Unctad-conferentie mag niet verzanden in woordenbrij De averechtse werking van een volksgericht U buitensteBinhenhofbuitehsteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinne ECONOMISCHE PROBLEMEN EISEN GEZAMENLIJKE AANPAK VAN RIJK EN ARM IX STEF DIJKMAN: VAN „NESTVERVUILER" TOT MARTELAAR Politiek Partij Parlement ■§"SIJTHOFF PERS II is( BINNENLAND CeidoeCotvtanl ZATERDAG 4 JUNI 1983 PAGINA 7 VOLVO Draagt u de provincie Lim burg een goed hart toe en is een Volvo voor u een aantrek kelijke en betaalbare auto? Als u deze vragen met ,Ja" kunt beantwoorden, moet u zeker doorlezen, want dan ligt er een mooie taak voor u, namelijk: Koop een Volvo en steun daarmee de economie van Limburg! In het Noordlimburgse Born staat de autofabriek Volvo- Car, waarvan de Nederlandse staat de'belangrijkste eigenaar is. Deze fabriek kwam afgelo pen maandag in de Tweede Kamer uitvoerig ter sprake in een vrij luchtige (doch. met ernstige ondertoon gevoerde) gedachten wisseling tussen de minister van economische za ken, Gijs van Aardenne, en de Kamercommissie die zich spe ciaal bezighoudt met de econo mische steun aan Limburg. Het CDA-Kamerlid René van der Linden, zelf afkomstig uit het bronsgroen eikehout, be toogde dat de overheid geen mogelijkheid onbenut mag la ten om het „wormvormig aan hangsel" van Nederland uit de malaise te halen. Eén van die mogelijkheden is, volgens Van der Linden, dat de overheid meer Volvo's uit Born aan koopt. Lees hoe het daaropvol gende debatje verliep. Van der Linden: „Opnieuw houd ik hier een pleidooi voor meer Volvo's bij de overheid. Volvo-car is een bedrijf dat op dit ogenblik de weg omhoog heeft gevonden. Daarom ver dient het de steun van de overheid. Er gebeurt volgens ons te weinig op dat gebied. Dit wordt in het buitenland nergens vertoond: Een over heid die haar eigen produkten zo weinig lust, en nog wel een voortreffelijk prod uk t ook!". Van Aardenne, droogjes: Mis schien kunnen alle leden van deze commissie in een Volvo gaan rijden Van der Linden: „Ik heb een Volvo, dus ik heb al voldaan aan de wens van de minister". Van Aardenne, opgewekt rondblikkend: „Misschien kunnen de andere commissie leden dat dan ook eens over wegen Van der Linden: Wellicht kan de minister hetzelfde eens overwegen wat betreft zijn ei gen dienstauto". Van Aardenne, betrekkend: „Ik had het nu over de Ka mer". Van der Linden: „De Kamer heeft geen aandelen in Volvo- car, terwijl de overheid eige naar is. Ik ken geen boer, die melk bij z'n buurman gaat ko pen, terwijl hij zelf melk heeft. Daarom zou de minister zijn eigen bedrijf wat meer moeten ondersteunen door een agres siever aankoopbeleid van de overheid wat de Volvo's be treft". Van Aardenne: „Ik wijs erop, dat de overheid met de aan schaf van Volvo 's voor de poli tie op dat punt al een heleboel heeft gedaan. Verder schaffen de gemeenten ook veel auto's aan, maar zoals u weet heeft het rijk daar geen inspraak in. Misschien moet er nog meer reclame voor Volvo worden gemaakt. Het gaat tenslotte om een erg goedkope auto die efficiënt en voordelig is". Albert-Jan Evenhuis (VVD): „Ik ben weliswaar een buiten staander, want ik kom uit het noorden, maar ik denk dat het erop neerkomt dat straks alle Limburgers in een Volvo rij den Van der Linden: „Het noorden kan ook solidariteit opbrengen door Volvo's te kopen". De PSP'er Fred van der Spek, bekend om zijn afkeer van au to's, had de woordenwisseling met stijgende verbazing en er gernis aangehoord. Toen hij even later het woord kreeg, stak hij dan ook niet onder stoelen of banken hoe hij ero ver dacht. „Ik vind dat de mi nister een onzedelijk voorstel doet als hij wil dat wij als com missieleden een Volvo moeten aanschaffen", sprak hij, de mi nister aanziend alsof deze een louche handelaar in derde hands auto's was. En grimmig liet hij erop volgen: „Ik ben niet van plan om tram, bus en trein te vervangen door privé- blik van welk merk dan ook!". OMBUIGEN Rijksschatkistbewaarder mi nister Onno Ruding, de ex- AMRO-bankier die door het CDA als een financieel genie in het kabinet werd gehaald, is door zijn kinderziekten heen. Deze conclusie trokken wij dinsdag, toen Ruding in de Eerste Kamer het woord voer de tijdens de jaarlijkse algeme ne financiële beschouwingen aldaar. De afgelopen maanden maakte Ruding in zijn politie ke optredens voortdurend een statische, gespannen indruk. IJzig zakelijk las hij de teksten van zijn ambtenaren voor, im proviseerde nauwelijks en stond stijf als een plank achter de microfoons. In de Eerste Kamer was van dit alles ech ter al veel minder te merken. De minister maakte een opge wekte, veel lossere indruk dan voorheen en veroorloofde zich nu en dan zelfs grapjes en fa miliaire uitdrukkingen. Zo had hij het bijvoorbeeld over de bevolking, die door de bezuinigingen met de gebak ken peren" komt te zitten en even later bekende hij zijn ge hoor: „De steeds verdergaande verzwaring van lasten juich ik als minister van Financiën geenszins toe. Ik maak deze opmerking omdat in grote kringen van de samenleving nogal eens de indruk ontstaat dat een minister van Finan ciën gaarne de lasten ver zwaart, als ware hij zeer inha lig". (Hier bracht Ruding de senatoren zowaar aan het la chen) „Integendeel, mijnheer de voorzitter. De taak van een minister van Financiën is juist, te bereiken dat die lastenver zwaring niet verder voort gaat". De minister maakte ook een verrassend ontspannen indruk in een woordenspel dat ont stond naar aanleiding van een opmerking van PPR-senator Bas De Gaay Fortman. Bas be toogde, dat hij zo moedeloos wordt van het woord „bezuini gen". Volgens Bas is „bezuini gen" één der belangrijkste to verwoorden van deze tijd. Problemen in de economie? Gewoon lekker bezuinigen, dan komt alles weer goed. Mogen wij nu samen afspre ken aldus de jonge Gaay, dat het woord „bezuinigen" niet meer wordt gebruikt? We spreken nu alleen nog maar over beleid". Ruding ging er in zijn ant woord laconiek op in: „Velen hebben hier gesproken over de ombuigingen. Ik gebruik het woord „ombuigingen" maar, omdat ik meen dat de geachte afgevaardigde de heer De Gaay Fortman bezwaren heeft tegen het woord „bezuinigin gen". Men kan zien hoe ge makkelijk ik dat probleem op los". „Dat lijkt ons een goede sug gestie!" riep CDA-senator Rijnvos in reactie op Rudings woorden. „Laat ons de term „bezuinigingen" niet meer ge bruiken en vanaf nu praten over „ombuigingen Maar Ru ding schudde breed glimla chend het hoofd. Rijnvos 'had er niets van begrepen. Het was maar een grapje. Ruding: „Over de vraag of wij nu spre ken over ombuigingen of be zuinigingen heb ik alleen wat sarcastisch willen reageren op de opmerkingen van de heer De Gaay Fortman. Maar de woorden doen er niet toe, éls er maar wordt omgebogep of bezuinigd. Het zal mij een zorg zijn welk etiket men daarop plakt". DICK VAN RIETSCHOTEN DEN HAAG Zinloze geldverspilling of een nieuwe kans voor arm en rijk om gezamenlijk een uitweg te zoeken uit de economische crisis van dit moment? Die vraag dringt zich op nu in de Joegosla vische hoofdstad Belgrado de laatste voorbereidingen worden getroffen voor Unctad VI, de zesde ver gadering van de speciale VN-dochter voor handel en ontwikkeling, die maandag wordt geopend. Tegen de achtergrond van de nog steeds verder weg zakkende wereldecono mie zullen zo'n 4.000 afge vaardigden uit 166 landen praten over (oplossingen voor) de economische cri sis, die het Westen welis waar voor grote proble- ,men stelt, maar tot nu toe t alleen in de Derde We- "reld echte slachtoffers eist. Scepsis, soms zelfs wanhoop, omringen de conferentie in Belgrado. Weg is het optimis- II me van pakweg zo'n tien jaar I geleden, toen vergaderingen van de Unctad werden gezien als de bouwput voor een nieu we economische orde, waarin de fundamenten moesten wor den gelegd voor een eerlijkere verdeling van kennis, rijkdom en macht tussen Noord en Zuid. Wie in 1983 terugkijkt op de vijf voorgaande Unctad-confe- renties moet constateren dat de veelal overspannen ver wachtingen niet zijn uitgeko men. Waar effectieve gesprek ken konden worden gehouden over economische problemen beperkte men zich vaak tot een eindeloos getouwtrek over woorden, punten en komma's in een slotverklaring. Voor Unctad VI zijn de uitzichten iets, maar niet veel beter. De weinige fundamenten voor een nieuwe economische orde die in het verleden zijn gelegd, zijn inmiddels door de crisis aangetast. En waarom zou het Westen, nu het hier ook veel slechter gaat, opeens wel be reid zijn in te stemmen met plannen, die vroeger fel wer den bestreden. Bovendien speelt nog steeds het wantrou wen mee dat het Westen je gens de Unctad koestert. De rijke landen zijn helemaal niet genegen de wereldhandel en de aanpak van de financiële problemen over te laten aan deze VN-dochter, die door de Derde Wereld wordt beheerst. Beslissingen op deze terreinen zijn het alleenrecht van het Internationale Monetaire Fonds, de Wereldbank en de GATT, waarin de rijke landen het voor het zeggen hebben. Een sombere toekomst derhal ve voor de conferentie in Bel grado, Toch zien sommigen in de problemen van deze tijd juist een lichtpuntje. Het Wes ten kampt nu tijdelijk met een aantal soortgelijke problemen, als die waarmee de Derde We reld onafgebroken worstelt. Als gevolg daarvan zou het Westen, naarmate de crisis langer duurt, er zich steeds meer van bewust moeten wor den dat langdurig economisch herstel alleen mogelijk is dank zij een gezamenlijke inspan ning naar draagkracht ver deeld van arm en rijk. De ontwikkelingslanden hebben tijdens hun voorbereidende vergaderingen al signalen in deze richting gegeven door zich in tegenstelling tot vroe ger niet vast te pinnen op ei sen, die voor het Westen bij voorbaat onaanvaardbaar zijn. Een van de mensen die uit deze ontwikkeling enig opti misme put is de tweede man van de Unctad, ex-minister Jan Pronk. Hij zou al tevreden zijn als in Belgrado overeen stemming wordt bereikt over de grote lijnen van een econo misch herstelprogramma dat later, in andere organisaties zoals bijvoorbeeld het IMF, in concrete maatregelen kan worden omgezet. Onderlinge verschillen arme landen groot Veel minder optimistisch is de Nederlandse journalist Nico Kussendrager. Sinds het begin van de jaren zeventig volgt hij de problematiek van rijke en arme landen op de voet. In een onlangs van zijn hand ver schenen boekje (Unctad in Crisis) analyseert hij op helder wijze de huidige positie van de Unctad. Hij gaat niet zo ver te zeggen dat Unctad-conferen- ties nutteloos zijn, maar signa leert wel een aantal feiten die duidelijk maken dat hoogge Zesde Unctad: alleen maar een praatcircus of onont beerlijk forum om problemen op te lossen spannen verwachtingen ook nu volkomen misplaatst zijn. Want naast het aloude pro bleem het Westen geeft te weinig, de Derde Wereld vraagt teveel zijn er nog wel wat andere spanningsvel den, die weliswaar niet altijd naar buiten zichtbaar zijn, maar wel degelijk hun stempel op de onderlinge verhoudin gen drukken. Een voorbeeld daarvan vormen de' verschil len tussen de ontwikkelings landen onderling. De proble men van Brazilië zijn wel everi wat anders dan die van Op- per-Volta. OPEC-lidstaat Ni geria wil andere maatregelen dan het straatarme Bangladesj. Wat in de kraam van het ene ontwikkelingsland te pas komt, is voor een ander juist weer nadelig. Maar ook in het westerse kamp is niet alles koek en ei. Landen als de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en West- Duitsland zijn veel minder ge neigd aan de wensen van de Derde Wereld tegemoet te ko men dan Nederland, Oosten rijk of de Scandinavische lan den. Het aantal landen dat voldoet aan het internationale streefcijfer voor ontwikke lingshulp van 0,7 procent van het Bruto Nationaal produkt is nog steeds schandalig laag. Verdeeldheid bestaat ook over de vraag wat, in algemene ter men, de beste manier is om uit de wereldcrisis te komen. Sommige landen steunen de pleidooien van de Amerikaan se ex-minister Kissinger en de beide vroegere bondskanse liers Brandt en Schmidt. Uit drietal heeft er, afzonderlijk van elkaar, al vele malen op gewezen dat grote financiële injecties de enige manier zijn om de locomotief van de we reldeconomie weer in de rails te krijgen. Andere landen, on der aanvoering van de Vere nigde Staten, vinden dat eerst moet worden bezuinigd. Voor alsnog, zo bleek ook op de top conferentie in Williamsburg, voeren deze landen de boven- Prioriteit voor armste landen Dit alles overziend kan men zich opnieuw de vraag stellen wat dan het nut is van de Unctad. Het antwoord kan kort zijn: alleen al omdat deze VN-dochter de enige plaats is waar arm en rijk voortdurend overleg kunnen voeren over de bestrijding van de wereld crisis verdient de conferentie in Belgrado het voordeel van de twijfel. Maar er is nog een belangrijker punt. Ook wan neer men geen akkoord kan bereiken over handel, de grondstoffen of de schulden last van de Derde Wereld als geheel, kan men er niet onder uit iets te doen aan de finan ciële problemen van de aller armste landen. Terwijl men zich in westerse bank- en regeringskringen veel zorgen maakt over de enorme schuldenlast van „rij ke" arme landen als Brazilië, Argentinië en Mexico, raken de allerarmste landen steeds dieper in de put. Hun schulden zijn wilswaar veel geringer (een land als Bolivia 3,1 mil jard dollar, Brazilië 87 miljard dollar), maar grijpen veel die per in de nationale economie in. De afbetaling van de bui tenlandse verplichtingen legt vaak een beslag op 's lands to tale economie, waardoor er geen geld meer over is om ook maar iets nieuws in het land op poten te zetten. Zo'n stag nerende ontwikkeling bete kent weer een lager inkomen: men zit in een vicieuze cirkel die alleen met aanzienlijke fi nanciële hulp doorbroken kan worden. Op de Unctad-conferentie zal Nederland, mede namens een aantal andere westerse landen, een voorstel doen de last van die allerarmste landen wat te verlichten. Minister van ont wikkelingssamenwerking me vrouw E. Schoo heeft een plan uitgewerkt om dergelijke lan den snel financiële hulp te kunnen verlenen. Premier Lubbers gaat zelf op 9 juni in Belgrado het plan propageren. Minister Schoo neemt met haar plan alvast een voorschot op haar „nieuwe beleid", waarin het accent komt te lig gen op de nood van de aller armsten. Dan blijft nog de vraag wat te doen als de bijeenkomst in Belgrado ondanks alle goede bedoelingen toch mislukt. Unctad opdoeken is uitgeslo ten, want los van de vierjaar lijkse conferenties wordt' in het hoofdkwartier van deze VN-dochter in Genève week in week uit door arm en rijk onderhandeld. Misschien dat men de oplossing zoekt in het houden van vergaderingen over een specifiek onderwerp, zoals de eerder dit jaar afgeslo ten conferentie over het zeer echt. Want hoe men het ook wendt of keert: niemand wordt er beter van als Noord en Zuid niet meer met elkaar om de tafel zitten. Daarover tot slot de secretaris-generaal van de Unctad, Gamani Corea: „Unctad VI moet anders zijn. We praten in een periode van ernstige economische crisis. Alle deelnemers hebben be lang bij een economische ople ving. Daarom is het thema van de conferentie „Herstel en Ontwikkeling". Die twee gaan samen en als het Westen zegt dat men eerst in eigen huis orde op zaken moet stellen, dan vind ik dat een onrealisti sche zienswijze. Niemand kan orde op eigen zaken stellen als landen met schulden steeds verder in het moeras weg- zakkken, als de oliemarkt in stort en als Afrika onrustig wordt. Zelfs de Verenigde Sta ten kunnen dat niet. Versnel ling van de ontwikkeling van de Derde Wereld is daarom van levensbelang voor de we reldeconomie". JOS TIMMERS Het in dit artikel genoemde boekje van Nico Kussendra ger. „Unctad in Crisis", is uit gegeven door Wereldvenster en Novib en kost f 14,50. DEN HAAG Niemand kan Wim Mateman ervan beschuldigen dat hij ook maar een greintje sympa thie heeft voor de koers, die de linkse dissidenten in de CDA-fractie voor staan. De 37-jarige zwaar gewicht dit begrip ook letterlijk op te vatten' ujt het Gelderse Aalten is zelfs de mening toegedaan dat er in zijn partij geen plaats is voor dergelijke progressieve geluiden. delgangen zijn afschuw uit spreekt over hetgeen er woensdagavond in zijn fractie met de „loyalist" Stef Dijkman is gebeurd. Hij schetst hoe er urenlang is „ingehakt" op Dijkman, zonder dat iemand het echt voor hem opnam. „De man heeft 25 persoonlijke aan vallen moeten doorstaan en af slaan. Er werd niet inhoude lijk gediscussiëerd. Nee, er werd alleen op de man ge speeld". Dit verslag van het gebeuren van woensdagavond wordt be vestigd door verscheidene an dere CDA'ers. „Het was één van de minst verheffende fractievergaderingen, die ik tot nu toe heb meegemaakt," zegt er één. Een ander meent dat het „heel erg is wat de mens Dijkman is aangedaan". Zo wordt langzaam duidelijk dat op die avond in de fractie kamer van het CDA een soort volksgericht is gehouden. Voor alle duidelijkheid: met gerech tigheid heeft zo'n gericht niets te maken; het gaat er alleen om massaal uiting te geven aan woede over een overtre ding van de moraal. Nestbevuiling Wat heeft fractievoorziter Bert de Vries bewogen zo'n gebeu ren ie ensceneren? Want in scene gezet was het. Alle uit spraken van Dijkman in dè media waren nagevlooid in de hoop hem ergens te kunnen vastpinnen. In een vraagge sprek met het weekblad De Tijd, dat gevoerd werd vóór de betreffendefractievergade ring, laat De Vries iets van zijn motieven zien. „Als je be gint je eigen nest te bevuilen zijn de grenzen van de loyali teit overschreden. En als Dijk man in de Rooie Haan een verhaal houdt dat er eigenlijk van het hele CDA niets deugt, bevuilt hij zijn eigen nest". Het is de vraag of dit waar is, want tot nu toe heeft niemand kunnen aantonen dat de standpunten van Dijkman in strijd zijn met het regeerak koord of het verkiezingspro gramma van zijn partij. Eerder RUITENHEER is er reden het tegenoverge stelde te beweren. Op diverse punten heeft Dijkman kunnen bewijzen, dat het beleid van het kabinet en van de CDA- fractie strijdig was met ge maakte afspraken, bijvoor beeld het aantasten van de huursubsidies zonder dat wet telijk te regelen. Het enige dat Dijkman echt verweten kan worden is dat hij zijn partij in de publiciteit steeds opnieuw in een onmogelijke positie plaatst. Hij toont aan dat het CDA, nu het moet samenwer ken met een zelfbewuste en veeleisende VVD, een andere fractie is dan in de coalitie met PvdA en D'66 en in de daar aan voorafgaande samenwer king met een krachteloze VVD. Wie de fractie van nabij kent, weet dat er in het CDA nu in-, derdaad anders wordt aange keken tegen zaken als een boycot van Zuid-Afrika, de plaatsing van kruisraketten en de manier, waarop het stelsel van sociale zekerheid moet worden gewijzigd. En dan is het uiteraard voor het CDA heel vervelend als één fractie lid consequent blijft vasthou den aan in het verleden inge nomen standpunten. Zelfs kan er dan een moment komen, dat zo'n lid daardoor, zoals het CDA nu kennelijk in meerder heid meent, „schade toebrengt aan fractie en partij". Maar waarom zo'n lid niet eenvoudig buiten de fractie gezet? Waarom heeft De Vries niet gezegd: als Dijkman zich niet schikt naar de meerder heid of de fractie verlaat, dan treed ik af? Waarom in plaats daarvan kiezen voor een pro cedure, waarin Dijkman eerst wordt fijngemalen en vervol gens wordt opgeroepen zijn „dwalen" te staken en zich weer bij „de kudde" te voe gen? Dat er iets wringt in die redenering heeft De Vries zich kennelijk inmiddels ook gere aliseerd. In het dagblad Trouw van vrijdag zegt hij: „Ik ben wel wat verdrietig. Het is toch een hele slechte zaak dat zoiets moet gebeuren in de fractie. Ingrijpend, voor twee mensen in het bijzonder: Dijkman, die het aangaat, en de fractievoor zitter, die het hem moet aan doen. Nee, het zijn geen dis cussies, die je voor je lol doet". Zetelverlies De verklaring van die innerlij ke tegenstrijdigheid .moet waarschijnlijk gezocht worden in het feit dat het CDA electo raal in zo'n moedeloos maken de positie verkeert. De peilin gen, die het NIPO wekelijks verricht, wijzen uit dat de par tij, als er nu verkiezingen zou den worden gehouden, acht a tien zetels zou verliezen. Daar uit is te begrijpen dat De Vries niet het risico wil lopen de wat progressief denkende CDA- stemmers, ook al zijn dat er wellicht niet zoveel meer, to taal van zijn partij te ver vreemden. Dus wordt Dijk man wel „afgebrand", maar niet uit de fractie gezet. Maar wat De Vries zich ken nelijk niet, althans niet tevo ren, gerealiseerd heeft, is dat zo'n tactiek ook heel goed con traproductief kan werken. Het bewijs daarvan wordt nu gele verd. Was Dijkman voor velen in het CDA tot nu toe een las tige querulant, nu dreigt hij een martelaar te worden. Het beeld is ontstaan van dat arme kleine mannetje, dat genade loos aan het kruis gespijkerd werd. Dijkman voelde dat zelf kennelijk heel goed aan, door na afloop van het fractiebe- raad te vertellen dat in de ver gadering „de nagels en de ha mer niet ontbroken hadden". Het vervolg van deze historie laat zich vrij eenvoudig voor spellen. Dijkman zal er niet over piekeren vrijwillig de fractie te verlaten, zeker niet nu de publieke opinie partij voor hem lijkt te kiezen. En dat laatste maakt het voor De Vries ook vrijwel onmogelijk om Dijkman alsnog uit de fractie te zetten. De slotsom van dit alles is dat de politieke eenheid, die de CDA-leiding zo graag tot stand zou zien komen, verder weg is dan óóit. Want na de vernede ring van deze week zal er ont zettend veel moeten gebeuren eer Dijkman weer de neiging zal voelen de belangen van de fractie en de partij op de eerste plaats te stellen. En dat is te meer jammer, omdat Dijkman klasse blijkt te hebben. Een man, die onder omstandighe den als van woensdagavond overeind blijft, komt men niet elke dag tegen. Bert de Vries zou er goed aan doen eens na te denken over de mogelijkhe den, die kwaliteit van Dijk man pro CDA in plaats van contra CDA te laten werken. Maar welicht dat de fractie voorzitter ook dat inmiddels beseft. In Trouw zegt hij niéts liever te willen dan „Dijkman binnenboord houden". En dat lijkt er toch verdacht veel op, dat De Vries is begonnen de loper uit te rollen voor ie mand, die een paar dagen ge leden nog een „nestbevuiler" werd genoemd. RIK IN 'T HOUT ZWITSERLAND 8 dagen met uw krant naar van 9 t/m 16 juli a.8. Aan de zonzijde van de Imposante RIGI. beschut tegen het noorden en open naar het zuiden - en daardoor overvloedig voorzien van een prachtige zuidelijke flora (met o.a. fraaie vijgebomen) ligt aan het VIERWOUDSTE- DENMEER het rustieke plaatsje GERSAU. Reeds sinds 1850 bekend bij toeristen en meerdere Jaren als vakantieoord verkozen door o.a. de cöniponlst Brahms. ZATERDAG 9 JULI t/m ZATERDAG 16 JULI a.a. Als verblijf voor 6 volle dagen Is gekozen voor het comfortabele hotel llge. Het programma omvat behalve een bezoek aan Brunnen. een volle dag tocht door het Imposante Berneroberland en Grindelwald met een bezoek aan een houtsnijwerkplaats, alsmede een dagtocht rond het gehele Vler- woudstedenmeer met bezoek aan diverse bekende toeristenoorden waar onder Interlaken. Voorts wordt een bezoek gebracht aan de stad Luzern met een rondrit langs de markante stadspunten en gelegenheid tot winke len en een bezoek aan o.a. het grootste automuseum van Zwitserland Het programma biedt ruime mogelijkheid om op eigen gelegenheid bijzonder fraaie wandelingen te maken alsmede voor een eventuele romantische boottocht over het Vierwoudstedenmeer. De prijs voor deze mooie vakantietrip bedraagt slechts 595.- per persoon op basis van VOLPENSION en een 2-persoonskamer met douche en toilet. Toeslag 1-persoonskamer 75.-. Inbegrepen alle vervoer Incl. excursies per luxe touringcar alsmede het af scheidsdiner In Nederland. Uitgezonderd zijn alleen de lunches op de heen- en terugreis. Gecombineerde reisverzekering 16.- per persoon 5.- polls- kosten. Annuleringskosten 3 1/2% van de reisso» 6.- pollskosten. Tijdig boeken wordt dringend aangeraden. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk In onze vestigingen Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolslngel 67. Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA 'S-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7