Gijselaarsbank blijft behouden sa Demonstratieve fietscaravaan voor betere omstandigheden jongeren m m IISSI ra ilMglMpHIlfl Leidse gospelgroep op EO-televisie nf Vragen Jos van Putten pand Scheepmakerssteeg DINSDAG 7 JUNI 1983 PAGINA 3 Nieuwe etalage De Leidse kunstenaar Rob van 't Zelfde heeft voor de maand juli de etalage van de Kunstuitleen aan de Lammermarkt 65 ingericht. Elke maand wordt een an dere kunstenaar uit Leiden of omgeving uitgenodigd de etalage in te richten. Dit om de etalage een afwisse lend karakter te geven. Van 't Zelfde laat in zijn sculp turen zijn gevoelen en fantasie de vrije loop. Vroeger liet hij zich meer beïnvloeden door de vorm en de sym boliek in het beeldhouwwerk van oude cultuurvolken. Met zijn recente, nog steeds abstracte, beelden is Van 't Zelfde min of meer in het diepe gesprongen. Behalve in de kunstuitleen is het werk van Rob van 't Zelfde ook te zien in 'Stelling' aan de Lange Mare 65, waar van 11 juni tot en met 1 juli een compleet overzicht van zijn recente beeldhouwwerk wordt tentoongesteld. Volksdansen 'Gaziantep' en 'Van', Turkse volksdansgroepen uit Rotter dam treden zondagavond 12 juni op tijdens de volksdansin- stuif in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De instuif, die wordt gepresenteerd door Yvonne Knijnen- burg, begint om zeven uur, de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. 50 jaar De meubelhandel Kooreman met onder meer een vesti ging op het Industrieterrein De Waard viert dit jaar het 50-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan hield de firma vorig week open huis, de zaak was elke dag tot tien uur 's avonds open. De komende weken wordt met behulp van een diaserie uitgelegd hoe de fabricage van lederen meubels tot stand komt. Kooreman begon 50 jaar geleden met het verkopen van tweedehands meu belen, curiosa en antiek aan de Herengracht Voordat men in De Waard belandde, was de zaak onderge bracht aan onder meer de Botermarkt en de Nieuwe Rijn. Viswedstrijd In het water van de Witte Singel wordt 12 juni een vis wedstrijd gehouden. Iedereen die ouder is dan 16 jaar kan inschrijven (kosten: J6,50Behalve vele hengelsportprijzen zijn er ook bekers te winnen. Voor inlichtingen en in schrijvingen: fa. Parva tel. 071-124755. Beeldanalyse Kerst Jan Blaauw geeft zaterdag 25 juni een lezing over „Beeldanalyse en realiteit" in galerie Heden aan de Pieterskerkchoorsteeg 12 in Leiden. De lezing be gint om acht uur. Tevens is er muziek te horen van Hans van Zijp op piano en Frans van Giffen op flui ten. De muziek is een grafisch zelfportret van Diederik van Kleef, die op deze wijze zijn expositie in de galerie afsluit. De muziek is volgens de contouren van zijn ge zicht gemaakt De muziek op papier lijkt dus op Van Kleef. Kruisraketten Om ook in Leiden steun te verwerven voor de strijd tegen de kernwapens is het „Leids Platform Kruisraketten Nee" opgericht. Het Platform heeft burgemeester C. Goekoop gevraagd deel te nemen aan een congres van het Landelijk Overleg Vredesorganities dat op 9 juni wordt gehouden. Het college van B en W heeft al laten weten dat wethouder C. Waal bij het congres aanwezig zal zijn. Aan dit congres wordt wel door burgemeesters uit een aantal andere ge meenten deelgenomen. Het Platform houdt dinsdag 14 juni een bijeenkomst in Verbum Deï aan de Plantage 16, waar iedereen die zich voor het Platform wil inzetten, welkom De Leidse gospelgroep „Perpendicular" is vanavond vanaf tien voor negen op televisie (Nederland 2) te zien en te horen. De groep is een van de winnaars van een vorig jaar door de Evangelische Omroep georganiseerd festival voor het eigentijdse geestelijke lied. De uit vijf jongeren bestaande groep werd twee jaar geleden op gericht. De moeilijk uitspreekbare naam van de groep is ontleend aan een bouwstijl in de Engelse gotiek, waarbij de zuilen uitwaaieren over het plafond. „De zuil stelt de eenheid van de groep voor, het uitwaaieren vertelt iets over onze pogingen het Evangelie te verspreiden", al dus verklaart de groep haar naam. IGIN,» EIDEN QeidóaQowuvnt out op rijksweg IGSTGEEST Rijksweg 44 nabij de afslag ijgstgeest is gistermiddag rond vijf uur enige ld voor de helft afgesloten geweest na een on- »luk met een aanhanger met hout. Een 27-jari- Haarlemmer had de aanhanger achter zijn »rsonenauto te zwaar beladen met hout, waar- jor de koppeling afbrak, de aanhangwagen pschoot en de snelweg werd bezaaid met hout. te h(fr<^ere onge'ukken bleven wonderwel uit. De vartiade was ook beperkt. Gedurende twintig nJrder tot het hout was opgeruimd. gekraakt Koppenhinksteeg vanflDEN Gedurende het weekeinde is eer eindje aan de Koppenhinksteeg gekraakt. Het een bedrijfspand dat al geruime tijd leeg bnd. De politie heeft gisteren poolshoogte ge- en heeft de krakers laten zitten. Leiden wacht plannen provincie af LEIDEN De gemeente ziet nog geen redenen om wat aan de verontreinigde locaties in Leiden te doen. Men wil eerst de plan nen van de provincie afwachten. Dit zei wethouder C. Waal gis teravond in de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening. Het gaat voornamelijk om het park in de Merenwijk en om de voormalige vuilstortplaats Roomburg. In de Merenwijk werd destijds onder meer tetrachloorkoolstof aangetroffen. Volgens de gemeente is er in Roomburg geen aanleiding tot sanering (afgra ven van de vervuilde grond). In de buurt van het park in de Merenwijk is door de Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) een extra onderzoek naar de eventuele aanwezigheid van tetrachloorkoolstof gedaan. Dit om dat deze stof door de waterleiding kan dringen. Bij dit onder zoek, in de nabijheid van het park, werd geen tetrachloorkool stof aangetroffen. Een nader onderzoek in het park in de Me renwijk kan daarom eenvoudig zijn, zegt de gemeente. Een zogenaamd saneringsonderzoek kost de gemeente twee ton. Wethouder Waal noemde dit gisteravond een „potentiële tegen valler". Schoorsteenveger bevuilt huiskamer LEIDEN Bewoners van een woning aan de Sitterlaan hebben gistermorgen hooglopende ruzie gekregen met een Haagse schoorsteenve ger. De man had in opdracht van de bewoners de schoorsteen geveegd, maar was vergeten het rookkanaal aan de onderzijde dicht te stoppen. Gevolg was, dat al het roet uit de schoorsteen in de kamer belandde. De ruzie ontstond over het betalen van de re kening. De schoorsteenveger wilde toch zijn vergoeding ontvangen en de bewoners eisten schadeloosstelling. De politie moest er aan te pas komen om beide partijen tot elkaar te bren gen. Uiteindelijk besloot de schoorsteenveger af te zien van de inning van zijn rekening en een tegemoetkoming te betalen voor het schoonma ken van de woonkamer. Boekendieven betrapt LEIDEN De bedrijfsrecher che van Vroom en Dreesman betrapte gistermiddag een 33- jarige Leidenaar, die boeken stal. Hij had vier boeken met een gezamenlijke waarde van ƒ250,— meegenomen zonder te betalen. De politie nam de man van de bedrijfsrecherche over en arresteerde ook een 31-jarige vriendin van de rr Zij had zojuist in een winkel voor tweedehands boeken twee door de man gestolen boeken te koop aangeboden. Beide personen werden inge sloten. te z rel; :onoi ierd ns oi et W| g( IIDEN De Gijselaars- ink blijft voor Leiden ihouden. Daar waren de ien van de raadscom- lissie ruimtelijke orde- ing het gisteravond wel er eens. Of de Gijse- irsbank na de overklui- igs-werkzaamheden aan it Kort Rapenburg te- igkeert op de vertrouw- plek op de Noordeind- is nog niet hele- zeker. De meerder- van de commissie zich er wel een van om de weer op de Noord terug te plaat- raadsleden echter niet na- hun fractie. ikort wordt gestart met van het Kort De uit 1920 date- moet verdwijnen, er twee plannen ge- Het eerste plan gaat er dat de bank niet wordt en dat er eventueel ere locatie voor wordt In het tweede plan er vanuit gegaan, dat de weer in ere wordt hersteld op de Noord- eindsebrug. Dit plan omvat verder een ontwerp om op een plankier een terrasje achter de bank aan te leggen. Dit terras je wordt met trappetjes vanaf de Noordeindsebrug toeganke lijk gemaakt. De bank is een monument, dat is opgericht om burgemeester N. de Gijselaar te bedanken voor zijn hulp aan de Leidse bevolking in de Eerste We reldoorlog. De bank, die is ge maakt door de beeldhouwer W.C. Brouwer, heeft nog twee functies. De bank herstèlt iets van de beslotenheid van het Rapenburg en hij is een visue le geleiding vai) de verkeers stroom op de drukke T-krui- sing Breestraat-Kort Rapen burg-Noordeinde. De derde functie, een rustig zitje om het verkeer te observeren, is in middels vervallen. Gisteravond werden maar liefst acht plaatsen genoemd waar de Gijselaarsbank zou kunnen worden neergezet. Het Rembrandtpark, de Waar- dgracht, het Kooipark, Park Die Leythe, hoek Witte Sin gel/Noordeinde, het Stadhuis plein, Bonaventura en de Trekvliet kwamen ter sprake. De heer J. Piret van de afde ling Stedebouw was met geen van deze plaatsen erg geluk kig. Hij liet duidelijk blijken, De Gijselaarsbank. dat er voor hem maar één plaats is voor de Gijselaars bank: de Noordeindsebrug. De raadsleden J. Hoekema (D'66) en M. van der Molen (PvdA) toonden zich voorstan der van het plan om een ande re plek voor de bank te zoe ken. De heer Hoekema voelde wel wat voor het Rembrandt park, mevrouw Van der Mo len noemde de Trekvliet als alternatief. „Als er geen aan trekkelijke plaats te vinden is, dan moet de bank maar terug naar zijn oude plaats," merkte mevrouw Van der Molen op. De overige commissieleden wilden de Noordeindseburg als Klaats voor de bank in stand ouden. „Toon maar eens aan, dat de bank weg moet, de Gij selaarsbank hoort daar ge woon," was de mening van J. Karstens (CDA), G. Bakker (VVD), R. van Lint (PPR) en J. van der Putten (PSP). Wet houder C. Waal gaf toe, dat ook hij aan het twijfelen was gebracht. „Maar als de bank daar blijft, dan moet hij wel een functie krijgen," meende de wethouder. Wat die functie precies moet worden is niet geheel duidelijk. De meeste le den van de commissie vonden het bouwen van een terrasje niet zo'n goed idee. De raadscommissie ruimtelijke ordening zal zich in de toe komst nog vaker over het 'probleem Gijselaarsbank' bui gen. Ondertussen heeft ook de monumentencommissie zich in de strijd gemengd. Mocht deze commissie besluiten, dat de bank een beschermd monu ment moet worden, dan zijn de moeilijkheden de wereld uit. De Gijselaarsbank blijft dan gewoon op de Noordeindse brug staan. ^jit woning igaatlaan EIDEN Uit een wo- jing aan de Agaatlaan is 5 tf 6 juni voor een groot [edrag aan goederen en (eld gestolen. Een geld- aPstje met 10.000 gulden, fier antieke klokken en jen kistje met sieraden jerd meegenomen. Het is iet bekend hoe de inbre- [ers de woning zijn bin- Jigegaan. LEIDEN Het gemeente raadslid voor de PSP, Jos van der Putten, heeft in een aantal vragen aan het college van burgemeester en wethouder aandacht gevraagd voor de krakers van het pand Scheep makerssteeg 2. Zoals bekend moeten deze krakers na twee kort gedingen het pand verla ten. Het pand werd in novem ber vorig jaar, na negen maan den leegstand, gekraakt. Het eerste kort geding dat de eige naar aanspande verloor deze, het tweede niet. Van Putten meent dat er en kele vraagtekens geplaatst kunnen worden bij de gevolg de verkoopprocedure, waarbij de eigenaar, het pand aan zijn dochter heeft verkocht, de wij ze van dagvaarding, namelijk anoniem of niet-bewoners en ook zet hij vraagtekens bij de toekomstige bestemming van het pand. „Gezien de uitspraak van de rechter zal de burge meester binnenkort verzocht worden om met hulp van de politie het pand te ontruimen. De krakers zullen het pand niet vrijwillig verlaten. Vol gens het collegeprogramma kan grootschalig optreden al leen geschieden met instem ming van de burgemeester en na goed overleg met de raads commissies ABA en PA. Bent u bereid deze kwestie met deze raadscommssie's te bespreken en voor die tijd niet tot ontrui ming overgaan." In zijn tweede vraag stelt van Van der Putten dat er ondui delijkheid bestaat over de be stemming van het pand. Vol gens hem bestaat de indruk dat de eigenaresse haar win keltje wil overbrengen naar de Scheepmakerssteeg. „In het bestemmingsplan Pieterswijk staat dat de bestemmingen 'op slag' en 'detailhandel' op die plaats niet is toegestaan. Is het college bereid over de bestem ming van het pand overleg te plegen met de commissie ROV en EA. Ziet het college moge lijkheden om tegen ongewens te gebruikswijze van het pand op te treden. Deelt u mijn me ning dat het huidige gebruik, namelijk huisvesting, meer te gemoet komt aan het meest doelmatige gebruik", aldus de PSP-er. Tenslotte vraagt hij het college of het rekening houdt met het feit dat de krakers langs juri dische weg ontruiming willen tegengaan of proberen uit te stellen en dat een ontruiming mogelijk in strijd zou kunnen zijn met gemeentelijke plano logische belangen. ™pfaxitarieven 'b^Jmhoog B^onpIDEN De taxitarieven n> ^Jn met 6,2 procent verhoogd. a'r aen W hebben onlangs hun ledkeuring aan de verhoging jhecht. uu^ taxi-ondernemers mogen "P «iti in de stad ƒ4,— voor de o Jjirste 600 beladen afgelegde o opeters of een gedeelte ervan Rekenen. Voor elke volgende 2 ileladen afstand van 110 meter <j| een deel ervan bedraagt het '0,20. Voor wachten 0,20 voor elke verstre- i seconden of een ge- jelte ervan in rekening ge dacht. De nachttoeslag, die olldt van twaalf uur 's nachts i zeven uur 's morgens be jaagt vijftig procent, pt college van B en W heeft i de goedkeuring de voor aarde verbonden dat aan de jjjehterbovenzijde van oporruit een sticker wordt -ingebracht waarop in vier ta- Ip is vermeld, dat de tarieven olclusief fooi en BTW zijn. Stief 0,21 ofcrdt 0,20 °6n 22,5 sei •puurtcomités jfwaad op wethouder IIDEN De buurtcomités in de oostelijke en noordelijk (nnenstad zijn voorlopig niet Om plan met het Leids Volks- /|iis te gaan praten over het borstel van het college van B n W om het Volkhuis te ver- buwen en een klein buurt- uis aan de Groenesteeg te tstigen. De buurtcomités wil- jn eerst van wethouder J. Pe- irs van samenlevingsopbouw iren waarom hij het plan tot euwbouw van het Volkshuis :eft laten vallen. In dat lurthuis moesten volgens de mteannen ook de buurtcomités dergebracht worden. De zliurtcomités zijn „ten zeerste rbolgen" over het feit, dat wethouder hen niet heeft jelicht over zijn plannen en j comités niet naar hun me- Sng over de plannen heeft ge- n aagd. Pas na een gesprek ltUIïl Peters willen de comités liefstal LEIDEN/DEN HAAG Werkende en werkloze jongeren zijn gistermiddag een demonstratieve fiets tocht door Zuid-Holland naar Utrecht begonnen. Deze protestcaravaan, op touw gezet door de Jonge ren Beweging van de FNV, eindigt zaterdag in de Jaarbeurshallen in Utrecht waar een grote manifestatie zal plaats hebben tegen de verla ging van de jeugdlonen en uitkeringen, tegen de sol licitatieplicht, tegen de af schaffing van de R.W.W. voor 16- en 17-jarigen en de W.V.V. voor jongeren onder de 23 jaar en verder vóór het recht voor alle buitenlandse jongeren, die voor gezinshereniging naar Nederland kwamen, om zonder voorwaarden in Nederland te kunnen blijven en voor het stimu leren van eigen initiatie ven van jongeren om hun eigen werk te scheppen. Staatssecretaris L. de Graaf van Sociale Zaken, tegen wiens beleid de jongeren zo veel bezwaren hebben, opende gistermiddag om twee uur de fietscaravaan door op het Bin nenhof in Den Haag een lint door te hakken met een botte bijl. Het lint, waarop de eisen van de jongeren stonden, was over een laken gespannen. Bij de eerste slag die de staatsse cretaris toebracht spoot een roodkleurige substantie onder het laken vandaan. Nadat het laken verwijderd was, bleek daaronder een pop te zitten met een gapende hoofdwond. De staatssecretaris stelde ge schokt te zijn door zijn daad en voegde er aan toe dat hij het niet wist waartoe zijn slag met de botte bijl zou leiden. Hij sprak daarna positief over de fietstocht van de jongeren, die „op deze manier lieten blijken nog wel degelijk vertrouwen te hebben in de parlementaire democratie". Daarna vertrok de stoet, die nog wordt aange vuld in verschillende plaatsen die worden aangedaan, van het Binnenhof. De tocht ging via Voorschoten naar Leiden. In Voorschoten zorgden de jongeren nog voor enige opschudding. Bij het huis van minister De Koning van Sociale Zaken aan de Wil lem Pijperlaan hielden zij halt om even luidkeels hun onge noegen kenbaar te maken. Tot ongeregeldheden kwam het daarbij niet. Na dit oponthoud zijn de jongeren weer verder richting Leiden gefietst. Vol gens de Voorschotense politie had de fietscaravaan, die ver gezeld wordt door geluidswa gens, geen vergunning om de monstratief door Voorschoten te trekken. Er is echter niet tegen de jongeren opgetreden. In jongerencentrum Augusti- nus in Leiden werd gegeten en aan het begin van de avond werd een tentenkamp opgezet in het jeugddorp de Vliet. Ter afsluiting van de eerste pro testdag op de fiets was er in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat een optre den van de rock-reggae groep „Uwanah" uit Leiden. Van morgen is de caravaan verder getrokken richting Noordwijk. In Lisse wordt vanavond bij jongerencentrum Qbus de tent weer opgezet en zijn er optre dens van lokale groepen. Met de fietstocht door Zuid- Holland protesteren de jonge ren tegen het beleid van deze regering. „We zijn het zat dat jongeren keer op keer gepakt worden. We hopen door mid del van deze protestweek, dat veel mensen zich bij ons zullen aansluiten om in verzet te ko men tegen de onmenselijke plannen van de regering. Doordat veel jongeren nog een beetje hopen dat de reging zal inzien dat ze te ver gaat, zijn de jongeren nog niet overge gaan tot veel hardere akties. Valt deze hoop weg, dan wordt het moeilijk te voorspellen wat er gebeuren zal", aldus een woordvoerster in de fietstocht.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3