■Tm TAFEL CeidóeSou/tttTii Ontdekking oorzaak psoriasis heel klein stapje dichterbij Evangelieprediker Billy Graham gaat in Amsterdam 3.500 collega's trainen Vragen van geloof en gemeenschap door kerken te weinig behartigd kerk wereld weer weer Alleenstaanden willen niet langer de tol betalen CeidócSotnant Britten naar stembus PROMOTIE NIJMEEGSE HUIDARTS: ACHTERGROND woensdag 8 juni 1983 pag1n| „Ik had gedacht dat er misschien over de hele wereld driehonderd evangelisten zouden zijn die, net als ik, predikend rondgaan. Vijfhonderd hooguit. Toen ik een schatting van duizend hoorde, moest ik ongelo vig lachen. Nu blijken er ten minste tienduizend te bestaan". Billy Graham, van deze tienduizend de bekendste evangelie-pre diker, spreidt zijn han den tot een gebaar van beduusdheid. Hij is in de Amsterdamse RAI ter voorbereiding van de in ternationale conferentie van rondtrekkende evangelisten, die daar tussen 12 en 21 juli zal worden gehouden. „Ik wilde dat we ze allemaal hadden kunnen uitnodigen", zucht hij, „maar we kunnen er niet zoveel herbergen. Daarom blijft de deelnemers lijst beperkt tot 3.500. We hebben tranen in de ogen ge had toen we de afwijzigingen aan het schrijven waren. Maar anderzijds voelen we ons trots en blij met de geest drift voor ons initiatief. Denk aan die evangelist uit India, die in zijn onderhoud voor ziet met het fokken van var kens. Hij heeft heel zijn le vende have verkocht en trot seert een reis van vierdui zend kilometer naar de dichtstbijzijnde luchthaven om het vliegtuig naar Am sterdam te kunnen nemen". De monsterconferentie is de eerste in zijn soort uit de kerkhistorie. Graham: „Geen verzameling van kerkleiders of theologen ditmaal, maar van eenvoudige, anonieme evangelisten die, net als Je zus zelf, dorpen en steden af reizen om de liefde en de vrede van God te verkondi gen. Ruim zeventig procent van de deelnemers komt uit de Derde Wereld, uit Latijns- Amerika en Azië met name. Maar ook de Oosteuropese landen zijn goed vertegen woordigd. God heeft ons het perfecte tijdstip voor de con ferentie ingegeven. Ik denk dat er een wereldwijd geeste lijk reveil van uit zal gaan wanneer deze 3.500 evange listen naar hun 130 thuislan den terugkeren, opnieuw ge ïnspireerd en beter toegerust om het evangelie te verkon digen. Als iedere deelnemer er, dank zij de training die hij op de conferentie krijgt, in zou slagen slechts twintig duizend personen per jaar extra naar zijn bijeenkomsten te trekken (zeg: 150 tot 200 per bijeenkomst), dan zouden die 3.500 evangelisten in tien jaar tijd de boodschap van het christendom aan een half miljard nieuwe mensen kun nen doorgeven". Billy Graham denkt in grote getallen. De suppoosten van het Feyenoordstadion weten ervan mee te praten sinds de prediking die hij daar al in 1954 hield. Ditmaal het Olympisch Stadion? „Nee", wuift hij weg. „In Amster dam geen massabijeenkomst. Dat zou de aandacht maar af leiden van de conferentie. We leggen de nadruk op de kwaliteit van de evangelisa tie, niet op de aantallen men sen die je ermee kunt berei ken. Het wordt een trainings conferentie, met meer dan honderd werkvergaderingen. Bedenk dat de meeste deel nemers een gedegen oplei ding missen en dat ze relatief jong zijn. De gemiddelde leeftijd is 41 jaar. Je praat ei genlijk over de kerk van morgen. Ze moeten nog veel leren. Dit temeer, omdat het werk van de evangelist zeer beperkt is. Je hebt maar één enkele boodschap. Anderen schieten met hagel, de evan gelist schiet met een kogel. Het moet meteen raak zijn. Dat vereist een heel aparte vaardigheid". Bijzonder op Nederland ge richte aspecten heeft de con ferentie niet. Wat dat betreft hadden de 3.500 op iedere an dere plek ter wereld hun eer ste samenkomst kunnen heb ben. Waarom Amsterdam? „Omdat hier het toneel ligt van de grootste vredesde monstratie, bij mijn weten ooit gehouden", antwoordt Graham vlot. „De conferen tie wil een poging zijn om te leren hoe we een verdeelde wereld zo doeltreffend moge lijk de boodschap van vrede kunnen brengen, vrede met God en vrede op aarde. Er groeit momenteel verwarring over de aard en de noodzaak van evangelisatie. In bepaal de kerkelijke kringen wordt door geestelijke leiders be klemtoond dat alles wat de kerk doet van onderwijs tot en met sociale actie de naam evangelisatie verdient. Ze kleineren het belang van de verkondiging van het Woord en van de persoonlij ke bekering tot Christus. Hun begrip voor de vitale rol van de evangelist in het ker kelijk leven neemt af. Ik hoop, dat onze conferentie deze kloof zal overbruggen. Ik bid, dat de evangelisten in Amsterdam een machtig, eendrachtig leger zullen gaan vormen waarvan God ge bruik kan maken om de we reld te verbeteren". De mond van Billy Graham kan plotseling zuinig lijken als de gleuf van een spaarpot. Dat gebeurt nu, terwijl hij vervolgt met de waarschu wing: „Ik hoor de naderende hoefslag van de vier ruiters uit de Apocalyps. Daar ben ik op het ogenblik ook een boek over aan het schrijven. De menselijke natuur geeft mij geen hoop. Wat ik zie, is louter hebzucht, wellust, be drog. Maar wanneer we ons De Amerikaanse evangelist Billy Graham alsnog massaal bekeren, zal God misschien zijn oordeel temperen, zoals hij dat op voorbede van Jonas met Ni- neve heeft gedaan. Hoe bren gen we, heel praktisch, die boodschap over? Ziedaar de kernvraag van onze confe rentie. Ik vind het jammer, dat hij samenvalt met de ver gadering van de Wereldraad van Kerken in Vancouver, maar we kunnen het niet helpen; onze planning da teert al van jaren terug. Jam mer, ja, want alle belangstel ling zal zich nu concentreren op Vancouver, terwijl Am sterdam minstens zo belang rijk is. Wij immers houden een beraad van mensen die dagelijks een honderddui zend-koppig gehoor hebben. Wij bereiken de basis beter dan de wereldraad". PROF. BERKHOF BU AFSCHEID RAAD VAN KERKEN: Op het gebied van de G van Gerechtigheid heeft de Raad van Kerken veel kunnen doen, maar voor het oecume nisch beraad over de G's van Geloof en Gemeenschap bleek veeleer te gelden, dat men als kerken niets moet doen wat men even goed al leen kan doen. Daardoor lijkt het voor buitenstaanders vaak, alsof de Raad van Ker ken alleen maar oog heeft voor maatschappelijke vra gen. In deze tijd is een oecu menisch beraad over Geloof en Gemeenschap evenwel meer dan ooit noodzakelijk. Aldus prof. dr. H. Berkhof vandaag bij zijn afscheid als voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland. Prof. Berkhof, die de functie van voorzitter van de raad sinds 1 januari 1974 heeft vervuld, wordt opgevolgd door de Amsterdamse hoogleraar dr. D. C. Mulder. Berkhof verklaarde dat hij geschokt was, toen de meeste kerkelijke beleidvoerders in de Raad van Kerken het bij een inventarisatie niet (meer) eens bleken te zijn met de vi sie, dat de kerken alleen dat gescheiden moeten doen, wat zij om des gewetens wil niet samen kunnen doen. Onder deze omstandigheden, aldus Berkhof, is het perspec tief waarbinnen de Raad van Kerken werkt, dat van een op zijn minst pragmatisch en op zijn hoogst federalistisch samenwerkingsverband, dat de kerken onderling zo min mogelijk uitdaagt en hun zo min mogelijk kost. De ker ken gebruiken de raad erg weinig voor de grote vragen van secularisatie, polarisatie, geloofsvertolking, katechese en jeugdwerk. Als de kerken in leven willen blijven zullen zij deze terugtrekkende be weging moeten stoppen, al dus Berkhof. Over de toekomst van de Raad van Kerken zei hij, dat niemand zo naïef-progressief moest zijn om te denken, dat de vragen van geloof en ge meenschap vanzelf zijn opge lost als de kerken samen aan de maatschappelijke vragen gaan staan. Want ook al zijn de wapenescalatie en de hon ger in de wereld opgelost, dan zal daarmee nog niets zijn gedaan aan de verwar rende verdeeldheid tussen en binnen de kerken die preten deren één Heer, één geloof en één hoop aan de wereld te vertolken. Berkhof pleitte voor de op richting van een aantal sec ties van de raad waarin de vragen van geloof en ge meenschap aan de orde zou den moeten komen. Zo stelde hij de oprichting van een sec tie voor, waarin de drie orga nen voor kerk en theologie van de grote kerken, samen met afgevaardigden van de zes andere kerken hun krachten bundelen voor een oecumenische doordenking van de problemen die ze ook in hun eigen kerk tegenko men. Een van de werkgroepen van deze sectie zou zich kunnen wijden aan de oecumenise- ring van het theologisch we tenschappelijk onderwijs. Voorts zou er een sectie moe ten komen voor geloofsover dracht, waarin onder meer de diverse kerkelijke orga nen voor jeugdwerk en kate chese zouden moeten samen werken. Tenslotte zou er vol gens Berkhof een sectie pas toraat moeten komen voor de doordenking van het pasto raat. Deze sectie zou zich on der meer kunnen bezighou den met de volgens Berkhof zeer verwaarloosde vragen van leven en dood en huwe lijk en sexualiteit. Berkhof zei niet te pleiten voor opheffing van de afzon derlijke organen der kerken. Het zou volgens hem een gunstig effect van de bezuini gingen kunnen zijn, dat de kerken gedwongen worden meer taken over te hevelen naar de Raad van Kerken. Als deze meer taken krijgt, kunnen de noodzakelijke be zuinigingen in plaats van een terugtrekking juist een vlucht naar voren inleiden. Die vlucht is niet zozeer no dig om de raad effectief te houden, maar om de kerken in hun bestaan en opdracht in de 21e eeuw te versterken. I vi De ogen van de wereld zijn morgen gericht op Groot- tannië waar verkiezingen voor het Lagerhuis worden g€ den. Zoals bekend achtte eerste minister Margaret Thatefim enkele weken geleden het moment gekomen het Britse i (vervroegd) naar de stembus te roepen, waarna een k maar uiterst hevige verkiezingsstrijd aanbrak waarin o\ gens elke spanning over de uitslag ervan ontbreekt. VoorE bookmakers is het plezier er al lang af, want iedereen is van overtuigd dat Thatcher deze verkiezingen glansi wint. Zonder enige twijfel wordt het Verenigd Koninki volgende week op de Europese top in Stuttgart vertej woordigd door de huidige eerste minister die dan niet n demissionair zal zijn. Ook in onze krant zijn de afgelopen week beschouwing aan deze belangrijke verkiezingen gewijd. Daarom vandi slechts nog een enkel aspect nader belicht. In de eerste plat blijkt opnieuw hoe merkwaardig en onrechtvaardig het Bi se kiesstelsel is. In deze oudste parlementaire democrjjl wordt nog steeds gewerkt met het enkelvoudige district systeem. Het land is thans verdeeld in zeshonderd vijl mandaatgebieden; voor elk ervan geldt dat de partij met meeste stemmen de zetel in het Lagerhuis verwerft. De zo'n district op de overige partijen uitgebrachte stemmen z ers in zekere zin verloren. Het voordeel van het systeem is, P_2 het de kandidaten en gekozen Lagerhuisleden dichter bij kiezers brengt. Maar de nadelen zijn aanzienlijk groter; ien werken ook door bij verkiezingen waarbij Nederland betri ;ej" ken is; de Europese verkiezingen. Het Britse systeem zal r de helling moeten. Een tweede opmerking is, dat men mag hopen dat de z< van mevrouw Thatcher niet al te fors zal zijn. Thatcher he enkele weken geleden ergens gezegd: „Ik wens een on bruikelijk grote meerderheid". Terwille van het functioi QU ren van het Lagerhuis moge déze wens niet in vervulli j gaan; een regering heeft een sterke oppositie broodno< ejj! Niet voor niets is dan ook enige hoop gevestigd op de Alli; tie van liberalen en sociaal-democraten die, hoewel ze st( in opkomst is, als gevolg van het kiesstelstel nauwelijks ape h de bak dreigt te komen. Steel en Jenkins verdienen, nu F$ig. en zijn Labourpartij in de campagne zo falen, ook gezien redelijkheid van het Alliantie-programma een flinke fra< in het nieuwe Huis. Koeler DE BILT (KNMI) Het zal morgen aanmerkelijk koeler zijn. De lucht die dan aange voerd wordt is afkomstig van de Atlantische Oceaan. In deze lucht, waarin zonnige perio den worden afgewisseld door bewolking, komt de tempera tuur niet hoger dan 18 graden aan zee tot 21 a 22 graden in het oosten van het land. Deze omslag van het weer heeft te maken met een depressie, e zich over Engeland heeft ,er< plaatst naar het noord^ deel van de Noordzee. E door is de zuidoostelijke ming, waarmee warme li vanuit Duitsland en Frank wordt aangevoerd, vervan[ door een zuidwestelijke ming. Ook de komende dal blijft de temperatuur 1 waarden van circa 19 gra| normaal voor de tijd jaar. Verse worst, bloemkool met kerriesaus en aardappelen vanillerijstevla met aardbeien Voor twee personen heeft u nodig: 150 g verse worst, 25 g bo ter, 1 theelepel bloem, pa prikapoeder, worcester- saus; bloemkool, zout, uitje, 10 g boter, kerrie, 10 g bloem, halve dl melk, halve dl kooknat, aroma, peterselie; 0,5-1 kg aardappelen; halve liter melk, 25 g rijst, 15 g custard, 20 g suiker, wat aardbeien, basterdsui ker. Zet de verse worst op in de braadpan met een bodem koud water. Breng het water aan de kook. laat het een minuut doorkoken, leg de worst op het deksel en schenk het kooknat in de juskom. Laat de boter lichtbruin worden en gar. Ge- bruik steds een kleine pit en prik niet in het worstevel. Haal de gare wordt uit de pan, bak de bloem lichtbruin, voeg het kooknat van de worst toe en wat paprikapoeder en Wor cester saus. Kook de in grove stukken ge sneden en afgespoelde bloem kool gaar in weinig water met zout in ongeveer tien minuten. Laat de groente uitlekken. Zet kort voordat de bloemkool gaar is het uitje te fruiten in de boter met wat kerrie, roer er de bloem door, daarna de melk en het kooknat van de bloemkool. Maak de saus af met aroma. Leg de bloemkool met de bloem naar boven in de schaal, schenk er de saus over en strooi daarover fijnge knipte peterselie. Strooi de afgespoelde rijst in de kokende melk. Roer tot de melk weer kookt, sluit de pan en laat de rijst in een half uur op een kleine pit gaar worden. Bind de" rijstepap vervolgens bij met custard die met weinig koud water en de suiker is ge mengd. Laat de vla koud wor den en garneer haar met aard beien al dan piet gezoet. JEANNE NIJMEGEN Psoriasis (klemtoon op de eerste i) is een huidziekte waaraan ruw geschat 275.000 Ne derlanders lijden. Het is een niet-besmettelijk, maar vooral lastig en niet te verhelpen euvel, waar van de oorzaak on danks talrijke onderzoe ken nog niet bekend is. Wèl is men er achter gekomen dat het al dan niet hebben van psoriasis erfelijk wordt bepaald. Een van de degenen die zich bezig houdt met het graven naar de oorzaak zelf gebruikt hij liever de meervoudsvorm oorza ken van psoriasis, is Peter C.M. van de Kerk hof (30). Aan de Katho lieke Universiteit in Nij megen promoveert hij vandaag tot doctor in de geneeskunde. De titel van zijn proefschrift luidt (hoe kan het anders): PSORIASIS, therapie en pathogenesis (ziekteoor zaak). „Meerdere oorzaken, inder daad", zegt dr. Van de Kerk hof, „want, laat psoriasis nu wèl erfelijk bepaald zijn, het is niet puur een huidafwij king, het zit in de hele per soon. Plekken ontstaan door zowel geestelijke als lichame lijke factoren. Bij een psoria- sis-patiënt uit zich het licha melijk of geestelijk onwel be vinden vaak in een vermeer dering van de plekken. De huid reageert dan en wordt anders van samenstelling". Tot voor kort stonden bij de behandeling van psoriasis het geneeskundig en laborato rium-onderzoek vrijwel los van elkaar. In Nijmegen zijn deze nu samengevoegd. De jonge doctor: „Je kunt deze zaken niet los van elkaar zien. Als je als huidarts ziet dat er een verhoogde celdeling is, hèt kenmerk van psoriasis, kun je er niet omheen om die deling ook biochemisch te gaan ontleden". In samenwerking met diverse laboratoria van de Nijmeegse universiteit is dr. Van de Kerkhof erin geslaagd en dat is ook de kern van zijn proefschrift methodes te ontwikkelen om de stofwisse ling in de huid te meten en Dertig procent De huid is immers een or gaan, en per definitie net zo aan veranderingen onderhe vig als bijvoorbeeld de maag. Van de Kerkhof heeft uitge vonden dat in de plekken die een psoriasis-patiënt heeft, een overmaat aan een speciaal eiwit, het calmoduline, aan wezig is. Calmoduline regelt via het voor de mens onont beerlijke calcium de stofwis seling van de huid. In de plekken vond de promoven dus een gehalte aan calmodu line dat dertig procent hoger was dan in de „normale" huid, zowel die van psoriasis- patiënten als van de controle groep. Een andere ontdekking van de jonge doctor is dat de eer ste aanzet tot de veranderin gen in de huid, en dus het ontstaan van de plekken (lae sies) plaatsgrijpt in de kleine onderhuidse bloedvaten, de zogenaamde haarvaten of ca- pillairen. Dynamisch gebeuren „Kijk", zegt hij, „psoriasis is een dynamisch gebeuren. Dat zal zowel de arts als de patiënt beamen. Van dit gegeven moet je ook bij het bioche misch onderzoek gebruik ma ken. Tijdens het ontwikkelen van de psoriasis en dat is uitdrukkelijk geconstateerd beginnen de haarvaten het eerst te veranderen. Als we nu te weten komen hoe, waardoor en waarom, is het probleem opgelost. Maar dat is een nog lange weg te gaan, een weg die nu al zo'n hon derd jaar oud is, want in 1883 heeft Weyl al geschreven dat de huidafwijkingen bij psoria sis het gevolg zouden zijn van een ontregeling op het niveau van het centrale zenuwstelsel. Ik ben van mening dat deze veronderstelling nog steeds actueel is en dat we die ver der moeten testen met de he dendaagse neurologische en biochemische methoden". Dat weten we niet Uit een van die onderzoeken van Van de Kerkhof en zijn team is ook gebleken dat cos- teroïden (zalven die bijnier- schorshormoon bevatten) al leen de opperhuid fatsoene ren. „De patiënt gaat er beter uitzien, maar de plekken ko men snel terug, omdat de haarvaten geen verandering blijken te hebben ondergaan. De toepassing is dus louter cosmetisch, en als therapie onbruikbaar". Door al die laboratorium-on derzoeken hoopt men in Nij megen te zijner tijd over te kunnen gaan tot gericht be handelen van psoriasis. „We weten dat een bepaalde thera pie helpt, maar hoe precies? Dat weten we niét. Het is een kwestie van ervaring". De behandeling op de afde ling huidziekten in Nijmegen geschiedt veelal volgens de methode van Ingram. De pso riasis-patiënt wordt opgeno men en ondergaat dan gedu rende enkele weken een com binatie van een reeks van teerbaden, een zalfkuur en een hoogtezonbehandeling. Dan is hij „schoon" zoals dat heet en kan hij een onder- houdbehandeling met ^le puva-lampen (tl-buizen met een bepaalde golflengte) on dergaan. Bij zo'n twintig pro cent van de aldus behandelde patiënten bleef de psoriasis tot twee jaar weg en, in vergelij king met de patiënten die geen puva kregen, duurde het weer opkomen van de plek ken langer. Dr. P. van de Kerkhof: een stukje erfelijkheid bij sporia- Tweelineen Van de Kerkhof heeft npg meer onderzoeken op zijn lijs tje staan. Zo zou hij dolgraag beginnen met een vergelij kend onderzoek op dit gebied onder een-eiïge tweelingen. „Er is al gebleken dat als van een eeneiige tweeling de ene helft psoriasis heeft, in 72 pro cent van de gevallen de ander het óók heeft. Bij twee-ei'ïge tweelingen ligt dit percentage op 22. Voor een wetenschap per een uitdaging om die ver schillen te onderzoeken". De promovendus benadrukt dat het tot stand komen van zijn proefschrift niet alleen zijn werk is. „We zijn hier in Nijmegen met z'n allen al 26 jaar bezig met psoriasis. We proberen met z'n allen een in zicht te krijgen in de volgorde van de ziekteprocessen die aan het uitbreken van de plekken vooraf gaan. Daar werken we hard aan. Alleen al de laatste drie jaar zijn in de internationale vakpers daarover vijftig „Nijmeegse" artikelen verschenen". „En reken er op dat in Enge land en Amerika de maatsta ven voor publicatie erg hoog liggen". DEN HAAG Alleenstaan den hebben zich twee jaar geleden landelijk georgani seerd om de achterstanden, materieel en immaterieel, te verminderen -en op te heffen. Door de getroffen bezuinigin gen is echter onze belangrijk ste bezigheid geweest te voorkomen dat de achter standen nog groter werden, aldus mevrouw P. Whitlau, voorzitter van het Platform van Organisaties voor Al leenstaanden, gisteren bij het overhandigen van een boek werk over de positie van al leenstaanden aan de staatsse cretaris van WVC, J. van der Reijden. De uitgave van de documen tatie- en informatiemap „Al leenstaanden; leefsituatie, knelpunten en mogelijkhe den" (Uitg. De Horstink) maakt deel uit van een voor lichtingscampagne die het platform gisteren startte. In de map wordt er op gewezen dat het wonen in een gezin al enige jaren niet meer van zelfsprekend is. Een kwart van de Nederlandse huishou dens, ruim 1,25 miljoen Ne derlanders, betreft alleen staanden. Het platform constateert dat ondanks het groeiende aantal alleenstaanden toch het gezin en het huwelijk nog steeds de uitgangspunten zijn bij het inrichten van de samenle ving. De alleenstaanden beta len hiervoor, zowel materieel als immaterieel gezien, de tol. Het wordt hoog tijd, aldus het platform, dat hierin verande ring komt. Volgens het platform is in de loop der jaren wel de waar dering voor het alleen-zijn veranderd. De alleenstaande is niet meer bij voorbaat zie lig; men ontdekt dat het al leen wonen zelfs positieve kanten heeft. „Als normaal wordt geacht wat het meeste 'voorkomt, dan kan het ge beuren dat straks een gezin abnormaal, en een alleen staande normaal geacht moet worden", aldus R. van Pelt, bestuurslid van het platform. Heeft de alleenstaande het in mentaal opzicht al niet ge makkelijk, de wetgeving doet daar nog nog een schepje bo venop. Achterstelling van al leenstaanden op sociaal, eco nomisch en juridisch gebied is het onrechtvaardige ge volg, aldus de informatiemap. Bestuurslid F. van der Aa: „We moeten af van het fabel tje dat alleenstaanden rijk zijn. De meeste alleenstaan den zitten in de laagste inko menscategorieën. Uitgaande van de vooronderstelde hoge re draagkracht neemt de overheid steeds meer maatre gelen die alleenstaanden ex tra paken". Als voorbeelden noemt Van der Aa onder meer de hogere loon- en inkomstenbelasting, gelijke gemeentelijke belas ting voor gezinnen en onge- huwden. En meer recentelijk de korting op de uitkering aan jongeren, de eigen bijdra ge voor medicijnen waarbij de grens (J 125,-) even hoog is voor een alleenstaande als voor een gezin van X perso nen, de verlaging van de huursubsidie voor de alleen staanden en het advies te korten op de pensioenen van ongehuwde ambtenaren. Hoewel de bestuursleden van het platform zich er van be wust zijn dat er binnen de groep van alleenstaanden die zij vertegenwoordigen, nog al grote verschillen bestaan, ho pen zij de eensgezindheid te kunnen handhaven. Van Pelt: „De mentaliteit en de materiële situatie bindt de al leenstaanden. Zonder ons af te willen zetten tegen het ge zin, willen we dat de over heid meer rekening houdt met de specifieke problemen van de alleenstaande. Onze achterban wisselt voortdu rend, iedereen loopt op een gegeven moment kans al leenstaande te worden". WMfrappoflen Amsterdam Deeten Eindhoven Vlieg/eest Is er in dit land nog iets mo lijk zonder dat een of and groepering (de kleinst mog< ke minderheid vaak) zich roepen voelt daar tegen te p testeren? Zich geroepen v< haar geweten te laten sprei voor anderen? De 100-jai Haagsche Courant organist zaterdag 11 juni een vliegfej met als éen onderdeel voorvliegen van militaire stellen. En zie, het arrogaj eigenwijze vingertje laat i lang op zich wachten. Haagse Ekklesia, een oecuit nische kerkelijke groeperil zijnde zestig mensen, vindt de tienduizenden die van f zijn dat feest bij te wonK daar maar van af moeten r omdat het hier om oorlogs gaat. „Ieder weldenkend i beseft, dat oorlogstuig speelgoed is om vermakel heden mee op te voeren", i het geweten van Nederla Daarmee alle bezoekers op 1 kwalijke manier kwalifi I rend. Ekklesia doet er g' |j aan, de komende dienst zondag te gebruiken voor u diepgaand eigen gewetensf derzoek. DELFT, J. van Buuf

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2