Oude roem Marcel Carné met film De dag begint QeidócQowumt Jiri Kylian met Nederlands Dansthea ter op Anglia - tv 'Nederlandse programma's PROGRAMMA-OVERZICHT Buitenlandse programma's .RADIO/TELEVISIE DINSDAG 31 MEI 1983 PAGINA 13 rVJ verwijt Brinkman onbehoorlijk bestuur inzake omroep ROZ AMERSFOORT De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) [vindt het een vorm van onbehoorlijk [bestuur, wanneer minister Brinkman (WVC) in het kabinet weet door te (drukken de Stichting Regionale Om roep Limburg (SROL) een zendmachti ging te verlenen en tegelijk de machti ging aan de Regionale Omroep Zuid IJROZ) in te trekken. NVJ-voorzitter Max de Bok zei dit in ["Amersfoort op de jaarvergadering van de Verenigingsraad van de journalis- Itenorganisatie. Uit de meest recente versie van de ontwerp Medianota van Brinkman blijkt dat de bewindsman zich in het kabinet sterk zal maken voor de SROL, aldus De Bok. De NVJ was er na de jongste acties in Limburg vanuit gegaan dat de aanval vanuit de regionale overheid op onaf hankelijke journalistiek, zoals die door de ROZ al 38 jaar wordt bedreven, was afgeslagen, aldus De Bok. De NVJ ziet geen enkele reden waarom op grond van de huidige wet aan de ROZ de zendmachtiging zou moeten worden ontnomen. Brinkman zou deze ROZ juist in staat moeten stellen te voldoen aan de voorwaarden die hij stelt voor zendgemachtigden in de regio: repre sentatief voor die regio, uitzendingen gericht op bevrediging van de aldaar levende culturele en maatschappelijke behoeften, alsmede dat die uitzendin gen van algemeen nut kunnen worden geacht. Brinkman heeft bij de NVJ het vertrouwen verspeeld als objectieve scheidsrechter bij het toekennen van zendmachtigingen in de regio. De NVJ vraagt zich af hoe Brinkman het plan om persorganen in de kabel krant en kabeltekst te laten deelnemen voorstelt te verwezenlijken in plaatsen waar slechts één krant verschijnt. De Bok geeft de minister in overweging kabelkrant en kabeltekst te laten ver zorgen door van de krantenredacties onafhankelijke redacties. Die redacties moeten dan werken met een eigen re dactiestatuut. Ronduit verbijsterd is de NVJ door het in de ontwerp Medianota geopperde plan. om bij wijze van experiment gedu rende drie jaar lokaal gerichte reclame van plaatselijke adverteerders, te ex ploiteren door de STER en te bestem men voor lokale omroep, toe te staan. De Bok denkt dat Brinkman dat ook zelf niet serieus kan menen. Brinkman wil zijn experiment slechts dan laten doorgaan als ook plaatselijk en/of re gionaal verschijnende dag- en weekbla den hebben laten weten daar geen be zwaar tegen te hebben. Dat gaat dus nooit door, aldus De Bok, want geen dagbladonderneming zal het in zijn hoofd halen zo'n verklaring van geen bezwaar naar de gemeenteraad te stu ren. Want niet alleen de NVJ, ook de Nederlandse Dagblad Pers (NDP) heeft zich al fel uitgesproken tegen uitbrei ding van de reclame. N. Bogaart directeur Wereldomroep HILVERSUM De 53-jarige N.C.R. Bogaart, thans direc teur van het Tropenmuseum, is benoemd tot directeur van Radio Nederland Wereldom roep met ingang van 1 novem ber van dit jaar. Per 1 april van volgend jaar neemt hij het voorzitterschap van de directie over van J.W. Acda, die dan. met pensioen gaat. De Wereld omroep heeft een tweehoofdi ge directie, waarvan ook drs. C. H. Verheugd deel uitmaakt. Tussen de jaren '30 en '60 schreef de Franse filmregis seur Marcel Carné met elk van zijn ongeveer twintig films cinematografische ge schiedenis. Tussen zijn wer ken als in het begin „Jenny" en tot slot „Trois chambres a Manhattan" staan onverbid delijke voltreffers als „Les enfants du paradis" en „L'air de Paris". Vlaams België 2 biedt woensdagavond om 20.15 uur weer een ander stuk kijkwerk van zijn hand en wel „De dag begint" ofwel „Le jour se léve", hetgeen men ook kan interpreteren als: het leven begint. Voor liefhebbers een film om voor te gaan zitten. Het gaat om een film uit 1939, oudmodisch dus in aan kleding en stemmingen, maar het altijd hoog geschat te vermogen van Carné om op artistieke wijze vorm en inhoud te geven aan zijn filmvertelsels, ziet men ook aan deze film nog af. Dit heeft iets te maken met de poëzie, die hij aan zijn mens beeld pleegt mee te geven. In „De dag begint" volgt men de gangen van het gemoed van een bloemenverkoop- stertje, dat een geliefde heeft, maar erotisch volstrekt van haar stuk raakt als zij ene Valentin leert kennen, een kermisfiguur, een levenskun stenaar, een charmeur van een man, die wel raad weet met de vrouwen. Ook die houdt er een ex-geliefde op na, maar dit belet hem niet om al zijn aandacht te rich ten op het bloemenmeisje, dat hij gevoelsmatig aan zich gebonden weet. Die ex-ge liefde van Valentin tracht dan de vaste vriend van het bloemenmeisje te waarschu wen voor de vorderingen, die Valentin bij zijn eigen bloe menmeisje maakt. Behalve dat men hierin later beroemde acteurs als Jean Gabin en Bernard Blier als 99 99 Regisseur Marcel Carné stuurde de camera mee met zijn kijk op de mensen in zijn filmverhaal. beginners tegenkomt, straalt ook het meesterschap van Carné weer van deze film af. Toch toonde Carné zich nooit een regisseur, die constant in hoger sferen vertoefde. Film betekende voor hem in de eerste plaats volkskunst. Aan elk van zijn filmische vertel lingen stelde hij de eis, dat die het grote publiek aan zou spreken. Zo ook in „De dag begint", waarin een stuk me lancholie werkzaam wordt over wezenlijk onbereikbaar geluk voorzover dat bepaald wordt door mensen met wie men te maken krijgt. De charmeur Valentin beant woordt aan de gevoelens van het meisje, maar door zijn lichtzinnige aard kan hij haar Marcel Carné is er de man naar om zulk een situatie nauwgezet af te tasten. Dat kon men ook aan zijn manier van werken afzien. Staande naast de camera gaf hij voortdurend aanwijzingen aan de acteurs, die precies zo door het beeld gingen als hij aangaf, waarbij hij zelfs de regelde. Verzekeringsagen t Aan Carné zag men overi gens in zijn jonge jaren het kunstenaarschap niet af. Hij begon als verzekeringsagent, die op zeker moment de aan dacht trok om wat hij over films te vertellen wist. Hij trok daardoor de aandacht van de kunstredactie van een Parijse krant, die hem vroeg om filmrecensies te schrij ven. Hij legde daarin zulke originele visies aan de dag, dat nadien weer filmmakers hem aanboden aan het werk te gaan. Zijn eerste produk- ten kregen direct al volop lof. Men vond hem zelfs in de buitenlandse pers omschre ven als de beste filmregisseur van Europa. Zodoende schaamde de toenmalige lite raire grootheid Jacques Pré- vert zich er niet voor om hem het verhaal te verschaf fen voor de film „Les enfants du paradis", de paradijskin deren, dat speelt in de Parijse kunstenaarswereld en waar in het handelt om de nostal gie naar het grote gebeuren, de drijfveer in elk kunste naarsleven, dat uiteindelijk uitpakt als een volslagen mis lukking, afgang, het ook niet langer opgewassen zijn tegen de druk van het alledaagse, waaraan ook een artiest zich moet onderwerpen, temeer pijnlijk waar hij zich grootse re ideeën voor ogen heeft ge steld. Bij alle poëtische ver voering legt deze film een smadelijke ontnuchtering vast, een vergeefs optornen tegen het neerhalen van dro men, van grootse verwach tingen. Ook deze paradijs film wordt nog hoog inge schat als volkskunst, omdat het volk zich herkent in deze kunstenaars, die net als kleinburgers ook vastlopen in de sleur, die van fanta sieën weinig heel laat. Ziel van Parijs In het voordeel van Carné heeft ongetwijfeld gewerkt, dat Parijs in de eerste helft van deze eeuw en ook nadien heeft gegolden als cultuur stad bij uitstek. Het is ook de sfeer, de ziel van deze stad geweest, die Carné in zijn werk wist te vangen. De his torie van dit land, die zich laat afzien aan het barokke bouwwerk in deze wereld stad, naast de grauwheid van de achterstraatjes, waar ar- moemensen een bestaan zochten. Dit pakt Carné op in realistische beelden, maar dan toch met zoveel meedo gen voor het menselijk on vermogen, dat hij tevens de sfeer schildert van weemoed om wat zoveel mooier had kunnen zijn. In elke film op nieuw pakt Carné dit op en werkt hij het uit op een wij ze, die ondanks het bekende procédé toch telkens weer verrast. Dat ziet men ook weer af aan de film „De dag begint". Het hele leven zit vol mislukte liefdes, verbroken verwach tingen, teleurstelling en on voorziene verwikkelingen. Geen mens of hij weet er van. Met dat bloemenmeisje is er dus niets nieuws onder de zon. Maar wel kijkt Carné te gen dit als elk ander onder werp als nieuw aan, zoekt hij er de diepte van en treft hij de mens in het hart, zowel in het werk van de acteurs, als in de mensen die naar zijn films kijken. Zeg maar, dat Carné een mensenkenner is, of eigenlijk liever nog een kenner van het menselijke. Dat ziet men aan elke film van hem af, ook in deze. TON OLIEMULLER London Weekend Television besteedde zondagavond ruim aan dacht aan het Nederlands Danstheater met voorop choreograaf Jiri Kylian. In een interview kreeg hij uitgebreid de kans zijn werkwijze toe te lichten. Dit gebeurde in een programma van een uur in de rubriek „South Bank Show", waarmee de zuidelij ke Theemsoever tegenover het hartje van de stad wordt aange duid, waar theater en pers eigen onderkomens hebben gezocht. In deze programma's gaat het steeds over de ontmoeting van de kunst met de publiciteit. Na het enthousiasme in New York over het Nederlands Danstheater kon Londen er niet langer onderuit dit balletgezelschap alle ruimte te geven. Jiri Kylian heeft contacten met de Londense Royal Ballet Aca demy en in dit programma koos men zijn „Symfonie in D" op muziek van Joseph Haydn om zijn dansfiguren zichtbaar te ma ken. Aan de hand van toegespitste vragen vertelde deze be roepsdanser, wiens broer beroepsmilitair is in Tsjecho-Slowakije, dat hij veel heeft te danken aan zijn land van herkomst, aan de muziek en de volkse danslust daar, maar dat hij in zijn land onvoldoende vrijheid van werken vond. Ruimer kansen bood uitein delijk Den Haag, Scheve- ningen. waar hem na geble ken geschiktheid gelegen heid werd geboden een ge zelschap vertrouwd te ma ken met zijn persoonlijke dansstijl, waar men zelfs in New York van opkeek. Hiervoor zei hij veel inspi ratie te putten uit werk van mensen als Jerome Robbins en vooral Balanchine, die andere gevluchte Oost-Eu ropeaan, die met het New York City Ballet zijn eigen danskunst creëerde, een stijl die steunt op groepswerk zonder solisten, gelijk ook bij Kylian. Aan de hand van gedanste fragmenten van „Symfonie in D" en „Third mouve ment" op het podium van het Scheveningse Circus theater, die men eerst in de eigen studio zag ingestu deerd, kreeg de kijker een verhelderende kijk op Jiri's werk. Geen solisten, maar wel het uitwerken van po ses, soms grappen, soms ge moedsgesteldheden met wisselende ballerina's. Hij heeft zijn eigen ideeën over de taal van het lichaam in de dans, maar houdt zich Jiri Kylian aan het werk met een aan de contouren van de nieuw ballet, compositie, muziek en ritme, en tast met die gegevens de moge lijkheden van het lichaam af, een voortdurend uitproberen sa men met het corps de ballet. In gestage arbeid worden alle be wegingen uitgeprobeerd. Vaak blijkt dansant niet haalbaar wat Jiri voor ogen staat. Samen met de dansers wordt dan naar ka rakteristieke uitdrukkingen in dans gezocht, waarbij wisselende danseressen, die zich losmaken uit de groep, als in het klassieke ballet ballerinarollen krijgen toebedeeld en de mannen in de meer stoere elementen, zoals de lift, zich uitleven. Maar ook humor volop, zoals wanneer een overcomplete danse res in de gordijnen verdwijnt en een zich niet voegende danse res via een lift het podium wordt afgewerkt. De lach in de Sche veningse zaal was dan via Anglia-tv tot ver in Engeland hoor baar. Woensdagavond om negen uur besteedt Anglia-tv andermaal aandacht aan het Nederlands Dans Theater. TON OLIEMULLER Aartin Brozius presenteert voor de laatste keer dit seizoen ,Ren je rot", morgenmiddag op Ned. I om 16.20 uur. NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 6.00 Wat geen oog heeft ge ien. De twaalfdelige serie van e BBC over grote godsdien- in en religieuze stromingen de wereld zal de komende laanden op dinsdagmiddag orden herhaald. De eerste af- ivering gaat over de. gods- ienst van de Toraja-stam op et Indonesische eiland Sula- 'esi (Celebes), een animisme, aarbij alles in de natuur en idere menselijke handeling en religieuze betekenis heeft, i diezelfde periode wordt op e KRO-radio dinsdags daarna igegaan op het onderwerp an de tv-uitzending, toege- pitst op de Nederlandse situ- tie. (9.25 Het geheim van Vreden- lof. In het tweede deel van [Het Geheim van Vredenhof" vordt al bekend wie de schur- ien zijn. Daar is minstens een (errassing bij... Jelle en zus r teleleen schieten overigens niet aui-jeel op met hun onderzoek. Ze irenyorden van het eiland ge- erkituurd en krijgen dan hulp van ^ctelèntje Brands, de zoon van de ierejovenmeester, die zelf een zal)ootje bezit. „Gekregen voor 3er?-.pijn MAVO-examen" vertelt vnJij. De kinderen varen met eenantje terug naar Schier, maar lat wil een van de schurken eenborkomen. rsiel Ier-O.28 Dag, Willem. Een paar ilenjagen voor het officiële af- totcheid van Willem van Hane- jem besteedt de TROS een res-prtret van vijftig minuten aan linge best gebekte voetballer van dejederland. Samensteller en loorresentator Ivo Niehe zal in dit lereprte tijdsbestek een beeld :on-achten te schetsen van de [gendomme, die met zijn voetbal jed-n zijn gevoel voor humor het dusubliek zo lang heeft kunnen Fiatbeien. Behalve gesprekken et Willem zullen veel filmfrag- enten uit wedstrijden te zien n. 19.12, EO-familiedag. Op 28 mei hield de Evangelische Om roep haar jaarlijkse familiedag in de Jaarbeurshallen te Utrecht. Ruim 16.000 volwas senen en bijna zesduizend kin deren bezochten deze twaalfde EO-familiedag. Het thema van diverse sprekers bestond dit maal uit Jezus' woorden uit het Johannes-evangelie: „Ik ben de deur". Een bijzondere gast was Lydia Vastsjenko uit de Sowjet-Unie. die begin april naar het Westen mocht ver trekken. EO-directeur drs. L.P. Dorenbos bedankte op de bij eenkomst iedereen, die dit voorjaar een bijdrage leverde aan de groei van het ledental van zijn omroep, die zoals be kend is een maand geleden de B-status heeft aangevraagd. 23.00 Beeldspraak. In de serie gesprekken met schrijvers praat Bert Schierbeek in „Beeldspraak" met de dichter en beeldende kunstenaar Lu- cebert (1924). De Amsterdam se dichter begon zijn loopbaan als tekenaar, die zo nu en dan eens een gedicht schreef. Op het ogenblik woont hij in Span je. waar hij schildert, tekent, gouaches en litho's maakt en ook dicht. Zijn laatste bundel uit 1982 heet „De moerasruiter uit het paradijs". N, De dichter/schilder Lucebert (foto) praat met schrijver Bert Schierbeek over zijn werk in „Beeldspraak" op Ned. II om 23.00 uur. Televisie vandaag NEDERLAND 1 KRO 16.00 Wat geen oog heeft ge zien. Serie over gods diensten. Eerste afl.: De Torajastam. 16.50 Er was eens... de ruim te. Tekenfilmserie. TROS 18.55 Flappie's wonderbaar lijke reis (2). Voor de kleuters. 19.02 Dierenmanieren (2). Serie over het omgaan met dieren. 19.25 Het geheim van Vre denhof. Jeugdserie van Wibo van der Linde. Tweede afl.: Een laffe 20.00 Journaal. 20.28 Dag, Willem. Afscheid- sprogramma voor Wil lem van Hanegem. 21.20 Falcon Crest. Ameri kaanse wijnboerenserie. 22.10 TROS Aktua tv. Actuali teiten. 22.45 Harten twee. Ameri kaanse detectiveserie. 23.40 Journaal. Met: Nieuws voor doven en slechtho renden. NEDERLAND 2 18.30 18.45 19.00 EO 19.12 NOS 21.40 22.30 22.45 23.00 Nieuws voor doven en slechthorenden. Sesamstraat. Jeugdjournaal. Journaal. EO-familiedag 1983. Reportage. Omnibus. Kunstkroniek. Journaal. Den Haag vandaag. Beeldspraak. Serie lite raire portretten. Tweede afl.: Lucebert. Nieuws voor doven en slechthorenden. DUITSLAND 1 16.10 Journaal. 16.15 2 x Kenia. Do cumentaire. 17.00 Wereldspiegel voor kinderen. Magazine voor de jeugd. 17.30 Wilde dieren. Documen taire voor kinderen. 17.50 Journaal. 18.00 Actualiteiten. Streeknieuws. 18.25 Hallo Larry. Serie. 19.00 Rijk en arm (Rich man, poor man). Ame rikaanse serie. 20.00 Journaal. 20.15 De maandagschildera. Spelprogram- ma met Sigi Harreis. 21.00 Report. Actualiteiten. 21.45 De lijfwacht (Minder). Engelse avonturenserle. 22.30 Achtergrondinformatie. 23.00 Hedenavond. Joachim Fuchsberger ontmoet Udo Jurgens. 23.45 Jour- DUITSLAND 2 16.00 Journaal. 16.04 Mozaïek. Voor de derde leeftijd. Aansluitend: Jour naal. 16.35 Strandpiraten. Jeugdse rie. 17.00 Journaal. Aansluitend: Nieuws uit de deelstaten. 17.15 Tele- -magazine. Tips en informatie. 17.50 Een woord van muziek. Spel en ple zier met Heinz Eckner. Aansluitend: Journaal. 18.20 Mijn naam is haasl Tekenfilmserie met Bugs Bunny. 18.57 ZDF-uw programma. 19.00 Journaal. 19.30 De Buddik. Een ver haal uit Saarland. Aansluitend: Tip voor cinefielen. 21.00 Achtergrondin formatie. 21.20 Europa's dure gren zen. Serie over reisverkeer in de EG. 22.05 Galileo. Engelse speelfilm van Joseph Losey (1974). 23.50 Journaal. DUITSLAND 3 WDR: 17.00 Schooltelevisie. 17.30 Arbeid - voorbeelden ter humanise ring (4). Herhaling. 18.00 TV-cursus wiskunde-algebra (21). 18.30 Se samstraat. 19.00 Het actuele uurtje. 20.00 Journaal. 20.15 Landen-men- sen-avonturen. Bij de lngessana-s- tam. 21.00 Nummer een. De ARD-hit- parade. 21.45 Spiegel van het land: Cultuur in gesprek. 22.15 Thema van de maand: Open einde. Aanslui tend: Journaal. BELGIE BRT 1 18.00 Appie. Tekenfilmserie. 18.05 Sesamstraat. 18.20 Er was een keer... Een verhaaltje van Guido Staes. 18.30 Funnieo. Korte teken film. 18.35 Fabian van Fallada. Vlaamse jeugdserie. Achtste afleve ring. 19.05 Tijdrover Lieve plantjes. Vandaag: Madeira (4). 19.15 Kijk uitl Verkeerstips. Rijden in de regen. 19.20 Uitzending door derden. Pro gramma van de T en O. 19.40 Mede delingen. Overzicht programma's en lotto. 19.45 Journaal en sportberich ten. 20.10 Kunstzaken. Kunst- en cultuuractuallteiten. 20.15 I.Q. Kwis met Herman van Molle. 20.45 Nieuwe heerlijke wereld. Serie programma's over toekomstvisies. Laatste afl.: De planetaire maatschappij. 21.45 De tective Marlowe. Engelse serie naar verhalen van Raymond Chandler. Vijf de afl.: Hollywood op zijn best. 22.35 Journaal. Aansluitend: Coda (mu ziek). BELGIE BRT 2 19.00 Kaap Hoorn. Documentaire uit de serie „Het geheime leven der die ren". 19.25 Jukebox. Met: Kim Wilde. 19.35 Kijk uitl Verkeerstips. Rijden in de regen. 19.40 Mededelingen. Over zicht programma's en lotto. 20.10 Kunstzaken. Kunstactuallteten. 20.15 Johnny Larsen. Deens psychologi sche film van Morten Arnfred (1979). 22.05 Elektron. Jongerenmagazine. Herhaling. BELGIE FRANS 1 17.15 ONEM. Informatie voor werk zoekenden. 17.25 Plein jeu. Geva rieerd programma. 19.08 Ce soir. Ac-' tualiteiten. 19.26 Lotto-berichten. 19.30 Journaal. 20.00 A l'est d'Eden (East of Eden). Amerikaanse serie naar de roman van John Steinbeck. Zevende aflevering. 20.50 Victoire en Tunesie. Documentaire. 22.10 Musl- que sans frontiere. Francois Glorieux en zijn orkest. 23.00 Journaal. BELGIE FRANS 2 18.00 Orient Express. Frans-ltali- aans-Zwitserse serie Vierde deel. 19.00 Shema Israel. Israëlitische uit zending. 19.30 Nieuws voor doven en slechthorenden. 20.10 Voetbal. Rechtstreekse uitzending van Frank rijk- België. ENGELAND BBC 1 16.15 Your songs of praise choice. 16.55 Play school. 17.20 Scooby Doo where are you? 17.40 Take two. 18.05 John Craven's newsround. 18.10 Think again. 18.35 Jeugdpro gramma. 18 40 Journaal. 19.00 Na tionwide. 19.45 Triangle. 20 10 Looking good, feeling fit. 20.40 Ta les of the Gold Monkey. 21.30 The black adder. 22.00 Labour PPB. 22.10 Journaal. 22.35 The visit. 23.25 People and power. 00.08 Jour naal. 00.10 Voetbal. Noord-lerland- - Wales. 01.00 Weerbericht. ENGELAND BBC 2 18.10 Education. 18.35 The old grey whistle test. 19.15 Rugby. NZ tour. 19.55 Journaal. Met: Nieuws voor do ven en slechthorenden. 20.00 The misfits. Amerikaanse film (1961). 22.00 Labour PPB. 22.20 Documen taire. 22.35 No soap radio. 23.00 In at the deep end. 23.50 Newsnight. 00.41 Arts. 01.05 Maths. ENGELAND ITV 17.00 Cockleshell Bay. 17.15 Teken film. 17.20 Razzmatazz. 17.45 CB TV-channel 14. 18.15 Emmerdale farm. 18.45 Nieuws. 19.00 About An glia. 19.35 Crossroads. 20.00 Make me laugh. 20.30 Knight Rider. 21.30 The Gaffer. 22.00 Uitzending Labour Partij. 22.10 No excuses. 23.10 News at ten. 23.30 Anglia late news. 23.40 Who'll win the Derby? 00.10 Mirror of deception, thriller. 01.35 Tuesday Topic. Televisie morgen NEDERLAND 1 NOS: 09.30 Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 Schooltelevi sie. 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 Pensioen in zicht (3). Herhaling. TROS: 15.30 Het oog van de octopus. Film van de na- tuurclneast James Siers. 16.20 Ren je rot. Spelprogramma van Martin Bro zius. 17.10 Beeldband. Selectie van promo-clips. NEDERLAND 2 DUITSLAND 1 08.10 Schooltelevisie. 09.25 Sesam straat. 10.00 Journaal en achter grondinformatie. 10.23 De Buddik. Herhaling. 11.45 Umschau. 12.10 Re port. 12.55 Persoverzicht. 13.00 Journaal. 13.15 Videotex! voor ie- deroen. 15.40 Videotext voor ieder een. 16.10 Journaal. 16.15 ...Scheib- nergewijs. Sketches met Hans Scheibner. 17.00 In de ban van de natuur. Natuurdocumentaire voor de jeugd. 17.50 Journaal. 18.00 Actuali teiten. Regionale nieuwsrubriek. DUITSLAND 2 10.00 Zie Duitsland 1. 15.25 Enorm in vorm. Aerobic-oefeningen. Herha ling. 15.40 Videotext voor iedereen. 15.57 Overzicht programma's. 16.00 Journaal. 16.04 Anderland. Kinder programma. Aansluitend: Journaal. 16.30 Barbapapa. Tekenfilm. 16.35 Kiwi - Avontuur in Nieuw-Zeeland. Jeugdserie. 17.00 Journaal. Aanslui tend: Nieuws uit de deelstaten. 17.15 Tele-magazine. 17.53 Rokende colts (Gunsmoke). Amerikaanse wester nserie. Afl.: Een man zint op wraak (1). Aansluitend: Journaal. DUITSLAND 3 WDR: 08.00 Gymnastiek (1). 08.10 Schooltelevisie. 09.25 Sesamstraat. 10.05 Schooltelevisie. 17.00 School televisie. 18.00 Tv-cursua Engels (25). BELGIE BRT 2 BELGIE FRANS 1 12.00 Teletekst. 14.30 Schooltelevi sie. 16.00 Cine, Bede et Cie. Jeugd programma. 17.25 Plein jeu. Geva rieerd programma. BELGIE FRANS 2 14.00 Tennis. Rechtstreekse reporta ge van de Open Franse Tenniskampi oenschappen in Roland-Garros. ENGELAND BBC 1 07.30 Breakfast time. 11.00 You and me. 11.55 Cricket. Benson en Hed- gescup. 14.20 Journaal. 14.40 The Flumps. 14.55 Cricket. Benson en Hedgescup. 16.55 Play school. 17.20 The all new Popeye show. 17.40 Cheggers plays pop. ENGELAND BBC 2 07.05 Schooltelevisie. 11.05 Ghar- bar. 11.30 Play school. 13.30 Educa tion. 16.50 Cricket. Benson en Hed gescup. ENGELAND ITV 07.00 Daybreak. 08.00 Good mor ning Britain. 10.30 Schooltelevisie. 13.00 Rod, Jane and Freddy. 13.10 Rainbow. 13.30 Movie memories. 14.00 News at One. 14.20 Anglia News. 14.30 Derby day. 17.45 What's happening? Radio vandaag HILVERSUM 1 - 16.02 Hersengymnastiek - 16.30 Kom 'ns langs in „Des Indes" - 18.06 Radiojournaal - 18.25 Schaduwparle- ment: over vrede en veiligheid - 19.02 Pim Jacobs' platenscala - 20.03 De orkestbak - 21.02 Mag ik me even voorstellen? Mijn naam is Cox! (6): hoorspelserie - 21.37 Lichte grammo- foonmuziek - 22.02 Sportpanorama Eretribune - 23.02 (NOS) Met het oog op morgen - 0.02 (VARA) Elpee- tuin - 2.02 Groot licht - 5.02 Truck. HILVERSUM 2 - 16.00 (TROS) Week In week uit - 17.00 Achtergrondinformatie - 18.10 TROS-allerlei - 18.20 Politieke partij en - 18.30 Humanistisch Verbond - 19.00 Tros-klantenservice - 20.30 Woordpuzzel - 21.00 Rubriek over li teratuur en schrijvers - 21.30 Teleac - 22.40 Finale. HILVERSUM 3 - 18.03 (NOS) De avondspits 19.20 (VARA) Popdonder - 21.02 Moon- HMLVERSUM 4 - 16.00 Informatie over kunst en cul tuur - 17.00 Overname Hilversum 2 - 20.00 (NCRV) Componistenportret van Mozart - 21.30 Literma - 22.25 Orgelconcert. Radio morgen HILVERSUM 1 - 7.02 (VOO) Bart van Leeuwen - 9.03 Muziek terwijl u werkt - 10.30 Klets kop - 12.03 Will wil wel - 14.03 Juke box - 15.03 Toeters en bellen - 15.30 Kinderrubriek: Mijn idool - 16.30 „Apekool" - 17.02 (EO) Onderweg. HILVERSUM 2 - 7.20 (VARA) De wekkerradio - 8.33 De reactie-telefoon - 8.40 Consumen teninformatie - 9.05 Gymnastiek voor de vrouw - 9.15 De werkbank - 9.33 Teleac - 10.03 Schoolradio - 10.23 Vrouwen-agenda - 10.33 Hoor haarl - 11.33 Leef-tijd genoeg - 12.16 Over heidsvoorlichting - 12.26 Actualiteiten - 13.10 Informatie over uw kind - 13.50 Reactie-telefoon - 14.00 De schuurpapier - 14.33 (NOS) Zo kan het ook: over rollenpatronen - 15.32 NOS- wereldwijzer - 16.00 Wat een taal - 16.30 (NCRV) Studio 55 - 17.36 Actualiteiten. HILVERSUM 3 - 7.02 (KRO) Manneke Pop - 8.34 Pa raplu - 10.34 Weg met de genera tie-kloof - 12.34 Vraag en antwoord - 13.30 Weeshuis van de hits - 14.34 K-rock - 16.34 Nleuws-box. HILVERSUM 4 - 7.02 (NCRV) Het levende woord - 7.10 Preludium - 8.05 Platennleuws - 8.45 Musica Sacra - 9.15 Onder de hoogtezon - 10.00 Jong talent op het Begijnhof (1) - 10.30 Amsterdams Philharmonisch Orkest - 12.10 Sym fonieën van Mozart (III) - 12.45 Pro menade - 13.05 Werken van Mozart (II) - 13.30 (AVRO) Ouverture Waver- ley- Symfonie fantastique van Berlioz - 14.30 Images I (Claude Debussy) - 14.50 Oratorium Francois d'Assle - 16.45 Gedichtenprogramma - 17.00 Overname Hilversum 2. NIEUWSBERICHTEN Nieuwsuitzendingen zijn op Hilversum 1 elk heel uur, 24 uur per dag. Op Hil versum 2 op elk half uur van 7.30 uur lot 17.30 uur, voorts om 7.00. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 22,30 en 23.55 uur. Op Hilversum 3 op elk heel uur /an 7.00 tot 24.00 uur en Hilversum 4 am 7.00, 8.00 en 13.00 uur. Nederlandse programma's DUITSLAND 1 23.00 Hedenavond. In de talkshow van Joachim Fuchsberger verschijnt de Oostenrijkse zanger Udo Jürgens. Udo werd in 1934 in Klagenfurt gebo-, ren en voelde zich al vroeg tot de mu ziek aangetrokken. In 1948 maakte hij zijn studie aan het conservatorium af. waarna hij tal van baantjes als be geleider, arrangeur en zanger vervul de. In 1966 volgde zijn grote door braak op het Eurovisiesongfestival met het nummer „Merci Cherie". DUITSLAND 2 19.30 De Buddik. Weduwnaar Matz Uhl, sinds jaren gepensioneerd, woont op de benedenverdieping van zijn huis in de streek „buddik". Bo ven hem woont zijn dochter Friedche met haar man Otto en hun vijftienjari ge dochter Annette. In het huis heerst niet altijd een even vredige stemming, want schoonzoon Otto zint het niet. dat hij van zijn schoonvader afhanke lijk Is. Friedche vindt een eigen wo ning maar geldverspilling, omdat de buddik toch een keer van hen wordt. Maar dan gaat Matz zich opeens veel meer bezighouden met zijn oude vriendin Elsje. Friedche heeft er aan vankelijk niets tegen, dat haar vader wat aanspraak heeft. Dit verandert als ze ziet dat Elsje een medaillon van haar moeder draagt. 22.05 Galileo GalileLIn 1609 begint In een studeerkamer in Padua een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van de natuurwetenschap. Galileo Galilei ziet met een in Holland ontwik kelde kijker astronomische verschijn selen, die het tot dan toe geldende beeld van het heelal aan het wanke len brengen. Ondanks alle waarschu wingen van zijn vrienden probeert Galilei de Jonge groothertog Cosmo di Medici aan het hof van Florence ervan te overtuigen, dat niet de aarde het middelpunt van het heelal is. BELGIE BRT 2 20.15 Johnny Laraen. De psychologi sche film van de Deen Morten Arn fred naar de roman van John Nehm „Johnny Larsen" speelt in het Dene marken van 1952. Er heerst een grote werkloosheid, waarvan vooral de jon geren de dupe zijn. Ook Johnny Lar sen staat op straat als zijn baas. een kolenhandelaar, op de fles gaat. Na lang zoeken vindt hij werk In een houthandel, waar hij In conflict komt met de tirannieke voorman. Opnieuw stapt hij op straat.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13