Shirley Maclaine brengt Britse ex-ministers in verlegenheid Motief dader schietpartij onduidelijk Voor Pietje Precies. Ja Defensie moet zich richten op het minimaal noodzakelijke" Uitvoer vrijwel gelijk gebleven NA; "BINNENLAND/BUITENLAND CeidaeSomant ZATERDAG 4IUNI1983 PAGINA 5 Oproep Andropov valt goed in VS WASHINGTON De oproep van de Russische leider Joeri Andropov voor be tere betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie is „welkom". Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren verklaard. Andropov deed zijn oproep donderdag in Moskou in een gesprek met de Ameri kaanse ex-ambassadeur Averell Harriman (91). De woordvoerder van het ministerie, Alan Romberg, verklaarde gisteren te ho pen dat de oproep gevolgd wordt door concrete, positieve actie op het gebied van de rechten van de mens, wapenbeheersing en regionale kwesties. „Onze diplomatieke dialoog met de Sovjet-Unie is intensief en omvattend, en zij zal voortgezet worden", aldus Romberg. VS tonen foto's massa- executie in El Salvador SAN SALVADOR De Amerikaanse ambassade in El Salvador heeft gisteren gruwelijke foto's laten zien die zouden bewijzen dat linkse guerrillastrijders eind mei 30 Salvadoraanse militairen hebben vermoord. Verslaggevers die de „brief ing" bijwoonden, konden op de foto's zo'n 15 soldaten onderscheiden die in het hoofd geschoten waren. Uit de foto's bleek dat de meeste militairen tot op hun ondergoed waren uitgekleed en de ge zichten van enkelen waren gedeeltelijk zwartverbrand door kruit. Op andere fo to's zag men soldaten die tussen de ogen geschoten waren. De 47 kleurenfoto's werden door een van de Amerikaanse militaire adviseurs genomen. Brazilië blijft Suriname wapens leveren BRASILIA De Braziliaanse regering kan zich niet veroorloven beperkingen te stellen aan de wapenverkopen aan Suriname, zo meent de chef-staf van de Braziliaanse strijd krachten, generaal Waldir de Vasconcellos. De generaal reageerde hiermee op het ver zoek van de Nederlandse premier Ruud Lub bers om „voorzichtigheid" te betrachten bij de wapenleveranties aan Suriname. Op de wa pentransacties is kritiek geuit door de Brazili aanse oppositie, die meent dat de militairen „geobsedeerd" zijn door de mogelijkheid dat Suriname zich voor hulp tot Cuba zal wenden. Wapenverkopen maken deel uit van de sa menwerkingsakkoorden die de Surinaamse premier Errol Alibux tijdens zijn bezoek aan Brazilië vorige maand heeft gesloten. Rode Kruis in financiële problemen UTRECHT Het Nederlandse Rode Kruis zit danig in de problemen. Was het verlies in 1981 nog 900.000,-, in 1982 was dat al opgelopen tot ruim 2,5 miljoen. Daaraan was dan ook vandaag in Utrecht de jaarvergadering gewijd. Er moest beslist worden over afstoting van tenminste twaalf arbeidsplaatsen bij de Nederlandse organisatie van het Rode Kruis. „Het zit hem niet in het gebrek aan goedgeefsheid van de Ne derlandse bevolking", aldus voorlichter Anema. Volgens hem is het verlies te wijten aan de sterk gestegen kosten. Minder geld voor bejaardenoorden DEN HAAG Minister Brinkman van WVC wil volgend jaar flink gaan bezuinigen op de uitgaven voor bejaardenoorden. Het gaat daar bij vooral om de nieuwbouw en vernieuwbouw van bejaardenoorden. De besparingen in de sector van de bejaardenoorden zullen een flink deel moeten opleveren van de 400 miljoen gul den, die het ministerie van WVC volgend jaar moet bezuinigen. Brinkman zei dat gister avond voor de VAR A-televisie. De bewinds man wil zijn beleid richten op het zo lang mo gelijk zelfstandig laten wonen van bejaarden Dat zal met zich meebrengen dat er voorzie ningen moeten komen voor hulpverlening aan de bejaarden. Brinkman hoopt dat dat gereali seerd kan worden door het inschakelen van vrijwilligers. dat rcld een Had lend, had em-j zich n£j}LONDEN Britse oud- hek-ministers hebben het gis- hetjteren druk gehad met het de jtegenspreken van geruch- naar de stembus begeeft plaat ste MacLaine zichzelf mét werkloosheid, ontwapening en de Falklandsoorlog, op de o t voorpagina van de kranten iten dat een van hen de door haar onthullingen in een jgeheime minnaar van de nieuwe biografie. '&de Amerikaanse filmactrice De kranten gingen natuurlijk u,s*ien schrijfster Shirlev Ma- gretlg op zoek naar de myste" ang,'e" scnrijisier omriey ma neuze man getrouwd en, al- :al '.jcLaine is geweest. dus Maclaine, minister in het er- laatste socialistische kabinet. hij Een week voor Engeland zich De actrice schrijft dat ze een in- En gepassioneerde liefdesaffaire met „hem" had die leidde naar bedden in Parijs en schuimba- den in Honoloeloe. de „Gerry" in MacLaines ver haal, heeft met nadruk tegen gesproken dat hij de man is. Foot wordt overigens volgende -minister van buitenlandse za ken, bewees dat hij het niet was geweest toen hij een ver kiezingsoptreden in het noor- Joe Haines, de perschef van de maand 70 jaar. Denis Healey, den van Engeland onderbrak socialistische oud-premier Ha rold Wilson, schatte dat 37 so cialistische Lagerhuisleden de eer privé voor zich zouden willen opeisen. Maar niemand doet het in het openbaar. Michael Foot, de Labourleider die op dezelfde dag jarig is als Krakers '^overvallen die* ^kantoren makelaars AMSTERDAM Ongeveer 50 man van de „gezamenlijke kraakgroepen" hebben giste ren vernielingen aangericht in vier kantoren van makelaars in Amsterdam en documenten en geld gestolen. Dit heeft de politie meegedeeld. De krakers trokken per fiets door de stad. De groep drong eerst een ma- kelaarskantoor op de Keizers- ]0H|gracht binnen, waar een man, n t#volgens de woordvoerder in >r jJelkaar werd geslagen. De „ac cent ie voerders" namen duizend een gulden mee uit de kas en ver der sleutels en mappen met papieren. Tevens werd een gfote ravage aangericht in ma kelaarskantoren op de Prin- jsengracht en op de Weesperzij- de, waar „een vracht papie ren" werd meegenomen, aldus de woordvoerder. Een kantoor de Johannes Verhulsstraat was het laatste dat „bezoek" kfeeg. Daar namen de vernie lers archiefmateriaal en een viewer mee. In een verklaring eisten de „gezamenlijke kraakgroepen" verantwoordelijkheid op voor de acties. Een woordvoer der van de krakers zei dat de actie was gericht tegen het toenemend gebruik van ,kraakwachten" door specu lanten en makelaars. Volgens de woordvoerder worden deze kraakwachten als bewoners zonder enige huurrechten in woningen en panden gezet, „om zo de leegstand te beveili gen tegen krakers en het spe culeren veilig te stellen". De woordvoerder zei verder, dat de actie was gericht op het verzamelen van informatie om de kraakwachtbemiddeling stil te leggen en inzicht te krij- n de omvang ervan. Hij ontkende ten stelligste dat er geld zou zijn gestolen of ge weld zou zijn gebruikt. Hij noemde beschuldigingen h'ier- van „politie-intimidatie" en „totale onzin". Zes maanden geëist voor schieten op krakers AMSTERDAM Wegens het schieten op een groep krakers heeft de Officier van Justitie bij de rechtbank in Amster dam, mr. F. Heemskerk, giste ren onvoorwaardelijke en voorwaardelijke gevangenis straf geëist tegen vader en toon Van V. uit Amsterdam. Tegen de 64-jarige H. van V. eiste Heemskerk zes maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk en tegen zoon R. van V. (19) twee maanden voorwaardelijk, beiden met Ben proeftijd van twee jaar. Vader en zoon bekenden op 23 december vorig jaar geschoten te hebben op krakers en sym- )athisanten van de krakers tij- iens ongeregeldheden in de Vondelstraat. 'vY-CK Scholieren beantwoorden hier vragen van een journalist (rechts). (Vervolg van voorpagina) FRANKFURT Toen de schietpartij bij Frankfurt be gon gaven twee ongewapende agenten op de binnen plaats van de school aan kinderen verkeersles. Een van de agenten, die meende dat er iets mis was gegaan in het natuurkundelokaal, rende de school in en haastte zich naar boven. Daar werd hij, na een korte woorden wisseling, door de Tsjech neergeschoten. De agent die op de binnenplaats was achtergebleven, bracht de kinderen in veiligheid en riep vervolgens versterking op. Intus sen voorkwam de huismeester van de school erger door sleutels naar boven te gooien, zodat leraren en leerlingen op de verdie ping hun leslokalen af konden sluiten. Toen agenten in kogelvrije vesten de school binnenkwamen verschanste de schutter zich achter een deur. Daarop kwam het tot het vuurgevecht. „Na de schietpartij hebben we zeven maga zijnen in de school gevonden. De man moet zo'n 40 kogels heb ben afgevuurd", aldus de politie. Na de schietpartij moesten 57 kinderen met een shock naar het ziekenhuis worden gebracht. Bij de school speelden zich emotio nele taferelen af. Ouders wachtten snikkend op nieuws over hun kinderen. Charva was psycholoog, woonde in Frankfurt en was de laatste tijd taxi-chauffeur. Hij had geen kinderen op de school. Het gebeurde in Eppstein-Vockenhausen doet denken aan het geval van een 42-jarige geesteszieke die in juni 1964 in Keulen- -Volkhoven met een zelfgemaakte vlammenwerper en een lans een school binnendrong en acht leerlingen en twee onderwijze ressen doodde. FRIEMELS f\u> D°n rnföeO is», MH He£> iK- die beantwoordt aan MacLai nes melancholieke herinne ring aan „een forse man, een beer die de wereld aan zijn hart wilde drukken", zei: „Jammer genoeg ben ik niet de held in dit stuk". David Owen, socialistisch oud- om zijn (gave) handen in de lucht te houden. MacLaine schrijft dat „Gerry" het topje van de pink van zijn linker hand mist. De minister van financiën in het socialistische schaduwka binet, Peter Shore, verklaarde: „Ik heb de vrouw zelfs nooit ontmoet". Zijn collega van energie, John Smith, zei dat hij zeer gevleid was maar nee, hij was het niet geweest. Een politiek commentator ried Labour aan de mysterieuze minnaar in haar gelederen snel op te sporen en hem par tijleider te maken. Alleen zo zou zij de verkiezingen van volgende week dinsdag nog De Amerikaanse filmactrice Shirley Maclaine zorgde voor een luchtige noot in de Britse verkiezingscampagne. kunnen winnen die zij volgens de opiniepeilingen op specta culaire wijze gaat verliezen. STAATSSECRETARIS VAN HOUWELINGEN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De hoogte van de defensiebegroting zou afgestemd moeten worden op datgene wat voor de verdediging van onze veiligheid minimaal noodzakelijk is. Deze stel- Maatschappij en Krijgs macht in Den Haag. Volgens Van Houwelingen moet het defensiebudget niet klakkeloos worden verhoogd zodra de internationale span ning toeneemt. „Uiteraard zal men wel moeten reageren, maar op een rustige, welover wogen wijze. Men dient zich r--j- ling poneerde staatssecre- steeds weer af te vragen wat trokkenen lager kan zijn", al- taris Van Houwelingen voor de veiligheid minimaal dus de staatssecretaris, noodzakelijk is, en niet gaan overreageren. Men moet het (Defensie) gisteren tijdens een discussiebijeenkomst en wapenbeperking", aldus de staatssecretaris. Gebeurt dat niet, dan leidt dit volgens Van Houwelingen tot een instand houding van de bewapenings spiraal tussen oost en west. Die spiraal moet nu juist worden doorbroken. „Een en ander heeft tegelijk tot gevolg dat de prijs van defensie voor alle be- Ook in sociaal-economisch op zicht is een verlaging van de OVPr de hooete van de de- minimaal noodzakelijke doen defensiebegroting te recht over ae noogte van ae ae en tegelijkertijd met kracht vaardigen, zo meent van Hou- fensie-uitgavengeorgani- streven naar evenwichtige en seerd door de stichting wederzijdse wapenbeheersing heel buiten schot te laten, ter wijl op andere beleidsterrei nen voor de burger pijnlijke ingrepen geschieden. Defensie moet maatschappelijk aan vaardbaar blijven". Wat op dit moment in het defensiebeleid als „minimaal noodzakelijke" prioriteit moet gelden, is vol gens Van Houwelingen het completeren van bestaande wapensystemen. „De aanschaf van voldoende reservedelen en munitie moet worden gega randeerd. Eventuele nieuwe systemen moeten later, dan wel minder worden aange schaft", zo zei hij. Louise de Coligny Scholengemeenschap, Leiden MAVO 4 uil Leiden: Peter Abma. Robed v.d. Berg. Juliette Bissecker. Marco Crispijn, Peter Donker. Anton de Haan. Monique van Haasteren, Ronald van Heek, Ingrid Heyne- kamp. Audry Hotkes. Laura Holswilder, Ed win Huybens. Marga van Kins, Thijs Knegtel, Jenneke Koops, Rosalien v.d. Meer. Corina Meedens, Monique Mooten, Paula Nievaad. Fred Pelt. Rob Pret. Trudy Rebergen, Marja den Uyl. Elles Visser. Paul van Vliet. Remco de Winter; uit Leiderdorp: Stella Amesz, Marieke Borger. Ada Bosman. Nicole Brake- ma. Jeanlne van Dijk. Madin van Hal. Alis- talr Ireland, Harald Kets. Helen Koolmoes, Dlck Kramp. Karin Oudshoorn, Jolanda v.d. Reyden; uit Oegstgeest: Colmda Bank. In grid v.d. Berg, Tamara de Bruin; uit Noord- wijk: Hugo de Bruyne, Hansje Kodeweg, Ted Saat; uit Katwijk: Angelique Rogaar. Dick Verdoes. HAVO uit Leiden: Madijn Akkersdljk, Mark Albers. Maaike Bavelaar, Nancy v.d. Berg. Carien de Bruin, Karin Donker. Najia Eddinl, Yvonne Geene. Danny Geijsman, Marco Glasmacher, Sylvia van Helden. Mari- nel Kamerling. Nicole Kramers. Sandra de Lange. Ilona Luurssen, llonka Marcelis, Je roen Mulder, Loes Potters. Anja v.d. Sel, Fred van Steijn, Ad Ublnk, Ard Visser. Her man v.d. Vos. Arlette de Waard. Jolanda Witvoet. Robed van Zwol; uit Leiderdorp: Prekash Blsoen. Vidjal Bisoen. Ramses Braakman. Lian Copier. Monique Codel. Isabel van Dijk, Dave Frederksz. Saskia Harmsen. Henrietta de Jong. Hanneke Klaasen. Leonard Koomen. Oene Los. Co- Ruud v.d. Berg. Maryse Brugman. Roatd Fekkes. Monique Hogervorst, Hllbed Kamp- hulsen. Bed Kamsteeg. Clary Labee. Joep Prein. Diana Rustenhoven. Kiki Schepel. Anouska Swaak, Marja Verhaar. Ellen de Vroom: uit Roelofarendsveen Bernard Ar- bouw, Jan Boezewinkel. Mlchlel Zwaan; uit Noordwijk: Mieke Bulk. Jacqueline Smak Gregoor. Dasja van Schie; uit Katwijk: Ri chard de Reus: uit Voorhout: Petra van Hel den; uit Warmond: Dick van Luttervelt. Pie- ter van Luttervelt; uit Rijnsburg: Carolien van Doesburg; uit Voorschoten: Mirjam van Dijk. Miel de Nljs; uit Valkenburg: Carolien VWO uit Lelden: Peter Borremans. Nlco- lette Dijkstra. Harold Flanderhi|n. Annemie- ke Gallé, Reggy Glasmacher. Erik de Jong. Emile Langerak. Diana Llgtvoet. Jelle v.d. Meulen, Louise Ruys, Sradha Sahebdien. Maitrie Sardjoepersad. Kiki Tesselaar. Arlet te Trouw. Joukje de Vries. Edu Willemse; uit Leiderdorp: Peter d'Angremond. Astrid Beumer. Ronald de Bruijn. Jeanette Devilee. Arnoud Kamp. Mark van Leeuwen. Robed van 't Loo. Monique Luijendijk, Maret Mer- tens. Marion Verdel: uit Oegstgeest: Lucette Abrahams. Josje Beerstecher. Rene Bul thuis. Paul Dam. Gerry van Oockum. Chistl- anne de Groot. Jeroen de Haan. Marjolein Hins. Hazel de Jongh, Ester Meyer. Carla v.d. Reek. Mare Vliegentharl. Hans van Wal raven. Hans van Willigenburg; uit Katwijk: Diana Borger. Mischa Rasovich; uit Noord- wijk: Monica Lüschen; Dennis van Oosten; Peter Stevens; uit Voorhout: Monique Roze- boom; uit Warmond: Marcel van Winsen; uit ia Elchhorn; Lennad Hol- t Zoeterwoude: Bad Klaasen. Oranje Nassau School voor Chr. MAVO, Leiden Els van Beelen, Roy Beljer. Alle 8IIJ!even. Heieen Brouwer. Annlck Buysen, Elles van Dam. Rait van Dorp, Jolanda Faas. Eelco Flelemon. Adhur Flapper. Emile Groenewe- gen. Jolanda Guldemond. Francine Gutte ling. Jeroen van Gijzen, Guno de Haas. Ma- non Herruer, Chris Hulsman. Edith Jansen. Larlnda Kukler, Diana Lacourt, Remko Las- schuljt, Fred Meinema, Jeroen de Mey. Mo nique van der Meij. Diana de Moolj. Sandra Oostwouder. Mare Oudshoorn. Daniela Pod- da, Matthijs van der Pompe, Sylvia Roest, Inge Spelbos. Brigitte Taokil, Marjan van der Veen. Letty van der Wilde. Sandra van DEN HAAG De waarde van de Nederlandse goedere- nuitvoer was in het eerste kwartaal van 1983 vrijwel ge lijk aan de uitvoer in het eer ste kwartaal van 1982. In het eerste kwartaal van 1983 be droeg de waarde van de uit voer 46,6 miljard gulden (eer ste kwartaal vorig jaar: 46,5 miljard gulden). De invoer waarde bedroeg 41,8 miljard gulden in het eerste kwartaal van 1983, een stijging ten op zichte van 1982 van vier pro cent (invoerwaarde eerste kwartaal vorig jaar): 40,2 mil jard gulden). Een en ander blijkt uit voorlo pige gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS), die het ministerie van Economische Zaken gisteren heeft gepubliceerd. De invoer van nieuwe perso nenauto's is aanzienlijk geste gen. Gedurende het eerste kwartaal van 1983 werden 128 duizend nieuwe personenau to's ingevoerd. Ten opzichte van het eerste kwartaal van 1982 (102 duizend nieuwe per sonenauto's) betekende dit een toename van 25 procent. De export van bloemen groei de met 16 procent en bereikte een bedrag van 565 miljoen gulden in het eerste kwartaal van 1983 (eerste kwartaal 1982: 485 miljoen gulden). Vooral de uitvoer naar de Verenigde Sta ten van Amerika steeg sterk; van 12 miljoen gulden in het eerste kwartaal van 1982 naar 24 miljoen gulden in het eerste kwartaal van 1983. Thatcher knoeit met cijfers ww' LONDEN De werkloosheid in Engeland is alweer gedaald en bedraagt nu 12,8% van de Leraren weigeren handtekening na fout in examenopgave DEN HAAG Een aantal le raren van het Canisiuscollege en van de dag- en avondscho lengemeenschap Craneveld in Nijmegen heeft geweigerd de handtekening onder de exa menpapieren te zetten omdat in de economie-opgaven in het VWO-examen een fout voor kwam. Ook het VVD-Kamer- lid mevrouw M. den Ouden- Dekkers is van mening dat de beoordelingsnormen voor dit onderdeel van het examen herzien moeten worden. Het Kamerlid heeft staatssecretaris mevrouw drs. N. Ginjaar-Maas van Onderwijs en Weten schappen gevraagd de beoor delingsnormen opnieuw te be dijken. beroepsbevolking. Maar dat is een gevolg van een wijziging in de berekening. De cijfers bieden aan zowel Thatcher als aan de oppositie brandstof voor de verkiezingscampag nes. In mei waren 3.049.351 mensen zonder werk, 120.528 minder dan een maand daar voor. Echter: 74.200 werkloze mannen boven de 60 jaar wer den niet meer meegeteld. Ook is de werkloosheid in de zomer altijd lager dan in de winter. Als daarmee rekening gehou den zou worden, zou de werk loosheid met 32.000 gestegen zijn. „De regering heeft met de cijfers geknoeid", aldus Denis Healey. vice-leider van La bour. Shirley Williams, leider van de Liberals, noemde de cijfers van de regering „een statistische truc". Vorig jaar werd ook al een wijziging in de berekening aangebracht, waardoor ineens 100.000 werk lozen niet meer werden mee geteld. Dat geldt ook voor de 335.000 mensen die een om scholingscursus volgen. Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Naam_ Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres Plaats/Postcode_ I Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag Stern eist miljoenen terug van Heidemann HAMBURG Het West- duitse weekblad Der Stern eist de 1,5 miljoen mark terug, die zijn verslagge ver Gert Heidemann ont ving als premie voor het toespelen van de dagboe ken van Adolf Hitler, die later vals bleken te zijn. De eis werd ingediend bij het gerecht voor arbeids-, zaken, waar Heidemann, een proces had aangespan nen tegen het weekblad. In dat proces vecht hij zijn ontslag aan. Volgens Stern vormde de echtheid van de dagboeken de basis voor de premie. Der Stern wil ook dat Heidemann de schade vergoedt die het weekblad heeft geleden door het publiceren van de vervalste dagboeken. Om welk bedrag het hier gaat werd niet gezegd. Stern heeft ruim negen miljoen mark voor de dagboeken betaald. Heidemann stelde dat al dat geld naar de vervalser Kujau is gegaan, terwijl deze handelaar in Nazi-curiosa betoogt dat hij niet meer dan 2,5 mil joen mark heeft ontvan gen. Alcohol gebruik leidt vaker tot opname ziekenhuis UTRECHT Steeds meer mensen belanden in het zie kenhuis met ziekten die (mede) zijn veroorzaakt door overmatig alcoholgebruik. Vooral in de leeftijdsgroep 25 tot 45 jaar doet zich een sterke stijging voor. Voor sommige aandoeningen is het aantal op namen, vooral dat van vrou wen tussen de 35 en 55, nu een veelvoud van dat van tien jaar geleden. Voor alle „alcoholpatiënten" samen is een ziekenhuis v£n 400 bedden nodig (120.000 vet- pleegdagen, 59 miljoen gul den). Dr D. Hoogendoorn van de Stichting Medische Regis tratie meldt dit in het Neder lands Tijdschrift voor Genees kunde. Hij betrekt in zijn beschou wing opnamen wegens alcoho lisme, alcohol-psychose, lever - cirrose (beschadiging van de lever) en sommige vormén van kanker. Voor mannen steeg dit aantal opnamen van gemiddeld 54,8 per 100.000 mannen in de jaren 1969-1971 tot 105,6 per 100.000 jaarlijks ln de periode 1979-1981. Voor vrouwen waren de cijfers res pectievelijk 22,8 en 40,4 per 100.000. Opvallend noemt dr Hoogen doorn de stijging van het aan tal opnamen wegens alcoholis me bij betrekkelijk jonge vrouwen. De diagnose alcoho lisme neemt trouwens in aDe leeftijdsgroepen duidelijk toe. maar de stijging bij vrouwen is sterker dan die bij mannen. Poolse arbeiders- partij in grote problemen WARSCHAU De Poolse Verenigde Arbeiderspartij PVAP zit in een ernstige cri sis, aldus Westerse waarne mers in Warschau die het 12e congres van de communisti sche partij hebben gevolgd. Eerder is duidelijk gewordep dat het Poolse volk weinig voelt voor de „gelijkgeschakel de vakbonden" die het bewind van boven af heeft ingesteld na het verbieden van het on afhankelijke vakverbond Solfc- darnosc (Solidariteit). Twee weken vóór de tweede reis van paus Johannes Pauluis II naar zijn geboorteland luktë het de communisten bepaald niet, de indruk te wekken dart er ook maar een begin is ge maakt met een herstel van de eenheid. De partij wordt verder ge plaagd door een ernstige leeg loop, nu tienduizenden com munisten hun lidmaatschaps kaart van de PVAP hebben ingestuurd zonder prijs te stel len op een nieuw exemplaar. Een aantal sprekers nam geen blad voor de mond bij het aan duiden van de zwakheden en fouten in de partij. Volgens de critici ondervindt de arbei derspartij grote problemen bij het vervullen van haar leiden de rol in Polen. De eerste-secretaris van de partij, generaal Jaruzelski, er kende „dat het herstel van de kracht van de partij een inge wikkeld proces is". Dit illus treert, naar het oordeel van waarnemers, slechts de moei lijkheden die de PVAP onder bindt bij haar pogingen de be volking voor zich te winnen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5