)uders mede schuldig aan ferkeerschaos Boerenburg Uitbreiding openingsuren bibliotheek ezwaren tegen .ezuinigingsvoorstellen N oord wi jkerhout ansluiting Vinkenveld nader bekeken Eerste sleutels woningwetwoningen Srkeersexamen voor Sassenheimertjes Eerste klassertjes in Kloosterhof Voorschoten: subsidie verordening moet op de helling PAGl'J; DEN SaidcaQowiant VRIJDAG 10 JUNI 1983 PAGINA 9 B Matthias uziektent [OND De muziektent Baan wordt morgen ens echt gebruikt. Mu* en toneelvereniging I Matthias" verzorgt dan acht uur een zomercon- n Alpjn de meest uitgebreide n het woord. De afdeling se ciiijonie zorgt voor het con- van jde drumband, majorettes brengen het sho- naarlnent in en de afdeling to on Adzal een wagenspel voor roetlicht brengen. Als de boden meewerken staat iias met dit gevarieerde 'amma garant voor een jige zomeravond voor het en gezin. Eerste paal Lommerlust WARMOND Met het slaan van de eerste paal werd vanmid dag een nieuwe fase ingeleid in de woningwetbouw in Lommer- lust in Warmond. De eerste paal werd geslagen door de voorzit ter van woningstichting Warmunda Warmond, de heer J.P.M. van Leeuwen. Het zijn overigens gelijk de laatste woningwetwoningen die in Lommerlust gebouwd kunnen worden. De kavels die nog be schikbaar zijn in dit plan zijn bestemd voor de bouw van wonin gen in de vrije sector. Er worden nu 13 ééngezinswoningen en 21 woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens gebouwd in deze zogenaamde tweede fase in Lommerlust. De woningen zijn identiek aan de huizen die al zijn afgebouwd in het kader van de eerste fase in Lommerlust. Het bereiken van de mijlpaal van vandaag werd gevierd met een receptie in het Stationskoffiehuis aan de Herenweg. Opvolger A. Slootweg LISSE Met ingang van 1 juni is ir K.J. van Ast (32) be noemd tot consulent voor de Bloembollenteelt, tevens ad junct-directeur voorlichting van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek. Hij is drs A.F.G. Slootweg opge volgd, die gebruik heeft ge maakt van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden. Van Ast heeft aan de Landbouwho geschool in Wageningen gestu deerd. Na zijn studie, in 1976, trad hij in dienst bij het Land bouw Economisch Instituut. Motorrijder valt over bal OEGSTGEEST Een 49-ja- rige motorrijder uit Oegst- geest gisteravond aan het be gin van de Oranjelaan ten val gekomen. Spelende kinderen lieten een bal de weg oprollen, die on der het voorwiel van de mo tor kwam die daardoor zijn berijder afwierp. De man liep een gebroken sleutel been en een gebroken arm op en is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De motor werd zwaar beschadigd. Besluit B en W komt hard aan OEGSTGEEST Het besluit van B en W het overleg met de vereniging „Haaswijk" voorlopig op te schorten is nogal hard aangekomen. Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van raadscommis sie algemeen bestuurlijke aan gelegenheden. Overigens blijft het „opschor ten" van kracht. Men wil eerst weten hoe het bestuur van ge noemde vereniging zich de verhouding tot het college voorstelt. RDWIJK In de ver commissie is gisteravond breid van gedachten ge- H KasF over verkeerson- groep heid in Boerenburg en uur iïame in Stakman Bos- lat. Aan deze straat staan minder dan zes scholen, lagelijks door zo'n acht- erd kinderen worden be- i Voornamelijk bij het tn uitgaan van de scholen e ,"%in deze straat een grote weterL van af en aan rijdende ww' meesten worden be- "eff door ouders, die hun on' *it afzetten en ophalen en ™eAa vaak met grote snel- t/i L/Oyvegracem Nog wachten- ;en se('s en ma's parkeren hun wagens her en der, soms ook dubbel, en tussen dit gewirwar van rijdende en stilstaande voertuigen zoeken honderden kinderen te voet of op de fiets hun weg. Drie sprekers meldden zich gisteravond aan om deze situa tie onder de aandacht van de commissieleden te brengen. Zij bepleitten invoering van een maximum-snelheid van 30 ki lometer voor de Stakman Bos setstraat, op grond van een en quête, die door een werkgroep uit de scholen was gehouden. „Wij zijn alleen maar ver baasd, dat er nog geen slacht offers zijn gevallen", zei voor- zitter Duyndam van de Ouder raad van „Klaverweide". „Het hart klopt je soms in de keel". Hij erkende, dat ook bepaalde ouders zich bezondigen aan het rijden met een hoge snel heid in het scholengebied en daarmee bijdragen aan de on veiligheid. Ook buiten de schooltijden is de straat echter niet zonder gevaar, omdat de open school pleinen tevens fungeren als speelplaatsen voor de jeugd in de woonwijk. De invoering van een 30 km-snelheid in Boerenburg bleek niet zo sim pel als de gebruikers van het spreekrecht zich voorstelden. Er lag over deze kersverse re geling een heel pakket nota's en andere stukken op de com missietafel en volgens wethou der Van Duijn ware er nog na dere besluiten van de minister op komst. Mevrouw Voorham (PvdA) zei met spanning naar de 30 km- regeling te hebben uitgezien. Naar haar mening zou deze snelheidsbeperking zeker bij dragen tot de verkeersveilig heid in de straat. Andere raadsleden waren daar niet zo zeker van. Onder meer was het voor hen de vraag of een dergelijke maatregel ook voor andere straten, bijvoorbeeld De Bronckhorststraat zou moeten worden getroffen (Al kemade CDA). Rubingh (VVD) en Willms (CDA) at tendeerden op de eigen ver antwoordelijkheid van de ou ders. Men zou in de ouderver enigingen over de kwestie van het harde rijden met elkaar eens een hartig woordje moe ten prater». Op vragen van Rubingh kreeg de commissie van de schooi en straatvertegenwoordigers te horen, dat het vormen van een groep verkeersbrigadiers niet haalbaar was gebleken, omdat te weinig ouders van kinderen op de Stakman Bossetstraat- scholen interesse tot medewer king hadden getoond. Uit ambtelijke informatie van korpschef Van den Bout bleek, dat er op de Stakman Bosse- straat geen sprake was van ex tra veel ongelukken. De com missie besloot om eerst eens te inventariseren, welke straten en gebieden in Noordwijk voor een snelheidsbeperking tot 30 km in aanmerking ko men. Wethouder Van Duijn maande tot een voorzichtige aanpak. Om de beperking te realiseren zal men het wegpa- troon moeten wijzigen door het aanbrengen van obstakels. De kosten daarvan zijn niet gering. De meerderheid van de commissie deelde dit stand- Dunt. DANKZIJ INSCHAKELEN VRIJWILLIGERS LEIDERDORP Het bestuur van de openbare bibliotheek in Leiderdorp is bereid vrijwilligers bij het bibliotheekwerk in te schakelen om daarmee het aantal openingsuren van de vestiging in Muzenhof uit te breiden. Dat deelde wethouder I. Gehner gis teravond mee in de raadscommissie sport en welzijn. Zij ver wacht een uitbreiding van het aantal uren van 18 naar 23. Mevrouw Gehner toonde zich verheugd over de koerswijziging van het bibliotheekbestuur. „In het verleden heeft men altijd gezegd, dat vrijwilligerswerk in een bibliotheek niet mogelijk was, maar men is toch aan het denken gezet", aldus de wethou der. In een reactie op de mededeling van mevrouw Gehner zegt de voorzittej- van het bibliotheekbestuur oud-wethouder mevr. D. Tichler-Moerman, dat er van een koerswijziging aan de kant van het bestuur geen sprake is. „Wij zijn altijd voorstander van het inschakelen van vrijwilligers geweest. Alleen moet zorgvul dig worden bekeken onder welke voorwaarden en op welke wij ze je vrijwilligers en beroepskrachten met elkaar kunt laten sa menwerken", aldus mevrouw Tichler, die niet erg te spreken is over het feit, dat het college van B en W nooit heeft gereageerd op een rapport dat het bestuur vorig jaar heeft uitgebracht. Vol gens mevrouw Tichler hangt een uitbreiding van het aantal ope ningsuren helemaal af van de vraag of er zich voldoende vrij willigers aanmelden. OEGSTGEEST Mevrouw W. Medendorp-Glijm, secreta ris van woningbouwvereni ging Buitenlust overhandigde vanmiddag de eerste sleutels aan de bewoners van de eerste negen woningen in een wo- e Con jaren lonbo 1wee rt in j de op ei} 16 ji in RDWIJKERHOUT De ttingen van de verschil- Noordwijkerhoutse par- over hoe te bezuinigen, nnen gisteren in de raads- laerdpissie openbare werken al dit m te krijgen. In de „hero- 1984-1987" die B en o en, raadsleden had aangebo- SP°$tond onder meer een be- hg van 50.000,door arlijke afvloeiing van een psplaats in de gemeente- buitendiendst. [heer Van Schie .(EZP) :uni e»te op dat al jaren de ge- ?e/d vitebegroting een over- >en vj van een miljoen te zien t begigegeven. Voor hem was genoeg om die arbeidsplaats buitendienst te kunnen behouden. Voorzitter Heemskerk (VVD) antwoordde dat het overschot steeds te danken was geweest aan incidentele meevallers die zouden gaan verdwijnen. „De belt is dicht. Dat is een half miljoen weg!" riep hij. „De bouw van de bibliotheek en het gemeentehuis kosten ons zeven miljoen. We missen voortaan de rente daarvan. Het is op!" Maar ook mevrouw Hof-van Putten (PvdA) vond dat het behouden van arbeidsplaatsen de prioriteit moest hebben en dat trouwens niet alleen in de buitendienst. Zij zocht alterna tieve bezuinigingsmiddelen door te zoeken in een groot aantal mogelijkheden die in een boekwerk verzameld wa ren en door B en W aan de raadsleden waren verstrekt. „Ambtenaren leveren al in, en nu loopt het aantal arbeids plaatsen ook nog terug", zei ze. Volgens vporzitter Heemskerk is natuurlijke afvloeiing nu be ter dan een gedwongen ontslag later. En dat zou gebeuren als de arbeidsplaats toch zou wor den opgevuld. CDA en VVD sloten zich bij de voorzitter aan. Maar EZP en PvdA wa ren van de noodzaak van dat gedwongen ontslag over een jaar nog niet overtuigd. astrd ^42 leerlingen van de zeven basisscholen in Sassenheim hebben gisteren 'erJt/lerom verkeersexamen gedaan. Het examen werd afgenomen door de wacht te Aejsters van de plaatselijke Rijkspolitie Rijntaler, Weghorst en Van der Welle. Deze i zeviecteerden vooraf de fietsen, waarmee een speciale route door de gemeente werd >ffie laakt. Er waren vier controlepunten, bezet door moeders. Om kwart voor negen I de eerste groep van start te weten 32 leerlingen van de Kompasschool, allen 6e kers. Deze werd gevolgd door de groep van de Kastanjehof met 13 leerlingen van Se klas. De laatste groep ging om half drie van start en dat waren 58 leerlingen twee 5e klassen van de Annaschool. Overigens waren er slechts drie 5e klassen meededen aan het examen, en de overigens waren alleen 6e klassers. Volgende ik wordt de uitslag van het verkeersexamen bekend gemaakt, waarna de diplo- b op de verschillende scholen worden uitgereikt. Vol bewondering volgen de eerste klassertjes de verrichtingen van de schapenscheerder. SAMBO VERLIEST ZIJN KRULLEN 9? WARMOND Al voordat de kinderboerderij „Kloosterhof" officieel is geopend werden gisteren de kinderen van de eerste klassen van de lagere scholen uitgenodigd om te ko men kijken naar het scheren van het schaap Sambo. Omdat de kinderboerderij in oprich ting is, is de veestapel nog be perkt ,en kwam er maar één schaap voor de scheerbeurt in aanmerking. Voor de kinderen van de eer ste klassen was één schaap ei genlijk net voldoende om de aandacht vast te houden. Daarna zwermden de kinde ren al gauw uit over het ter rein om de aanwezige geiten en lammetjes te aaien. De kinderboerderij wordt in de komende weken gecomple teerd met twee losse geiten hokken en de renovatie van het stalletje. Direct daarna kunnen de resterende beesten gehuisvest worden op de Kloosterhof. Van de kinderboerderij Me- renwijk komt een ezelin loge ren tot na de geboorte (wel licht) van een ezelsveulen, wat dan op de Kloosterhof mag blijven. Van boer Heemskerk wordt een kalf geleend tot de herfst. Omdat het stalletje niet mag worden uitgebreid is er onvoldoende ruimte om in de wintermaanden een omvang rijke veestapel onderdak te bieden. Om de kinderen toch kenhia te laten maken met verschillende boerderijdieren is gekozen voor het lenen van een kalf. Van het kleinvee is al een deel aanwezig zoals: ganzen, konij nen en cavia's. De veestapel zal nog worden uitgebreid met enkele vertegenwoordigers van verschillende kippe-' en konijnerassen en een ouder wetse Saanengeit. .In de toe komst zal er naar gestreefd worden de scholen regelmatig te betrekken bij het gebeuren op de kinderboerderij en daar is gisteren al op voorhand een begin mee gemaakt. VOORSCHOTEN De culturele commissie wil de gehele subsidieveror dening veranderen. De verordening kwam tot stand tijdens een periode waarin de gemeente nog geen financiële zorgen had. Die verordening be paalt dat instellingen on geacht of hun activiteiten winstgevend, kostendek kend of verliesgevend zijn, bij het voldoen aan g«d RDWIJK Directeur van Ford Rijnland gisteravond succes in Raadscommissie voor ver szaken, toen hij, gebruik end van het spreekrecht, te voor uitstel van een be ing over de aansluiting het Vinkenveld op het Beeklaan-Boekersloot- ïn vorige commissieverga- >g was een plan gelan- d, dat leiden zou tot een wijziging van de bestaande si tuatie. Het Shell-benzinesta- tion, dat thans vanaf de Beek laan uit twee rijrichtingen te bereiken is, zou bij uitvoering van het nieuwe plan alleen be reikbaar zijn voor het verkeer, komend uit de richting Noord- wijk aan Zee. Hiertegen had Ford Rijnland bezwaar ge maakt, omdat men vreesde voor een aanzienlijke daling van de omzet. Deskundigen van Shell hadden inmiddels een enquête gehouden onder de gebruikers van het tanksta tion. Daarbij waren ongeveer zevenhonderd mensen onder vraagd, teneinde het gebruiks patroon vast te stellen. De uit slag van het onderzoek zou over ongeveer tien dagen be kend zijn, deelde de heer Ramb mede. Hij verzocht de commissie het resultaat van de enquête bij haar standpuntbe paling te betrekken. Zowel Al kemade CDA („letten op de zakelijke belangen") als Ru bingh VVD („uit egards voor het werk van de deskundi gen") vonden uitstel gerecht vaardigd. Overigens zitten de gemeente bestuurders wel met de nieu we kruising in de maag. De PvdA wil daar minstens een voetgangersoversteek met ver keerslichten, liet mevrouw - Voorham weten. Ambtenaren vertelden, dat deze oplossing weinig minder zou gaan kos ten dan een volledige ver keerslichtinstallatie. Rubingh keek tegen de grote investe ring op. „Voorlopig maar wer ken met verkeersbrigadiers". Alkemade (CDA) sloot zich daar bij aan. Willems (CDA) brak een lans voor een specia le vorm van oversteek, (zoals die bij het congrescentrum „Leeuwenhorst"). Door een hekwerk bij de oversteek wordt de voetgangers genood zaakt in de richting van het verkeer te kijken. Deze sug gestie kreeg in de verkeers- commissie algemeen bijval. bepaalde voorwaarden recht hebben op een sub sidiebedrag. Het komt voor dat instellingen voordelig hun jaarreke ning afsluiten en dan toch nog gemeentelijke onder steuning krijgen. Daar wil de culturele commissie vanaf. De algemene bepaling dat de subsidie slechts 4,5% minder behoeft te zijn dan over 1983, ontneemt de culturele commis sie de kans om instellingen, die dringend een bijdrage no dig hebben in verband met vernieuwingen een extra bij drage te geven. De culturele commissie adviseert dan ook de gemeenteraad om de gehele subsidie-verordening die thans geldt tot betere financiële tij den buiten werking te zetten en het beschikbare subsidiebe drag kan dan verdeeld worden naar behoefte en niet naar het voldoen aan bepaalde voor waarden. Zonder een heksenjacht te or ganiseren zal de culturele commissie nauwlettend acht slaan op het functioneren van een vereniging binnen de dorpsgemeenschap. Teveel verenigingen en instellingen leunen tegen de gemeente zo dra het op de financiën aan komt. De taak van de over heid is het eventueel stimule ren van nieuwe activiteiten, waardoor deze van de grond kunnen komen. Wanneer blijkt dat een bepaalde vereni ging niet aanslaat bij de bevol king, dan moet de mogelijk heid aanwezig zijn om die ver eniging uit te sluiten van sub sidie. De culturele commissie advi seerde alle ingediende subsidie aanvragen te honoreren met uitzondering van een vijftal verenigingen, die verzuimd hebben tijdig en volledig een aanvrage in te dienen. Die verenigingen krijgen eenmaal de kans om alsmog een juiste aanvraag in te dienen. De Vlietwijk krijgt een kunst werk vervaardigd door Jan Snoeck. Het stelt een robot voor. De commissie was niet erg enthousiast, maar gezien de financiële positie' van de ge meente, welke een totaalprijs van 15.000,-- als maximum aanhoudt, betekent het toch een verfraaiing voor deze wijk. ningbouwproject in Haaswijk III aan de kant van de Haar lemmerstraatweg in Oegst- geest, nabij de Groene Kerk. Tevens onthulde zij een ge denksteen, die in één van de \voningen is ingemetseld en die aangeeft op welke datum 'de eerste paal werd geslagen en wanneer de eerste sleutels werden uitgereikt. Buitenlust laat in dit bouwplan 38 kleine woningen bouwen, en verder nog in één gebouw verwerkt 2 woningen voor minder validen met daarop nog 4 woningen voor alleen staanden en tweepersoonshuis houden. De 38 kleine wonin gen zijn overigens ook be stemd voor de kleinere huis houdens, geschikt voor hooguit twee a drie personen. Het bouwplan past in het beleid van de gemeente Oegstgeest om meer te gaan bouwen voor die kleinere huishoudens. Overigens viel het toch niet mee om alle woningen bezet te krijgen, de belangstelling er voor was minder groot dan men verwacht had. De huren van de woningen variëren van 325 tot 450 gulden. Verwacht wordt dat de laatste sleutels omstreeks 3 september kun nen worden uitgereikt. Het verstrekken van de eerste sleutels werd vandaag nog ge vierd met een receptie in de Rode Leeuw. Pleidooi voor steun actie Amnesty OEGSTGEEST Amnes ty International vraagt ge meenteraden te proteste ren tegen het vermoorden of arresteren van „raads leden" c.q. medebestuur ders in landen als Chili, de Philippijnen, El Salva dor etc. Gisteravond was het 't raadslid P. van Veen die in de commissie algemene betuurlijke aan gelegenheden opriep mee te doen. „Het is op geen enkele wijze de bedoeling dat het hier om een politieke actie gaat. Het moet door ons allen worden gedragen" aldus de heer Van Veen. Alle commissieleden, inclusief de burgemeester mr. Sj. Scheenstra (voorzit ter) spraken zich uit voor deelname aan de actie. Be halve de liberaal Rijks die vond dat men een gemeente raad niet vast moet leggen aan acties. In dit soort kwes ties kan men beter het parle ment laten spreken dan de gemeenteraden" aldus Rijks die verder verklaarde dat men binnen de fractie uit bundig over de kwestie had gesproken. Ook in tweede instantie bleek spreker nog niet overtuigd van enige ef fectiviteit. Maar het feit dat de commissie zich praktisch geheel achter de actie van Amnesty schaarde liet de heer Rijks weten alsnog met zijn fractie overleg te willen plegen. Als men zich una niem achter Amnesty schaart dan zal de gemeente haar protest laten horen middels een korte brief, aan diverse landen geadresseerd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9