Langs Omwegen ^eidenaar Jan (Paul) ten doopen bepaalde een terech te leuze met zijn Schoffie 99 Progressief Zoeterwoude voor steun actiegroep ipCeicLeSowuvnt JA. erk aan berkstraat -oogmade is £sJn obstakel or Jorgaand eer ^DEN/REGIO SeidócQowuwt VRIJDAG 10 JUNI 1983 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. ballet. Al een jaar is een se- lectiegroep van tien meisjes en tien jongens (tussen 11 een 16 jaar) met die opleiding be zig. Daar heeft Ten Hoopen geen boodschap verder aan. Er zijn drie peilers in zijn leven: schrijven, acteren en zingen. Met het schilderen als bij- peilertje. Jaren terug maakte hij een zelfportret in olie, dat doet denken aan de roman tiek van een jeugdige Lord Byron, met bonten, fluweel zachte kraag. Op het Dalton lyceum in Voorburg schreef hij al cabaretvoorstellingen, deed aan toneel en zong zelf. Daarna wilde Jan journalist worden. Hij was 9 maanden leerling bij de Haagsche Cou rant, maar moest toen weg, „omdat ik alleen maar liedjes schreef in plaats van berich ten en verslagen". Vervol gens kwam de toneelschool in Den Haag. Ook daar ging hij, met nog een paar colle ga's, vanaf om een eigen ge zelschap te beginnen; „De jonge Letterkring", die gedij de in Voorschoten en ooit door Paul Citroen vereeu wigd werd. Dat was rond '66. Auto-ongeluk Na een première, op weg naar een strandfeestje, kreeg Ten Hoopen een welverdiend auto-ongeluk. Een periode van rusthouden volgde, en Jan ging psychologie stude ren. Totdat de lust tot schrij ven weer de overhand kreeg. „Als ik 40 ben, ga ik wat pu bliceren, gedichtenbundels en zo. Dan ga ik lopen leu ren, maar daar heb ik nu nog geen zin in". In afwachting van zijn 40ste verjaardag, te gen de tijd dat de musical, aan zijn brein ontsproten, in premiere gaat, schrijft Jan al vast een t.v.-jeugdserie. „Die gaat over weeskinderen in ZOETERWOUDE De meningen over een eventuele bijdrage in het begrotingstekort voor de actieweek „Zoeterwoude tegen apartheid" liepen gisteravond in de raadscommissie voor finan ciën sterk uiteen. Het college van burgemeester en wethouders voelde er niet voor doch de vertegenwoordigers van Progressief Zoeterwoude deden verwoede pogingen het gemeentebestuur op andere gedachten te brengen. Of dat zal lukken, valt te betwijfe len omdat het college niet van zijn collegestandpunt wilde afwij ken en het CDA bij monde van de heer Van der Geest maxi maal tot 200 gulden wilde gaan terwijl de heer Hogenelst nog geen definitief standpunt innam. De werkgroep „Zoeterwoude tegen apartheid" wil in het najaar een actieweek houden in samenwerking met kerken, scholen, vrouwenverenigingen, bibliotheken, jeugdverenigingen, politie ke partijen, culturele organisaties enz. Er zal dan informatie worden verschaft over de apartheid in Zuid-Afrika en er zal een oproep worden gedaan tot het steunen van de onderdrukte be volking. De begroting van de actieweek geeft evenwel een te kort te zien van bijna 2400 gulden en daarom is het gemeentebe stuur verzocht om een subsidie. P.Z.-woordvoerder Wil Ooijen- dijk vond het een bijzonder goede zaak. „Het is een werkgroep van Zoeterwoudenaren en die heeft een steuntje nodig. Geef ze dan desnoods een garantiesubidie van 500 gulden. Wellicht heb ben ze het niet nodig. Maar met zo'n bedrag loopt de gemeente toch geen risico" aldus Ooijendijk. Partijgenote Annemarie Kolff wees nadrukkelijk op de waarde van de democratie. „We moeten extra benadrukken wat demo cratie is. Je kunt er niet vroeg genoeg mee beginnen om ieder een te vertellen wat apartheid is. Wij moeten ons juist democra tisch sterk maken. Dat is onze kracht. Daar kan toch wel een klein bedrag bij" aldus mevrouw Kolff. Voor VVD-er P. Kre- mer was de zaak zo helder als wat. „Nu praten we over Zuid- Afrika. Straks komt er een ander. Het gaat mij niet om sympa thie of antipathie. Het kriterium moet zijn of de informatie die de werkgroep verstrekt zo relevant is dat een financiële bijdrage van de gemeente reëel is. Nou dat vind ik van niet" aldus Kre- mer. Misschien komt het verzoek nog 'n keer in B. en W. doch of het afwijzende standpunt gewijzigd zal worden, valt te bezien. E EERSTE SCHREDEN OP WEG NAAR N VOLBLOED NEDERLANDSE DANSMUSICAL een groot weeshuis met een betuttelende leidster of moe der die gierig is. De kinderen beginnen in een opgeknapte oude villa zelf een weeshuis zonder volwassenen, doen al les zelf en ontwikkelen zich tot te gekke mensen. „De schooiertjes" gaat het heten. Dat vind ik nou leuk om te doen. Heb geen flauw idee of de teevee belangstelling er voor heeft. Voor mij is het in elk geval een heerlijk avon tuur om te doen". Jan ten Hoopen is ik ge waagde er al van een 37- jarig kind. „Dat is mijn gees telijke instelling. Ik ben blij met een kinderlijke overwin ning. Ik ben nog éen kind, en dat zijn andere mensen op die leeftijd ook nog, maar dat kunnen ze zich niet veroorlo ven, want je moet dan vol wassen zijn. Er is bij mij al tijd ellende aan de orde. Just forget it. Ik ben nu ook bezig met een jeugdboek over Kruimeltje in de jaren '80, „Schoffie" heet die figuur. „Ik ga voor mezelf zorgen", klinkt overal in door. Noem het een trauma". Weer iets anders is, dat in oktober a.s. een Nederlandstalige elpee van Jan t.H. uitkomt: „Het is te Hoopen". Daarop zingt hij als Jan Kowalsky, op de gi taar begeleid door Hans Stoop, Leidenaar, „en ontzet tend muzikaal". Sterke tek sten hoorde ik, op een „de- mootje". „Ik hou van jou, kind", is daar één van; frene tiek doorhamerend op een dissident thema. Meer dan 600 liedjes schreef Jan ten Hoopen bijeen, en er begint vraag naar te komen. Er val len namen: Lee Towers, Con- ny Vink, Sonja. Singles Eerder vanaf '70 om de twee jaar één maakte Jan singletjes (geen hempjes dus) in Duitsland, die, op een paar na, flopten. De hoesjes han gen nu als eendagsvlinders opgeprikt tegen een blanke muur, in de buurt van hon derden cassettebandjes. „Ge flopt, God zij dank; dat moe ten anderen maar doen. Ik doe dingen die me bezighou den en dat kan netzogoed commercieel zijn". Tien da gen was de Jan in militaire dienst. In die periode schreef hij een monoloog: „En er was pijn". En daarna was het uit. Want „schrijven is ademha len voor mij, maar zeker niet in tenue". Over een paar we ken treedt hij op, samen met vrind Stoop, in de snoepten- ten De Marepoort en Scara- bee. Onder het opschrift „The best of Hope and Stoop". Een laatste optreden samen. „Overal komt een eind aan". En het ging juist zo goed, dacht ik, in een op welling. Never mind. Vol gend jaar misschien avond vullende performances in kleine Nederlandse theatertje met „Ik en mijn robot". „Ik ben een ontzettende eenling, speel zelf geen instrument; dat moet een robot, die me aanvult, dan maar doen". Met z'n opgekropte energie („het enige alternatief voor zelfmoord"), leeft Jan vol gens zijn zeggen een „armoe dig bestaan". Tien jaar gele den werkte hij een blauwe maandag bij Radio Luxem burg, RTL, en vluchtte ver volgens naar Los Angeles: „Ze wilden een grote zanger in me zien. Maar ik heb 't heel erg stom gedaan, in an dermans ogen. Ik had binnen kunnen zijn. Ik ben nu nog steeds buiten. Hier verdien ik geen enkele stuiver, maar dat hoeft toch ook niet? In '78 ben ik failliet verklaard en nu geniet ik een uitkering". Tussen de magere bedrijven door was Jan ten Hoopen drie maanden in Poona, bij kalende maar geesten injec terende Bhagwan. Een loute ringsberg, waar Thomas Mer- ton nooit een weet van heeft gehad. Maar je glijdt er ook zó weer vanaf, van die Mount. Tot aan de Volmolen- gracht, in Leiden. Strand Het is leuk zitten praten en kijken bij Jan, ooit Jan Paul en wat dies meer zij, thuis. Schilderijen van eigen hand, in opwellingen neergestre ken, spreken een nadrukke lijke taal: fel van compositie; weg met de rust die er nooit geweest is. De telefoon rin kelt; een onredelijke af spraak wordt uitgesteld, hoe wel het ongedwongen strand in deze spaarzame zomerse dagen wenkt: „Ik heb even de pers hier". Jan ten Hoop en zoekt geen „Erfolg", maar is niettemin dankbaar als de publiciteit hem weer een stukje verderop kan helpen. Hij ligt niet wakker van het „groots opgezette project", waarvoor hij de synopsis heeft geleverd, en dat, met een springlevende aanzet, in de komende jaren een jeugd belegen maar ook bedreven laat worden. „Ik verwacht er niets van. Geen ene moer. Het was een vingeroefening. Maar ik zeg tegen theater en teevee: kom maar jongens, ik heb alles in huis". En dat is inderdaad heel wat, opge kropt, tussen het lichtblauw en roze en wit. In die tinten passen ook, aangepast, de twee onder dak zijnde katten die naamloos door hun korte leven gaan, maar wel met liefde omgeven worden. Jan, en naar hem belieft ook Paul, is voorlopig z'n wilde haren nog niet kwijt. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Adres Postcode/Plaats Betaald wordt: 0 per maand met automatische afschrijving van bank/girorekening,nn 0 per kwartaal I Stuur een set tennisballen naar: Naam Adres Postcode/PlaatsTelefoon_ I Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken- naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag I nb. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een abonnement worden geweigerd. j te minderen. Bovendien zullen op die gedeelten waar geen voetpaden zijn, deze voorzie ningen worden aangebracht, zodat ook voetgangers veiliger over straat kunnen. Het werk zal in vier of vijf gedeeltes worden uitgevoerd. Daarvoor is woensdag al een deel van de rijbaan opengebroken tussen deKlaverweideweg en de Hij noemde het „Schoffie" als werktitel maar daar trapte de jury (Keuls, Plooy- er, Röling, Hauser en Feliks- dal) niet in. Het idee, de sy nopsis, echter, was allesbe halve moralistisch en van hoge kwaliteit. Dat was vol doende voor een bekroond laureaat. Nog drie jaar wachten en dan is de jeugd van vandaag al weer wat ouder geworden. Wie van ons kan zeggen dat hij of zij „Alleen op de we reld en wat dan nog?" zal zien? Volgens Jan was het „Schoffie", een eerder gees teskind van hem, maar ver der is het een muzikaal uit gesponnen verhaal over jon gens en meisjes op een sport school en een balletschool. Dan kun je alle kanten uit. Het geheel met een speciale inslag, en met bovenaan een bladzijde het motto „Pinkel tje". Alles gebaseerd op ellen de en kortsluiting; sociaal. Alle goede dingen bestaan in drieën. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u-cadeau voor het aanbrengen vJjx eei^ nieuwe abonnee voor deze krant maatschappelijk en in het ge zin, en door het hele verhaal loopt een sensuele rode draad, met een betamelijke aandacht voor het „anders zijn". Uitwerken Jan ten Hoopen leverde de plot voor een muziekdans- feest met opschietende jeugd die op elkaar verliefd wordt. Ze hebben het niet gemakke lijk, die tierende jongens en meisjes, want de één heeft een dronken vader of een losgeslagen moeder, een an der kan teruggrijpen op te rijke of te arme ouders. Zijn ideeën zullen in de komende drie jaren door vele, profes sionele anderen, worden uit gewerkt, naar het voorbeeld van Amerikaanse en Engelse voorgangers op musicalge- bied. Volgens een opleidings programma met vooral spet zang, muziek en mime en dansvakken zoals jazz, tap en volbloed Nederlands theater muziekfeest dat over drie jaar uitgebreid ep de planken moet komen. In theater Car ré langs de Amstel, waar hij vandaag door Yvonne Keuls namens de stichting Musical 1986 zijn prijs kreeg aange reikt. Schoffie Anderhalf jaar heeft de stich ting geleerd en gewerkt, en dat mondde uit in de vraag: „Wie bedenkt 'n Musical?", Neerlands eerste dansmusi- cal. Om twee vóór twaalf zag Ten Hoopen een uitzending van Sonja Barend, met als item dit onderwerp. Pakte hem meteen. Hij ging dezelf de avond nog achter de supersnelle elektrische type writer (vandaar ook de fout jes) zitten en zijn idee „Al leen op de wereld en wat dan nog?" rolde over het papier en kwam nog net voor slui tingstijd te bestemder plaatse. ,eni i f.1 GMADE Kruip door, L |door. Zo moet het ver- [sinds deze week door made in verband met de f- jstructiewerkzaamheden j Ie Kerkstraat, die een ob- I vormen voor het door- f. Ie verkeer naar Leiden, •rwege deze week is de Ijbaan voor verkeer afge- i en worden de verschil- stromen geleid met ver plichten. Tot klachten jjdat tot op heden van be- 'szijde nog niet geleid s de gemeente, f Werkzaamheden aan de Straat worden verricht in flfchting van de omleidings- "iond het dorp, waarvoor fovinciaal bestuur al geld likbaar heeft gesteld. Op "roegst kan het werk in 'eginnen. Dat kan echter mger duren omdat er be- ichriften zijn ingediend >t gemeentebestuur tegen 'ïstemmingsplan waarin ileidingsweg is opgeno- Als de bezwaarmakers Totesten vol blijven hou Doesbrug. De automobilisten uit de tegenovergestelde rich tingen worden beurtelings via verkeerslichten doorgelaten. De aanpassingen aan de Kerk straat kosten een half miljoen gulden. Naar verwachting zal het hele werk zes tot acht we ken in beslag nemen. Het stre ven is voor september klaar te zijni r waren honderdze- iveertig inzendingen ik was nummer 146. laatste. Op het nip- e ftje. Al bij de voorse- jrantie was er voor mijn ending een duidelijke afkeur. Men had dui- enen ijk op mij gewacht, als ware. Sterker nog: i one ik geen inzending {jjjjj ingestuurd was het cine project niet doorge- ^an was ^et *^ee de *ei Musical 1986, een geheel en al de achi it ingegaan". Het numnjikt allemaal erg zelf- bhj\yust, maar in feite is roteiften Hoopen de onbe- nd igenheid zelve. Zijn iardt (cheidenheid is na- ïiijkhjrlijk, want het is hem opzicht nog nijit naar den vleze ge- Nu zit hij in een ikend hoekpand aan Volmolengracht in en ^at aan °P" Ihn^pkzaamheid van Mo- Jfi^mentenzorg ontsnapt ^Ljijnt te zijn te wach- i op zijn puur verdien- beloning: 860 harde dens vanwege de :hting. „Die kan ik nu afschrijven, want er een karrevracht aan keerbonnen op m'n rijftafel. Waarom 860 den? Nou, dat is we- is de recessie, die tot erheid dwingt. Het Iden er 1986 kunnen Meer in overeen- nming met de uitein- ijke opzet. Maar het is t anders. Laat ik de gestoken hand grij- ten Hoopen, alias Jan- 1, alias Denis, alias Bel- ido, alias wat doet het er Mannetjeskind van 37 In zijn werkpak met els een fikse tuinkabou- Gebrekkig glad als een eschoren jongeling. In het ïje dat naar rood zweemt, iptiefzoon in de geest van gwan, die hem in Poona mde en een soort kruisje z'n voorhoofd drukte en I de kralenketting der ie als een gebedssnoer ling. Love to all my belo- Daar hangt een foto van de wand. Wat niet weg- imt, dat Jan ten Hoopen, huisuit Leidschendam- een prijsvraag gewon- heeft: 145 waardeloze in- lingen en hij zorgde voor oorbraak naar een dans- ical a la the Kids from ,e en Westside Story, een De gedeeltelijk opgebroken Kerkstraat. den en de procedure tot aan de Kroon doorzetten, kan de aan leg van de omleidingsweg nog vele jaren worden vertraagd. In de tussentijd moet ook de Kerkstraat veiliger worden en daarvoor is men nu aan het werk. Verschillende optische wegversmallingen en afbui gingen zullen automobilisten moeten dwingen hun snelheid

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5