DEN BOSCH RIJP Meerkampers in topvorm Mentaliteit aan basis van succes Wim van Hanegem blij verrast 'Vief functie bijFeyenoord volleyballers SPORTTRIBUIME Van der Reijden oudt KNVB aan ie afspraken Boekingen blijven in amateurvoetbal MAANDAG 30 MEI 1983 Sanchez Torres rond met Real MADRID Real Madrid hoopt nog vandaag met FC Twente tot een akkoord te kunnen komen over een transfer van Manuel Sanchez Torres naar de roemruchte Spaanse topclub. De 23-jarige rechterspits van de Enschedeëers was de afge lopen week op proef bij de Madrilenen en maakte een prima indruk op de technische staf van Real, die onder super visie staat van Alfredo di Ste- fano. Real zou bereid zijn 1 a 1,2 miljoen voor Sanchez Tor res neer te tellen. )EN HAAG Na tien lar eerste divisie is FC )en Bosch en de stad Den tosch duidelijk aan eredi- isievoetbal toe: voor uim 20.000 toeschouwers rerd gisteravond in Sta- ion de Vliert ook de ierde wedstrijd van de a-competitie gewonnen, j het met iet wat meer ïoeite dan de voorgaande rie wedstrijden: 2-1 te en MVV. Het doelsaldo an FC Den Bosch komt aardoor op 10-1. een vroeg doelpunt. Reeds in de zesde minuut namelijk be landde een verre breedtepass van Van Nielen bij de op links opererende Van der Horst die vrijgelopen van zijn belager Linders de bal simpel achter Baetsen deponeerde. Die prik kel gaf FC Den Bosch voorals nog niet de vleugels, nodig om het tempo-vertragende voetbal van MVV te doorbreken. De Maastrichtenaren verwierven daardoor ook zelf kansen. Adam brak op rechts door, maar op het laatste moment ontnam Aichorn hem de schietkans. Bij een tweede vrije schietmogelijkheid knal de de Maastrichtenaar over. Twee inzetten op zijn naam, beide na snelle rushes, werden door Van Staveren en Maas evenmin benut. De tweede helft verhoögde MVV het tempo en werd de druk op FC Den Bosch groter. Adam liet na een ren de bal op de lat dansen, waarop trainer Hans Verel Van den Dungen inwisselde voor Brands. Die prikkel in de aanval leverde prompt succes op, want Brands had de bal amper aangeraakt en weer ingeleverd of Van Nielen joeg het leder laag en onhoudbaar voor Baetsen in het doel. Verel zette na Brands, die met venijnige schoten opzien baarde, kort daarop ook de 37-jarige routi nier Piet Kamps in om vooral op het middenveld de nodige rust te brengen. Die rust was nodig want tien minuten voor tijd scoorde Massot na een een - twee-combinatie met Van Staveren simpel tegen. Een routinier als Kamps vangt zo'n tegenslag dan echter op de juiste wijze op en houdt een ploeg op het goede spoor, het geen ook in dit geval gebeur de. FC VVV FC VVV heeft de theoretische kansen die het nog had op promotie naar de eredivisie te gen SC Cambuur niet kunnen benutten, het werd 0-1 tegen SC Cambuur. De Venlonaren, die hun supporters in de eerste wedstrijd tegen FC Den Bosch (0-3) al erg teleurstelden, kwa men ook tegen SC Cambuur niet tot redelijk voetbal. Het was droevig om te zien hoe dit FC VVV, dat toch ongeslagen beslag wist te leggen op een periodetitel, er tegen een be paald niet imponerende Frie zen weinig of niets van terecht bracht. Aan inzet en goede wil ontbrak het de Venlose forma tie niet maar er werd zo door zichtig gevoetbald dat SC Cambuur zonder zich echt in. te spannen toch steeds FC VVV de baas kon blijven. De wedstrijd was nog geen mi nuut oud toen CC Cambuur de leiding nam. Verdediger Schouwenaar kon ongehin derd oprukken naar de rand van het Venlose strafschopge bied en bij de harde schuiver van de Fries had Vooys geen enkele kans. FC VVV dat door dit vroege doelpunt geschrok ken was, wilde wel knokken voor de gelijkmaker of meer maar de Venlose aanvallers kwamen slechts zelden tot ge vaarlijke acties. Ook na de rust toen Taihuttu vervangen was door Van der Bergh werd het er nauwelijks beter op en bleef SC Cambuur met counters ge vaarlijk. Hoekstra was een kwartier voor tijd zelfs dicht bij een tweede treffer maar Bours kon de bal nog uit het lege Venlose doel koppen. Stand: FC Den Bosch 4 4 0 0 8 10-1 SC Cambuur 4 2 1 1 5 4-4 FC VVV 4 1 0 3 2 2-6 MVV 4 0 13 1 2-7 punten. Het record stond met 6016 punten sedert de Europe se kampioenschappen van Athene reeds op naam van Ti neke Hidding, die de limiet van 6000 punten die de KNAU voor „Helsinki" had gesteld, net passeerde. Robert de Wit zorgde in Goet- zis voor het tweede Neder lands record. De Eindhove- naar stelde op de tienkamp zijn nationale record aanmer kelijk scherper met een totaal van 7932 punten. Het record stond sedert 18 juli van het vo rig jaar (Stockholm) op 7800 punten. Robert de Wit passeer de in Goetzis de KNAU-limiet van 7900 punten. De zevenkamp in Goetzis werd met een beste wereldsei- zoenprestaties en de vierde al ler tijden gewonnen door de Russin Natalia Sjoebenkova. Zij kwam tot een totaal 6526 punten. Het wereldrecord staat met 6773 punten op naam van de Oostduitse Ramona Neubert. De tienkamp leverde met een beste wereldseizoen- prestatie van 8454 punten winst op voor de Rus Grigory Degtjarjov. Hij miste het re cord van zijn landgenoot Kon- stantin Asjapkin (8458) door een zwakke 1500 meter met vier punten. Door de prestaties van Tineke Hidding en Robert de Wit is het aantal Nederlandse atle ten, dat zeker is van deelne ming aan de strijd om de we reldtitels op zes gekomen. Af gelopen vrijdag wees de KNAU reeds de marathonlo pers Gerard Nijboer en Cor Lambregts, discuswerpster Ria Stalman en 800 meter loper Rob Druppers aan voor de we reldkampioenschappen in de Finse hoofdstad. Tineke Hid ding eindigde in Goetzis als zesde, Robert de Wit werd bij de tienkampers vijfde. Discuswerpen De Rus Joeri Doemtsjev ver beterde gisteren in Moskou het wereldrecord discuswerpen voor heren en bracht het op 71,88 meter. Later werd de af stand waarmee Doemtsjev het wereldrecord had verbeterd, na een nieuwe meting, van 71,88 meter met één centime ter teruggebracht tot 71,87 me ter. Het wereldrecord stond met 71,16 meter sedert 9 au gustus 1978 (Oost-Berlijn) op naam van de Oostduitser Wolfgang Schmidt. Een week geleden werd de Russin Gali- na Savinkova, overigens met de een kilogram lichtere dis cus waarmee de dames wer pen, in Lesselidse met 73,26 meter wereldrecordhoudster discuswerpen bij de dames! Ljoedmilla Baranova (Sov) verbeterde gisteren in Krasno dar het wereldrecord op de 10.000 meter. Zij liep de af stand in 31 minuten en 35.01 seconden. Het wereldrecord stond sedert 1982 met een tijd van 31.35.30 op naam van de Amerikaanse Mary Decker, die de prestatie destijds in Eu gene (Pregon) leverde. )EN HAAG Staatssecretaris drs. J. van der Reijden heeft za- irdagmiddag de nieuwe bestuurderen van het betaald voetbal rop gewezen, dat hij die sectie zal houden aan de afspraken die un voorgangers met de overheid hebben gemaakt. De bewinds- lan heeft dat naar voren gebracht in een kennismakingsbijeen- omst met het nieuwe bestuur onder voorzitterschap van André an der Louw, dat zeventig minuten duurde. Ook de vertegen woordigers van de externe geldgevers van het betaalde voetbal waren bij dit gesprek aanwezig. •p de vraag of hij na afloop van de besprekingen optimistisch vas over de mogelijkheid tot samenwerking tussen overheid en CNVB reageerde de staatssecretaris met: „Ik weet het echt iet". „Elke organisatie heeft het recht een bestuur weg te stu- ;n, dat is volkomen legitiem", aldus de bewindsman, „maar een ieuw bestuur is dan wel gebonden aan de overeenkomsten die e voorgangers hebben aangegaan. Tenslotte leven we in Neder- ind, niet in een bananenrepubliek, waarin je dergelijke afspra- en maar aan je laars lapt. In het verbintenissenrecht is duide- jk aangegeven wat daarvan de consequenties zijn". aan de Graaf Veiligheid naast de deur. Sloten, kluizen, elektronische beveiligings systemen, van Blijswijk heeft alles in huis voor een veilig thuis. En zit plezierig dichtbij. =3031] 'iRpPUijlli Jupiterkade 10,070-471791 Hogewal 1-9, Neptunus straat 60. GOETZIS Tineke Hid ding (Daventria) en Ro bert de Wit (PSV) hebben gisteren met fraaie meer kamprecords deelneming aan de wereldkampioen schappen atletiek in Hel sinki afgedwongen. Tineke Hidding verbeterde gisteren in het Oostenrijkse Goetzis, waar de weersomstan digheden bepaald niet ideaal warten, het Nederlandse re cord op de zevenkamp en bracht het op een totaal 6031 [OTTERDAM Met ingang an komende zondag zal Wil- |m van Hanegem deel gaan itmaken van de technische af van de stichting Feye- oord en werken onder super van de trainer-coach nijs Libregts. Van Hanegem il onder meer betrokken orden bij de opleiding van de ugd van de Rotterdamse ere- ;visieclub. Wim van Hanegem verklaarde blij verrast te zijn met de invi tatie van het bestuur van Fey enoord om bij de club betrok ken te blijven. „Ik ben er bij zonder tevreden over dat ik nu weet hoe mijn toekomst er uitziet", verklaarde de Krom me. „Afgelopen zaterdag, tij dens een feest ter gelegenheid van de wedstrijd tussen oud- Feyenoord en oud-Celtic werd ik door het bestuur van Feye noord op de hoogte gebracht van de plannen. Toen is er verder niet al te veel meer over gesproken. Dat gaat in de loop van de komende week gebeuren. Voorzitter Kerkum zei al wel dat ik mijn functie moet zien als een rode draad tussen de jeugd en het eerste team. Het is dus best mogelijk dat ik ook als assistent ga op treden van Wim Jqnsen, die bij Feyenoord de jeugd traint". De beslissing van het bestuur van Feyenoord kwam na een geruime periode van onzeker heid voor Van Hanegem, die komende zaterdag zijn af- scheidswedstrijd speelt in de Kuip. Dan treedt zoals bekend het Nederlands elftal van 1974 aan tegen Feyenoord. Van Ha negem heeft er in de voorbije maanden nooit een geheim van gemaakt dat hij graag be trokken wilde blijven bij de club waar hij zijn carriere be gon en besluit. Ook vanuit de spelersgroep is herhaaldelijk verklaard dat het op prijs zou worden gesteld als de Kromme op enigerlei wijze betrokken zou blijven bij de Kuipclub op grond van zijn grote ervaring en verdiensten. DEN BOSCH Het nationale heren-volleybalteam heeft zich in vijf dagen al vechtend een weg gebaand naar een plaats in de rij eindronden van het Europees kampioenschap eind september in Oost-Duitsland. Voor meer dan 50 procent moest de ploeg van coach Hachmang het van zijn ijzersterke mentale instelling hebben. Immers, kwalitatief gezien traden de Neder landse spelers bepaald niet sterk op de voorgrond. Zo acteerde Oranje tijdens het gewonnen toernooi om de lentebeker in Finland op een veel hoger spelniveau. De belang rijkste reden voor het mindere spel werd al vroeg onderkend door Hachmang: de grotere druk om voor eigen publiek de be lofte zich voor het Europees kampioenschap te plaatsen in te los sen. Nederland leed de eerste dagen zichtbaar onder die pressie. Tegen Noorwegen en Israel was de ploeg zichzelf niet en moest Hachmang noodgedwongen met spelers gaan schuiven. Een har tig woordje met spelverdelers Jan Clardeij en Pim Raterink voor het duel met Spanje van vrijdagavond was ook nodig. Het miste zijn uitwerking niet. Niet alleen de spelers, ook coach Hachmang zelf, moesten in het toernooi groeien. Zijn leiding vanaf de bank werd duidelijker. Toch sprak de Vughtse volley bal-autodidact zich gaande het toernooi uit over de noodzaak van een tweede man naast zich op de bank. Nu hij voor het eerst in zes jaar de Nederlandse heren weer naar een Europees titel strijd leidde, lijkt de Nederlandse volleybalbond (Nevobo) al overstag en genegen hem een assistent-coach mee te geven in september. Eentje ook die de voorbereidingen daarop, die over twee weken al weer starten, meemaakt. De Nevebo zal daarom ook binnen een week de persoon in kwestie, met wie al enkele weken contact is, benoemen. Sleutelduel De sleutelwedstrijd vormde het duel met Zweden van zaterdag. De Scandinaviers hadden zich verrassend als belangrijkste te genstrever van Oranje voor de tweede plaats opgeworpen, door overwinningen op Israel en Noorwegen en goede tegenstand te gen het favoriete Italië, die ze zowaar een setje afnamen. Hach mang toonde zich, ondanks de nodige perikelen in eigen kamp, voor dat treffen vol vertrouwen op een goede afloop, terwijl me nigeen gezien de matige start vol twijfels op de tribune plaats nam. Nederland echter versloeg zijn tegenstander met diens ei gen wapen: een formidabele eerste set: 15-7. De Zweedse furie zoals ze zich tot dan toe had getoond, liet zich afbluffen. In de tweede set al veel minder, maar pinch-hitter Marco Brouwers, die in vergelijking met Finland bepaald uit vorm was, hakte de bal bij 16-16 langs het Zweedse blok en Klardeij maakte de zaak af: 18-16. Met 15-6 ging Oranje met Italië, dat eerder op de dag door winst op Israel al zeker was van een plaats in het eindtoer- nooi, naar de Europese titelstrijd. Spanje, dat als vooraf als grootste concurrent van Nederland voor de tweede plaats werd beschouwd liet het lelijk afweten. In het eerste duel tegen Isr^l was Spanje kansloos, buurland Italië toonde zich superieur en Nederland speelde met de zuideuropeanen. Zweden kon zich daardoor opwerken tot de, overigens verdien de, derde plaats. Niets voor niets werd aanvaller Bengt Gustavs- son uitgeroepen tot de beste aanvaller van het toernooi. De ove rigen individuele prijzen gingen naar de Nederlander Jan Clar deij als beste spelverdeler en Jan Snippe, ook al van Oranje, als meest waardevolle speler. Italië viel buiten de prijzen. Ook de eerste. Nederland toonde zich in het laatste duel van het toer nooi sterker. Het deed de Italiaanse coach pijn. Hij gaf toe dat voor het duel met Oranje hij als enige tactiek „goed volleybal" te spelen had meegegeven. Dat inspireerde zijn ploeg niet. Dat Italië goed speelt, had de ploeg in de voorgaande vier wedstrij den al bewezen. Maar de inspiratie ontbrak toch duidelijk. Nederland en Italië sloten het toernooi zondag af. Wat niemand, inclusief Hachmang en zijn spelers, had verwacht gebeurde toch: via het beste spel van de vijf toernooidagen walste Nederlahd over zijn opponent heen. De uitverkochte Maaspoorthal (2650 betalende toeschouwers) hielp de Nederlandse spelers naar een zeldzaam hoog niveau. De tactiek van Hachmang, de sterke middenblokkering van Italië ontregelen, werkte uitmuntend. Met uitblinker Clardeij won Nederland in drie sets. 15-7, 15-6 en 15-10. De volgende grote stap is de Europese titelstrijd in Neder land in 1986. GA Eagles Jaan de de spitsspeler van za- eersteklasser IJssel- keert terug in het voetbal. Hij tekent een eenjarig contract eredivisionist Go Ahead voor welke club hij al eerder uitkwam. Ook was opnieuw geinteres- in De Graaf, die even- Deventer boven Alkmaar „Ik sta 's zaterdags in buurt van Deventer op de Vandaar dat ik voor EIST In het amateurvoet- al zal op korte termijn geen 1 raftijdregeling voor senioren i orden doorgevoerd. Een oorstel van de afdeling Lim it urg ook voor de oudere voet- M illers het „strafbankje" in te i oeren werd zaterdag tijdens e voorjaarsvergadering van e sectie amateurvoetbal in et KNVB-sportcentrum te eist verworpen. Ie afgevaardigden schaarden ch achter het advies van het ictiebestuur. Dat stelde voor et huidige systeem van boe- ingen bij overtredingen ten minste voor één seizoen te handhaven. Ook al omdat de invoering van een straftijdre geling in strijd is met de thans geldende voorschriften van de wereld voetbalorganisatie (FIFA). Inmiddels kent West- -Düitsland al voor het derde seizoen het strafbankje voor senioren. Daar is sprake van een, zij het, langdurige door de FIFA toegestane proefperiode. Een commissie van de KNVB zal de materie van het boe kingssysteem en de mogelijk heid van tijdstraffen bestude ren en in het voorjaar van 1984 komen met een voorstel. >ash Andretti lario Andretti, ooit wereldkampioen in de belangrijkste autora- ecategorie (de formule I) beleefde gisteren een benauwd mo- lent in de 500 mijl van Indianapolis. Andretti crashte in de 82e Dnde na een botsing met John Parsons, moest naar een zieken- uis worden vervoerd, maar daar bleken zijn verwondingen mee 5 vallen. Prins ziet eerste cricketduel in het water vallen DEN HAAG De erewedstrijd tussen Nederland en de MCC ter gelegenheid van het eeuw feest van de Koninklijke Neder landse Cricket Bond is verre gend. Nadat het duel verschil lende malen was onderbroken werd het, met de Engelsen aan bat, bij een stand van 19 voor 0 definitief afgelast. Het was voor de eerste maal in de historie dat een wedstrijd van het Neder lands elftal op eigen bodem als gevolg van de weersomstandig heden geen doorgang kon vin den.„Mijn hart gaat uit naar golf, maar ik had graag vandaag voor het eerst van mijn leven eens een cricketwedstrijd willen zien", zei Prins Bernhard, nadat de spelers in het clubhuis van HCC aan hem waren voorge steld en de zoveelste regenbui losbrak. Tijdens de daarop vol gende receptie kreeg het be-r stuur van de cricketbond van regeringszijde veel lof toege zwaaid bij monde van staatsse cretaris Van der Reijden. Van hem mocht KNCB-secretaris W. van Rossem vernemen dat hij was benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Op de foto's gaan de cricketers naar de kleedkamer en keren Prins Bernhard en zijn metge zellen terug naar het clubhuis.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11