rakers Scheepmakerssteeg eisen nderhoud met wethouder Waal Femeente geeft zes ton uit an energiebesparing 'emeente wil Jeugddorp \ieuw leven inblazen m m m If lui 'T MILJOEN VOOR RENOVATIE Technisch bewoners adviseurs kunnen werk niet aan CeidócSoivumt WOENSDAG 8 JUNI 1983 PAGINA 3 I>oëzie- en muziekavond De Waag LEIDEN In het Waaggebouw aan de Aalmarkt wordt zater dag 11 juni een poëzie- en muziekavond gehouden. Er worden gedichten voorgedragen, een experimentele diashow wordt ge presenteerd, er treden een violiste en een straatzanger op en er is absurd toneel. Tevens treedt de Leidse popgroep 'Munk' op. jn de Waag is een expositie van foto's, tekeningen, schilderijen >t- Bin collages ingericht. Medewerkers aan deze avond zjn: Rick ^an Boeckel, J. P. Abrahams, Christine Goedbloed, Arie Salie, Bimon en Gré, Antoon Ruigrok, Lampie, Steef Peeters, Ineke porgelo. Paul Eradus en Cock Griffioen. Het tentoongestelde jverk is van de kunstenaars Mieke van der Sluis, Saskia de Zee, Paul Erades, Poco Nadar, Leo de Wekker en Theo van der foplst. De presentatie wordt verzorgd door Leo van Zanen. De |aal gaat om negen uur open, de show duurt tot een uur of één 's jachts. Geen sportveld voor JAG LEIDEN Voetbalvereniging JAG opgericht door de Stichting Surinamers Leiden krijgt voorlopig geen eigen veld. Het CDA had het college van B en W gevraagd voor een veld te zorgen. JAG is een vereniging die in grote be hoefte blijkt te voorzien onder Surina mers, Turken en Marokkanen. Het JAG had een veld aan de Nagtegaal- laan, maar moest daar weg en maakt nu gebruik van een terrein van de uni versiteit. Het college stelt dat JAG voorrang krijgt wanneer er wel een ge schikt veld beschikbaar komt. Het col lege stelt verder dat het CDA had kun nen weten, dat er geen veld voor het JAG is, omdat het huidige CDA-raads- lid P. Biegstraaten als voorzitter van de Sportstichting er ook niet in is geslaagd een veld voor het JAG te vinden. Ruud Lubbers op CDA- vergadering LEIDEN Minister President Ruud Lub bers is 15 juni aanwe zig op een ledenverga dering van het CDA in de Stadsgehoorzaal. Oorspronkelijk zou de bewindsman 8 juni naar Leiden komen, maar op die datum was hij verhinderd. Lubbers zal om negen uur het woord voeren. De openbare vergade ring begint reeds om acht uur. Lijsbethbrug geopend LEIDEN Op de plaats waar tot het midden van de vorige eeuw reeds een brug over de Oude Vest lag, openden de wet houder C. Waal (ruimtelijke ordening) en P. Schoute (cultuur) gistermiddag een gloednieuwe fiets- en voetgangersbrug die de naam Lijsbethbrug heeft meegekregen. De brug is al enige tijd in gebruik, maar kon pas onlangs wor den voltooid. Het gemeentebestuur beoogt met dit soort brugge tjes aardige en kortere loop- en fietsverbindingen met de bin nenstad te scheppen. Bovendien zorgt de Lijsbethbrug voor een korte verbinding tussen het aan gene zijde van de Oude Vest gelegen museum de Lakenhal en recretieve voorzieningen als de Schouwburg, het Vrouwenkerkplein of de wellicht te restau reren Boerhaavezalen. De beide wethouders benadrukten het culturele aspect door een kistje schilderijen over de brug te dra gen. De Lijsbethbrug is slechts één van de tastbare bewijzen van de stadsvernieuwing langs de Oude Vest. Ook het herstel van de walmuren en de restauratie van een middeleeuwse waltoren ge tuigen ervan. EIDEN De krakers JJan het pand Scheepma- ;erssteeg 2 zijn naarstig zoek naar mogelijkhe den om het pand te kun nen behouden. Zoals be tend moeten deze krakers ifolgens de uitspraak in ]en kort geding het pand pntruimen. Om politieke Jandacht voor hun actie te trijgen, eiste een groep i 20 krakers gistermid- lag in het gemeentehuis Jen onderhoud met wet houder C. Waal, als loco- Jurgemeester verantwoor delijk voor een eventuele ntruiming. e heer Waal was niet aanwe- Wethouder J. Peters wel. groep wandelde onaange- ndigd zijn kamer binnen en iste een onderhoud met hem. fladat de geheel overrompelde Wethouder de verlangens van Be krakers had vernomen, werd overeengekomen dat hij pllega Waal zou overhalen a gesprek met de krakers te voeren. Daarna verlieten de jongeren de kamer van de wethouder weer in afwachting van het gesprek met Waal. Door de bode gewaarschuwde politie, kon onverrichter za ken weer terug naar het bu reau. De krakers stelden in hun on derhoud dat loco-burgemeester C. Waal niet eerder tot ontrui ming mag overgaan, dan dat eerst de raadscommissie be stuurlijke aangelegenheden zich erover heeft uitgespro ken. (Volgens het collegepro gramma noodzakelijk in geval len waarbij de openbare orde verstoord dreigt te worden, hetgeen zou kunnen gebeuren als de krakers het pand niet vrijwillig verlaten). Verder stelden zij aan de orde dat zij met hun advocaat Leo Spren- ger de mogelijkheden onder zoeken voor een executie ge schil, waarbij de uitspraak van de rechter weer juridisch ter discussie gesteld kan worden. Zolang er nog juridische ver wikkelingen gaande zijn, stel den de krakers dat ontruiming moet worden uigesteld. Ten derde menen zij, dat de woon- De krakers overvallen wethouder Peters tijdens zijn werkzaamheden in het gemeente huis. functie van het pand grote prioriteit verdient boven de plannen van de eigenaresse van het huis, die er een soort winkeltje wil beginnen, het geen volgens het bestem mingsplan niet zou zijn toege staan. Wethouder Waal, heeft weinig oren naar het verhaal van de krakers. Hij meent dat een uit spraak van de rechter geëer biedigd dient te worden. Hij vindt het een duidelijk juridi sche kwestie, die hij niet poli tiek wenst te maken. Wel is hij bereid vanavond de juridische mogelijkheden van een execu tie geschil te bespreken met de krakers en hun advocaat. Ook het argument van de krakers dat van een spoedeisend ka rakter voor ontruiming geen sprake kan zijn, omdat de ei genaresse iets in het pand wil beginnen dat volgens het be stemmingsplan niet toegestaan is, is volgens de wethouder geen rede tot uitstel. Het ziet er dan ook niet naar uit, dat de loco-burgemeester zijn bevel tot ontruiming zal opschorten tot nader order. 1 1EIDEN Het gemeentebe stuur is van plan in een aantal lemeentelijke gebouwen het Energieverbruik drastisch te iverminderen. Het gaat om het (Stadsbouwhuis. de Stadsge hoorzaal, het K&O gebouw e Schouwburg en de Laken- al. Voor deze gebouwen kordt jaarlijks een half mil- k en aan energiekosten uitge ven. Dit bedrag zou met een fcwart verminderd moeten worden. Het gemeentebestuur hoopt de kosten van de energiebespa rende maatregelen (zes ton) op deze maijier in vijf jaar terug verdiend te hebben. Een Voor- schotens ingenieursbureau heeft opdracht gekregen de genoemde gebouwen door te lichten en een advies uit te brengen over de te nemen maatregelen. Het gemeentebe stuur denkt dan aan isolatie, warmteterugwinning en wel licht het in eigen beheer op wekken van de elektriciteit voor de gebouwen waardoor minder 'dure' elektriciteit van het energiebedrijf behoeft te worden afgenomen. Boven dien moet het bureau onder zoeken in hoeverre het moge lijk enkele van deze gebouwen op het stadsverwarmingsnet aan te sluiten. Dit geldt niet voor de gebouwen in de bin nenstad daar het graven van de sleuven voor de pijpen van de stadsverwarming een te in grijpende zaak zou zijn. Het stadhuis is buiten het onder zoek gehouden. Hier werden het afgelopen jaar al een aan tal energiebesparende maatre gelen genomen die er onder meer toe hebben geleid "dat het gasverbruik bijna gehalveerd had als doel: „Het bieden van creatieve en recreatieve ont spanning aan de jeugd." Om dat te bereiken werd een bui tenterrein aangelegd en wer den een centraal gebouw en zes honken gebouwd. Het was de bedoeling, dat de honken werden verhuurd aan onder meer padvindersgroepen. Te- korpsen. Om dit te bereiken moet het dorp worden aange past. Men wil onder meer vijf blokhutten plaatsen en de cen trale ruimte uitbreiden. Mei deze renovatie is een bedrag van 245.000 gulden gemoeid. ■LEIDEN De gemeente wil oPet jeugddorp aan de Voor- Jchoterweg nieuw leven inbla zen. Het dorp wordt nu nog liaar zes weken in het jaar ge- Iruikt. Het is de bedoeling, dal let dorp het hele jaar dienst laat doen als onderkomen ioor onder meer scoutinggroe- |en en fanfare- en harmonie- Het jeugddorp werd in juli 1966 in gebruik genomen. Hel >nsJluttenbouw op het jeugddorp- vens was het dorp geschikt voor het houden van vakan tie-activiteiten. Het dorp heeft echter nooit aan zijn doelstelling beant woord. De te kleine honken werden nooit verhuurd. Het dorp werd eigenlijk maar zes weken per jaar gebruikt voor het houden van vakantie-acti viteiten. Zeker de laatste jaren was er geen sprake meer van een adequaat gebruik van het dorp. Daarin moet verandering ko men, meent de gemeente. Ze ker nu zoveel scoutinggroepen en harmonie- en fanfarekorp sen met huisvestingsproble men kampen, lijkt een optima ler gebruik van het dorp een goede zaak, zegt de gemeente. Het dorp moet wel worden aangepast. De centrale ruimte moet worden uitgebreid met een gebouw van 160 vierkante meter. De vijf honken, die in een bouwvallige staat verke ren, moeten worden afgebro ken. Op de fundamenten van deze honken worden vijf blok hutten van elk 50 vierkante meter geplaatst. Het zesde honk moet worden gereno veerd. De kosten van deze werk zaamheden kunnen worden gedrukt omdat gebruik kan worden gemaakt van materi aal van de noodlokalen van de Rembrandt Scholengemeen schap aan de Schubertlaan en van het houten noodgebouw van de voormalige vestiging van de bibliotheek aan de Breestraat. De totale kosten worden ge raamd op 245.000 gulden. 120.000 hiervan moet komen uit het „onderhoudsfonds pan den niet voor publieke dien sten" en 125.000 gulden uit ka pitaalverstrekking. Politie vindt drie illegalen LEIDEN/RIJNSBURG Drie buitenlandse werknemers van Rijnsburgse bedrijven zijn gistermiddag overgedragen aan de vreemdelingenpolitie. Het drietal werd ontdekt bij een onder zoek dat de politie samen met de loontechnische dienst uitvoer de naar de aanwezigheid van illegale buitenlanders in bedrijven Tussen tien en twaalf uur werden verschillende bedrijven be zocht. Bij een bloemenkwekerij werd een 25-jarige Egyptenaa ontdekt, die niet over de vereiste papieren beschikte. Hij is over gebracht naar de vreemdeligenpolitie in zijn woonplaats, Den Haag. Bij een droogbloemenverwerkingsbedrijf werden twee Marokkanen, 30 en 31 jaar, zonder papieren aangetroffen. Zij zijn overgebracht naar de vreemdelingenpolitie in Leiden. On derzocht zal worden in hoeverre de werknemers toch over pa pieren beschikten en of de werkgevers aansprakelijk zijn voor het ontbreken van een werkvergunning. Repelsteel De voorlich tingsgroep van de vereniging Repelsteel houdt morgen een inleidende lezing over een reeks van vier lezingen met als thema „holistische genezing" (een integratie van natuurgeneeswijzen, psychothera pie en meditatie). De lezingen worden gegeven door Han M. Stiekema, meditatieleraar en arts voor holisti sche genezing. De lezing wordt vanaf half negen gege ven op de eerste verdieping van 't Breehuys aan de Breestraat 19, waar de vereniging Repelsteel is geves tigd. De serie van vier lezingen begint na de grote va kantie. Degenen, die de reeks willen volgen moeten een rijksdaalder toegang betalen. Vrouwen-avond Het Stedelijk Vrouwen Overleg houdt morgen een vrou wen-avond in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Op deze bijeenkomst, die om acht uur begint, gaat de film 'Ge woon ns doen' in première. De film laat activiteiten zien. die vrouwen in Leiden kunnen doen. Om negen uur treedt d$ vrouwen-muziektheatergroep 'Teatra' op. Deze groep brengt het programma 'En toen mama'. Het gaat over pro blemen die vrouwen op de arbeidsmarkt hebben. Vanaf elf uur is er muziek en kan men swingen. Expositie Josephine Verbist houdt tot en met 10 juli een exposi tie van haar schilderijen. De expositie wordt gehouden in galerie, koffiehuis Fenix aan de Botermarkt 26 in Leiden. Op maandag is de galerie gesloten. Punks In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat treedt za terdagavond 11 juni de Engelse punkband „The Addicts" op. De groep komt uit Ipswich en Sunderland en zegt pret punk te maken. De toegangsprijs bedraagt zeven gulden vijftig. Het optreden begint om negen uur. Vrijdagavond is er in het L VC een swingavond vanaf negen uur. De toe gangsprijs bedraagt een rijksdaalder. Leden van het LVC hebben beide avonden korting. Plantsoentje De gemeente Leiden is van plan een plantsoentje in te richten op het pleintje aan de Magdalena Moonstraat- /Stadhouderslaan. De werkzaamheden aan de riole ring in dit deel van de stad zijn nagenoeg afgerond. Op het betreffende pleintje staan nu nog allerhande zaken van de aannemer, die binnenkort verdwijnen. Aan de andere kant van de Magdalena Moonstraat is al een kinderspeelplaats, zodat een nieuwe groenvoorziening op deze plaats best aantrekkelijk is. Een ontwerp voor het plantsoentje is in de maak. Met de definitieve aan leg kan pas in het komende najaar (plantseizoen) be gonnen worden, maar de gemeente zal proberen er nu al wat groen en bloemen te plaatsen. Borstvoeding In het laboratorium voor Fysiologie (Wassenaarseweg 62) wordt morgen een Boerhaavecursus over borstvoeding ge houden. Naast het informatieve karakter ervan is de cur sus ook opgezet om de discussie over dit onderwerp te be vorderen. Aan de orde komen onder meer zaken als het bevorderen en afremmen van de borstvoeding, schadelijke stoffen, borstvoeding en anti-conceptie en trends rond de toepassing van borstvoeding in Nederland en daarbuiten. De cursus wordt afgesloten met een forumdiscussie. Lek in gasleiding Het verkeer op de Rijndijk heeft gistermiddag lange tijd problemen ondervonden van een brandje tengevolge van een lek in een gasleiding naast de weg. Het vuur ontstond tij dens het aansluiten van een te lefoonverbinding voor het pand Rijndijk 210. Met een gasbrander werd de telefoon kabel gedicht. De lekkende gasleiding vatte toen vlam. Het brandje op zich bezorgde wei nig problemen al kostte het wel een uur voordat de gaslei ding door het EBR kon worden afgeknepen. Daarna kon de brandweer het brandje blus sen. Het verkeer werd in die tijd over één baan geleid. Slechts korte tijd werd de weg, op last van de brandweer, af gesloten. Bij het brandje de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. De brievenbus en de regenpijp van het pand Rijndijk 210 smolten door de hitte. Dennestammen gestolen LEIDEN Van een bouwstei- ger in de Van der Werfstraat zijn gisteravond 25 dennestam men gestolen. De schade loopt in de duizenden guldens. De stammen, met een lengte van zes meter, waren bestemd voor de vernieuwing van een dak van een pand in de Van der Werfstraat. De 39-jarige eigenaar van het huis voert dat werk zelf uit. Enkele we ken geleden had hij de stam men gekocht. Het kostte hem weken om de ruwe stammen te schillen. Gisteren was hij eindelijk met dat werk klaar. Toen hij met de reparatie van het dak wilde beginnen, sloe gen de dieven hun slag. Motorrijder breekt enkel LEIDEN Een 36-jarige mo torrijder uit Leiden brak giste ren zijn enkel toen hij gister avond om zes uur op de krui sing Langegracht/Klokpoort werd aangereden door een auto. De man is naar het Dia- conessenhuis vervoerd. De motorrijder reed op de Langegracht in de richting van de Ververstraat. Een auto, die vanuit de richting Verver straat kwam, reed linksaf de Klokpoort in en botste tegen de motor aan. De auto werd bestuurd door een 21-jarige Leidenaar. LEIDEN De technisch be woners adviseurs (verenigd in de groep TBA) kunnen hun werk niet meer aan. Over werk komt regelmatig voor, aanvragen om hulp blijven lig gen en het ziet er naar uit dat het nog erger wordt. De TBA verwachten dat de vraag naar advies alleen nog maar toe zal nemen. Dat blijkt uit het jaarverslag van de TBA. De TBA gingen op 1 maart vorig jaar aan het werk. Zij adviseren bewoners en buurtorganisaties bij reno vatie- en nieuwbouwplannen. De aanstelling van de TBA kwam voort uit een verzoek van een aantal buurtcomités uit de Leidse binnenstad. De comités waren van mening dat bewoners de mogelijkheid moeten hebben om renovatie- of nieuwbouwplannen ook technisch te beoordelen. Men zou alternatieven moeten kun nen aandragen voor de plan nen van de gemeente, woning bouwvereniging of huiseige naar. Aanvankelijk leek er weinig terecht te komen van het ver zoek van de buurtcomités. De gemeente zei er geen geld voor te hebben, maar uiteindelijk kwam de provincie te hulp. De TBA kosten 125.000 gulden per jaar. De provincie draagt daar nu 100.000 gulden per jaar aan bij en de gemeente Leiden be taalt de rest. De TBA begon nen met twee man, die samen 44 uur per week werken, maar inmiddels is een derde kracht als TBA werkzaam en heeft men de gezamenlijke werk week uitgebreid naar (offi cieel) 84 uur. De TBA zijn in zeven buurten begonnen, maar nu wordt er al in twaalf wijken gewerkt. Dat is een van de oorzaken van het feit dat de TBA meer werk hebben dan hun werkweek toelaat. „Je kan moeilijk nee zeggen, omdat een verzoek om hulp uit een andere wijk komt", vindt John Bel, één van de TBA. Men is onder meer actief geweest in Groe- noord in verband de daar re gelmatig optredende water overlast. in de Kooi en in de Zeeheldenbuurt werden bewo ners geholpen bij het ontwik kelen van alternatieven voor renovatieplannen, in de He rengracht-Zijlsingel gebied hield men zich bezig met het bouwschandaal rond de 230 nieuwbouwwoningen en ook het achterstallig onderhoud aan woningen van de LWS ging niet aan de TBA voorbij. Een aantal maal werd ook (succesvol) geprobeerd via de rechter het gelijk voor bewo ners binnen te halen. Uit het jaarverslag blijkt ove rigens dat bewoners vaak naar alternatieven voor renovatie- of nieuwbouwplannen zoeken, omdat ze vinden dat de huur te hoog zou worden na uitvoe ring van de plannen van de huiseigenaar. De werkzaamheden van de TBA zijn als experiment ge start. Volgend jaar maart wordt bekeken hoe het experi ment loopt en wordt beslist of men het laatste jaar zal gebrui ken om de lopende zaken af te bouwen of dat geprobeerd zal worden van de TBA een defi nitief iets te maken. De TBA zijn bereikbaar aan de Middelstegracht 40, telefoon nummer 132585.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3