§,Geen toppers, maar gewone jongens lie bereid zijn keihard te werken" TEAN opent „Leidse" toernooienreeks 'EMILL HAGENS '""JVER HET •ISIEUWE ERSOBERDE EIDEN: SPORT LEIDEN £eidae(3ou/umt zaterdag4juniuss pagina 13 ni ly \)e echte Vet lang verwachte kampi oenschap werd zondag dus |en feit. Tegen Overburg tienden nog slechts twee par ijen te worden gewonnen om lie titel in de overgangsklasse ft veilig te stellen en aan die limiet werd door het eerste feam van Unicum ruim vol daan. Met de 5-3 zege op zak \on dus worden geposeerd oor de in deze periode altijd li kampioensfo to's grossieren - fotograaf Kees. Een paar ssen bloemen werden een voudig geregeld en hop, baan Jen kon worden bestormd, acqueline van Wijk op de rap, de rest er voor en foto- raferen maar. li)e echte kampioensplaat was h echte i ■■A loewel, besefte het team zich lotseling, nadat baan één (ei genlijk het centrecouFt ge naamd, maar omdat baan twee gewoon baan twee wordt genoemd, in feite toch ge woon baan één) was verlaten, er was eigenlijk het een en ander vergeten. Pa Edy van 'der Capellen bijvoorbeeld, de coach die er mede toe had bij gedragen. dat het District Lei den nu met Noord wijk en Unicum twee teams op het op een na hoogste niveau telt. Over doen derhalve, maar voordat de stellingen waren betrokken, kwam er opnieuw De echte? een verloren broeder naar bo ven bij het gezelschap dat de titel overigens al enige tijd aan het vieren was: de auto, natuurlijk. De auto die het team in de competitie toch maar mooi overal had gebracht waar het moest zijn. Die auto nu, was op zijn manier toch ook een beetje kampioen geworden. Waarmee we. dus beland zijn bij de enige echte kampioen- sprent van Unicum één. Compleet met auto, pa van der Capellen en het resteren de vijftal Jacqueline, Freek, Herman, Hans en Ingelise... Straf (1) Maarten de Harder speelde afgelopen zaterdag dus toch mee. In het elftal van IJssel- meervogels had hij zijn ver trouwde plaats onder de lat ingenomen, zoals trouwens ook Jaan de Graaf zijn spit- spositie normaal mocht bezet ten. Maar dit even terzijde. We praten nu immers even over Maarten de Harder. En over het trappen van een scheidsrechter. Een dergelijke actie zoals door hem in de bekerwedstrijd tegen GVVV gepleegd staat dus duidelijk niet garant voor een onmid dellijke schorsing. De KNVB doet dat in de regel niet bij ernstige zaken, omdat deze een mondelinge behandeling vereisen en de clubs zijn niet verplicht tot het uitschrijven van een voorwaardelijke JOS KOEMANS FAVORIET IN ALPHEN ALPHEN AAN DEN RIJN Niet het Leiderdorpse De Mun- nik, maar het Alphense TEAN valt dit seizoen de eer te beurt het eerste B-toernooi te mogen organiseren. De inschrijving is daar dan ook naar. Behoorde het toernooi in vorige edities tot de minder sterk bezette evenementen, komende week zal bij de he ren vrijwel de gehele B-top acte de précense geven. Of het gege ven dat er voor de eerste maal binnen het District Leiden tij dens een „gewoon" toernooi geldprijzen zullen worden uitge keerd heeft meegespeeld, is de vraag. Een eerste toernooi wil immers door veel tennisspelers nog wel eens worden aangegre pen om de teamfrustraties van het competitietennis van zich af te schudden. Ook op het park van De Merenwijk zal komende week het toer- nooitennis weer losbarsten. In dubbelvorm zullen daar in de C- en D-klasse maar liefst 373 partijen worden afgewerkt. Bij TEAN wordt Jos Koemans volgende week zondag als de gro te winnaar verwacht. Koemans, spelend voor Metselaars, is daarmee boven de nummer één van vorig jaar, Herman van der Capellen geplaatst. Van der Capellen zal het trouwens toch moeilijk krijgen in Alphen. Zo zal hij al snel de niet geplaatsten Charles Asselbergs en Bub van der Zee op zijn weg ontmoeten, terwijl daarna Ivar de Jong (zesde geplaatst) en de wellicht te hoog ingeschaalde Maurice van den Donk (derde) op hem wach ten. Ook Koemans zal zo zijn problemen kennen. Na een eenvoudige opening zal de oud-Forescatespeler onder anderen Freek van der Capellen (in de kwartfinales) en Hans Tönjann („slechts" als vijfde ingeschat) als niet te onderschatten hindernissen tegenko men. Overige geplaatste spelers: Edwin Westrate (vierde), Ton Bokhorst (zevende). De B-dames kennen Ingelise Driehuis als lijstaanvoerster. Meru- la Bergwerf (TEAN), Carla Quak en en Nathalie Bergwerf zijn op papier de grootste tegenstandsters. Hoewel Christel Verwoert en Margot van Overloop als niet geplaatste speelsters ongetwij feld voor verrassingen zullen zorgen, lijkt een toernooizege voor Ingelise Driehuis inderdaad voorspelbaar. In het herendubbelspel B staat Herman van der Capellen met Bob van Overbeeke wel als eerste geplaatst. Charles en John Asselbergs volgen als tweede, de gebroeders Van den Donk als derde. Achter Ivar de Jong en Edwin van Westrate staat het toch sterke duo Hans Tönjann en Freek van der Capellen als vijfde geklasseerd. Bij de heren in C worden drie TEAN-spelers bij de laatste vier verwacht. Met het als derde geplaatste Koudekerks jeugdtalent Thomas Koemans in volgorde van plaatsing: René Cardinaal, Rier. Booy en Mare Nagelkerke. C-dame Brigitte van der Marei wordt in haar klasse sterker geacht dan Margot van den Ouden rijn (Botesa) en Anne Jongkind. Het herenenkelspel D kent in Alphen de grootste inschrijving. Maar liefst 106 deelnemers gaan zich mengen in de strijd die op dit niveau overigens geen geldprijzen, maar aantrekkelijke waardebonnen oplevert. Theo van Ham (Hazerswoudse TC) staat in deze categorie als reekshoofd nummer een genoteerd. Rob Koelemari (Ter Aar), Bas van Amstel en Harrie Breed moe ten eveneens gaan trachten hun plaatsing waar te maken. Bij de dames een eerste positie voor Irma van den Oudenrijn. Anne- miek Kalf zou haar tegenstandster in de finale moeten zijn. Merenwijk Het al enige jaren beproefde concept om slechts dubbels te laten verspelen, blijkt ook dit jaar weer aan te slaan bij de Leidse ten nissers. De wedstrijdleiding, bestaande uit Anneke Wijnveldt, Clara de Feyter en Ton Poots, mocht zelfs meer inschrijvingen ontvangen dan die van TEAN. Op de acht banen die de Meren wijk rijk is, moeten 373 partijen verwerkt worden, terwijl TEAN er dertien minder te verspelen heeft op twaalf banen. In het hoofdnummer, het herendubbel C, verwachten de organi satoren dezelfde finale als vorig jaar. Het Unicum-koppel Jan van Duyn/ Peter van Paridon wordt geacht nog steeds sterker te zijn dan de „thuisspelers" Hans Thuys en Hans Goemans. Laatstgenoemden zullen het, als alles goed gaat. een wedstrijd eerder evenwel nog knap moeilijk krijgen tegen Ton Crépin en Rob van Marwijk. Het gemengddubbel C kent een zeer interes sant veld. Titelhouders Hetty Bosch en Hans Lacourt zijn welis waar vanzelfsprekend eerste geplaatst, maar de concurrentie is groot. Vooral de combinaties Inge van Zuuren/Dick Zaadnoor- dijk en Helma Kallen berg/Jan van Duyn zijn tot grootse daden in staat. In het minst bezette onderdeel, het damesdubbel C, zijn de koppels Els de Groot/Thea de Gunst en Arianne Renaud/I. van Riet de hoogstgeplaatsten. Bij de heren in D (een lijst van 125 koppels) wordt een finale in broederstrijdvrom verwacht. Het als eerste geplaatste koppel Bram de Feyter/Theo Poots moet het dan immers, als alles vol gens schema verloopt, opnemen tegen Joop den Heyer en Ton Poots. Het gemengd dubbel D wordt een Unicum-aangelegen heid. Titelhouders Riet Schtiller/Nico Dofferhof staan als eerste geplaatst. Lechte/Leibrandt als tweede. Bij de dames in deze ca tegorie worden Diane en Roos Lacourt als sterksten verwacht. in deze nog niet alles. Zonder het spelen van een bindende wedstrijd immers, kan een overschrijving altijd nog wor den ingetrokken. Dus Jan Willem maar even gebeld. En de vraag gesteld. Ga je nu weg, of blijf je toch -„Zoals de zaken er nu voor staan ga ik weg, maar het is moeilijk. Niet van harte, in ie der geval". -„Maar, waarom dan toch weg?" -„Een combinatie van facto ren. Maar m 'n werk in Utrecht, met name. Het af ge-' lopen seizoen kon ik daardoor al niet altijd met de groep meetrainen, komend jaar be staat de kans dat ik er nog va ker niet bij zal zijn. Zeker als ik na mijn doctoraal, de bij m'n studie behorende senio- rencoschappen niet in Utrecht, maar ergens in het oosten van het land moet gaan lopen." -„Je gaat eerst nog met nieu we oude trainer John Eelman praten. Waarover -„Toen ik m'n formulier ging halen is me gevraagd de za ken nog even met Eelman door te nemen. Nou, daar heb ik geen oezwaren tegen. Maar, of ik na dat gesprek alsnog voor Noordwijk zal kiezen, vraag ik me af. Ik voorzie gewoon problemen. Nog niet direct op het mo ment dat het goed gaat met de ploeg, al blijf ik het ook dan voor mezelf een onbevredi gende situatie vinden dat ik er niet altijd gewoon bij zal zijn, maar wel als het even wat minder draait. En eerlijk gezegd, kan ik me de proble men die dan ontstaan dan nog voorstellen ook". -„Een laatste vraagje. Hoe groot is de kans, percentueel, dat je bij Noordwijk ver trekt?" -„Hou het maar op meer dan tachtig procent"... Blij? Uitgerekend in de Kikkerpol der realiseerde ADO zondag waarvoor de ploeg het gehele seizoen aan het werk was ge weest: het kampioenschap van de tweede klasse, de pro motie naar de eerste. Uitgerekend in die Kikker- polder diende ADO-oefen- meester Melbi Raboen derhal ve afscheid te nemen van een formatie die hij in drie jaar tijd van de derde naar de eer ste amateurafdeling had ge bracht. Uitgerekend in de Kikkerpol der dus, een polder die hij ko mend seizoen als trainer van UVS nog zeer regelmatig zal frequenteren. Enige tijd terug zei Raboen dan ook al. „Wat er gebeurt, gebeurt er, maar kampioen worden bij UVS, liever met". Welnu, het gebeurde toch. En met Raboen leek ook ver trekkende Gerard Désac daar zondag in het geheel niet blij mee... K(!)apstuk Kees: Overgang Aandwiel naar Rijnsburgse Boys: On(t)- roerend goed "ïmill Hagens: „We zullen met de nieuwe ^^loeg niet direct landskampioen worden, naar een kandidaat voor de play-off's jjn we wel degelijk". schorsing, al is dat dan wel nog altijd een goed gebruik. Indien de club dan ook besluit de speler in kwestie niet te schorsen, kan er gewoon gevoetbald worden. En hoewel Wij van Hutspo(r)t dat een betreurenswaardige zaak' achten De Harder voetbal de afgelopen zaterdag dan ook. Straf (2) Wat wij echter het meest be treuren is dat Noordwijk in Spakenburg niet alsnog in een andere vorm voor de toch rechtvaardige straf zorgde. De Harder werd immers niet re gelmatig naar het eigen net gestuurd. Het bleef op Sport park „De Westmaat" bij die ene, op zich fraaie Noordwijk- goal van Geert-Jan Bakker. En dat was echt jammer. Want: zeg nu zelf. Dit bij deze rubriek gaande beeld van een geslagen Maarten de Harder, dat beeld nu, had de fotograaf wat ons betreft, en dan nog even afgezien van het wed strijdresultaat, best wel wat vaker mogen registreren. Weg Blijven we nog even bij Noordwijk. En bij de ham vraag. Gaat Jan Willem Bo- gers de rood witten nu echt voor het Alphense ARC ver ruilen of speelt hij ook vol gend seizoen nog een toon aangevende rol in en bij Noordwijk? Het feit dat Bo- gers een ingevuld overschrijf- formulier bij het ARC-secre- tariaat heeft ingeleverd zegt zelfde!^ jEIDEN Terwijl de lederlandse basketbal- ïoeg in Frankrijk uit roeide tot de revelatie •an het Europees kampi- enschap zat Emill Ha- jens gewoon thuis. De :*eidse spelverdeler, die igenlijk deel uit zou ma- en van de succesvolle Rationale ploeg, liet coach ieger een week voor ver- •ek weten niet van de ftrtij te zullen zijn. Ha- ?ns voelde er namelijk 'einig voor om voor een .aar minuten speeltijd per /edstrijd zijn praktijk (fy siotherapie) en zijn on- angs bevallen vrouw in |e steek te laten. „Ik heb t geen slapeloze nachten jan, maar steeds als ik iet de successen van de jederlandse ploeg gecon- fonteerd word, heb ik ich wel het gevoel van: Dh, daar had ik bij kun- fen zijn". verigens betekent Hagens' jwezigheid bij de Heger-ploeg et dat de Haarlemmer zich I afgelopen weken niet met isketbal heeft bezig gehou- jn. Vanaf het einde van het wogen seizoen dat Hagens et Elmex Leiden doormaak te, heeft „de kleine" zich inge zet voor het „nieuwe" Leiden. Inmiddels is de selectie van nieuwe coach Ruud Harre wijn, mede dankzij de inspan ningen van Hagens, zo goed als rond. Na zes jaar luxe, is nu soberheid troef en dat maakt Leiden tot een team zonder vedetten en vele dollars op slokkende Amerikanen. Het nieuwe Leiden bestaat vrijwel louter uit gewone Hollandse jongens, die bereid zijn voor weinig centen keihard te wer ken. En datje daarmee niet di rect kansloos behoeft te zijn, werd door de nationale ploeg bewezen. Reden om aan te ne men dat het Leidse publiek (ook) komend seizoen aardig basketbal voorgeschoteld zal krijgen. Geldkraan- „Zoiets "hoop ik nooit meer mee te maken", zei Emill Ha gens eerder al over het ronduit dramatisch verlopen vorige seizoen. „Wat me toen het meest is tegengevallen, is dat mensen binnen de club elkaar tegenwerkten. Er waren ver schillen van inzicht bij de coach en het management, maar men verzuimde oplossin gen te vinden". Dat maakte dat alles fout ging wat er fout kon gaan en als klap op de vuurpijl liet Elmex aan het einde van het jaar weten van het sponsorcontract af te wil len. Zo ver is het echter niet gekomen. De stuurgroep van de club voorkwam een onder gang zoals het Haarlemse Stars en het Delftse Punch die mee maakten. Onder aanvoering van Pim Perquin (Hagens: „Een verademing die man. Hij zegt gewoon wat er moet ge beuren en het gebeurt ook") kweet de stuurgroep zich van haar voornaamste taak, conti nuering van Leids topbasket- bal, en wist men Elmex te be wegen door te gaan. Maar wel op een geheel andere basis dan vorig jaar. De sponsor uit Al- mere stelt nu nog slechts een bepaald bedrag ter beschik king en daarmee is de kous af. Geen verdere inmenging. Hoe groot het Leidse budget is, wordt niet recht duidelijk. Vast staat wel dat er aanzien lijk minder te verteren valt dan voorheen. „De geldkraan is dichtgedraaid", zegt Emill Hagens. „Anders dan in de Parker-tijd waarin niets te gek was en in het eerste jaar El mex kent Leiden komend sei zoen geen dure Amerikanen. Er is ook geen geld meer om Europa Cup te spelen. Leiden is volgend jaar gewoon een team van hardwerkende Ne derlanders. Allemaal jongens die graag eredivisie basketbal willen spelen en dat beslist niet voor het geld doen, want de onkostenvergoedingen zul len minimaal zijn. Ikzelf steek zeer veel onbetaalde tijd in Leiden. Nu al, want tot twee weken geleden zat ik elke avond zo'n slordige twee uur aan de telefoon om zaken te regelen". Aanbieding Emill Hagens had kort na het vorige seizoen een „redelijk lucratieve" aanbieding van het Amsterdamse Black Velvet op zak. Datzelfde gold Bert Kragtwijk. Toch waren zij één van de eersten die bijtekenden in Leiden. „Ik wilde graag in Leiden blijven spelen, maar wel op voorwaarde dat er een representatief team werd ge vormd. Vandaar dat ik me heb ingezet voor het aanblijven van Bert, Ron Richel en Ran dy Wiel. Als je ziet wat er ver der aan spelers is bijgekomen, moet ik zeggen dat we inder daad een zeer behoorlijk team hebben. Niet direct een ploeg waarmee we landskampioen zullen worden, maar ik denk dat we toch wel een play-off kandidaat zijn. Overigens vind ik het wel prettig dat we op papier zo zwak zijn dat er van ons geen kampioenschap wordt verwacht. We kunnen nu uit een underdog positie gaan spelen en dat is best fijn". Selectie Naast Hagens, Kragtwijk, Ri chel en de na een stevige flirt met Den Bosch toch aangeble ven Randy Wiel, bestaat Lei den komend jaar uit de van Punch overgekomen oud-in ternational Toon van Helfte ren en Jim van Dam en de vo rig jaar nog bij Stars spelende Frank Wessels. De ploeg van nieuwe coach Ruud Harrewijn („Hij zal zich dit jaar net zoals wij moeten bewijzen") wordt aangevuld met twee regionale talenten, Eric Paul van Weer- en van Trotters en Rudolf Oudshoorn van Grasshoppers. Voorts zal er nog één Ameri kaan aan de selectie worden toegevoegd. „Daar wordt ove rigens nog naar gezocht. Dat gebeurt heel grondig want Leiden kan zich dit jaar geen „flops" veroorloven. De speur tocht naar die Amerikaan speelt zich af in de Verenigde Staten. Het moet een hele goe de, maar niet al te dure speler zijn. Een ideale Amerikaan kortom. Wat die regionale spe lers betreft geloof ik dat het erg goed is dat er twee „Leid se" jongens bij de ploeg zitten. Afgezien van de kwaliteiten van die spelers, schijnen sup porters dat altijd zeer op prijs te stellen, al denk ik dat er ko mend jaar toch al een herken baar team op de vloer zal staan. Het zijn weliswaar spe lers uit andere steden, maar niet meer zoals vroeger in Lei den louter Nederlandse-Ame rikanen en Amerikanen. Er zijn een aantal jongens geble ven, waaronder ik, en boven dien bestaat de ploeg uit jon gens die hard willen werken, en dat spreekt de Leidse sup porter aan". Back-up „Ik zou me oorspronkelijk in derdaad later bij het Neder lands team voegen", ant woordt Emill Hagens. „Ik had dat toegezegd, maar ben daar dus op teruggekomen. Ik 'wilde geen herhaling van „Portu gal". Tijdens de Challenge Cup, vorig jaar, speelde ik slechts een paar minuten per wedstrijd, als back-up voor Mitchell Plaat. Toen Heger mij belde om te vragen of ik mee naar Frankrijk ging, heb ik hem dan ook direct gevraagd om hoeveel speeltijd het ging. Heger zei me toen heel eerlijk dat hij me opnieuw dacht in te zetten op de momenten dat Plaat aan rust toe was. Voor mij was dat een te wankele ba sis om te gaan. Ik moet name lijk voor een vervanger in mijn praktijk zorgen. Dat kost goud geld en ik moet dat uit eigen zak betalen. Of ik er nu spijt van heb? Ach, ik moet niet teveel met het EK toer nooi geconfronteerd worden, dan gaat het wel. Maar zouden ze me een paar dagen voor de wedstrijd tegen Italië hebben gevraagd te komen, dan zou ik er erg veel voor over hebben gehad om erbij te zijn...." MAARTEN NOOTER

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13