduizend gulden komt voor eigen rekening of 2,5 maal het huurwaardeforfait. De maximale aftrek bedraagt twintigduizend gulden per Groot onderhoud zijn volgens de wet die werkzaamheden, die nodig zijn om het voort bestaan van de woning te waarborgen. Werkzaamhe den dus wegens: verzakking, verrotting van balken, ver vanging van electrische be drading, kapotte riolering, rottende raamkozijnen en een gebrekkige dakconstruc tie. Als tegelijk dubbel glas en isolatie van dak, spouw muur en vloer wordt aange bracht, is ook dat aftrekbaar. Schilderwerk valt alleen on der deze regeling voorzover dit werk het rechtstreekse gevolg is van de genoemde onderhoudsmaatregelen. Alle huiseigenaren betalen mee aan beide nieuwe rege lingen of zij nu iets op laten knappen of niet. Dat komt doordat het huurwaardefor fait (bedrag dat men bij be lastbaar inkomen moet tel len) is verhoogd van 1,3 naar 1,6 procent van de waarde - van het huis in bewoonde staat (60 procent van de leeg- waarde). Die verhoging le vert de schatkist 130 miljoen gulden op. Van het restant denkt de regering negentig miljoen terug te verdienen doordat er hopelijk minder „zwart" gewerkt wordt. Het dan nog resterende gat van twintig miljoen moet gedekt worden door de opbrengst van een wijziging, die de Tweede Kamer onlangs heeft aangebracht in de belastin gen voor boeren. De aftrek van groot onder houd en schilderwerk is tij delijk gemaakt (tot 1 januari 1986) om de huiseigenaren te motiveren zo snel mogelijk werkzaamheden te doen uit voeren. Het doel is 'een „zweepslag" te geven aan de werkgelegenheid in de aan- nemerij. Een ieder kan nu hopelijk zelf berekenen of het voor hem of haar de moeite waard is een vakman in de arm te nemen of als doe-het-zelver aan de slag te gaan. In dat laatste geval valt er dus niets af trekken voor df belasting, evenmin als men toch nog werkzaamhe den „zwart" laat verrichten. RIK IN 'T HOUT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer wil door de minis ter op de hoogte worden gehouden van de gevolgen die een groot aantal bezuinigingsmaatregelen zullen heb ben voor het functioneren van de scholen. Tijdens een mondeling overleg met de vaste kamercommissie voor Onderwijs toonde minister Deetman zich bereid de Ka mer in het najaar in te lichten over de eventuele pro blemen. Vrijwel alle fracties tekenden bij de minister bezwaar aan tegen de veelal ingewikkelde en soms onbegrijpelijke circulaires, die bij tientallen zijn verzonden aan scholen over de toepassing van de maatregelen. Een aantal van de bezuinigingen betreffen de vergroting van de gemiddelde groepsgrootte, de natuurlijk ver loopregeling in het lager onderwijs en de verlaging van het aan tal leraarlessen in het voortgezet onderwijs. Bij de fracties van CDA en VVD blijkt nog altijd verschil van mening te bestaan over de uitvoering van de zogeheten tien pro centsmaatregel, waardoor gezakte eindexamenkandidaten in het voortgezet onderwijs nog maar voor tien procent als leerling zul len meetellen. Het CDA vindt niet dat scholen verplicht kan worden dat deze leerlingen in beginsel toch weer het hele les programma volgen, omdat immers wel op het aantal leraarles sen wordt gekort. De Kamer kon zich in grote lijnen vinden in de taakverdelings plannen van de minister voor de universiteiten. Wel eist men een sociaal plan voor personeel dat moet afvloeien of zal worden overgeplaatst, voordat over de concentratieplannen zal worden gedebatteerd. J^NINGEN Samenwonenden blijken zich onaf- 19'lijker te gedragen ten opzichte van elkaar "en de ^happij. dan gehuwden. Tot die conclusie komt 1^UW 'r Else Wiersma (42) in haar proefschrift nwonen als alternatief voor trouwen?", waarop men kort promoveert aan de Landbouwhoge- in Wageningen. ..eeuwarden geboren, maar momenteel in de Verenigde f^Avonende Else Wiersma ondervroeg 50 samenwonende 1S n Nederland en 32 in de Verenigde Staten. Bij elk van ig »n zocht zij een gehuwd paar, dat met het eerste overeen- in leeftijd, duur van relatie, maatschappelijke positie en ~il. Zij constateert, ..dat vooral in Nederland voor de sa- ienden het huwelijk als romantische droom heeft afge- laar dat men wel degelijk hooggestemde verwachtingen i hoopt op duurzame partnertrouw", samenwonenden volgens het onderzoek minder vaak op ezoek gaan, minder wettelijke regelingen treffen en va- financien gescheiden houden, gaat het te ver ze als non- nsten te kenmerken, die een geheel nieuwe levensstijl Het is zelfs zo. dat de meeste mensen die samenwonen duur trouwen. In Nederland gebeurt dat vooral als men in wenst, in de Verenigde Staten als de ervaring met het zonen uitzicht biedt op een blijvende band. Twaalf pro- 7.95 n de samenwonenende wil evenwel om principiële rede- 9.75 et-trouwen. Daarentegen blijkt voor gehuwden sexuele 18.75v de belangrijkste reden om uit elkaar te gaan, bij samen- 1100len weegt dit argument minder zwaar. 8.25 7.75 9.25fc] 5.! 7.25fc 7.! 4.! 8.2! 6.! jaar geëist voor dubbele doodslag 50ioes' ••25 r,"" !5 w 6.95f[ 13.75 16.50' 18.75. 14.50jit 5.9! 6.95f i 50lh 9. 7.95)i" 4.9! 4.9! 16.! 5.; 2.95 3.5(r IRDAM Tegen de 20-jarige Amsterdamse scholier Cor 'orig jaar twee oude vrouwen in Amsterdam doodde, is tien jaar gevangenisstraf"geëist. De officier van Justitie, oes, achtte de psychiatrische rapporten over H. onduide- liste een straf in plaats van een behandeling. De slachtof- •en de 87-jarige mevrouw M. Awick-Aue en de 86-jarige P.C.J, van Tuijl-Horn. Over het motief wist Cor H. r te vertellen dan dat er „er een beest in me schuilt die de overmacht krijgt". Volgens de psychiater die H. on- it had is het zeer waarschijnlijk dat de dubbele doodslag houdt met een beginnend proces van schizofrenie. akers van RAI zelf dieven IRDAM De Amsterdamse politie heeft negen man van booms Bewakingsdienst gearresteerd. Zij worden ervan it de afgelopen vier jaar op grote schaal diefstallen te 15 gepleegd uit het Amsterdamse RAI-complex. de politie had de chef van de bewakinsgdienst, die dief- uist moet voorkómen, de leiding bij de operaties. De man hter ontkennen. akers hadden de gewoonte om tijdens en na grote ten- lingen in de RAI met een surveillancewagen van de be- 5 sdienst het binnenterrein op te rijden en dan allerlei goe- 15 illes wat maar te verhandelen was) in te laden. Bewakers in het complot zaten, kregen een post uit het zicht van kterrein". De totale waarde van de buit is nog niet be- 25( Gebied rond vliegveld vervuild De heer J. Koning toont een hoe ern stig verontreinigd het natuurgebied is, dat hij tijdens een fietstocht rond het vliegveld Eelde ontdekte. In de oostpunt van het vliegveld bevindt zich vlak buiten de omheining een stuk grond van naar, schatting 50 bij 100 meter, dat is door drenkt met olren en vetten en bezaaid ligt met tientallen, soms nog halfvolle vaten met opschrif ten als methanol, tutogen, anti-vries, super-ontvetter, kerosine en afge werkte olie. Tussen stortplaats en het uit hoofdzakelijk veengrond be staande natuurge bied ligt nog een uitgestrekte vis- plas. ADVERTENTIE JONGE DUBBELE GRAANJENEVER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat de verlaging van de kinderbijslag over de hele linie per 1 juli met één procent tijdelijk is. De PvdA steunt het amendement dat VVD-woordvoerder Lin- schoten hiertoe gisteren indiende. De korting op de kinderbijslag zou oorspronkelijk maar 0.5 pro cent zijn. Er moet echter aanvullend worden bezuinigd omdat de geldontwaarding de laatste maanden sterk is teruggelopen, waardoor het niet aanpassen van de kinderbijslag aan die geld ontwaarding niet meer de aanvankelijk geraamde 30 miljoen op levert. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) stelt daarom voor de korting op de kinderbijslag te verdubbelen tot een vol procent. De PvdA is eigenlijk tegen die korting, maar steunt het VVD- wijzigingsvoorstel omdat dit de mogelijkheid biedt om over een jaar de hele korting weer terug te draaien en zelfs achteraf als nog een correctie in verband met de prijsontwikkeling op de kinderbijslag toe te passen. De VVD wil de korting op de kin derbijslag tijdelijk laten zijn in afwachting van een nadere rege ling, waardoor de kinderbijslag voor kinderen die in het buiten land verblijven alsnog zal worden beperkt. Eerder wees de Tweede Kamer een dergelijke korting van de hand. maar be sloot op aandrang van de VVD wel dit onderwerp in studie te laten nemen. Zowel het CDA als staatssecretaris De Graaf zijn bijzonder ont stemd over het VVD-voorstel. Woordvoerder Hermsen verweet de VVD met opzet een gat te willen slaan in de opbrengst van de bezuinigingen, om hoe dan ook volgend jaar een korting op de kinderbijslag voor in het buitenland wonende kinderen toe te passen. AMSTERDAM Weg- werpblikjes met gas voor de camping en klusjes thuis zijn bepaald niet on gevaarlijk. Dit conclu deert de nieuwe stichting' Consument en Veilighéid na een onderzoek dat zij onlangs heeft uitgevoerd onder slachtoffers die ern stige brandwonden had den opgelopen als gevolg van een ontploffend gas- blikje. Uit het onderzoek is gebleken, dat jaarlijks gemiddeld vijf mensen voor een langdurige behandeling in brandwonden centra worden opgenomen na dat er iets was misgegaan bij het verwisselen van een weg- werpgasblikje. De Dienst voor het Stoomwezen krijgt jaar lijks meer dan tweehonderd klachten binnen over lekken de en exploderende gasblikjes. „Maar aangenomen mag wor den, dat het werkelijke aantal veel hoger is", zo wordt ge zegd. Vaak is de oorzaak van het ongeluk het door elkaar ge bruiken van onderdelen van verschillende merken, het af koppelen van nog gedeeltelijk gevulde blikjes en het verwis selen van blikjes in de buurt van open vuur of een sigaret. Er is nu komen vast te staan dat in negentien van de twin tig onderzochte gevallen een combinatie van onderdelen van één merk bij het ongeval was betrokken en dat het on geluk ontstond bij het verwis selen van een leeg blikje door een nieuwe vulling! In bijna de helft van de gevallen ging het klemmechanisme (vooral de beugels) stuk tijdens het vastschroeven van de brander op de houder. In andere geval len bleek het mogelijk de nieuwe vulling zodanig in de houder te plaatsen dat bij vast schroeven van de brander gas kon ontsnappen. Aanbevolen wordt nadere wettelijke eisen te stellen aan de deugdelijk heid van de bevestiginsmecha- nismen. Voorts moeten hou ders en branders zodanig wor den uitgevoerd, dat ondeskun dig omgaan met deze appara tuur niet onmiddellijk tot ern stige en soms fatale ongevallen leidt. De nieuwe stichting richt zijn activiteiten op het onrustba rend hoge aantal ongelukken in en om het huis, jaarlijks naar schatting 2,3 miljoen. De helft daarvan leidt tot zieken- huisbehandeling of -opname. Er is een groeiende belangstel ling voor de persoonlijke vei ligheid, getuige de wassende stroom telefoontjes en aanvra gen om documentatie bij het Veiligheidsinstituut. Daar is zelfs een advies- en klachten lijn (020-73.41.34). De nieuwe stichting heeft een groot reservoir voorlichtings materialen en folders. Enkele titels: Is uw huis wel veilig ge noeg voor kinderen Peuter- watergewënning, Je kunt ze ook geen tel alleen laten (over vergiftiging bij kinderen van ijul tot vier jaar), Over onge vallen gesproken, en een spe ciale brochure over veiligheid in vrije tijd. Folders, brochures en voor lichtingsmateriaal is verkrijg baar bij de Stichting Consu ment en Veiligheid, Postbus 5665, 1007 AR Amsterdam. Tijdens het kamerdebat over de kinderbijslag werd gis teren enkele malen van voorzitter gewisseld. Voorzitter Dolman gaf eerst zijn hamer over aan mevrouw Corne- lissen (CDA), die op haar beurt VVD'er Dees de leiding in handen gaf.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13