ÜJ jluzie tussen jeugdbendes loopt it op dodelijke steekpartij ila 4" Ccïdóc (Boüümt Weinig belangstelling voor woonlasten-actie 'Zinker Izinkt voorbeeldig IftSooll ateegeiBOi EIDEN CeidócSoiwant MAANDAG 30 MEI 1983 PAGINA 3 Jcolholcontrole —REIDEN In de Leidse regio is in de nacht ran vrijdag op zaterdag op grote schaal al coholcontrole gehouden. De rijkspolitie itond geposteerd op de trajecten Leiderdorp- deyoorschoten en Sassenheim-Warmond. 'ees ^re'n totaal negen personen werden bekeurd regens het rijden onder invloed. Achttien w rersonen kregen een rijverbod, omdat zij rtóÈeer dan het toegestane alcoholpromilage an 0.5 in hun bloed hadden, jy iowel in Leiden als op de twee genoemde ^•ajecten werden in totaal 668 voertuigen ;aande gehouden. Bij 157 automobilisten erd een blaastest afgenomen. In Leiden ileken 38 personen geen rijbewijs bij zich te lebben en 25 hadden geen kentekenbewijs. 20.000 woningen tekort in Leidse agglomeratie LEIDEN Er moeten in de Leidse agglomeratie 20.000 woningen gebouwd worden om in het jaar 2000 in de behoefte aan" woningen te voorzien. On danks dit gigantische aantal betekent dit toch nog een vermindering in vergelijking met berekeningen die tot 1982 zijn gemaakt. Vooral na 1990 neemt de behoefte aan woningen af. Wanneer alle woningen gebouwd worden, die nu staan gepland in de be stemmingsplannen van de gemeenten bestaat het te kort in de agglomeratie uit nog maar 1.300 wonin gen. Dit blijkt uit de structuurschets voor de Leidse ag- glomoratie. In deze eerste fase van de stuctuurschets wordt een inventarisatie en analyse gegeven van de ruimtelijke ordeningsvraagstukken in de Leidse ag glomeratie (Leiden, Rijnsburg, Warmond, Leider dorp, Valkenburg, Voorschoten, Zoeterwoude, Oegstgeest). Oplossingen voor de gesignaleerde pro blemen komen niet aan de orde, dat volgt pas in een later stadium. Verwacht wordt dat in het jaar 2000 in de agglome ratie 7.000 personen meer wonen dan nu het geval is. Het aantal dat uit één van de gemeenten in het gebied vertrekt, zal even hoog zijn als het aantal dat er naar toe gaat. Verwacht wordt dat de vergrijzing van de bevolking verder toeneemt. De werkloosheid in de Leidse agglomeratie zal in ie der geval voor het jaar 2000 niet verdwenen zijn. Door het inrichten van bedrijfsterreinen kunnen de gemeentelijke overheden de komst van bedrijven stimuleren. Verwacht wordt dat de bestedingen ver der afnemen. Gevolg zal zijn een forse afname van de werkgelegenheid in de detailhandel en een afna me van het aantal winkels in de aanlooproutes naar de winkelcentra. Volgens de structuurschets zullen er meer discounts (winkels met een goedkoop assor timent) komen. Ten aanzien van de sport wordt een verschuiving van de buitensporten naar de binnen sporten verwacht. Leidse autodieven in Den Haag ingerekend LEIDEN/DEN HAAG Twee 22-jari- ge Leidenaars zijn zondagmorgen vroeg door de Haagse politie aangehouden. De Leidenaars trokken de aandacht van surveillerende politieagenten toen zij in een, zoals later bleek, gestolen personenauto op de Loosduinseweg drie keer achtereen een op rood staand verkeerslicht negeerden. Toen de agen ten wat gegevens van de twee inzitten den controleerden, gaf de bestuurder van de stilstaande auto plotseling gas en stoof weg. Een eindje verderop sloeg de man, met achterlating van het voer tuig, lopend op de vlucht. Later slaag den de agenten erin om de vluchteling op de Regentesselaan in te rekenen, na eerder ook zijn medepassagier gearres teerd te hebben. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Onenigheid "lussen jongeren uit Leiden 4n Alphen is zaterdag nacht de oorzaak geweest tan de steekpartij, waarbij «e 24-jarige Joseph Riem pit Wassenaar werd ge- jjdood. Beide groepen had tien het het vorige week einde al met elkaar aan Jde stok gehad. De Al- jphense groep, 13 man (jsterk, kwam afgelopen za terdagavond naar Leiden Ipm verhaal te halen. De lerste confrontatie vond blaats bij het 't Breehuys Ean de Breestraat. De jLeidse politie zegt, dat het jnog niet bekend is wat de feden van de ruzie is. Men spreekt van een concur rentiestrijd tussen beide groepen. Ook zegt de poli tie niet te weten om wel ke groepen jongeren het [Volgens een getuige zijn de Alphense jongeren afkomstig jvan jongerencentrum Madon- |na in deze gemeente. De Al- De Rijn en Schiekade achter het universiteitscomplex. Hier speelde een deel van de vechtpartij zich af. phenaars kwamen naar 't „The Convicts". De getuige Breehuys voor één bepaalde meldt verder, dat de Alphense persoon. Bij de Leidse groep jongens de Leidenaars voor de zou het gaan om motorclub deur van 't Breehuys uitdaag den. De Leidenaars reageer den daarop en vervolgens ont stond een wilde achtervolging door de stad. De Leidenaars reden op hun motoren, de Al- phenaars in hun auto's. Vol gens de politie gaat het om vijf Leidenaars op drie motoren, de getuige spreekt van een twintigtal Leidse achtervol gers. De achtervolging eindigde achter het universtiteitscom- plex aan de Witte Singel. Bei de groepen bekogelden elkaar daar met stenen. Volgens de politie verwijderden enkele Alphenaars zich uit hun groep en liepen om het universiteits gebouw heen. De 24-jarige Wassenaarder, die deel uit maakte van de Leidse motor club, zag dat. Hij reed op zijn motor op het groepje af en haalde de tegenstanders ter hoogte van de kruising Rijn en Schiekade/Groenhoven- straat in. Hij stapte af, zette zijn motor op de standaard en liep op het Alphense groepje af. De Wassenaarder had een ketting in de hand, waarmee hij zou hebben geslagen. Vol gens de politie is de man bij de confrontatie met het groepje enkele malen met een mes ge stoken. De ware toedracht is nog niet bekend. Ook is nog niet duidelijk wie de messte ken heeft toegebracht. De Wassenaarder liep weg, maar zakte na enkele meters in el kaar. Bij aankomst in het AZL bleek de man te zijn overle den. De politie werd om kwart voor één 's nachts door een automo bilist gewaarschuwd. Hij deed dat omdat hij jongens bij het universiteitscomplex aan de Witte Singel met stenen zag gooien. Vier minuten later werd het slachtoffer, dat mid den op de weg lag, gevonden. De politie zegt, dat alle betrok kenen zijn gearresteerd. Het gaat om dertien Alphenaars en vijf Leidenaars. Enkele van deze zeventien werden op het Noordeinde aangehouden. Zij waren daarheen gevlucht en daar weer slaags geraakt. In de loop van de nacht wer den negen personen na ver hoor naar huis gestuurd. Gis teren, rond het middaguur, zijn nog eens zes jongens vrij gelaten. Twee Alphenaars, van 17 en 19 jaar oud, zitten nog vast op het bureau. Dit tweetal wordt ervan verdacht Joseph Riem te hebben dood gesto ken. De politie nam zaterdag nacht twee dolken, een aantal knipmessen en een ketting in beslag. Met een van beide dol ken zoude de dodelijke steken zijn toegebracht. Rustige buurt Getuigen van het drama spre ken van een „verschrikkelijke toestand" Een man, woonach tig aan de Rijn- en Schiekade, zag een jongen rennen, die plotseling viel. Op dat moment wist de man niet dat het om het slachtoffer van een steek partij ging. Hij spreekt van een enorme vechtpartij, waarbij met stenen werd gegooid en met stokken werd geslagen. Een vrouw, die ook aan de Rijn- en en Schiekade woont, vertelde gistermiddag, dat de groepen met stenen gooiden en met stokken op elkaar in sloegen. De stenen vlogen alle kanten op, de auto van de vrouw werd ook door een steen geraakt. „Ik heb het niet goed kunnen zien, ik was te bang om voor het raam te gaan staan," vertelde de vrouw. Zij zei voorts, dat ze het slachtoffer ineens midden op straat zag liggen. „Een van de jongens paste nog mond op mond beademing toe," aldus de getuige, die erg geschrok ken is van het voorval. „Dit is zo'n rustige buurt, hier gebeurt eigenlijk nooit wat." LEIDEN De zestig meter lange zinker ligt op zijn plaats in het Korte Vlietkanaal. On der grote belangstelling ver dween het betonnen gevaarte zaterdagmiddag onder water. |)e operatie verliep vlekke- oos. Onder de toeschouwers waren wethouder P. Borde- vijk en de heer T. Jansen, ge deputeerde van de provincie ^uid-Holland. zinker is een onderdeel de kilometers lange riool- [vaterpersleiding, die de lieuwbouwwijk Stevenshof iet de waterzuiveringsinstal latie in Zuid-West verbindt, deze leiding te leggen, een aantal hindernissen worden overwonnen. Een van [die obstakels is het Korte Vlietkanaal in de buurt van 'n 2|het verkeersplein bij De Vink. ~ie rioolleiding moest, met be- hulp van een zinker, over de van dat kanaal worden slacf >e eerste voorbereiding was iet graven van een geul in het canaal. Die sleuf is een paar weken geleden al gebaggerd. Zaterdag werd de zinker, èen betonnen gevaarte, waarop de drie rioolleidingen zijn beves tigd, in de gegraven geul ge legd. Het karwei werd met groot materieel aangepakt. Vier kranen tilden de zinker, die op de oever lag, op en leg den het gevaarte zeer voor zichtig in het water. Op dat moment dreef de zinker nog. Uiterst omzichtig werd de drij vende zinker door de vier kra nen boven de sleuf gelaveerd. Ondertussen liet men water in de leidingen stromen, zodat de zinker zwaarder werd en steeds dieper in het water zak te. Toen de zinker boven de geul lag, was er niet veel meer van het gevaarte te zien. Al leen negen, voor drijfvermo- gert zorgende tonnetjes, staken nog boven het wateroppervlak uit. Langzaam zakte de zinker naar de bodem van het kanaal. De laatste werkzaamheden werden door de duikers ver richt. Zij doken naar de bodem van het kanaal en sneden de De zinker verdwijnt langzaam onder water. negen tonnetjes los, zodat de slag. de rioolwater-zuiveringsinstal- zinker zich muurvast in de De werkzaamheden aan de 2,5 latie worden getransporteerd, modderige bodem van het kilometer lange leiding van Het project, dat in de record- Korte Vlietkanaal nestelde. Stevenshof naar Zuid-West tijd van drie maanden wordt Het leggen van de zinker nam verlopen voorspoedig. In juli voltooid, kost 2,5 miljoen gul- in totaal zo'n vier uur in be- kan het eerste afvalwater naar den. Bus rijdt met kind weg LEIDEN Een moeder zag gisteravond rond tien uur de bus bij de halte aan de Kore- vaarstraat waar zij uitstapte, plotseling wegrijden, terwijl haar kind nog op een bank in de bus lag te slapen. Dat gebeurde omdat de chauf feur dacht, dat de vrouw al haar spullen, inclusief kind, al mee naar buiten had genomen. Enkele minuten later ontdekte de chauffeur het kind en reed vervolgens naar de NZH-gara- ge. De moeder alarmeerde de politie. Deze bracht de vrouw naar de garage, waar zij haar kind kon ophalen. Het kind was inmiddels wakker gewor den en werd onthaald op limo nade en kaakjes. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA The Emin Foundation De Britse Emin Foundation geeft in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare een aantal introductie-le zingen over het werk van de organisatie. Op de donder dagen 2, 9 en 16 juni om acht uur spreekt de heer Ri chard Bo well. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. De Emin Foundation bestaat zo'n twaalf jaar en is nog niet eerder in ons land actief geweest. De Emin Foun dation is gebaseerd op het bevorderen van het denken; het heeft veel weg van filosofie. Vragen worden ge steld als „waarom besta ik", „wat kan ik doen" en „wat is het doel van het leven". De representanten van de organisatie zeggen, dat „The Emin" ook mentaal en fysiek genezend werkt. Er worden ook cursussen gege ven in Den Haag, Amsterdam en Groningen. De Wijde Vlucht De Leidse Christelijke Reiscentrale „De Wijde Vlucht" houdt dit jaar acht jeugdkampen voor kinderen van 6 tot en met 16 jaar oud. Zes kampen wordt in eigen land ge houden, twee in Luxemburg. Er zijn nog open plaatsen in de verschillende kampen. De Reiscentrale werkt alleen maar met vrijwilligers, subsidie krijgt de centrale niet. De prijzen variëren van 120 tot 160 gulden voor kampen in het binnenland. Deelname aan een kamp in Luxemburg kost 240 gulden. Wie belangstelling heeft, kan contact op nemen met Charles Callenbach, telefoon 071-414070. Men kan ook het spreekuur (elke donderdagavond van zeven tot tien uur) in het gebouw Staalwijk aan de Herenstraat 45 bezoeken. Odeion Blazersensemble Het Odeion Blazersensemble geeft woensdag een con- cert in Rijksmuseum van Oudheden. Het concert be gint om acht uur. Het Odeion Blazersensemble is de nieuwe naam van het Haarlems Blazersensemble. Mede naar aanleiding van een jaarlijks terugkerende serie concerten in het Amsterdamse theater „Odeon", werd besloten de naam te veranderen in „Odeion". Dit is de naam van de eerste Griekse muziektempel. Op het programma staan onder meer werken van Jean Francaix, Vincent D'Indy en Florent Schmitt Het Odeion Blazersensemble Filmhuis LVC Het filmhuis LVC aan de Breestraat start woensdagavond een mini-cyclus over het duo Wim Wenders/Samuel Ful ler. Van de laatste wordt dan vertoond „The big red one" uit 1980, een imponerend beeld van de tweede wereldoor log over een oude sergeant en zijn vier pupillen met onder meer Lee Marvin en Stephane Audran. De film wordt woensdag en ook donderdag tweemaal gedraaid: vanaf acht uur een vanaf kwart over tien. Jazz Het bestuur van Jazz on Sunday heeft plannen om een Big Band Festival te organiseren. Orkesten, die daar aan willen deelnemen, kunnen contact opnemen met het secretariaat, postbus 1020, 2302 BB Leiden. Jazz on Sunday heeft het programma voor het komende sei zoen rond, er zijn onder meer acht jazz-sessions ge pland. Ziekenbedevaart Een vijfdaagse ziekenbedevaart georganiseerd naar Ban- neux-Notre Dame, Maria 's genade-oord in de Belgische Ar dennen, wordt van vrijdag 2 september tot en met dinsdag 6 spetember gehouden. Banneux wordt jaarlijks bezocht door tienduizenden pelgrims uit alle delen van de wereld. Speciaal voor zieken en invaliden werd een hospitaliteit gebouwd om hen daat te kunnen ontvangen. Voor de tocht is voor Zuid-Holland een beperkt aantal plaatsen beschik baar. Belangstellenden worden verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven bij het Diocesaan Banneuxsecretari- aat. Meeuwenbeemd 1 in Nootdorp. De reis vertrekt vanuit Noordwijk, Roelofarendsveen, Leiden. De kosten bedragen 365 gulden per persoon. Inlichtingen telefoonnummer 01731-9125. De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 m karaats vergulde miniatuur di balpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje. van de Leidse Courant Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: Naam Adres idelj éJI Telefoon - edd Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel Tiaaj! plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232,' £e'J 2500 VG Den Haag LEIDEN De actie tegen de stijgende woonlasten is in Leiden geen succes ge worden. Maar weinig Lei- Woonlasten Comité om zaterdag in het Huigpark hun tentje op te slaan. In totaal stonden er zaterdag vijf puptentjes, drie stands, een snacktent en een hoofdtent in het natte gras van het Huigpark achter het stadsbouwhuis. Nog geen vijftig mensen deden aan de actie mee. De grote spelbreker zaterdag was ongetwijfeld het slechte weer. De regen heeft velen er- SP verontwaardigd LEIDEN De SP is boos op de organisatie van de woonlas ten manifestatie die zaterdag in het Huigpark werd gehou den. Volgens de SP was een vertegenwoordigster van de partij zaterdag niet welkom op de manifestatie en werd het de partij ook verboden als spreker het standpunt van de SP over de woonlasten uiteen te zetten. De SP noemt dit „laf, bekrompen, maar vooral ondemocratisch". De reden zou de brochure „Gastarbeid en kapitaal" van de SP zijn, waarin wordt voorgesteld buitenlanders die naar hun vaderland willen terugkeren 75.000 gulden te geven. Degenen, die dat aanbod niet willen aannemen, zouden de Nederlandse natio naliteit moeten krijgen. Van de organisatie van de manifes tatie was vanmorgen niemand bereikbaar. van weerhouden hun tentje op te slaan. Het tentenkampje bood dan ook een wat trooste loze aanblik. De dapperen, die de regen trotseerden en de manifestatie toch bijwoonden, konden ge nieten van optredens van 'De Smartlappen' en de 'Bikkers Buurt Band'. Vooral deze laas- te groep maakte voortreffelij ke muziek. Behalve ontspan ning, was er ook aandacht voor ernstiger zaken. Zo sprak een woordvoerder van het Woonlasten Overleg Neder land (WON) en brachten leden van de linkse politieke partij en (PPR, CPN, PSP en PvdA) hun mening over de stijgende woonlasten naar voren. CDA en VVD waren niet in het ten tenkamp aanwezig. Overigens houdt de problema tiek rond de woonlasten de christen-democraten wel be zig. De CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad heeft het Het tentenkampje bood een troosteloze aanblik. college van B en W gevraagd een woonlastennota te schrij ven, waarin wordt aangegeven op welke manier de gemeente de woonlasten voor de Leide- naar kan verlichten. De fractie wijst erop dat steeds meer per sonen moeite hebben om de stijgende woonlasten op te brengen. De fractie erkent dat de woonlasten voor het groot ste deel door de rijksoverheid worden bepaald, maar ook de gemeente heeft invloed door het heffen van lokale belastin gen, zoals het rioolrecht of de onroerend goed belasting. Aanbestedingen zouden voort aan openbaar gehouden moe ten worden. De woonlastenno ta zou nog voor de behande ling van de begroting van 1984 in de gemeenteraad gereed moeten komen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3