Kans op behoud van farmacie in Leiden Aanbesteding centrale verwarming in deel Oranjegrachtgebied rond Veender houwt zwembaden in Afrika en Midden Oosten UIT ADVIES KNAW AAN MINISTER BLIJKT: Kok-prijzen voor natuurwetenschappers -[DEN/REGIO CeidócGomatit DINSDAG 31 MEI 1983 PAGINA 5 oorrang wordt ervan beschul- dat u op de kruising sngracht Langebrug voorrang heeft ver- d en dat daardoor een ng met een andere auto intstaan," las kanton ter Morshuis op uit het hem liggende proces iaal. Vervolgens keek e verdachte, een Leidse eman, vragend aan. Die ,Dat klopt, maar ik ben er niet mee eens." t bedoelt u daar precies informeerde mr. shuis. „Heeft u nu wel geen voorrang ver- d?" De Leidenaar be- le, dat hij inderdaad voorrang had ver- d, de andere auto kwam rechts. Hij was het ech- ïiet eens met de rijstijl de tegenpartij. „Die m met een vaartje van ntig kilometer per uur xuising oprijden," zei de verontwaardigd, ^eidenaar had pech, hij e tegen een politiewa- aan. Volgens de ver- ite had de agent zich zo voorbeeldig gedra- tijdens het gesprek na lanrijding. „Hij zei al maar, ik heb voorrang lus neem ik voorrang," s de Leidse automobi- die vervolgens heel f opmerkte: „Ik heb ge- 1, dat voorrang geen it is, maar een recht." kantonrechter vroeg welke vaart de man de sing was genaderd. „Ik heel voorzichtig, want ad mijn vader en m'n rtje in de auto." „Heeft 1 gestaan voor de krui- luidde de volgende g. Ook dat had de man an. Opeens klonk het uit de zaal. „Henk, k, vergeet niet te zeg- dat je achter een gele reed. Die heeft ook nog >pt." Het bleek de vader de verdachte te zijn. Hij i het niet laten, om zijn •n te hulp te schieten, bleek een getuige te zijn het ongeluk. Het was man, die in een leun- op het trottoir van de 'ebrug van de zon zat te eten. Die zonaanbidder laarde in het proces taal, dat de politie hele- niet te hard had gere- De Leidenaar begreep niet. „Na de botsing ben ïar die man toe gegaan, zei hij, dat hij had ge- dat die politieauto te reed. Kom vanavond acht uur maar bij me, stellen we wel een ver ing op. 's Avonds om uur kwam ik bij hem •en vertelde hij, dat hij maar niet wilde getui- aldus de automobilist, igent verklaarde in het aal, dat hij niet te snel gereden. Ook zijn colle lie naast hem in de auto was die mening toege- „Dat doen ze altijd, ze den elkaar natuurlijk de d boven het hoofd," kte de Leidenaar op. De ier hechtte echter veel rde aan de verklaring de agenten, zij eiste een e van 150 gulden of drie in hechtenis. „Dat dt drie dagen, ik loop op uitkering, ik kan die gulden echt niet beta- merkte de Leidenaar iter Morshuis keek wat irs tegen de zaak aan. getuige van de leun- vind ik niet betrouw- Tja, en verklaringen agenten, die bij eën ijding zijn betrokken... mij zijn het dan in de, e plaats bestuurders, vaarheid zal wel in het den liggen," meende Morshuis. Hij legde de een boete van 75 gul- op. etjes jongen bevond zich in oden, Noordwijker- s duingebied. Rechter ihuis wilde weten wat aar in de duinen deed. zat met een vriend een grietjes achterna. En kwam de boswachter ie zei, dat dat verboden „Was het verboden ichter die grietjes aan te n?", vroeg mr. Morshuis [}jt. „Dat niet," zei de jon- die de opmerking van ;heer Morshuis wel kon rderen. aan ffjcjer van justitie vond noes van de jongen niet Wwaardig. De gelaat- n ^Irukking van kanton- 'T «ter Morshuis verried, ë^deze de verklaring van atuurvorser zo gek nog vond. „Als je meisjes 'Jema gaat op verboden ^an *°°P enU> ^jng de officier wat on- 'ug verder. Ik eis een van 25 gulden." De Jsn vond dat prima, ook echter ging met de eis de- zake liqui Bord. KEES VAN HERPEN Zwammerdam wil af van wrakkenopslag ALPHEN AAN DEN RIJN De Belangenvereniging Zwam merdam maakt bezwaar tegen een opslagplaats voor autowrak ken aan de Spoorlaan. Deze opslagplaats ligt naast het terrein van de firma Van Schip. De belangenvereniging acht het bedrijf op de plaats aan de Spoorlaan uitermate ongewenst gezien de aard van de activiteit en de locatie in de onmiddellijke omge ving van de gebouwen van de Hooge Burch, het centrum voor geestelijke gehandicapten. Volgens de gemeente blijkt de opslagplaats van de firma Van Schip te zijn. Het is zonder vergunning van de gemeente in be drijf genomen. Voor de inwoners van Zwammerdam is de firma Van Schip al geruime tijd een bron van overlast. Er wordt dan ook van alles aan gedaan om de firma naar het industrieterrein in Alphen te laten verhuizen. Tot nu toe is over deze verhuizing nog geen overeenstemming met de firma bereikt hoewel er wel grond beschikbaar is. De belangenvereniging vindt, dat de ge meente er zorg voor moet dragen dat de nieuwe activiteit van de firma zo gauw mogelijk beëindigd wordt. Actiecomité Alphen blijft bij bezwaren tegen reconstructies ALPHEN AAN DEN RIJN Het doorgaanc verkeer moet Alphen uit en het gemeentelijk beleid moet er dus niet op gericht zijn de huidi ge doorgaande oost-west-route te verbeteren Dat stelt de Stichting Actiecomité „Van Hef- tot Havenbrug" in haar bezwaren tegen de re constructieplannen voor het Stationsplein en de Prins Bernhardlaan. „Hoewel de nu zittende raad anders en naar onze mening constructie ver denkt over de verkeersproblematiek in Al phen. houdt dat niet in dat wij onze bezwaren tegen de reconstructie van het Stationsplein en de aanleg van het „parkeer- en reisplan" in trekken" stelt het actiecomité. Niet alleen „Van Hef- tot Havenbrug", ook de provincie is niet gelukkig met de plannen van de gemeente voor de aanleg van net parkeer en reisplan. De gemeente Alphen zou, aldus de provincie, onvoldoende zijn nagegaan wat de mogelijkheden zijn om bepaalde stationsfunc ties aan de andere kant van de spoorlijn (in Kerk en Zanen) te projecteren. Ondanks het te rugwijzen van de plannen door de provincie heeft de gemeente, volgens het actiecomité de plannen weer ingediend zonder dat er van een veranderde visie sprake is. „Van Hef- tot Havenbrug" vindt dat elke Al- phense burger bezwaar moet maken tegen de gemeentelijke plannen. „Buiten het verkeersge- beuren moet men er voor zorgen, dat niet op deze lichtzinnige wijze met geld, stedenschoon, leefruimte voor de burgers, economische belan gen en dergelijke wordt omgesprongen". Het streven van het actiecomité blijft erop gericht het vele zware doorgaande verkeer uit Alphens centrum te weren. Gemeentegarantie in Alphen gaat geld kosten ALPHEN AAN DEN RIJN Inwoners van Alphen die een ge meentegarantie voor een hypotheek willen aanvragen, moeten daarvoor voortaan 100 gulden betalen. Dat heeft het gemeente bestuur besloten, om andere gemeentelijke tarieven niet te hoe ven verhogen. Tot nu toe was het zo dat aanvragen voor een gemeentegarantie gratis konden worden ingediend, terwijl de gemeente daarvoor toch kosten moet maken. Volgens het nieuwe systeem moet de aanvrager nu een formulier via een zogeheten „bemiddelend or gaan" naar de gemeente sturen. Zodra die aanvraag met het ad vies van het orgaan binnen is, krijgen de aanvragen van de ge meente een kaartje met het verzoek 100 gulden te betalen. Pas na ontvangst van dat bedrag wordt de aanvraag in behandeling genomen. Overigens zijn er meer gemeenten in Nederland die een vergoeding vragen voor het aanvragen van gemeentegaran- LEIDEN De Leidse universiteit heeft goede hoop op behoud van far macie en op een vermin dering van de bezuini gingsaanslag op het on derzoek in deze studie richting. Dit liet de colle gelid Koornstra gister avond aan de universi teitsraad weten. Hij sprak deze verwachting uit op grond van het overleg dat de universiteiten afgelo pen vrijdag met het minis terie van onderwijs heb ben gevoerd over onder meer farmacie. In dat overleg bleek dat de mi nister enkele adviezen van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) heeft overgenomen, die volgens de heer Koornstra voor „Leiden niet ongun stig zullen uitvallen". Deze adviezen zijn door de Akademie neergelegd in een rapport aan de minister. Dit rapport is echter geheim. Het college van bestuur van de Leidse universiteit zei, desge vraagd door de universiteits raad. niet te hebben nagegaan of die vertrouwelijkheid door de Akademie zelf was inge steld. Het college zegde toe in elk geval aan de KNAW te zullen vragen om opheffing van de vertrouwelijkheid. De KNAW is een advieslichaam van de regering op het gebied van de wetenschap. De infor matie die het college omtrent het standpunt van de KNAW heeft is afkomstig van een - niet geheime - brief die de Akademie op het rapport heeft laten volgen. Daarin wordt de wenselijkheid van het behoud van twee randstedelijke vesti gingen farmacie uitgesproken. Zoals eerder gemeld was èèn van de onlangs door de minis ter openbaar gemaakte „be leidsvoornemens": de ophef fing van twee farmacievesti- gingen in de randstad. Daar onder was die van Leiden. Een definitiever beeld over de uiteindelijke uitwerking van de ministeriële plannen wordt verwacht op 8 juni. Dan heeft de vertegenwoordiging van de Leidse universiteit een onder houd onder vier ogen met het ministerie. LEIDEN De installatiebu reaus Mampaey BV en Van der Voort gaan de laatste 188 woningen in het gebied rond de Oranjegracht voorzien van een nieuwe centrale verwar ming. Mampaey neemt twee derde van het aantal wonin gen voor zijn rekening en Van der Voort éénderde. De beide installateurs doen het werk voor minder geld dan destijds de Amsterdamse Verwarmings Maatschappij. Algemene su pervisie heeft het bureau Ve- nema en het dagelijks toezicht geschiedt door een gemeente ambtenaar. Op 13 juni zal er met de werkzaamheden een begin worden gemaakt. Het is de bedoeling dat alles op 1 ok tober dit jaar gereed is. De installatiebureaus zijn dit in principe met de gemeente overeengekomen. Een paar kleine details moeten nog ge regeld worden. „Deze twee bleken de klus het goedkoopst te willen doen. Zij hebben de opdracht dus gekregen", aldus wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting. Met het voornemen deze twee installatiebedrijven het werk te laten doen, lijkt een einde te zijn gekomen aan een jaren lange strijd tussen bewoners van het nieuwbouwgebied He rengracht/Zijlsingel en de ge meente. Zoals bekend is er nogal wat fout gegaan bij de bouw van de woningen en de aanleg van de centrale ver warming in dat gebied. Veel bouwkundige mankementen werden inmiddels verholpen, maar de centrale verwarming, die was aangelegd door de Amsterdamse Verwarmings Maatschappij (AVM) deugde van geen kant. Een geboden kans om de 42 woningen die er het slechts aan toe waren alsnog van een goede verwar ming te voorzien, mislukte. Het regende klachten over zo wel het gedrag van de installa teurs als het technische eind resultaat. Na veel emotionele tafrelen van buurtbewoners werd uiteindelijk door wet houder Tesselaar besloten niet langer in zee te gaan met de AVM. Het bureau dat de su pervisie had, Deerns, trok zich later ook terug. De bewoners kregen hun zin en supervisor werd toen het bureau Venema. De bewoners hadden daar meer vertrouwen in. Met de aanbesteding aan de twee installateurs lijkt nu een einde gekomen aan de lange weg van ellende voor de be woners. Om alles nu goed te laten verlopen, wordt er regel-' matig overleg gevoerd in een participatiegroep, waarin be woners, een vertegenwoordi ger van de Stichting Welzijn, de opzichter en iemand van de commissie Volkshuisvesting zitting hebben. Er gaat vanuit twee kanten naar elkaar toe gewerkt worden per 13 juni. Begonnen wordt bij de Groe- nesteeg en Langestraat en Oosterkerkstraat en Waar- dgracht. Kringlooppapier duur en bewerkelijk LEIDSCHENDAM Kringloopppapier is duur der dan wit papier en bij het gebruik in de huis drukkerij zijn- extra schoonmaakbeurten no dig, die één of anderhalf uur duren en door het personeel als storingen worden ervaren. Aldus de chef interne zaken op de gemeentesecretarie van Leidschendam, die op ver zoek van de gemeenteraad advies over het gebruik van kringlooppapier heeft uitgebracht. De bezwaren, die twee jaar ge leden al naar voren zijn ge bracht. gelden nog onverkort. het aantal storingen is zelfs zo groot geworden dat verder ge bruik van kringlooppapier niet is voortgezet. Door de scherpe concurrentie slag op de papiermarkt is de prijs gestegen tot boven het peil van wit papier. Door de toenemende financiële druk, heeft het duurdere kringloop papier zich uit de markt ge prijsd, aldus het advies. In het Gorlaeuslaboratorium aan de Wassenaarseweg In Leiden heeft het lid van het college van bestuur van de Leidse universiteit, mr.K.J.Cath gistermiddag drie geldprij zen van elk 3500 gulden uitgereikt aan natuurwetenschap pers. De prijzen komen voort uit een fonds dat door de leraar biologie bij het middelbaar onderwijs, de heer C.J.Kok, bij testament aan de Leidse universiteit is nagela ten. Na het overlijden van de heer Kok werd het fonds in 1969 ingesteld. Op voordracht van Leidse hoogleraren zijn de prijzen dit keer toegekend aan de 28-jarige natuurkundige dr.E.Mazur (op de foto rechts), de 38-jarige bioloog dr.J.A.J.Metz (op de foto links) en de 30-jarige scheikundi ge dr. R.A.Kastelein. De laatste kon gistermiddag niet bij de uitreiking aanwezig zijn omdat hij in Amerika werkt. De prijzen uit het C.J.Kok-fonds zijn bedoeld als „stimule rende beloning" voor wetenschappers op medisch- en op wis- en natuurkundig gebied. De heer Mazur ontving de prijs op grond van zijn proefschrift waarvoor hij in 1981 „met lof" de doctorstitel kreeg. Op het ogenblik werkt hij voor twee jaar aan de Harvarduniversiteit in Amerika. De heer Metz heeft als bioloog baanbrekend werk verricht op het gebied van de gedragsleer, de ethologie. Ook hij pro moveerde met lof. De heer Kastelein is onlangs gepromo veerd met lof op het onderwerp eiwitbiosynthese aan de Leidse universiteit. Hij is nu werkzaam bij een modern Amerikaans biotechnologiebedrijf. bedrijven die het nog wel voor de wind gaat. Verslaggever Roel den Outer en fotograaf Wim van Noort bezochten een aantal van die bedrij ven. Deze keer is dat een zwemba denbouwer uit Roelofarendsveen. „Werken aan de Rijnstreek" is de ti tel van een serie verhalen in de Leid se Courant. Door de economische de pressie heeft bij menigeen de mening postgevat dat het slecht gaat met het bedrijfsleven. In zekere zin is dat na tuurlijk zo. Maar er zijn nog genoeg „SUCCES DOOR GOEDKOPE MANIER VAN BOUWEN" „Een zwembad is goedkoper dan een auto", zegt de Veense ondernemer L'Aml die succesvol zwembaden bouwt. ROELOFARENDSVÉEN In een tijd van economische neergang durft niemand maar te denken aan een luxe arti kel als zwembaden. Toch blij ken er nog steeds particuliere zwembaden te worden ge bouwd en verkocht als ware er geen slechte tijden. De Roelofarendsvener L'Ami „doet" in zwembaden en doet het zeker niet slecht. Voor de Veense ondernemer gaat geen land tever. Zo heeft hij al ba den aangelegd in Saoedie Arabië en Nigeria en is hij be zig met een opdracht voor Kongo. De reden dat de ver kopen zo goed lopen is vol gens L'Ami de goedkope ma nier waarop hij zwembaden uit de grond stampt. „Een zwembad is bij mij geen betonnen bak. Ik heb een aantal jaren geleden een sys teembouw ontwikkeld die veel beter is dan de gangbare manier van bouwen. Elemen ten van staal met een zin- klaag en daar weer een plastic laag overheen. Dat spul is zo sterk dat je op de slapste bo dems baden kunt bouwen. Be tonnen zwembaden begeven het dan ook al veel te gauw. Vooral in warme landen". L'Ami kwam een groot aantal jaren op het idee nadat hij zelf een paar zwembaden uit Duitsland had geimporteerd. „Die waren erg slecht van kwaliteit. Toen dacht ik bij mezelf, er moet toch een bete re en goedkopere manier zijn om baden te bouwen", aldus L'Ami die het hele bedrijf met zijn vrouw en twee werk nemers draaiende houdt. Meer personeelsleden heeft de ondernemer liever niet. Als het werk teveel wordt, be steedt hij het uit. Vier dagen Een andere voordeel van de systeembouw van L'Ami is dat er het plaatsen veel min der tijd kost dan de installatie van een betonnen bak. Bij voorbeeld in Saoedie Arabië stampte hij tijdens een bouw project een zwembad van vijf entwintig bij tien meter in een dag of vier uit de grond. „Een betonnen bak leggen van die afmeting kost al gauw een half jaar. Mijn systeem is dus veel geodkoper. Mensen zullen dan wel gauw denken dat mijn baden niet sterk ge noeg zijn. Dat argument kan ik weerleggen door de garan tie van tien jaar op mijn ba den. die termijn is twee maal zolang als van de betonnen zwembaden". Waarom bouwen de gemeen tes in Nederland dan geen ba den van L'Ami? „Laatst was er een gemeente die een zwembad wilde bouwen dat 2,5 miljoen zou gaan kosten als het van beton moest wor den. Ik had dat bad voor 6,5 ton neer kunnen leggen. Hier in Nederland is de mentaliteit vaak zo dat als het goedkoop is, het wel niet zal deugen. Bij de overheid, en dus ook ge meentes, komt daar nog bij dat de gemeenteraden beslis sen over geld dat niet van hen is. En dan is het uiteraard makkelijker om een duur bad te nemen". Lokale werklui Maar L'Ami hoeft het zoals eerder geschreven niet alleen van de bouw in Nederland te leven. Vooral in Saoedië Ara bië heeft hij al heel wat werk verzet. Als hij een opdracht krijgt, gaat hij met een of twee medewerkers naar het bewuste land toe en laat al het materiaal per container verzenden. Ter plaatse moet de opdrachtgever voor lokale werklui zorgen. Saoedie Ara bië is overigens niet een van zijn favoriete landen. „Je kan daar snel in moeilijkheden ra ken. Als je bijvoorbeeld bij een verkeersongeval betrok ken raakt, heb jij het als wes terling altijd gedaan. Als klein bedrijfje sta je heel zwak in die landen. Zonder grote or ganisatie achter je bereik je niet zoveel als je in moeilijk heden bent". Hij is meer te spreken over de Afrikaanse landen. Naast zwembaden verkoopt het bedrijf nog andere aan verwante zaken als whirl pools en sauna's. Ook heeft hij voor de zwembaden nog ener giebesparende apparatuur in de verkoop. Zoals zonnecol lectoren die de hele zomer door voor een zwembadwa tertemperatuur kunnen zor gen van tegen de dertig gra den (in Nederland wel te ver staan). Ook de energiebespa rende „deken" voor over het zwembad vindt de laatste ja ren gretig aftrek. Vrije tijd Volgens L'Ami zit er nog ze ker een goede toekomst in de verkoop van zwembaden. On danks de crisis. „De mensen krijgen steeds meer vrije tijd. Als ze eenmaal voorgerekend hebben gezien dat een zewm- bad goedkoper is dan een auto, zijn ze vaak overtuigd. Een bad van tien bij vijf me ter kost bijvorbeeld zestien tot achttienduizend gulden. En dat is inclusief aanleggen, filter, pomp, trapje en verlich ting en isolerende deken. Per iaar kost de exploitatie van het bad driehonderd gulden aan onder meer chloor en fil ters". Maar ook in het buiten land is de markt nog groot ge noeg voor zwembaden. „Bij voorbeeld in het Midden Oos ten daar kun je zo weinig doen in je vrije tijd. Een zwembad is daar bijna nood zaak om je tijd door te ko- Uno Sumus Animo viert 15e lustrum LEIDEN Leerlingenvereni ging „Uno Sumus Animo" van het Stedelijk Gymnasium be staat 75 jaar en deze week wordt dat gevierd. Als thema voor de feestweek is Grieken land gekozen. Daar was het dat in de Oudheid het gymna sium ontstond als sportschool voor jongens. Het Leidse gym nasium is in 1838 opgericht als opvolger van de Latijnse school. De eerste twee dagen van deze feestweek zijn pro- jectdagen, waarin zoveel mo gelijk aspecten van zowel het klassieke als het moderne Griekenland worden belicht. Morgen heeft de eigenlijke opening plaats met het naspe len van de Olympische Spelen, zoals ze in het Oude Grieken land werden gehouden. Eén en ander onder leiding van professor Pleket, hoogleraar Oude Geschiedenis. Het „Olympisch Vuur" zal op de Griekse ambassade in Den Haag worden aangestoken en vervolgens vervoerd naar het schoolterrein in Leiden door een groep estafettelopers. De Griekse ambassadeur en bur gemeester Goekoop zullen aanwezig zijn bij dit schouw spel. 's Avonds is er een voor stelling van leerlingen van de eerste klas in samenwerking met het Scapinoballet, gevolgd door een gekostumeerd bal rond het thema „Graffiti". Donderdag 2 juni wordt er een Griekse markt, een schaaksi- multaan, straattoneel en een modeshow van Griekse kle ding gehouden. Op donderdag en vrijdagavond wordt er een grote toneeluitvoering gegeven in de Leidse Schouwburg en zijn er voorstellingen van het docentencabaret en draait er een film over de bouw van de school. Vrijdag is er verder na waterwedstrijden een grote speurtocht door de stad. Zater dag vanaf half elf kunnen oud-leerlingen elkaar ontmoe ten op een reünie waarbij een sporttoernooi en een excursie naar de Latijnse school wordt gehouden. De receptie is van vier uur tot half zes en 's a- vont^s is er groot feest.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5