Como/nt VVD-fractie tegen korting van kinder bij slag l Kans op boycot Zuid-Afrika vrijwel nihil BON Stemmen met lipstick mag Man uren zoek na sprong uit reddingboot SPECIALISTEN ONEENS OVER JURIDISCHE MOGELIJKHEDEN Eerste cao-akkoord Rotterdamse haven Koninginneharing Dinsdag 7 juni 1983, 74e jaargang no. 22595 Uitgave Westerpers, behorende tot Snthof! Pers Apothekersdnk 34.2312 DD Leiden. Poétbus 112300 AA. tel.071 - j 22244 Giro 103003 Bank.Amro- bank N V Leiden Directeur-hooldredacteur. I I.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buiiteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0.58 per mm. kleinties f 0.40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 61.25. iaar f 233.50. Klachten bezorging, maandag t/mvnidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 -122248. Losse nummers f 0 Derde deel van avonturenserie „Het geheim van Vredenhof" op Ned. I om 19.25 uur. Om 20.28 uur Tobbedansen. Op Ned. II in „Tijdsein" om 20.20 uur heroinebestrijding in Singapore en om 23.00 uur schrijversgesprek K. Schippers en A. Alberts. Op België 2 om 20.15 uur Noors filmdrama „De erfenis". HET WEER Zonnig, in de avond van het zuiden uit mogelijk onweer Minimumtemperatuur om streeks 13, middagtemperatuur 25 tot 30 graden. Matige wind, ongeveer kracht 3, uit zuidelij ke richtingen. Zon op: 05.22. onder: 21.56; hoog water Schev1.27 en 13.47; laag water: 9.35 en 22.05 Pijp 2 V2 uur langebleven BLOTHURN De 56-jarige ludsmid Pierre Mueller uit Ge- heeft in Solothurn het Litserse kampioenschap pijpro- 1 gewonnen, hield zijn drie gram tabak 1 een half uur gloeiend, 1 uur langer dan de winnaar het onlangs gehouden Ne- Jlrlandse kampioenschap Onder overwegend mannelijke in- hrijvers sloeg de kampioene r de Zwitserse vrouwen, Ma- t-Louise Soltermann, geen al te jkke beurt met één uur en ach- jhdertig minuten „Geen reden voor verdere emigratie van Russische joden" MOSKOU De grote meerderheid van joden in de Sovjet-Unie die wilde worden herenigd met haar familie in Israël is vertrok ken en er is niet langer reden om nog meer emigratie toe te staan, ondanks „zionistische propaganda" die het tegendeel be weert. Dit verklaarde gisteren professor Samuel Zivs op een persconfe rentie in Moskou, die was belegd door het Anti-Zionistische Co mité van de Sovjetsamenleving, dat twee maanden geleden is opgericht De verklaring is klaarblijkelijk de uitleg voor de dras tische daling van de joodse emigratie uit de Sovjet-Unie. Volgens Zivs is de absolute meerderheid van degenen die uit oogpunt van hereniging wilde vertrekken geëmigreerd. Wat be treft het deel van de naar schatting 1.800.000 joden in de Sovjet - -Unie dat nog wil vertrekken, zei Zivs dat zij „slachtoffer zijn geworden van zionistische propaganda, die hen hersenspoelt". Aan anderen is vertrek onthouden omdat zij op de hoogte zijn van staatsgeheimen, aldus Zivs. België wil Nederlandse illegale vissers pakken BRUSSEL Paul de Keersmaeker, de Belgische staatssecretaris voor Europese zaken en landbouw, heeft besloten tot de aanschaf van een speedboot met zeer sterke buitenboordmotor. Dat vaartuig moet gaan dienen om toe zicht te houden op illegale, met name Nederlandse vissers en om hen desnoods te achtervolgen. Volgens De Keersmae ker willen vooral de Nederlanders nogal eens binnen de Belgische twaalfmijlszo- ne illegaal op tong vissen met schepen waarvan de tonnage boven de 70 uitgaat, of waarvan het motorvermogen groter is dan 300 PK. Met zulke schepen is het verboden om langs de Belgische kust op tong te vissen. Gemeente Zeeland zonder wethouders ZEELAND De Brabantse gemeente Zeeland zit sinds gister avond zonder wethouders. De ene wethouder. H. Wolters, nam zelf ontslag kort voor hij daartoe gedwongen zou worden, de an dere wethouder A. Bongers, verdween door een aangenomen motie van wantrouwen. Volgens burgemeester B. Schellekens is het conflict ontstaan omdat de oppositie van meet af aan moeite heeft gehad met de samenstelling van het college. Tegen de verwachtingen in ont stond er geen coalitie tussen de twee grootste partijen, de lijst Wolters en Algemeen Belang Zeeland, beiden vertegenwoordigd met vier zetels. De andere partijen, de lijst Bongers en Zeelands Welzijn bezetten respectievelijk twee en één zetel in de raad. Lijst Wolters en lijst Bongers leverden elk één wethouder. Dat was het begin van een maandenlange lijdensweg. Nadat eerdere problemen nog konden worden opgelost, kon een motie van wantrouwen van het Algemeen Belang tegen beide Wethouders niet meer worden gekeerd. Voor de burgemeester zat er niets anders op om een spoedvergadering uit te schrijven om tot een nieuw college te komen. Parketpolitie Amsterdam dag in staking AMSTERDAM De vijftig leden van de groep Parketpolitie Amsterdam hebben gisteren met grote meerderheid besloten vanaf vanochtend ze ven uur een etmaal lang in staking te gaan uit protest tegen de slechte arbeidsomstandigheden Door de staking zullen voorgeleidingen van gede tineerden bij de rechtbank in Amsterdam en transporten van gevangenen niet kunnen door gaan, zo heeft hoofdbestuurder B. Franke van de Nederlandse Politiebond (NPB) laten weten. De Amsterdamse gemeentepolitie is gevraagd geen „besmet werk" te verrichten. Ook het bureau van de rechtercommissaris in de Bijlmerbajes zal het vandaag zonder parketwacht moeten stellen, evenals een aantal strafkamers van de Amster damse rechtbank. Volgens bestuurder Franke werken de parketwachten al een aantal jaren in een „zeer beroerd arbeidsklimaat". sa DEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Kamer verzet zich tegen de korting van een half procent op de kinderbijslag, die het kabinet per 1 juli wil laten ingaan. De maatregel is door staatssecretaris De Graaf van Sociale Za ken aangedragen als alternatief voor de verlaging van de kin derbijslag voor in het buitenland verblijven de kinderen, waar CDA en PvdA zich te gen hebben verzet. De, VVD-fractie wil nu dat die extra korting op de kinderbijslag hoogstens voor een jaar geldt en dat volgend jaar alsnog de kinderbijslag voor in het buitenland wonende kin deren wordt verlaagd. Die laatste maatregel treft vooral de buitenlandse werknemers in ons land van wie de gezinnen in het land van herkomst wonen. CDA en PvdA wisten onlangs te voorko men dat die verlaging door zou gaan. Bij elk van de twee maatregelen gaat het om een bezuiniging van 200 miljoen gulden op jaarbasis. 1RNSTIG ONGELUK MET lIVIERBOOT OP WOLGA pSKOU Een bericht over een scheepsongeluk op de rivier I Wolga. dat gisteren door het Russische persbureau TASS erd verspreid en in het journaal op de televisie werd uitgezon- n, doet vermoeden dat een scheepsramp heeft plaatsgevonden larbij hoge Russische functionarissen zijn omgekomen. Ver- ersongelukken worden maar zelden in de Sovjet-Unie in de enbaarheid gebracht. \SS meldde dat op de Wolga de rivierboot Alexander Soewa- v betrokken is geweest bij een ongeluk dat aan een onbekend Intal mensen het leven heeft gekost. Een woordvoerder van de iissisehe toeristenorganisatie Intoerist zei vanochtend dat meer in honderd mensen waren omgekomen. eng trekt ch terug Chinese leider )ng Xiaoping klapt zijn handen ter- I hij plaatsneemt or een speciale f eenkomst van het linese parlement Peking. Waar- hijnlijk voor de itste maal, want de bijeenkomst een opvolger or Deng worden rigewezen en een Buw kabinet wor- in gekozen. S'ER KRIJGT LEVENSLANG !RLIJN Een Oostduitse rechtbank heeft vanmorgen de ormalige SS-officier Heinz Barth (62) tot levenslange gevan- nisstraf veroordeeld. De man is schuldig bevonden aan de oordpartij in het Franse dorpje Oradour in juni 1944 waarbij iete|eer dan zeshonderd mensen werden vermoord. Barth leidde zijn aanhouding in 1981 een onopvallend bestaan in Oost- lOliitsland. Si Van Agt: Ik kon boeien noch vermoeien DEN HAAG Oud-pre mier Van Agt heeft de voorzitter van de Tweede Kamer schriftelijk laten weten per 16 juni te be danken voor het lidmaat schap van de Tweede Ka mer. Van Agt, die zich als kamerlid nauwelijks in de vergaderzaal heeft laten zien. verontschuldigt zich daarvoor in zijn brief aan Dolman: „Ik ben mij er van bewust dat ik U in de korte periode dat ik lid van de Kamer was niet bijster heb kunnen boeien, noch vermoeienDe nieuwe commissaris van de Koningin in Brabant voegt eraan toe dat hij de rol van de Tweede Kamer in onze democratie wel de gelijk zeer hoog schat. Van Agt laat verder weten „groot respect" te hebben voor de wijze waarop Dol man het voorzitterschap van de Kamer vervult De Polen voor de ambassade. Polen in hongerstaking voor overkomst familie DEN HAAG Vijftien in Ne derland verblijvende Polen zijn gisteren voor het gebouw van de Poolse ambassade in de Javastraat in Den Haag in hongerstaking gegaan uit pro test tegen het uitblijven van uitreisvisa voor hun nog in Polen verblijvende familiele den. Het betreft hier Polen die, na de afkondiging van de staat van beleg in hun land op 13 december 1981, in Nederland zijn gebleven. De Polen zeiden van plan te zijn in hun actie te volharden, totdat de Poolse autoriteiten hun familieleden, 35 personen in totaal, toestem ming geven Polen te verlaten. De Haagse politie heeft de groep, allen mannen, toestem ming gegeven om voorlopig achter dranghekken aan de overkant van het gebouw van de ambassade plaats te nemen. De Poolse ambassadeur heef inmiddels verklaard ook voor stander te zijn van gezinshere niging, maar dan wel in Polen DEN HAAG Desnoods mag de kiezer gebruik ma ken van rode lipstick bij het invullen van zijn stembiljet. Dit schrijft minister Riet kerk in de Memorie van Antwoord bij een wijzi gingsvoorstel van de Kies wet. De wijziging houdt o.a. in dat kiezers in het buiten land per brief mogen stem men en dat het rode potlood niet het verplichte in vul middel meer is. Voor de VVD-fractie was dat aanlei ding te vragen of de rege- ring denkt dat een rode bal pen makkelijker is te krij gen dan een rood potlood. Rietkerk wijst erop dat het de kiezer vrijstaat te kiezen met welk schrijfmiddel hij het gewenste vakje rood kleurt. De minister deelt niet de vrees van GPV en RPF dat er problemen kun nen rijzen over de gebruik te kleur rood. Spaanse edelman na elf weken vrij De Spaanse edelman Diego Prado Y Colon de Carvajal wordt ondersteund door zijn broer en zijn vrouw Angela bij zijn thuiskomst in Madrid. De Spaanse aristocraat en afstammeling van Christop her Columbus werd 73 dagen geleden door leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA uit zijn flat in Madrid ontvoerd. Ongedeerd werd de man gisterochtend in een Madrleense voorstad vrijgelaten. SCHIERMONNIKOOG Na uren zoeken is uiteindelijk een Duitse helikopter er gister avond in geslaagd een beman ningslid van de reddingboot Zephyr van Schiermonnikoog uit zee op te pikken. Om streeks halfacht gisteravond was het bemanningslid E. Groendijk uit Schiermonnik oog tijdens een proefvaart van de rubberen reddingboot in de omgeving van het eiland bij wijze van oefening overboord gesprongen. Hij zou vervol gens als „drenkeling" worden gered, maar was sindsdien nergens meer te vinden. Heli kopters van de marine en de luchtmacht begonnen een zoekactie. Even na elf uur 's avonds vond een Duitse heli kopter het bemanningslid. De man kon, omdat hij voor de oefening een thermopak had aangetrokken, ongedeerd naar de vliegbasis Leeuwarden worden gebracht. lin (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De des- h undigen op het gebied an internationaal recht 56 jn niet geheel unaniem 1 hun mening dat het ederland vrij staat eco nomische strafmaatrege len te nemen tegen Zuid- Afrika. Een enkele specia list meent dat de regering en haar juristen gelijk hebben en dat er wèl on overkomelijke obstakels zijn. Het ontbreken van unanimiteit onder de des kundigen heeft de kans dat het CDA zal instem men met een boycot en dat deze hierdoor een meerderheid in de Kamer verwerft, uitermate klein gemaakt. Een en ander bleek gisteren op een hoorzitting van de Tweede Kamer, gehouden ter voorbereiding van het eind deze maand te voeren Zuid- Afrikadebat. De organisaties van werkgevers VNO en NCW brachten tijdens de bij eenkomst naar voren dat een zijdige maatregelen tegen Zuid-Afrika grote schade zou den berokkenen aan het Ne derlandse bedrijfsleven. VNO- voorzitter Van Veen, die na mens beide organisaties sprak, berekende de eventuele direc te schade (door verlies aan or ders en eisen tot schadever goeding) op honderden miljoe nen guldens en meer dan dui zend arbeidsplaatsen. Daarbij komt nog een indirecte schade, die volgens Van Veen nauwe lijks in geld waardeerbaar is: „Onze naam als betrouwbare handelspartner zou aangetast worden". Pag. 9: EG vormt obstakel voor boycot ROTTERDAM Werkgevers en werknemers in de graanoverslag-sector in de Rotterdamse haven (1200 werknemers) hebben gisteravond laat een pricipe-ak- koord bereikt over een nieuwe cao. Deze geldt voor 1983 en de eerste drie maanden van volgend jaar. De cao komt in grote lijnen overeen met die voor 1982. Onderhandelingen over andere arbeidstijden en moge lijk daaruit volgende nieuwe banen worden pas medio augustus voortgezet. Zij worden ook inzet van de nieu we cao voor 1984. Bij de onderhandelingen zijn drie bedrijven betrokken: de GEM (veruit het grootste bedrijf), Grainwave en Maashaven Cilo. Het akkoord in de graansector is het eerste cao-akkoord in de Rot terdamse haven dit jaar. Vandaag wordt onderhandeld in de sector kolen- en ertsoverslag. Het principe-akkoord betekent verder, dat een poging van de Vervoersbond FNV om snel 170 banen te maken bij de GEM door invoering van gewijzigde arbeidstijden is stukgelopen. De bond wilde die plaatsen opgevuld zien door stukgoed-werkers, om op die wijze de stukgoedsector van een deel van de overca paciteit af te helpen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Zes jaai lang hebben de Nederlandse vissers wat de haring betreft achter het net gevist. Geen wonder, dat ze er trots op zijn vandaag koningin Beatrix met twee vaatjes van elk vier kilo te hebben mogen venassen. Als iets met de kleuren rood, wit en blauw aan de man wordt gebracht dan is het de haring wel. En dan natuurlijk ook de „Leidse Courant", waar de lezers net zo dol op zijn als de haringlekkerbekken op hun zeebanket. i De Leidse Courant «ril ik best B 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden 'Indien djartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proelabonnement worden geweigerd 4§*£cklóe Souxant

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1