rk Spies spullebaas zend monstercircus ^Finale CeidacSowa/nt Zes uur luchtvaart show in Scheveningen en Deelen ZATERDAG 4 JUNI 1983 Volgende week zaterdag, 11 juni, staan Scheveningen en Deelen in het teken van twee enorme luchtvaartshows, die naar verwachting door zo'n 600.000 toeschouwers zullen worden gadegeslagen. Deze vliegfeesten zullen luidruchtig luister bijzetten aan het jubileum van de zeventigjarige Koninklijke Luchtmacht en aan het eeuwfeest van de Haagsche Courant. Verslaggever Leo Thuring had een gesprek met de spullebaas van dit vliegende monstercircus, luchtmachtoverste Dirk Spies, die verantwoordelijk is voor deze tweevoudige vuurproef. „De deelnemers zullen zich stipt moeten houden aan de afspraken, die gemaakt zijn. Zij zullen blindelings mijn instructies moeten opvolgen", aldus de luchtmachtoverste. Luchtmachtoverste Dirk Spies is op 11 juni de grote spullebaas van het vliegende monstercircus, dat 600.000 mensen in Scheveningen en Deelen in ademloze spanning zullen gadeslaan. bij ons nu eenmaal de hoogste prio riteit. En op dat punt zijn we niet bereid een concessie te doen. Als we zaterdag ook maar de geringste twijfel hebben over de haalbaar heid van een bepaald onderdeel, zullen we dat, hoezeer het ons ter harte gaat, laten vervallen. We blij ven overigens hopen, dat na regen eindelijk weer eens zonneschijn zal komen. We hebben in elk geval bij alle Pelleboeren in Europa geïnfor meerd. En die houden bij hoog en bij laag vol, dat 11 juni een ideale dag is voor een vliegfeest". Stretcher En aan die voorspelling klampt Dirk Spies zich vooralsnog wanho pig vast. Hij vult zijn werkdagen nog steeds tot elf uur 's avonds, belt en rekent, plust en streept. En dat blijft hij doen tot vrijdagavond na de ontvangst van de deelnemers in de officiersmess in Deelen. Als die ordentelijk, maar zeker niet overvloedig, gelaafd zijn zal hij zich voor een hazeslaap ter ruste leggen op een stretcher in zijn werkka mer. Nadat daar de wekker om vijf uur 's morgens heeft gerinkeld zal hij vervolgens op weg gaan naar de toren voor zijn gruwelijk eenzaam avontuur. Omringd door tientallen telefoons zal hij eerst als een spin zijn web in het luchtruim weven en vervolgens dat warnet van onzicht bare draden proberen te ontwar ren. De Fokker Friendship en de Dakota, de Airbus en de F16 en F15, de Grasshoppers en de Red Ar rows. de zweefvliegtuigen de via radiogolven bestuurde toestellen en motorgliders, de Fokkél^our, Pitts Special, Cap 1ÜB en Eagle zullen kortstondig'op zijn aanwijzingen als marionetten door het luchtruim zweven en doen en laten, wat hij Wachtkamer )p papier klopt alles nog steeds. Maar uiteraard wordt door hem re- cening gehouden met onverwachte egenslagen, die zo soepel mogelijk uilen worden weggemasseerd. ,Als ik in de gaten krijg, dat een >epaald onderdeel dreigt uit te lo- >en", zegt Spies, „zet ik de rest on- niddellijk in de wachtkamer. Dat s gewoon een kwestie van een >aar bevelen, die ik via open lijnen amÊ^ loorgeef. Het mooiste is natuurlijk ils ik straks, kan zeggen: alles ge leurde op tijd, iedereen is op het ifgesproken moment binnen ko nen vliegen en op het juiste mo- nent weer verdwenen. Maar als ie mand pech krijgt of de afstanden liet exact heeft ingeschat, is er ho- lelijk toch geen vuiltje aan de ucht. Het publiek zal er in elk ge- fal niets van merken". .We houden hoe dan ook een aan- al wachtgebieden op diverse hoog- en in reserve, waar de teams op lun beurt kunnen wachten. Zo'n Jachtgebied is in principe vijf kilo meter lang en vijf kilometer breed, wat voor een Fokker Sll een prai- 'ie is, waar hij naar hartelust kan 'avotten. Maar een F16 doet er lauwe 1 ijks een minuut over om van het ene eind naar het andere te vliegen. De piloot van zo'n kist krijgt dus gegarandeerd het heen en weer als hij te lang in zo'n wachtkamer zit". Jofel Squadronleider van dit stuntteam is vlieger J. Steenson, die als eerste reserve de verrichtingen van de negen piloten van een heet-van-de- naald commentaar zal voorzien. Omdat hij echter nog steeds de gave van de alomtegenwoordigheid niet bezit heeft Spies een helikop ter gecharterd, die Steenson zater dag in Gilze-Rijen ophaalt en ver volgens op het Scheveningse strand zal droppen. De Brit heeft daarna krap een half uur de tijd om zich in de commandopost op de Boulevard te installeren voor zijn ooggetuige- verslag van de verrichtingen van zijn „Red Arrows", die het sluitstuk vormen van de ochtendshow aan de Noordzee. Als die klus geklaard is wordt Steenson weer opgepikt door de helikopter, die op de vlieg basis Valkenburg met draaiende wentelwieken heeft gewacht. En vervolgens spoedt hij zich naar Deelen om zijn verbale vuurwerk nogmaals af te steken. „Het is allemaal wat ingewikkeld", geeft Spies toe, „maar we hebben het graag voor hem over. Want een optreden van de „Red Arrows" zonder het commentaar van Steen son is als een ei zonder zout en pe per. Die man vliegt namelijk zelf ook en weet dus precies, wat er gaat gebeuren. Op de grond heeft hij ook nog voortdurend radiocon- Wat er daarna gebeurt is een zorg voor later, die Spies overigens nu al danig bezig houdt. Na 4500 vlieg uren weet hij ondertussen, dat hij een bezeten luchtridder is, die zich pas echt jofel voelt, als hij niet meer met beide benen op de grond staat. Zodra hij weer in zijn Alouet- te-helikopter aan de aarde ontstijgt kan hij eindelijk weer voldoende adem halen. En daarom hoopt hij, dat het medische zwaard hem voorlopig nog niet zal treffen. „Ik zie dat moment met angst en vreze dichterbij komen", bekent hij, „want of ik het nu wil toegeven of niet: slijten doe ik toch. En snel ler dan me lief is". „Het is ook niet zo belangrijk, hoe oud je jezelf voelt. Het punt is: wanneer ben je in de ogen van de keuringsarts een ouwe man, die niet meer de lucht in mag? Ik weet nu al, dat ik een moeilijk moment zal beleven, als me op een ochtend verteld wordt: Spies, er wordt door jou niet meer gevlogen". Hij kijkt je aan. Lacht net even te gulzig. Roept dan: „Wat zitten we nou verdrietig te mieren over mijn toekomst. Alsof die belangrijk zou zijn. Het enige wat nu telt is de show". „Als die nou maar een succes wordt, dan kan ik daarna altijd nog postzegels gaan verzamelen". LEO THURING Centrifugaal Er is trouwens nog een praktisch bezwaar, waar we terdege rekening mee dienen te houden. Bij een zo genaamde „high performance" van moderne, geavanceerde vliegtuigen krijgt een piloot te maken met cen trifugale krachten,die hem lelijk parten kunnen spelen. Bij snelle wendingen van zijn toestel jagen deze G-krachten het bloed in zijn lichaam op en dat heeft gevolgen, waar hij niet te lang aan mag wor den blootgesteld. Vergelijk het maar met een automobilist, die plotseling moet remmen. Die krijgt ook een oplawaai van jewelste". „In een straaljager gebeurt dat ech ter met een kracht, die vele malen sterker is. Je wilt dan je hand optil len, maar het lukt niet. Want opeens lijkt hij van lood. Als je scherp daalt of stijgt ontbloedt je hart in een fractie van een seconde en krijgt je lichaam een geweldige opdonder. Zolang het bloed nou maar naar beneden stroomt is daar wel wat tegen te doen. Niet voor niets draagt iedere straaljagerpiloot een broek met luchtzakken, die au tomatisch vollopen op het moment, dat je kist scherp naar beneden gaat. Maar als je plotseling optrekt Het bloedstollende klapstuk van de vliegshows in Scheveningen en Deelen vormt het optreden van de „Red Ar rows", het befaamde stuntteam van de Britse RAF, dat bij verrassing het publiek zal overvallen. tact met zijn makkers in de lucht. ^ost KLM zogoed als dat onze piloten extra uren moeten En de kreten, die hij via zijn zen- niets", blijft Spies koppig volhou- maken en daarvoor extra brandstof der opvangt, prikt hij losjesweg in den, "we hebben hun Airbus name- verbruiken", zijn eigen verhaal. Daardoor krijgt zo in het programma gepast, de show een extra brok dramatiek, dat hij binnen het uur uit en thuis „Daar komt nog bij, dat we de cate- dat eigenlijk onmisbaar is. Steenson 's- Dat geldt trouwens ook voor de ring voor ons eigen vliegfeest in zorgt voor de jus, die zijn jongens overige onderdelen van het pro- Deelen hebben uitbesteed aan ho- van de gestampte pot nodig heb- gramma. Je vangt hier en daar recamensen, die een bepaald be- ben". kreten op van mensen, die zich af- drag van hun omzet aan ons geven. vragen, of het wel verantwoord is Als je nu bedenkt, dat er alleen al om in deze tijd van bezuinigingen op Deelen 400.000 toeschouwers AirblJS dergelijke luchtvaartshows te hou- worden verwacht, mag je rustig den. Maar om iedereen gelijk ge- aannemen, dat we op die manier rust te stellen kan ik met de hand onze begroting aardig sluitend zul- Wat ook niet gemist kan worden op op mijn hart de verzekering geven, len krijgen", de twee vliegfeesten is de nieuwe dat de kosten van beide vliegfees- aanwinst van de KLM, de Airbus ten tot een minimum beperkt zijn A310, die op vrijdag 10 juni zijr. en- gebleven. En dat was niet eens een tree op Schiphol zal maken. Het lag heksentoer. Want de Nederlandse in de bedoeling, dat de nagelnieu- Luchtmacht moet per jaar een be- we machine daarna linea recta p^ald aantal trainingsvluchten ma- Houdt hij als geboren optimist wei- naar een hangar zou worden ge- ken. En daarvoor wordt een hoe- licht toch in het achterhoofd reke- sleept om daar een passende KLM- veelheid vliegtuigbenzine ter be- ning met een subversieve actie van outfit te krijgen. Maar omwille van schikking gesteld. Die „peut" moet de weergoden? de shows in Deelen en Schevenin- hoe dan ook worden opgestookt. En Spies zou het wel denken. „We gen, die vqor een groot deel aan de of dat nu op een doordeweekse dag hebben uit voorzorg al een „mooi burgerluchtvaart zijn gewijd, is de gebeurt of tijdens een vliegshow op weer"- en een „slecht weer"-pro- verkleedpartij nu een dag uitge- zaterdag, verandert aan de totale gramma gemaakt", zegt hij gerust- steld. kosten niets. Het is dus niet waar, stellend, „de vliegveiligheid heeft Vliegveiligheid In actie jOm de zaken nog gecompliceerder

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17