Explosie in kruitfabriek „gewoon bedrijfsongeval Kabinet zwemt in stroop Tweede Kamer wil krachtiger aanpak van belastingfraude 'ers Buikema en Faber verdedigen stemgedrag Smaak van publiek is laag gezonken" „Antillen mogen geen belasting paradijs blijven" Meer wapens met kernkoppen voor Nederlandse troepen BINNENLAND, m- Bouwbond CNV: Uitkeringen naar 70% UTRECHT De Hout- en Bouwbond CNV vreest dat een verlaging van de uitkeringen tot 75% van het laatstver diende loon, waarover binnen de vak centrale CNV wordt gedacht, niet vol doende is. Een verlaging tot 70% is waarschijnlijk nodig en aanvaardbaar, aldus de bond, om het CNV-doel voorkomen dat werklozen na verloop van tijd in de nog lagere bijstand te rechtkomen te bereiken. Dit heeft de bondsraad van de bouwbond giste ren in Utrecht bekend gemaakt. Verder wil de bond dat in de nieuwe tweejari ge bouwcao een eenmalige VUT-rege- ling voor 60-jarigen komt. Dit moet 1.200 tot 1.400 banen in de bouw kunnen opleveren. CcicUcSomotit DINSDAG 31 MEI 1983 PAGINA 9 CDA-vrouwen: Pil moet in fonds blijven AMERSFOORT Het CDA-vrou- wenberaad is tegen de plannen om de pil uit het ziekenfonds te halen. Volgens de CDA-vrouwen kan abor tus het best worden bestreden met een goed preventief beleid en een ruime beschikbaarheid van anticon-' ceptie middelen, waaronder de pil. Ook vrezen de vrouwen dat door de teruglopende economie vooral kwetsbare groepen, zoals jonge onge- huwden, gehuwde vrouwen en vrou wen van buitenlandse werknemers grote risico's zullen lopen om onge wenst zwanger te worden, als de pil niet meer via het ziekenfonds kan worden verstrekt. Niet aanvragen huursubsidie levert Rijk 124 miljoen op DEN HAAG Het feit dat een kwart miljoen Neder landers naliet individuele huursubsidie aan te vragen, leverde het Rijk vorig jaar 124 miljoen op. Het gaat daarbij voornamelijk om het niet aanvragen van lagere subsidiebedragen (500 tot 600 gulden per jaar). Een en ander blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu is uitgevoerd naar de gevolgen van de huur- harmonisatie. Uit een steekproef blijkt dat veel Nederlanders niet op de hoogte zijn van de mogelijkheid om individuele huursubsidie aan te vragen. Verder blijkt dat men de aanvraag vooral achterwege laat omdat men het subsidiebedrag niet de moeite waard vindt en terugschrikt voor de administratieve rompslomp. Neven bekennen moord op bejaarde vrouw VLISSINGEN Twee neven uit Vlissingen, 23 en 26 jaar oud, hebben bekend dat zij op 15 mei een 79-jarige alleenwonende weduwe uit Vlissingen hebben vermoord. Zij hadden de be jaarde vrouw in het postkantoor opgemerkt toen zij een groot bedrag aan geld wilde opne men. Zij kreeg haar geld niet, omdat zij haar giropasje vergeten had. De mannen volgden de vrouw naar haar huis en braken daar twee we ken later in, waarbij de bejaarde vrouw direct na binnenkomst werd mishandeld en gewurgd. Het tweetal was vorig jaar overigens al veroor deeld tot 20 en 18 maanden gevangenisstraf we gens een overval op en de mishandeling van een bejaarde man uit Vlissingen, die de dag daarop aan een hartaanval overleed. Overigens hebben ze tegen dat vonnis beroep aangetekend en zijn toen in afwachting van het vonnis in hoger beroep vrijgelaten. Vrijspraak voor eigenaar hennepplanten UTRECHT De politie rechter in Utrecht heeft gisteren een 28-jarige Utrechtenaar, die moest voorkomen omdat hij vo rig jaar twintig hennep planten in zijn tuin had staan, vrijgesproken. Niet omdat de politierechter de lezing van de verdachte ge- jloofde „ik heb ze geplant om inkijk tegen te gaan" maar omdat de officier van [justitie niet kon bewijzen dat de planten meer dan 30 gram hasj hadden bevat. En volgens de Opiumwet is het in bezit hebben van hasj pas een mis- Irijf, als het om meer dan 30 ;ram gaat. De hennep was ichter direct na het kappen door de politie verbrand, zodat de officier geen harde bewij zen op tafel kon brengen. Vol lens de advocate van de ver lachte is „het door deze uit spraak niet meer mogelijk dat le politie willekeurig tuintjes :n plantebakken waarin hen nep staat platbrandt". De ver dachte toonde zich eveneens zeer zeker van zijn zaak, want na de uitspraak riep hij de rechter toe: „Ik heb er geen spijt van en ik doe het dit jaar Nog geen akkoord in stukgoedsector ROTTERDAM Werkgevers en werknemers in de stuk goedsector van de Rotterdam se haven (4200 werknemers) hebben vannacht, na dertien uur onderhandelen, geen ak koord kunnen bereiken over de oplossing van de werkgele genheidsproblemen. Binnen twee weken wordt beslist of aartijen akkoord gaan met een eindvoorstel zoals dat nu is ge formuleerd. In dat voorstel wordt afgezien van gedwon gen ontslagen per 1 juli, maar wordt de mogelijkheid van ontslagen op drie volgende peildata en een eindafreke ning op 1 juli 1985 voorgesteld aan de hand van de oversla g-ontwikkelingen bij de stuk- goedbedrijven. De werkgevers zien daarbij af van de eerder voorgestelde 850 dan wel 500 ontslagen per 1 juli 1983. INWONERS MUIDEN WACHTEN ALWEER OP DE VOLGENDE KLAP MUIDEN Het is nog steeds niet duidelijk wat de oorzaak is geweest van de explosie in de kruitfabriek „De Krijgs man" in Muiden, die gis termorgen aan drie werknemers van dit be drijf het leven kostte. Het onderzoek van de technische recherche van de rijkspolitie in Amster dam en de Arbeidsin spectie wordt bemoeilijk doordat de loods waarin de explosie zich voor deed geheel is wegge vaagd en de lichamen van de drie slachtoffers drie Amsterdammers van 20, 21 en 32 jaar door de kracht van de explosie vrijwel onher kenbaar verminkt wa ren. Directeur B. de Vries van „De Krijgsman" acht het niet aannemelijk dat vuur, bij voorbeeld een sigaret, de oor zaak van de ontploffing is ge weest. De drie slachtoffers werkten al geruime tijd in het bedrijf en wisten wat de gevaren waren. Op het mo ment van de explosie waren zij bezig met het maken van ontstekingskruit voor het Ne derlandse leger. „Dat is sta biel materiaal, dat niet snel tot zelfontbranding komt. Maar ondanks stringente voorzorgsmaatregelen is er toch een expLosie gevolgd", aldus de directie van De Krijgsman, die in het duister tast over de oorzaak van de ramp. Ook collega's van de omge- Een luchtopname van het gebouw van de kruitfabriek in Muiden dat gisterochtend door een explosie zo goed als van de aardbodem verdween. komen werknemers achten het uitgesloten dat roken de oorzaak van de explosie is. „We weten toch waar me mee bezig zijn. Ik geloof niet dat die jongens zo stom wa ren een sigaret aan te steken. Het moet een andere oorzaak hebben, dat kan niet anders", aldus een van hen. Voör het hek speelden zich soms hartverscheurende tafe relen af. Met een taxi arri veerde een Surinaamse vrouw, die- dodelijk ongerust kwam informeren of haar man wellicht tot de slachtof fers behoorde. Het bevesti gende antwoord van de por tier bracht haar in een staat van totale ontreddering. An dere vrouwen en kinderen constateerden tot hun op luchting dat hun vaders ongedeerd waren. Niettemin was op hun ge zichten was de vraag te le zen: is hij de volgende? Eerdere explosies De ramp van gisteren is de vierde explosie in de Mui- dense kruitfabriek sinds de Tweede Wereldoorlog. De ergste voltrok zich in 1946, toen er zeventien slachtoffers vielen. De meest recente ont ploffing deed zich voor in 1972. Daarbij verloren twee werknemers het leven en sneuvelden er tientallen rui ten in Muiden. Na acties van uit de bevolking nam de ge meenteraad van Muiden een motie aan, waarin de over heid tevergeefs werd verzocht de fabriek naar el ders te verplaatsen. Maar door de explosie van gisteren zijn de gemoederen in Muiden, dat een kilometer van de fabriek ligt, weer da nig verhit. Opnieuw klinkt de roep dat de fabriek weg moet. Maar volgens directeur De Vries is dat niet nodig. „Het is een natuurlijke, men selijke reactie te zeggen dat de fabriek weg moet. Dat hebben wij na de vorige ex plosies ook gehad. Maar hoe triest de dood van de drie werknemers ook is, ik blijf volhouden dat we er optima le voorzorgsmaatregelen op na houden. Het feit dat er be halve de mensen in die loods niemand anders gewond is geraakt en er in de dichtstbij zijnde woonwijk geen schade is, bewijst dit ook. De schade hier bedraagt tussen de acht ton en het miljoen. U moet het zien als een bedrijfsonge val, te vergelijken met het van een bouwsteiger vallen van drie bouwvakkers". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Fraude met de belastingen en met de sociale premies moet krachtig worden bestreden, zo sprak de Tweede Kamer zich gisteren nadrukkelijk uit tijdens een speciaal aan fraudebestrijding gewijde ver gadering. Het kabinet deelde deze mening, maar het wilde de ongeduldige kamer er toch ook wel op wijzen, dat het de kop indrukken van misbruik en oneigenlijk gebruik van bestaande fiscale en sociale regeling en het regelrechte frauderen tijd kost. Maar, voegde minister Ruding van Financiën eraan toe, er wordt al veel aan gedaan en met succes. Hij deelde niet de op vattingen van defaitisten, dat de fraudebestrijding toch niet lukt. Voor scherpere controle voelde de bewindsman alles, onder meer omdat fraude de staat geld kost en de moraal van de bur gers aantast. De achterliggende oorzaken moeten echter ook be streden worden, aldus Ruding. Er zal wat moeten worden ge daan aan de hoogte van de belastingtarieven, vooral de progres sie daarin, die volgens velen als het ware tot ontduiking uitlokt. Daarvoor moeten ook de collectieve uitgaven worden vermin derd. Voorts moet de pakkans worden vergroot en de straffen moeten worden verzwaard, zodat men wéét wat tegenover het voordeel van frauderen kan staan. Alles moet trouwens ook duidelijker worden, zei Ruding en zijn staatssecretaris Koning voegde eraan toe, dat bij de burger, die de zaken niet meer kan overzien en het waarom van de heffin gen niet meer duidelijk zijn, de bereidheid om regels te ontdui ken toeneemt. Volgens de kamer moet het wetboek van straf recht worden uitgebreid met o.m. het strafbaar stellen van zwart werken door uitkeringstrekkers, niet actieve b.v.'s en n.v.'s zou den automatisch opgeheven moeten worden. De kamer toonde zich ook best bereid mee te gaan met de invoe ring van een fiscaal nummer om een betere controle op iemands inkomsten en uitgaven mogelijk te maken, maar dat nummer mag slechts ten dienste staan van belastingen en sociale dien sten; de politie bijvoorbeeld mag er geen toegang toe hebben. Het nummer mag niet uitgroeien tot een persoonsbewijs, zo werd gezegd. Het CDA wilde voor nieuwe werknemers nu reeds een meldingsplicht en een sociale verzekeringskaart invoeren omdat de invoering van het nummer nog veel tijd zal vergen. De PSP stelde, dat de baten van de fraudebestrijding gebruikt moeten worden voor verdere fraudebestrijding. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse Antillen mogen geen paradijs blijven voor Nederlandse ondernemingen, die in ons land de belasting willen ontgaan, zo meent de Tweede Kamer. Dat paradijselijke sfeertje ontstaat doordat Nederlandse bedrijven in het overzeese rijks* deel dikwijls „brievenbus"-ondernemingen oprichten. Binnen een jaar moet over deze zaak duidelijkheid ontstaan, zo werd gisteren gesteld in een motie, die door de socialist Kom brink werd ingediend en door alle fracties werd gesteund. In een reactie hierop zei staatssecretaris Koning van Finaniën dat de mazen in de belastingwetgeving voor de Antillen een belang rijke bron van inkomsten zijn en tevens werkgelegenheid schep pen. Hij liet nog in het midden wat hij van de motie vond. Lintje voor Polak Burgemeester Wim Polak van Amsterdam heeft gisteren bij zijn afscheid van de gemeente raad van Amsterdam de ver sierselen gekregen die beho ren bij de onderscheiding Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Hier staat Po lak tussen zijn voorganger Ivo Samkalden, en zijn opvolger, Ed van Thijn. Polak is vanaf 1977 burgemeester van de hoofdstad geweest. In zijn af scheidsrede hekelde hij de achtereenvolgende regeringen, die naar zijn mening veel te weinig aan de problemen van de grote steden hebben ge daan. NIJMEGEN Minister De Ruiter is bereid de Amerikaanse wens in te willigen, dat de Neder landse strijdkrachten in de toekomst meer wapens met kernladingen krijgen dan zij nu hebben. Hij wil niet alleen de nucleaire taak van de F-16 en van de Lance-raket handhaven, maar ook de „meest vitale atoom- taak" de nucleaire artillerie, aldus de vroegere minister van defensie Bram Stemerdink gis teren op een bijeenkomst van liet studiecentrum voor vre desvraagstukken in Nijmegen. In de NAVO wordt een discus sie gevoerd hoe, met de komst van 572 nieuwe kruis- en Pershing li-raketten, het aan tal kernwapens voor korte af stand in West-Europa kan worden verminderd van 6000 tot 4000. De Amerikanen wil len deze 4000 kernkoppen ge lijk over de NAVO-landen verdelen. Dit betekent, aldus Stemer dink, dat de Nederlandse strijdkrachten meer kernkop pen krijgen, en niet slechts be paalde eenheden, maar dat alle acht inch-artillerie ge schikt worden gemaakt voor het afvuren van atoomgrana ten. Eind van dit jaar wordt begon nen met de opstelling van kruisraketten en pershings II die binnen zes tot acht minu ten de Sovjet-Unie kunnen be reiken. „Dit is, tegen de ach tergrond van het handhaven van de kernwapens voor korte afstand, een „funeste ontwik keling". „Want in een situatie van op lopende spanning zou de Sov jet-Unie tot de conclusie kun nen komen dat haar enige mo gelijkheid een grootscheepse verrassingsaanval is. Zo'n situ atie wordt instabiel, omdat de Russen constateren dat de NAVO de mogelijkheden krijgt om een aanval uit te voeren". FRIEMELS fcHj/MOH.gUoWS 'NT E£ÜR)\F2l>J2e hét afs>nkeh Buikema Faber (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Twee de-Kamerleden Jan Bui kema en Sytze Faber (CDA) hebben zich giste ren in een brief aan frac tieleider De Vries en CDA-partijvoorzitter Buk man afgezet tegen de roep in hun partij om eensge zind politiek optreden in de fractie. In hun brief verdedigen zij zich tegen de kritiek die over hen heen kwam, nadat zij twee weken geleden met de CDA'ers Jan Nico Scholten en Stef Dijkman vóór een PvdA- motie stemden. In die motie, ingediend door PvdA-fractie- leider Den Uyl, werd het kabi net verzocht een verdere kor ting op de sociale uitkeringen en het minimumloon achter wege te laten. Buikema en Faber verklaren dat zij met hun steun aan de motie-Den Uyl niet in strijd handelden met bet CDA-ver- kiezingsprogram. Zij wijzen verder op het in de grondwet vastgelegde recht op vrijheid van geweten en het eveneens in de grondwet opgenomen principe dat Kamerleden „zonder last of ruggespraak" hun stem dienen uit te bren gen. Volgens Buikema en Faber moeten Bukman en De Vries een principiële uitspraak doen waaruit blijkt dat zij het volste recht hadden, in afwijking van de meerderheid van de CDA- fractie, vóór de motie-Den Uyl te stemmen. Fractieleider De Vries heeft gisteren een „openhartig" ge sprek onder vier ogen gevoerd met Stef Dijkman over diens openlijke kritische opstelling jegens de CDA-koers. Na af loop van het gesprek toonde Dijkman zich teleurgesteld dat Buikema en Faber zich nu pas solidair hebben verklaard met zijn strijd tegen de fractiedisci pline. Hij verklaarde dat hij ondanks alle kritiek op zijn houding deel zal blijven uitmaken van de CDA-fractie, omdat hij de stemming in de Kamer over het al dan niet plaatsen van kruisraketten in Nederland beslist wil meemaken. De Vries zal één dezer dagen in de fractie officieel verslag doen van zijn gesprek met Dijkman. Over de inhoud van het gesprek wilde noch De Vries noch Dijkman iets mee delen. De woordvoerder van het CDA deelde echter mee dat de uitkomst van de ge- dachtenwisseling „niet zonder perspectief" was. SCHEIDENDE MHP-VOORZITTER: ZEIST Bij zijn afscheid vanmiddag als voorzitter van de vakcentrale MHP. heeft drs. Henk van der Schalie het parlement verweten dat het de laat ste tijd steeds meer de nei ging heeft om mee te re geren en het regerings team met 150 koppen uit ■te breiden. De kamer loopt daarmee volgens hem het kabinet veel te veel voor de voeten. Van elk detail wordt een hals zaak gemaakt, tegenover elke bezuiniging wordt een nieuwe reeks wensen gesteld. „De minister moeten vaak het gevoel hebben in stroop te zwem- Van der Schalie zei: „Als een bestuur geen mandaat krijgt dat voldoende armslag laat om binnen het kader van de ge stelde uitgangspunten slag vaardig te reageren komt er van het realiseren van het be leid geen bliksem terecht. Er ger wordt het nog als er gere de twijfel bestaat aan de des kundigheid van de critici. Slechts een te verwaarlozen deel van de kamerleden kent de problematiek van het be drijfsleven uit eigen ervaring, hoewel vandaag de dag toch alles draait om het weer op gang brengen van dat bedrijfs leven. Bovendien wordt de schijn gewekt, dat het lidmaat schap van kamer of kabinet soms slechts bedoeld is als springplank naar meer perma nente functies. Het politieke bedrijf komt daardoor in een slechte reuk". FNV-leden tegen banenplan voor NS UTRECHT De FNV-leden bij de Nederlandse Spoorwe gen hebben het banenplan verworpen dat hun eigen bond voor de NS had voorgesteld. Het plan voorzag in het schep pen van 2.200 banen door in voering van een 36-urige werkweek in 1986, waarvoor vier jaar lang 2% prijscompen satie zou worden ingeleverd. De achterban van de Ver- voersbond FNV heeft er geen vertrouwen in dat loonoffers in werkgelegenheid zullen worden omgezet. (Vervolg voorpagina) DEN HAAG „De be langstelling voor het Hol land Festival in Den Haag en Rotterdam stelt inder daad teleur, maar dat hoeft niet aan de kwaliteit van het festival te liggen". Dat zegt H.F.-directeur Frans de Ruiter in een reactie op de geringe belangstelling voor de HF-voorstellingen in Den Haag en Rotterdam tot nu toe. De oorzaak daarvan is volgens hem dat de smaak van het Ne derlandse publiek laag is ge zonken. „Wellicht als gevolg van de bezuinigingen in de kunst. Maar van ons mag en moet worden verwacht, dat we hoog grijpen. Daar zijn we voor", aldus De Ruiter. Hoewel de H.F.-directeur niet van een festival-flop wil spre ken (We zijn net begonnen, er komen nog heel interessante voorstellingen") komen de af gelastingen van de evenemen ten in het kader van het Hei- ner-Müllerfestival (Der Auft- rag op 16 en 17 juni en Die Schlacht op 26 en 27 juni) hem als een stevige dreun in de maag voor. Ondanks medewerking van de Oostduitse ambassade in ons land, de ministeries van Wel zijn, Volksgezondheid en Cul tuur en van Buitenlandse Za ken heeft tot het laatste mo ment onduidelijkheid bestaan over het wel of niet komen van de gezelshappen, aldus de organisatoren. Het Heiner Müller-festival was oorspron kelijk bedoeld voor maart, la ter voor mei en weer later werd het uitgesteld tot juni. Vorige week kwam uit Oost- -Duitsland het bericht, dat men de voorbereidingen heeft stopgezet omdat men toch op mei had gerekend. Holland Festival en HOT-theater con-, cluderen hieruit, dat de instan ties, die zich in de DDR met kunst bezig houden, er blijk baar geen prijs op stellen dat in het buitenland kunstuitin gen gezien worden van eigen kunstenaars op zowel schep pend als utvoerend gebied.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9