„Rhijnwijck moet een solide rug vormen tussen MAVO /LBO en het hoger beroepsonderwijs" WUKFEEST MEERBURG 'EER GOED BEZOCHT ■8" £eidóc Qowuvnt Werkwinkel kan van start in expositieruimte IDEN SteidócOowiant MAANDAG 6IUN11983 PAGINA 3 ■4 .'Klein links' wil hoorzitting over bezuinigingen ,EIDEN Er moet een hoorzitting gehouden ideologische motieven". De fracties werpen de •orden over de bezuinigingswoede van het rijk, vraag op of de gemeente wel door moet gaan met •aardoor de gemeenten in de knel raken. Dat het doorgeven van de bezuinigingen van een fa- ,;ellen de fracties van de kleine linkse partijen in lend rijksbeleid. Tijdens een hoorzitting zou elke de Leidse gemeenteraad Rob van Lint (PPR), burger en organisatie zijn of haar mening kunnen Hans de la Mar (PSP) en Jan Brands (CPN). geven over de problemen waar de gemeente mee De fracties van 'klein links' constateren, dat de geconfronteerd wordt. Daar zou ook de verhoging peidse begroting zonder nieuwe bezuinigingen in van gemeentelijke belastingen en tarieven en de 1987 een gat van 12 miljoen vertoont en dat de ge- verminderde dienstverlening aan de orde moeten tneente daarom een nieuwe bezuinigingsronde wil komen, alsmede de vraag of de gemeenten een be- uitvoeren. Dit laatste zou nodig zijn om aan alle groting met een tekort moeten indienen en of -OosPetalingsverplichtingen Jegens crediteuren en het men nog langer verantwoordelijkheid kan dragen ter Eigen Personeel te kunnen blijven voldoen. De voor dit beleid. De reacties zouden betrokken 1 fracties stellen vast, dat de benarde financiële po- moeten worden bij de verdere voorbereiding en aon ïitie van de gemeente Leiden een direct gevolg is behandeling van de meerjarenbegroting '84-'87. leschjïran de bezuinigingen door het rijk, die de ge fneenten minder geld toesteekt. Klein links noemt 'Klein links' wil dit initiatief tijdens de vergade- Aradeze Haagse bezuinigingsdrift „afbraakbeleid, ring van de commissie financiën op 16 juni behan- p lajroor een be*anSr'jk deel ingegeven door politiek- delen. Politie ontruimt gekraakt pand LEIDEN De politie heeft het pand Galgewa ter 29 in de nacht van vrijdag op zaterdag ont ruimd, nadat de luxe woning was gekraakt. Volgens de politie werd tot de ontruiming over gegaan, vlak nadat het pand werd gekraakt. Volgens de krakers gaat het om de panden Gal gewater 22 en 27 en werden ze in de nacht van donderdag op vrijdag gekraakt. De politie zou ondanks het na 24 uur geldende woonrecht zonder enige waarschuwing tot ontruiming zijn overgegaan. De politie zou een ruit hebben in geslagen, waardoor krakers glas over zich heenkregqn. Volgens de politie werd wel ge waarschuwd en waren de krakers al door de achterdeur verdwenen toen men door een raam naar binnen ging. Drie man aangehouden wegens mishandeling LEIDEN De politie heeft zaterdagmid dag drie Leidenaars van 16, 18 en 28 jaar oud aangehouden wegens mishandeling. Het drietal was met nog een aantal perso nen met twee auto's van de Merenwijk op weg naar de binnenstad. Op het Noordein de raakten de Leidenaars slaags met een man, nadat hij opmerkingen had gemaakt over het verkeersgedrag van de groep. Op de Langebrug reed een van de auto's de stoep op en kreeg een 20-jarige Leidenaar een kopstoot. De 16-jarige Leidenaar werd zondagavond nogmaals aangehouden, nadat hij op de Haarlemmerstraat een jongen een paar klappen had gegeven. DIRECTEUR ZWITSER OVER NIEUW INSTITUUT VOOR MDGO: Daar De Leidse mense operatie, men spreekt die eholen Uytterdijk en van de grootste herstructure er' boshuizen en de Katwijk- in het 0"derw'f in We.st" >l-e school Rijnsoever gin f9^?jn ZtoTj. 1 3fi7 fuseren. Per 1 augustus De minister bepaalde onlangs, 1984 gaan deze drie ver- dat er in Nederland 135 erkijer onder de nieuwe MDGO-scholen mogen wor- tten iaam Rhijnwijck. Op 1 den gevestigd In totaal gaat En iugu tus dit jaar vindt ^oTn^Te^al^S ir al een bestuurlijke sa- nensmelting plaats, thijnwijck 'rotestants cholengemeenschap voor -r v MDGO en ander middel- Scholen, die in aanmerking voor een vestiging willen ko men, moeten minimaal 500 wordt een leerlingen hebben. Dat bete- Christelijke kende voor de drie christelijke scholen in de Leidse regio, dat men geen MDGO-opleiding mocht openen. Men heeft >aar voortgezet onderwijs, daarvoor te weinig leerlingen. MDGO Staat voor middel- Uytterdijk, een interkerkelijke >aar dienstverlenings- en school voor MSPO, heeft 350 leerlingen, Boshuizen, een school voor lager en middel- volg van de hersmrcture- ring in het middelbaar be- scholen voor LHNO en MHNO roeps onderwijs, dat leer- Prinses Margriet en de Vier lingen onder meer opleidt sprong hebben 180 leerlingen ld rfoor een functie in de gin^erzorgende sector. in de jaren zeventig kwam ,-Jnen tot de conclusie, dat er moest veranderen in het >Pwtoiddelbaar sociaal pedago gisch onderwijs (MSPO) en in het middelbaar huishoud- en nijverheidsonderwijs (MHNO). Om toch in aanmerking te ko men, was een fusie dus de eni ge oplossing. Vooral voor Katwijk, dat bij het ministerie voor onderwijs In 1946 startte men met de opleiding voor gezinsverzorgsters. Het eerste onderkomen was de woning aan de Boerhaaveiaan 30. sprong worden losgekoppeld van de lagere opleidingen. Deze middelbare opleidingen ook om een MDGO-vestiging zijn nu samengebracht onder re opleiding. Of die moet wór den losgekoppeld, is nog niet geheel duidelijk. Hierover wordt nog onderhandeld et psprake van een vijftigtal smal et ?Je opleidingen. De minister t wivan onderwijs bepaalde, dat er linglijn in deze wir-war moest waivorden gebracht, auwl En MBO-verzorgende (MBO- VZ), een opleiding voor ge- zins-bejaarden- en kraamver- zorgende. Behalve deze vier richtingen jj, krijgt Rhijnwijck een Intas op- rvhljnwijck leiding, een tweejarige schake- lende en orïenterende oplei- Dare opie.a.ngen van ue nr...- «~-uF,e,u.„g in rvaiwijn. 5°f'S Sir' onderV2'"! 06 wel^n?"'. B«°nd- ses Magrietsehool en de Vier- Ook Boshu.zen heeft een lage- |hiinwii(.k Dit kriio. 8" had gevraagd, had dat ingrij pende gevolgen. Om te kun de naam Rijnsoever. Zo werd het mogelijk om met Uytter- nen fuseren met de twee Leid- dijk en Boshuizen verder te se scholen moesten de middel- gaan en komt er ook een •n hun'se scnoien moesien ae miaaei- e<t«m en «omi er ook een et prorakev^n een vhfÏJtólbare opleidingen van de Prin- MDGO-opleiding in Katwijk. ,ajWDGO vijftig smalle opleidingen {noesten worden getransfor meerd in negen brede richtin- Deze negen richtingen Jvorden gebracht onder de noemer Middelbaar Dienstver lenings- en Gezondheidszorg nderwijs (MDGO). Deze im- Reünie Uytterdijk bestaat donderdag 16 juni vijf jaar. Dit lus trum wordt twee dagen later, op zaterdag 18 juni, her dacht met een bijeenkomst in de Pieterskerk. Deze bij eenkomst begint om half elf 's ochtends. Daarna wordt in het gebouw van Uytterdijk aan de Turkooislaan een reü nie gehouden voor oud-leerlingen en oud-leerkrachten. In 1946 ging in Leiden de Interkerkelijke Gezinsverzorging van start In het pand aan de Boerhaaveiaan 30 werden de eerste gezinsverzorgsters opgeleid. Rhijnwijck. Dit instituut krijgt sector en een vooropleiding Mnnn_^ir..^,Dr,r,„ t-\.* voor het hoger beroepsonder wijs. Naar alle waarschijnlijk heid krijgt het instituut ook een HAVO-opleiding. Dit is vier MDGO-opleidingen. Dit zijn MBO-agogisch werk (MBO-AW), een samenbunde ling van de bestaande oplei- t dingen kinder/jeugdverzor- een zogenaamde HAVO-MBO- ging, inrichtingswerk en cul tureel werk. MBO-activiteiten begeleiding (MBO-AB), geba seerd op de opleidingen ar- beids-, bewegings- en bezig heidstherapie. MBO-mode-kle- ding (MBO-MK), een vernieu wing van de huidige opleidin gen tot costumière en couture. opleiding, die alleen de laatste twee jaar van de HAVO bevat. Leerlingen kunnen hier een HAVO-diploma behalen met twee beroepsgerichte vakken in hun pakket. Vooral voor de aansluiting met het hoger be roepsonderwijs is dit van be lang. De meeste leerlingen, die naar Rhijnwijck komen, zijn afkomstig van het lager be roepsonderwijs en de MAVO. De inbreng van de MAVO moet niet worden onderschat, het gaat om ongeveer 60 pro cent van het totale aanbod. Ervaring Op Uytterdijck heeft men al ervaring opgedaan met het ge herstructureerde onderwijs. Drie jaar geleden startte men daar met de MBO-VZ. Dat be tekent, dat de leerling niet meer apart wordt opgeleid voor gezins-, bejaarden- of kraamverzorgende, maar dat al deze drie richtingen in één opleiding zijn verenigd. Met ingang van 1 augustus 1984 wordt dit op alle scholen voor verzorgende beroepen inge voerd. Dat betekent ook, dat de opleidings-internaten voor kraam- en gezinsverzorgenden worden opgeheven. Het inter naat op Uytterdijk wordt eveneens opgeheven, deze ruimte wordt bij de school ge trokken. Kansarm De heer K. Zwitser, de huidige directeur van Uytterdijk, wordt de nieuwe directeur van Rhijnwijck. Hij is van mening, dat de fusie van de drie scho len erg belangrijk is voor de Leidse regio. „Er is nadrukke lijk behoefte aan deze oplei dingen. Voor de kansarme LBÖ'er (leerling van het lager beroepsonderwijs) en MA- VO'er is het een goede zaak, dat deze vorm van onderwijs er komt," aldus de heer Zwit ser, die daaraan toevoegt. „Scholen als Rhijnwijck moe ten een brug gaan vormen tus sen het LBO en de MAVO en het hoger beroepsonderwijs." KEES VAN HERPEN iEIDEN Rond clubhuis platilo aan de Leidse Zaan- traat was het zaterdag een 'rukte van belang. De Stich- ing Meerburg registreerde on- twaalfde wijkfeest, hetgeen een absoluut record mag wor den genoemd. Het mooie weer trok ook veel mensen van bui ten de wijk naar Meerburg. veer 6000 bezoekers aan het Er was in ieder geval ook ge- Alle goede dingen bestaan in drieën. I Betaald wordt: 0 per maand met automatische afschrijving van bank/girorekening.nr: 0 per kwartaal I Stuur een set tennisballen naar: I Naam Adres_ Postcode/Plaats_ Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken-naar: I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag I nb. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een ^abonnement worden geweigerd. j noeg te beleven op het wijk feest. De oude ambachten, zo als het stoelen matten waren er voor het eerst en trokken veel belangstelling. Hetzelfde gold voor de rommelmarkt, die vrij groot was opgezet. Liefhebbers van sport en spel beleefden veel genoegen aan attracties zoals het biljart, de schiettent en de Kop van Jut. Optredens zeals die van de majoretten van drumband Ma- tilo zorgden voor een welkome afwisseling. Het touwtrekken 's avonds tussen de sterke mannen en vrouwen van Meerburg werd verrassend ge wonnen door de vrouwen, die een list hadden bedacht. Zij hadden een lantaarnpaal als „ankerman'.' (laatste vrouw in dit geval) genomen hetgeen de mannelijke tegenstand te veel was. Het leverde hen de Mati- lo wisselbokaal op. De fancy fair, bemand door ongeveer 54 vrijwilligers bracht weer aar dig wat geld op voor het buurt- en clubhuiswerk in Meerburg, en daar was het ei genlijk mede om begonnen. Een beeld van de feestmarkt. Brug (1) Hoewel de nieuwe Lijsbethbrug (een fiets- en voetgan gersverbinding tussen de Oude Vest en de Oude Sin gel) al een tijdje in gebruik is, wordt deze brug pas morgen officieel in gebruik genomen. De wethouders C. Waal en P. Schoute zullen de Lijsbethbrug dan in wijden door hem te gebruiken voor een gemeentelijk transport met een feestelijk tintje. De wethouders zul len deze handeling om vier uur verrichten. Brug (2) Tot in het midden van de vorige eeuw lag er op de plaats van de huidige Lijsbethbrug (vlakbij de Leidse Schouw burg) al een Lijsbethbrug. De naam is afkomstig van het vlakbij gelegen Elisabethgasthuishof. In 1960 werd er voor het eerst gesproken over een nieuwe Lijsbethbrug. De plannen werden werkelijkheid, eerst werd er een voorlopi ge brug aangelegd, die vorig jaar werd vervangen door de Lijsbethbrug. Brug (3) De brug is niet alleen maar een fraaie verbinding tus sen twee oevers. Door de brug ontstaan „nieuwe, korte re verbindingsroutes met zeer verschillende gebruiks mogelijkheden," zegt de gemeente. Enkele voorbeel den: het winkelend publiek kan vanaf de parkeergele genheid bij molen De Valk snel doorsteken naar de verschillende winkelgebieden. Hetzelfde geldt voor theaterbezoekers, die kunnen van het parkeerterrein snel naar de schouwburg. Tevens ontstaat er een nieu we cultureel-toeristische wandelroute (langs museum de Lakenhal, het Vrouwenkerkplein en de Boerhaave- zalen) naar Molen De Valk. De Lijsbethbrug. Fancy Fair In het Lidwinahuis aan de Zoeterwoudse Singel (ingang Lammenschansweg) wordt woensdag een fancy fair gehou den. De opbrengst is bestemd voor de financiering van de vakanties van de kinderen van het Lidwinahuis. De fancy fair begint om drie uur en duurt tot negen uur 's avonds. Om half vier en om vijf uur worden er poppenkastvoor stellingen gegeven. Verder kan men er diverse spelletjes doen, hapjes en drankjes nuttigen en rondsnuffelen op de rommelmarkt. Kinderfilms Het programma van de kinderfilmmiddag, die op woensdag in de Kapelzaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 wordt gehouden, bestaat uit een Lau rel en Hardy film en tekenfilms met Tom en Jerrie, Poppey en andere stripfiguren. De voorstelling begint om half drie, de toegangsprijs bedraagt drie gulden. Filmhuis LVC In Filmhuis LVC aan de Breestraat 66 wordt woensdag 8 en donderdag 9 juni gestart met een cyclus van nieuwe, Nederlandse films. 'Golven' van Anette Apon is de eerste film die op het programma staat. De rolprent is gemaakt naar het boek 'Waves' van Virginia Woolf en gaat over zes mensen die het gevoel van harmonie, dat ze als kind heb ben gekend, proberen terug te vinden. Op beide avonden beginnen de voorstellingen om acht uur en om kwart over tien. Paal door voorruit LEIDEN Een 30-jarige Leidenaar heeft zaterdagavond een 34-jarige Leidenaar de schrik van zijn leven bezorgd door met zijn auto een verkeersgeleider te rammen. De 30-jarige Leide naar, die onder invloed van alcohol bleek te zijn, ramde op de Willem de Zwijgerlaan bij de Kooilaan een verkeersgeleider. De paal schoot de lucht in en belandde op de auto van de 34-jarige Leidenaar die in tegenovergestelde richting op de Willem de Zwijgerlaan reed. De voorruit van de auto werd door het paaltje vernield, maar de bestuurder werd niet gewond. Opgesloten in winkel LEIDEN Een 21-jarige Leidse heeft zaterdagavond tot acht uur vastgezeten in een supermarkt aan het Levendaal. Tegen sluitingstijd ging zij de winkel binnen. Op het toilet zou ze zijn flauwgevallen en toen ze weer bijkwam, bleek de winkel dicht en iedereen verdwenen. De politie bevrijdde de Leidse door de beheerder van het pand te waarschuwen. Overleden na val van trapje LEIDEN Een 39-jarige Leidenaar is om het leven gekomen, nadat hij op de zijn woonboot aan het Utrechts Jaagpad van een trapje was gevallen. Uit een medisch onderzoek is gebleken dat de man is gestorven aan een schedelbasisfractuur. De man werd gistermiddag gevonden nadat door een buurman alarm was ge slagen, omdat hij de Leidenaar al een paar dagen niet had ge zien. LEIDEN De werkwinkel van Erik Kranenburg is open. Iedere werkloze die wat wil werken en ook werk heeft aan te bieden kan zich bij Erik la ten inschrijven. De winkel is gevestigd in de „expositie ruimte voor beeldende kunst en creatieve ideeën" aan de Pieterskerkchoorsteeg 12 en heet „Heden". De werkwinkel is zo'n idee dat dus een plaatsje heeft in Heden, maar ook an dere goede ideëen die in de expostieruimte worden geuit wil Erik Kranenburg organi satorisch uitwerken, zodat het ppn succes kan worden Frik Kranenburg:„Ik heb een slo- moeten aanbieden. Voor het gan, een drieleding zoals ik werk dat ze verrichten, krij- het wel noem, dat gaat van: gen ze geen geld, maar als te- Het moet. Het kan. Doen! Dus genprestatie wordt dus het niet bij de pakken neer zitten, door hen gevraagde werk ver- maar al je creativiteit gebrui- richt. Een ruilhandel in arbeid ken om er iets van te maken", en niet in geld. Voorwaarde is Erik Kranenburg, die enige dat het circuit van dienstverle- tijd geleden zijn idee over de ningen binnen de kring van over werkloosheid, kreeg veel ten reacties op zijn plan. Dat plan Erik krijgt veel reacties, maar een is wel enthousiast, maar inschrijven gebeurt nog maar aarzelend. Toch slaat het wel aan. Vanuit het bestuur van de stichting Welzijn is ook al in teresse getoond voor het plan en op het ogenblik wordt uit gezocht wat de mogelijkheden zijn om de winkel te subsidië ren. Dit vooral óm de aanloop- currentievervalsing uit te slui- kosten op te vangen. In princi pe vind ik dat je onafhankelijk behelst het opzetten van weinigen gaan ertoe soort uitzendbureau waar daadwerkelijk in te schrijven, werklozen die graag iets wil- „Men loopt wel binnen om te len doen zich kunnen inschrij- informeren en er ontstaan ven. maar tevens ook werk vaak hele eesnrekken. ieder- moet zijn van subsidies. Zo'n subsidie om op gang te komen is natuurlijk heel welkom, maar als de boel eenmaal draait en er doen aardig wat mensen mee. vind ik we) dat het terug betaald moet wor den. Ik vind dat je vóór alles onafhankelijk moet zijn van de overheid", aldus Erik Kra nenburg in zijn expositieruim te voor beeldende kunst en ideeën. Erik is een bewonderaar van de wereldbefaamde kunste naar Joseph Beuys. Hij heeft hem een paar keer bezocht. Joseph Beuys heeft zelf nu ook iets dergelijks als een werk winkel opgezet in Dusseldorf en de kunstenaar heeft Erik toegezegd dit najaar naar Lei den te komen om de werkwin kel in Heden" te hPT^Von Vernielingen in bus LEIDEN De politie heeft zaterdagmiddag op het Sta tionsplein negen jongens uit een bus van de NZH gehaald, nadat in de bus vernielingen door één van hen naar later bleek waren aangericht. In de bus werden stoelen en leu ningen vernield. Tegen een 17-jarige Katwijker werd pro ces verbaal opgemaakt. De jongens waren op weg naar de afscheidswedstrijd van Willem van Haneeem in Rotterdam. i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3