Wan jonge ambitieuze ambtenaar naar kritische gemeentesecretaris oesikgroep wil lubhuis inrichten Voor Pietje Precies. ■§"£eidóe6ouumt W. VAN SPRANG NEEMT NA HALVE EEUW AFSCHEID Psychologen en artsen buiten schot in reorganisatieplan van studentenvoorzieningen SlDEN/REGÏO ficidae(2otnani DONDERDAG 9IUNI1983 PAGINA 5 IOORDWIJK Ge- entegïeentesecretaris W. van It ge-prang van Noordwijk zet spor-^n het eind van deze /,ï/('aand een punt achter afde-W ambtelijke loopbaan, be-fe verlopen is van ambi- ?t zesleus jong ambtenaar naar en kritische gemeentese- retaris. Per 1 juli gaat hij liet pensioen. De secreta- js heeft de volle rit uit- ;ediend. Bijna vijftig jaar Ige'n.leeft hij er als ambtenaar st in p zitten. Voor z'n gou- hou-len jubileum komt hij net ^aar-en maand tekort. De Woe-oorschriften bepalen •n^e-chter, dat ambtenaren 'pstappen met ingang ictie,an de eerste van de i de-naand, nadat zij 65 jaar was- jjn geworden. Hij heeft log wat vakantiedagen ip te maken en daarom leemt hij afscheid op 'rijdag 17 juni, niet in het „j.,/thuis der gemeente" r 4 5 naar in „Noordwyks Eer- startte Huys", het Hof van Weer Jolland. Dat gebeurt tus- 1 tot en vijf en zeven uur tij- dat lens een receptie. heer Ie heer Van Sprang stamt uit ver- en agrarische familie uit het Vest-Brabantse Fijnaart. Zijn wee broers zetten het bedrijf joort, maar hij gaf de voor- eur aan de studie en ging laar de Mulo. Na het behalen iets'an ^et diploma in 1933, ieu' ree8 bij een aanstelling als rnse f°'ontair °P de gemeentese- llen fetar'e van bet nabij gelegen vor^ Willemstad. De jonge, ambi- roor ruze ambtenaar maakte er uur *n sne^e promotie. In vijf aar tijd klom hij op tot de i ang van eerste ambtenaar ter e OQ ecretarie. Maar'daarmee zat um- ''j °°k aan bet plafond. Ho ler kon hij niet. Over zijn verk in Willemstad viel de chaduw van oorlog en bezet ing. Zo was hij betrokken bij de identificatie en de registra tie van Belgische krijgsgevan genen, die door de Duitsers met Rijnschepen werden af gevoerd, maar ter hoogte van Willemstad in de lucht vlo gen. De talrijke slachtoffers werden in Willemstad begra- Naar de badplaats In 1941 solliciteerde Van Sprang naar Noordwijk, naar aanleiding van een adverten tie in de vakbladen, dat er in de badplaats een vakature was van waarnemend chef op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie. Er waren meer dan honderd ge gadigden. Willem behoorde tot de zes, die na de selectie een vergelijkend examen mochten afleggen en een proef in het schoonschrijven. Ondanks z'n jeugd (23) was het Van Sprang, die in de open gevallen plaats werd be noemd. In Noordwijk vond de jonge ambtenaar een uitste kende leerschool. De heer B. Ike, doorkneed in het vak, zwaaide de scepter op de se cretarie, waarin die tijd onge veer dertig mensen werkten. Eén van de taken, waarmee de ambtenaar Van Sprang werd belast, was de uitreiking van de persoonsbewijzen. Dit waren op last van het Duitse gezag ingevoerde legitimatie bewijzen en de daarop staan de persoonsgegevens moesten overeenkomen met die op de kaarten van het bevolkingsre gister. „Ook de bewoners van „Sancta Maria" en van de Dr. Mr. Willem van den Berg- hstichting vielen onder de maatregel. Dat zelfs van die mensen in het bad een vinge rafdruk moest worden ge maakt, heb ik als bijzonder triest ervaren", merkte de scheidende secretaris op. Ook joden en onderduikers heeft hij aan persoonsbewijs geholpen. Uiteraard onder een andere naam en adres. Daar deze mensen niet op het gemeentehuis konden ver schijnen, verrichtte Van Sprang deze karweitjes in z'n kosthuis bij de familie Lind- hout aan de Voorstraat. In het bevolkingsregister op het ge meentehuis moest ook een kaart met die gegevens te worden geplaatst. „Toen op verschillende plaatsen door verzetsgroepen overvallen werden gepleegd op de bevol kingsregisters om deze te ver nietigen, werd het Noordwijk- se register in opdracht van de Duitse bezetters overgebracht nar het bureau van de Orts- kommandantur. Dagelijks ging in met m'n koffertje naar het kantoor van de plaatselij ke militaire baas aan de Wil- helminastraat. In het hol van dé leeuw werd onder het oog van de Duitse commandant het kaartsysteem van de be volking in overeenstemming gebracht met de illegaal uitge geven persoonsbewijzen". In Noordwijk kwam Van Sprang ook in contact met Noordwijkse families. In deze kring vond hij zijn vrouw Nely, dochter van de wethou der en latere waarnemend burgemeester Gerard Voge laar. In 1946 zijn ze getrouwd en ze kregen een zoon en drie dochters, die inmiddels het huis uit zijn. Drukke tijd In datzelfde jaar 1946 ging Walenkamp weg en volgde Van Sprang hem op als chef van de afdeling algemene za ken. „Het was een drukke tijd", weet hij nog. „Eerst kwam er een noodgemeente- raad en daarna werden er in één jaar drie verkiezingen ge houden: voor de Tweede Ka mer, voor de Provinciale Sta ten en voor de Gemeenteraad. „Alles was toen nog hand werk. Kiezerslijsten moesten worden samengesteld en uit getikt daar kwam nog bij dat het na-oorlogse personeel met Scheidend gemeentesecretaris Van Sprang: Teleurgesteld over uitblijven nieuw verkiezingen nog geen enkele raadhuis. ervaring bezat". In 1964 be reikte de heer Ike de pensi oengerechtigde leeftijd. Van Sprang werd toen tot zijn op volger benoemd. „Met alge mene stemmen", voegt hij er aan toe. Een onmiskenbaar blijk van vertrouwen van de kant van de gemeenteraad. De secretaris heeft het in zijn 42-jarige dienst aan de ge meente nooit beschaamd. School en kerk hebben in deze meer dan veertig jaar in ruime mate van z'n kennis en bestuurlijke kwaliteiten ge profiteerd. Ruim 27 jaar had hij, die van huis uit gerefor meerd is, zitting in diverse schoolbesturen, zoals de Vere niging voor Protestants Chris telijk Onderwijs te Noord- wijk-Binnen (de Wilhelmina- school), daarna in de Vereni ging voor Christelijk Onder wijs te Noordwijk aan Zee (de School met de Bijbel, en na de fusie van deze met de Her vormde Schoolvereniging, van de Vereniging voor Pro testants Christelijk Onderwijs te Noordwijk aan Zee. De kroon op dit werk was de rea lisering van de nieuwe school in de kern van het oude dorp (De Zeehonk). Stadsschrijver Stadsschrijvers zijn gewoon lijk mensen op de achter grond. Vaak vervullen ze een bemiddelende rol. Zo komen zij voor in de geschiedenis van kerk en wereld. Hun in vloed dient men echter niet te onderschatten. In de raads vergaderingen pleegt hij nooit aan het woord te komen, maar in de vergaderingen van B en W wordt wel vaak zijn mening gevraagd. Gemeente secretaris Van Sprang is aan zijn zesde college bezig. Interessant is de visie van de scheidende secretariechef op bepaalde bestuurlijke ontwik kelingen. Zo signaleert hij een verzelfstandiging van de wet houdersfunctie. „Steeds meer gaat de wethouder zich recht streeks verstaan met de chefs van de afdelingen en de vak specialisten. Er is meer dele gatie gekomen. De zaken ko men uiteindelijk wel bij de gemeentesecretaris terecht, maar in een later stadium". Naar de mening van Van Sprang zal een en ander uit monden in een full-time wet houderschap. Kritiek heeft de gemeentese cretaris op de toenemende in vloed van de raadscommis sies. Deze colleges zijn volgens de wet commissies van advies, nadat het college van burge meesters en wethouders een voorlopig standpunt heeft be paald. „Steeds meer bespeurt men echter de tendens om eerst de mening van de com missies te peilen en daarna met een standpuntbepaling te komen. Men doet op die ma nier geweld aan de besluit vorming door de gemeente raad", aldus de secretaris. Naar zijn mening dient men meer in de geest van de ge meentewet te handelen. Raadhuis Bij z'n afscheid moet secreta ris Van Sprang ook en stuk teleurstelling kwijt. Ruim veertig jaar heeft hij in Noordwijk gewerkt, bijna even lang is er gesproken over een nieuw raadhuis, maar tot heden is er geen steen gelegd en geen spijker geslagen. „Met teleurstelling moet ik dit vaststellen", aldus Van Sprang. De mogelijkhe den tot nieuwbouw zijn zeker aanwezig geweest, maar uit oorzaak van partij-politieke belangen is er tot nog toe nooit iets van de grond geko men. Het had anders ge kund", is zijn reactie. Van Sprang attendeert in dit ver band op de nadelen van de huidige accommodatie, nu be langrijke secretarieafdelingen her en der gehuisvest zijn. „Dit heeft een duidelijk nade lige invloed. Het onderling contact laat te wensen over, er gaat teveel tijd verloren, en er is onvoldoende overzicht". SSENAAR „We hebben ias geen geld voor de in- on- (hting van dit gebouw. We run uden graag zien dat de ge bet fente een bijdrage levert, ten het is niet onze schuld sre 1 de aanlegkosten zo hoog en. n opgelopen". Aan het »ord is Marcel Spierings, pepssecretaris van de Van besikgroep in Wassenaar, In 100 leden tellende scou- iggroep, die na vele jaren ij- iren voor een nieuw onder- )aP irnen onlangs een nieuw ge- 1*:~ luw, ,,'t Woeshoês" aan de an Duivenvoordelaan, in ge- luik kon nemen. Helaas is lor de inrichting ervan nog (.000 gulden vereist. Op dit enblik heeft de Van Woe- jcgroep alleen maar de be- ikking over 4 muren met n dak er bovenop, omdat het de inrichting bestemde ld letterlijk in de grond is lim 20 jaar heeft de Van oesikgroep er voor moeten eren om een geschikt on- rdak te krijgen voor haar tiviteiten. In 1959 werd de oep opgericht en vernoemd naar de vlak na de Tweede Wereldoorlog overleden, op scoutinggebied zeer actieve pastoor Van Woesik van de Jozefparochie. Vier jaar later bleek de behuizing te klein voor de vereniging. Van de ge meente kregen de zeeverken ners de remise als onderko men toegewezen. Tijdelijk Marcel Spierings: „Het onder komen was tijdelijk, want het was de bedoeling dat de remi se zou worden omgebouwd tot sporthal. In het begin van de zeventiger jaren vertrokken de andere huurders uit het ge bouw en bleven wij alleen achter. Intussen bleek het ge bouw niet geschikt om tot een sporthal te worden omge bouwd. Op een dag werd ik opgebeld door een vanmijn collega's en die vroeg me: Klopt het dat ze met de sloop van de remise zijn begonnen Dat klopte inderdaad, en dat terwijl wij er nog in zaten. Na v.ier maanden kregen we een plek toegewezen, waar we van ons eigen geld een loods heb ben neergezet. Aanvankelijk zouden we er volgens de ge meente slechts vier jaar hoe ven zitten, maar het werden er acht". Zo'n 100 meter verderop is nu het nieuwe gebouw van de Van Woesikgroep neergezet, maar dit heeft nógal wat voe ten in de aarde gehad. Bij de plannenmakerij en de uitwer king ervan heeft het de Van Woesikgroep allemaal niet erg mee gezeten. De vereniging heeft heel wat onvoorziene kosten gepresenteerd gekre gen als gevolg van beslissingen van de gemeente. Spierings: „Afspraak is geweest dat de gemeente de grond bouwrijp zou opleveren. De gemeente stelde echter, toen we met bouwen wilden beginnen, dat er voor 20.000 gulden zand ge stort moest worden. De nieuw bouw kwam niet, zoals we ge dacht hadden langs de weg, maar 100 meter het weiland in zodat onze geplande kosten voor aansluiting van gas, elek triciteit en water 10.000 gulden hoger uitkwamen dan begroot was". Acties als deze fancy-fair moeten de verdere inrichting van het gebouw van de Van Woesikgroep bekostigen. door middel van hulpbiedende ting. Van de gemeente ontving moet komen van fancy-fairs acties tussen 1975 en 1982 de groep 58.000 gulden subsi- en andere acties, of van de ge- 100.000 gulden bij elkaar voor die, die voor het grootste deel meente, die volgens de groep het nieuwe gebouw, 't Woes- opging aan het egaliseren van jn bepaalde opzichten aanspra- hoês kostte echter het dubbele, het terrein en aanleggen van kelijk is voor de hogere kos- De Van Woesikgroep spaarde nog afgezien van de inrich- de nutsvoorzieningen. De rest ten. Jer Lilt geschenk voor j5rinses Juliana Vinses Juliana heeft gistermiddag op Paleis Soestdfijk een vaa- Hollandse Nieuwe in ontvangst genomen. Het zilte geschenk £«.'d haar aangeboden door mevrouw Krijgsman-Ouwehand, 0K' chtgenote van de schipper van de Katwijk 51, die de haringrace *on. In het midden de heer K.A. Taal. hoofd van de dienst Ne- terlandse harinqcontrole. LEIDEN Er moet een Raad voor het Studenten beleid komen ter vervan ging van het Centraal Or gaan Studentenvoorzie ningen (COS) en de Com missie van Bijstand. Dit heeft de dienst organisatie (OSO) van de Leidse uni versiteit neergelegd in een uitgebreid advies voor het college van bestuur. De dienst OSO vindt dat de huidige structuur van de studentenvoorzieningen- organisatie ondoorzichtig is en op verschillende ter reinen overlappingen ver toont Zij wijst eroo dat verschillende taken de laatste jaren veranderd zijn, zoals die van de stu dieadvisering, het deca naat, de psychologische zorg en de gezondheids zorg. Ook zijn veel veran deringen opgetreden in de wijze van financieren. De Raad voor het Studenten beleid zou het College van Bestuur moeten adviseren bij de beleidsvoorbereidingen ten aanzien van de studen tenvoorzieningen. Ook zou de Raad „vergaande advise rende en initiatiefnemende" bevoegheden mogen hebben. Hot advies -van Ho OSO is niet zo ingrijpend van bete kenis als dat van de zogehe ten Taakgroep studie-en stu dentenbegeleiding van vorig jaar maart. Die Taakgroep stelde ondermeer voor om de diensten van de studentenp sychologen en -artsen af te schaffen, omdat de studenten deze ook „in de maatschap pij" kunnen krijgen. De dienst OSO ziet deze noodzaak niet. Zij wijst erop dat de psychologen en de art sen hun werkwijze het afge lopen jaar hebben veranderd en zich meer hebben gericht op problemen die direct ver band houden met de studie. Wel stelt de OSO voor om de moPeliikheid te onderzoeken de studentenartsen onder te brengen onder de Bedrijfsge neeskundige Dienst, even tueel uitgebreid met de ge zondheidsdienst van het Academisch Ziekenhuis. Naar aanleiding van het ad vies om de psychologen en artsen te ontslaan vorig jaar zijn felle discussies ontstaan en werd ondermeer een commssie ad hoe studenten beleid ingesteld. Deze deed de uitspraak dat studenten een „specifieke groep" in de samenleving zijn en daarom behoefte hebben aan een „ei gen voorzieningenpakket". Die uitspraak werd door de universiteitsraad onder steund. Ook op landelijk ni veau, in de Academische Raad, is onlangs uitgespro ken dat studenten recht heb ben op eigen voorzieningen. Dit ook als zij ooit een rijks- studietoelage op bijstandsni veau krijgen. De OSO sluit zich in haar advies aan bij deze uitspraken en spreekt zich daarom niet uit over de wenselijkheid om bepaalde voorzieningen voor studen ten wel of niet te hand ha- Zorgen over onderhoud buitenwegen Zoeterwoude ZOETERWOUDE Het on derhoud van de buitenwegen in Zoeterwoude zal altijd een grote zorg blijven. In het re cente verleden heeft burge meester Houd ijk zich al eens in dergelijke bewoordingen uitgelaten. Nadat in septem ber 1982 de gemeenteraad een krediet beschikbaar stel de van 67.000,- voor het as falteren van het Weddepad, Broekweg en Gelderswoud- seweg bleek in maart van dit jaar reeds ruim 12.000 gulden meer nodig. Thans blijkt dat nog enkele verzakkingen moeten worden opgevuld en is opnieuw extra geld - ruim 9.100 gulden - nodig De raadscommissie financiën moet over deze materie van avond advies uitbrengen. In het kader van de veiligheid van de weggebruikers zal er echter nauwelijks iets anders op zitten dan het treffen van de maatregelen. Uiteindelijk vallen de herstelwerkzaam heden 30% hoger uit dan in september was voorzien. Zoeterwoude zal geconfron teerd blijven worden met hoge herstelkosten van de buitenwegen. In het polder gebied zijn vele smalle we gen die aangelegd zijn op een, verhoudingswijze, slap pe ondergrond. Voorts zijn de wegen niet of nauwelijks berekend op het toenemende en vooral zwaarder worden de verkeer. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschnjving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres Plaats/Postcode_ Telefoon i i Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken>- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag i_

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5