Reagan weigert rente te verlagen Paus op 15 augustus naar Lourdes Prof. Kuitert: Geen houdbare godsdienstige gronden tegen (hulp bij) zelfdoding kerk wereld KORTE METTEN Frankrijk: Navo-gebied in geen geval uitbreiden brieven /lezers ACHTERGROND CcidócSottumt MAANDAG 30 MEI 1983 PAGIN De paus zal de komende zomer een bezoek bren gen aan Lourdes in Zuid- -Frankrijk, aldus meldt onze correspondent in Rome. Deze nieuwe bui tenlandse reis, de negen tiende, maakte hij gister ochtend na het Angelus gebed op het St.- Pieters plein op de volgende ma nier bekend: „Op deze laatste zondag van mei, wens ik u mee te delen, dat ik de uitnodiging van de bisschop van Lourdes en die van de voorzitter van de Franse bisschop penconferentie aanvaard en dat ik me op 15 augus tus als pelgrim naar Lourdes zal begeven om daar voor de grot van Massabielles de plechtig heid van de ten hemelop neming van Maria te vie ren." Lourdes had nog een bezoek van paus Johannes Paulus II te goed, want dat van juli 1981 bij gelegenheid van het inter nationaal eucharistisch con gres kon niet doorgaan van wege de aanslag op zijn leven enkele maanden daarvoor. De paus gaf toen zijn plaatsver vanger kardinaal Gantin de boodschap mèe, dat hij later zelf in elk geval zou komen. Het bezoek aan Lourdes mid den in de maand augustus, ook voor de paus een vakan tiemaand, zal het karakter hebben van een bliksembe zoek. Het is niet de bedoeling dat de paus langer dan een et maal in Zuid-Frankrijk zal vertoeven. De paus zei gisteren verheugd te zijn naar het Maria- oord Lourdes te kunnen gaan in dit Heilige Jaar van de Ver lossing, want, zo zei hij, Maria had op een speciale manier aan deze verlossing van de wereld bijgedragen. Aan het slot van zijn toe spraak bracht de paus een speciale groet aan de leden van de Europese Motorrijders- vereniging die de afgelopen dagen in Rome bijeen zijn ge weest en zondagmiddag mas saal naar het St.-Pietersplein waren gereden om de pause lijke zegen in ontvangst te ne men. De paus zei hen, dat zij „voortsnellend over de wegen der wereld" als christen maar één einddoel behoren te ken nen: de ontmoeting met de Heer. Pastores zouden in be paalde omstandigheden hulp moeten kunnen verlenen bij zelfdoding, bijvoorbeeld door het aanreiken van een be paald middel. Dat zou dan wel moeten gebeu ren in overleg met een arts. Dat zei prof. dr. H. M. Kuitert, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, tijdens een bijeenkomst van het Algemeen Ne derlands Gezelschap voor de Studie van Zelf moordproblemen in Lei den. Prof. Kuitert vond dat arti kel 294 van het Wetboek van Strafrecht zou moeten wor den gewijzigd. Er zijn geen houdbare godsdienstige gron den tegen zelfdoding aan te voeren, zo meende hij. Bij een goede analyse van de ar gumenten die van de zijde van het christendom tegen zelfdoding zijn aangevoerd, blijkt dat deze niet staande zijn te houden. Ook is er geen goede theologische fun dering van het verbod op hulp bij zelfdoding, meende prof. Kuitert. Dr. Th. Beemer, verbonden aan de Katholieke Universi teit van Nijmegen, meende dat de zelfdoding wel ver werpelijk is, maar dat men die in bepaalde omstandighe den toch moet accepteren. Hij meende dat ook iemand die rooms-katholiek is daarbij hulp zou kunnen verlenen. Dr. Beemer vond wel dat men voorzichtig moet zijn met de problematiek van de hulp bij zelfdoding, omdat veel gevallen, niet alle, van zelfdoding te begrijpen zijn als gevolg van de culturele en maatschappelijke situatie waarin wij leven. Veel geval-, len van zelfdoding zijn. dus een klacht tegen de samenle ving en moeten als zodanig begrepen worden. Er zou in de samenleving veel moeten veranderen. De aartsbisschop van Lu- bango in Angola, kardinaal Alexandre do Nascimento (58), is gisteren in Rome geko zen tot voorzitter van de in ternationale rooms-katholieke organisatie voor maatschappe lijke zorg „Caritas Internatio nalist Dat gebeurde op de twaalfde algemene vergade ring van deze overkoepeling van de nationale caritas-orga- nisaties, zoals „Mensen in Nood" in Nederland. Hij volgt de Duitse prelaat dr. Georg Hüssler op, die voorzitter is geweest vanaf mei 1975. Kar dinaal do Nascimento heeft aan de pauselijke Gregoria- na-universiteit in Rome ge studeerd. Aanvankelijk werk te hij in Angola als professor in de dogmatiek aan het priesterseminarie van Luan da. Nadat hij uit Angola had moeten vertrekken wegens de dekolonisering, werkte hij tien jaar lang als zielzorger in Lissabon. In 1971 kon hij naar zijn vaderland terugkeren. Daar werd hij onder meer be noemd tot secretaris-generaal vap de nationale Caritas-orga- nisatie. De Broederschapsvergade ring, het hoogste beleidsbepa lende orgaan van de Algeme ne Doopsgezinde Sociëteit, heeft zaterdag besloten de band met het Interkerkelijk Vredesberaad IKV te handha ven en zich positief-kritisch ten opzichte van het IKV op te stellen. De ADS hoopt nu binnenkort het tweede ge sprek met het IKV te hebben over de vragen, die het IKV enkele jaren geleden de ker ken heeft gesteld. Eerder was er in de te Zaandam gehou den vergadering een gesprek geweest over de brief van het Interkerkelijk Comité Twee zijdige Ontwapening ICTO, waarin deze organisatie vroeg om erkenning als vredesbe weging. Aangezien het niet tevoren was geagendeerd werden op dit punt geen be sluiten genomen. Het Interkerkelijk Vredes beraad IKV gaat een commis sie instellen die aandacht moet schenken aan de beeld vorming van het IKV in de Nederlandse samenleving. Voorts gaat de commissie zich bezighouden met de richting die de IKV-campagne de ko mende jaren moet ingaan met een verdere uitbouw van de organisatie. Daarbij zal onder meer aandacht worden be steed aan de betekenis van de Amerikaanse campagne voor de bevriezing van het aantal kernwapens en de relatie met de kerken. Dit heeft de cam- pagneraad van het IKV zater dag in Utrecht besloten. De campagneraad, bestaande uit vertegenwoordigers van het secretariaat, het beraad en de plaatselijke kernen besloot te vens de discussie over het Oost-Europabeleid van het IKV te intensiveren en nog geen vaste beleidslijnen op te stellen. Wel zal het IKV meer contact zoeken met de basis en de leiding van de Oosteu- ropese kerken. Bisschop J. piuyssen van 's-Hertogenbosch heeft zijn bisdom laten weten, dat het eind van zijn gedwongen rust periode, na het ondergaan van een open-hartoperatie, in zicht komt. Als alles naar wens blijft verlopen, zal de bisschop maandag 27 juni zijn werkzaamheden volledig her vatten. In de tussenliggende weken zal hij een beperkt aantal werkzaamheden van lichte aard mogen verrichten gedurende enkele uren per dag. „Dat zal vooral thuis werk zijn", aldus de bisschop. Luthers- Calvinistisch overleg „Samen op Weg" Op initiatief van de Evangelisch-Lutherse Kerk zal er begin juni een informeel overleg zijn tussen de voorzitters en secretarissen van de synoden van de her vormde, gereformeerde en lutherse kerken. Daarbij zal vooral aan dacht worden besteed aan de betekenis van het Samen-op-weg-proces voor de relatie tussen de Evengelisch-Lutherse Kerk en de beide calvi nistische kerken. Dit heeft de voorzitter van de lutherse synode, ds. W. Bleij, desgevraagd meegedeeld. Ds. Bleij wijst erop, dat de besluiten van de Combi-sy node in november 1982 een nieuwe situatie hebben ge schapen in de betrekkingen tussen de lutherse, de her vormde en gereformeerde kerken. De gezamenlijke sy nodevergadering van de Ne derlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken in Nederland besloot toen te streven naar hereni ging van beide kerken. In 1986 zouden zij moeten ver klaren in staat van hereni ging te zijn. Bij de lutheranen heerste vroeger de vrees, dat er bij een hereniging van de twee grote calvinistische kerken in Nederland niets zou overblij ven van de lutherse traditie. Het behoud van deze traditie in Nederland is volgens ds. Bleij van groot belang. Hij verwijst naar de verbijstering onder Amerikaanse luthera nen, dat er in Nederland zul ke goede contacten bestaan tussen de lutherse traditie en de calvinistische traditie. Voorts wijst hij erop, dat alle drie kerken de Leuenberger Konkordie hebben onderte kend, wat betekent, dat zij volledige kansel- en avond- maalsgemeenschap kennen en eikaars ambten erkennen. De Evangelisch-Lutherse Kerk in Nederland had eind vorig jaar 30.964 leden, van wie 13.838 mensen belijdend lid en 17.126 personen doop lid zijn. Runderrolletjes postelein met ui en aardappelen chocolade- lia vermoutvla De benodigdheden voor twee personen zijn: 2 run derrolletjes, 30 g margari ne, peterselie; 700 g postelein, 1 ui, 10 g margarine, paprikapoeder, zout, peper, aroma; 0,5 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 40 g haver mout, 20 g cacao, 45 g sui ker. Bak de runderrolletjes in war me margarine in twintig mi nuten bruin en gaar. Keer het vlees regelmatig, houd het deksel zo veel mogelijk schuin op de pan en regel de pit zoda nig dat het vet maar net blijft bakken. Haal de rolletjes uit de pan en maak de jus af met weinig water. Het magere vlees aan de buitenkant van de rolletjes zorgt ervoor dat toevoegsels aan de jus niet no dig zijn. Garneer de runderrol letjes met een toef (dat is een takje met korte steel) peterse lie. Laat de gewassen postelein goed uitlekken, snijd ze wat kleiner en zet haar op met aanhangend water. Kook de groente na het slinken in een paar minuten gaar en zet ze op een vergiet om uit te lekken. Fruit de kleingesneden ui op een kleine pit lichtbruin en gaar. Roer er paprikapoeder, peper en zout door en warm de postelein mee. Voeg zo no dig aroma toe. Breng de helft van de melk aan de kook en strooi er al roerende de havermout in. Kook de havermout een paar minuten langer dan op het pak staat, dan bindt hij meer. Meng cacao, suiker en weinig koude melk tot een papje en roer dat door de hete vla. Voeg de overige koude melk toe, zet de pan in een bak met koud water en koel de vla onder af en toe roeren af. Dat roeren voorkomt velvorming. De helft van de benodigde suiker achterhouden en over de af koelende vla strooien heeft hetzelfde effect. JEANNE ÊeidóeSowo/rtf If Verdeeldheid oplosbaar Si TlJDENS de CD A-partijraad afgelopen zaterdag is de/o< deeldheid binnen die partij uitvoerig aan de orde geweesl deze kolom hebben we daar onlangs ook over geschrei toen het CDA-kamerlid Dijkman in de Tweede Kamejtej meerderheidsstandpunt van zijn fractie over besparingeaer het gebied van de volkshuisvesting niet wilde vertolnei Onze conclusie was toen dat het CDA zich eens goed ntal1 beraden over de interne, persoonlijke verhoudingen. Ditf^, volgtrekking lijkt na de afgelopen partijraad eens te «Li gerechtvaardigd. p WANT wat zien we binnen het CDA? Hetzelfde dat fC^ binnen andere grote partijen waarneembaar is, wanneeL— politieke standpunten uiteenlopen. Bij diverse politiek gew lige zaken blijken er binnen zo'n partij meerderheden I minderheden te zijn, die het tenslotte toch met elkaar 11 zullen moeten worden. In de Partij van de Arbeid slaagt* I daar vrijwel altijd in. Zeker tijdens een partijraad, want>J bijeenkomst wordt meestal benut als een demonstratie buiten van de uiteindelijke overbrugging van de interm genstellingen. Dat was bij het CDA afgelopen zaterdag niet het gevalf tegendeel, de partijraad werd een demonstratie van de ii| ne verdeeldheid. Dat komt omdat minderheden in die j het kennelijk nog onvoldoende kunnen opbrengen zichj heftige interne discussies bij het standpunt van de meerl heid neer te leggen. Maar de verdeeldheid wordt evenj veroorzaakt, doordat meerderheden in de partij zich te v nig gelegen laten liggen aan de standpunten van de min heid. Niet voor niets zei partijvoorzitter Bukman afgelot zaterdag, dat ook minderheden best gelijk kunnen heb! Een meerderheid binnen het CDA zou de kracht van hetba tal wat minder zwaar moeten laten wegen en wat meer dacht moeten opbrengen voor afwijkende standpunten, [ijt dat in voldoende mate gebeurt, dan moet de minderheid uiteindelijk bij de meerderheid kunnen neerleggen, gang van zaken blijkt echter in het CDA nog steeds j haalbaar. Het kan niet anders of dat komt voor een belangrijk «te door het gebrek aan goede persoonlijke verhoudingen, licht spelen de politieke tradities ook een kleine rol. heeft partijvoorzitter Bukman zaterdag niet zelf verklaie dat de samenstelling van het CDA uit drie vroegere politifck partijen steeds minder merkbaar wordt? Het zijn derhaaai vooral de persoonlijke verhoudingen, waaraan binnen 5 CDA meer aandacht zou moeten worden besteed. Als merjr uiteindelijk in slaagt meer persoonlijk respect voor elk meningen op te brengen, dan moet er met het evangeliÉp' uitgangspunt van het CDA vanzelf partijpolitieke eenhpi groeien. weggetrokken. Morgen ons land in een zuidelijke si ming waarbij lucht vaii Frankrijk wordt aangevoaVo Hierin komen zonnige penAl; den voor en kan de middjvai temperatuur tot boven deha graden stijgen. Met de zuid^_ ke luchtstroming kunnen fc en, die boven Frankrijk af staan naar ons land woo i gevoerd. M. WARMER DE BILT (KNMI) - De aan voer van koude lucht is einde lijk gestopt. De depressie die ons land koud en regenachtig weer bezorgde, is over Dene marken naar het noordoosten (Vervolg van de voorpagina) WILLIAMSBURG De Franse president zwichtte tenslotte voor Reagans ar gument, dat Mitterrands gedachten over de relatie tot Moskou toch op elk moment de moeite van het openbaar maken waard zijn en dat de wes terse leiders, „in het jaar van de Euroraketten bij een", nu eenmaal niet over het wapenbeheer- singsvraagstuk kunnen zwijgen. Maar Mitterrand wist te bedin gen dat het militaire hoofdstuk niet in de slotverklaring (die pas vanavond uitkomt) zou worden opgenomen, maar gis teravond reeds zou worden ge publiceerd. Zulks om te ver hinderen dat in de slotpublici- teit rond de top in Williams burg het Franse economie standpunt (en met name de roep van Parijs om een we reldconferentie ter stabilisatie van de wisselkoersen) zou ver zinken in de media-aandacht voor de bewapeningsverkla ring. Japan Mitterrand stuurde zijn minis ter van Buitenlandse Zaken Claude Chesson naar de pers om de Franse reserve jegens Reagans anti-Sovjetverklaring toe te lichten. Chesson zei dat de economische wereldtop van slechts zeven landen niet „een soort super-NAVO" mocht worden. Volgens hem verslui ert de verklaring het feit, dat Frankrijk geen deel uitmaakt van de militaire NAVO-orga- nisatie. Ook benadrukte hij dat Japan al helemaal niet is be trokken bij het NAVO-besluit van 1979 om Pershing- en kruisraketten in West-Europa te plaatsen. De Franse minister van bui tenlandse zaken gaf toe, dat nu voor het eerst een schriftelijke verklaring van een aantal NAVO-landen over veilig heidsvraagstukken ook door Japan formeel is onderschre ven. „Maar wij zullen in geen geval accepteren dat het NAVO-gebied, militair of poli tiek, wordt uitgebreid", aldus Chesson. De achtergrond van de Japanse betrokkenheid bij de „NAVO-verklaring" is de in Williamsburg door premier Nakasone benadrukte vrees, dat een wapenbeperkingsac- coord met de Sovjet-Unie ten koste kan gaan van de veilig heid in het Verre Oosten, om dat de Russen hun uit Europa weg te halen SS 20-raketten zouden kunnen overbrengen naar Aziatisch Rusland. Chesson maakte ook duidelijk, dat hijzelf en Mitterand nog tal van verfijningen hadden aangebracht in het aanvanke lijke ontwerp van de Willi- amsburg-verklaring, waarvoor de aantekeningen van presi dent Reagan blijkbaar een erg ongenuanceerde bron hadden gevormd. In de bewapenings-verklaring van de economische wereldtop staat ondermeer nog: „Pogin gen om verdeeldheid te zaaien in het Westen door voor te stellen de eigen afschrikkings machten van landen als Frankrijk en Engeland in de onderhandelingen tussen de VS en de Sovjet-Unie te be trekken, zullen mislukken". Verder wordt Rusland opge roepen om de ernstige com promisvoorstellen van het Tijdens een rijtuigritje door omstanders. Westen inzake middenafs- tands- en lange-afstands wa pens met constructieve voor stellen te beantwoorden. Het communiqué begint met de Si Williamsburg wuift bondskanselier Helmuth Kohl naar de uitspraak: „Als leiders van onze zeven naties is het onze eerste plicht om de vrijheid en de rechtvaardigheid waarop onze democratieën zijn geves tigd, te verdedigen". Ook ver zekeren de zeven industrie landen dat „onze wapens nooit zullen worden gebruikt, behal ve in antwoord op agressie". (Van onze correspondent) WILLIAMSBURG De Amerikaanse regering-Reagan blijft weigeren met speciale in grepen de koers van de dollar „voorspelbaar" te maken en de rentestand in de VS te verla gen. Dat is bevestigd op de „economische wereldtop" van de leiders van de zeven groot ste westerse industrielanden, in het Amerikaanse stadje Williamsburg. Aandrang van de Westeuropese leiders en met name van de Franse pre sident Mitterrand op VS-presi- dent Reagan om zijn economi sche herstelbeleid minder „duur" te maken voor de geal lieerde landen in Europa, is op niets uit te lopen. Mitterrand gaf gisteren toe dat een door hem voorgestelde fi nanciële wereldconferentie, waarop een systeem van vaste wisselkoersverhoudingen ten opzichte van de dollar zou moeten worden afgesproken „op dit moment geen enkel re sultaat zou hebben" vanwege het Amerikaanse verzet erte gen. Het beste wat Mitterrand gisteren uit de economische wereldtop nog leek te kunnen „oogsten" is een vrijblijvende afspraak om als industrielan den te gaan studeren op een systeem van minder grillige koersschommelingen. Volgens de Franse president moet de waarde van de andere munten tegenover de dollar „voorzienbaar" worden, omdat thans een internationaal in vesteerder of een handelaar „niet weet over hoeveel geld hij praat". De grotere monetai re stabiliteit in de wereld zou kunnen worden bereikt door afgesproken ingrepen van na tionale banken op de geld markt. De Amerikanen echter gelo ven niet in deze „toedekking van de munt als barometer van de nationale economie". Vroeg of laat moeten - zoals ook voortdurend blijkt in het EEG-muntsysteem - aanpas singen (re- en devaluaties) in de waardeverhoudingen wor den aangebracht. „Gefixeerde wisselkoersen werken alleen als ze niet nodig zijn", aldus de Amerikaanse onderminister van Financiën, W. Allen Wal lis, die voor president Reagan de Williamsburg-top heeft voorbereid. Aan de vooravond van de top was vrijdagavond de koers van de dollar tot recordhoogte ge stegen. Een Fransman moet nu ruim 7,5 frank voor een dollar betalen en een Neder lander f 2,82. Volgens president Reagan zul len de hoogte en de grilligheid van de dollarkoers vanzelf temperen wanneer de overige westerse landen hun econo misch beleid aanpassen aan dat van de Verenigde Staten. Dat geldt ook voor de nog al tijd veel te hoog geachte ren te-stand (11 a 12 procent) in de Verenigde Staten, waardoor Europees investeringsgeld naar Amerika wordt weggezo gen. Die hoge Amerikaanse rente is volgens president Reagan niet het gevolg van het grote tekort op de Ameri kaanse begroting (zoals men in Europa geneigd is te denken), maar van de vrees dat de thans onder controle lijkende inflatie zal terugkeren. De hoogte van de rente (duurte van het krediet) is gevolg van de inflatieverwachting. De no minale rente van 11 procent vertegenwoordigt een reële rente van 3 a 4 procent en een verwachting van de kapitaal verschaffer dat in de komende jaren een gemiddelde inflatie van 7 a 8 procent zal optreden, aldus de Amerikaanse redene ring. Daarom dient dan ook de inflatiebestrijding prioriteit te behouden. De kapitaalvlucht van Europa naar Amerika is volgens de regering-Reagan eenvoudigweg te danken aan het feit dat investeerders het economisch beleid en de poli tieke stabiliteit in de Verenig de Staten meer vertrouwen dan in welk ander land ook. Bij de opening van de top in •Williamsburg maakte presi dent Reagan duidelijke toespe lingen op het feit dat de Fran se regering-Mitterrand door de internationale economische praktijk gedwongen is zijn be leid van consumptie-stimule ring aan te passen aan de Amerikaanse politiek van in flatiebestrijding, besparing en investeringstimulering. „Sinds de economische top van vorig jaar in Versailles hebben we grote vooruitgang geboekt. Het is zeer bemoedigend dat meer dan ooit in het recente verle den het economisch beleid van de zeven grootste industrielan den zich in gelijke mate op in flatiebestrijding en verbeterde investeringsvoorwaarden richt. Vandaag heeft Amerika de leiding genomen van het economisch wereldherstel, dat reeds in veel van de hier ver tegenwoordigde landen wordt gevoeld". Reagan benadrukte dat de duurzame economische groei noodzakelijk is, vooral ook om het Amerikaanse begrotingste kort van zo'n 530 miljard gul den te verlagen. Ook zei de Amerikaanse president dat „politieke en economische vrijheid de voedingsbodem zijn voor de enorme produkti- vitejt in de westerse landen, in vergelijking met de totalitaire landen Aan de top in Williamsburg nemen de regeringsleiders en ministers van Buitenlandse Zaken en van Financiën deel van de Verenigde Staten, Frankrijk, West-Duitsland, Engeland, Italië, Japan en Ca nada. 22 12 Ou Brieven graag kort e' duidelijk geschreven, D* redactie behoudt ziet het recht voor ingezon den stukken te bekorten Zuid-Afrika d Een met bommen geladen ab werd tijdens het spitsuurlj het centrum van Pretoria ij- ontploffing gebracht. Oogstt| doden en 149 gewonden, f een groot deel van deze sla* offers tot de zwarte bevolkj behoorde, deerde de heidsstrijders" kennelijk De helden hadden, zoals 1 bruikelijk, de benen genoni naar een buurland om alq de felicitaies van hun drachtgevers in ontvangst! nemen. En wij maar achl wee roepen op de beker hippocriet^ wijze, terwijl donders goed weten dat ware architecten van deze reur onder ons zitten. Heb! wij, Nederlanders, wereldv y beteraars als wij zijn, niet m gewerkt aan een onlangs di bi de Algemene Vergadering v de Verenigde Naties aanva de resolutie, waarin staat i volkeren die onder kolom en buitenlandse overheers zuchten, het recht hebben „met alle noodzakelijke en beschikking staande midi len" hun onafhankelijkheid I bevechten? Hield dit aanva reldwijd verzet, toch besl| over te gaan tot het doen giften aan verschillende reurorganisaties in zuide I Afrika? Onze principiële st ders, onder aanvoerig van f „geachte afgevaardigde" Nico Scholten, blijven dril j voortgalopperen op hun Zu Afrikaans stokpaardje. Gi enkel protest hunnerzijds een export van meer dan half miljard naar de bloed* stige ayatolla's in Iran, m; wee als wij het wagen „Outspan" sinaasappeltje consumeren! Leren leven deze waanzinnige wereld een kunst. W.A. Reterink, DEN HA!

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2