Dennis, kan raketten uitschakelen Israël oyrie Rohl kan re ienen op eensgezinde CDU Sapport kraakt Zjeleid Reagan Nicaragua wijst diplomaten YS uit Thatchers boezemvriend en vertro u weling Dennis Thatcher, al vier jaar mikpunt van spotters. veie aderslagen >rradtd Sn Salvadoraanse boer staat verslagen naast het provisorische »f voor twee van zijn familieleden die gisteren tijdens een aan- llvan guerrillastrijders op het dorpje Tenancingo ten noordoos- n van de hoofdstad El Salvador werden gedood. Bij de aanval vamen in totaal achttien mensen om het leven. iEW YORK De Ame- ikaanse economie heeft knstig te lijden van de Ktegen militaire uitga- pn en het is maar de raag of het naoorlogse sloof klopt als zouden de efensie bestedingen voor ieuwe banen zorgen, de ïonomische groei bevor- eren en de technologi- :he vooruitgang aanmoe- igen. it staat in een vandaag uitge- facht rapport van de Raad )or Economische Prioriteiten ,EP). een in New York ge- fcstigde instelling die regel- ptig publikaties verzorgt rer het Amerikaanse econo mische en militaire beleid. Uit het rapport blijkt dat het vijf jarenplan voor de defensie van president Reagan, waarmee 1500 miljard dollar is gèmoeid, „minder werkgelegenheid- scheppende mogelijkheden biedt, moeilijk over te dragen technologie betreft en leidt tot een geringere produktiviteits- groei dan wanneer het geld in de particuliere sector zou wor den gestoken", zo zei CEP-di- recteur Tepper Martin. De defensiesector is een van de minst effectieve sectoren om werk te scheppen, omdat er meestal hooggeschoolde mensen werken die zonder veel moeite elders aan de slag zouden kunnen. Zijn econo misch belang beperkt zich tot een klein aantal streken en in dustrieën, aldus het rapport. Met luierspelden door zijn polsen verricht de 30- jarige Zwitserse fakir en stuntman Paul Zbinden een krachttoer die weinigen hem na zullen doen: het trekken van een 1100 kilo wegend vliegtuigje over een afstand van dertig meter. Het Guinness recordboek wordt maar dikker en dikker... MANAGUA Nicaragua heeft gisteren drie Ameri kaanse diplomaten uitge wezen. Zij worden be schuldigd van het bera men van plannen om de sandinistische regering te ondermijnen. Ook zouden zij moorden hebben be raamd op hoge regerings functionarissen. Volgens een communiqué van het ministerie van buitenland se zaken in Managua waren de drie Amerikaanse diplomaten „zonder twijfel bezig toene mende activiteit te ontplooien om de Nicaraguaanse regering te ontwrichten". Het hoofd van de Nicaraguaanse staats veiligheid uitte de beschuldi ging dat de Amerikaanse CIA de minister van buitenlandse zaken Miguel D'Escoto met een fles thallium hadden wil len vergiftigen. De Ameri kaanse ambassade noemde het verhaal „absurd". In Washing ton overweegt men in reactie op de uitwijzing een aantal Ni caraguaanse diplomaten het land uit te zetten. (Van onze correspondent Gerard Kess.els) lONN Bondskanselier jelmut Kohl van West-r Duitsland zit op rozen, a de grandioze verkie- ngsoverwinning van 6 aart is hij binnen zijn hristen-democratische jDU heer en meester. De rote oppositiepartij, de Jcialistische SPD, is nau- (elijks in staat het hem loeilijk te maken. De PD heeft het te druk met Ichzelf. De nieuwe leider, lans-Jochen Vogel, heeft e handen vol met het porkomen een scheuring (i de partij te voorkomen |i de discussie over de tieuwe Amerikaanse loomraketten. nen een half jaar tijds is it politieke landschap in de Bondsrepubliek grondig omge ploegd. De christen-democrati sche combinatie - CDU-CSU proeft na een verblijf van der tien jaar op de oppositieban- ken weer het zoet van de macht in Bonn. Hoe blij de christen-democraten zijn, werd duidelijk op het recente congres in Keulen. Het werd een jubelfeest voor de bonds kanselier. Even zijn tekst ver getend en met bijna vochtige ogen de zaal inblikkend, zei Kohl toen: „Ik ben werkelijk enorm verschrikkelijk geluk kig". De reus uit Mainz geniet met volle teugen van de macht, die hij op 6 maart heeft verwor ven. Het bijna irritante zelf vertrouwen dat de kanselier uitstraalt zal de komende maanden echter zwaar op de proef worden gesteld. Hij heeft de verkiezingen gewonnen met de belofte dat de christen- -democraten zouden zorgen voor de „Aufschwung", het economisch herstel. Kohl heeft geluk dat de economie mo menteel inderdaad een beetje aantrekt, maar de opleving is nog uiterst broos. En zelfs als het herstel doorzet is niet te verwachten dat de werkloos heid spectaculair zal dalen. Terwijl het Duitse werkloos heidspercentage van ruim ne gen procent nog heel behoor lijk afsteekt tegen dat van de andere industrielanden, leidt het in Duitsland tot felle reac ties. Met de werkloosheid groeit de vijandschap tegen buitenlanders. „Dit is geen land dat lang kan leven met een hoge werkloosheid", zegt secretaris-generaal Heiner Geissler van de CDU. In de campagne beloofde Kohl een strak bezuinigingspro gramma om de staatsschuld te verminderen. De dirigent van dat programma: minister Ger hard Stoltenberg van Finan ciën, de krachtpatser uit Slees- wijk-Holstein. Maar nu kan Stoltenberg niet meer zo zeker zijn van de steun van zijn chef Buitenheer bij het hanteren van het rode potlood. Minister Norbert Blilm van Sociale Zaken, ui terst populair in de partij, lijkt er in te slagen al te grote in grepen in de uitkeringen af te weren. Kohl, anders de mond vol over bezuinigingen, had het in Keulen plotseling over „de zwakken" en „het leggen van de zwaarste lasten op de sterkste schouders". Kohl be seft dat hij bij arbeiders en uit keringstrekkers, traditionele SPD-stemmers, op 6 maart flink heeft gewonnen. De aangekondigde grote om mekeer zal vooral tot uiting komen op andere terreinen. Het demonstratierecht wordt verscherpt en er schijnen plannen te bestaan dat vrou wen die zich op sociale indica tie laten aborteren, de kosten niet meer van het ziekenfonds terugkrijgen. In het najaar kan Kohl zich voor het eerst echt de borst nat maken. Bij een uitblijven van resultaten in Genève dient West-Duitsland te begin nen met het plaatsen van 108 Pershing II- en 96 kruisraket ten. Kohls coalitie houdt on verkort vast aan het NAVO- -dubbelbesluit uit 1979. Kohl kan rekenen op massale de monstraties, maar hij heeft een forse steun in de rug: zijn par tij staat eensgezind achter hem. Kohl voelt zich momen teel zelfs zo sterk dat hij voor het eerst zijn lastige Beierse CSU-partner Franz-Josef Strauss de duimschroeven heeft aangedraaid. Door een verandering in de statuten van de CDU kan de partij voortaan ook met een eigen lijst uitko men in het door de CSU gedo mineerde Beieren Daarmee heeft Kohl een flinke stok achter de deur. Wordt Strauss erg lastig, dan kan Kohl hem in zijn eigen Beieren aanval- Hard gelag voor SPD Heel anders ziet de situatie in de SPD er uit. De sociaal-de mocraten waren na dertien jaar zo gewend aan de macht dat het verblijf op de opposi- tiebanken een hard gelag is. De kiezers hebben duidelijk gedemonstreerd dat ze meer vertrouwen hebben in de CDU voor het oplossen van de eco nomische problemen dan in een SPD zonder Helmut Schmidt. Jarenlang heeft kan selier Schmidt bij de kiezers meer vertrouwen genoten dan zijn partij. Zonder Schmidt zou de ommekeer al twee jaar eer der, bij de verkiezingen van 1980, hebben plaatsgevonden. Hans-Jochen Vogel heeft, hoe wel hij alom respect geniet, het gat dat Schmidt heeft laten vallen niet op kunnen vullen. Weliswaar werd er vanuit de partij vaak flink tegen Schmidt aangetrapt, maar de Hamburger was zo'n krachtfi guur dat als het er echt op aankwam hij iedereen toch weer koest kreeg. Nu de rege ringsverantwoordelijkheid is weggevallen woeden de dis cussies binnen de partij weer in alle hevigheid. De SPD heeft op vrijwel alle terreinen moeite met het uitstippelen van een duidelijke koers. Vooral de omstreden nieuwe Amerikaanse atoomraketten spelen de partij parten. „De plaatsing van de raketten in het najaar wordt de grote krachtproef voor ons", erken de Vogel onlangs in een ge sprek met de buitenlandse pers in Bonn. „We zijn het er allemaal over eens in de SPD dat de bewapeningsspiraal niet nog een keer verder mag draaien. Maar hoe we dat moeten voorkomen daar pra ten we over". D^t is mild uit gedrukt. Vogel en partijvoor zitter Brandt rennen in deze dagen van hot naar haar om te voorkomen dat de partij zich nu al vastlegt op een ondub belzinnig „nee" tegen de nieu we raketten. De grote meer derheid van de partij wil het nieuwe wapentuig niet. Maar een duidelijk „nee" op dit mo ment zou de SPD binnen de NAVO in een isolement drij ven. Op een speciaal partijcongres, 1 en 2 november in Bonn, moet de partij zich uitspreken over de raketten. Vogel en Brandt zullen proberen bij die gelegenheid een formule te presenteren waar de hele par tij voorlopig mee kan leven. Waarschijnlijk zullen zij aan dringen op langer onderhan delen als er in Genève geen vooruitgang is geboekt. Langer praten dus en nog geen raket ten. Echt moeilijk krijgt de partij het echter als de plaat sing in het najaar toch door gaat en een deel van de natie uit protest de straat op gaat. Maar terwijl Eppler zich door de politie weg wil laten dra gen, blijft Vogel thuis. Hij legt zich neer bij democratisch ge nomen besluiten. De onrust die de plaatsing met zich mee brengt, zal voor de SPD de ei genlijke krachtproef beteke- LONDEN Hij biedt het volmaakte beeld van de echtge noot die onder de plak zit, het ene oog op een borrel en het andere verlangend in de richting van het golfterrein. Den nis Thatcher is niet de onzichtbare man achter de eerste-mi- nister van Groot-Brittannië. Vanaf het ogenblik in 1979 dat Margaret Thatcher aan de macht kwam, is Dennis het mik punt van de spotters geweest. Nu valt het spotten licht, het voorwerp van de spot in aan merking genomen. Stel u voor: een slanke, kalende man van 68 met een spleet tussen zijn twee voortanden en een uitspraak die de Britse klinker om zeep helpt en van „Tour" maakt „Twoah" en van „me", „moiuuv". Hij praat (alleen) over auto's, sport en zaken. Hij zegt „Tijd voor een tinctuurtje of twee" en „Wat is uw vergif", wan neer het cocktailuur is aangebroken. Hij is verzot op golf. „Speelt U 'goalf zal hij vragen. Vrienden zeggen dat hij aardig is voor frêle oude dametjes, nimmer bruut en eigen lijk te bescheiden en te denigrerend jegens zichzelf. Medegolfspelers noemen hem een „Man's man". Hij is ou derwets rechts en stelt zich de Labourpartij voor als een stel vuurspuwende marxisten. En toch, na vier jaar Dennis, heeft Groot-Brittannië er geen idee van wie zijn „eerste man" eigenlijk is. Hij geeft nooit interviews en vervult zelden spreekbeurten, tenzij het over sport gaat hij is een hoog aangeschreven rugby-scheidsrechter geweest. Hij wordt geportretteerd in het satirische tijdschrift „Private Eye", in een kolom in de vorm van een „Dear Bill"-brief van Dennis Thatcher aan een van zijn golf- en borrelvrienden. De verzonnen brieven worden zo accuraat gevonden wat taalgebruik en smaak van Dennis betreft, dat gezegd werd dat er een mollengang tussen Private Eye en Downing Street 10 was. Een bloemlezing uit de brieven sloeg zo aan. dat er meer dan 80.000 exemplaren van werden verkocht en zij werd de inspiratiebron voor een toneelstuk in het West End van Londen met een titel die varieerde op het gevleugelde „Anyone for Tennis?". „Anyone for Dennis" liep jaren en werd wekelijks up-to-date gebracht met de malle indrukken van Dennis over het leven met de eerste minister. Slim De vrienden van de Thatchers maken van Dennis overigens een andere man een heel aardige, met een grenzeloze be wondering voor zijn vrouw. Niemand weet hoeveel invloed hij bp mevrouw Thatcher heeft. Het staat vrijwel vast dat zij hem niet raadpleegt over belangrijke zaken, maar hij is het volgens ingewijden die haar ertoe brengt gezag te delegeren en helpt mensen te beoordelen. Ook is hij haar boezem vriend en vertrouweling. Hij is zelf slim genoeg om geslaagd te zijn in zaken en het vermogen op te bouwen dat haar financieel onafhankelijk maakt. En hij geeft haar de emotionele stabiliteit van een goed huwelijk. Hij vergezelt haar op haar meeste verkie- zingsreizen, behalve natuurlijk als er een voetbalwedstrijd is die hem aantrekt. „Uiteraard speelt hij de rol van echtgenoot van de eerste- -minister", zegt een woordvoerder van de Conservatieve partij zonder glimlach. „In de hedendaagse samenleving vervult hij de rol die, ware het omgekeerd, de vrouw van de premier zou vervullen als deze een man was". „Hij vergezelt haar en steunt haar. Hij houdt nou niet direct haar hand vast. Dat hoeft niet van haar". In het geheim Dennis liep in 1949 tegen ..Maggie" aan, toen hij werd uitge nodigd voor een etentje op de avond waarop zij werd geac cepteerd als kandidaat van de Conservatieven voor Dart- ford. Hij gaf haar een lift terug naar Londen en zij gingen in het geheim met elkaar tot hun huwelijk in 1951. Het was het tweede huwelijk van Dennis. Hij is tien jaar ouder dan zij. In 1953 kregen ze een tweeling Mark en Carol. Moeder was een geslaagd scheikundige en vader een welgestelde za kenman. Zijn familiebedrijf maakte een reeks met succes bekroonde fusies door die van hem tenslotte lid van de di rectie van een dochteronderneming van „Burmah Oil" maakte. Hij ging in 1975 op 60-jarige leeftijd met pensioen, ruim twee maanden voor de verkiezing van zijn echtgenote tot leider van de Conservatieven. Poolse ambassade weigert visa DEN HAAG Verslaggevers van een vier tal Nederlandse persorganen en omroepen, waaronder de Waarheid en de VARA. heb ben van de Poolse ambassade geen visum gekregen om de komende reis van de paus te verslaan. De Poolse ambassade heeft geen reden opgegeven voor de weigering. Het ge nootschap van Nederlandse hoofdredacteu ren heeft tegen de weigering geprotesteerd en minister Van den Broek is gevraagd te bemiddelen. Van de 23 Nederlandse ver slaggevers die een verblijfsvergunning had den aangevraagd kregen er negentien een visum, waaronder onze verslaggever Leo van Vlijmen. C^idóc Somant Shirley MacLaine praat haar mond niet voorbij DALLAS De Amerikaanse actrice Shirley MacLaine heeft er gisteren het zwijgen toe ge daan, toen haar in Dallas (Texas) werd ge vraagd wie de buitenlandse politicus was met wie zij een affaire zou hebben gehad. MacLaine bezweek niet onder een vuur van vragen op een persconferentie over haar nieu we autobiografische boek „Out on a limb". „Het is geen liefdesgeschiedenis en het is geen speur dersroman", zei ze. De Britse pers hield zich vorige week intensief met de zaak bezig, omdat de bewuste „Gerry"waarmee zij een relatie on derhield, minister zou zijn geweest in het laat ste Labourkabinet en nu weer zou zitten op de Labourbanken in het Lagerhuis. Zuidafrikaanse regering laakt uitspraak hooggerechtshof KAAPSTAD De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren duidelijk te kennen gegeven geen genoegen te zullen nemen met een historische uitspraak van het hooggerechtshof vorige week dat (zwarte) con tractarbeiders onder bepaalde voorwaarden een per manente verblijfsvergunning kunnen krijgen in de steden. De minister voor zwarte aangelegenheden on der de apartheid, Koornhof, verklaarde voor het par lement dat de uitspraak van het hof in strijd is met de gevestigde interpretatie van wetten die het verblijf van de contractarbeiders in de steden beperken. Het hooggerechtshof bepaalde vorige week dat de con tractarbeiders het recht hebben te wonen in een zwarte wijk van de „blanke" stad waar zij tien jaar hebben gewerkt. DINSDAG 7 JUNI 1983 PAGINA 11' ANC-activisten worden opgehangen KAAPSTAD President Viljoen van Zuid-Afrika heeft gisteren de doodvonnis sen van drie militante leden van het ver boden Afrikaanse Nationale Congres (ANC) omgezet in levenslange gevange nisstraf. Gratieverzoeken voor drie ande re ter dood veroordeelden wees hij echter af en deze mensen worden nu donderdag opgehangen. Deze drie Thelle Simon Mogoerane. Jerry Semano Mosololi en Marcua Thabo Motaung waren schuldig bevonden aan raketaanvallen op vier po litiebureaus, waarbij vier agenten het le ven lieten. Verder zouden zij de woning van een agent in Soweto hebben aange vallen en sabotage hebben gepleegd aan een brandstofdepot. Sacharov in levensgevaar BONN De verbannen Sov- jetrussische schrijver Lev Kopelev heeft maandag in Bonn gezegd dat de Sovjetrus- sische ïjveraar voor de men senrechten Andrei Sacharov in „acuut gevaar" verkeert. Hij drong er bij het Kremlin op aan hem een speciale be handeling voor zijn hartkwaal toe te staan. Kopelev zei dat hij hoopte dat bondskanselier Kohl zou aan dringen op invrijheidstelling van de kernfysicus in de loop van zijn gesprekken over en kele weken met partijleider Andropov in Moskou. ITENLAND inkse activist •rdacht van inslag Beiroet 3ROET Een 21-jarige janees die lid is van een kse Libanese organisatie rdt verdacht van de irdaanslag op de Libische cgelastigde in Beiroet Ab- Kader Ghoka. De jonge- heeft volgens de politie >nd dat hij zeven pistool ten op de diplomaat t afgevuurd. De dader lid zijn van een linkse pering die streeft naar fuiting van Libanon bij „Groot-Syrië". in een radio-interview verklaard. De Israëlische officier zei ver der dat de SAM-5 raketten niet de enige bedreiging vor men. „Moskou levert op onge kende schaal raketten, vlieg tuigen en controlesystemen aan Syrië", aldus de officier. In Israël is eerder al bekend gemaakt dat in Libanon stel lingen voor de SAM-5 worden gebouwd, maar dat er nog geen raketten zijn gestatio- De oppositionele Israëlische Arbeiderspartij heeft gisteren in de Knesseth een voorstel ingediend voor een onder zoekscommissie naar de oorlog in Libanon. De Arbeiderspartij wil dat er een onderozek wordt gedaan naar „alle aspec ten van de oorlog in Libanon en met name naar de debatten die de regering heeft gevoerd voor en tijdens de duur van het conflict". De minister van justitie, Nissim, heeft het voor stel al van de hand gewezen. Vice-premier Ehrlich had zon dag voor de televisie gezegd, dat het tijdens de oorlog meer dere malen was voorgekomen dat de regering werd gecon fronteerd met daden van de minister van defensie, Sharon, die vooraf niet waren goedge keurd. O TEL-AVIV De Israëli sche luchtmacht is in staat de Russische luchtdoelra ketten van het type SAM-5 in Syrië uit te schakelen, zelfs als de ra ketinstallaties door Sovjet militairen worden be diend. Dit heeft de onder bevelhebber van de Israë lische luchtmacht gisteren Nieuw record

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11