Belastingverhoging voor tweeverdieners vanaf 1 oktober Tsjech richt bloedbad in Duitse school aan fcf Rus terechtgesteld wegens maken bedorven vruchtensap Bonte hond Demonstratie Franse politie tegen ministers Dijkman blijft in CDA- fractie BON: I iaj £cid6C 0omcuitH9 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 A Atel.071 122244. Giro 103003 Bank Amro- bank N. V. Leiden. Directeur hootdredacteur: |.|.Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) I 0,58 per mm. kleintjes f 0.40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW)per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 61.25. jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 122248. Losse nummers f 0 80 Zaterdag 4 juni 1983, 74e jaargang no. 22593 Rijk de Gooyer in eigen show op Ned. I om 22.30 uur. Op Ned. II om 19.55 uur Thea ter van de lach met „Een sche ve schaats". Morgen op Ned. II om 12 00 uur in „Capitool" gesprek over het Nederlandse buitenlandse beleid. HET WEER Af en toe zon. maar ook wol kenvelden en bijna overal droog. Middagtemperatuur van 18 graden aan zee tot 22 graden in het binnenland Ma tige zuidenwind. Zon op 05.23. onder 21.54. Schev. hoog water 10.52 en 23.37. Laag water 6.23 en 19.01. Onderzoek naar hormonen in vlees HEERLEN Binnenkort begint de overheid aan een on derzoek naar de aanwezigheid van verboden hormonen bij runderen en varkens. De vleeskeuring heeft met re cente proeven bij een kleine tweeduizend dieren ontdekt dat 82 stuks met het DES-hormoon ingespoten waren. Staatssecretaris Van der Reijden van Volksgezondheid heeft dit gisteren bekendgemaakt op een congres van vee handelaren in Heerlen. De staatssecretaris noemde het aantal van 82 bijna vijf procent van de onderzochte die ren „echt te veel". Hormoonpreparaten versnellen de groei van de dieren, zodat ze eerder slachtrijp zijn. Dat is gunstig voor de produktie in de veeteeltsector, maar ris kant voor de volksgezondheid, aldus de staatssecretaris, die ook verklaarde bezwaren te hebben tegen de toedie ning van tranquillizers, waarmee varkens worden gekal meerd wanneer ze op transport gaan naar de slachtbank. Hagenaars verdronken TER HEIDE Twee jongens van 23 en 19 jaar, beiden uit Den Haag, zijn gistermiddag verdronken in zee ter hoogte van Ter Heide (gemeente Monster). Een getuige zag de twee slachtoffers tegen zes uur onder water gaan en niet meer boven komen. Hij waarschuwde de strandwacht, die on middellijk met behulp van een achttal bootjes een zoekactie op touw zette. Volgens de politie is 's avonds rond half negen het stoffelijk overschot van de oudste jongen uit zee gebor gen. Het lichaam van de jongste was al wel gesignaleerd, maar kon nog niet worden geborgen doordat het vrijwel meteen weer onder water ver dween, aldus de politie. Het zoeken werd bemoeilijkt door het aanvanke lijk afgaande getij. Afscheidswedstrijd Willem van Hanegem in plaats van nachtfilm HILVERSUM De Tros zendt de afscheidswed strijd van Willem van Hanegem, die vanavond in een uitverkochte Rotterdamse Kuip wordt ge speeld, in zijn geheel uit. Oorspronkelijk was slechts een samenvatting gepland. De wedstrijd wordt van 23.45 tot 01.15 op Nederland 2 uitge zonden, in plaats van de nachtfilm 'Letter from an unknown woman'. Al eerder op de avond wordt een samenvatting uitgezonden, op dezelfde zender van 21.50 tot 22.25 uur. Het Trosprogram- ma van vanavond ziet er daardoor anders uit dan in de omroepgidsen staat. Om 19.55, na Frank Buck, komt nu de klucht „Een scheve schaats", (19.55-21.50), waarna de samenvatting van de af scheidswedstrijd, gevolgd door het NOS-journaal en Studio Sport. Om 23.15 volgt dan nog de con sumentenrubriek Kieskeurig. meisje kwam met de schrik en een ihock vrij. Haar vader brengt haar naar (Van onze correspondent Gerard Kessels) FRANKFURT De 34-jarige Tsjech [Karei Charva heeft gistermorgen een gruwelijk bloedbad aangericht in een fecholefigemeenschap bij Frankfurt. De man schoot in het wilde weg en ffoodde drie scholieren, een leraar en ben agent. pertien leerlingen en een le raar raakten gewond. Voor het leven van vier leerlingen en dat van de leraar wordt ge vreesd. De dader is dood. De schutter stierf tijdens een I vuurgevecht met de politie. Of 'de man zelfmoord pleegde, zo- lals aanvankelijk werd meege deeld, of door een politiekogel 'werd getroffen, is nog niet be- jkend, maar waarschijnlijk iheeft hij zelfmoord gepleegd. Het drama speelde zich af te gen 11.00 uur. De Tsjech kwam de scholengemeenschap in Eppstein-Vockenhausen binnen, gewapend met twee pistolen. Hij vroeg de school leiding naar' naar de docent [Engels, Adolf Gelhaar, waarom is niet duidelijk. Op de gang boven begon Charva om zich heen te schie- jen. zonder iemand te raken. Toen stapte hij een leslokaal binnen en zaaide met zijn pi- Istolen dood en verderf. De |36-jarige leraar, twee meisjes en een jongen van 12 werden gedood. Gelhaar, die toege sneld was, werd in zijn buik geschoten. Pagina 3: Motief dader on duidelijk be: hei an den Berg ekelt anpak kabinet UTPHEN „Dit kabinet be lijdt arbeidstijdverkorting met de mond, maar daadwerkelijk ~:en uitvoer brengen, ho maar", hekelde Pvd A-voorzitter ax van den Berg vanochtend •p een studiebijeenkomst van :ijn partij in Zutphen de so- 'iaal-economische aanpak van iet CDA-VVD kabinet. den Berg: „Er worden :eer op keer inkomensoffers levraagd, voor telkens andere loeleinden. De ene keer ter 'ermindering van het finan cieringstekort, de andere keer /oor lastenverlichting van het Jedrijfsleven door middel van iremies, belasting en directe ïeffingen ten koste van de coopkracht. Alsof dit alles niet (enoeg is, komt dit kabinet nu net de „herziening van het so ciaal zekerheidsstelsel". Met versluierende term wordt 'olgens Van den Berg een gro- re afbraak bedoeld, gebaseerd het streven vijf miljard te izuinigen op de sociale zeker- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De belas belastingverhoging voor ge huwde tweeverdieners al per 1 juli ingaan, maar van- tingverhoging voor zoge- uit de Tweede Kamer kwam naamde tweeverdieners een aandrang om in één gaat, als het aan de minister raad ligt, op 1 oktober in. Het betreft dan alleen de gehuwde tweeverdieners; die met een andere samenle vingsvorm worden vanaf het den valt er al een gat in de be groting van 75 miljoen gulden en verder uitstel tot Nieuwjaar zou nog eens dat bedrag vergen. De opbrengst van de belasting op tweeverdieners zou moeten die plan zowel de gehuwden als nen om de echte minima een uit- de anderen op te nemen, al kering zou dat tot 1 januari moeten duren. te kunnen geven tie geldende minimum. Nu minister Ruding van Finan ciën weet, hoe groot zijn „strop" wordt, gaat hij zich nader bezin nen op de wijze, waarop deze ge dekt moet worden. Zoals eerder gemeld wordt onder meer ge dacht aan een tijdelijke verho- aan het einde van het jaar. Het ging van de btw. Premier Lub- Het kabinet komt, zij het met een gat is in feite nog groter dan de genoemde 75 miljoen omdat er echte minima blijken te zijn dan vorig jaar en dan voor dit bers verklaarde gisteren na af loop van de vergadering van het kabinet waarin de ingangsdatum van 1 oktober werd vastgesteld, nieuwe jaar hoger aangesla- latere ingangsdatum, vooreerst jaar Qp was gerekend. De echte dat er een dekking móet komen, gen voor de inkomstenbelas ting. Aanvankelijk zou de het gat zal niet worden doorge schoven naar volgend jaar. De leden van het kabinet wisten wel raad met de hen aange boden ha ring. Katwijk- se dames in klederdracht waren gister middag tij dens de lunchpauze naar het Bin nenhof geko men om deze week gevan gen haring ter keuring aan te bie den. MOSKOU In Tbilisi, Je hoofdstad van de Sovje t-republiek Georgië, is het doodvonnis voltrokken aan een man, die bedor ven vruchtensappen had geproduceerd en ver kocht. Verschillende men sen zijn na het drinken van de sappen overleden. Volgens de in Georgië ver schijnende krant „Zarja Wos- toka" (de Dageraad in het Oos ten) heeft Oesjangui Keresse- lidze deze praktijk gedurende jaren uitgeoefend. Tientallen mensen zouden hem er bij hebben geholpen. Keresselidze, wiens leeftijd en echte beroep niet worden ge noemd, is de tweede die in verband met deze kwestie, de belangrijkste fraudezaak van de laatste jaren in heel Rus land, wegens een „economisch misdrijf" is terechtgesteld. De zaak is in januari 1982 aan het licht gebracht door dezelf de krant, die toen meldde dat Nikolai Tsjoenboeritse, direc teur van een fabriek waar vruchtensappen worden ge-' maakt, ter dood was veroor deeld omdat hij geknoeid had met chemische middelen die hij in strijd met de wet aan de vruchtensappen toevoegde. Het eindprodukt werd illegaal verkocht. Volgens de Zarja Wostoka stierven mensen na dat ze de bedorven vruchten sappen hadden gedronken. Om aan vervolging door justi tie te ontkomen had Tsjoen boeritse twee leden van de rechterlijke macht omgekocht door hen zwijggeld te bieden variërend van 6.000 tot 15.000 Roebel 23.000 cn 58.000). De winst die de directeur met zijn bedorven vruchtensappen maakte, zou miljoenen guldens hebben belopen. Westerse waarnemers houden het er op, dat jaarlijks zo'n 100 mensen in Rusland terechtgesteld wor den wegens het plegen van economische delicten. houding van de regering. Premier Mauroy gaf opdracht PARIJS De directeur- -generaal van de Franse politie en de hoofdcom missaris van de hoofdstad een onderzoek in te stellen zijn gisteren van het to- naar de. ongebruikelijke de- .neel verdwenen, zo'n 4.000 agenten in de hoofdstad hadden gepro testeerd tegen de „lakse" nadat monstratie waarbij agenten in burger en in uniform tegen over elkaar stonden en de mi nisters van binnenlandse za ken en justitie werden uitge scholden. Aanleiding tot de betoging: In twee dagen zijn bij twee inci denten in de hoofdstad twee politiefunctionarissen op straat doodgeschoten en een derde levensgevaarlijk gewond. Dat gebeurde toen zij drie mannen en een vrouw betrapten bij het stelen van een auto. Volgens de betogers zijn der gelijke voorvallen vooral een Door Badinter getroffen maat regelen als afschaffing gevolg van het beleid van de doodstraf en het uitgebreide minister van justitie Badinter die „moordenaar" werd ge noemd. (Ook minister Deferre van binnenlandse zaken werd op de korrel genomen) „Laten wij onze collegas's wreken", riepen de agenten. recht op identiteitscontroles en beperking van preventieve ar restaties zouden de criminali teit in de hand werken en de risico's voor de politie bij de uitoefening van haar taak ver groten. Steunbetuiging Haagse wethouder DEN HAAG Mr S. Dijkman Heeft verklaard als lid van de Tweede Ka mer deel te blijven uitma ken van de CDA-fractie. Hij is echter niet van plan afstand te nemen van de politieke standpunten die hij in het recente verleden heeft ingenomen en uitge dragen, zo heeft Dijkman gistermiddag meegedeeld. De door het CDA gehekelde christendemocraat heeft zijn bereidheid tot verdere samen werking te kennen gegeven in een brief aan'het CDA-fractie- bestuur. In een persbericht constateert Dijkman onder meer dat velen er bij hem juist op aan dringen om vanuit een op programma en uitgangs punten gebaseerde duidelijke politieke stellingname door te gaan. In een open brief heeft de Haagse wethouder Adri Dui- vesteijn (stadsvernieuwing) zijn bewondering uitgesproken voor Dijkman (CDA). Duijve- stein, die lid is van de PvdA, zegt met „verbazing en ver wondering" kennis te nemen van de berichten over de con flicten, die Dijkman heeft met zijn fractie, met name waar het gaat over stadsvernieu wing en volkshuisvesting. „Het was en is van erg groot belang binnen de Tweede Ka mer mensen tegen te komen die werkelijk begrijpen waar het binnen de stadsvernieu wing om gaat. Met werkelijk begrijpen bedoel ik dan niet de toch wat afstandelijke verha len dat stadsvernieuwing goed is voor de stad, belangrijk voor de buurt en buttig voor de werkgelegenheid. Nee, ik be doel dan zeer nadrukkelijk het begrijpen van de emoties van de bewoners uit de oude wij ken en vanuit dit begrip ook werken aan oplossingen voor mensen," aldus Duijvestein. Vliegfeest Scheveningen Scheveningen staat volgende week zaterdag, evenals de luchtmachtbasis Deelen, in het teken van een groots vlieg feest. De man, die deze show aan het hooggëerd publiek zal presenteren is de luchtmachtoverste Dirk Spies. Naar schatting 600.000 mensen zullen door hem en zijn handlan gers getracteerd worden op een programma, waarin de his torie van de luchtvaart in razend tempo de revue zal passe- Pendelend tussen Noordzee en Gelderland zullen hakke- puffende old-timers die dag broederlijk het zwerk delen met suizende straaljagers, fladderende helikopters, een voortploegende Dakota, verstilde zweefvliegtuigen, motor- gliders, parachutisten en stuntteams uit Engeland en Ne derland. Verslaggever Leo Thuring had een gesprek met de „spulle- baas" van dit vliegende monstercircus, waarvan een weer slag op de voorpagina van onze bijlage Finale. VERDER IN FINALE In het kader van Bert Jansma's ontmoetingen met Amerikaanse schrij vers: de romance van Ro semary Rogers. Mary Zeldenrust-Noorda- nus: „Kwaliteit van leven staat voorop". Medische rubriek: Weinig kans op erkenning tie-therapie. Engeland 9 juni ter stembus: „IJzeren Lady" overtuigd van eigen superioriteit. Lou Halkema, tweede-honkman van ADO, een buiten beentje met goede handen. Succes van Nederlands basketbalteam versluiert malaise in nationale competitie. Ruimteveer morgen om 13.45 uur boven Hoek van Holland NOORDWIJK De Boeing 747 met op zijn „rug" de Space Shuttle (ruimteveer) zal mor gen drie kwartier langs de kust tussen Hoek van Holland en IJmuiden vliegen op een hoogte van zo'n zeshonderd meter. Volgens het Europese ruimtevaartcentrum Estec in Noordwijk komt de Boeing om 13.20 uur bij Bergen op Zoom het Nederlandse luchtruim binnen. Om 13.45 uur is het toestel bij Hoek van Holland om daar te beginnen aan zijn vlucht op geringe hoogte langs de kust tot aan IJmuiden. Bo ven deze plaats keert het vliegtuig om nog tot Noord- wijk een stukje terug te vlie gen langs de kust. Vanaf Noordwijk (omstreeks 14.30 uur) zal de Boeing koers zetten naar Engeland. Omdat iedereen weet, dat het beter is geen slapende honden wakker te maken, is de Leidse Courant elke zaterdag bezig het omgekeerde te stimuleren. Als het aan ons ligt behoeft geen hond meer wakker te liggen over de vraag of hij ooit nog eens een ander onderdak krijgt dan dat lawaaiige asiel. Leuk voor een tijdje, maar niet voor altijd. Vandaar ook vandaag weer „Hond zoekt huis" in de Leidse Courant, de rubriek die inmiddels in gunstige zin ongetwijfeld net zo'n bekendheid heeft verworven als destijds de bonte hond. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend urant. Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden «5^£cidócSoutant

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1