Mannen tussen de 20 en 30 jaar eten te veel Mitsubishi Space Wagon: duidelijk oorbeeld van bedrijfsspionage Joed parkeren S nog altijd jen kunst INFO NSUMENTENINFORMATIE CeidaeSoimmt DONDERDAG 16IUNI1983 PAGINA 11 anovaren op de Overijsselse Vecht klland krijgt er met ingang van 11 juni een attractie bij voor I» kleine waterrecreatie: het per kano afzakken van de Over- fcselse Vecht. Het gaat om een tocht van twintig kilometer jssen Hardenberg en Ommen door natuurgebied dat niet jandelend of per fiets bereikbaar is. Onderweg kan men aan- jggen bij picknickplaatsen. la aankomst in Ommen worden de deelnemers aan de kano- |cht met boot en al opgehaald en naar Hardenberg terugge dacht. Door de stroming van de rivier is het niet per se nood- ikelijk een grote krachtsinspanning te leveren om het eind- lint van de tocht te bereiken. et idee voor het kanovaren op de Vecht is door medewerkers in de gemeente Hardenberg opgedaan in Frankrijk, waar xgelijke „afzaktochten" vrij algemeen zijn. Volgens hen past 'n attractie goed bij het streven om de toeristische sector in Hand verder te ontwikkelen. De steigers langs de kanoroute ;rden aangelegd door de deelnemers van het Hardenbergse oject „Mensen zonder werk". keurmerk kachels k de consument grotere zekerheid te bieden ten aanzien van I veiligheid en de duurzaamheid van haarden introduceren krikanten en importeurs tijdens een in september te houden Turs in Amsterdam een keurmerk op hun produkten. stichting Kachel en Schoorsteen, overkoepelend orgaan van W€g.\ bedrijfstak, werkt verder samen met het ministerie van f/pmkshuisvesting en milieubeheer aan een stookinstructie voor ~hels voor vaste brandstoffen. Besloten is ook, dat de deelne- rs in de stichting de term „allesbrander" niet meer mogen uiken voor hun haarden. Sommigen blijken deze bena- g al te letterlijk te hebben opgevat, wat tot ongelukken eft geleid. Een fabriek of importeur die een haard toch als ?sbrander verkoopt, behoort niet tot de stichting. Tachtig >cent van de branche is aangesloten bij de stichting. Voedingsdeskundige dr. ir. J. Baecke, mede werker van het Instituut voor Sociale Geneeskun de aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen promoveerde onlangs aan de Landbouw Hogeschool op een in 1980 uitgevoer de enquête onder vierdui zend mannen en vrouwen van 20-30 jaar in de ge meente Ede. Het resultaat van het onderzoek, dat representatief voor Ne derland wordt geacht, le verde als uitkomst dat deze groepering .jong volwassenen" zoals hij het noemt, meer eet en drinkt dan ze nodig heeft. Daardoor worden ze in die le vensfase te zwaar. Vooral de mannen lopen risico; de vrou wen letten doorgaans op hun „lijn" en daardoor op hun voedingsgewoonten. Rond het dertigste jaar blijft de man eten alsof hij er nog van „groeien" moet. Bovendien krijgt hij te maken met za- kenlunches of bijeenkomsten. Hij is lid van clubs en vereni gingen, waar een hapje en een glaasjè niet worden geschuwd. Een patatje wil er ook wel in, terwijl zowel man als vrouw (meestal in die leeftijdsgroep gehuwd) van het weekend iets gezelligs willen maken en zaterdags met volgeladen duwwagentjes langs de kassa van de supermarkt schuiven. Bij de gezondheidsvoorlich ting aan mensen in deze cate gorie moet het alcoholgebruik met de, zeker gedurende het weekend, daarbij behorende kies Men heeft de indruk dat t snackjes aandacht krijgen. belangrijk deel van het over gewicht, waardoor de broek riem niet meer past, aan het snoep-weekend te wijten is. „De Nederlandse consument en ook het Nederlandse kind leven onder de dictatuur van te veel, te vet, te zwaar eten", zegt dr. F. L. L. M. Merckel- bach in het voorwoord van zijn boek „Langer leven met minder kilo's". Hij doelt hier mee op de hart- en vaatziek ten. De van IJsland afkomsti ge arts en antropoloog Stefen- som heeft vóór 1920 al primi tieve Canadese eskimo's on derzocht. Hij constateerde dat deze populaties alleen vet- en eiwitrijk voedsel aten en daarnaast wilde vruchten (bessen). Koolhydraten (brood, aardappelen) waren hen onbekend. Pas toen deze jager-voorouders akkerbouw gingen beoefenen werd het gebruik van eiwit en vet ge combineerd met koolhydra ten, waarna ook zij aan de ci- vilisatieziekten als hoge bloeddruk gingen lijden. Dé combinatie eiwit-koolhydra- ten schijnt zwaarlijvigheid te bevorderen. Er zijn tegen woordig dan ook diëten, die of eiwitrijk voedsel voor schrijven of een voeding van alleen koolhydraten, maar geen combinatie van beide. Niet te zwaar aan tillen Baecke komt echter tot de op merkelijke conclusie dat al Een glas wijn is nooit weg. Bij de ,,jong volwassenen" zet alcohol echter lekker aan. leen een ernstig overgewicht een verhoogd gezondheidsrisi co met zich meebrengt. „Ou dere mensen met een gering overgewicht moet je niet las tig vallen met vermagerings programma's". Hij meent dat het gedram van nationale campagnes die tot doel heb ben het gemiddelde lichaams gewicht te verlagen, onge wenst zijn. Voor de meeste mensen zijn er, wanneer het niet de spuigaten uitloopt. geen aanwijsbare problemen tengevolge van het dik zijn. „Je moet bij dit soort acties al leen b.v. de jonge mannen be naderen, die in de kritieke fase zitten. Zij lopen risico. Opleiding omdat in die periode het li- chaamsgewicht relatief zeer veel toeneemt". Uit Baecke's onderzoek is ook komen vast te staan dat over gewicht niet voortkomt uit een zwaar bottenstelsel. Veel voorlichtingsinstanties hou den in hun advies over ideaal gewicht rekening met de grofheid van het skelet. Ook speurde Baecke naar an dere factoren die het gewicht beïnvloeden. Hij komt tot de conclusie dat het opleidingsni veau een duchtig woordje meespreekt. Hoe verklaart hij dit? „Het hogere opleidingsni veau is een indicatie voor een bepaald sociaal-economisch milieu, voor een milieu waar in men doorgaans hogere ei sen stelt aan voeding en ge zondheid. We zien dat men sen met een hogere opleiding er een gezondere levensstijl op na houden. Men let b.v be ter op zijn gewicht. Blijkens het onderzoek wordt er in Nederland binnen brede la gen van de bevolking aan vermageren gedaan Maar doorgaans heeft dat niet veel succes. Vermageren door min der eten helpt vaak niet of weinig. Misschien omdat door minder eten de stofwisseling wordt verlaagd. Je hebt dan gewoon minder voeding no dig. Dikke mensen eten veelal minder dan lichtere mensen zonder dat ze daarbij in ge wicht afnemen. Een succes volle vermageringskuur moet in ieder geval gecombineerd worden met meer beweging". De Rijksuniversiteit Limburg zal er volgend jaar dan ook een nieuwe afstudeerrichting, bewegingswetenschap bij krij gen. Prof. Ten Hoor van deze universiteit: „Ook daar zal weer een flink brok voeding in verwerkt kunnen worden". Invloed op het gewicht heeft te maken met het algemene gedragstype. Lichaamsbewe ging in vrije tijd wijst op een gezonde levensstijl, op het werk doet lichaamsbeweging veel minder. De Universiteit Limburg gaat dan ook probe ren meetbare gedragsaspecten te signaleren. Er wordt allang gewezen op de relatie tussen beweging en overgewicht", aldus prof. Ten Hoor. T. FRANCIS er ooit een duidelijk irbeeld is geweest dat in de auto-industrie li effectieve bedrijfs- onage bestaat, dan pnen we dat nu wel "iLschouwen bij de Mit- ïishi Space Wagon. In t najaar komt hij naar derland, in Japan is hij 5 geïntroduceerd. Het ■fgt wel bijzonder wei- ij fantasie om te zien lar dit model, waaraan !e jaar is gewerkt, op tt. Dat is natuurlijk de jsan Prairie, zo'n beetje sensatie van de RAI jaar. t langer kan Nissan dus volhouden dat de Prairie, het multifunctionele voertuig met zijn karakteristieke schuif deuren, geen concurrenten kent. Het zat er wel in dat ie mand op de uitdaging zou in gaan. want nergens is tie con currentie in de autowereld harder dan in Japan. Daarbij laten we uitdrukkelijk in het midden, wie er het eerst op het idee kwam. Uiteindelijk was het Nissan-idee al niet helemaal uniek, omdat ook daarbij al verwezen kon wor den naar veel eerder getoonde styling-prototypen uit Europa. Toch wel verschil Nissan was wel de eerste die serieproduktie aandurfde en alleen al daarom terecht lof toegezwaaid kreeg. Nu komt dan Mitsubishi met de eerste concurrent voor dit ongebruikelijke soort auto, dat bij nadere beschouwing toch wel verschilt van de Nis san. Het idee erachter is na tuurlijk hetzelfde; een krui sing tussen stationcar en klei ne bestelwagen, gebaseerd op een bekende kleinere auto. Ging Nissan uit van de Sun ny, bij Mitsubishi is nog lang niet helemaal duidelij of nu de nieuwe Tredia of de Lan cer F (dus de Colt) het mecha niek leverde. Het'neusje is in elk geval van de Lancer F, de motor staat dwars voorin en drijft de voorwielen aan via een vijfbak (later ook op wens via een automaat). Omdat na drukkelijk gesteld wordt dat deze Mitsubishi „voor het eerst" is uitgerust met eep vijfbak kunnen we aanne men, dat het bij de motor gaat om een 1,4 of 1,6 liter aggre gaat met circa 80 pk, genoeg voor een top van 150 km-h bij een bescheiden verbruik. Conventionele deuren De Space Wagon is met zijn totale lengte van 4,29 meter ruwweg even lang als een Ga lant, maar hij heeft met 2,62 meter wel een langere wielba sis. Mitsubishi kops voor een niet zo grote hoogte als Nis san, maar niet 1,52 meter zal er toch ruim voldoende hoofdruimte zijn. Tevens kreeg de Space Wagon vijf conventionele deuren; door het vermijden van schuifdeu ren achter, zoals bij de Prai rie, heeft de Space Wagon waarschijnlijk niet al te veel ruimte meer over voor baga ge, maar uiteraard kunnen de achterbanken op allerhande manieren versteld worden om daar verandering in te bren gen. Ook kunnen ze worden, omgeklapt om als bed van re delijke afmetingen te dienen. Een prijs is nog niet vastge steld, maar men spreekt van „vergelijkbaar met een con ventionele auto van gelijke lengte". Dat zou wijzen in de richting van de Galant, maar men zal zich toch wel voorna melijk richten op de prijs van de Prairie en pogen daar iets onder te komen, dus zeg 23.000,-. De tweekleuren lak krijgt u er trouwens stan daard bij. veel automobilisten t het parkeren in de par- Tuimte, vooral in een gaatje, het zogenaamde ïken, nog altijd een groot >leem. Er zijn er die daar eens aan durven te be ien en net zo lang blijven ten totdat zij „alle ruimte" ben. Wie echter enkele /oudige regels in acht nt. lukt het altijd, vaak grote verbazing van om- ders, goed in te steken, (te regel: altijd achteruit 'aaien, nooit vooruit. De gestuurde achterkant t ingestoken worden, it hierbij is de benodigde te veel kleiner dan bij oorwaarts indraaien, de regel: ver genoeg voren rijden alvorens de indraai-manoeuvre te nen. Menigeen rijdt niet genoeg naar voren en t dan inderdaad verkeerd dient minstens op ge- hoogte met de wagen vóf rkeerplaats door te rij- alvorens te stoppen en het achterwaarts insteken ïginnen. Ie regel: een afstand van cm tussen u en de ;n naast u aanhouden, igrijk minder of meer tindert de kans op slagen. Ie regel: met uitzonde van de eerste, nu alle inde wieluitslagen ;imaal", dus het stuur volledig naar de ene en daar na voluit naar de andere zijde draaien. Een halve draaiing heeft bij een kleine ruimte geen succes. Men rijdt per slot van rekening S-bochten en een S wordt des te korter, ge- drongener naarmate de beide bochten scherper zijn. De belangrijkste Vijfde regel: eigenlijk de be langrijkste regel, die slechts zeer weinigen kennen en in praktijk brengen. Deze regel geldt in het bijzonder voor werkelijk zeer nauwe ruim ten. zo krap. dat er geen ruimte is voor een volledige S. Hier volgt het foefje: bij het eerste achterwaartse indraai en moet men niet proberen met de achterwielen parallel aan de'stoeprand te komen, wat ook niet mogelijk zou zijn. Men moet veeleer niet te scherp insteken, zodat het rechterachterwiel schuin te gen de stoeprand stoot als de linkerachterkant van uw auto de auto achter u bijna raakt. Vanuit deze schuine positie met voluit naar rechts ge draaid stuur vooruit rijden en eventueel meteen daarna vol uit naar links ingedraaid weer terug, daarna weer helemaal naar rechts gedraaid weer vooruit; deze manoeuvre her halen net zolang tot men evenwijdig aan de stoeprand Het géhelm van het vakkundig parkeren; zover 1 mogelijk naast de auto vóór de parkeerplaats rijden en dan resoluut met een krachtige draai aan het stuur achteruit rijden. Bij een dergelijke manoeuvre blijkt de rijkunst van de automobilist eerder dan bij topsnelheid. en in het midden van de open plaats staat. Wringen Volgens deze methode kan men zich in parkeerruimten wringen, die slechts 40 cm groter zijn dan de eigen auto. cm ruimte vanaf de stoeprand De echte expert redt het nog hebben. Als hij dichter langs bij 35 en zelfs 30 cm en dat de stoep geparkeerd staat of met slechts drie volledige als de zijkanten van de ban- draaiingen van het stuur. den de stoeprand raken, krijgt Zesde regel: uiteindelijk moet u bij het weer wegrijden pro- de wagen ongeveer 10 tot 15 blemen. ïndoorj „privé-gids" in Iripark Beekse Bergen A kekers van het safaripark kse Bergen kunnen voort voor f 5,- een privé-gids ikriigen gedurende de ze- H kilometer lange tocht in >ark, in de vorm van een tebandje vol interessante informatieve informatie. Igezien niet alle auto's rzien zijn van een casette- irder zal op bescheiden lal een proef worden ge len met uitleenrecorders, bandje kan na het bezoek gebruikt worden door bij- rbeeld scholieren voor een lekbeurt of om de tocht M nog eens mee te maken. Nieuw bord voor langzaam rijdend verkeer Een nieuwe bijdrage aan de verkeersveiligheid vormt de wette lijke invoering van een markeringsbord voor langzaam rijdend verkeer (o.a. landbouwvoertuigen, invalidewagens met motor) op de openbare weg. Het bord dat aan de achterzijde van het voertuig bevestigd moet worden is door zijn typische vorm en kleuren gemakkelijk te herkennen. De vorm wordt bepaald door een gelijkzijdige driehoek met afgeknotte hoekpunten. De kleur van het middendeel van de driehoek is fluorescerend rood (dag-herkenning), de kleur van de randen is reflecterend rood (nacht-herkenning). Het bord is al van grote afstand herken baar, zodat de weggebruiker zijn rijgedrag tijdig aan de situatie kan aanpassen. Wanneer het bord officieel zal worden inge voerd is nog niet bekend. Er is onder andere een wijziging van het wegenverkeersreglement voor nodig. Markeringsborden be staan reeds voor zware voertuigen en vrachtauto's en voor op leggers. aim Eigentijds koppie, maar echt geen „punk Horizontaal haar Haarkunstenaar Christiaan, die het in Amerika met zijn gouden handjes heeft gemaakt en art-directors heeft die zijn stijl in Parijs, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag ge trouw volgen, heeft een nieu we haarmodelijn voor deze zomer bepaald. Het haar ziet er stevig en soepel uit, je kunt er met je handen door woelen, ermee zonder badmuts gaan zwemmen en het op laten drogen: kortom, geen centje pijn met de lokken. Het haar is recht geknipt, in één lengte horizontaal rond het hoofd en lijkt op het klassieke Bob kapsel. Hugo v.d. Molen, art-director van Christiaan Den Haag: „Het is alleen rauwer van toon door losser te knippen en (zelfs) gebruik van de tondeu- ze. Het staat vrij om het haar in het gezicht te dragen of achterover. Een taaie brillan tine (Murrays) zorgt voor de zichtbare stevigheid, maar laat het er vooral niet stijf uit-, zien". Een fijn hoofd om pet ten, zonnekleppen, sjaals en haarbanden op te dragen. Mannen hebben het haar ook kort rondom. Zij dragen het lang van boven en achterover Achterover geborsteld ziet de Christiaan-lijn er zo uit. geborsteld, maar met dezelfde wel lang uitspoelen met water stevigheid als bij de vrouwen, (douche erop) en brillanti- Raad van Christiaan: minder ne gebruiken, vaak wassen met shampoo; TINY FRANCIS Voorlichtingsactie over vergiftigingen bij kinderen In het kader van de nationale gezondheidsactie „Nederland Oké" begint 22 augustus een landelijke voorlichtingscam pagne over het voorkomen van vergiftigingen bij kinde ren. De Stichting „Consument en veiligheid" in oprichting, onderdeel van het Veilig heidsinstituut, zal ten behoeve van de actie voorlichtingsma teriaal verspreiden bij drogis terijen, apothekers, peuter speelzalen, consultatiebureaus voor kleuter- en zuigelingen zorg, en school- en huisartsen. Volgens „Nederland Oké" is de actie hard nodig, omdat jaarlijks meer dan 13.000 kin deren onder de vijf jaar slachtoffer worden van ver giftigingen. Van dit aantal slachtoffertjes belanden er meer dan 3.000 in het zieken huis, terwijl nog eens zo'n 10.000 kinderen door de huis arts behandeld moeten wor- ners zijn huishoudprodukten en medicijnen; zij veroorza ken elk 40 procent van de vergiftigingen. De overige 20 procent komt voor rekening van cosmetica, tabak, alcohol en planten. Het Veiligheidsin stituut waarschuwt in het bij zonder tegen drie categorieën huishoudprodukten: de bijten de en etsende produkten, die zowel in- als uitwendig ernsti ge brandwonden tot gevolg kunnen hebben en vloeibare petroleumprodukten, waar van bij inpame kleine hoe veelheden via de luchtwegen op chemische wijze longont steking kunnen veroorzaken. Bestrijdingsmiddelen, anti vries en insectendoders krij gen ook de bijzondere belang stelling van het Veiligheidsin stituut. Lage-druk verfspuit Sinds kort is een lage-druk verfspuit in de handel, paintmaster genaamd. Het „pistool" werkt volgens het „rota-flow" principe, dat wil zeggen dat door rotatie de verf uit het reservoir om hoog wordt gebracht. Via een snel draaiende schijf wordt de verf vervolgens naar buiten geslingerd De elektrisch aange dreven Graco-verf spuit heeft een regelbare spuitkegel, waar door een fijne en gerichte verneveling mogelijk is. De verf kan worden aangebracht in banen van 1 tot 45 cm breed, waardoor dus ook kozijnen kunnen worden behandeld. Verkrijgbaar bij de gespecialiseerde vakhandel in doe-het-zelf-artikelen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11