MMM TAFEL Brandt en Bahr hekelen op Kirchentag"VS en Rusland kerk wereld £cidóc0otuati>' Zelfdoding onder kinderen getalsmatig niet dramatisch Popmuziek en tv maken Engels verplich t vak voor kinderen ACHTERGROND £eidae(2otvuMit VRIJDAG 10 JUNI 1983 PAGj- Amerikaanse kerkelijke delegatie enthousiast terug uit Sovjet-Unie Op uitnodiging van de Rus- siseh-orthodoxe kerk heeft een groep kerkelijke verte genwoordigers uit drieën twintig Amerikaanse staten een bezoek gebracht aan or thodoxe parochies en gemeen ten van andere christelijke kerken in de USSR. De lei ding van de Amerikaanse de legatie was in handen van Ri chard Kilmer, directeur van de vredesorganisatie van een presbyteriaanse kerk. De reis werd financieel gedragen door de Landelijke Raad van Kerken, alsmede door twee presbyteriaanse kerken en de daarmee verbonden vrdesor- ganisaties. Het was de eerste maal dat bij lokaal en regionaal kerke- werk betrokken Amerikanen een bezoek brachten aan christenen in vergelijkbare omstandigheden in de Sovjet- -Unie. De Amerikanen nodig den de Russen uit voor een te genbezoek in 1984. Volgens Kilmer bestaat er bij de Sovjetburgers een zo diep geworteld verlangen naar vrede, dat dit onmogelijk kan worden uitgelegd als simpel weg steunverlening aan de of ficiële lijn van de overheid. Kilmer verklaarde: „Overal waar wij kwamen huilden de mensen en omarmden ons, ze hebben een passie voor vre de". Prof. Bruce Rigdon, adviseur van de raad van kerken voor betrekkingen met de Sovjet- -Unie, verklaarde na terug keer dat de verslechterende betrekkingen tussen de twee naties om nauwere banden tussen christenen vragen. „Wij hebben aan alle gemeen ten die wij bezochten gezegd dat. ondanks alles wat er poli tiek en ideologisch gebeurt tussen onze volken, de be trekkingen tussen de gelovi gen niet zullen worden ver broken". 99 In een emotionele toespraak tijdens de twintigste Deut- scher Evangelischer Kirchen- tag in Hannover heeft Willy Brandt, de oud-bondskanse lier van West-Duitsland. de grootmachten der aarde voor gehouden dat zij ernst moeten maken met hun voornemen tot ontwapening. „De onder handelingen in Genève tussen Amerika en Rusland moeten op korte termijn tot resultaten leiden. Als de onderhande laars er niet uitkomen, dan moeten de politiek hoofdver antwoordelijken zelf rond de tafel gaan zitten. Brandt zei weinig op te heb ben met tapgesprekken, zoals onlangs in het Amerikaanse Williamsburg. „Die zijn goed genoeg voor communiqués, maar niet voor het nemen van beslissingen. Dat soort bijeenkomsten vallen onder de noemer kitsch en idylle. Ze zijn belachelijk en ergerlijk, omdat de hoge heren wel pra ten, maar tot niets komen en tot niets bereid zijn. Brandt zei te hunkeren naar figuren als John Kennedy en Marten Luther King, omdat.zij hun macht aanwendden voor de goede zaak en zo de natie en de wereld hoop gaven. Het huidige lid van het West- duitse parlement en voorzitter van de socialistische partij SPD ging heftig te keer tegen de bewapening. Volstrekt be lachelijk is het. dat jaar na jaar ruim twee biljoen gulden wordt uitgegeven aan bewa pening, terwijl een bescheiden deel van dit bedrag voldoende zou zijn om miljoenen mensen af te helpen van honger-lij- den. Geen prijs is te hoog als het gaat om de vrede en om het welzijn van de mensheid. Alles, wat wordt gedaan en op gespannen voet staat met die vrede en dat welzijn, is ge richt tegen de schepping", zo zei Willy Brandt. Tijdens een andere bijeen komst toonde zijn partijgenoot Egon Bahr, ontwapeningsdes- kundige en grondlegger van de Ostpolitik, zich uiterst sceptsich over de resultaten van de Geneefse onderhande lingen. „Ik geloof niet, dat de stationering van midden-af standsraketten kan worden verhinderd. Voor de SPD geldt nu een zo groot mogelijk druk uit te oefenen op zowel Amerika als op Rusland. Van deze beide grootmachten moet een omkeer van de afschrik kingspol itiek worden geëist, omdat die een steeds groter wordende bewapening met zich meebrengt. Veel succes tijdens de Kir- chentag had de hoogbejaarde dominee Heinrich Albertz, de vroegere burgemeester van West-Berlijn. Voortdurend onderbroken door applaus van zijn ruim 10.000 toehoor ders zei ds. Albertz, dat de grote poging om door geweld loos burger-protest de massa- vernietigingsmiddelen uit te bannen, nog moet komen. Het eerste (te voorziene) echte incident door de paarse hals doeken (waarvan er tot nu toe 60.000 zijn verkocht) van de aanhangers van de vredesbe wegingen, heeft zich intussen voorgedaan. De pastor van de Christus-kerk in de binnen stad van Hannover weigerde dragers van zo'n halsdoek de toegang tot het kerkgebouw. Hij beschuldigde hen ervan een scheuring binnen de kerk teweeg te brengen en eiste, dat de paarse halsdoeken af gingen. De vredesbewegin gen, die een onvoorwaardelijk nee tegen de kernbewapening eisen, zijn er de oorzaak van dat drie vooraanstaande Westduitse theologen hun me- dewerkling van de Kirehen- tag 'hebben geweigerd. De vredesbewegingen organise ren allerlei eigen protestbij eenkomsten. Hervormde Synode aanvaardt bezuinigingen De Nederlandse Hervormde Kerk moet in de periode 1984 tot 1986 ten minste 15 procent bezuinigen op basis van de landelijke begroting van 1982. Daarbij mogen geen gedwon gen ontslagen vallen. Bij de instellingen van de Hervorm de Kerk werken op dit mo ment 324 personen. De Her vormde Synode ging gisteren te Doorn met 42 stemmen voor en 9 stemmen tegen ak koord met de uitgangspunten voor het bezuinigingsbeleid. Het breed moderamen heeft eind mei reeds een selectieve vacaturestop ingesteld. Voor zitter J. Traas van de bezuini gingscommissie wees erop dat ook het tekort over 1982, on geveer vier procent, ingelo pen moet worden. Verder achtte hij het waarschijnlijk dat het besteedbare inkomen nog verder zal dalen. De Her vormde Kerk hoop de afslan king van het personeelsbe stand te bereiken door in de eerste plaats natuurlijk ver loop, vervolgens vrijwillige arbeidstijdverkorting door het instellen van deeltijdbanen en in laatste instantie zonodig verplichte arbeidstijdverkor ting. De bezuinigingscommissie wil vooral op provinciaal niveau decentraliseren en de classes een grotere taak geven. Ver der moet de zelfwerkzaam heid van de kerkleden wor den bevorderd en de aanwezi ge deskundigheid onder de le den meer worden benut, aldus het voorstel van de commis- SPILFUNCTIE VOOR HERVORMDE SECRETARIS-GENERAAL De secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk zal meer bevoegdheden krijgen. Doel hiervan is een betere or ganisatie in de kerk. Om machtsmisbruik te voorkomen zal het breed-moderamen worden versterkt. Bovendien moet de secre taris-generaal jaarlijks het verslag van zijn werkzaamheden uitbrengen bij het breed moderamen of de synode. Tenslotte is het de bedoeling dat de benoeming van secretaris-generaal aan een termijn gebonden wordt. Hiertoe besloot de Hervormde Synode gisteravond te Doorn na een langdurige discussie over het interimrapport van de stuurgroep Landelijke Organisatie. Verder werd onder meer besloten dat het moderamen, dat van drie tot vijf leden wordt uitgebreid, een beleidsplan opstelt. Aan de hand hiervan worden de activiteiten getoetst. De orga nen van bijstand of raden moeten zich tot haar eigenlijke func tie beperken, namelijk het uitbrengen van adviezen. Dit mag uitsluitend via de secretaris-generaal in het moderamen lopen. Eenmaal per jaar dienen deze organen een begroting en een werkplan in, inclusief personeelsbezetting. Op den duur moe ten de secretarissen van de organen nauwer met de secretaris- -generaal van de kerk samenwerken. AANHANGERS LEFEBVRE WILLEN KERK KOPEN IN BRABANTSE GERWEN De priesterbroederschap Pius X van de gesuspendeerde (ge schorste) Franse aartsbisschop mgr. Lefèbvre wil de Cle- menskerk kopen in Gerwen in de Brabantse gemeente Nuenen. De kerk moet de ba sis worden, van waaruit de volgelingen van Lefèbvre hun opvattingen in het Ne derlandse taalgebied verbrei den. De gemeente Nuenen, die ei genaresse is van de kerk, vindt de priesterbroederschap op zakelijke gronden de beste gegadigde om de kerk over te nemen. Wel vraagt zij zich af, of de vestiging van de volge lingen van mgr. Lefèbvre past binnen de Gerwense gemeen schap. B en W van Gerwen hebben deze vraag deze week in een besloten vergadering voorgelegd aan de gemeente raad. De kerk, die dateert uit de zestiende eeuw, heeft juist een ingrijpende restauratie achter de rug. De kosten daarvan be droegen ruim twee miljoen gulden. Het kerkbestuur van Gerwen heeft geen interesse voor huur of aankoop van de kerk, omdat het de financiële lasten niet kan dragen. Bisschop Lefèbvre verwerpt de vernieuwingen die sinds het Tweede Vaticaanse Conci lie in de rooms-katholieke kerk zijn doorgevoerd, in het bijzonder die op liturgisch ge bied. Homoseksuele theologen wijzen hervormd rapport af Het werkverband van homo seksuele theologen is zeer te leurgesteld over de hervorm de gespreksnota over gemeen te en homoseksualiteit, geti teld „Verwarring en Herken ning". De Hervormde Synode zou vandaag deze nota behan delen. Volgens een reactie van het werkverband zijn de samenstellers er niet in ge slaagd homoseksuelen als ge wone gemeenteleden te er kennen. De nota spreekt over de gemeenteleden als „wij" en over de homoseksuelen als „zij". In het werkverband zijn ongeveer negentig theologen verenigd die voor het meren deel afkomstig zijn uit de Ne derlandse Hervormde Kerk en verder uit de gereformeer de kerken in Nederland, de evangelisch-lutherse kerk en de doopsgezinde broeder schap. Volgens het werkver7 band is de brief waarin de conclusies van het rapport zijn vervat leugenachtig en ronduit ergerlijk. In die brief erkennen de samenstellers de gelijkwaardigheid van hetero- en homoseksuelen, terwijl een deel vah hen homoseksuelen van het Avondmaal wil uit sluiten, zoals uit het rapport blijkt. De homoseksuele theo logen vragen de synode zich duidelijk uit te spreken tegen elke vorm van kerkelijke tucht ten aanzien van homo seksuele mannen en vrouwen. Verder moet de synode ver klaren dat het voorontwerp wet gelijke behandeling (de zogenaamde anti-discnmina- tiewet) ook binnen de kerk Van toepassing is. En ten slot te vraagt het werkverband de synode uit te spreken dat ho mohaat even erg is als het ra cisme in Zuid-Afrika. Bonensalade met brood chocoladevla met ei vegetarisch Voor twee personen heeft u nodig: 250 g gedroogde of 1 groot blik witte bonen, verse tuinkruiden (bieslook, pe terselie, lavas, kervel, dra gon), 250 g tomaten, sla, 3 lepels yoghurt, 2 lepels azijn, zout, peper, mosterd, 2 lepels olie, 1 ei brood en boter naar be hoefte; halve melk, 20 g maizena, 20 g cacao, 45 g suiker, 1 eierdooier 1 eiwit, 25 g suiker. Was gedroogde witte bonen vanavond een keer en zet ze onder koud water weg. Kook de bonen morgen in het week- water met zout gaar in onge veer een uur en laat ze koud worden. Meng bonen uit blik met zout en laat dat een uurtje intrek ken. Laat de bonen uitlekken. Knip zo veel mogelijk soorten tuinkruiden fijn en meng ze door de bonen. Gebruik vooral veel bieslook of snipper een uitje heel fijn. Snijd de tomaten met of zon der vel in stukjes. Ontvel to maten door ze even in kokend water te leggen, daarna gaat het velletje er moeiteloos af. Meng een sausje van yoghurt, azijn, zout, peper, mosterd en' olie en schep dat met de toma ten door de bonen. Maak dit mengsel goed op smaak af met de gebruikte toevoegsels. Spreid een laagje mooie sla blaadjes op een schotel en leg er de salade op. Garneer met plakjes hardgekookt ei en wat fijngeknipte tuinkruiden. Geef er brood met boter bij. Zet de helft vande melk op. Roer het eidooier stevig met de suiker, cacao en maizena en verdun dit mengsel met wei nig koude melk. Schenk wat hete melk bij het cacaomeng- sel en doe het in de pan. Laat de vla al roerende even door koken en voeg van het vuur de overige koude melk toe. Koel de vla af. Klop het eiwit stijf onder toevoeging van sui ker en garneer er de vla mee. Dit schuim blijft zeker een half uur stijf, daarna kan het teruglopen. JEANNE •EI* -adi Krakers en politie fe Het is gistermorgen tot een gewelddadig treffen gefcfj3 tussen een groep Leidse krakers en de politie. De V( moesteen gerechtelijk vonnis uitvoeren: het ontruim^ m een pand aan de Scheepmakerssteeg. De krakers bodejezi zet. Een confrontatie was helaas het gevolg. en jen De botsing had beslist niet het gewelddadige verlopt1 daarna door de krakers werd uitgedragen. De politie keurig zomerkostuum gestoken en de krakers onth; zich van „modieuze" gewelddadigheden, zoals het van stenen. De barricaden die door hen waren, opgevj bestonden uit een eenvoudig rijtje autobanden. Meef Toch vielen er enkele rake klappen en beten politiehf krakers in het zitvlees. Veel meer was er niet aan de HeT gebruik van de stroomstok, een apparaat bedo^ honden mee op een afstand te houden, kan natuurlijk— opzet zijn geweest. Weliswaar heeft een agent met een lijke ongeladen stok geslagen, maar die brak n| lijk meteen, want een dergelijke stok is immers geen s) pen. Die klap kwam dan ook aanmerkelijk minder hai dan een vergelijkbare klap met een wapenstok of knil fnk kej Na de actie gaven linkse politieke partijen en kraken klaringen uit over een „onbegrijpelijk en schandalig" i den van de politie. Die verklaringen zijn in feite lout alleen een poging het inderdaad discutabele vonnis L woningnood onder jongeren aan de kaak te stellen. La^ is dat men daarbij de politie als doelwit kiest. L( Opnieuw Thatcher IN Groot-Brittannië is dé teerling geworpen: volledig overeenkomstig de verwach tingen wordt het land de ko mende jaren opnieuw gere geerd door een uit leden van de conservatieve partij sa mengesteld kabinet onder leiding van Margaret That cher. Haar partij maar vooral ook zij zelf is er in geslaagd Labour, vanouds de grote concurrente, een ver pletterende nederlaag toe te brengen. Het „Thatcheris- rae" heeft getriomfeerd. On danks de kolossale groei van de werkloosheid in de eerste periode waarin Thatcher in Downingstreet 10 resideerde, heeft het Britse volk het in 1979 in haar uitgesproken vertrouwen gehandhaafd. Zij kan haar beleid voortzetten en zal de komende tijd bij haar kabinetsformatie in elk geval niet met handicaps van partijpolitieke aard worden geconfronteerd. Haar partij beschikt nu immers over een UTRECHT Zelfdoding onder kinderen is een minder ernstig probleem dan tegenwoordig wel wordt aangenomen. Per jaar ondernemen in ons land zo'n 100 kinderen, in de leeftijd van 5 tot en met 14 jaar, een poging tot zelfdoding. Verreweg de meesten van hen blij ven in leven. Het aantal kinderen dat bijvoorbeeld door vergiftigende stof fen in te nemen of door zich op te hangen de dood vindt, ligt jaarlijks niet hoger dan zes. Tot deze conclusie komt een Leids-Utrechtse onderzoeks groep op grond van een en quête die in 1981 en 1982 is verricht en waarvan gisteren de resultaten zijn bekendge maakt. „Hoe afschuwelijk elk individueel geval ook is", al dus de leidster van de onder zoeksgroep, mevr. drs. C. Kienhorst, in een toelichting, „getalsmatig bezien is er geen sprake van een dramatische situatie. Ik denk dat het be langrijk is je dat te realiseren, omdat er de laatste jaren een geruchtenstroom op gang is gekomen als zou er wel een rampzalige ontwikkeling gaande zijn. Daardoor hebben ouders en hulpverleners de neiging gekregen om afwij kend gedrag van kinderen al te snel met zelfdoding of po gingen daartoe in verband te brengen". Bij kinderen onder de 12 jaar blijkt de problematiek rond suïcide of zelfdoding al hele maal een zeldzaam fenomeen te zijn. Ook de gevallen van daadwerkelijke suïcide, waar op de onderzoekers zijn gesto ten, lagen in de leeftijdscate7 gorie 12-14 jaar. Onder jonge ren boven de 14 jaar is suïci de, zoals bekend, de laatste ja ren wèl een veelvuldig voor komend verschijnsel. Het aantal pogingen loopt ver moedelijk in de duizenden, terwijl het aantal geslaagde zelfdodingen in de leeftijdsca tegorie 15-19 jaar geschat wordt op minimaal 150 a 200 per jaar. Het totaal aantal ge registreerde zelfdodingen in ons land bedroeg in 1980, het laatste jaar waarvan gegevend bekend zijn, 1577. Symposium Drs. Kienhorst en haar colle ga's brengen hun bevindingen ter sprake op een symposium voor hulpverleners en onder zoekers, dat vandaag wordt gehouden in het Utrechtse Wilhelminakinderziekenhuis. Dr. W. Wolters, eveneens lid van de onderzoeksgroep: „Hulpverleners schieten vaak tekort als ze geconfronteerd worden met iemand die een poging tot zelfdoding heeft gedaan. Ze weten niet wat ze nu precies moeten doen en re ageren schichtig. We moeten proberen om met name de medewerkers in de zieken huizen tot een meer doeltref fende opvang op te leiden. Daardoor zal althans het aan tal jongeren dat na een eerde re poging tot zelfdoding op nieuw een poging doet, kun nen worden teruggebracht. Want de problemen die leiden tot zo'n noodsprong worden door de jongen of het meisje zélf wel ervaren als uitzicht loos, maar blijken dat objec tief bekeken meestal niet te iijn. De situatie waarin ze verkeren is niet onomkeer baar en dat betekent dat je dus hulp kunt bieden, een nieuw perspectief kunt schep pen. Als je dóór praat mét zo'n jongen of meisje, krijg je doorgaans het signaal: „Ik val in een kuil en ik weet niet hoe ik er uit moet komen". De onderzoekers zijn tot de conclusie gekomen dat meisjes tweemaal zo vaak een poging tot zelfdoding doen als jon gens. Geslaagde pogingen daarentegen komen weer va ker voor bij jongens; dit komt omdat jongens meer opgevoed worden hardere middelen te gebruiken. Als motief worden vaak gezinsproblemen opge geven. Opmerkelijk is in dit verband dat kinderen zonder broertjes en zusjes, die in een éénoudergezin leven, uit de onderzoeksgegevens naar vo ren zijn gekomen als een cate gorie waarin pogingen tot zelfdoding relatief vaak voor komen. Volgens Kienhorst mag hieruit echter niet wor den afgeleid dat leven in een éénoudergezin op zichzelf een factor is die de kans op suïci daal gedrag doet toenemen: „Het zou heel goed kunnen zijn dat bijvoorbeeld emotio nele problemen op de schei ding een doorslaggevende rol spelen". Scheidingen Ook uit eerder verrichte on derzoekingen is gebleken dat toename van het aantal schei dingen in de samenleving hand in hand gaat met de stij ging van (poging tot) zelfdo ding onder jongeren. Ook met de omvang van de jeugdwerk loosheid blijkt het percentage zelfdodingen verband te hou den. De Leidse hoogleraar dr. R. Diekstra sprak gisteren dan ook de veronderstelling uit dat de stijgende lijn die het aantal gevallen van zelfdo ding onder jongeren vertoont, zich de komende jaren nog verder zal voortzetten. Overi gens doet die stijging zich niet alleen in Nederland voor, maar overal in Europa en Noord-Amerika. De laatste 30 jaar is het aantal (pogingen tot) zelfdoding in dit deel van de wereld verdrie- en zelfs verviervoudigd. En oyeral manifesteert die toename zich bij mensen onder de vijftig jaar. Daarboven blijft het per centage stabiel, aldus prof. Diekstra. Voor het Leids-Utrechtse on derzoek werden alle kinde rartsen en alle instellingen voor lichamelijke en geestelij ke gezondheidszorg in ons land om medewerking ge vraagd. Slechts 54% voldeed aan het verzoek. Kienhorst: „Ik denk dat bij degene die niet mee wilde doen wel de gelijk nog zekere géne over het onderwerp een rol heeft gespeeld". Onderwijs in het Engels, nu nog incidenteel gegeven en soms door ouders, wordt in 1986 een verplicht vak op de basisschool. De onderwijzers volgen daartoe de komende jaren een cursus. DEN HAAG Het in voeren van het Engels als verplicht vak op de basisscholen moet wor den gezien als het inspe len op de belevingswe reld van de leerlingen. Kinderen van die leeftijd hebben door popmuziek en de tv al dagelijks met die taal te maken, aldus een woordvoerder van het ministerie onderwijs en wetenschappen. Gisteren maakte staatssecre taris G. van Leijënhorst be kend dat het vak Engels met ingang van 1 augustus 1986 op alle basisscholen verplicht zal worden gegeven. Tot die tijd hangt het geven van les sen Engels op de lagere school af van het initiatief van de schoolleiding. De ver plichte invoering gaat alleen door wanneer op' die datum elke basisschool twee leer krachten in dienst heeft die in staat zijn het vak Engels te verzorgen. Volgens de woordvoerder van het ministerie is het ze ker niet de bedoeling dat er een stukje voortgezet onder wijs „naar voren" wordt ge haald. „Het gaat er niet om dat de kinderen vloeiend En gels leren spreken. Met de lessen Engels moet de inte resse voor vreemde talen worden opgewekt. Verder hoopt men te bereiken dat de overgang naar het voortgezet onderwijs er door wordt ver gemakkelijkt". In het komende schooljaar kunnen ongeveer 8.000 leer krachten op pedagogische academies worden nage schoold. Het gaat hierbij om een applicatie-cursus met de omvang van een werkweek: 20 uur les op de academie, 10 uur televisie- en radio-lessen en 10 uur zelfwerkzaamheid van de cursist. Het volgen van de cursus levert de on derwijzer in financieel op zicht niets extra op; in het gunstigste geval bevordert het de kansen bij een sollici tatie. De cursus geeft de on derwijzer geep enkele verde re lesbevoegdheid. Volgens de woordvoerder is de applicatie-cursus voldoen de om een onderwijzer dui delijk te maken hoe zij hun leerlingen Engels kunnen bijbrengen. „Door hun oplei ding hebben onderwijzers al een behoorlijke kennis van de Engelse taal. Tijdens de cursus leren zij een vreemde taal over te brengen op de leerlingen". gigantische absolute i derheid in het Lagerh DE race om de tweed er P is door Labour gewonipls niet, zoals een paar daa leden even werd aaï°e men, door de Alliantf61 liberalen en sociaal-der? ten. Een schrale troosf Michael Foot en de die de komende jareif op alles zullen moeten r om zich te hervinden' bour heeft zijn groots derlaag sinds ruim zest£ geleden en moet de woordelijkheid daarvoi of meer bij zichzelf z Het Labourprogramm^' immers op bepaalde als los zand aan elka?' bood in menig opzicht P perspectieven, het b< nauwelijks de in de par vende tegenstellingen ?u' gematigd en uiterst lir*0. Foot bleek niet de p"? 1 leider te zijn die hetrei volk kon aanspreken. !irn een nieuwe Labour-^0 moeten komen. nn DE Alliantie tenslottefet. alle reden zich ernstig: het Britse kiesstelsel klagen. Zeker voor on grippen (maar waarsch is ook menige Brit de mening toegedaan) is dol dat de Alliantie, djf1 geveer een kwart van e stemmen kreeg, in hen, gerhuis waarschijnlijk i ongeveer 20 van de 650| verwerft. De Alliantie'" alle reden zich tegen 4®e steem te verweren.j wordt inderdaad de hl tijd de wijze van saméT| ling van „de moeder dejf J lementen" te herzien. MAGGIE THATCHEJ vannacht dat ze „me! I groot gevoel van ve 1 woordelijkheid en neh heid" haar tweede pf als eerste minister ij, Het woord nederigheid uit haar mond wat ci| over, maar haar veranti delijkheid kent ze inderi Met belangstelling kijkf Britten en zij nié leen uit naar het ni regeerprogram en na^jrj reacties daarop van oppjn en vakbonden. dig ZONNIGE !°fr PERIODEN f"' DE BILT-KNMI E#1')1 morgen perioden met zöle" temperatuur loopt in de dag uiteen van 18 grade zee tot 22 graden in he nenland. De wind is ma P" waait uit het zuidwestèfct de Oceaan in de omgevii de Azoren verandert ei gedrukgebied maar van plaats. Zijn tegenhan een depressie, die van he ph ele IJsland in oostelijke trekt. Een bij de depressa< horend regengebied ligt gen boven de Britse Eila Het verplaatst zich gelei naar het vasteland, maa zal ons land morgen ni< s bi reiken. 'UI Amsterdam Eindhoven Lh. R'dam zS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2