Fransen gepaaid met mogelijke conferentie over wisselkoersen Mis voor een dubbeltje in Braziliaanse oerwoud „Brazilië is geen voogd van Suriname Vast en zeker voor elk kunstgebit Ex-SS-er bekent rol in bloedbad van Oradour Koning Rijn zwaait in Keulen de scepter ^BUITENLAND Ceidóe Sou/tan t DINSDAG 31 MEI 1983 PAGINA 11 k Burgemeesters I staken tegen opslag dioxine 1SISSONE De burgemeester van het Franse plaatsje Sissonne en vijftien [omliggende plaatsen zijn gisteren in vow. staking gegaan. Zij eisen de onmiddel- l3,'s lijke verwijdering van de 41 vaten Se- 46.00 -veso-gif, die totdat er een bedrijf is 2o]30 gevonden dat het afval wil vernieti- 86.50 gen opgeslagen liggen op een zwaar 39.80 bewaakte militaire basis bij Sissone. 24 60 0ok van de zi^de van de bur6erii wordt tegen de opslag van het gif ge- J®00 protesteerd. Winkeliers hebben men- ï2!so selijke schedels naast kleine vaten met het opschrift dioxine in hun eta- 97'^ lages gezet en de naam van hun 95.10 woonplaats gewijzigd in Sissoxine. DDR zet pacifisten over de grens BONN De Oostduitse autoriteiten hebben gisteren zes leden van de on officiële vredesbeweging in de.DDR over de grens met West-Duitsland ge zet. In totaal is dit de afgelopen twee weken twintig Oostduitse vredesacti visten overkomen. De DDR erkent al leen de officiële vredesbeweging, die zich uitsluitend keert tegen de NA- VO-raketten. De pacifistische groepe ringen, die hun centrum hebben in Jena, protesteren tegen de kernwa pens van zowel Oost als West. De Oostduitse politie heeft aan betogin gen van deze groeperingen in ver scheidene plaatsen een eind gemaakt. Daarbij werden vele demonstranten aangehouden. Walesa weer uren verhoord WARSCHAU De Poolse ex-vak- bondsleider Lech Walesa is in Gdansk opnieuw gedurende enkele uren door de politie verhoord over het KOR Comité voor sociale zelfverdediging waarvan enkele leiders, zoals Jacek Kuron en Adam Michnik, terecht moeten staan. Walesa heeft overigens nog steeds geen antwoord ontvangen op zijn verzoek om verlof tijdens het bezoek dat paus Johannes Paulus half juni aan Polen zal brengen. Walesa rekent erop dat hij dan door de paus zal worden ontvan gen. „Sinds 1981 30.000 executies in Iran" PARIJS Sinds juni 1981, enkele maanden na het de machtsovername door Khomeiny, zijn in Iran meer dan 30.000 mensen terechtgesteld. Op het ogenblik worden 100.000 personen om politieke redenen gevangen gehou den. Dit heeft de voorzitter van de in Parijs gevestigde Nationale Raad van het Verzet, Massoed Radjavi, ver klaard. Hij zei dat hij in een telegram aan secretaris-generaal Perez de Cuel- lar van de VN had verzocht een com missie naar Iran te sturen om de toe stand in de gevangenissen in dat land te onderzoeken. Radjavi zei de door hem genoemde cijfers te baseren op ooggetuigeverklaringen en op berich ten uit Iran, waarvan vele afkomstig uit regeringskringen. PLO ONTKENT AANSLAG OP ARAFAT BEIROET De Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) heeft giste ren berichten als zou PLO-leider Jasser Arafat aan een moordaanslag zijn ontsnapt, als „onzin" van de hand gewezen. De berichten kwa men van de rechtse Libanese radio zender „Stem van Libanon", die meldde dat Arafat op weg van Syrië naar de Bekaa-vallei was beschoten. Arafat zou ongedeerd zijn gebleven, zijn chauffeur werd gedood, aldus het bericht. De tol van de aanslagen op Israëlische soldaten in Libanon stijgt nog steeds. Palestijnse guerril lastrijders hebben gisteren vanuit een hinderlaag twee Israëlische sol daten gedood. Israël heeft Syrië ge dreigd de acties betaald te zetten. Pelsje was laatste die Lenin nog gekend heeft MOSKOU Het oudste lid van het Russische politburo, Arvid Pelsje, is gisteren op 84-jarige leeftijd overleden. Dit is in Moskou bekendge maakt. Niet bekend is waar aan hij is overleden. De laat ste keer dat Pelsje in het openbaar verscheen was bij festiviteiten ter herdenking van de geboortedag van Le nin op 22 april. Hij was het laatste nog levende lid van het politburo, dat Lenin per soonlijk heeft gekend. Hij Arvid Pelsje speelde een belangrijke rol bij de inlijving door de Sov- iet-Unie van letland waaruit hij afkomstig was. De afgelo pen jaren speelde hij een be trekkelijk teruggetrokken rol binnen de Sovjet-leiding. Proces Van der Lubbe definitief afgesloten KARLSRUHE Het West- duitse hooggerechtshof in Karlsruhe heeft besloten het proces tegen de Nederlander Marinus van der Lubbe, die in 1933 terecht werd gesteld op beschuldiging van het in brand steken van het Duitse parlementsgebouw, niet te heropenen."Het hof zette hier mee definitief een streep on der deze al jarenlang slepende zaak. Volgens het hof is er on voldoende bewijsmateriaal om Van der Lubbe postuum te zuiveren van de brandstich ting zoals zijn nabestaanden hadden gewild. Maar de advo caat van de familie Van der Lubbe, Robert Kempner, ver klaarde dat de uitspraak hem in juridisch opzicht niet heeft overtuigd. Daarom zal hij de strijd tegen het vonnis van 1933 voortzetten bij het hof voor grondwetszaken in Karlsruhe en het Europees ge rechtshof in Luxemburg. ADVERTENTIE DENTOM Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar. (Vervolg van de voorpagina) WILLIAMSBURG De vrijblijvende afspraak om de mogelijkheid van een internationale monetaire conferentie te noemen in het slotcommuniqué van de economische wereld top, werd in Williamsburg dan ook meer beschouwd als een weinig inhoudsrij ke handreiking van presi dent Reagan aan diens Franse ambtgenoot Mit terrand, die de economi sche problemen in zijn land ondermeer toe schrijft aan de sterk opge lopen waarde van de Amerikaanse dollar en aan de hoge rente-tarie ven in de Verenigde Sta ten. Mitterrand op zijn beurt had de avond tevoren moeten slik ken dat de Amerikaanse presi dent de zeven regeringsleiders een krachtige gemeenschappe lijke verklaring liet onder schrijven over de westerse mi litaire vastberadenheid jegens de Sovjet-Unie. Niet de inhoud van die verklaring, maar het feit dat daarmee de aandacht in Williamsburg werd afgeleid van de economische vraag stukken, had Mitterrand tot grote verontwaardiging ge bracht. Zonder ooit verplichtende uit spraken te doen, zeggen de ze ven leiders van de geïndustria liseerde wereld in hun slotver klaring ondermeer nog dat het beleid van inflatie-bestrijding voorrang moet blijven houden en dat begrotingstekorten evenals rente-voeten omlaag moeten worden gebracht. De verwijzingen naar de begro tingstekorten en de rente-ta rieven staan op aandrang van president Reagan in twee ver schillende zij het elkaar op volgende zinnen, omdat de Amerikanen het Europese verwijt verwerpen dat begro tingstekort en hoge rente rechtstreeks met elkaar te ma ken hebben. Op de Ameri kaanse rijksbegroting 1984 wordt een tekort verwacht van 550 miljard dollar. De le ningen die de regering daar door moet aangaan, stuwen volgens de Europeanen de rente op, hetgeen Europees in- vesteringsgeld naar de Vere nigde Staten trekt. De belofte van Reagan om zijn eigen begrotingstekort te ver lagen, wordt in Amerika als „vooral voor binnenlandse po litieke consumptie bestemd" beschouwd. De Amerikaanse president verkeert op dit mo ment in een hevig begrotings conflict met het Congres (par lement) dat belastingverho ging wil ter verkleining van het budgettekort. Reagan ech ter zoekt de oplossing uitslui tend in vermindering van de overheidsuitgaven, met uitzon dering van die voor defensie. De zeven leiders in Williams burg roepen in hun slotverkla ring op tot een vermindering van de protectionistische maatregelen die sedert de jongste economische crisis door de meeste industrielanden zijn genomen ter bescherming van de eigen bedrijvigheid. Daar voor zou een nieuwe onder handelingsronde van de GATT-landen (Algemene Overeenkomst voor tarieven en Handel) nodig zijn. Maar woordvoerders van de Europe se landen noemden deze passa ge in de slotverklaring 'schijn heilig' omdat „iedereen van el kaar weet dat men bij de hui dige werkloosheid uit sociaal- politieke overwegingen niel opeens weer meer Japanse au to's kan gaan importeren". Voorts mag de daling van de «olieprijzen volgens de leiders van de Verenigde Staten, Ja pan, Frankrijk, Engeland West-Duitsland, Italië en Ca nada geen aanleiding zijn om energiebesparing en het zoe ken naar alternatheve energie te veronachtzamen. Tenslotte wordt ten aanzien van de oost- -west handel in hoog-technolo- gisch materiaal opgemerkt, dal die niet in strijd mag zijn met het westerse veiligheidsbelang De Amerikanen vrezen dat de Russen westerse importen voor militaire doeleinden ge bruiken. De Europese leiders willen zich echter niet in een handelsoorlog met het oost- blok laten meeslepen, zodal het ook op dit punt bij een ui terst vage Williamsburg-ver- klaring is gebleven. OOST-BERLIJN Met snikkende stem heeft de 62-jarige voormalige SS-officier Heinz Barth gisteren voor een recht bank in Oost-Berlijn bekend op 10 juni 1944 te hebben deel genomen aan het van de landkaart wegvagen van het Franse dorp Oradour-sur-Glane. Als represaille voor het gevangen nemen door het Franse verzet van een bataljonscommandant van Barth's regiment werden de 642 inwoners geëxecuteerd en werd het dorp met de grond gelijk gemaakt. Het was gis teren voor de eerste maal dat Barth emoties toonde geduren de het al vier dagen durende proces. Indien hij schuldig wordt bevonden aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid kan Barth veroordeeld worden tot de dood voor het vuurpeloton. Een rechtbank in Bor deaux veroordeelde de voormalige SS-er reeds in 1953 bij verstek ter dood wegens zijn aandeel in de massamoord in het Franse dorp. Barth zei gisteren zich niet te kunnen herinneren, dat hij de executie had gelast van een bejaarde inwoner van Oradour op diens ziekbed, maar hij wilde die mogelijkheid niet uit sluiten. Barth woont sinds 1946 in de DDR. Hij werd in 1981 gearres teerd. Hij heeft toegegeven zich voor drie vuurpelotons als vrijwilliger te hebben gemeld en bij een vierde op wacht te hebben gestaan. Omdat hij bevorderd wilde worden. De moordpartijen noemde hij vorige week een „normale ont wikkeling". Een Duitse slager maakt van de nood een deugd en ver voert op een rubberbootje zijn bratwurst. (Van onze correspondent Gerard Kessels) KEULEN In de Altstadt van Keulen, waar an ders de gezelligheid regeert, zwaait nu koning Rijn de scepter. Tot een meter hoog heeft het water in de straten gestaan, voor het gisteren heel lang zaam begon te zakken. Bij een dure antiekwinkel op een hoek stond het water gis termiddag nog tot aan de vensterbanken. Eigenaresse me vrouw Lehmann, tot de enkels in het water: We hebben de meubels nog net op tijd weg kunnen brengen. Maar het moest allemaal zo snel dat we zeker 5.000 tot 8.000 mark schade hebben aan onze spullen". De vingers met de gelak te nagels gleden nerveus door het blonde haar. De conver satie kwam nauwelijks boven het geraas van de pompen uit. die de ongelijke strijd met de ontketende Rijn hebben aangebonden. „Het plezier gaat er op deze manier wel van af", verzucht te ze. We waren juist een beetje op orde aan het komen na de overstromingen van april". Cafébaas Dieter Molleken had een soortgelijk verhaal. Zijn splinternieuwe kegelba nen werden in april geruïneerd. Vorige week had hij net een paar nieuwe banen gelegd en drie dagen voor het wa ter weer op kwam zetten had hij zijn zaak feestelijk willen heropenen. Maar in plaats van een feestje te bouwen moest hij zijn kegelbanen ijlings demonteren en ze op een hoger gelegen plaats in veiligheid brengen. Toch is te merken dat velen, na de wateroverlast van april, betere voorzorgsmaatregelen hebben genomen. Zo hebben de exploitanten in Keulens gezeligheidscentrum een kost bare les geleerd. De verwarmingsinstallaties in de kelders werden nu tijdig gedemonteerd. De plaatsen waar in april veel schade werd berokkend, hebben extra zorg gekregen. Niettemin is de totale schade zeer groot en bij de verzeke ring hoeven de gedupeerden niet aan te kloppen. Tegen dergelijke natuurrampen verzekert alleen Lloyd's in Lon den. Maar de premie is niet misselijk, weet een kastelein voor zijn zaak 34.000 mark per jaar. Van de nood een deugd maken, is het parool in de Altstadt. Een café-eigenaar gaf in het weekeinde een „hochwasser- -party". Voor 20 mark entree kon de vaste clientele binnen onbeperkt consumeren, terwijl buiten de Rijn 90 centime ter hoog tegen de vensters klotste. Maar klanten komen er in het centrum van Keulen nau welijks meer. Ook niet in de zaken die wat hoger in de Altstadt liggen. Mevrouw Schmitz heeft een handel in vi- sartikelen. Ze heeft de politie gevraagd haar klanten door te laten, maar niemand laat zich zien. De politie controleert diegenen die door het water waden trouwens streng. De perskaart moet herhaaldelijk voor de dag worden gehaald. Duizenden kijklustigen belemmeren namelijk het werk van brandweer en Technische Hulp dienst. een soort BB. Veel automobilisten zijn zo gemak zuchtig dat ze het liefst tot aan het water zouden rijden, vertelt een politieman. Dat leidt tot chaotische verkeerssi tuaties. Het verkeer in Keulen zit toch al flink in de knoop omdat de Rijnoevers, die normaal zo'n 40.000 auto's per dag verwerken, zijn afgesloten. En dan te bedenken dat het vo rig jaar om deze tijd in de Domstad meer dan 30 graden was... PRESIDENT FIGUEIREDO: BRASILIA De betrekkin gen van de Braziliaanse rege ring met de buurlanden in de regio gaan uit van wederzijds vertrouwen. Dit geldt ook voor de relatie met Suriname. Brazilië beschouwt zich niet als rechter of voogd van welke staat dan ook. Aldus de Brazi liaanse president JoaQ Baptista de Figueiredo in een vraagge sprek met het ANP naar aan leiding van het bezoek van premier Lubbers en minister Van den Broek aan Brazilië. In de hoofdstad Brasilia had den beide Nederlandse be windslieden een ontmoeting met de president. Wat verwacht u van het be- President Joao Baptista de zoek van de Nederlandse eer- FigueiredO ste minister? „Het bezoek van eerste-minis- ter Lubbers aan Brazilië is een mijlpaal in de geschiedenis van de Braziliaans-Nederland se verhouding, want het is de eerste keer dat een Nederlands regeringsleider ons bezoekt. Het zal ongetwijfeld een be langrijke stimulans geven aan de Braziliaans-Nederlandse re laties". Brazilië heeft de laatste tijd veel contact met Suriname. Waarom? 9 „De Surinaamse regering heeft haar wens geuit om tot een daadwerkelijke integratie in regionaal verband te ko men. In dit kader hebben de Surinaamse autoriteiten her haald dat zij een grotere toena dering tot Brazilië willen, en dat zij daaraan prioriteit ge ven. Wij zijn er voorstander van dat de buurlanden hun onafhankelijkheid bezitten en consolideren. We bekijken op welk terrein in het voordeel van beide landen samenge werkt kan worden. Dat geldt vooral het verlenen van tech nische hulp op het gebied van de telecommunicatie, de Brazi liaanse deelneming in infra structurele projecten, het trai nen van militairen, het leve ren van militair materieel, het toenemen van de Braziliaanse aankopen van Surinaamse produkten". Speelt de vrees dat Suriname onder invloed van Cuba komt hierbij ook een rol? „De relaties van Brazilië met Suriname, evenals die met an dere landen van het continent," hebben hun eigen karakter en zij baseren zich op respect en wederzijds vertrouwen. De Su rinaamse leiders hebben meer malen te kennen gegeven dat zij zonder buitenlandse inmen ging van wie of wat dan ook hun eigen weg voor de ont wikkeling en welvaart van hun volk willen vinden. Wij beschouwen ons niet als rech ters of voogden van welke staat dan ook; wij zoeken rela ties op gelijke, vriendschappe lijke en vertrouwelijke basis. Zo goed als Brazilië zich zal hoeden tegen eventuele be dreigingen voor haar eigen veiligheid, wat daarvan ook de oorzaak moge zijn, zo wil Bra zilië ook niet dat het Oost- -West conflict wordt overge heveld naar het subcontinent. Dat zou nadeel berokkenen aan alle landen in de regio". Minister-president Lubbers heeft bij zijn bezoek aan Brazilië ook een ontmoeting gehad met de aartsbisschop van Olinda en Recife (noordoost Brazilië) Dom Helder Camara, die bekend staat om zijn inzet voor de rechten van de mens en de arme bevolking van zijn bisdom. Rechts mevrouw Lubbers, geheel links minister Van den Broek van buitenlandse zaken. RECIFE „Als ik bij de officiële autoriteiten aan klop voor steun voor de armen hier, dan vind je nauwelijks gehoor. Mor gen, morgen, klinkt het altijd weer. Daarom ben ik speciaal naar het diner van de gouverneur geko men om direct met een van de hoge autoriteiten die hier zijn, afspraken te maken Aan het woord is de pater van de Congregatie van de Pries ters van het Heilig Hart, Ge rard van Geel (46), al zesen twintigjaar in Brazilië en oor spronkelijk afkomstig uit het Brabantse Steenbergen. Hij was één van de via de Neder landse ambassade uitgenodigde Nederlandse gasten bij het di ner, dat de gouverneur van de Braziliaanse deelstaat Pernam- buco, Roberto Magelhaes, gis termorgen in het gouverneur spaleis in Recife aanbood aan premier Lubbers en minister Van den Broek. Pater Gerard van Geel kwam in 1957 als student naar Brazi lië omdat hij van reizen hield. Die liefhebberij kan hij nog steeds beoefenen. Maar dan wel op een andere manier dan hij oorspronkelijk voor ogen had. Elke maand legt de pater met zijn Landrover 15.000 ki lometer af in het zeer arme noordoosten van Brazilië, om de noden van zijn 300.000 pa rochianen te onderzoeken en de priesters die in zijn regio werkzaam zijn een hart onder de riem te steken. Het jongste probleem is het watergebrek in het gebied P?ra. waar parochianen van Van Geel aan de droogte zijn overgeleverd. Met een water tank van 3500 liter achter zijn Landrover reist hij naar hen toe om de ergste nood te leni gen. Steun van de deelstaatau toriteiten is bitter nodig wil Gerard van Geel dit kunnen volhouden. Pater Gerard van Geel leeft voornamelijk van gelden van de missie. Zijn eigen middelen zijn beperkt. En dat kan ook weinig anders, gezien de staat van armoede waarin het grootste deel van de mensen in Pernambuco verkeert. Nadat al eerder hongerende boeren in het noordoosten van dit Braziliaanse platteland stroop tochten naar voedsel hadden gehouden, werd vorige week zelfs een supermarkt in het kleurrijke Recife doelwit van plundering door arme honge rende boeren, aldus Van Geel. „Voor een mis kreeg ik altijd 2,20 gulden, maar de inflatie heeft de mensen nog armer gemaakt en ik vind dat ik nu niet meer kan vragen dan 1.10 gulden. Veel van mijn parochianen verdienen nau welijks honderd gulden per maand. Daar kun je niet van leven. Soms draag ik dan ook de mis voor slechts een dub beltje op", vertelde Van Geel zachtjes aan een van de goed gedekte tafels in het gouver neurspaleis in Recife, terwijl de gouverneur zijn tafelrede uitspreekt. Gistermiddag sfapfe Gerard Van Geel weer in zijn Landro ver. op weg naar zijn behoefti ge parochianen in Pernambu co. Of de afspraak met de au toriteit in Recife, gemaakt tij dens het diner, wordt nageko men. is de vraag. „Ik denk dat hij het morgen weer is verge ten". zuchtte Gerard vanJGeel.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11