Thatcher nu heer en meester in partij p VS Russische korte-af stands wapens opnemen in onderhandelingen Geneve Brazilië dreigde Suriname met invasie Griekenland en Turkije hervatten overleg Tevredenheid over opkomst kiezG Berkhouwer veroorzaakt schandaal Protestacties na execut— van ANC-strijders STAAT DER NEDERLANDER BUITENLAND CiidaeQotnmii VRIJDAG 10IUNI1983 Pij] Salvadoraans verzet wil dialoog met VS MEXICO-STAD Het Salvadoraans ver zet heeft gisteren besprekingen voorgesteld met de Verenigde Staten en de regering van El Salvador, teneinde een politieke op lossing te vinden voor de burgeroorlog in dat land. Het is de eerste keer dat de Salva doraanse bevrijdingsbeweging zich uit spreekt voor een dialoog met de VS. Het verzet controleert grote delen van El Salvador en kan uit een sterke positie eventuele onderhandelingen beginnen. Re bellenleider. Zamora, die gisteren sprak na mens het Salvadoraans verzet, zei dat on danks de militaire en politieke successen het verzet nog steeds positief staat tegen over rechtstreekse onderhandelingen met de betrokken partijen. Soares: Uur van de waarheid heeft geslagen LISSABON Het uur van de waar heid heeft geslagen. Als wij er niet in slagen de Portugese economie weer in het goede spoor te krijgen, moeten wij ernstig vrezen voor de democratische erfenis van de Anjerrevolutie van 1974. Dit heeft Mario Soares gisteren ver klaard, nadat hij door president Eanes was ingezworen als premier van een nieuw centrum-links coalitiekabinet. Soares beloofde dat zijn regering ,,de moed zal hebben" om impopulaire maatregelen te nemen. Portugal, het armste land van West-Europa, kampt met een inflatie van 20 procent per jaar. Weer jongeren in DDR gearresteerd WEST-BERLIJN De Oostduitse au toriteiten hebben in Jena opnieuw jon geren aangehouden, nadat zij woensdag een van de leiders van een vredesgroep in deze stad, Roland Jahn, onder dwang op de trein naar West-Duitsland hadden gezet. De gearresteerde jongeren hadden handtekeningen verzameld van men sen, die het niet eens waren met de uit wijzing van de 29-jarige Jahn. In de af gelopen weken heeft de DDR zo'n 20 leden van een vredesgroep in het zui den van het land, die geconcentreerd is in de universiteitsstad Jena, hun Oost duitse paspoort afgenomen en naar West-Duitsland gestuurd. Schoon schip in Luik BRUSSEL De Belgische regering heeft gisteren besloten het leger, de rijkswacht en de bescherming be volking in te zetten om een grote schoonmaak te houden in de stad Luik. De stad is erg vervuild omdat er al een week lang geen huisvuil is op gehaald, wegens een staking van het gemeentelijk personeel in Luik. Als gevolg van de vervuiling kampt Luik nu met een rattenplaag. De schoonmaakactie is vandaag begon nen en zal waarschijnlijk ook mor gen nog worden voortgezet. De bur gemeester van Luik heeft zelf de hulp van de bescherming bevolking en het leger ingeroepen. Wapens voor Zuid-Afrika onderschept KOPENHAGEN Op het vliegveld van Kopenhagen is een wapentransport on derschept dat van Oostenrijk onderweg was naar Zuid-Afrika. Deense kranten meldden gisteren dat de zending uit 500 automatische pistolen van de Oostenrijkse firma Kiehler bestond. De wapens zouden met het eerstvolgende toe stel met bestemming Johannesburg door gestuurd worden. Het transport is volgens het Deense recht verboden en een in breuk op het wapenleverantieverbod van de Verenigde Naties tegen Zuid-Afrika. De zaak zal ter sprake worden gebracht in het Deense parlement. FRANSE DIPLOMA A UITEN ONGENOEfrk OVER MITTERRA?ia, PARIJS Ambtenaren van de Fiiscl tenlandse dienst hebben gisteren ince geven aan hun ongenoegen ove^ do noemen, politieke benoemingen edrijf gingen op de begroting van hunkosl ment. Zij deden dit in een lange opi brief in het Franse dagblad Le Merli gezaghebbende blad gaf de Franse; H ten in zoverre gelijk dat het opm M< de regering-Mitterrand, die in mein. E de macht kwam, „op ongekelG schaal" aanhangers op diplomatiekngi heeft benoemd. In hun open brief r ir de Franse diplomaten de regerinsie rand. dat zij belangrijke posten aamka ren politieke aanhangers heeft gegn v in: Een automobilist wil, zeker bij lange afstanden, zo nu en dan wel eens even de benen strekken. De gelegenheid daartoe is evenwel niet altijd voorhanden. Een inventieve Amerikaan, Barry Eisel, heeft daar wat op gevonden; een hangmat voor op de auto. Kan de motor ook even afkoelen. NAVO PESSIMISTISCH OVER ONDERHANDELINGEN ATHENE Griekenland en Turkije hebben besloten het overleg te hervatten dat in ok tober 1981 door Grieks toedoen werd afgebroken. De ministers van buitenlandse zaken van beide landen zijn dit in Parijs in de marge van de NAVO- raad overeengekomen. Grie kenland en Turkije staan op gespannen voet met elkaar sinds de Turkse invasie en be zetting van Cyprus in 1974 en vanwege de aanspraken die ze elkaar betwisten inzake de zee- en vliegrechten boven de Egeïsche Zee. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN De magere uitslag voor de Alli antie is een gevolg van het onrechtvaardige kiesstelsel en het feit, dat de alliantie-aanhan gers verspreid zijn over het hele land, in plaats van geconcentreerd in bepaalde delen. Volgens de liberale leider David Steel, die gisteren met het grootste gemak zijn Schotse zetel heroverde, heeft Groot-Brittannië niet de verkiezingsuitslag gekregen, die het duide lijk verlangde. De liberalen hebben tot nu toe maar een van hun afgevaardigden verloren en er twee bij gewonnen. Twee stichters van de nieuwe sociaal-democratische partij, Shirley Williams en Bill Rod- gers, werden verslagen. De an dere twee stichters, Roy Jen kins en dr.David Owen over wonnen in hun respectieve kiesdistricten. Shirley Willi ams is het eerste Lagerhuislid dat haar zetel tweemaal achter elkaac verliest. Vanmorgen bedroeg het SPD-verlies al 16 zetels. Premier Thatcher, die in het hoofdkwartier van de Britse conservatieve partij hartelijk toegejuicht werd door haar medewerkers, verklaarde jubelend: „Wij gaan zonder verwijl opnieuw aan de slag". Verwacht wordt, dat zij dezer dagen alle nog overblijvende zwakkelingen uit haar rege ring zal verwijderen en zich volledig omringen met trouwe jaknikkers. Een bedrukte Michael Foot en zijn vrouw, de actrice Jill Craigie, verlaten na het bekend worden van de uitslag het verkiezingscentrum in Ebbw Vale in Wales, waar het kiesdistrict van Foot is gelegen. f (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De 2578 kandidaten voor 650 La gerhuiszetels, die de in zet vormden van de nieuwe Britse parle mentsverkiezingen, zaten gisterenavond nerveus op de nagels te bijten, in afwachting dat de uitsla gen wereldkundig ge maakt werden. Alle par tijen hadden in de loop van de dag met grote te vredenheid een goede opkomst van de kiezers vastgesteld. Gezegd werd, dat ze minstens even belangrijk was als in mei 1979, toen 76 pro cent van de 41 miljoen kiezers hun stemrecht gebruikten en de Britten Margaret Thatcher, leid ster van de Conservatie ve Partij, voor het eerst aan het bewind brach ten. In Noord-Ierland, waar dit maal 17 zetels te vergeven waren, werden minstens honderd nationalistische kie zers gearresteerd wegens op zettelijke persoonsverwisse ling. Dat bedrog is een tradi- tionale Noordierse truc om in parlementsverkiezingen meer stemmen bij elkaar te krijgen. Dergelijke mensen duiken uiteraard meer dan eens in de stemhokjes. De politie van Noord-Ierland en de aanwezige Britse troe pen verkeerden in volledige staat van paraatheid om elke poging tot verstoring van de verkiezingsrust in de kiem te smoren. De Republikeinse ondergrondse verzetsorgani satie INLA bracht in West- Belfast voor de ingang van een kazerne een met dyna miet geladen olietankwagen tot ontploffing. Enkele perso nen werden lichtgewond. Dikke zwarte rookwolken dreven langdurig over de stad. Stoomwals In het Oostengelse graaf schap Norfolk ging landbou wer Cliff Audritch gisteren weer per stoomwals stem men. Telkens wanneer er verkiezingen gehouden wor den, zorgt hij voor dit tradi tionele vertoon. Het voertuig is zijn eigendom en heet „IJ zeren Lady", de bijnaam van premier Margaret Thatcher, op wie landbouwer Audritch (65) trouwens gestemd heeft. De stoomwals is 45 jaar oud en ontwikkelt een snelheid van nauwelijks 10 kilometer per uur. Gelukkig voor boer Audritch, die weer ijverig ge filmd en gefotografeerd werd, bedraagt de afstand tussen zijn huis en het stem bureau maar een goede an derhalve kilometer. Premier Thatcher begaf zich gisterenmorgen kort na ze ven uur in het Londense Westminster naar een stem bureau dicht bij haar ambts woning Downing Street 10. Ze was vergezeld van haar echtgenoot Denis. De Conser vatieve regeringsleidster, die Ster een lange nacht voor c^ee had, zag er opgewektlet ker van de overwinnLjm Haar tegenstander A,er Foot, leider van de I^j, partij, heeft per post g^ori Hij bracht gisteren door in Tredegar, dejm£ plaats van het Zuieje kiesdistrict waar hij j daat was. Verwijten d In de Labourpartij reg(e nu verwijten op de \n woordelijke leiders. Co rnier James Callaghanp het partijbeleid van ee ge ontwapening nie vaardbaar voor de was. „Als links mij de ij geeft, steken zij de kojj het zand". Verwijten v ook gericht aan de SIkt g groep Sociaal-Demd'os die zich afscheidden vTC gs bour wegens haar rj koers. „Deze afvalligei ben de democratie b ut land enorm veel kwa| daan", zo beweerde Healey, de tweede méje Labour. et DEN HAAG De Braziliaan se generaal Danilo Venturini heeft Surinames sterke man Desi Bouterse gedreigd met een militaire invasie in Suri name, als dat land zijn verhou ding met Cuba niet herziet. Dit meldde vanochtend het Algemeen Dagblad. Volgens het ochtendblad zou Bouterse toezeggingen aan Brazilië hebben gedaan de banden met Cuba af te zwak ken, hetgeen geleid zou heb ben tot het aftreden van de Surinaamse minister van volksmobilisatie en cultuur, Badrising Sital. Sital zou Bou terse hebben verweten voor „politieke chantage" te zijn be zweken. De voorzitter van de Brazili aanse nationale veiligheids raad, generaal Venturini, bracht twee maanden geleden een kort bezoek aan Suriname. Tijdens het bliksembezoek zou de Braziliaanse generaal Bou terse een uitgewerkt invasie plan hebben voorgelegd, dat in werking zou treden in het ge val de Surinaams-Cubaane re latie blijft voortduren. Het Al gemeen Dagblad meldde ver der dat volgens bronnen in en buiten Suriname de Brazili aanse legerleiding van plan zou zijn geweest een bezetting van Suriname te willen uit voeren tot 40 kilometer ten zuiden van Paramaribo. Ven turini zou Bouterse hebben weten te overtuigen dat Brazi lië geen Cubaanse invloed in Suriname duldt. Even horizontaal STRAATSBURG Het Ne derlandse liberale lid van het Europees Parlement, Cornelis Berkhouwer, heeft deze week in Straatsburg een minischan- daaltje veroorzaakt. De VVD- vertegen woordiger was samen met andere Euro parlementariërs, journalisten en ambtenaren uitgenodigd door een Italiaanse collega voor een diner. De bedoeling van het diner was om de geno digden een indruk te geven van de produkten die Italiaan se hergboeren Europa te bie den hebben. Tijdens het eten tje eigende Berkhouwer zich een flinke hoeveelheid pro dukten toe, die de gasten tij dens het diner werden aange boden. Hij ging weg met een arm vol flessen wijn, kazen en geselecteerd fruit. Een Belgi sche Europarlementariër, De Crombrughe, werd boos. Ter wijl de ruim honderd gasten verbaasd toekeken, riep hij: „Houdt de dief". De Neder landse liberaal liet geschrok ken de buit vallen en trok zich haastig terug. Voor de eerste maal leidde het gedrag van Berkhouwer, die al vaker de ergernis had opgeroepen door zijn genante optreden, tot een uitbarsting. In een reactie op het gebeuren ontkende Berk- houwer vanochtend zijn be schamende gedrag. Volgens hem zijn het allemaal „leu gens". Het is een publiek ge heim dat de VVD eigenlijk al jaren van zijn vertegenwoordi ger Berkhouwer af wil. VVD-voorzitter Kamminga drong onlangs aan op het ver trek van Berkhouwer voor de volgende verkiezingen voor het Europese parlement, die juni volgend jaar plaa\ Berkhouwer zelf ver weinig voor. 10-37' JOHANNESBURG De terechtstelling van drie g[39.5! strijders van het African National Congres (ANC) he(kt.™ ren in verscheidene Zuidafrikaanse steden tot prot geleid. In Soweto, de grote Afrikaanse slaapstad bi; nesburg, luidden de kerkklokken toen bij het aanbr^M de dageraad de doodvonnissen werden voltrokken, jy In de kapel van het gebouw van de Zuidafrikaanse R Kerken in Johannesburg werd een gebedsdienst g(aanse voor de drie opgehangen ANC-strijders, de 23-jarigfc> pon Mogoerane, de 25-jarige Jerry Mosoloni en de 27-jarrJ^" cus Motaung. De voorzitter van het ANC, Olivere heeft gisteren verklaard dat de executies „een oproep wapende strijd" vormen. Tambo zei „te zullen tehk door de gewapende strijd op te voeren". !ran* Ook buiten Zuid-Afrika is met grote verontwaardigifkrooi ageerd op de voltrekking van de doodvonnissen. OpJrk™° ningszitting van de Organisatie van Afrikaanse te pes werd een minuut stilte in acht genomen. De NederlaF1™0 gering, die de executies betreurt, vreest dat de spit Dinar geweld in Zuid-Afrika verder opgevoerd zal wordei?°nd drie wapentypes heeft de SS-22 met 900 kilometer het. grootste bereik. De wapens zijn gestationeerd in Oost- -Duitsland en Tsjechoslowa- kije. Een Amerikaanse woord voerder noemde het dreige ment van Andropov, dat er kernraketten in de Oostblok landen opgesteld worden op het moment dat de Navo be gint met het plaatsen van de 572 Pershing- en kruisraket ten, daarom achterhaald. Op de NAVO-vergadering in Parijs heerste gisteren pessi misme over de voortgang van de besprekingen in Genève over de middel-lange-afstands- wapens. President Mitterrand had al eerder gezegd niet te geloven dat de plaatsing nog voorkomen kan worden, aan gezien de Russen zo'n groot evnwicht hebben inzake mid- dellange-afstandswapens (mo menteel 350 SS-20 raketten). „Moet de Sovjet-Unie een mo nopolie hebben in deze ver schrikkelijke bewapening ,,Ik zeg nee en ben zeker dat alle Fransen met mij nee zeg gen. En ik zeg dat het nodig is een zeker evenwicht in Euro pa te bereiken. Geneve zal niet slagen. Niet op grond van de Russische voorstellen, noch op grond van de Amerikaanse nul-optie. Er was een kans, toen de onderhandelaars ak koord gingen met een voorstel over gelijktijdig opbouwen aan westelijke kant en het afbre ken aan Russische zijde tot er een balans ontstond. Maar de onderhandelaars kregen van hun regeringen geen groen licht. De kans is nu verkeken, en het einde van het jaar komt steeds dichterbij, terwijl er in Geneve geen enkele vooruit gang geboekt wordt". In NAVO-kringen heerst gro te tevredenheid over het feit dat voor het eerst sinds lange tijd weer een NAVO-vergade- ring in Parijs. Men ziet daarin een toenadering van Frankrijk tot de NAVO. ADVERTENTIE 9^96 LENING 19^ PER 1997/1990^ bedrag koers rente aflossing verlenging inschrijving storting prospectus (Van onze correspondent) PARIJS De Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Ri chard Burt, heeft gisteren tijdens het NAVO-beraad in Parijs bekend gemaakt dat de Amerikanen een nieuw element aan de on derhandelingen met de Russen in Genève zullen toevoegen: dat van de Russische korte-afstands wapens SS-21, SS-22, en SS-23. De bekendmaking van Burt kwam niet geheel als een ver rassing. Vorige week hadden de Amerikanen in Brussel al laten weten dat de Russen drie types korte afstands raketten met kernlading, die in de Amerikaanse code worden aangeduid met SS-21, SS-22 en SS-23, in „landen in het Oost blok" hebben opgesteld, ge richt op West-Europa. Van de open bedrag wordt op maandag 13 juni vóór beurs bekendgemaakt jaarlijks op 15 juli in 4 jaarlijkse termijnen van 15 juli 1987 af houders van deze lening hebben van 15 juli 1986 tot 15 augustus 1986 het recht de lening om te zetten in een 9'/z% lening 1986 met aflossing per 1990/1993 14 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 15 juli 1983 kosteloos bij banken en commissionairs RUITENHEER

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12