Kinderbijslag 1 juli vol procent omlaag 80.000 schoolverlaters van '82 nog zonder werk levenswil atiënt kan ekteproces erk eïnvloeden Belasting BON DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 11 juni 1983,74e jaargang no. 22599 le Uitgave Westerpers, behorende tol Si)1holf Pers. Apothekersdnk 342312 DD LeidenPostbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank. Amro- bankN.V. Leiden. Direcieur-hoofdredacteur: I I.Hallewas.Chel-redacleur: Wim Buijleweg Advertenties: (excl.BTW) 10.58 per mm. kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 120.41 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 61,25, jaar 1233,50. W Klachten bezorging: maandag t/mvn|dag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0 Nieuw spel „Blokletters" op Ned. I om 20.28 uur. Om 22.30 uur nachtfilm „De langste dag". Op Ned. II om 21.25 uur „Zomaar een zomeravond". Zondag om 12.00 op Ned. II in laatste „Capitool" gesprek over oud worden in Nederland. Om 20.10 uur laatste Dynastie. Op Ned. I om 20.45 uur Japan in Holland Festival. Perioden met zon en droog weer. Middagtemperatuur van 18 graden aan de kust tot 23 in het binnenland. Matige zuid westenwind, in de middag aan de kust vrij krachtig. Na van daag meer kans op neerslag. Zon op: 05.20, onder: 21.59; hoog water Schev.: 04.18 en 16.52. vv- jM-Airbus et zien op er egshow ;nheveningen ,OUSE Op de aven van Toulouse iteren de eerste Air- de PH-AGC Albert overgedragen aan ;LM en overgevlogen Schiphol. De keuze le KLM voor de Air- .ls opvolger voor de en DC-9 dateert uit toen de KLM samen ,ufthansa en Swissair Ie eerste klanten be- le van het toen nog jn op papier bestaande Het toestel is van- Pa' in Scheveningen te °P de internationale paartshow. !LM plaatste met de be- iig van tien van deze tuigen de grootste order geschiedenis. Met de van een Airbus is 125 in gulden gemoeid. Het uig is gebouwd voor de en middellange afstand. stel kan maximaal 250 giers vervoeren. jens is nog niet duidelijk tr met de Airbussen zal vliegen, zolang er door •bitragecommissie geen ik is gedaan over de sa- g van de vliegers van >uwe toestellen. De toe- worden daarom voorlo- leen voor proefvluchten ikt en waarschijnlijk pas najaar voor geregelde ;n ingezet. Het toestel slecht een cockpit voor [vliegers. Voor een boord- tuigkundige is geen De Europese vliegersor- ities in veel landen heb- destijds tegen gepro- Bernard Lathière, hoofd van Airbus Industrie in Toulouse schudt president-directeur Sergio Orlandini van de KLM de hand na de overdracht van de eerste Airbus aan de KLM. Benzine, diesel 2 ct duurder ROTTERDAM Met ingang van maandag gaan de prijzen van benzine en dieselolie op nieuw omhoog. De oliemaat schappijen en de vrije-pomp- houders hebben meegedeeld dat zowel superbenzine, nor male benzine als dieselolie twee cent per liter duurder worden. De prijsverhoging heeft vooral te maken met het nog verder aantrekken van de dollarkoers begin deze week. Bij de zelftankstations gaat een liter superbenzine maandag 171,1 cent kosten, een liter normale benzine 165,6 cent en een liter diesel 112,6 cent. 0,2 Pet duurder DEN HAAG Het leven is tussen midden april en mid den mei 0,2 procent duurder geworden. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend. Omhoog gingen vooral de prijzen van benzine en tweedehands au to's, terwijl verse groenten en vers fruit relatief duur der werden. Een prijsdaling werd onder meer waargeno men bij koffie. Een vergelij king met vorig jaar laat ove rigens zien dat de dalende tendens van het tempo van de prijsstijgingen nog steeds aanhoudt. Frankrijk gaat vloot van Napoleon bergen KAIRO Frankrijk heeft van de Egyptische regering toestemming gekregen in de baai voor Alexan dre de wrakken te bergen van de vloot die Napoleon en zijn leger in 1798 naar Egypte vervoerde. Deze werd toen tot zinken gebracht door de Britten onder leiding van admiraal Nelson. Er zouden veer tien schepen geborgen kunnen worden, waaronder het vlagge- schip L'Orient dat een grote lading goud aan boord zou hebben. Vol gens het Egyptische dagblad Al- Akhbar heeft Egypte het vlagge- schip opgeëist. De overige schepen zullen eerlijk verdeeld worden tussen Egypte en Frankrijk. ird. DEN HAAG De rege ring wil de kinderbijslag per 1 juli niet met een half maar met een heel procent verlagen. Dit blijkt uit een nota van wijziging, die staatsse cretaris De Graaf (Socia le Zaken en Werkgele genheid) gisteren heeft ingediend bij de Tweede Kamer. Volgens de be windsman is de extra verlaging noodzakelijk om de voorgenomen be sparing van vijftig mil joen gulden te verwe zenlijken. In zijn nota wijst De Graaf erop dat de prijzen in de pe riode oktober tot april aan zienlijk minder gestegen zijn dan waarvan men was uitge gaan: 0,44 procent in plaats van 1.08 procent. Het gevolg daarvan is dat alle bijslagbe dragen minder omhoog gaan dan was verondersteld en dat het percentage, waarmee de bedragen verlaagd wor den, dus aanzienlijk groter moet zijn. De verlaging van alle bijslagbedragen móet hoe dan ook twintig miljoen opbrengen, aldus de staatsse cretaris. De overige dertig miljoen wil hij besparen door de bijslag voor het eer ste en tweede kind in het ge heel niet aan te passen aan de prijsstijgingen. Het is overigens niet zeker dat de genoemde verlagin gen er ook inderdaad ko men. De VVD heeft laten weten er. bij nader inzien toch niet veel voor te voe len. De voorgestelde verla gingen zijn namelijk het ge volg van het feit dat het CDA niet wenst in te stem men met een verlaging van de bijslag voor kinderen in het buitenland (met name van gastarbeiders). De Graaf had deze besparing (op brengst 40 miljoen) bedacht, omdat de opvoeding van kinderen in landen als Tur kije en Marokko veel min der kostbaar zou zijn dan hier. De VVD vindt het niet aanvaardbaar als de reke ning van de houding van het CDA wordt gepresenteerd aan ouders in Nederland, die aanzienlijk meer moeten uit geven voor hun kinderen. De liberalen willen alleen met het nu ingediende wets ontwerp instemmen, als over een jaar het „woonlandbe- ginsel" wordt ingvoerd. Vol gens De Graaf is dat echter niet mogelijk, als gevolg van een EEG-verordening en verdragen met andere lan den. Desondanks houdt de regering nog altijd vast aan dit voorstel en is van plan zonodig het „woonlandbe ginsel" eenzijdig in de natio nale wetgeving op te nemen. ERTUIGING MEERDERHEID ^TERDAM Tweederde van de Nederlandse be- ro.oiing meent dat de manier van leven kan bijdragen et voorkomen van ernstige ziekten, zoals kanker, en vaatziekten en multiple sclerose (ms). Drie- t van de bevolking vindt dat mensen met ernstige en zelf het ziekteproces kunnen beïnvloeden. De im te blijven leven is daarbij een belangrijk aspect, jn enkele uitkomsten van een onderzoek dat het Instituut Psychologisch Marktonderzoek (IPM) in samenwerking le afdeling Algemene Ziekteleer van de Erasmus Universi- Rotterdam onder 1.226 huishoudens heeft gedaan. De en- toont verder aan dat de invloed van een patiënt op de ei- iekte in grotere mate wordt onderkend door jongeren dan ouderen, meer door de beter opgeleiden dan door de min edeelden en ook meer door de katholieken dan de protes- dr. M. Zeldenrust, voorzitter van het IPM en zelf kan- itiënte, moet er meer aandacht besteed worden aan de posi- of negatieve invloed van de patiënt op de eigen ziekte. Om i meer inzicht te krijgen heeft het IPM tevens een onder- verricht onder patiënten. Naar aanleiding van dit onder is in Rotterdam het congres „Confrontatie en toekomstper- ef" gehouden met als uitgangspunt hoe mensen met een ®ige ziekte leven. Met name tussen de kanker- en ms-patiën- estaan er veel overeenkomsten. Beide ziektes zijn vrijwel neer te genezen en de onzekerheid over het verloop van ekteproces en de angst voor pijn, aftakeling, het isolement dood, zijn dezelfde. ensen die een hart-infarct hebben gehad ligt dit anders. Zij lun ziekte meer als een technisch mankement van het li- n dat in veel gevallen door een operatie kan worden ver- n. Ook denken de kanker- en ms-patienten anders over de l,iche stand dan mensen met een hart-infarct. De laatste is veelal tevreden over de medici, terwijl de eerste zich vaak teleurgesteld voelt over de informatie van de kant le artsen. 28.1 n B.V 130}" enkamp kandidaat voorzitter Senaat SCHT Het CDA-partij- van de niet terugkerende hui- ir heeft gisteravond in dige kamervoorzitter dr. Th. 'ht de definitieve kandi- Thurlings, is oud-informateur lijst opgesteld voor ver- dr. P. Steenkamp. ïgen van de Eerste Ka- augustus. Eerste op de Pagina 5: CDA'rekent op 27 ,tevens beoogd opvolger senaatszetels ilversum 5" start in oktober 'ERSUM In oktober van dit jaar wordt een bescheiden gemaakt met „Hilversum 5", de zender voor etnische en ele minderheden. Dit is het gevolg van het besluit van het ■bestuur om 4,5 extra uren zendtijd per week voor minder- iprogramma's goed te keuren. Die uren zullen vanaf 1 ok- voorlopig voor een jaar, in NOS-verband worden uitge- tn op een aparte zender, een al geruime tijd levende wens iroepland. Vechtpartijen bij Rod Stewart Terwijl in de Rotterdamse Kuip de Britse popzanger Rod Stewart probeerde boven zijn publiek uit te komen, braken op de tribu nes massale vechtpartijen uit. Hier wordt een politieinspecteur over een dranghek geduwd, terwijl een collega hem te hulp schiet. In totaal werden vier politiemensen licht gewond. Zeven vechtersbazen werden gearresteerd. Pagina 17: Koorzang overstemt Rod Stewart AMSTERDAM Ruim 80.000 jongeren die vorig jaar de schoolbanken heb ben verlaten hebben nog steeds geen baan. Eind mei stonden er bij de ar beidsbureau^ 83.000 schoolverlaters ingeschre ven. Eind april waren dat er nog 81.000, waaruit blijkt dat de stroom schoolverlaters die zich dit jaar bij de arbeidsbu reaus aanmeldt al op gang was gekomen. Die mededelingen deed mr dat uit de ervaringen van ar- F.H.A.M. Kruse, plaatsvervan gend directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid gisteren in Amsterdam op een symposi um over jeugdwerkloosheid. De komende maanden zullen er 32.000 tot 33.000 schoolver laters per maand bijkomen, al dus Kruse. Hij zei te verwach ten dat steeds meer jongeren er genoegen mee zullen nemen om een tijd onbetaald werk te doen of werk tegen een zeer lage beloning. Buiten zijn offi ciële inleiding deelde hij mee beidsbureaus blijkt dat dit al op vrij grote schaal gebeurt. Een steeds groter aantal jonge ren ziet volgens Kruse af van een uitkering en probeert hoe dan ook aan het werk te ko men. Hij schat ook dat tussen de 50.000 en 90.000 jongeren met behoud van een uitkering gemeenschapstaken uitvoeren in bij voorbeeld de gemeente lijke groenvoorziening. Dat ge beurt op vrije grote schaal en vrij ongecontroleerd, aldus Kruse, die zei te vrezen dat dit verschijnsel een verlies aan re guliere arbeidsplaatsen bete- In zijn inleiding zei hij dat jon geren met een heao- en lts-op- leiding over het algemeen wel werk vinden. De grootste pro bleemgroepen zijn degenen die de school voortijdig verlaten, meisjes met een lagere huis houdelijke en nijverheidsoplei ding en de jongeren die van pedagogische academies en kunstacademies af komen. Kruse ziet wel wat in het scheppen van meer oriëntatie- plaatsen en stageplaatsen om jongeren gedurende een be paalde tijd onbetaald te laten kennismaken met een werk omgeving. CENTRAL LIBRARY SHBHHHHH Maxine Hong Kingston, een vrouw die opgroeide tussen geesten De Chinees-Amerikaanse Maxine Hong Kingston is op de voorpagina van onze bijlage Finale aan het woord in het voorlopig laatste in de serie interviews van redacteur Bert Jansma met Amerikaanse schrijvers (in het najaar volgen er meer). Als lid van een Chinese minderheid in Californië opgegroeid met de „praatverhalen", de angstig makende mythen en gewoonten van het oude China die haar moe der haar meegaf, moest Maxine Hong Kingston zich daar van vrijmaken in twee boeken, „De krijgsheldin" en „Mannen uit China". Kleurrijke romans die haar een zeke re faam over de hele wereld bezorgden als woordvoerster van een minderheid die eerder nauwelijks aan het woord kwam. De oorlog in Vietnam was indertijd de reden voor het vertrek van haar en haar Amerikaanse man naar Ha waï. Ze was terug in Californië voor besprekingen voor de film die producent Martin („Watership Down") Rosen van haar werk gaat maken. In Finale praat ze over haar ou ders, die haar werk pas in gehavende piraten-vertalingen uit Taiwan konden lezen, over minderheden, over politiek en opvoeding, haar zoon en haar werk. En over haar twee- culturenbestaan tussen China en Amerika, de „Gouden berg", het „barbaarse" land van de „geesten", waar haar ouders hun toevlucht vonden. VERDER IN FINALE Karol Wojtyla's bedevaart een risico: Polen ver wachten van de paus een wonder. Medische rubriek: AIDS, vatbaarheid voor alles. Gemorrel aan kraan van huursubsidie. Weekend te kort om Bologna goed te verkennen. Visrubriek: peperdure en doodgewone stokken. Familie Kardolus schermt met het succes. Schaakkampioene Carla Bruinenberg verkiest najaar. Veerboot zonder romantiek: „Om klachten over de ser vice te voorkomen, geven wij geen service meer". Nederlandse maakt furore in Amerika: als 22-jarige al co-pilote op een Boeing 727. Wensdroom van achttienjarig meisje vervuld: Jip Wijn gaarden speelt Anne Frank. Renée van Hoof op de top van de toren van Babel. Minister President Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, teletoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Ruud Lubbers gffl beantwoordt JuS AS. Stadsgehoor zaal 20.00 uur C.D.A. Aftrek groot onderhoud eigen woning, extra-belasting voor tweeverdieners, nieuwe bepalingen zelfstandigenaftrek. Ze strooien in regeringskringen maar met allerlei plannen en ideeën alsof er niet steeds minder ambtenaren zouden zij n om ze ooit uit te voeren Geen wonder, dat nu juist de belastingdienst aan de bel trekt uit vrees dat er een overmatige werkbelasting ontstaat. En dat is een soort belasting, waarover zelfs „Leidse Courant" met geen mogelijkheid kan melden dat er ook maar enig landsbelang mee is gediend. De Leidse Courant wil ik best B i4 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend urant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. 'Indien daajloe aanleiding bestaat, kan een ver;oei cm een proelabonnement worden geweigerd. (Sourtorit

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1