„Supertramptournee wordt een muzikaal spektakel" 29T i2.«i m M&S MODE 15. Première dertiende 007-film in Londen AHTUEIE MODE EN BETAALBAAR BOVENDIEN ZOMERBLOUSES VOOR SUPERPRUZEH! QeidóaQowuwt TENTOONSTELLINGEN IN PALEIS OP DE DAM Zeven Tony's vooit de musical„Cats"r TENTOONSTELLINGEN IN PULCHRI STUDIO jh' Huis van Elvis Presley trekpleister Z0MERJAP0N lei CRÊPE BLOUSE". IMJWW2EBL0UÉ SPORTIEVE MOUWBLOUSE K BLOUSE m&s maakt Mode betaalbaar KUNST DINSDAG 7 JUNI 1983 PAGINÏ[ JOHN ANTHONY HELLIWELL: AMSTERDAM „Het wordt een muzikaal spek takel, daar ben ik zeker van", zei Supertramp saxofonist John Anthony Helliwell een paar weken geleden tijdens een kort bezoek aan ons land. Re den voor zijn enthousias me lijkt niet ongegrond als hij vertelt over de uit gebreide geluidsinstallatie die de groep mee zal brengen op de Europese tournee. Morgen al kun nen de Nederlandse fans daar in het Olympisch Stadion in Amsterdam de vruchten van plukken. De muzikale mogelijkheden van het systeem zijn eindeloos. Dat stelt de perfectionisten, die Supertramp vormen, in staat om elke muzikale vondst die wel op de elpees is terug te vinden, maar tot voor kort in levende lijve niet kon worden gespeeld, nu wel uit te voeren. Daarvoor was een uitbreiding van de groep met twee muzi kanten voor nodig. Die aan vulling bestaat uit Scott Paige, die ooit Diana Ross begeleidde, op gitaar, klarinet trompet, percussie en vocalen en Fred Mandel, die eerder met Queen op tournee ging op toetsen, gi taar en vocalen. Het geluid wordt via een 64 kanalen tellend geluidssys teem door Russel Pope gere geld. Russel, die als technicus op bijna alle Supertramp el pees is terug te vinden, weet als geen ander hoe het geluid afgeregeld moet worden. Twee podia „We hebben twee podia laten bouwen", vertelt John Antho ny Helliwell. „Ze zijn inklap baar en ongeveer 160 voet lang en 46 voet hoog. Het schijnt een van de grootste podia te zijn. die ooit door rockmuzi- kanten werd gebruikt. We hadden er twee nodig. Op die manier kan er een worden vervoerd en opgebouwd, ter wijl we de andere gebruiken". Supertramp reist met maar liefst 65 ton aan apparatuur door Europa (en straks door Amerika). De waarde ervan bedraagt zo'n vijf miljoen dol lar. Alsof Supertramp nog niets van een terugloop in de platenindustrie heeft gemerkt, heeft de groep veertig mensen in dienst genomen om de ap paratuur in twintig vrachtau to's te vervoeren. John Anthony Helliwell: „Het podium is in zwart/wit uitge voerd en heeft pyramide-ach- tige vormen. Aan elke kant van het podium staat een gi gantisch filmscherm opgesteld. Links en rechts van het podi um onder de schermen zijn pyramide-achtige platvormen gebouwd waarop de toetsen- instrumenten zijn terug te vin den. In het midden op zo'n zeifde verhoging staan de drums. Op een scherm boven het podium zullen tijdens het optreden films, grafische grap pen, animaties en computer gestuurde effecten worden ge projecteerd". De films brengen vier Supert ramp-nummers in beeld. Het zijn: „Rudy", „Fool's Overtu re", „Crime Of The Century" en „Asylum". John Anthony Helliwell is blij met de tournee. Hij speelt na melijk liever voor publiek dan in de studio. „Als het aan mij lag speelden we meer concert series en maakten we meer platen, maar ik ben niet de enige die het voor het zeggen heeft binnen de groep. Boven dien hoef ik het tekstmateriaal voor de platen niet aan te le veren". De tournee geeft John de kans Amerika voor enige tijd vaar wel te zeggen en dat vindt hij geen onplezierige gedachten. „Ik mis Europa, vooral de cul tuur. In Amerika wordt alles dat voor 1950 werd gemaakt oud genoemd. Geografisch ge zien en wat het klimaat betreft zou ik niet meer willen ver huizen, vandaar dat ik het waarschijnlijk al zolang in Los Angeles heb uitgehouden, maar er komt een tijd dat ik naar Europa terugkeer". De saxofonist is ook door zijn activiteiten met Supertramp aan de Westkust van Amerika gebonden. „Alle leden wonen er, hebben er huizen gekocht en zijn daar bij projecten be trokken". Hoewel John blij is met zijn rol in de groep als instrumen talist, co-producer en arran geur denkt hij er over om net als een aantal andere leden van Supertramp een solo-elpee uit te brengen. „Ik heb er de laatste maanden wat materiaal voor geschreven. De bedoeling is om er een ritmische elpee van te maken met hier en daar waarschijnlijk wat jazz- invloeden. Ik ben een groot jazzliefhebber zo erg zelfs dat ik de hele dag naar het jazz- station van L.A. luister. Mijn favoriete groep is Weather Re port". LONDEN De Britse kroonprins Charles en zijn echtgenote prinses Diana hebben gisteravond in een bioscoop van de Londense binnenstad de luisterrijke wereldpremiëre bijge woond van Octopussy, de nieuwste en dertiende Ja mes Bond-film, met Roger Moore (54), voor de zesde maal in de rol van gehei me agent 007. Hoe on waarschijnlijk het ook moge klinken, Octopussy is nog sensationeler, span nender en zelfs grappiger dan de overige twaalf Bond-produkties, die tot nu toe door naar schaating meer dan één miljard mensen gezien werden. De eerste Bond-film kwam op 6 oktober 1962 uit; prinses Dia na was toen nog maar net ge boren. Voor de rol van 007 had men gekozen tussen twee wei nig bekende acteurs: de Schot Sean Connery, die 32 was, en de twee jaar oudere Engels man Roger Moore. De keuze was op Connery gevallen. Na dat hij zeven maal James Bond gespeeld had en zijn schedel op een biljartbal was gaan lij ken, besloot Sean er in 1971 de brui aan te geven. Maar de internationale bijval voor de 007-reeks was zo enorm groot, dat het voor haar producers Harry Saltzman en Cubby Broccoli krankzinnig zou zijn geweest er mee op te houden omdat Connery niet meer mee wilde spelen. De Australiër George Lazenby en de Engelsman David Niven, die ieder in een aparte 007- film in de huid van de be faamde geheim agent werden gestopt, slaagden er niet in de bioscoopbezoekers te verzoe nen met het feit dat Sean Con nery ander acteerwerk wilde doen. Dit had tot gevolg, dat de producers in 1973 toch een beroep deden op Roger Moore, die ze trouwens sinds het be gin van de jaren '60 niet uit het oog verloren hadden. Geen zin Nu Moore's zesde Bond er op zit, zegt Roger ook dat hij geen zin meer heeft om er nog mee door te gaan, maar het aanbod van vijf miljoen dollar, waar van nu al sprake is, zal hem later allicht op die overhaaste beslissing doen terugkomen. Zijn rol in Octopussy heeft hem anderhalf miljoen dollar opgebracht; de kosten van de film zelf schommelden rond de 25 miljoen dollar. Cubby Broccoli, de kleine dik kerd. die deze Bond produ ceerde, ligt daar echter niet wakker van, want een span nende 007-film brengt gemak kelijk 150 tot 200 miljoen dol- De prinses van Wales, Lady Di, met aan haar rechter zijde Roger More in het Londense Odeon-theater. Kenners merken op, dat de prinses het zelfde buisje droeg, dat zij ook al aan had toen zij eerder dit jaar naar Melbourne reisde. Rechts op de voorgrond prins Charles. lar op. Sommige produkties uit de bonte Bond-reeks werden zelfs in Rusland voorgesteld. Telkens wanneer Roger Moore verkondigt, dat hij na Octo pussy genoeg heeft van James Bond en zijn vermoeiende avonturen, die meer halsbre kende toeren vergen van de stuntmen dan acteurtalent van de hoofdrolspeler, wordt hij herinnerd aan de inmiddels sterk gewijzigde houding van zijn jongere vriend en collega Sean Connery. Deze is name lijk gezwicht voor een gage van naar verluidt drie miljoen dollar en een gratis toupet om opnieuw de rol van James Bond te vertolken in „Never Say Never Again", die in de herfst van dit jaar uitkomt in Londen en uiteraard door een andere maatschappij dan deze van Octopussy gemaakt wordt. Drie miljoen dollar is 2.500 maal meer dan wat Connery in het begin van de jaren zes tig betaald werd voor zijn op treden in „Dr. No", de eerste 007-film, die de bal aan het rollen bracht en gemaakt werd voor het schrale bedrag van 2,5 miljoen dollar. Cubby Broccoli schijnt zich door die rivale Bond-produk- tie helemaal niet bedreigd te voelen. De maatschappij Uni ted Artists en hij hebben zich de voornaamste 007-rechten toegeëigend tot in het jaar 2014. Het aandeel van Harry Saltzman werd in 1977 door John Anthony Helliwell ge looft wel dat zijn solo-elpee steviger materiaal zal bevatten dan de Supertramp-songs. „Ik vind het Supertramp-materi- aal wat té zoet". Voor Roger Hodgson, een van de twee tekstschrijvers en naast Rick Davies de belang rijkste man van de groep, is het de laatste keer dat hij met Supertramp op tournee gaat. Na de serie concerten verlaat hij de groep en gaat hij als solo-artiest verder. Zijn eerste elpee „Sleeping With The Enemy" wordt binnenkort uit gebracht. Voor die plaat schreef Roger alle nummers en bespeelt hij alle instrumen- Supertramp met links John Anthony Helliwell en rechts Roger Hodgson, die de groep na de tournee verlaat. ten behalve de drums. Deze kwamen voor rekening van Michael Schrieve (ex-Santa- na). Van Bob Siebenberg, de drummer van Supertramp verschijnt binnenkort ook een solo-elpee „Giants In Our Own Room". HANS PIET United Artists voor 30 miljoen dollar overgenomen. Dit geza menlijke copyright dekt niet alleen de veertien James Bond-boeken, die door Ian Fleming geschreven werden voor zijn dood in 1964; de film makers mogen zelf ook gloed nieuwe James Bond-verhalen bedenken. Dit is dan ook gebeurd met Octopussy, de titel van Fle ming's laatste Bondverhaal. Maar het scenario van de nieuwe film heeft met dit boek niets te maken; alleen de titel werd gebruikt. De scena rioschrijvers hebben een reeks adembenemende avonturen bedacht, die zich afspelen in Zuid-Amerika, India, Oost- en West-Duitsland. Gepraat over eenzijdige kernontwapening geeft een vergezocht verhaal een actueel tintje. Octopussy (gespeeld door de Zweedse actrice Maud Adams) is de mooie dochter van een individu, dat tijdens zijn leven uit liefhebberij giftige inktvis- jes kweekte. Daarom gaf hij haar het troetelnaampje Octo pussy (Octopus is het Engelse woord voor acht-armige po liep; pussy betekent poesje, maar in meer gemeenzaam Engels.kan het ook een sexue- le betekenis hebben). Octopus sy staat aan het hoofd van in ternationale juwelensmokke- laars, die zonder dat zij het weet een nucleaire overeen komst afsluiten met een half gekke Russische generaal. Octopussy woont in India, waar zij omringd wordt door een leger vrouwelijke gymnas ten. Het spreekt vanzelf, dat James Bond de handen meer dan vol heeft met al dat vrou welijke schoon. Hij waagt her haalde malen zijn leven, maar brengt het er telkens heel huids af, zelfs wanneer hij zich moet vastklampen aan het dak van een tweemotorig vliegtuig, dat hem in volle vlucht pro beert af te schudden. Maar 007 is onverwoestbaar. Hij over wint weer alle booswichten en verovert vanzelfsprekend het hart van de verleidelijke Octo pussy. Een en ander gaat gepaard met vreselijke en vaak angst aanjagende uitbarstingen van geweld, maar omdat het alle maal zo sterk overdreven is, en het bovendien erg humoris tisch gepresenteerd wordt, kunnen wij Cubby Broccoli in derdaad gelijk geven, wanneer hij zegt: „Mijn James Bond films bevatten sadisme voor het hele gezin". Bij de produk- tie van elke nieuwe aflevering in deze reeks wordt trouwens rekening gehouden met het feit, dat 70 procent van de lief hebbers van het Bond-genre, 16 tot 22 jaar oud zijn. ROGER SIMONS AMSTERDAM Gedurende de zomeropenstelling van het Pa leis op de Dam in Amsterdam, die dit jaar van 10 juni tot en met 11 september duurt, worden twee tentoonstellingen gehouden. De eerste draagt de titel „Empire in het Paleis" en de andere „Architecture Planning, Nederland 1940-1980". Het Koninklijk Paleis in de hoofdstad bezit een aanzienlijke col lectie Empire-meubelen, die destijds zijn aangeschaft door ko ning Lodewijk Napoleon, broer van de Franse keizer Napoleon I Bonaparte. Met behulp van prenten en tekeningen wordt dieper ingegaan op het begrip Empire-stijl. Enkele archiefstukken, zo als de oudste inventaris van dit voormalige stadhuis en bewaard gebleven rekeningen en verbouwingsbestekken, geven tenslotte een historische omlijning aan deze expositie. De tweede tentoonstelling, die over architectuur en grote wo ningbouwprojecten in de steden Rotterdam en Amsterdam gaat, blijft tot 17 juli in het paleis. Beide exposities worden 9 juni door prinses Margriet geopend. ;ia< NEW YORK Aan de musical „Cats", gebaseerd op eerRA dichtenbundel van wijlen T.S. Eliot, zijn in New York zeveid ny s toegekend. Deze Newyorkse toneelprijzen zijn te veröre ken met de Oscars die jaarlijks op filmgebied worden verleH; De succesvolle muzikale komedie die ten koste van vijf mi&ni ^no!fr ^c'rca f miljoen) is geproduceerd op basis van dlu' 1939 gepubliceerde bundel „Old Possum's book of practical cpr kreeg onder meer de prijs voor de beste musical. De in 9, 1 overleden Britse dichter en criticus van Amerikaanse afkijstr postuum de onderscheiding kreeg voor de beste musicaltekstH< vijf andere Tony's voor „Cats" gingen naar de actrice Betty (w kley, de regisseur Trevor Nunn, de componist Andrew Lpte Webber, de kostuumontwerper John Napier en de belicht», expert David Hersey. DEN HAAG In de Vierkante Zaal van Pulchri Studio W en met 26 juni een verkooptentoonstelling ingericht van {1 van Karei Bleijenberg. Deze Haagse kunstenaar overleed gustus 1981 op 68-jarige leeftijd. Hij was lid van het Sch» kundig Genootschap Pulchri en van de Haagse Kunstkring Tot en met 26 juni is in Pulchri Studio een keuze van zi kunstenaars van het Haags Centrum voor Aktuele Kunj zien. In de Tuinzaal zijn tot en met 23 juni aquarellen teDS van Joop Kemp. Zijn werk ademt de sfeer van het wad. defak te, het licht, het weer en de atmosfeer. In de Voorgalerie en met 23 juni een expositie te zien van tekeningen en schL rijen van Joop Hoenderdaal. Het is Hoenderdaals eerstel mansexpositie. Zijn kunstwerken hebben als onderwerp de?5 terialen waarmee kunstenaars werken, waarbij het meer i om de interpretatie van het voorwerp dan om de exacte wei I ve ervan. Tj^ Gunn Wahlgreen (70) overleden 're STOCKHOLM De Zweedse actrice Gunn Wahlgreen is in Stockholm na een langdurige ziekte op 70-jarige leeftijd overleden. Zij heeft onder meer bij de Stockholmse schouwburg de rol van Jeanne d'Arc vertolkt in „Jeanne van Lotharingen" van Maxwell „St.Aldegonde dichter van Wilhelmus" Anderson. Zij oogste ook E succes in „Pygmalion" j j- Bernard Shaw, waarin zijl' de Noorse actrice Liv Ullnfe optrad. Haar laatste optri was in de film „Fannytlk, Alexander" van Ingmar Bjoe! to rdt 1 d< AMSTERDAM De Amster damse wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de uni versiteit Ad den Besten zegt stal MEMPHIS De villa van de Amerikaanse koning van de rock Elvis Presley in Memphis in Tennessee legt onder ande re de gemeente geen windeie ren. Sinds het huis een jaar ge leden voor het publiek werd opengesteld, is het door een half miljoen mensen bezocht. De toegangsprijs is intussen opgelopen tot 6 dollar. Presley kocht de villa in het begin van de jaren zestig en hij stierf er in 1977 in de badkamer. vrijwel zeker te kunnen aal nen, dat ons volkslied het 1 helmus is gedicht door May'J] van St. Aldegonde. werd nogal eens getwijf Den Besten echter begon onderzoek naar de werker- dichter en legde zijn bevinrjj] gen op papier vast om erf essay van te maken. Het evenwel een heel boek, op hij vanmiddag onbe< zou promoveren tot doct< de letteren. sp Sportieve blouson in 100% katoen. Wit met diverse kleurkombinaties. Mt. 34 t/m 46 Katoenen pantalon m wit met frisse kontrast-garnering. Mt. 36 t/m 44 Katoenen overall in wit met kleurvlakken. Mt. 36 t/m 46 met netgarnering, in single jersey. Diverse kleuren. Mt. 36 t/m 46 met kantgarnering, in polyester/katoen. Kleur: wit. Mt. 36 t/m 42 mu e er g op de kraac tr<3 i dr. met borduurgarnering op de kraag, |er. in polyester/katoen, g* mgg iden Diverse kleuren. J boo Mt. 38 t/m 48 ff Mem; ndie met opgestikte zak, in poplin. Diverse kleuren. Mt. 36 t/m 46 mouwloos, met a-symmetrische sluiting, in polyester/ katoen. Mt. 36 t/m 46 de ti t va leg e fitrijc I. H< ardei Leiden. Leidsenhage. ,30 O Nit 9 de vindt rt Ma •9S gt n bib ntal öans< K die irmud

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14