Uno Hazelaar sterke winnaar Gouden Zweep Brokken op de „Ring Spanje houdt beste kansen Damesturntop angstig smal bakens en |Ciggen gaan iftoor na succes n Lochem Angst beheerst Salzburgring rt V) [EI 3PORTTRIBUME MAANDAG 30 MEI 1983 rank Drost prbetert twee vemrecords kor [ERSFOORT •d si B| ?ren 198: e bad te ,d Frank Drost heeft in Amersfoort twee belegen in jmrecords verbeterd. De zwemmer AZ&PC voltooide de 1500 meter claa in het hem vertrouwde 50-me- in 15.47,01 minuten. Het record met 15.51,08 op naam van Hage- Henk Elzerman, die deze prestatie kwaferde op 19 juli 1976 tijdens de Olympi- Spelen van Montreal. Drost stelde issant ook het nationale record op de meter scherper. De Amersfoorter tik- in 8.20,85, ruim vier seconden dan Elzerman zeven jaar geleden [ontreal (8.24,95). 'an aan oezafoler vi oorhoede- evechten oor oeiploegen Hen. Schaakstri jd weer open MIJDRECHT Na de negende ronde van hel toernooi om het Nederlands kampioenschap scha ken voor dames is de strijd om de titel weer ge heel open. Door het verlies van Cathy van der Mije tegen Cochita Pluymert wist de regerende kampioene Carla Bruinenberg de leiding over te nemen. Van der Mije speelde tegen de Franse verdediging van Pluymert een rustige variant die haar geen voordeel opleverde. In een poging om de zwarte centrumpionnen voor de rest van de partij vast te leggen, overzag zij dat Pluymert met een paar precieze paardzetten de blokkadepion op d4 kon veroveren. Met een pion meer speelde de zwart- -speelster iets te passief zodat remise voor Van der Mije in zicht kwam. Op dat moment wilde zij echf- ter te gretig toeslaan en pakte een pion die haar de dame en de partij kostte. Wereldrecord plankzeilen ZEVENHUIZEN De Rotterdammer Ronald Liesting weet wat plankzeilen is. Hij heeft het wereld- duurrecord plankzei len verbeterd. Lies ting deed dit op de Rottemeren en wist maar liefst zestig uur achtereen op de plank staan. Hij sloeg daarmee de plank niet mis, want het re cord stond op naam van Ger Jipping met 35 uur en 55 minu ten. j^TZEBURG Op de Kü- msee van Ratzeburg, waar in de jaren zestig de met ilvuldig olympisch goud be en „Deutschland achter" :den samengesteld, hebben afgelopen weekeinde de ste voorzichtige voorhoede- e rechten plaatsgevonden van Y internationale roeien. Rat- j, urg, zag zich plotseling ge- n ifronteerd met een overda- t5 e inschrijving van elf lan- vai1 na uitvallen van het de \fk bezette veld in Vichy i week geleden. zeburg was, gezien de deel- ""se ling van sterke Oostduitse |ar J lipes een prima wedstrijd Or te beoordelen of de Oran- (#00t voldoende vaart heeft tW{idit moment. lt j,»et en Nicolette Hellemans, j 1 1982 vijfde op de wereld- (2 npioenschappen van Lu- VeiP1' werden 2 Vieren 'n stromende regen i twee van de drie Oost- tse tweetjes ontbraken ;ede achter Schroder en ramm uit Oost-Duitsland. j ffeur Ronald Florijn mag er sinds dit weekeinde op oepen tot twee keer toe ,veds Ivuldig wereldkampioen Nasfer-Michael Kolbe te heb- verslagen in de voorron- Kolbe, die zijn rentree I akt met het oog op de gei^mpische Spelen, stelde ornpter in de finale op beide htergen orde op zaken door op arscl erdag met een groot tijd- iu jjinst als eerste te eindigen. oprifr,Jn werd op zaterdag door slap slotakkoord vijfde en eren op een behoorlijk gol- de Küchensee derde, 0,03 mde achter de nummer °<£e de Australiër McLaren slechts twee seconden ach- de thans in Noorwegen wo- "q'j' |de Westduitse skiffeur 3 s be. WASSENAAR Voor de derde keer deze maand bracht Prins Bernard een bezoek aan een paarde- sport-evenement. Gisteren was het echter een routi- nebezoek. De laatste jaren heeft de prins er een goe de gewoonte van gemaakt om de draverij om de Gouden Zweep bij te wo nen en de hoofdprijs uit te reiken. Hij deed dit voor de 29e achtereenvolgende keer. De eerste keer op het reeds verdwenen Utrechtse Mere- veld in 1955 aan Piet Strooper na zijn overwinning met Ro land. In de geschiedenis van de Gouden Zweep kwam de Prins vier keer oog in oog met Jan van Dooyeweerd en Jan Wagenaar. Gistermiddag werd hij echter na de race voorge steld aan de Limburger Wim Velis. Voor het eerst in de ge schiedenis won Velis, die drie derby's op zijn naam heeft staan, met Uno Hazelaar de Gouden Zweep. Hij deed dit in een kilometertijd van 1.20, een goede tijd over de 2525 meter. Slechts drie keer kreeg de Gouden Zweep een snellere winnaar. Dat was Jojo Buiten zorg (Jan van Dooyeweerd) in 1.19 in 1974, Kameraad (Siem van Leeuwen) in 1.19.1 in 1976 en Nanouk met Martin Vergay in 1.19.6 in 1980. Maar zelden heeft een draverij zo'n spannend verloop van start tot de laatste meters ge had als gisteren. In het veld van vijftien paarden versche- Gelukwensen van ZKH Prins Bernhard voor Wim Velis met Uno Hazelaar. nen drie uitgesproken favorie ten aan de start. Dat waren Rieka Hanover, Uno Hazelaar en Udo Quick. De laatste liep op verzoek van de eigenaar buiten weddenschappen. Eige naar Winsser: Udo Quick is paard van het jaar en het pu bliek verwacht terecht veel van die hengst. Maar er is een virusziekte op stal geweest bij trainer de Wrede en Udo Quick is niet zoals hij moet zijn. Om het publiek nu tegen een minder goede prestatie te beschermen loopt hij buiten weddenschappen". Gelijk De eigenaar van Udo 'Quick kreeg het gelijk aan zijn kant. Toen in de laatste rechte lijn de strijd begon liet Udo Quick het lelijk aan kop van de groep afweten. Een andere fa voriet, Rieka Hanover, die ze ven keer achtereen een koers had gewonnen, begon met een grote fout aan de start. De merrie kwam met Henk Ham ming op de sulky in de eind strijd erg sterk terug, maar moest Uno Hazelaar en de tweede aankomende Trust Skoatter (Gerard van Eyke- lenborg) voor laten gaan, Bij het indraaien van de laat ste bocht was Uno Hazelaar tweede en ging in een uitste kende draf op de finish af. Ve teraan Monty Buitenzorg, die vijfentwintig meter aan de start moest geven, werd vierde voor Ovatio. De gelukkige pi keur Wim Velis van Uno Ha zelaar: „Een Gouden zweep ontbrak nog aan onze stal. Uno Hazelaar is op het ogenblik in uitstekende vorm. Bang ben ik voor deze koers niet geweest. Maar je weet het natuurlijk nooit, onderweg kan van alles gebeuren". Voor de volbloeds stond de Grote Prijs van Den Haag cen traal. Hiervoor waren drie paarden uit het buitenland overgekomen. Boxberger Beauty en Habet Raaphorst uit Engeland. Beide paarden zijn bij Mick Ryan in training en het eigendom van de Neder landse eigenaar Nuy. Uit De nemarken kwam de Engelse import Tripple Alliance. De laatste kwam op de zware Duindigtpiste niet tot zijn recht en kon onder het topge- wicht van 65 kg niets uitrich ten. Kwamen de Boxbergers een week tevoren voor niets naar Duindigt, ditmaal zege vierde Boxberger Beauty met Philip Robinson verrassend voor Ishamo en Aiglon. SUPERTRIO In supertrio 23 van komende zondag op de Wassenaarse baan Duindigt komen zestien paarden aan de start over een afstand van 2600 meter. Een uitgesproken favoriet is moei lijk te vinden. Onze favorieten zijn: Udet Westlandia, Valen tin Melodie en Timbre. Onze outsiders: Vesins la Fusee, Se lene en Udet Ulandia. ARTHUR VAN RIJSWIJK REYKJAVIK Spanje heeft gisteren door een overwinning van 1-0 op IJsland de beste kans be houden als winnaar van de kwalificatiegroep 7, waarin ook Nederland is ingedeeld, de eindronden te bereiken van het Euro pees kampioenschap voet bal. Spanje won- in Reykjavik in een zwakke wedstrijd door een doelpunt in de negende mi nuut van laatste man Antonio Maceda (Sporting Gijon). IJs land speelde zonder de „bui tenlanders" Sigurvinsson en Edvaldsson. Zweden versloeg gisteren in een kwalificatiewedstrijd voor het Europees kampioenschap voetbal wereldkampioen Italië met 2-0. De doelpunten van Zweden kwamen op naam van Sandberg (32e minuut) en Stroemberg (55). Standen groep 7: 1. Spanje 6 5 10 11 11-5, 2. Nederland 4 2 1 1 5 9-3. 3. Ier land 5 2 1 2 5 7-7, 4. Malta 4 10 3 2 4-11, 5. IJsland 5 0 14 1 2-7. Groep 5: 1. Tsjeeho-Slowakjje 5 2 3 0 7 12-5. 2. Zweden 5 3 117 10-4. 3. Roemenie 5 3 1 1 7 6-2. 4. Italië 5 0 3 2 3 3-6, 5. Cyprus 6 0 2 4 2 3-17. Bundesliga Ook de voorlaatste speeldag van de Duitse Bundesliga heeft nog geen beslissing opge leverd. Europa Cupwinnaar Hamburger SV hield de race naar de titel gemakkelijk vol ten koste van Borussia Dort mund (5-0). De naar Standard Luik vertrekkende Horst Hru- besch wees de weg met twee doelpunten. Naaste concurrent Werder Bremen hield HSV bij dankzij een zwaar bevochten zege van 1-0 bij Eintracht Frankfurt. Onderaan de ranglijst nam de spanning eveneens toe. Schal- ke '04 verraste Bayern Mün- chen in het eigen Olympisch stadion (0-1). Schalke heeft hierdoor enige hoop gekregen op lijfsbehoud. Voor Hertha BSC gaat het er somber uit zien. De Berlijnse degradatie kandidaat, die voor aanvang van de wedstrijd tegen Ein tracht Braunschweig Martin Luppen als nieuwe trainer aanstelde voor twee jaar» kwam niet verder dan 3-3 en heeft een klein wonder nodig om in de hoogste voetbalafde ling te blijven. SC belandde door een verlies van 3-1 bij Leverkusen op de laatste plaats en lijkt gedoemd te de graderen. AMSTERDAM De afdeling keurturnen dames van het KNGV is na vier jaar tot de conclusie gekomen dat het zo niet langer kan en voor de volgende titelstrijd wil men in elk geval een kwalificatie inbouwen. In Amsterdam bleek opnieuw dat de damestop beangstigend smal is. Slechts zes turnsters uit de Olympische klasse hadden woensdag reeds op het nationale sportcentrum Papendal de verplichte oefenstof verwerkt en aan die vierkamp had Therese Wilmink reeds een voorsprong van 0,75 punten overgehouden op Miriam Eigenhuizen. Die marge bouwde Wilmink uit tot titelprolongatie. Vier jaar geleden koos het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV) voor een nieuwe vorm voor het verwerken van de nationale titelstrijd. Alle wedstrijdklassen in het turnen bij de dames komen in een tweedaagse wedstrijd in actie. Het gevolg is een overvolle werkvloer en een zeer chaotisch geheel. Dat was ook het afgelopen weekeinde bij de nationale titelstrijd in de sporthallen Zuid in Amsterdam het geval. In het onover zichtelijke geheel prolongeerde Therese Wilmink zaterdag haar nationale titel achtkamp en zij veroverde een dag later ook nog eens de vier eerste plaatsen bij de toestelfinales. do 0. )CHEM Het Neder- jj ïdse tweetal Jan Ba ns/Frits Kiggen heeft zijspancross om de ote Prijs van Nederland sii wonnen. Op het circuit 'n Lochem won het ge- ^'[enheidsduo, dat na het :ces van gisteren samen orgaat, beide manches i5.93«^n deze voor de wereld- ïlstrijd tellende moto- t'(Dei de keren passeerde Bakens i de laatste ronde het Neder- duo Muller/Van der De derde plaats in Lo- (8.95 >m was ook voor thuisrij- os rs. Mari Bens en Piet van Jtekom konden na afloop w ats nemen op het erepodi- HooidoIn de wereldtitelstrijd de regerend wereldkam- uit Zwitserland, Emil [halder, na vier Grand- i ixwedstrijden het tussen- klassement aan. Bollhalder veroverde in Lochem slechts vier punten voor het wereld kampioenschap. Ton van Heugten, de Nederlandse we reldkampioen van 1981, mocht in Gelderland niet van start. In de training had de Amers foorter door machineproble men niet voldoende ronden af gelegd. Motocrosser Gerard Rond is op de weg terug. Ondanks een armblessure toont de veelvou dig Nederlandse kampioen op het internationale podium toch weer zijn kwaliteiten. Gisteren kwam Rond bij de 500cc-moto- cross om de Grote Prijs van Zweden in Stenungslund tot uitstekende prestaties. Achter het fabrieksgeweld van de we reldtop eindigde hij met zijn standaard-Suzuki op de acht ste en negende plaats: goed voor vijf punten in de wereld titelstrijd. In de tussenstand werd de Belg Andre Malherbe van de eerste plaats verdron- Jan Bakens en Frits Kiggen zijn. Ze hebben de zege in gen door de Brit Graham Noy ce. De Grote Prijs van Zweden werd gewonnen door thuisrij- der Hakan Carlqvist, die zijn achterstand op het Honda-duo Noyce/Malherbe behoorlijk verkleinde. Bij de 125cc-motocross om de Grote Prijs van West-Duits- zitten er helemaal niet mee, dat ze nauwelijks herkenbaar de zijspancross binnen en dat telt. land is de Belg Eric Geboers Geboers viel in de eerste man met zijn tweede nederlaag van che uit en won de tweede. De dit seizoen geconfronteerd. In Limburger John Hensen vero- Italie werd Geboers verslagen verde in Niederwürzbach drie door thuisrijder Rinaldi; in punten voor de wereldtitel- Duitsland hield de publieksfa- strijd. Hensen werd in de eer- voriet Klaus-Bernd Kreutz, ste manche tiende; in de twee een endurospecialist, de Belg de reeks eindigde de Yamaha- van de GP-overwinning af. -coureur als negende. 10 57.80 gjj )ENAU Enkele we- lon voor ^et definitieve 10 52' cheid van het noorde- rijo o«i te gedeelte van de Ntlr- 73 4!rgring heeft dit ruim 70.3S intig kilometer lange ongeuit in de Eifel zijn ge- o 57 95|arlijke karakter nog is bewezen. In de 10-kilometerrace. de derde meetellend voor het wereldkampioenschap getemperd. Ook Jan Lammers, die met wereldkampioen for mule I Keke Rosberg en de 1983, vonden twee zware Brit Palmer in deze &K.race ongevallen plaats op de voor groep C als derde eindig- „Nordschleife". De Duitse vreugde over de zege van de aan Jackie Ickx gekoppelde Jochen Mass werd door die ongevallen behoorlijk de, zal niet juichend achter het stuur vandaan zijn gestapt. Daarvoor zat de schrik te zwaar in de benen bij de rij ders. Het Westduitse.racetalent Ste fan Bellof ging met zijn Por sche bij de „springschans" van Pflanzgarten steil de lucht in en kwam na een salto met zijn achterkant op de grond te recht. Temidden van de ver splinterde onderdelen van de auto kwam Bellof ongedeerd vrij. Net als Bellof had ook de Zwitser Walter Brun alle ge luk van de wereld in de 1000-kilometerrace. Brun raakte met zijn BMW-turbo bij een snelheid van 270 kilome ter per uur van de baan. De race werd anderhalf uur stil gelegd om alle brokstukken te verwijderen. Bij Brun werden in het ziekenhuis van Adenau slechts vleeswonden en kneu zingen geconstateerd. SALZBURG De motor races om de grote prijzen op de Salzburgring wer den vooral geregeerd door de angst. In de trainingen gingen op het tegen de bergwand geplakte circuit minstens dertig rijders keihard onderuit. Tijdens de races ontstonden ook tien valpartijen, waarbij de Spanjaard Pons en de Engelsman Robinson er met een gebroken been het slechtst afkwamen. De organisatie toonde aan ge voel te hebben voor de angst van de rijders. De 250cc-race werd bij een regenbui onmiddellijk on derbroken. Jack Middelburg, een rijder die lef toch niet kan worden ontzegd, voelt zich op het cir cuit al jaren niet op zijn ge mak. De Westlander kneep in de eerste ronde, in vijfde posi tie, al snel in de remmen, toen hij zijn motor dacht te horen vastlopen. Middelburg kwam pas achter zijn vergissing, toen hem al een achttal rijders was gepasseerd. Rivaal Boet van Duimen kwam met zijn stan daard-Suzuki snelheid tekort om de jagende Middelburg achter zich te houden. „Jum ping Jack" werd uiteindelijk achter het fabrieksgeweld van vooral Yamaha, Suzuki en Honda de beste rijder van de iets minder professionele gar nituur: achtste. De Nederlan der heeft nu zeven punten veroverd voor het wereldkam pioenschap. Boet van Duimen verdubbelde gisteren zijn to taal (van één naar twee) door als tiende te eindigen. Kenny Roberts greep de zege greep in de halve literklasse na het uit vallen van Freddie Spencer. In de zijspanklasse raakten de Nederlanders Egbert Streuer en Bernard Schnieders het met Biland gedeelde leider schap in de wereldtitelstrijd kwijt. Het duo Rolf Biland- /Kurt Waltisperg won, na wat aanvankelijk een spannend gevecht leek te worden, met behoorlijke voorsprong op de Westduitse titelverdedigers Schwarzel en Huber. Streuer kwam vooral in de slotfase acceleratievermogen tekort en consolideerde zijn derde positie: goed voor tien punten voor het klassement voor de wereldtitel. In de tus senstand staat het Asser duo nu tweede achter Biland. Het Amsterdamse tweetal Theo van Kempen/Gerald de Haas werd in Oostenrijk achtste, het tweede succes van dit duo in een WK-zijspanrace. Eerder werd Van kempen achtste in Le Mans. Schouten naar huis voor operatie SALZBURG De gewon de motorcoureur Mar Schouten keert vandaag naar Nederland terug voor een operatieve ingreep aan de kaak. De Nederlandse kampioen in de 250cc-klasse werd gisteren uit het ziekenhuis van Salzburg ontslagen. Schou ten kwam vrijdag tijdens de training voor de Grote Prijs van Oostenrijk op de Salzburgring zwaar ten val en brak daarbij de kaak en een jukbeen. In het ziekenhuis werd ook een hersenschudding ge constateerd. Het herstel van Schouten zal zeker zes weken vergen, waardoor hij niet kan deelnemen aan de TT-races in Assen (25 juni). Bilosertsjev na jeugdtitel beste senior VARNA De 16-jarige Dimi- tri Bilosertsjev uit de Sovjet- -Unie heeft in Varna zijn vo rig jaar in Ankara veroverde jeugdtitel laten volgen door de Europese titel bij de heren. In de met fouten doorspekte 25ste editie eindigde de stevig ge bouwde turner uit Moskou in de vierkamp vóór wereldkam pioen Joeri Koroljev. De Nederlandse kampioenen Dick Ooykaas en Ron Lamboo eindigden resp. als 49ste en 53ste van de in totaal 63 deel nemers. Ooykaas was met drie goede en drie slechte uitvoe ringen de meest wisselvallige van de twee. Lamboo turnde constanter, maar weinig over tuigend. Hoewel de twee tur ners uit Zoetermeer meer pun ten haalden dan was ver wacht, wekten zij geenszins de indruk dat zij de aansluiting gevonden hebben bij de mid denmoot van het internationa le turnen. Het tegendeel leek eerder het geval. Titel MRG voor Van Helvoirt MAARSSEN Maud van Helvoirt, zaterdag al gekroond tot de nieuwe Nederlandse kampioene moderne ritmische gymnastiek, heeft gisteren in Maarssenbroek ook de onder deelfinales beheerst. Zij won met ruime voorsprong de on derdelen bal. knots en lint. Omdat zaterdag tijdens de vierkamp haar hoepeloefening mislukte, drong zij niet door tot die finale. Lilly Mol van HGV Hilversum won goud op het onderdeel hoepel. Voor de groepsoefening had alleen een zestal van de Ade laar ingeschreven. De ploeg uit Vught behaalde 35,80 pun ten. In Maarssenbroek had tegelij kertijd ook een elite-wedstrijd trampolinespringen plaats. Bij de dames won de Ermelose Jacqueline de Ruiter vóór Marjon Geertsma van het Zoe- termeerse Pro Patria. Bij de heren was nationaal kampioen Marcel Verstraten (Pro Patria) een klasse apart.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13