fLMHC wil 20 mille voor kunstgrasveld Postbode „Piet"'7hangt bestellerspet in de wilgen REGIOUOURINAAL Groen licht voor uitbreiding Leidschendamse middenstanders -Beiden CekbcSotucmt Al NI Lijn 43 verdwijnt BESTEMMINGSPLAN DAMLAAN 1982 AANVAARD Lisse wil starten met bouw Vreewijk Kalende bomen Bijdorp groeide uit van boerderij tot klooster en wijk Motorrijder uit de bocht DINSDAG 7 JUNI 1983 PAGINA 7 enzinedieven y^aangehouden lEGSTGEEST De politie van legstgeest heeft vannacht in de buurt O^an de Frans Halslaan twee benzine- Ijieven betrapt. De politie was gewaar schuwd door een getuige en was zo snel S er plaatse dat de dieven geen gelegen- 5*ieid hadden om een bezinetank te le- flfen. In de auto van het tweetal, twee ^Begstgeestenaren van ongeveer 18 jaar 'BLud werd een bijna professionele instal latie aangetroffen om benzine over te ijievelen, te weten een door een accu Siangedreven pompje en een hoeveel- blJ^id slangen. Eén van de twee heeft [t| lekend en is na verhoor heengezonden. andere, die niet heeft bekend, is na n terhoor ingesloten. Structuurschets Leidse agglomeratie OEGSTGEEST De structuurschets van de agglomeratie Leiden, die de aanzet moet zijn tot een definitieve schets die de instemming heeft van de deelnemende gemeenten, is in de raadscommissie openbare werken te Oegstgeest goed ontvangen. B en W hebben in eerste instantie een lijst van aandachtpunten opgesteld waar over men wil overleggen. Er ont stond een discussie tussen de D'66-er Wuisman en wethouder Van Hazel vanwege het feit dat B en W de aan dachtspunten niet eerst hadden voor gelegd aan de raadscommissie open bare werken. OEGSTGEEST Lijn 43 zal mogelijk uit Oegstgeest gaan ver dwijnen. Dat blijkt uit een voorstel in het Lijnenplan-Leiden, dat tot 23 juni bij het bureau voorlichting van het Oegstgeestse raadhuis ter inzage ligt. Lijn 43 loopt momenteel naar Den Haag via de rijksweg A 44. Ten behoeve van een goede ontsluiting van Haaswijk zal de lijn 46 zijn eindhalte kriigen in die wijk (thans op de Marelaan). Dé* lijn krijgt een geheel andere route die, in verband met het ver vallen van lijn 43, tevens over de Endegeesterstraatweg zal voe ren. Ter ontlasting van de Dorpsstraat zullen de interlokale lij nen 42 en 88 door Haaswijk rijden. Tevens is voor Oegstgeest van belang, dat wordt voorgesteld om de lijn 46 ook buiten Oegstgeest te veranderen in die zin dat de huidige directe ver binding met Voorschoten/Den Haag via de Breestraat komt te vervallen. Het NZH-rapport wordt in Oegstgeest op 30 juni be handeld in de commissie verkeer en vervoer, tezamen met de ingekomen reacties. Koninklijk onderscheiden KATWIJK De heer B. Slatius, die vrijdag afscheid nam als gemeenteambtenaar, is onder scheiden tot ridder in de orde van Oranje Nas sau. De heer Slatius heeft 43 jaar in ambtelijke dienst gewerkt, waarvan 40 jaar in Katwijk. Zijn echtgenote neemt per 1 juni ontslag uit de gemeentelijke dienst. Zij was vele jaren belast met het maatschappelijk werk voor bejaarden. De heer Slatius was in Katwijk vooral belast met de uitvoering van het woonruimtebeleid. De laatste jaren was hij chef van de afdeling Burgerzaken en ook was hij ambtenaar van de burgerlijke stand. Naast zijn werk was hij ook actief als diaken van de gereformeerde kerk in Katwijk aan Zee, bestuurslid van de plaatselij ke ARP, commissaris en later secretaris van de woningbouwvereniging „De Brittenburg" en bestuurslid van Huize Salem. 5EGSTGEEST LMHC Leidse Mixed Hockey plub) heeft het Oegst- jeests gemeentebestuur jerzocht jaarlijks 20.000 widen bij te dragen aan je exploitatie van een kunstgras veld. Een deel fan dit bedrag zou de ge beente so-wie-so bespa- en op het onderhoud van de velden bij de hockey club. Tijdens de vergadering van de. raadscommissie openbare wer ken stelde wethouder Th. van Hazel de kwestie van het kunstgrasveld aan de orde. „Zo op het eerste gezicht heeft men de financiering rond. Het grootste probleem is echter hoe het reservefonds, ter ver vanging van een dergelijk veld dat ongeveer zeven jaar meegaat, voldoende te voe den", aldus de wethouder. In het clubblad van de hoc- keyvereniging, die dit jaar is gepromoveerd naar de hoofd klasse, laat de voorzitter zich optimistisch uit. Het Oegst geest college heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat het zich ten aanzien van de aanleg van een kunstgrasveld „butgettair neutraal" zou op stellen. Hetgeen zoveel bete kent dat men de aanleg toe juicht, maar dat men er geen cent aan wil besteden. De liberaal Kuntze ging er uit voerig op in. „De hockeyclub heeft recht op een snelle be slissing van gemeentewege", zo stelde hij, „maar hoe vertaal je budgettair neutraal?" Wet houder Van Hazel merkte op dat het bedrag dat gevraagd wordt inderdaad niet in over eenstemming is met genoemd gemeentelijk standpunt. „B en W juichen overigens het kunstgras wel toe als belang rijk voor de gemeenschap van Oegstgeest" merkte de wet houder verder op. „De hele zaak is echter op dit ogenblik nog onvoldoende onderbouwd om nu al conclusies te kunnen trekken. Van onze kant zullen wij proberen de druk op de ketel te houden om binnen een redelijke termijn tot be sluitvorming te geraken. Ove rigens als de kosten die be spaard worden op het onder houd van terrein straks benut zouden worden als tegemoet koming kan men eveneens niet spreken van „budgettair neutraal". De gemeente zal de voorstellen echter goed onder zoeken. LISSE Na 53 jaar en vier maanden te hebben I gewerkt, waarvan de laatste 20 jaar als postbo- j de in Lisse, zet Piet Boot op 15 juni een punt ach ter zijn arbeidzame le- Iven. dat gebeurt precies op de dag dat hij 65 jaar wordt. Aan dit heugelij ke feit zal niet stilletjes voorbij worden gegaan. Die dag wordt in de kan tine van het Lisses post kantoor van" drie uur tot half zes een receptie ge houden door de schei dende postbode. Het werkzame leven van Piet Boot heeft zich op vele plaatsen afgespeeld. Na in sneltreinvaart de zeven jaren lagere school te hebben door lopen, zette Piet zijn eerste arbeids-stappen in de bloem- bollenfima Lefeber aan de Achterweg in 1930: zes dagen in de week tien uur lang. Bo vendien had de nieuwe knecht tot taak zondagmor gens nog even de post te be zorgen. Wat dat betreft: zijn roeping kwam dus al vroeg boven water. Voordat hij daaraan gehoor gaf. is er nog wel het een en ander gepas seerd. Piet werkte eerst bij de Lissesche Kistenfabriek (ELKA) en maakte daar bloembollen-gaasbakken voor anderhalve cent per stuk. Na het timmeren kwam de maalderij van Verduyn aan de beurt. Aanvankelijk werkten er vier mensen, maar het bedrijf breidde spoedig uit en na het binnen- Postbode Piet tijdens het bezorgen van zijn laatste brieven. komen van de eerste potten jam uit de Betuwe werd het af te leveren pakket levens middelen al ras groter. Piet doorkruiste met de vracht wagen de hele regio, iets dat hem lag omdat hij veel con tacten op deed. Na twintig jaar bij Verduyn te hebben gewerkt, kwamen de nog niet verbleekte post- ervaringen weer boven. Piet solliciteerde als besteller bij de posterijen en het lukte hem dat werk in Lisse te krijgen. Op 1 februari 1963 werd hij aangesteld en hij werd al snel bekend als „Postbode Piet". Hij werd echter net als zijn collega's zo nu en dan ook buiten Lisse aan het werk gezet. De der tien bestellers die toen in dienst waren, kwamen ook in Sassenheim, Assendelft en andere plaatsen. Sinds die tijd is er echter veel veran derd en nu zijn er vaste wij ken en meer bestellers. In die twintig jaar heeft „Postbode Piet" heel wat ge zien, gepraat en meegemaakt. Met veel van zijn „klanten" ontstonden goede contacten naar aanleiding van eerste praatjes over het uitblijven van verwachte post en het met de duim omhoog seinen dat er „weer een brief uit Amerika" was. Al die kilo meter werden echter wel te voet afgelegd of af en toe met een wagentje of op de oude vetrouwde Solex, tegenwoor dig geen alledaags gezicht meer. „Zien, horen en zwijgen" het motto dat Piet altijd hoog in het vaandel had staan, op zijn tochten en niemand zal dan ook iets te horen krijgen over allerlei privé-aangele- genheden. Er zal voer Piet en zijn echtgenote veel verande ren. Al is het maar, dat er niet meer om vijf uur in de morgen gewerkt hoeft te worden. Plezier blijft er echter te over in de vorm van het groen tetuintje in de Poelpol der en de wekelijkse uit stapjes naar de caravan. f-EIDSCHENDAM Leid- Khendamse ondernemers in let oude centrum, konden gis- pravond opgelucht ademhalen loen de gemeenteraad einde lijk het nieuwe bestemmings- lan „Damlaan 1982" (met en kele kleine wijzigingen) aan aardde. Sommigen hebben »s jaar en langer met uitbrei dingen naar de achterzijde van lun bedrijfspanden moeten jachten. forig jaar verscheen het ont- rerp-bestemmingsplan waar den voornamelijk van de zij- e van de ondernemers 37 be waarschriften werden inge- iend. De voornaamste bezwa- ïn golden de bouwdiepte en b woonbestemming van de veede bouwlaag (eerste ver- ieping). De winkeliers wilden e mogelijkheid behouden om i de toekomst deze ruimte te enutten voor verkoopruimte. Ie woonruimte is verder in de leeste gevallen boven de win- el gelegen en daarvandaan ok slechts te bereiken, wat erkoop van de woonruimte fzonderlijk onmogelijk zou laken. urgemeester en wethouders 'jn voor de bezwaren van de ndernemers in zoverre door e knieën gegaan dat de be- temming „woningen" blijft behouden maar dat verkoop ruimten zijn toegestaan. Een PvdA-amendement om ver koopruimten op de tweede bouwlaag alleen toe te staan voor panden die ook op de be gane grond als winkel zijn in gericht kreeg alleen de steun van ir. J. W. Corver (Gemeen tebelangen), Cees Bergman (PPR/PSP) en Dick Meuldijk (D '66). Met dezelfde stemver houding werd een amende ment. eveneens van de PvdA, afgewezen dat vestiging van horeca-bedrijven wilden te gengaan. In het plan worden in verband met de aanwezig heid van flatblokken horeca- vestigingen slechts aan de Damstraat en het Damplein uitgesloten. Na een schorsing voor beraad van B. en W. ging het college akkoord met een voorstel van CDA en VVD om de bebou- wingsstrook voor de hoofdge bouwen van de panden Dam laan 46 tot en met 60 van 20 op 25 meter te brengen. Een ge pland parkeerterreintje aan de Zaagmolenstraat dat op ver zoek van de VVD was verlegd maar waartegen omwonenden weer bezwaar hadden ge maakt werd uit het bestem mingsplan gelicht en tot open baar groen bestemd. De hele zaak dreigde nog verkeerd af te lopen toen bij een PvdA- amendement over de bebou- wingsgrens aan de achterzijde van de Damlaan (Plaspoelka- de) de stemmen met 11 tegen 11 staakten. Burgemeester W. F. de Vreeze zei dat bij hernieuwde stem ming in de volgende raadsver gadering de termijn van inzen ding van het bestemmingsplan niet zou worden gehaald. Dit zou betekenen dat de hele pro cedure van ter-inzage-legging en alles wat daarmee samen hangt opnieuw zou moeten worden gestart. Ijverig zoeken in voorschriften en reglemen ten door gemeentesecretaris K. Ooms bracht tenslotte aan het eind van de vergadering de oplossing door het oorspronke lijke voorstel van het college in stemming te brengen. Dat wethouder J. C. van Erp en de rest van het college (behalve wethouder mevr. J. A. van Nievelt-Volmuller) hiervoor nog eens van standpunt moes ten veranderen werd op de koop (of liever in het belang van de vaststelling) meegeno men. Vieze vrouwenlaan OEGSTGEEST De Nederlandse dichter Antony Staring (1767-1840) is bekend om zijn puntdichten. Hij zal echter nooit hebben kunnen bevroeden dat het Oegstgeestse raadslid me vrouw Van der Bend-Den Ouden in een raadscommissieverga dering nog eens een puntdicht van hem zou voordragen. Gister avond gebeurde het toen het voorstel van B en W aan de orde kwam in Haaswijk een uitvalsweg „Morselbellaan", Naar de ge lijknamige polder, te noemen. Uit het puntdicht bleek dat een Morselbel een „vieze vrouw" is.een morsig mens. „Ik zal er nooit mee akkoord gaan dat die laan Morselbellaan gaat heten", aldus mevrouw Van der Bend. Letterlijk vertaald betekent het: „Vieze vrouwenlaan". De wethouder van openbare Werken Van Hazel nam toen het voorstel van de secretaris van de raadscom missie openbare werken, de heer Noordermeer, over om de raadscommissieleden te vragen wat zij dachten van „Kleyn ■Proffijtlaan". Vóórdat men de naam Morselbel aan de polder toedacht heette deze namelijk „Kleyn Proffijt". De raadscom missie wilde mevrouw Van der Bend-den Ouden wel tegemoet komen.' LISSE De gemeenteraad beslist morgenavond of er geld beschikbaar wordt ge steld voor het bouwrijp ma ken van Vreewijk. Het be treft hier de noordzijde van Vreewijk, alsmede Klein Vreewijk, de Prins Ber- nhardstraat en aangekochte terreinen. Inmiddels is aan de minister van Volkshuis vesting het verzoek gericht om voor dit gebied in het ka der van het Besluit bijdragen reconstructie- en sanerings plannen een bijdrage te leve ren in de kosten van de ver werving en de ontwikkeling van dit plan. De uitvoering van de plan nen zal de bouw mogelijk maken van 52 woningen, die door woningbouwvereniging „Het Gezinsbelang" zullen worden gerealiseerd. Vorige week werd bekend dat de rijkssubsidie voor deze wo ningen al is toegekend en dat er dus gebouwd mag worden. Het worden 20 eengezinswo ningen en 16 etagewoningen, alsmede 16 zogenaamde H.A.T.-eenheden (voor al leenstaanden en tweeper soonshuishoudens). Vermoed wordt dat in de herfst met de bouw begon nen kan worden zodat naar verwachting negen maanden later het grote gat in Vree wijk zal zijn gedicht. Rond om deze straat zal ook het een en ander veranderen. Eén van de oudste straten in Lisse krijgt dan een totaal ander aanzien waardoor ou dere plaatsgenoten en oud- Lissers het Peujepark niet meer zullen terugkennen. Overleg met bewoners Haaswijk opgeschort OEGSTGEEST „Een droe vige mededeling" noemde wethouder Van Hazel (open bare werken) gisteravond in Oegstgeest de opschorting van het periodiek overleg tussen gemeente en bewonersvereni- ging Haaswijk. „Er is een klei ne vertrouwenscrisis ont staan", voegde de wethouder er aan toe. Vorige maand verscheen in de gemeente een structuurschets en een huisvestingsplan met betrekking tot de bouw van de nieuwe wijk Haaswijk. De be wonersvereniging kreeg van de gemeente zogenaamde vóórinformatie, met andere woorden: men werd reeds op de hoogte gesteld van wat de gemeenteraad ging behande len. Via de pers moest men op het raadhuis toen vernemen hoe de bewonersvereniging, in het bijzonder 't bestuur, over een aantal zaken dacht. Het college heeft dit als onelegant ervaren. Tijdens de laatstge houden raadsvergadering werd dit uitgesproken door de wethouder van openbare wer ken, Van Hazel. Tevens werd gesteld dat dit niet de eerste keer was. Men wil nu eerst wel eens weten hoe de Haas- wijkvereniging de verhouding met het gemeentebestuur ziet. Aanrijding op kruising VOORSCHOTEN Met ver- moedelijk een gebroken heup is gistermiddag een 21-jarige man uit Voorschoten naar het Academisch Ziekenhuis Lei den gebracht. De man fietste op de Voorschoterweg ter hoogte van de Zilverfabriek in de richting Voorschoten en wilde de kruising met Leidse- weg oversteken. Hij werd aan gereden door een 52-jarige au tomobiliste uit Voorschoten. Deze reed op de Leidseweg richting Leiden en wilde linksaf slaan om deze weg te vervolgen. Haring Het produktschap voor vis- en visprodukten houdt vanavond een haring-schoonmaakwedstrijd bij Ricks Brugrestaurant Den Ruygen Hoek, boven de rijksweg A4 richting Schiphol. Twintig deelnemers van ver schillende visverwerkingsbedrijven uit Nederland zul len gaan strijden om het wereld-snelheidsrecord ha ring schoonmaken om te komen in het Guiness Book of Records. Tevens is er vanaf vandaag een expositie over de Nederlandse visserij te zien met de film Mas ters in Mackerel. De expositie is dagelijks open van elf tot zeven uur. De toegang is gratis. Bronsgieten Hans van Klinken houdt morgenavond in Muzenhof in Leiderdorp een lezing over bronsgieten. De lezing wordt georganiseerd door de Kunstkring Leiderdorp. Van Klin ken gaat in op de technieken, de verloren was"-methoda en het „zandgietenOok de geschiedenis van het brons gieten komt aan bod. Ben Kemner vertoont bijpassende dia's. Rob van 't Zelfde is aanwezig met enige bronzen plastieken. De bijeenkomst begint om acht uur. Wandelen De Hazerswoudse sportvereniging HSV Orion organi seert morgen, donderdag en vrijdag de jaarlijkse avonddriedaagse. Genoemde vereniging verwacht dat net als vorig jaar zo'n vijfhonderd deelnemers van de partij zullen zijn tijdens het wandelfestijn. De routes voeren de wandelaars door de fraaiste stukken Hazers- woude, waar elke avond wordt gestart bij de Land- vliethal. Men kan meedoen aan de route over vijf of tien kilometer. Tussen zeven uur en half acht kan men aan dit karwei beginnen. Het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden vijftig per persoon. Zomerbridge Bridgevereniging „Sassem Troef" houdt weer zomerbrid-' ge-avonden voor thuisbridgers. Deze zullen worden gehou den in de kantine van sporthal Wasbeek. Er kunnen 65 pa ren meedoen. Een fles wijn is de trofee voor de winnaars. De eerste wedstrijden worden donderdag gespeeld. De bridge-drive begint om acht uur en deelnemers wordt ver zocht tijdig te komen om nog een plaatsje te krijgen. De kosten bedragen anderhalve gulden per persoon. Zomerkampen De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest orga niseert een aantal zomerkampen in juli voor de jeugd van 7 tot 16 jaar. Er kan gekozen worden uit twee soor ten kampen: allereerst het tentenkamp, aan de rand van het bos bij het Brabantse Helvoirt voor de echte kampeerliefhebbers; en dan is er ook nog het boerderij- kamp in Helvoirt, waar de liefhebbers van het boeren leven in een echte boerderij aan hun trekken kunnen komen. De vijf kampen bieden daarnaast nog vele soorten ander vertier. Ze worden gehouden in de perio de van 16 juli tot en met 6 augustus in drie verschilen- de leeftijdsgroepen, de prijzen variëren van 105 tot 150 gulden. Informatie bij de SJJO, Julianastraat 1, Oegst geest, tel. 154773. Op dinsdagavonden is er ook kamp- spreekuur van zeven tot acht uur. De bomen aan de Burge meester Kolfschotenlaan hebben niet, zoals een aantal bewoners langs deze Leidschendamse laan meent, de gevreesde iepziekte. De iepen verto nen heel wat kale plekken, die volgens sommigen sterk doen denken aan de desastreuze uitwerking van de iepespintkever. De heer P.P.H.M. van Deur zen, hoofd van de afdeling plantsoenen van de ge meente laat echter weten dat de kaalheid wordt ver oorzaakt door het slechte voorjaar. De bomen hou den daardoor hun zaden veel langer vast dan nor maal. waardoor de bla dontwikkeling achter blijft. Bovendien is het nog te vroeg in het jaar voor iep ziekte. De iepziekte ont staat door een schimmel, die de iepespintkever overbrengt. Vooral als het warm weer is en dat moet dit jaar nog voor het eerst gebeuren gedijt deze schimmel. Tegen de ziekte is niets te begin nen. De bomen kunnen al leen nog maar gerooid worden. Voor de Burge meester Kolfschotenlaan zou dat rampzalig zijn, ai- dus Van Deurzen. VOORSCHOTEN Wie de naam Bijdorp laat vallen in Voorschoten zal in de eerste plaats worden verwezen naar de nieuwe wijk met die naam het zuidoosten van het dorp. Bije, die waarschijnlijk de naamgever is geweest. In de loop der eeuwen is er veel veranderd op het land goed, en ook veel verdwenen. Het monumentale hek, ver- Bi idorp is echter oorspronke- monumentale neK. ver- Ink de naam van het oude bui- t'?Id de waP<Ts vanJ°' lijk de naam van het oude bui ten, dat terecht gekomen is in het centrum van de moderne wijk en waar nu nog het ge lijknamige klooster staat van de zusters Dominicanessen. Bijdorp werd eertijds opgezet is als boerenhofstede met als eigenaar ridder Jacob Oem van Wijngaarden. Rond 1634 wordt het een buitenplaats en aan het eind van de 17e eeuw wordt het bezit van Johan de VOORHOUT Door vermoedelijk een te hoge snelheid is een 22-jarige Leidse motorrijder gistermiddag in Voorhout uit de bocht gevlogen. De man liep daarbij een gebroken sleutelbeen en een losse rib op waardoor hij, om te voorkomen dat de rib zijn long zou doorboren, zittend naar het Academisch Zieken huis Leiden moest worden vervoerd. De motorrijder reed op de 's Gravendamseweg. Daar haalde hij een paar auto's in en ter hoogte van het Soldaatje raakte hij de macht over het stuur kwijt en belandde in de berm. De motor werd totaal vernield. han de Bije en Anna Oor- thoorn, staat er nog. Ook het grote bos en de landerijen lig gen er nog omheen, maar het speelhuis aan de Vliet en de theekoepel aan de Veurseweg zijn afgebroken. De theekoepel na de tweede wereldoorlog, het speelhuis al in 1876. In dat jaar werd het gehele buiten aangekocht door de congrega tie van de Heilige Catharina van Siena en de zusters, beter bekend als de Dominicanessen van Voorschoten. Klooster De congregatie stichtte er een klooster met een noviciaat voor aanstaande zusters en een pensionaat voor .jonge juf frouwen van deftigen stand". Die school groeide uit tot het bekende instituut O.L.V. van Lourdes, in de volksmond be kend als de M.M.S. van Huize Bijdorp. De school met het in ternaat werd vijftien jaar gele den als zelfstandige school op geheven èn ging op in het hui dige Lucascollege. Het klooster is gedeeltelijk verbouwd tot een bejaardentehuis voor ou dere religieuzen. De moderne tijd deed de nieuwe aanwas, oftewel roepingen voor kloos terzusters sterk afnemen en de zusters Dominicanessen heb ben zich in Voorschoten ge heel uit het onderwijs terugge trokken. Wie tien jaar geleden sprak over Bijdorp bedoelde het klooster. Hoewel dat nu an ders is, hebben de zusters Do minicanessen tot nu toe alle aanvallen op hun grondgebied weten af te wenden. De ge meente Voorschoten heeft plannen om een verbindings weg te maken tussen Bijdorp en het toekomstige Starren- burg. De zusters zien echter weinig heil in het doorsnijden van hun bos, dat nog steeds al leen gereserveerd is voor de zusters. Er zijn geen plannen bij de congregatie van de Do minicanessen van Voorschoten om het moederhuis Bijdorp af te stoten. De eerste jaren is het klooster nog dringend nodig om alle bejaarde zusters huis vesting te verlenen en een on bezorgde oude dag te garande ren. JOOP PEETERS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7