eld ligt op straat. Hollandse morgen al te koop Telecommunicatie voor PTT kip met gouden eieren" ADVERTENTIES WORDEN GELEZEN ZIET U WEL Scouting Zoeterwoude blij met 't Jeugdhuis Braderie Zevenhoven Bibliotheekbestuur Alkemade optimistisch 6.50 100 GR. HAMWORST 0.75 veel mogelijkheden Boerhaave „KLEINTJES" 071-122244 Je weet niet of je het kunt, als je het niet probeert! Boerhaave Tel.beantw. KUNST CcidócSotwont MAANDAG 30 MEI 1983 PAGINAL OPGEBLOEIDE NOORDZEEHARING REDDING VLAGGETJESDAG SCHEVENINGEN Terwijl Scheveningen za terdag op feestelijke wijze vlaggetjesdag vierde, ver lieten enige schepen de drukke haven om mee te doen aan de haringrace. Naar verwachting wordt de eerste „Hollandse Nieuwe" morgen al aan wal gebracht. De jacht was trouwens al eerder geopend, want Neder landse hektrawlers had den vorige week vanuit de Ierse zee koers gezet naar de Noordzee om ha ring te vangen. Het grootste deel van de Ne derlandse haringvloot koos vanmorgen vanuit IJmuiden zee. Een traditionele feestdag her leefde zaterdag in het klets natte Scheveningen. De enige echte, ouderwetse Vlaggetjes- ring voorgoed kopje onder ge gaan. De haringrace is nu ech ter in volle gang. Na vijf jaar durend geworstel tussen zeebiologen en Euro parlementariërs heeft minister G.J.M. Braks van Landbouw en Visserij de jacht op de ge talsmatig herleefde Noordzee- haring geopend door het hijsen van de haringvlag. Op het laatste moment kreeg deze vis vangst aan het eind van de vo rige week het Europese groene licht. 3.000 ton haring aan de wal mag brengen. Groene worden, leidden tot dit besluit. Het tegenspartelende Dene marken ten spijt kwamen de lidstaten een gelimiteerde op heffing van het vangstverbod voor de Noordzee overeen. Vergeleken met de bloeiende haringvisserij van enkele tien tallen jaren geleden heeft deze w visvangst en dus Vlaggetjesdag dag was terug van wegge- aan werkelijke betekenis inge- weest. dank zij een vruchtbaar boet en is de belangstelling gebleken vangstverbod voor van de reders voor de haring- de bedreigde Noordzeeharing race verminderd, ook al omdat uit 1978. Zonder dat verbod de Hollandse haringvisserij tot was de Hollandse haringvisse- de definitieve toewijzing in rij samen met de maatjesha- juni slechts een voorschot van Omdat het voor de enorme hektrawlers geldverspilling zou zijn om na een bliksem- vangst met een vrijwel leeg ruim de eerste groene haring aan wal te brengen, doen er bijvoorbeeld van de elf Sche- veningse hektrawlers maar twee of drie mee. In plaats van de maatjesharing zelf aan wal te brengen sturen deze sche- De beslissende politiek-econo- pen het toekomstige zeebanket mische knokpartijtjes in EEG- ook wel met een kleiner verband, die inmiddels net als scheepje naar de visafslag. Vlaggetjesdag traditie zijn ge- Hoewel kotters van oudsher niet op haring visten, zijn in Nederland ongeveer twintig kotters voor de haringvangst omgebouwd. Samen met 27 deelnemende trawlers zullen ook deze kotters proberen als eerste met haring „aan de mart te komen". Overigens betekent het woordje „race" dit jaar niet dat de deelnemende schepen van daag gelijktijdig het anker hebben gelicht. Het erg laat genomen EEG-besluit heeft voor verwarring gezorgd. Een flink aantal schepen is al bui tengaats en probeert als het ware al thuisstomend een netje maatjesharing op te vissen. Daarom verwacht initiator Henk van Wijk van de organi serende Commissie dat het eerste schip met nieuwe ha ring morgen binnenstoomt. Katwijkse visser valt uit de boot De Katwijkse visser Hoek, die vanmorgen met zijn Katwijk 214 vanuit Ijmuiden het ruime sop opvoer, kwam de boodschap dat hij op haring mocht vissen te laat. Hij vertelde vanmorgen voor de radio dat hij za terdagmorgen pas de mededeling kreeg dat hij die och tend om 00 uur op haringvangst mocht. Te laat voor hem om nog mee te dingen in de haringrace. Hij zei te verwachten dat een van de hektrawlers, die al op zee is, de eerste haring aan land zal brengen ZOETERWOUDE Met de officiële opening van ,,'t Jeugdhuis" gaan de zeven groepen van Scouting Zoeter woude een toekomst tegemoet in een schitterende accommo datie. Na maandenlange ar beid was dan afgelopen week einde het grote moment aan gebroken. De scouts staan be kend om hun inventiviteit en de opening was daarvan weer eens een bevestiging. Zater dagavond werd door leden en medewerkers uitbundig feest gevierd terwijl zondag de be volking massaal kwam opdra ven om 't Jeugdhuis te bezich tigen. vele vrijwilligers hun handen uit de mouwen gestoken. Na dat wethouder A. van der Heijden samen met verkenner Peter Schijf een boomstam had doorgezaagd had hij een hakblok dat onder een touw werd gezet. Vervolgens werd het touw doorgehakt en werd de naam van het scouting-ge- bouw zichtbaar. De toegang tot 't Jeugdhuis was toen evenwel nog afgesloten. De deur werd geopend door Peter van La tum, de vaandrig van de ver kenners en een man met een enorme staat van dienst bin nen de scouting. Na een inze geningsgebed door pater Van Beurden, hij stond in 1945 aan de basis van het scoutingwerk Tot het allerlaatste moment in Zoeterwoude, nam de jeugd vóór de opening hebben de bezit van het gebouw. ZEVENHOVEN Ondanks de tegenwerkende weergoden is de braderie in Zevenhoven toch sfeervol en gezellig verlo pen. Burgemeester J. Huigs- loot opende de braderie met een leuke toespraak. Over het algemeen waren de meeste standhouders niet onte vreden over de verkoop. Het grote luchtkussen, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan het Adoptiefonds, werd door de regen een fiasco; er bleef te veel water opstaan waardoor de erop spelende kinderen geen droge draad meer aan hun lichaam overhielden. De kindervakantiewerk draai de met het rad van avontuur en de hoofdprijs, een cross- fiets, werd gewonnen door Marlies Hermann. De kaas van D. Janmaat woog 8 kilogram en 550 gram en M. van Tol-Hogervorst. Bij de trekking van de loterij, met als prijzen een gehaakt en een ge breid kleed, kwamen de num mers 87 en 404 uit de bus. Hoofdwonden na aanrijding LISSE Een echtpaar uit Lisserbroek is zaterdagavond laat gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Ka- naalstraat-Broekweg. De man en vrouw liepen allebei een hoofdwond op en zijn naar het Diaconessenhuis in Heemstede gebracht. De 42-jarige vrouw bestuurde de auto en was op weg richting Lisserbroek. Op de bewuste kruising reed de auto frontaal op die van een 32-jarige man uit Lisse. Beide bestuurders beweren dat de ander inhaalde waardoor de botsing ontstond. Politie vindt veel dode vogels NOORDWIJKERHOUT Een vijftigtal dode vogels heeft de politie dit weekeinde gevonden op een terrein aan de Leeweg. Tegen de Noord- wijkse eigenaar van het ter rein is proces verbaal opge maakt wegens overtreding van de vogel- en jachtwet. De ont dekking volgde nadat de poli tie een man op het terrein een meeuw uit een klem zag be vrijden. Op het terrein trof men onder meer aan drie klemmen, verscheidene dode vissen, 15 meerkoeten, 14 kau wen, drie zwarte kraaien, een kievit, zes ekster, twee kok meeuwen en een Vlaamse gaai. Vrouw van tas beroofd NOORDWIJKERHOUT Een 64-jarige inwoomster van Noordwijkerhout is zondag morgen rond tien uur op de Herenweg beroofd van haar tasje. Volgens de vrouw ont futselden twee jongeren haar de tas en zij gingen er van door. De tas werd later terug gevonden op het land tussen Noordwijk en Noordwijker hout bij de St. Bavo. Er bleek alleen wat geld uit te ontbre ken. Racefiets voor jeugdtrainer Een fonkelnieuwe witte racefiets was het afscheidscadeau dat jeugdtrainer Wim Homan afgelopen weekeinde kreeg van de Voorhoutse sportvereniging Foreholte. Na 8 jaar alle jeugdelftal- len onder zijn hoede te hebben gehad, gaat Homan de vereni ging verlaten om terug te gaan naar Teylingen de club in zijn ei gen woonplaats Sassenheim. Onder zijn leiding werden vorige week de A-1 junioren van Foreholte kampioen na een grandioze overwinning van 41 op het Leidse Roodenburg. Ook senioren trainer Piet Valent verwisselt van club. Hij gaat naar het Lange- raarse Altior en gaat daarbij ook de jeugd van Van Nispen trai nen. Valent is vier jaar bij Foreholte werkzaam geweest. Hij wordt opgevolgd door Henk Swaak. (UDO) terwijl de plaats van Homan het volgende seizoen zal worden ingenomen door Jan Schoen (Ter Leede). Gisteren is er in de kantine van Foreholte een afscheidsreceptie gehouden voor de scheidende trainers. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG Telecom municatie blijft voor de PTT „de kip met de gou den eieren". Ook vorig De rijkspostspaarbank behaal de in 1982 een winst van 315 miljoen, 33 miljoen meer dan gedacht. Dat de RPS het beter deed dan in 1981 kwam door een hogere spaarinleg en een catie meer winst dan werd gewonnen door Marjan waarop was gerekend: 327 Holla uit Noorden. De naam j miljoen gulden tegenover van de pop bij de stand van de J P Zonnebloem was Marieke; een voorspelde winst van deze prijs ging naar mevrouw ^96 miljoen. SU130!!"6 telec°mmuni- hoger rendement op beleggin' J gen. Het verlies op de postgiro 1982 viel achteraf mee: 113 miljoen in plaats van een verwachte f 119 miljoen. generaal Leenman toe aan ho- Er worden bij de PTT maatre- gere tarieven voor brieven, gelen genomen om jeugdige een toegenomen arbeidspro- schoolverlaters in dienst te ne- duktiviteit en een geringe stij- men op basis van een 32-urige ging van de loonkosten. of een 36-urige werkweek. Dat de postgiro in 1982 een Onderzocht wordt of er moge- fors verlies leed ten opzichte lijkheden bestaan om alle van 1981 (toen werd quitte ge- nieuwkomers een 36-urige speeld) is veroorzaakt door werkweek aan te bieden, toenemende lasten, hogere ALKEMADE Het biblio theekbestuur heeft, ondanks de bezuinigingsdrift bij de overheid, volgens het jaarver slag veel vertrouwen in de na bije toekomst met betrekking tot realisering van de noodza kelijke royalere huisvesting. Het bestuur stelt dat het ge noegen neemt met een uitbrei- plande oppervlakte. Met deze ruimte denkt men alsnog te kunnen voldoen aan het Landelijk Bibliotheekplan om daarmee de optie te behou den voor de toewijzing van rijkssubsidie. Men wil de bi bliotheek blijven runnen op basis van vrijwillige arbeid. In een Openbare Bibliotheek met met een part-time beroeps- dere) ledengroep met zestien kracht voor de dagelijkse lei- procent en het aantal uitlenin- ding van de vloeroppervlakte een aanvangscollectie boeken tot vierhonderd vierkante me ter, dat is ongeveer zestig pro cent van de aanvankelijk ge- van eenentwintigduizend boe ken zou die vrijwillige arbeid wel moeten worden aangevuld vloeroppervlakte van slechts vijftig vierkante meter en een boekenpakket van zevendui zend titels. Dank zij de inzet van 25 vrijwillige medewerk sters is in de loop van vorig jaar het aantal activiteiten sterk toegenomen, hetgeen heeft geresulteerd in een (ver- Hier groeide het aantal uitle ningen met maar liefst een kleine achttien procent. Het aantal lezers bedraagt thans in totaal 1800, waarvan 1150 jeug digen. Het aantal uitleningen bedroeg vorig jaar bijna vijf tigduizend, waarvan 28.000 aan jeugdigen. De PTT heeft ondanks de re cessie bij alle diensten groei kunnen realiseren. Alleen het aantal naar het buitenland verzonden stuks post daalde. Het totaal aantal bestelde post stukken bedroeg in '82 53 mil joen. De groei was vooral te danken aan de toename van bestelde brieven, briefkaarten en druk werken. Het aantal bestelde dagbladen, periodieken en on geadresseerde stukken gaf een daling te zien. De invoering van de postcode loopt bevredi gend; inmiddels is 94% van de post van de code voorzien. kosten voor bedrijfsmiddelen, vergoedingen aan andere PTT-onderdelen en voorzie ningen getroffen voor oninba re vorderingen. Het aantal lokethandelingen steeg in '82 met 5,8 miljoen tot bijna 208 miljoen. De stijging is vooral te danken aan de toene ming van het aantal verkochte strippenkaarten en de verdere groei van het aantal verzilver de girobetaalkaarten. Het totaal aantal binnenlandse gesprekken liep op van 5014 miljoen in '81 tot 5131 miljoen in '82. Het totaal aantal spaar rekeningen groeide van 6.821.000 (totaal tegoed 17,5 miljard) in '81 tot 7.071.000 (to- moo i taal te8oed 19>7 miljard in 1982 veel »82. Opening badseizoen NOORDWIJK De groot- scheepse opening van het bad seizoen is zaterdag niet door gegaan vanwege het slechte weer. Naar verwachting zal het festijn nu komende zater dag worden gehouden. Zaterdag zullen dan tussen twaalf en twee uur talloze schepen voor de kust varen, er zal muziek zijn en op het strand worden diverse feeste lijkheden georganiseerd. Bur gemeester Bonnike zal het startsein geven door een groe ne lichtkogel af te vuren. Mozartdag in Leiderdorpse _A Dorpskerk LEIDERDORP Afgelort zaterdag vond in en rond! Leiderdorpse Dorpskerk ei bijzondere manifestatie pi De Nederlandse Mozartvei ging had deze locatie ui zen voor het houden van 39e Mozartdag. Leden van de vereniging andere belangstellenden k# gen een dagvullend prograii ma aangeboden: een opening bijeenkomst, 2 concerten, et koffietafel en een lezing di Porf. dr. Marius Flothuis o< Mozart en de zonen van De concerten werden gege' door het Kamerorkest Mai galesco en het Nederlai Mmadrigaalkoor, beide Henk Briër. Men liet werl horen van - uiteraard - Wi gang Amadeus Mozart en Bachs zonen Carl Philip Ei nuel en Johann Christian. Vooral voor het orkest was een dag van hard werki want er moest zowel tends als 's middags won opgetreden. Het ochtendci eert verliep in samenwerki met het koor en een vocale solisten. Het groot deel van het programma v in beslag genomen door l ruim drie kwartier durer Magnificat in D 215 (1749) v C. Ph. E. Bach, voor soli, kt en orkest. De muzikale pres tie van de sopraan Els van C selen was hierbij uitgewi opvallend. Zij zong bijzoni fijnzinnig-genuanceerd en een heldere, volkomen tuurlijke stem. Ook de bas Jules Hommes klonk erg ml en expressief. De tenorpai werd vertolkt door Ad Baasbank. Deze moest er evj inkomen, maar kwam latj goed op dreef. Helaas vertoot de de alt Anja van Wijk ee veel te sterk vibrato, iets \v| in deze muziek minder op zij plaats is. Het uitstekend s menspel tussen koor en orkei vond een hoogtepunt in hl magistrale fugatische slotgi deelte „Sicut erat in principi( van dit Magnifiact. Na een prachtig klinkend in strumentaal intermezzo, Adi gio en Fuga voor strijker^ kwartet in c, KV546 (1788) vs W. A. Mozart, waren koor e orkest weer samen te beluisf ren in resp. het „Münchra Kyrie in Dd" en het Deum in C" van dezelfde cor ponist. Het Kamerorkest Madrigal co nam het gehele middagetj eert voor zijn rekening, werden symfonische werk uitgevoerd van J. Chr. Bé C. Ph. E. Bach en van W. Mozart. Het spel stond, evenal 's morgens, op hoog niveau. het hoboconcert in D KV (1778) van Mozart trad Kapaan als solist op. Zijn tc was helder en warm. Ondar een nu en dan driegende on£ lijkheid met het orkest ble het een genoegen om naar opgewekte en muzikale spell luisteren. De lof, die de voorzitter v4 de Mozartvereniging de mu: kanten tenslotte toezwaaidl was na deze dag volkomen zijn plaats. ANNETTE JASPER If II n BLANKE MAGERE 7 Qf| r\ILU VARKENSLAPPEN f >»JU rf n MAGER rVILU RUNDERI BROMFIETSEN EN RIJWIELEN Fietsen, bromfietsen, motorfietsen. 1001 onderdelen, dus alle soorten tweewielers. alsmede gereedschappen kun je kopen of verkopen op de Mobielmarkt. De vlooienmarkt ir de Groenoordhal- LESSEN EN CLUBS Manege de Poelruiters Aanvang nieuwe paardrijcursussen voor junioren en senioren. Inl. tel. 01711-10471 Haarlemmertrekvaart 37 Oegstgeest. MEAO voor volwassenenl Verrassend Commerciële bedrijfseconomische en secretariële studie richting. Ook praktijkdiploma's MBA en Informatica. Volwassenenonderwijs LEIDSE COURANT KLEINTJES KLEIN GEZET Advertenties gezet over 1 kolom in kleine letters met een woord in hoofdletters. Prijs 34 cent per mm. Minimum plaatsing 10 mm. KLEINTJES GROOT GEZET Advertenties gezet over 1 of 2 kolom met een of meer groot gezette regels. Prijs 38 cent per mm. Minimum plaatsing 10 m.m. Bij plaatsing van dezelfde tekst op 3 achtereenvolgende dagen, slechts 2x betalen. Bi| plaatsing van dezelfde tekst op 6 achtereenvolgende dagen, slechts 3x betalen. Volwassenenonderwijs: een uitdaging voor ons allemaal! Spoedcursus autorijden binnen twee maanden rijexamen er niet meer betalen dan 32 voor een volledige rijles. De Centrale Tel. 895908 - Katwijk 01718- 71109. I KENNISMAKING Echtpaar 29 en 32 jr. zoekt dito of meisje voor vriend schap. Br. onder nr. 8484 v.d. blad. DIVERSEN Te koop: Nieuwe WATERSLAGDORPELS: 2 nissenhutten 7.80x10. m. z.g.a.n.: gegolv. golfplaten, polyester en asbest. Dak pannen in div. maten en O.V.H. partij houten palen 2 m. lang 10 cm. dik. Ramen, deuren, spaanplaat, houten damwand, lang 4 m., dik 10 cm. Hardhouten planken 3 cm. dik. Azobe balken, 6 m. lang. 40 x 40 cm. Stalen plateau's 350x120x24 cm. geschikt voor bruggen. Stalen voetroosters, ballastijzer, rijplaten. Z.g.a.n. be tonnen gebouwtje. 210x275 cm. 2,25 m. hoog. 6 stalen lichtmas ten 10 m. lang. Alm. ramen met glas, 100x125 cm. Lichtbakken en t.l.buizen. Gebr. v.d. Pouw Kraan b.v. Hoogmade, Boskade 6. Tel. 01712-8283-8305, 01729-8125. wit marmer Vloer en wandtegels, venster platen. tafels, aanrechtbladen op maat gemaakt. Wagemaker natuursteen b.v.. Hoge Mors- weg 82 Leiden. Tel. 071- 760455. Te koop gevraagd: oude metalen lood, koper, zink, RVS. alumini um. kabelafval, Ijzer, oud papier etc. Zaterdags zijn wij tot 12.00 uur geopend. Tel. 071-766426. Fa. J. de Nobel, Zoeterwoudse- weg 9-11, Leiden. MEERIJDERS gevraagd, werk dag van 8.00 tot 16.30 uur. van Roelofarendsveen naar Leider dorp. L.o.l. Telefoon 01713; 2588. Ook te huur. Tel. 02522-10063'. Verliefd - Verloofd Vraag ons uitzetboekje. Kom pleet met verlanglijstjes en een leuke attentie. Oudshoorn. Haarlemmerstraat 160, Leiden. Gordijnen gratis gemaakt. Gor dijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba Plavuizen voordelig gekocht, gratis ge legd bij minimaal 15 m2 op gladde ondergrond. Speciale aanbieding 1e soort: Mosa Ar- dex 21.5x21.5 0.82 gelegd incl. lijm. voegsel, b.t.w. com pleet 70.- m2. Mirage plavui zen 31 x31 gelegd Incl. 55.- m2. Minorca plavuizen 31 x 31 6 kleuren gelegd incl. 60.- m2. Marazzi plavuizen 30 x 30 wit, gelegd incl. 62.- m2. Tegel- handel Mastrigt, Lisserdijk 543 Lisserbroek (Ringvaart). Alleen geopend zaterdags van 9 tot 4 uur. Donderdags koopavond. 02521-12840/01711-10918. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9-11.30 en 2-4 Maand.- en dond.avond van 19.30. Fa. v. Berge Henegou wen, Schelpenkade 47. Leiden Tel. 120794. HELDERZIENDE Seeland schriftelijk en persoonlijk. Tel. 070-865477. Geld ligt op straat. Als u het daar tenminste neerlegt. U kunt het ook zelf in uw zak steken. Wilt u wat kwijt? Plaats dan een kleine advertentie in de Leidse Courant. Het kost bijna niets.Ook als u wat voordelig op de kop wilt tikken is een rubrieks advertentie de aangewezen weg. U bereikt 24.000 lezers, waaronder allicht iemand die heeft wat u zoekt. Het wordt u gemakkelijk gemaakt. Plaats uw tekst in onderstaande vakjes (één letter of letterteken per vakje) en in een oogopslag kunt u in de laatste kolom zien wat advertentie gaat kosten. Prijzen zijn incl. 4% bh Extra meevallertje! Als u de advertentie op drie achtereenvolgend dagen laat plaatsen, hoeft u maar voor 2 x te betalen. Bij 6 achteree left volgende dagen worden slechts 3 plaatsingen in rekening gebracht. NB. U kunt ons ook bellen. Ons nummer 071-122244 Deze advertentie De rekening sturen naar: Naam Postcode _x plaatsen op_ Woonplaats- -Telefoon- brieven onder nummer 3,35 extra) worden afgehaald brieven moeten worden doorgezond bewijsnummer toezenden (/2,65 extra) (aankruisen wat van toepassing Stuur deze bon in open envelop, zondeFpostzegel naar: ter Leidse Courant, Antwoordnr. 10070, 2300 VB Leiden. jfiTQ vOU/tCl^l^ea EC 25 4, nni 4 et 1 Siezei ijkt 15 16 U El

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8