Reserves LSG missen promotie V WL wint LC-cup Dag Vader Fiat Uno Diesel: goede concurrent SJZ ontbindt contract met trainer Verkuylen Nieuwe breicomputer "j Vakantietassen in knalkleuren CONSUMENTENINFORMATIE/ SPORT CcidócSowiant DINSDAG 31 MEI 1983 PAGINA li LEJDEN Het tweede tiental van LSG, dat in de Leidse onderbond alles en iedereen versloeg, heeft afgelopen zaterdag moe ten ondervinden dat spe len op KNSB-niveau voor lopig nog te hoog gegre pen is. De tweede promo tiewedstrijd tegen HSG 2 was daar het sprekende bewijs van. Op beslissende momenten werden betere stellingen niet gewonnen, terwijl slechtere wel ver loren gingen. Opvallend is dat juist de meer ervaren spelers het helemaal af lieten weten. Het duel tegen de HSG ging in eer redelijk gelijk op. Folkert Jan Geertsma speelde op het eerste bord een correcte remise, waarna Huib Nieuwland via een eigen vinding in de Sici- liaanse draak op fraaie wijze het eerste LSG-punt binnen sleepte. Abram Kuiper gaf de voorsprong weer uit handen door in een jolige bui twee stukken te verspelen. Ed Noordijk leed een regelmatige nederlaag, waarna de eerste donkere wolken aan de hori zon zichtbaar werden. Na het overzien van een tussenzet kreeg Ruud Mieremet van zijn tegenstander geen enkele kans meer en werd er keihard naast gezet. Vooral het uitblijven van te- genpunten in een aantal gun stige staande partijen verhoog de de druk op de LSG-schou- ders. Tesamen met de aanko mende tijdnood werd dit voor sommige spelers teveel. Leen- dert Pols overzag een dodelij ke penning, terwijl Maarten Alink groot materiaal moest inleveren. Kees van Zijp had een aantal positionele voor deeltjes vergaard, maar miste de techniek om dit uit te bui ten, waarna de partij in remise verzandde. Alleen Remmelt Otten liet zich niet van de wijs brengen en bracht keurig zijn vis op het droge. De remise, die Wiebe Wiebes na totaal verloren gestaan te hebben nog uit het vuur sleepte, was leuk meegenomen, maar de stemming na de 6.5-3.5 neder laag werd er niet echt beter door. De derde en laatste promotie wedstrijd is voor de Leide- naars nu nog een formaliteit. Welke teams er promoveren is nog niet duidelijk, zeker is wel dat LSG 2 daar niet bij zal zijn. Wegens de verzwaarde degradatie ten gevolge van het terugkomen van Voorschoten 1 naar de onderbond betekent dit ook voor LSG 3 een stapje terug. ZOETERWOUDE De Zoe- terwoudse vierdeklasser SJZ heeft het contract met oefen- meester Hans Verkuylen voor tijdig ontbonden. Nadat reeds in januari het contract voor het seizoen 1983-1984 werd ge tekend heeft het SJZ-bestuur alsnog besloten de heer Ver kuylen de laan uit te sturen. SJZ-voorzitter Piet Opdam verklaarde dat de stem van de spelersgroep de doorslag heeft gegeven. ..Het is triest te moe ten constateren maar het klik te gewoon niet. Uit de spelers groep kwamen geen positieve geluiden over de begeleiding van de heer Verkuylen", aldus Opdam die daarna met zijn be stuur geen andere uitweg zag dan het contract te beëindigen. Het blijft dan natuurlijk wel uiterst merkwaardig dat niet in januari dergelijke geluiden vanuit de groep naar voren kwamen. De heer Verkuylen heeft nog al geëmotioneerd gereageerd op zijn ontslag dat voor hem geheel onverwachts kwam. In de laatste competitiewedstrijd wist SJZ dankzij een benauw de 10 zege op Wassenaar het vege lijf te redden en het vier deklasserschap te consolide ren. Na het eerste, prestatief gezien, niet zo rooskleurige seizoen wilde de 50-jarige oe- fenmeester, die in het verle den o.a. Katwijk, Rijpwetering en als laatste Oegstgeest onder zijn hoede had, aan de toe komst gaan werken. KATWIJK VWL werd in de Katwijkse sporthal Cleijn Duin de trotse win naar van de Leidse Cou rant Cup. In de finale van het in samenwerking met de afdeling Leiden geor ganiseerde zaalvoetbal- toernooi won de Leider- dorpse formatie met 4-2 van het Lissese De Engel. De Engel maakte een sterke beginfase door. maar kon het overwicht niet in doelpunten uitdrukken. Ger Nachtegeller vond het net wel. Na ruim een kwartier spelen zag hij kans van grote afstand doelman Bart de Bruin te passeren. Ze ven minuten later zorgde Arie Schalk voor de verdiende 1-1. Lang duurde de vreude om die gelijkmakende treffer van De Engel niet. Direct na de aftrap moest Theo Godyla voor twee minuten naar de kant en buit te VWL de man-meer-situatie uit. Nachtegeller sloop, zoals steeds bij een overtal-situatie, naar de rechterdoelpaal en kon eenvoudig 2-1 laten aante kenen. Kort na rust vergrootte Ben Heemskerk de Leider- dorpse voorsprong. De Lissese formatie kon daar weinig te genover stellen. Het spel was weliswaar goed verzorgd, met name Leo van Kampen speel- puike partij, maai combinaties werden veelal te ver doorgevoerd of onzorgvul dig afgerond. De Leiderdor pers sprongen wat koelbloedi- ger met de kansen om. Nadat eerst CeeS de Roode tegen de onderkant van de lat had ge- pegeld, schoot Heemskerk VWL in de zeventiende nuut middels een fraaie lob naar 4-1. En toen was de strijd eigenlijk gestreden. De Lissese équipe drong nog wel maar verder dan een treffer van Theo Godyla kwam het niet, ook al omdat Frans Stou ten ondanks zijn ingepakte rechterarm zijn doel sterk dedigde. Toernooi De Groenoordhal is morgen het decor van wat door organi sator De Tegelhandel het „of ficieuze zaalvoetbalkampioen schap van Leiden" wordt ge noemd. Aan dit evenement doen achttien Leidse zaalteams mee. De wedstrijdenreeks vangt aan om 19.00 uur. De fi nales staan om half elf gepro grammeerd. Het zaalteam van Bax leed gis teravond hernieuwd verlies ir de strijd om de districtsbeker competitie. In de Rotterdamse sporthal Ommoord werd, een 0-0 ruststand, met 5-2 het onderspit gedolven tegen Xer- Onlangs is een nieuwe breicomputer op de markt ver schenen. Singer is de naam. Het eleKtronische geval „Memo II", model 600, met dubbel naaldbed, heeft in gebouwde mogelijkheid tot jacquard breien, zodat er omhaalbare kleurpatronen kunnen worden gemaakt. De transportslede gaat in een handeling over van rib- steek op tricotsteek. Ajour-kantwerk is nu ook elek tronisch mogelijk. Lamp boven het „werkpaard" om de ogen niet te vermoeien en maar rustig kijken hoe de machine door de compacte motoraandrijving met twee snelheden automatisch heen en weer beweegt. Als u een Memo II model 400 met enkel naaldbed be zit is die makkelijk met hulpstukken om te bouwen tot de Memo 600. De Memo II 400 kost f1599,- en het nieuwe model Memo II 600: 2299,-. (Alle Singerwin- kels in Nederland). ten. Met een lichte druk v potlood programmeert u d gen patroon, dat rechtstre Ook weefeffecten gaat de nieuwe machine niet uit de weg. De skitas wordt rugzak 's Zomers draag je een ander soort tas dan 's winters. Er is nu ruime keus die zorgt voor een ware kleur-explo- sie. Het totaalbeeld toont nieuwe vindingen zowel in praktische zin als in vorm geving. Wie heeft er ooit aan gedacht dat van een ski tas een rugzak gemaakt kan Fietstassen in alle soorten met markiezenstrepen worden Het in ogenschijnlijk kleine dé tails, waarvan een mens veel plezier kan beleven. Shopper (f 10) om te toveren in bad- of vrijetijdstas; een volledig waterdichte fototas (ook de ritssluitingen laten niet door). Handig de „Just- in"case, een strak koffertje in A3 formaat voor vlie- greisjes, maar ook praktisch voor kantoorgangers, voor het vervoeren van foto's of scholieren-werkstukken. De Pak-af tas van canvas in multicolor streepdessin en lederen handvat kan mid dels haken aan de bagage drager van de fiets worden vastgemaakt. Dubbele fiets tas is terug voor vrije week ends in het groen. Voor f 30 koopt u een boutique-kof- fertje, bekleed met pyamas- tof en met lange schouder riem om diagonaal te dra gen. Voor het strand is er de buidel in geel, groen, en rose pastel (ca 17). „Hiline" maakt boeken van reizen gemakkelijker De reisorganisatie Holland International heeft woensdag een informatie- en boekingssysteem geïntroduceerd, waarmee het voor de reiziger makkelijker en sneller boe ken is. Hl heeft het voor Nederland nieuwe systeem „Hi- line" genoemd. Hl, de grootste reisorganisatie van ons land, hoopt dat eind 1983 duizend reisagenten in Nederland op het sy steem aangesloten zijn. De reisorganisatie Arke heeft al besloten mee te doen en verder gaan bijvoorbeeld ook, banken, hotels en luchthavens met het systeem werken. In het buitenland en vooral in de Verenigde Staten, wordt het systeem al toegepast. Het („private viewdata") systeem werkt zo: De klant komt bij de balie en geeft te kennen wat voor reis hij wil. Aan de balie staat een beeldscherm en een aangepast tv- toestel. Hl kan „erin" door een voor haar bestemd tele foonnummer te draaien en code-nummers in te tikken. In het scherm zit alle (up to date) informatie over de Hl- reizen. De klant krijgt alles op een voor hem begrijpelijke manier te zien en de gebruikelijke telefoongesprekken met de afdeling reserveringen zijn niet meer nodig. De klant ziet op het scherm, of de door hem gewenste reis mogelijk is en welke faciliteiten (bijvoorbeeld) het hotel biedt. Hl heeft 2,1 miljoen gulden in het systeem geïnvesteerd, maar de gebruikskosten zijn erg laag. „Dat geld komt er niet helemaal uit, maar wij zullen wel meer mensen trek ken. Het is een grote kwaliteitsverbetering, wij bieden meer service". De Hl-prijzen blijven overigens gelijk. Met Vaderdag in zicht even de aandacht op pa, broer, vriend, verloofde, of echtge noot. Over het algemeen heeft de vrouw en haar belangen in de media veel ruimte, zeker nu het feminisme zich in toe nemende mate (en met recht) roert. De man komt daardoor niet in de verdrukking, inte gendeel: hij wordt in het ver anderde rollenpatroon meege trokken, hij hoeft niet alleen maar viriel, mannelijk te zijn en zijn neus op te halen voor vrouwelijke karweitjes en li chaamsverzorging. „De Mythe van de mannelijkheid" (Rui tenbeek) bevestigt dat „het mannelijk zijn in hoge mate afhangt van de maatschappij waarin een jongen opgroeit Margeth Mead toonde aan dat „alle maatschappijen een ver schil kennen tussen de man nelijke en de vrouwelijke rol, doch dat dit rollenpatroon zich in de loop van de evolu tie sterk kan wijzigen". Dat gebeurt nu in ons westers cul tuurpatroon, zowel naar de ene als naar de andere kant. In zekere zin grijpt men bij bepaalde ontwikkelingen te rug naar de grijze oudheid. Het oude Egypte Rob Betlem, huidverzorgings specialist te Aalten, zegt in zijn boek: „De huidverzorging van de man" dat „mannen en vrouwen vroeger in Egypte volmaakt gelijk behandeld werden, doch wel via zeer verschillende methodieken. Hoewel er een aparte godin was voor het vrouwelijke principe (Iseth of Isis) en een aparte god voor het mannelijk principe (Minh) speelden deze alleen een rol bij de vrucht baarheidsriten. Voor „schoonheid" gold een universeel principe („Nefer") waarbij tussen mannen en vrouwen geen onderscheid werd gemaakt. De lichaams verzorging werd al vroeg ter hand genomen bij de alge meen gebruikelijke openbare lichaamsoefeningen in de „gymnasia", waarbij baden en massages een groot deel van de training vormden. Het huidige westelijke pa troon wordt bepaald door de industrialisatie. De gemiddel de man diende zich vanaf het midden der vorige eeuw te concentreren op zijn werk en daarvan een succes te maken. Dit waren zijn kwaliteiten als man en huisvader. Op de helling door de zich la- tie tussen man en vrouw de verhouding in het gezin op de helling geraakt. Het ligt zon der twijfel op het gebied van de lichaamsverzorging bij te dragen in bovengeschetste ontwikkeling, die bij de Grie ken en Romeinen gemeen goed was, vooral bij de hogere standen. Met het laatste kwart van de 20e eeuw zijn we het tijdperk van de individualiteit van de mens binnengetreden. Hierbij speelt de verzorging van die persoon een grote rol. De Egyptenaren hadden het al over de relatie tussen geest, lichaam (uiterlijk) en omge ving, een weg waar ook de „Ganzheitkosmetik" (aan dacht op de hele verschijning) op wijst. (Dr. Edith Lauda). Marbert Man komt met een nieuwe serie haarverzorging, li- chaams- en gelaatsverzorging, geur- en scheerpreparaten. Ook Rubinstein lanceerde nouveauté's voor de mannenhuid: twee lijnen: „Mark Cross" en „Men's Club". Talgklieren ïlg en transpiratie de belang rijkste delen van de zuurman- tel van de huid, waarvan de waarde echter niet overal op zijn lichaam gelijk is. De on bedekte en bedekte huid laten een verschillend beeld zien. Oxyderende factoren en was- gewoonten spelen een rol bij de zuurmantel. Vooral de mannenwang, die dagelijks geschoren wordt, heeft het kwaad te verduren. Ze geeft weinig meer te zien van de natuurlijke zuurmantel. Ook zweet draagt bij tot de vor ming van de zuurmantel, waarbij het melkzuur een hoofdrol speelt. De zweetpro- ductie wisselt per individu. Wel kan men stellen dat een geveer 500 ml per etmaal transpireert. Bij zware licha melijke arbeid kan de produc tie oplopen tottien liter. Dit betekent meer verontrei niging van de gezichtshuid, enerzijds door de sterkere hormoonbepalende afschei ding van de talgklieren, an derzijds door het meerdere transpireren. De talgproductie neemt bij de man tot onge veer zijn 40e jaar toe; daarna wordt ze minder door degene ratie van de talgklieren tot omstreeks het 60e jaar, waar na zekere stabilisatie optreedt. Rimpels en vouwen De huidcirculatie voor beide sexen is een nog niet geheel opgehelderd gegeven. Maar het moet wel ten grondslag liggen aan de belangrijke ver schillen tussen de mannen- en de vrouwenhuid. Statistisch gezien is de huid van de man al vanaf het einde der puber teit veel vochtarmer dan die van zijn vriendin(netje) of echtgenoteHij krijgt eer der rimpels en vouwen om de mondhoeken. Een onderzoek in Parijs, be handeld op een cursus huid verzorging door H. Pieranto- ni, doet veronderstellen dat de vochtregulerende „stroom richting" bij man en vrouv. verschillend is. Bij haar zon deze centrifugaal (dus middel puntvliedend) zijn en bij de man centrifugaal (naar het midden, in dit geval de nie-' ren, die vocht uitscheiden). Dit zou verklaren waarom, aan vrouwen meer vocht wordt toegevoerd, terwijl de mannenhuid vocht wordt onttrokken. „Het is vanuit dit standpunt dan ook belangrijk de specifieke verschillen tus sen de mannelijke mens e vrouwelijke mens in biolo gisch opzicht te kennen binnen het kader van deze verschillen een zo effectief mogelijke behandeling to passen" (Betlem). TINY FRANCIS Het winnende VWL-team met de Leidse Courant Cup. Binnen de eerste vier produk- tiemaanden heeft Fiat al 80.000 Uno's aan de man ge bracht, zodat we rustig van een geslaagde introduktie kunnen spreken. Vol vertrou wen kan men daarom begin nen met het uitbrengen van varianten, om een nog breder publiek aan te spreken. Eén goede en betaalbare auto is immers niet meer, zoals vroe ger, genoeg om veel mensen tevreden te stellen. Van tevo ren was daarom al bekend dat er meer Uno-versies zouden komen dan die welke in janu ari zijn voorgesteld; de nu ge presenteerde Diesel-Uno zal nog voor het eind van het jaar worden gevolgd door een sport-Uno met turbomotor. Daarmee kan de belangstel ling over een langere periode levendig gehouden worden, en bovendien moet Fiat toch wachten tot er produktieca- pactiet vrijkomt. Voor het eerst ondervindt men im in de autowereld nu wee gelmatig dat de vraag een nieuw model nog groter is dan waarop gehoopt werd. De Uno D en D Super hoeven dan ook niet voor het eind van het jaar in ons land ver wacht te worden, want zelfs in Italië kan men hem nu nog niet leveren. Deels ligt dat aan de beperkte capaciteit van de dieselmotoren-fabriek, die ook nog moet leveren voor de 127 - want om die motor gaat het. Facelift In 1981 begon men (zij het niet in Nederland) met de le vering van de in Brazilië ge bouwde 147 D, zowel qua car rosserie als wat betreft de mo tor afgeleid van de 127. Daar van zien we overigens bin nenkort een laatste gefacelifte versie verschijnen, waarbij ook de 127 D en Panorama (stationcar) naar Nederland zullen worden gehaald. Bij de motor gaat het om een zeer compact dieseltje van 1300 cm3, dat 33 kW-45 pk le vert en gekoppeld is aan de vijfbak die tevens in de Uno 45 Super gebruikt wordt (de benzineversie dus). Tussen de 127- en Uno-diesel bestaat slechts in een enkel detail verschil. Er zullen twee ver sies worden geleverd, een ge wone Uno D met drie deuren en een wat luxueuzere Super met vijf deuren. Levendige combinatie Omdat de diesel hetzelfde vermogen en zelfs nog wat meer koppel levert dan de 45- benzinemotor past de vijfbak uitstekend bij de Uno D. In het algemeen past de auto goed bij het kleine dieseltje, want de Uno D doet zich heel wat levendiger voor dan de 127 D die echt een beetje traag is. Zo niet de Uno, want de klei ne krachtbron wil graag op toeren komen en biedt tot in de hoogste versnelling trek kracht. Alleen bij inhaalma noeuvres is de diesel wat in het nadeel ten opzichte van een benzine-Uno 45, maar de opgegeven top van 145 km per uur zit er zeker in. Daar bij moet de diesel vooral in stadsverkeer ook nog duide lijk zuiniger zijn dan de ver gelijkbare benzine-broer. Het geluidsniveau kan zeker als bevredigend worden gekwali ficeerd, alleen stationair lo pend ronkt deze Uno wel erg hoorbaar. Beetje onderstuurt Dank zij de vijfde versnelling valt het echter bij hogere snelheden niet te klagen. Voor het overige probeerde men natuurlijk de eigen schappen van de benzine- Uno's zoveel mogelijk te be houden. Motor plus geluidsi solatie deden de wagenmassa met 100 kg stijgen tot circa 800 kg, zodat de vering wat verzwaard moest worden. Daarvan is iets merkbaar: de erra Uno D begint wat eerder tej|e|e( ondersturen en heeft wat dui-eel i delijker last van zwaar sturen bij lage snelheid. Zoiets merkti je overigens alleen in directe vergelijking met een andere q Uno, dus in de praktijk zal c niemand er last van hebben.njjn' Ook deze Uno heeft een vrijjj, comfortabele vering en eenantj uitstekend weggedrag. In Italië denkt men a. meerprijs voor de dieselversie 10 procent, naar Neder-0.2£ landse begrippen te vertalen age tlhf f 18.000." prijs i 17.000 totfchei Met het oog op de goede pres-brtr taties en de naar verhoudingè bi grote binnenruimte die de|ede Uno biedt kan hij daardoorrest met alle populaire kleinereprte diesel-auto's zeer goed con-fach curreren, om niet te zeggen Iron" dat hij eigenlijk heel goed-p zi koop zal zijn. Het kan dusublii haast niet meer missen of Fiatbeie zal slagen in de opzet om|etV weer toonaangevend te wor-ient den op het gebied van kleine, |n. economische auto's.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12